Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2013, 08:27   #41
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Keto njohuri per fushen Elektrike (E)duhet ti kemi parasyshe dhe gjithmon ta kujtojme se Fusha elekrike eshte dukuri apo gjendje natyrore qe shkaktohet per shkak te veprimit te forcave te ndryshme te ngarkesave elektrike fizike,vet Tensioni (U) eshte funksion i Fushes elektrike (E) ose e kunderta.
Tani do te shiqojme matamatikisht formulat e rendesishme qe na duhen ne praktike per kapacitetet ekuivalente te kondenzatorve si dhe skemat elektrike:
Te lidhja Serike e kondenzatorve kemi keto formula qe na mundesojne me gjet kapacitetin ekuivalent:
C1.V1=Q

C2.V2=Q , V=V1+V2+V3 and Q=Ceq.V
C3.V3=Q;
Kapacitetin ekuivalent e caktojme nga kushti:
Q/Ce=Q/C1+Q/C2+Q/C3-kemi then se te lidhja seri e kondenzatorve nuk ndryshon ngarkesa elektrike (Q)
1/Cek=1/C1+1/C2+1/C3Te lidhja Paralele e kondenzatorve kemi keto formula qe na mundesojne me gjet kapacitetin ekuivalent:
Q1=C1.V
Q2=C2.V

Q3=C3.V

Ngarkesa elektrike totale caktohet me relacionin:

Qtotal=Ceq.V -V-Tensioni Elektrik ;Te lidhja Paralele kemi then se ndryshon ngarkesa kurse Tensioni (U) eshte konstant
Qtotal= Q1+Q2+Q3=C1.V+C2.V+C3.V=V.(C1+C2+C3)=Ceq
Ceq=C1+C2+C3-lidhja paralele e tre kondenzatorve,permes kesaj formule mujna me gjet nje zgjidhje per nje kondenzator te nevojshem kur nuk kemi adekuat.
Shpesh her ne praktike na nevoitet me pas ndonje kondenzator (C) ku nuk gjendet ne treg kurse puna nevoitet per ty kryer ather permes lidhjeve te ndryshme qe i pam me larte mundohemi te perfitojm nje kondenzator te ngjajshem
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2013, 12:47   #42
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ekipet e mirembajtejes elektrike si ne Elektrana qe kthinat i kan te furrnizuara me tension 3X6,3KV ashtu edhe te Distribucionit qe kthinat e shperndarjeve i kan 35/20KV ose 10KV ose 110KV/20KV para se te leshojne paisjet furnizuese ne pune se pari e testojne Kabllin furnizues te 10KV apo 20KV permes paisjeve speciale qe bejne megerimin e Kabllos ,ata duhet te jen te kujdesshem qe Kabbloja nuk guxon te futet ne tension 10KV nese rezistenca e izolimit te kabllos nuk eshte se paku 10MEGA OMA..sa me e madhe qe eshte rezistenca e izolimit aqe me i mir eshte kablloja dhe jemi me te sigurte te bejme kyqjen ne tensionin e permendur.
Gjithsesi duhet te kemi parasyshe se kablloja mundet me pas gjatsi te medha psh 100m,keshtu qe tensioni njkahor testues psh U_=20KV_ ku njeri skaj lidhet per fazen L1 kure skaji tjeter per tokezimi (PE) te kthines qe e shqyrtojm dhe kur te leshojme tensionin njekahor KABLLOJA PER GJAT GJATESIS ESHTE SI NJE KONDENZATOR GJATSOR (C)I CILI ME KET RASTE MBUSHET ME ELEKTRICITET GJATSOR (Q) dhe pastaj ne pjesen metalike te kethines me skajin (L1) bejm zbrazjen e keti elektriciteti statik gjatsor nese zbrazja manifestohet me shkendia athere ne e dim qe kemi ber matjen me sukses kuptohet nese MEGERI NA TREGON SE PAKU 10(M-oma)...nese gjat zbrazjes nuk kemi shkendia athere ka probleme te medha ose eshte ne pyetje demtimi i izolimit te kabllos ose ju ka futur lageshtia,prandaj duhet te mirren masat shtes qe ne intervale te caktuara te kohes te behen matjet duke perseritur disa her duke e ngrohur Kabbllon me tension 3X400V deri sa te arrihen matjet e knaqme kuptohet procedura duhet te respektohet duke i zbatuar masat mbrojtese sipas standardit gjerman VDE-0100..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2013, 07:41   #43
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Sinjalizimi i gabimit ne kabllot energjetike te tensionit 10KV ose 20KV behet permes mbrojtjeve qe veprojne ne Kthinat (ormanet)e seciles dalje furnizuese qofte e Elektro distribucionit ose e Termoelektranave (Furnizimi i bllokut ose Grupes e pergjithshme-qe me von do te flasim qka jan keto?) keto mbrojtje i lejne gjurmet e veta ne Panelet e veta permes sistemit te PLC-ve dhe PLC-ja saktesishte me sekonda e tregon regjistrimin ne Panel.
duhet te dime cila mbrojtje saktesishte ka vepruar pra nvarsishte prej veprimit te mbrojtjeve qe na informon PLC-ja athere do ti kemi edhe qasjet me veprimet tona psh.nese ka vepruar mbrojtja e lidhjes se shkurte ne Zbarrat e furnizimit 10KV kjo me se shpeshti paraqitet nga vendi ku behen vashdimet e gjatesive te ndryshme (MUFAT) dhe gjithmon eshte mir qe ku ka MUFE te shenohen ne skemat e TRSES SE KABLLOS ENERGJETIKE e cila duhet te vendoset ne ni thellsi 1.5m psh.ku prmi Kabllo vendoset se pari rana ne trase dhe shiriti i shenjues qe terheq vemendjen te tjerve ne raste te caktuara.
Lidhja e shkurte nuk do te thot se mundet me ngja vetem ne MUF ajo mundet me ngja kudo pergjat trases se shtrirjes se kabllos energjetike keshtu qe permes MEGERIMIT (SHTUFER-AUTOMOBILIT) i leshojme nje tension psh U_=12KV_ dhe permes signalizimit perafersishte e gjejme vendin e defektik ku defekti signalizon si kercima me zhurma te shkurta ne forme te shkendijave te cilat realishte nen toke nuk mujna mi vrejt por ato jan te tilla .
Ekipi i mirembajtjes eshte i obliguar me dal ne vendin e ngjarjes me paisjet personale dhe mbrojtese ai e ka me vehte edhe shkop detektorin si dhe ndogjojset per te ndegjuar keta tinguj ne veshe ne vendin e perafert te lidhjes se shkurte dhe pasi ta zbuloj athere hapin gropen dhe e nxjerrin kabllon e demtuare dhe eliminojne pjesen e cilla ka eksploduar ne tension te larte 10KV dhe pasi ta pastrojne me duar te pastra duhet qe te bejne nje muf te ri pikrishte ne vendin aktual...
Gjat blankimit te kabllos ekipi i mirembajtjes elektrike duhet te ket parasyshe kushtet e FUSHES ELEKTRIKE (E)qe kablli energjetike eshte i konstruktuar me shtresa te ndryshme metalike dhe izoluese me qellim qe shperndarja e fushes rrethore elektrike (E) te jet radiale per at arsye vendoset shtresa e Plumbit dhe e Grafitit me qellim qe te eliminohet "PEMA"ne shtresat dielektrike te cilat me kalimin e kohes behen rreziqe potensiale te qperthimit te eksplodimit te tensionit te mesem 10 ose 20 KV(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-09-2013, 16:39   #44
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Lexuesi me siguri ben pyetje se si shfaqet dukuria e "Pemes"?...perquesve te tensionit te larte psh,10KV ose 20KV ndertohen nga materialet PVC ose VPE me perberje te izolimit te ndryshme per te ber mbrojtjen nga Fusha Elektrike (E) megjithat prap egziston nje dobesi qe nuk mundet te eliminohet tersishte e ajo dobesi eshte Polarizimi i dielektrikut,nga Polarizimi i dielektrikut krijohet "Pema"sepse i perngjane pemes dhe kjo fillon te zgjerohet duke u futur lageshtia ne kabbell.
Ne fig 1 pos 44 eshte treguar nje Faze e kabllos me perques te bakrrit me seksion rrethor,ndertimi ne ket forme i keti kablli behet per arsye te zvoglimit te induktivitetit (L)te kabllos me zvoglimin e induktivitetit zvoglohet edhe Rezistenca reaktive (XL)kurse kur te bejme megerimin duhet te largojme GRAFITIN nga pjesa e qveshur e fijeve kabllore,ne fig3eshte treguar mekanizmi qe na lehteson punen gjat ndertimit te nje mufi,ne fig5skema elektrike nje polshe e shperndarjes se Distribucionit me Kabllo te tipit VPE..
Pjesa perfundimtare e nje vashdimi te fijes se kabllos fig4,pra kur punohet puna mir te mufat athere vendpunishtja e kabllos Harrohet sepse mundet me vite te mos ndodhe ndonje defekt i ngjajshem per shkak te prishjes se izolimit,pas perfundimit duhet prap ti bejme matjet e domosdoshme ne kabllon energjetike dhe rezultatet duhet te jen te knaqme siq e kemi treguar ne postimet e mehershme se paku 10M.om per kabllon 10 KV dhe me zbrazje te elektricitetit me polin pozitiv te instrumentit me masen metalike te Kthines..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2013, 18:29   #45
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne Elektrana procedurat jan shum ma te komplikuara se sa ne transmision dhe distribucion Gjeneratori Sinkron eshte Kulmi i te gjitha proceseve elektroenergjetike.
Per ta futur nje gjenerator sinkron ne pune proceset teknologjike jan aq te komplikuara sa qe lexuesi me te vertet do te habitej si eshte e mundur gjithe kjo teknologji te futet ne funksion vetem per te sjellur Rrotorin e gjeneratorit per te prodhuar energji elektrike.
Pregaditja Kimike e ujit ,Eksploatimi i Thengjillit ne Elektrana ,Salla e maqineris ku ndodhen Pompat Cirkuluese,Furnizuese dhe Kondenzatorike ku detyra e tyre eshte qe ujin e pregaditur nga Bazentet e ujit te perpunuar me qyreq(Gelqere) dhe me acide te ndryshme ta dergojne ne Gypate e Kaldajes ku keta Gypa ndodhen te radhitura preciz ne muret e kazanit ku ndodhet vatra e kazanit qe behet ndezja e thengjillit te grimcuar nga Bunkeret e Mullinjeve ne hapsiren e vatres se kazanit ne temperatura 1000grad celsius,kurse uji qe eshte futur ne kazan del dhe shkon te ftohsat dhe futet prap ne kazan permes ketyre pompave.
Avulli qe krijohet gjat rrjedhjes se fluidit neper gypat e kazanit ka lageshti dhe teret se pari ne tejnxemsat primar pastaj ne tejnxemsat sekundar dhe futet ne shtypje ne Turbien e gjeneratorit me teperatur 200 grad celsius ne Shtypje disa BARA.Turbina disponon tri forma te shtypjes e ulet,shtypja e mesme dhe e larta dhe fillon ta aktivizoj Rrotorin e gjeneratorit deri sa te arrij n=3000 rrot|min qe do te thot frekuencen f=50Hz qe do te thot kushti i pare i sinkronizimit te Gjeneratorit Sinkron.
Rotori i turbines dhe i Gjeneratorit jan Statikisht te lidhura permes Gjuntes dhe ne boshtine e saj shendrohet Energjia mekanike e turbines ne Energjin Elektrike te Gjeneratorit mirpo per tu prodhuar rryma elektrike nevoitet qe ne boshtin e Rotorit te gjeneratorit sinkron te vendoset KOLEKTORI i cili perbehet nga Brushat e grafitit ku behet ekscitimi i gjeneratorit me Tension Njekahor p.sh U=220V_dhe me Ryma njekahore I=800A_ pra keto Madhesi njekahore fitohen nga KONVERTORI STATIK GJYSEM I KOMANDUAR B6CHi cili perbehet nga TIRISTORET ku komandimi i tyre behet ne GEJT permes kendit te komandimit (ALFA=0-180SHKALL)...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-09-2013, 12:32   #46
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Rryma e Ekscitimit shkakton fushen magnetike homogjene (B)dhe nga kjo fushe manetike krijohet fusha magnetike rrotullues e TESLLES e cila rrotullohet se bashku me rrotorine e gjeneratorit sinkron dhe kur rotori arrin shpejtesin e fushes magnetike athere themi se rotori zhvillon shpejtesi sinkrone te rrotullimeve.
Shpejtesia e fushes magnetike rrotulluese eshte ns=3000 1/s dhe Gjeneratori duhet te ket 1-pal pole(1-Ndhe S)ku N dhe S paraqesin polet magnetike pra 2p=1 kurse ne STATOR kemi daljet e 3-fazve me Tension(U) dhe rryma simetrike (I) Statori i Gjeneratorit mundet me qen ne lidhjen YLL ose Trekansh,zakonishte eshte YLL dhe Zeroja e yllit TOKZOHET me Reaktanca te ndryshme per tu Zbutur reaksionet nga PROCEST KALIMTARE QE NDODHIN NE RRJETA TE NDRYSHME, Llojet e rrjetave elektrike i kemi permendur sipas standardit VDE-0100 dhe pi rikujtojm vashdimisht (TN-C;TN-S;TN-C-S;TT;IT etj)
Gjeneratori Sinkron punon ne KUADRANTIN E II SIPAS LIGJIT TE INDUKSIONIT ne stator krijohen FORCAT ELEKTROLEVIZORE TE INDUKUARA(Eind) keto Forca elektrike shkaktojne tensionin ne fazet e statorit ku keto faze jan te ne simetri nga (120 o-shkall)..
Ne fig1 te postimit te sotem eshte treguar Gjenerator me 3-pal pole pra 2p=3 ketu kemi shpejtesi:
ns=60.f/p=60.50Hz/3=1000 rot/min........ns=1000rot/min;

Ne fig2eshte treguar si behet indukimi i f.e.m ne 3-fazet e gjeneratorit sinkron ku kemi then se kahja e rrotullimit te rotorit eshte ne te kundert te akrepave te ores si dhe
ne fig3Tensionet e qfazuara nga 120 sh.k gjat indukimit te ketyre tensioneve...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2013, 06:12   #47
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ekscitimi i gjeneratorit sinkron eshte shum me rendesi,do ti njoftoj ne vashdim lexuesit se ekscitimi i gjeneratorit mundet mu ber edhe permes grupes se Vard-Leonardit ose Konvertorit dinamik kjo metod ende perdoret te disa Elektrana te prodhimit ruso-polak qe kerkon ambiente te gjere instalues dhe shpenzime te medha gjat instalimit te kesaj teknologjie te vjeter por ende aktuale te ne ne Dardani(KOSOV).
Grupi i Vard-Leonardit ose Konvertorit dinamik ne esenc eshte nje motore alternativ trefazor me tension nominal 6,3KV pra motor i fuqis se madhe gati 1000KW ndoshta ka fuqi edhe me te medhaja dhe nje gjenerator i rrymave te vashdueshme qe jap tensionin njekahor U_=250V_ dhe rryma njekahore I_=800A_per te krijuar fushen magnetike rrotulluese permes rotorit te gjeneratorit sinkron dhe pastaj ne stator te fitohet tensionet nominale simetrike trefazore me qvendosje te fazve nga 120° dhe me kushtet tjera te sinkronizimit me rrjeten e fuqishme energjetike te Transmisionit.
Pra kur te nalemi te mendojme se cila teknologji eshte e pershtatshme ne rrethanat aktuale ne lidhje me ekscitimin e gjeneratorit sinkron gjithsesi duhet te vendosim tek Elektronika Energjetike respektivisht Konvertoret statit AC-DC ose komandimi permes TIRISTORVEsepse kjo teknologji e thjeshton Hapsiren instaluese te paisjeve ,kurse teknologjia e Vard-Leonardit kerkon hapsir te veqante per Motorra te medhenje dhe per gjenerator ose zgjuarse siq quhet si dhe ormanet komandues qe perbehen nga Tersia Energjetike dhe ajo Komanduese qe kemi folur ne postimet e mehershme .Pra gati nje reparte punues nevoitet vetem per teknologjine e vjetruar te vard -leonardit kurse teknologjia e Tiristorve dukshem e thjeshton hapsiren instaluese...
Ne fig 1 eshte treguar nje rast i thjeshte i prodhimit te energjis nga gjeneratori i elektranes deri te hargjuesit dhe permes skemes lexuesi e analizon vet sa transformime te energjis nevoitet deri te hargjuesi me i thjeshti;
Ne fig2 shifet se si e zgjedh nje problem nga Magnetika nje zonjush e cila ka per detyre te caktoj f.e.l te indukuar qe nje perques me rryme alternative e inukon ne nje kontur te mbyllur perquese duke zbatuar rregullat e faradeit per induksionin statik dhe dinamik,ne figur shifet kahja e induksionit magnetik B=f(t) dhe orjentimi i normales(n) te siperfaqes se kontures rrymore;
Kurse ne fig3jan paraqitur shprehjet fundamentale ose postulatet e Maxvelit per fushen elektro-maganetike...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2013, 10:01   #48
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Termocentralet si gjigante te medha te prodhimit te energjise elektrike kan nevoja te medha per kuadro sidomos ato te energjetikes dhe te maqineris dhe teknolog te lemive te ndryshme te drejtimeve teknike,prandaj eshte detyre e institucioneve ti motivoj nxenesit sa me shum te orjentohen ne keto drejtime qe industria ka nevoj shum per ta.
Po kthehemi ne teme, qe te behet programimi i PLC-ve ne keto sisteme te nderlikuara te rregullimit dhe komandimit nuk mjafton te jeshe vetem inxhinjer i energjetikes por puna duhet te kordinohet me ekipe dhe kan shume rendesi edhe mardhenjet ndernjerzore qe jan prioritet ne keto gjigante.
Ne termoelektranat bashkohore komandimi dhe rregullimi permes PLC-ve behet ne tri fusha(Domene) te medha ku modulet hyrse dhe dalse si dhe modulet me mikroprocesor te PLC-ve si dhe panelet per mbrojtjen rele vendosen ne ormanet e veqanta ne termokomanda,elektrokomanda dhe ne rregullimin automatik digjital ku modulet hyrse me se shumti jan senzor te temperaturave ,shtypjeve,shpejtesis ,Forces etje si dhe nderpreres te ndryshem qe komandohen nga softveret e ndryshem SKADA,simens apo nga panelet qe jan te vendosura ne kthinat e ndryshme ne Bllok Komand te nderprersve te fuqive te medha prej Pn=630KW deri ne Pn=6MW me tension te furnizimit te bllokut U=3X6,3 KV,,ky tension furnizues i bllokut furnizohet nga Transformatori energjetik i fuqis se Elektranes psh.24KV|420KV|6,3KV pra transformator me tercier nga Gjeneratori sinkron permes Shinave te tensionit vjen tensioni 24KV dhe futet ne primarin e transformatorit energjetik kurse sekundari qe e dergon tensionin ne rrjeten e transmisionit e transformon ket tension ne Un=420KV qe eshte tensioni nominal i Rrjetes se transmisionit,kurse nga tercieri i transformatorit del tensioni Un=6,3KV per furnizimin e bllokut me tension nominal.
Grupa e pergjithshme e furnizimit ne termocentral ka dy apo me shum transformator energjetik psh.220KV|6,3KV ose 110KV|6,3KVper te furrnizuar ket sistem nga rrjeta e transmisionit sepse ne rast qe Gjeneratoret e elektranave biejn nga sistemi per tu furnizua me tension per startim te ri i nevoitet tenioni 6,3KV nga rrjeta e transmisionit respektivisht nga fushat
kryesore apo ajo ndihmese ne sistem ne menyr qe Blloku te furnizohet nga Grupa e pergjithshme me tension 6,3KV.
Ne bllokun e elekrtranes perfshihen Kthinat e nderprersve kryesor te motorve te medhenje energjetik qe furnizohen me tensione 6,3KV dhe me fuqi te ndryshme te instalimit si dhe transformator energjetik 6,3|0,4KV per te furnizua elektranen me tension Un=400V per motorra te ndryshem qe punojn dhe grupen e ndriqimit te elektranes.
Komandimi dhe rregullimi i ketyre nderprersve behet me PLC dhe me rregullator te ndryshem P,PI,PID nga PC ose nga paneli i PLC-ve ne kthina te ndryshme te bllokut 6,3KV
Ne nje bllok psh,munden me qen 3-motor te medhenje 6,3KV te Ventilatorve shtytes,3-motor te medhenje 6,3KV te Ventilatorve thithes,3-motor te medhenje 6,3KV te Pompave furrnizuese Pn=6MW,3-motor te medhenje 6,3KV te Pompave cirkuluese ,3-motor te medhenje 6,3KV te pompave kondenzuese,8-motor te medhenje 6,3KV te Mullinjeve te thengjillit nvarsishte nga madhesia eKazanit(KALDAJA) e termoelektranes .Te gjtha keto teresi kan ne hyrje NDERPRERSA DHE SENZOR TE NDRYSHEM ME KUSHTE QE KOMANDOHEN ME TENSION 24V si module hyrse te PLC-ve kurse daljet Bobinat e kyqjes dhe te c'kyqjes si dhe tensionet dhe rrymat qe vijne nga senzoret ne forme te sinjalit elektrik tension(mV ose V) apo rryma(mA) CPU e PLC-ve i identifikon me 0 ose 1 pra ne PLC-te futen ne modulet hyrse apo dalese DIGJITALE ose ANALOGE ku keto madhsi i kemi sqaruar ne fillim te kesaj teme..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-09-2013, 06:44   #49
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Tersia e Elektranese perbehet prej tri pjesve kryesore qe une do ta quaja si "TRURI I ELEKTRANES",ky Sistem udhheqet nga Termokomanda dhe Elektrokomanda ku ndodhen Prodhimi dhe Dispeqerat e qe e monitorojne gjendjen energjetike te parametrave siq jane tensionet(U),Fuqia Aktive (P) ,Fuqia Reaktive (Q) te Blloqeve dhe Transmisionit ne pergjthsi.
Ne Termokomande kemi Pultin komandues dhe rregullues te KAZANIT dhe te TURBINES ku percillen gjendjet e paisjeve te fuqishme te energjise siq jan Pompat Furnizuese qe furrnizojn Kazanin me uje te fresket,Pompat Cirkuluese e cirkulojn Ujin nga Rezervaret e medhenje te ujit qe ndodhen brenda Impiantit te elektranes dhe Pompat Kondenzatorike qe ujin nga kazani e dergojne per ftohje ne Kondenzatoret e ujit dhe ne ftohsat e medhenje te elektranes ku dalin avujt e dendur nga keto pompa,avujte qe dalin nga keta ftohesa jane edhe humbje te fluidit te perpunuara ne pregaditjen kimike te ujit ku ky reparte i elektranes mirret me perpunimin e ujit me Gelqere dhe me acide.
Ne pultine e kazanit dhe te turbines gjithashtu ndodhen tersit komanduese dhe te mbrojtjes rele te ketyre paisjeve te rendesishme Nxemsat e ajrit,Kyqja dhe c'kyqja e Ventilatorve shtytes ,Kyqja dhe c'kyqja e Ventilatorve thithes ,Kyqja dhe c'kyqja e Mullinjeve te thengjillit (gjdo Mulli ne Kazantoren e elektranes shpenzon deri 50t thengjill ne 1h ndoshta edhe me shum), Kyqja dhe c'kyqja e Pompes per lyerjen e Boshtit te Turbines me Rotorin Gjeneratorit,Kyqja dhe shkyqja e Trafos 6,3/0,4 per Konvertorin Statik B6CH ose Konvertorin Dinamik te Vard -Leonardit me Motor asinkron 6,3KV...e shum kushte te tjera prej fillimit te sinkronizimit te nje blloku deri te futja ne sistem te bllokut me rrjeten e transmisionit duke ju permbajtur me precizitet rregullave te sinkronizimit te Gjeneratorit me rrjete.
Kushtet e sinkronizimit te gjeneratorit me rrjet jane:
  • Gjeneratori sinkron duhet te arrije shpejtesin sinkrone te fushes magnetike pra ns=3000rot/min,kur rrotori i gjeneratorit arrin ket shpejtesi athere kemi frekuencen e gjeneratorit f=50Hz;
  • Kushti i dyte i sinkronizimit eshte Tensioni i gjeneratorit(Ugj) te jet i njejt me tensionin e rrjetes (Urr),Sipas ligjit te Faradejit per induksion kur gjeneratori arrin shpejtesin nominale sinkrone 3000rot/min ..Eind=B.l.v ku v=ω.r Tensioni arrin vleren psh.U=24KV dhe permes trafos energjetike ket tension e kthen ne U=410KV me ket rast barazohet tensioni i gjeneratorit me tensionin e rrjetit;
  • Dhe Kushti i tret i sinkronizimit eshte qe Tensioni (U) dhe Ryma (I) te jen ne faze kete e arrijme permes 3-Dritave te sinkronizimit kur te triat ersohen fare,me ket rast behet edhe Sinkronizimi i Gjeneratorit Sinkron me Rrjeten e Transmisionit..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2013, 07:12   #50
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

http://ece.mst.edu/media/academic/ec...ronization.pdf
Sinkronizimi i gjeneratorit sinkron eshte kushti final i prodhimit te energjise elektrike nga gjrneratori sinkron ne rrjeten e transmisionit,eshte interesante se para se te behet sinkronizimi duhet te shiqohen edhe parametrat e rrjetes sidomos FUQIA REAKTIVE (Q)e cila duhet te ket vlera te kenaqma mos te jet e madhe per nga MVAr sepse i bie te kyqet gjeneratori ne rrjeten e sterngarkuar e kjo paraqet probleme te medha ne Termokomand dhe ne Elktrokomand.
Sigurishte qe Ekipet e Elektrokomandes i kan Komunikimet me Dispeqeret e Rrjetes se Transmisionit ku i marrin informacionet per Parametrat e fuqive veqanrisht parametrin e fuqis reaktive (Q) sepse ngritja e fuqis reaktive e zvoglon faktorin e fuqis (cosφ) e kjo do te thote Barr per Gjeneratorin.
Sa per informim te lexuesve ne elektrokomand nuk kontrollohen vetem Parametrat e fuqis (P,Q,S) por kontrollohen edhe gjendjet e transformatorve se bashku me parametrat ,pastaj Ekscitimi,Tensioni njekahor (U_) ,agregatet per rastet emergjente,Pompat per puthitjen e Gjeneratorve Sinkron sepse ftohja e gjeneratorit behet me Hidrogjen,nxemsat e ajrit,Pompat njekahore per rastet e renda te mungeses se tensionit alternativ...e shum furnizime tjera Alternative dhe njekahore deri te Ndriqimi Emergjent me tension njekahor,Kontrollimi dhe Komandimi si dhe ecuria e punes behet permes Regullatorve te ndryshem (P,PI,PID) dhe me Modulet dhe Panelet e PLC-ve
Ne fig 1 nga Postimi 49 eshte paraqitur Disku i Faradeit dhe shifet se kemi shpejtesi te rrotullimit(ω) dhe kahjen e vektorit te induksionit magnetik gjat rrotullimit te diskut krijohet Eind(+ dhe - i f.e.l te indukuar e cila per nga natyra eshte tension)ku nese mbyllim qarkun ne mes te + dhe - me ndonje shpenzues (R-OMIK) do te kemi rrjedhje te rrymes se indukuar(Iind),pa e mbyllur qarkun nuk do te kemi rryme te indukuar!
Ne fig2 kemi Caktimin e kahjes se Vektorve te ndryshem te Fushes Magnetike (F-forca magnetike,B-induksioni magnetike,v-Shpejtesia);
Ne fig3 Perkufizimi i Amperit Apsulut dhe kahjet e Forcave kur kahjet e rrymave elektrike jan te treguara si ne fig.
Gjat Sinkronizimit duhet te kemi Panela qe Permbajne tersi te matjeve siq jan Frekuencmetra te dyfishte njeri per matjen e frekuences se rrjetes se Transmisionit kurse tjetri per matjen e frekuences se gjeneratorit sinkron;
pastaj VOLTMETRA TE DYFISHT njeri qe mate tensionin e rrjetes se Transmisionit kurse voltmetri tjeter qe mat tensionin e gjeneratorit sinkron ;Dhe panelat me tri drita ndriques per secilen faz ne nderprersin trepolar te sinkronizimit,dhe Sinkronoskopin eshte nje vektor(shigjet e cila tregon kur Tensioni U dhe Ryma I ndodhen ne faze φ=0...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 07:51   #51
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Fuqin mekanike gjeneratori mundet ta fitoj edhe nga motoret DC te cilet munden me qen te fuqive te ndryshme (P_)ne vend te Turbines me avull,gjithashtu edhe Ekscitimin duhet ta rregullojme ne vlerat e caktuara derisa gjeneratori ta arrije vleren e caktuar te Tensionit nominale (Un) pra Ekscitimi (Zgjimi)ose rryma nominale e ekscitimit (Ie) perkufizohet per vleren e caktuar per te cilen arrihet vlera e caktuar e Tensionit nominal(Un)te gjeneratorit sinkron trefazor.
Shpeshe her kur kemi problem me energjine reaktive(Q) ne Gjenerator permes ngritjes se rymes se ekscitimit (Ie) e stabilizojme mbingarkimin e Gjeneratorit sepse me ngritjen e fuqis reaktive ne rrjet faktikisht bie faktori i fuqis (cosφ) kjo ndodhe kur Konsumatoret industrial dhe te tjeret terheqin fuqi reaktive per te leshuar motoret me fuqi te ndryshme ne pune,gjithashtu edhe shpenzimt e mdhaja te konsumatorve shkaktojne ramje te tensionit (ΔU),ku ne termokomand dhe Elektrokomand permes Paneleleve tePLC-ve signalizohet reagimi i Sinjalit apo trubes per PARALAJMRIM psh. Vrejtje Ramje e tensionit te shkalles se pre psh.deri 20% me ket raste duhet te veprohet ne mundesit reale psh permes SHTUFERIT (REGULLATORIT) te transformatorit ose PLC-i jep sinjale Vet- Regullimit automatik ne shtufer te transformatorit psh. te BLLOKUT apo te GRUPES SE PERGJITHSHME,problemet e ramjes se tensionit do ti diskutojme ne postimet e mevonshme me detalishte dhe do te mundohem sa me thjeshte ti sqaroj keto probleme te komplikuara qe lexuesi brenda mundesive ti kuptoj.
Kur PLC-ja aktivizon Ramjen e SHKALLES SE (II) psh mbi 20% te ramjes se tensionit CPU-ja e PLC-ve ju jap Komanden e Qkyqjeve te ndryshme te Sistemit dhe Regjistrimet e veprimeve te mbrojtjeve neper Panelet e PLC-ve sepse Ramjen e SHKALLES SE (II) te tensionit eshte shum i rrezikshem per Paisjet e ndryshme qe ndodhen ne impiantet e ndryshme te Elektranes.
Gjeneratori sinkron ka parametrat e vet siq jan : (Un,Eind,Ie,Is,Xl,R,P,Q,S,Φs,Φr,Ls,Lr,n,M)
Pra nga keta parametra mundemi te ndertojme KARAKTERISTIKA TE SHUMTA ELEKTRO-MEKANIKE...
Karakteristika Is=f(Ie) quhet karakteristika Ve gjeneratorit sinkron nje karakteristik shum e rendesishme qe tregon se si ndryshon rryma e ekscitimit (Ie) ne funksion te rrymes se statorit(Is).
Kur gjeneratori eshte ne pune pa ngarkes athere Ugj=Eind(perafersisht e barabart!) kur Gjeneratori sinkron futet ne ngarkes athere ne gjenerator shfaqet dukuria e REAKSIONIT TE INDUKTITky reaksion shkakton fenomene te ndryshme ne gjenerator ne parametrate e treguar sidomos te fuqive aktive te dobishme (P) dhe ate te padobishme reaktive (Q),pra te secili gjenerator kerkohet se faktori Q<<te jet sa me i vogel.Kur regullojme rrymen e ekscitimit nenvlerat e Ien(marrim rryma me te vogla se ajo nominale) athere themi se Gjeneratori eshte nenekscituar,nese marrim rryma te ekscitimit mbi vlera (I>Ie) athere themi se gjeneratori eshte i mbi ekscituar...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2013, 12:37   #52
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne fig 1 nga pos.51eshte treguar puna e Makines sinkrone ne regjimin Motorik qe quhen Motoret sinkron ,keta motor kan zbatim shum te madhe ne rrjetat e ndryshme te transmisionit per te permirsuar faktorine fuqis se rrjetes (cosφrr) si dhe ne miniera per te shpluar dheu,ku kerkohet fuqi e madhe e veprimit.
Ne fig 2 eshte dhen diagrami fazore i fuqive (P,Qind dhe Qcap),Qind kemi zakonizshte ne oret e dites kur kemi konsum te madhe te energjis reaktive,kurse Qcap shfaqet ne rastet e ralla kur rrjeta e transmisionit zbrazet ne drejtim te Gjeneratorit nje fenomen shum i rrall dhe i rrezikshem per gjeneratorin sinkron;
Ne figuren 3 eshte treguar lakorja V e gjeneratorit sinkron kur Gjeneratori eshte nenekscituar dhe kur gjeneratori eshte i mbi ekscituar...
Lexuesi duhet te ket kujdes ne disa gjera esenciale e ato jan:
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2013, 06:26   #53
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

  • Se Fuqia e dobishme e gjeneratorit fitohet ne boshte dhe vlen (Pmek=Pel),kjo fuqi fitohet permes sasise se avullit te terur qe hudhet ne Turbin ne shtypje psh. prej100Bar ;
  • Eksscitimi(Ngacmimi ose zgjimi) behet me tension njekahor psh. (Ue=250V;Ie=800A-per gjenerator te mdhenje),dhe ky ekscitim vendoset ne boshtin e rrotorit dhe krijon fushen magnetike rrotulluese trefazore dhe kjo fushe eshte madhsi VEKTORIALE nga kjo kuptojm se mundemi me ndryshua kahjen e saj nese ndryshojme polaritetein e Tensionit te ekscitimit pra (+) dhe (-);
  • Ne termoelektrana Gjeneratori sinkron sillet DJATHTAS pra ne drejtim te akrepave te ores dhe ne Kuadrantin e II ne ket menyre krijohet f.e.l (Eind) e cila matematikisht eshte Ugj=-Eind dhe nga ky tension i indukuar sipas ligjit te LENCIT krijon Tensionin trefazor simetrik me cfazime nga 120Shkall,dhe ryma trefazore simetrike me qvendosje te njejt nga 120 ;
  • 3-Kushtet e sinkronizimit duhet tu permbahemi me seriozitet,si dhe kyqja e Gjeneratorit ne rrjet me ngarkes shfaqet REAKSIONI I INDUKTIT ne gjenerator ku ky fenomen ka per qellim ta dobesoj f.e.l te indukuar (Eind) dhe disa fenomene tjera ne punen e gjeneratorit

Pra keto jan ato qe duhet ti mbaj ne mend Lexuesi i cili ka interesim per punen e Gjeneratorve Sinkron ne termoelektrana.
Te kthehemi te postimi 52 ne fig eshte treguar skema e gjeneratorit sinkron se bashku me ekscitim dhe ngarkes,duhet ta shiqojm skemen me kujdes dhe shofim se secila faz te nderprersit te sinkronizimite ka nga nje Drit(Poq) te sinkronizimit,para sinkronizimit keto drita nuk jan te errta por ndriqojn njera pas tjetren ne cikel duke u ngadalsua ,kjo do te thot se Tensionet fazore (Uf) dhe rrymat (I) nuk ndodhen ne faze dhe se pikat ku lidhen Poqat nuk jan ne te njejtin potencial dhe pastaj kur te errsohen Poqet athere thmi se pikat e lidhjeve jan ne te njejtin potencial dhe se eshte arritur qe Tensionet dhe rrymat te jen ne faze njera me tjetren dhe behet SINKRONIZIMI I GJENERATORIT SINKRON ME RRJETEN E TRANSMISIONIT...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-10-2013, 07:13   #54
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Kur Blloku hyne ne sistem me rrjeten e transmisionit,fuqia aktive (P)rritet duke shtuar sasine e avullit ne turbine ,kjo realizohet kur aktivizojm punen e Mullinjeve ne kazantore duke shtuar sasin e thengjillit ne ndezje ne kazan,kurse fuqia reaktive (Qind)ngelet ne suaza te kushteve nominale nvarsishte nga fuqia e dukshme (S).
Ekipet e Prodhimit,Mirembajtjes dhe Regullimit e udhheqin mbarvajtjen e punve ne elektrana,domeni i punve eshte shum i gjere dhe me kete pasojne edhe pergjegjesit sipas pershkrimeve te vendeve te punes.
Ne elektrana Prodhimi duhet ti percjell gjendjet ne Pultin e Turbines dhe te Kazanit si dhe Elektrokomanda te cilet duhet ti percjellin parametrate e madhsive te ndryshme me dispeqerte e rrjetes se transmisionit sidomos madhsit elektrike (P,Q,U ,I,cosφ,ΔU-ramjet e tensionit,Δi-mbrojtjet diferenciale,si dhe shum mbrojtje tjera per gjenerator dhe per trafo qe monitorohen nga panelet e ndryshme te PLC-ve).
Energjin reaktive (Qind) e rregullojme permes Eksscitimit (Ie) pra mbiekscitimi ose nenekscitimi nvarsishte qka na kerkohet nga pergjegjesit,ne raste te mbingarkimit te rrjetave te Distribucionit athere shpesh here kerkohet qe te behen qkyqje te ndryshme ne trafostacionet nga Operatoret sidomos ne trafot 220KV/10KV ose 110 KV/10KV me qellim qe te ruhet faktori i fuqis dhe zvoglimi i fuqis reaktive ne Termokomand ne pultine e Turbines...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2013, 06:22   #55
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Per Postimin numer 2 te dates (09.08.2013) te vendosen figurat PLC-1,PLC-2,PLC-3,PLC-4,PLC-4a,PLC-5 dhe PLC-5a,ju lutem te nderuar ti vendosni keto figura ne POS-2..
Ne fig PLC-3 eshte treguar tersia e nje rrjete te distribucionit
ndersa PLC-4a ende nuk eshte e gatshme per tu postuar nevoitet ende pun...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2013, 09:42   #56
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Tani do te shofim diagramin e tensionit ne sistemin e kordinatave (qod) nga fig 4 pos 54,Fuqia e dobishme (P)eshte gati e barabarte me fuqin elektromagnetike (PM) pra :
P=PM-ΔPb
ΔPb-humbjet e gjeneratorit ne baker ne Stator
PM=3U.I.cosφ....(1)
φ=Ψ-θ
Ψ-eshte kendi ne mes te tensionit E0 dhe rrymes I
θ- eshte kendi ne mes te tensionit E0 dhe tensionit U;
Duke zavendesuar ne shprehjen (1) kemi
PM=3U.I.cos(Ψ-θ)=3.U.I.cosΨcosθ+3.U.I.sinΨsinθ
I.sinΨ=E0-U.cosθ/Xd;
I.cosΨ=U.sinθ/Xq
;

PM=(3U.E0/Xd).sinθ

Nga fig 1lexuesi duhet qe δ=Ψ
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2013, 07:30   #57
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Edhe me par kemi permendure te gjeneratoret sinkron kur kyqen ne ngarkes athere shfaqet REAKSIONI I INDUKTIT,gjendje e cila e karakterizon ndryshimet ne parametrat e makines.
Kemi tri mundesi te kyqjes se ngarkeses ne gjeneratorin sinkron:
  • Ngarkesen e paster aktive Ψ=0 fig 1;
  • Ngarkesen e paster induktive,Ryma I ngel mrapa tensionit E0 Ψ=90° fig-2;
  • Ngarkesen e paster Kapacitive Ryma I perparon ndaj tensionit E0 Ψ=-90° fig-3.
Ne praktike keto Ngarkesa(te pastra induktive dhe kapacitive) thuase jan te pamundura sepse kemi Materialet izoluese dhe me pshtjella qe ju ndryshon Rezistenca omike,keshtu qe mbetet te analizohet reaksioni i induktit ne keto suaza.
Forcat elektromagnetike qe shfaqen gjat reaksionit te induktit karakterizohen me :
• reakcionin gjatsor te induktit:Fad = Fa⋅sinψ dhe
• reaksionin terthor te induktit:Faq =Fa ⋅cosψ

Ne baz te definicionit te induktivitetit kemi

L =Φ /i , dhe karakteristikes se magnetizimit B=f(H), shifet se
induktiviteti ne boshtin e d (polet magnetike, hekuri),induktiviteti Lad , eshte shum me i madhe sesa induktiviteti Laq nese shumzojme me frekuencen rrethore ω
Pra Xad>>Xaq
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2013, 07:39   #58
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Per lexuesit do ti kujtojme edhe nje her shprehjet kryesore per gjeneratorin sinkron:
Nga figura me Rrethe mundet te shifet se se me ndryshimin e faktorit te fuqis me ngarkesat me karakter induktiv rritet nevoja per rrymat ekscituese respektivishte nxemja e pshtjellave te ekscitimit,pra nese kerkohet ndertimi i gjeneratorit sinkrone per ngarkesa induktive me te vogla kjo tregon qe duhet pshtjellat me seksion me te madhe per rryma ekscituese pra kjo kerkes ka pasoje rritjen e kostos se Gjeneratorit sinkron,per ket arsye Prodhuesi kerkon nga blersi ta precizoj faktorin e fuqis qe ne elektranat e sotshme zakonishte e kan :cosφ =0,8.,
Disa Elektrana ne fillim te qendrave industriale ku ka shum Motorra Asinkron per te cilet do te flasim me von ketu ne forum kan faktorin e fuqis cosφ =0,6 ,tani parashtohet pyetja praktike a guxojna gjeneratorin sinkron i cili ka faktorin e fuqis 0,8 ta ngarkojna me ngarkesa qe kan cosφ =0.6(ind),pergjigjja do te ishte se guxojmi por jo me tersin e rrymes se induktit.
Zvoglimi i rrymes se induktit nga diagrami rrethor (gjatsia OD),D ne piken B ,respektivisht gjatsia AB AC paraqet zvoglimin e ngarkeses se nevojshme,ky aplikim eshte metode e vrazhd fizike...
Ndersa ne figurat e keti postimit kemi edhe formula mjaft te rendesishme per ata qe duan te futen ne studime te fella dhe pastaj e kam ne plan te postoj edhe detyra te ndryshme ne lidhje me problemet e Reaksionit te induktit dhe te tjerat
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2013, 10:01   #59
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Eshte interesant konstruktimi i diagramit vektorial te gjeneratorit sinkron,per kete ne fig1 per lexuesit kam sjell nje detyre me te dhena dhe konstruktimi i diagramit fazor.
Tani do te shqyrtojme ne hollsi Mbrojtjet Rele edhe te gjeneratorve sinkron edhe Transformatorve si dhe mundesit e veprimeve permes paneleve qe komandohen permes PLC-ve duke pasur parasyshe informacionet ne postimet e me parshme per PLC-te ,CPU-ne si dhe Modulet hyrse Digjitale dhe analoge pastaj Modulet dalse Digjitale dhe analoge,pra Komandimi eshte i kushtezuar nga PLC-te dhe kemi zgjerim te informacioneve edhe me Regullatoret P,PI dhe kombinim PID ,qe kan zbatim ne Sektoret e Kazanit dhe te Turbines,pra informacionet mirren nga SENZORET KAPACITIV,INDUKTIV respektivishte senzoret e Temperaturave,shtypjes ,forces,shpejtesis ,niveleve te ndryshme etj pra kemi sistem mjaft te komplikuar te regullimit ,komandimit dhe mbrojtjeve rele.
Ne Elekranat bashkohore mundemi me pas shum Gjenerator Sinkron,pra shum BLLOQE TE SISTEMIT ,nese kemi psh 5-gjenerator sinkron athere themi se elektrana ka 5-blloqe edhe me par kemi permendur secili gjenerator kyqet me rrjetin e Transmisionit permes kushteve te sinkronizimit dhe permes travove Energjetike dalse qe mundesohet kyqja ne rrjetin e transmisionit ne njeren ane kurse ne anen tjeter te 6,3KV kemi shpenzimet e Bllokut qe kemi permendur ne postimet e kaluara.
Komandimi ,rregullimi dhe Mbrojtjet rele jen te akorduara ne nivele te ndryshme dhe gjithmon jan te gatshme te veprojne ne vlera te caktuara te tensioneve (ΔU) dhe te rrymave (ΔI),kurse Senzoret madhsit e natyrave te ndryshme joelektrike i kthejne ne madhsi elektrike psh(8V ose 30mA pra disa volte ose disa mili Ampera nvarsishte nga prodhuesi i senzorve) keto Madhsi ne modulet hyrse te PLC-ve komandohen me Tension psh. 24V ku informacionet mundemi mi pa ne Panelat e ndryshem pergjat Kthinave te komandimit te paisjeve.
Ne vashdim do te kyqemi ne sqarime te mbrojtjen rele te Transformatorve energjetike:
-Mbrojtja distanciale,
-Mbrojtja nga lidhjet e shkurta
-Mbrojtja nga mbingarkesa,
-Mbrojtja nga lidhjet mbi tokė,
-Mbrojtja nga asimetritė,
-Mbrojtja diferenciale gjatėsore (pėr linja te shkurta),
-Mbrojtja e Buholcit,
-Mbrojtja Termokontaktit,
-Pajisja pėr kyējen automatike te pėrsėritur,
-Lokatori i prishjes
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-10-2013, 11:52   #60
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 465 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Mbrojtja e Buholcit :ne Transformaroret energjetik realizohet permes releve te gasit me dy Tapane ENEN E TRANSFORMATORIT.Keta rele ndodhen ne gypin lidhes ne mes te enes se Transformatorit dhe Konzervatorit .Tapa e pare e releut i mbylle kontaktet dhe e jep sinjalin ne rastet e lajmrimit te gasnave ne enen e transformatorit.Kurse tapa tjeter e releut i mbyll kontaktet e veta dhe menjeher e qkyqe nderprersin e transformatorit ne raste te rritjes ekstreme te shtypjes se vajit,lajmrimit te gasnave apo ramjes se nivelit te vojit ne tregues te konzervatorit ,keto probleme munden mu paraqit ne rastet e prishjes se izolimit te pshtellave,humbjeve te vetive te dielektrikut te vojit paraqitjeve te defekteve ne sistem mos veprimeve te mbrojtjeve te ndryshme,keto fenomene te keqia manifestohen me rryma te medhaja te defekteve dhe ngritjen e temeraturave ne vojin e enes se transformatorit.Gasnat e shkaktuara nga vaji shkaktojne reagimin e ketyre releve dhe pastaj pas testimeve te ndryshme i gjejm gabimet e mundeshme dhe pastaj evitimin e tyre.
Mbrojtja me lidhjen me toke:Shtepiza e transformatorit ose konstruksioni i transformatorit eshte specifik ,ndertimi i tyre eshte ne formen e radiatorve me qellim te zmadhimit te siperfaqes per tu mundesua ftohja e vojit ne te cilen eshte zhytur pshtjellat e transformatorit energjetik,ena e transformatorit tokezohet per arsye te mbrojtjeve te ndryshme ne njeren ane per masat mbrojtse ndaj personelit te trafostacionit dhe ne anen tjetr per tu mbrojtur ena e transformatorit.
Ena e transformatorit ose shtepiza duhet te jet e izoluar nga themeli ku eshte vendosur Transformatori,kurse kabllot komandues dhe signalizues per Buholc,termostat dhe termometri per temperatur duhet te jen pa mbules metalike dhe armatur te qelikut.Temeli nga Betoni ka rezistenc te mjaftueshme izoluese keshtu qe nuk ka nevoj per masa shtes te izolimit te temelit, Releu mates per mbrojtje ndaj lidhjeve me toke ne enen e transformatorit per rryma te percaktuar nga 5A kufiri i ngushte i vendojes se releut eshte (1A-3A) dhe vendoset ne transformatoret mates rymor psh 300A/5A te cilet ne zbarrat e transformatorit vendosen 3-transformatoret mates rymor .Pra mbrojtja e enes se transformatorit eshte ma momente te kohes ,reagimi eshte i menjehershem.
Mbrojtja e enes se transformatorit eshte kontinuale dhe shfaqet ne intervale 0,1 In deri ne 0.5 In dhe intervalet e veprimit te mbrojtjes rele nga LIDHJA ME TOKE eshte (0,2s deri 0,6s)..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur