Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-01-2014, 21:27   #41
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
mendimi jem se rritja e takses ne nje vend ku nuk ke siguri as minimale per investitoret jo vetem qe i largon ata qe jane te ardhur ketu po zbeh edhe shansat qe te tjeret te vijne...

Dikush tha sa i paguan puntoret ketu e sa i paguian puntoret atje ,ai shoki nuk mendon me mendjen komuniste per popullin po mendon me tru per xhepin e vet ai vjen me investu sedon me fituu e jo ne me u marr me statsitike se ne itali nje puntor paguhet 2000 euro ene shqiperi 200 euro..//

Kur sje i zoti i vetes atehere vin te tjeret edhe investojne ketu ,po te isha ne vend te ministrit te financave do ju hiqja komplet taksen do jakushtezoja qe te dyfishonin numrin e puntoreve edhe do te jen pa takse per dy tre vite ne menyre qe te behet diqka qe ja vlen te shihet.....

Ke komoditetin te ngresh taksa kur ke siguri kur ke stabilitet financiar kur ke infrastrukture ,kur politikanet ste kushtezojne etj asnjerin nga keto kushte se ploteson edhe ngrit taksat kesaj i them une STOP INVESTIMEVE TE HUAJA e mire se vjen KAOS .
Ėshtė mirė qė nuk je ministėr sepse me funksionin bidimensional tė materies tėnde,do na kishe krijuar shum probleme.

shaka,se don edhe shumė tė vijė agimi
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-01-2014, 22:05   #42
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Epo te ishte nje minister financash me tru sdo te rriste taksen kur papunesia eshte problemi me i madh ne shqiperi.

Do investoje me perpara ne Mal te Zi qe ka taksen 10 % kushtet e sigurise maksimale apo ne shqiperi 15% takse e nuk ke as kushtet me minimale te siguris.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 20:15   #43
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Si do te ndikoj kjo ne ekonomine e Shqiperise?

A ka rrezik qe te largohen edhe ata pak investiror qe jane atje?
Megjithėse ėshtė njė rritje e ndjeshme, mendoj se ėshtė herėt pėr tė folur pėr masėn e ndikimit te ulja e mundshme neto e kapitalit tė huaj nė Shqipėri apo te tkurrja e investimeve nga biznesi vendas.
Mendoj se kjo rritja e Tatimit mbi Fitimin nė 15% ėshtė bėrė pėr tė kompensuar mosrritjen e tatimit mbi dividentin duke u mbajtur aktualisht nė tė njėjtėn normė 10% (si formė e tatimit mbi tė ardhurat personale).
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 20:27   #44
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Megjithėse ėshtė njė rritje e ndjeshme, mendoj se ėshtė herėt pėr tė folur pėr masėn e ndikimit te ulja e mundshme neto e kapitalit tė huaj nė Shqipėri apo te tkurrja e investimeve nga biznesi vendas.
Mendoj se kjo rritja e Tatimit mbi Fitimin nė 15% ėshtė bėrė pėr tė kompensuar mosrritjen e tatimit mbi dividentin duke u mbajtur aktualisht nė tė njėjtėn normė 10% (si formė e tatimit mbi tė ardhurat personale).
Pajtohem.

Mendoj se ne te njejten rruge do t'a ndjekin edhe ato pak vende qe vazhdojne t'a mbajne tatimin mbi fitimin ne 10%.

15% nuk eshte shume nese e kemi parasyshe se ne vendet nga vijne investitoret e huaj, e qe kryesisht jane nga BE, eshte 25% e larte.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 20:30   #45
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Pajtohem.

Mendoj se ne te njejten rruge do t'a ndjekin edhe ato pak vende qe vazhdojne t'a mbajne tatimin mbi fitimin ne 10%.

15% nuk eshte shume nese e kemi parasyshe se ne vendet nga vijne investitoret e huaj, e qe kryesisht jane nga BE, eshte 25% e larte.
Rex nuk eshte shume ..
po mendo pak se qfare sigurie kan keta investitor ne vendet ne rajon e qfare ne shqiperi..
Ata vine me fitu diqka edhe kushti kryesor eshte siguria e pastaj kur ja shtojsh sigurin e dobet me 50% te shtimit te tatimit ne fitim atehere po te isha investitor i huaj do zgjethja malin e zi te pakten do kisha sigurin e investimeve te mija.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 20:31   #46
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
mendimi jem se rritja e takses ne nje vend ku nuk ke siguri as minimale per investitoret jo vetem qe i largon ata qe jane te ardhur ketu po zbeh edhe shansat qe te tjeret te vijne...

Dikush tha sa i paguan puntoret ketu e sa i paguian puntoret atje ,ai shoki nuk mendon me mendjen komuniste per popullin po mendon me tru per xhepin e vet ai vjen me investu sedon me fituu e jo ne me u marr me statsitike se ne itali nje puntor paguhet 2000 euro ene shqiperi 200 euro..//

Kur sje i zoti i vetes atehere vin te tjeret edhe investojne ketu ,po te isha ne vend te ministrit te financave do ju hiqja komplet taksen do jakushtezoja qe te dyfishonin numrin e puntoreve edhe do te jen pa takse per dy tre vite ne menyre qe te behet diqka qe ja vlen te shihet.....

Ke komoditetin te ngresh taksa kur ke siguri kur ke stabilitet financiar kur ke infrastrukture ,kur politikanet ste kushtezojne etj asnjerin nga keto kushte se ploteson edhe ngrit taksat kesaj i them une STOP INVESTIMEVE TE HUAJA e mire se vjen KAOS .
Kostoja e fuqisė punėtore si pjesė e kostos direkte nė njė biznes ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm kėshtu qė nuk ėshtė thjeshtė "njė tregues statistikor" dhe duhet marrė nė konsideratė tė plotė nė raport me masėn e saj nė kostot totale tė biznesit nė tėrėsi.
P.sh. nė biznesin fason, ky faktor ėshtė i asaj peshe saqė me njė rritje tė vogėl tė volumit tė pėrpunimit tė produkteve/nėnprodukteve nga ky biznes, mund tė amortizojė me lehtėsi ndikimin e rritjes sė kostove tė tjera apo rritjes sė tatimit mbi fitimin duke mbajtur njė normė fitimi neto pas tatimit tė krahasueshme me normėn e mėparshme.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 20:34   #47
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Kostoja e fuqisė punėtore si pjesė e kostos direkte nė njė biznes ėshtė njė faktor shumė i rėndėsishėm kėshtu qė nuk ėshtė thjeshtė "njė tregues statistikor" dhe duhet marrė nė konsideratė tė plotė nė raport me masėn e saj nė kostot totale tė biznesit nė tėrėsi.
P.sh. nė biznesin fason, ky faktor ėshtė i asaj peshe saqė me njė rritje tė vogėl tė volumit tė pėrpunimit tė produkteve/nėnprodukteve nga ky biznes, mund tė amortizojė me lehtėsi ndikimin e rritjes sė kostove tė tjera apo rritjes sė tatimit mbi fitimin duke mbajtur njė normė fitimi neto pas tatimit tė krahasueshme me normėn e mėparshme.
Krejt OK po kush investon ne nje vend ku siguria eshte katastrof se fuqia puntore ne gjithe rajonin me te njejten Kosto eshte por skam degjuar ndonje investitor te huaj te ankohet se i vidhet diqka apo shantazhohet ne mal te zi maqedoni etj
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 21:09   #48
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
Krejt OK po kush investon ne nje vend ku siguria eshte katastrof se fuqia puntore ne gjithe rajonin me te njejten Kosto eshte por skam degjuar ndonje investitor te huaj te ankohet se i vidhet diqka apo shantazhohet ne mal te zi maqedoni etj
Pikėrisht kjo duhet theksuar se shkak kryesor i mosthithjes sė investimeve tė huaja nuk ėshtė klima tatimore edhe pse disa tregues janė bėrė mė pak favorizues, ofrojnė lehtėsi tatimore mė tepėr krahasuar me vendet e rajonit.
Shkak i vazhdueshėm ėshtė mosfunksionimi i shtetit tė sė drejtės nė tėrėsi, ku mund tė pėrmendim: prania e monopoleve, konkurenca jo e ndershme, rendi dhe siguria, mosekzekutimi i vendimeve tė gjygjėsorit, mungesa e transparencės reale nė tenderimet publike, problemet me pronėn, presioni i administratės shtetėrore mbi bizneset, etj.
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 21:16   #49
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga baaroar Shiko postimin
Pikėrisht kjo duhet theksuar se shkak kryesor i mosthithjes sė investimeve tė huaja nuk ėshtė klima tatimore edhe pse disa tregues janė bėrė mė pak favorizues, ofrojnė lehtėsi tatimore mė tepėr krahasuar me vendet e rajonit.
Shkak i vazhdueshėm ėshtė mosfunksionimi i shtetit tė sė drejtės nė tėrėsi, ku mund tė pėrmendim: prania e monopoleve, konkurenca jo e ndershme, rendi dhe siguria, mosekzekutimi i vendimeve tė gjygjėsorit, mungesa e transparencės reale nė tenderimet publike, problemet me pronėn, presioni i administratės shtetėrore mbi bizneset, etj.

Une kete po them po kur i shtohet kesaj gjithe rajoni taksen 10% neve 15% plus krejt elementet qe cekem te dy me larte me pafavorizuese atehere na bjen ne nje situat qe duhet doemos te reflektojme.
70% te Deputetve i ki biznesmen ,biznesmenet jan nejrezit qe shiten e blehen me se lehti per qfare jan ata ne parlament se ja duan te miren Shqiperise sigurte qe jo po duan te jene me afer tendereve .

Si e gjykon qe nje si KOKEDHIMA behet deputet per qfare behet ai se i intereson interesi shqiperise e ve jeten time bast se jo per te sikurse per qdo person eshte PARA>
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 21:26   #50
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
Rex nuk eshte shume ..
po mendo pak se qfare sigurie kan keta investitor ne vendet ne rajon e qfare ne shqiperi..
Ata vine me fitu diqka edhe kushti kryesor eshte siguria e pastaj kur ja shtojsh sigurin e dobet me 50% te shtimit te tatimit ne fitim atehere po te isha investitor i huaj do zgjethja malin e zi te pakten do kisha sigurin e investimeve te mija.
Kam shkruar diku me heret ne kete teme per (pa)sigurine e investitoreve ne Shqiperi e Kosove, ku gjithashtu i kam sjellur edhe disa raste konkrete, me emra e mbiemra, ku investitoreve u kerkohet haraq..e qe per koincidence njeri rast eshte pikerisht nga Peja.

Mali i Zi mund te jete me atraktiv sa i perket sigurise dhe tatimit mbi fitimin qe e ka me te uletin ne Europe por Shqiperia i ka disa perparesi te tjera si fuqia me e lire punetore, cmimi me i ulet i patundshmerive, tregu me i madh (Mali i Zi e ka 1/5 e popullsise se Shqiperise) etj.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 21:31   #51
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Kam shkruar diku me heret ne kete teme per (pa)sigurine e investitoreve ne Shqiperi e Kosove, ku gjithashtu i kam sjellur edhe disa raste konkrete, me emra e mbiemra, ku investitoreve u kerkohet haraq..e qe per koincidence njeri rast eshte pikerisht nga Peja.

Mali i Zi mund te jete me atraktiv sa i perket sigurise dhe tatimit mbi fitimin qe e ka me te uletin ne Europe por Shqiperia i ka disa perparesi te tjera si fuqia me e lire punetore, cmimi me i ulet i patundshmerive, tregu me i madh (Mali i Zi e ka 1/5 e popullsise se Shqiperise) etj.

transferojne fabrikat edhe investimet ne vendet e europes lindore kuptohet per fuqin e lire puntore po jo edhe per klientelen se 1/5e malit te zi konsumojne me shume se gjithe shqiperia te jemi real.
Ti e din se me shume shpenzojne ata qe kan kushte edhe standart me te madh jetesor edhe plus CEFTA e bene marreveshjen pak me ndryshe per vendet e rajonit.

Haraqi ne Peje eshte Hiperbolizuar pak Rex po ama ka trika qe perdorin biznesmenat qe futen me nga tre -pese firma ne emra te ndryshem per te marr nje fabrike me ēmimin qysh dojne vet.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-01-2014, 21:44   #52
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja ne Shqiperi dhe Kosove

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
transferojne fabrikat edhe investimet ne vendet e europes lindore kuptohet per fuqin e lire puntore po jo edhe per klientelen se 1/5e malit te zi konsumojne me shume se gjithe shqiperia te jemi real.
Ti e din se me shume shpenzojne ata qe kan kushte edhe standart me te madh jetesor edhe plus CEFTA e bene marreveshjen pak me ndryshe per vendet e rajonit.
Nuk e besoj se malazezet kane fuqi me te madhe blerese se shqiptaret, pavaresisht per cilin shtet shqiptar flasim.
Eshte shkalla e larte e ekonomise informale ajo qe ndikon ne statistikat negative te Shqiperise dhe Kosoves, dhe krijohet iluzion se edhe fuqia blereseve mund te jete me e dobet se e vendeve fqinje.
Pervec kesaj Shqiperia dhe Kosova e kane diasporen me te fuqishme ne regjion, me tradite te dergimit te nje pjese te te ardhurave ne vendilindje, gje qe nuk eshte e theksuar tek te tjeret.

Te jesh bindur qe ne asnje vend te regjionit nuk ka me shume cash ne qarkullim se ne Shqiperi.


Citim:
Haraqi ne Peje eshte Hiperbolizuar pak Rex po ama ka trika qe perdorin biznesmenat qe futen me nga tre -pese firma ne emra te ndryshem per te marr nje fabrike me ēmimin qysh dojne vet.
Qe te jemi te sinqerte haraqi ne Kosove, e sidomos ne Peje, eshte problem real. Ne mund t'ia bejme qejfin vetes, por nje investitor i huaj i merr informatat nga ambasada e vendit nga ai vjen.

Jam ne dijeni edhe per lojerat me privatizimet dhe nje nder to ka qene edhe ajo e Llukes me "Banjen e Pejes".
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2014, 20:29   #53
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja nė Shqipėri dhe Kosovė

Rikthehet “Shqipėria 1 euro”Shqipėria bėn pėrpjekje tė re pėr tėrheqjen e investimeve italiane, tashmė duke rikthyer njė praktikė tė qeverisė sė mėparshme.

Projekti i qeverisė aktuale parashikon dhėnien me qira 1 euro tė ambienteve, kryesisht tė ushtrisė, pėr kompani italiane. Kjo tarifė simbolike, parashikon dhėnien nė shfrytėzim tė kėtyre ambienteve pėr tė paktėn 99 vite.

Referuar inventarizimit tė deritanishėm, Ushtria Shqiptare ka nė administrim rreth 1100 pasuri, njė pjesė e mirė tė cilave janė pranė zonave turistike. Kjo mundėsi u ėshtė bėrė e njohur edhe sipėrmarrėsve italianė nga kryeminstri shqiptar Edi rama, gjatė njė takimi tė zhvillyuar nė ambientet e kompanisė Bosch nė Milano.

Shqipėria paraqet njė destinacion tė favorshėm pėr transferimin e investimeve italiane, kryesisht pėr bizneset qė punojnė me material tė porositur. Krahu I lirė I punės, regjimi fiskal dhe distanca e afėrt bėn qė shumė kompani italiane ta shohin vendin tonė edhe si njė rrugėzgjidhje pėr investimet e tyre nė kohė krize ekonomike.

Referuar tė dhėnave zyrtare, nė vendin tonė gjenden rreth 400 kompani italiane dhe njė serė sipėrmarrjesh tė pėrbashkėta italo-shqiptare./gazetatribuna.com
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 11:30   #54
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Investimet e huaja nė Shqipėri dhe Kosovė

Maqedonia e ‘vogėl’ i mposht Kosovėn e Shqipėrinė ‘e madhe’ bashkė...!

Maqedonia e vogėl me shumicė maqedonase edhe kėtė vit vazhdon qė tė mposhtė pa asnjė vėshtirėsi dy shtetet fqinje me shumicė absolute shqiptare, Kosovėn dhe Shqipėrinė bashkė, me eksporte prodhimesh e mallrash.
Falė punės sė qeverisė sė Nikolla Gruevskit dhe sidomos vet kryeministrit, nė tėrheqjen e investimeve tė huaja tė drejtpėrdrejta gjatė kėtyre pesė viteve tė fundit dhe rritjen e prodhimeve, sidomos nė industrinė rėndė dhe atė automobilistike dhe pėrcjellėse tė tė njėjtit sektor, Maqedonia gjatė pesė muajve tė parė tė vitit 2014 ka pasur njė rritje prej 18.5 pėr qind tė eksportit nė vlerė mallrash nė krahasim me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar.

Nga Janari deri nė Maj tė kėtij viti, Maqedonia ka eksportuar mallra nė vlerė prej 1,450 miliardė euro, pėrkatėsisht ka pasur njė eksport afro dy herė mė tė madh sesa Kosova dhe Shqipėria - qė tė dyja sė bashku.

Kosova dhe Shqipėria bashkė kishin gjatė tė njėjtės periudhė vetėm 883,982 milionė eksport. Kosova nė kėtė shifėr kontribuon me 113, 864 milion euro ndėrsa Shqipėria me 770, 118 milion euro eksport.

Vetėm nga zonat industriale nė lindje tė Shkupit, ku ėshtė pėrqendruar lobimi i Gruevskit pėr tėrheqje investimesh tė huaja tė drejtpėrdrejta, eksporti i kalon 550 milion euro nė periudhėn janar-maj 2014, dhe ėshtė dy herė mė i madh sesa vėllimi i eksportit gjatė tė njėjtės periudhė tė vitit 2013.

Nė kėtė zonė tashmė disa vite Gruevski ka tėrhequr pėr tė investuar, prodhuesin belg tė autobusėve, Van Hool nė zonėn Shkup 2, apo edhe prodhuesit e tjerė si Johnson Controls nė Shtip, Johnson Matthey nė zonėn Shkup 1 etj.

Nė kėto dy zona qė nga viti 2009 ėshtė duke prodhuar edhe prodhuesi gjerman i pajisjeve elektronike pėr vetura, Draexlmaier Automotive Eletronics, i cili nė verėn e vitit 2008 pati tentuar qė tė instalohet nė zonėn Prishtinė-Fushė Kosovė, e tė prodhoj tė njėjtat aty pėr tė punėsuar 100+500 punėtorė vendor.

Por pas mosmarrėveshjeve ende tė pasqaruara me kryeministrin tashmė nė largim Hashim Thaēi, prodhuesi gjerman e braktisi Kosovėn pas tre muajsh (korrik – shtator) dhe vetėm pas njė viti gjeti marrėveshje me Nikolla Gruevskin pėr tė prodhuar nė lindje tė Shkupit tė njėjtat prodhime.

Nė qershor tė kėtij viti, pronarėt e Draexlmaier Automotive Eletronics shpallėn edhe njoftimin pėr hapjen e linjės sė dytė tė prodhimit kėtė vit, e pėr tė rritur numrin e tė punėsuarve nga 4300 sish nė 4900 deri nė fund tė vitit, me paga mesatare tė vendit.

E njėjta ndėrmarrje gjermane tashmė ka edhe dy linja prodhimi nė Serbi sepse edhe atje, sikur edhe nė Maqedoni ka gjetur gjuhė tė pėrbashkėt dhe interes pėr tė prodhuar, por jo edhe nė Kosovė dhe Shqipėri.
/zhurnal.mk

-----

Nese dikush ka dyshime pse jane larguar keta investitor, nga Kosova per ne Maqedoni dhe Serbi; pergjigja eshte se secilit investitor qe shpreh interesim per investim ne Kosove pervec pagesave te rregullta i kerkohet edhe nje shume tjeter ekstra (harac/reket) nga ana e mafise se Kosoves, kryeisisht ish-komanandant te luftes, tashme aktiv ne politike...te cilet tashme e nje kohe te gjate Kosoven e konsiderojne si prone private te tyre.

Barna blefshin!
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2016, 11:08   #55
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,057
Thanks: 2,035
Thanked 2,951 Times in 1,645 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Investimet e huaja nė Shqipėri dhe Kosovė

Kush ėshtė investitori mjaft “serioz” qė do tė shpėtojė Armon


Nė shtator, Zėvendės Kryeministri Niko Peleshi dhe Ministri i Financave Arben Ahmetaj me fjalime pompoze dhe fanfarė, njoftuan nga Ballshi se njė investitor amerikan do tė investojė 52 milionė euro nė rafinerinė e Ballshit.

Sipas tyre, investitori, i cili mesa duket rafinerinė e ka marrė me “qera” nga Armo, do ta rivendosė atė nė punė dhe do tė punėsojė 1 200 punėtorė tė mbetur papunė. Gjithashtu, ai do tė ndihmojė pėr shlyerjen e borxheve tė mėdha tė Armos.

Nė tė njėjtėn ditė Kryeministri Rama lavdėroi publikisht arritjet e qeverisė, e cila kishte mundėsuar gjetjen e njė investitori “shumė serioz” pėr rafinerinė e Ballshit, i cili do tė rregullojė gjithēka.

Nė ceremoni mori pjesė edhe investitori “strategjik”—Harry Sargeant III, njė shtetas amerikan nga Boca Raton, Florida.

Nė Shqipėri Harry Sargeant III vjen si pronar i kompanisė Ionian Refining & Trading Company sh.a, e themeluar nė Shqipėri nė korrik tė vitit 2016, e cila kontrollohet nga kompania mėmė e regjistruar nė Ishujt Virgjinė Britanikė nė fund tė marsit 2016 dhe e administruar nga Ali Hasan Rahman, e cila ka regjistruar edhe njė filial tė saj nė Shqipėri nė mesin e muajit prill 2016.

Ali Hasan Rahman rezulton tė jetė avokati i Global Oil Managment Group nė Boca Raton, Florida, drejtori ekzekutiv i tė cilės ėshtė Harry Sergeant III.

Si filiali shqiptar i shoqėrisė offshore, si shoqėria aksionere janė tė administruara nga Taulant Musabelliu. Kompania e ka selinė nė zyrat e njė biznesmeni nafte tė njohur nė vend, Besnik Sulaj, nė katin e dhjetė tė Sky Tower, apartamenti 102, ku kanė seli edhe kompani tė tjera me tė njėjtin administrator dhe me tė njėjtin objekt veprimi.

Harry Sargeant III ėshtė njė ish pilot i marinsave amerikan, i cili pas 11 vitesh shėrbim dhe pas njė periudhe tė shkurtėr si pilot i linjės ajrore Delta Air, u bashkua me tė atin pėr tė administruar njė flotė anijesh tė specializuara nė transportin e bitumit dhe aktivitete tė tjera tė lidhura me sektorin e naftės.

Goditjen e madhe ai e bėri nė vitin 2004 me kompaninė e sapo themeluar International Oil Trading Company. Ai arriti tė sigurojė nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes njė kontratė pėr furnizimin me karburant tė ushtrisė amerikane nė Irak, meqėnėse furnizuesi i zakonshėm kishte probleme pėr tė furnizuar rregullisht klientin.

Nė fakt, kontrata me ushtrinė amerikane u sigurua vetėm pasi, pėrmes marrėdhėnieve tė tij me eksponentė tė familjes mbretėrore tė Jordanisė, Harry Sargeant III arriti tė marrė njė leje ekskluzive kalimi transiti nėpėrmjet shkretėtirės sė Jordanisė, korridor i domosdoshėm pėr furnizimin e ushtrisė amerikane nė Irak.

Pas tre kontratave fitimprurėse, Sargeant vendosi qė pėr kontratėn e katėrt me vlerė 2,7 miliardė dollarė tė pėrjashtojė nga biznesi ortakun e tij jordanez qė i kishte mundėsuar lejen e tranzitit nė shkėmbim tė ortakėrisė nė biznes. Pėr kėtė qėllim ai bėn njė kontratė me njė kompani tė kontrolluar prej tij dhe i kalon atij tė gjitha fitimet e kompanisė qė bėnte transitin e naftės.

Nė vitin 2008 Ortaku jordanez, i cili ėshtė kunati i Mbretit tė Jordanisė, e denoncoi Seargent pėr mashtrim nė njė gjykatė amerikane, dhe nė vitin 2011 ai pėrfitoi njė dėmshpėrblim prej 29 milionė dollarė dhe 3,5 milionė dollarė interesa.

Gjatė procesit gjyqėsor pala jordaneze dėshmoi nė gjyq dhe tregoi prova pėr pagesa me vlerė 50 milionė dollarė tė kryera pa kontrata dhe pa asnjė motiv tė dukshėm ndaj subjekteve jordaneze tė lidhura me qeverinė.

Pėr kėto fakte, Harry Sargeant III dhe shoqėritė e tij tė shumta offshore, gati tė gjitha tė quajtura IOTC, fillojnė tė hetohen pėr shkelje tė ligjit kundėr tė praktikave korruptive jashtė SHBA-ve, ligj i cili ndalon kompanitė amerikane t’i paguajnė bakshish zyrtarėve publik tė cilitdo vend.

Lajmi bėri bujė nė gazetat amerikane sepse Harry Sargeant III njihet si njė nga financuesit e mėdhenj tė Partisė Republikane, nė veēanti tė kandidatėve republikanė pėr president Mitt Romney dhe John McCain. Pentagoni kontrolloi kontratat e fituara prej tij nė Irak dhe deklaroi se ai ka abuzuar me ekskluzivitetin pėr kalimin transit nė shkretėtirėn e Jordanisė, duke rritur nė mėnyrė tė pashpjegueshme ēmimin e karburantit, dhe duke i shkaktuar buxhetit publik amerikan njė dėm prej mė shumė se 200 milionė dollarė.

Shoqėritė e Harry Sargeant III u vendosėn nė listėn e zezė dhe nuk mund tė marrin pjesė nė furnizimin e enteve publike.

Ndėrkohė konflikti me ortakun jordanez vazhdoi. Jordanezi ka fituar disa ēėshtje nė gjykata tė ndryshme amerikane, por edhe pse Gjykata e Floridės i ka dhėnė 30 milionė dollarė dėmshpėrblim, ai ka pėrfituar vetėm 31 500 dollarė. Arsyeja ėshtė se kompania IOTC e Harry Sargeant III vazhdon tė mospaguajė duke pohuar se nuk ka para tė mjaftueshme pėr ta paguar, si pasojė e humbjes sė kontratės pikėrisht pėr shkak tė humbjes sė biznesit si pasojė e padisė sė ortakut jordanez.

Beteja gjyqėsore e Harry Sargeant III pėrfundoi mė 8 shkurt 2016, kur gjykata e Floridės, vendosi falimentimin e IOTC, e cila nė atė moment kishte mė shumė se 100 milionė dollarė borxhe, gjysma e tė cilave ndaj ish ortakut jordanez.

Ai erdhi nė Shqipėri—nuk dihet se ēfarė lidhje e solli kėtu—tashmė pėr pėrpunimin nė Shqipėri tė lėndės sė papėrpunuar nga Bankers pėr tė furnizuar me naftė tregun vendas.

Sargeant i premtoi qeverisė Rama njė insvetim prej 52 milionė dollarė pėr tė shpėtuar ARMO-n, shumė e njėjtė me atė qė i detyrohet ish-ortakut Mohammad Al Saleh, kunatit tė Mbretit tė Jordanisė Abd Allah Ibn Al Husayn.

Ministri Ahmetaj shtoi se 52 milionė dollarė ėshtė vetėm faza e parė e investimit sepse kompania do tė investojė edhe 100 milionė dollarė nė fushėn e gazit me kompaninė Transatlantik.

Qė nga inaugurimi i bujshėm nga Kryeministri atėherė kanė kaluar mbi dy muaj, por nė rafinerinė e Ballshit nuk ėshtė investuar asnjė qindarkė dhe nuk ka ndryshuar asgjė.

Fatkeqėsisht nga keqmenaxhimi i saj dhe mungesa e investimeve humbi jetėn njė punėtor dhe u plagosėn pesė tė tjerė. /Marrė nga Exit.al
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur