Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-12-2018, 14:25   #21
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

1371 ka informacion konfliktual.

Ca thone se u vra Vukashini.
Ca thone se u vra vellai i tij. Uljesha, por Vukasini merr pjese ne te tjera beteja.
Ca thone u kap rob Vukashini (me lart) dhe mbreteria i mbeti Markos.
Ca thone se Balshat zevendesuan Vukashinet.
Duhet thene edhe se Gjin Muzaka, biri atij qe kapi rob Vukashinin merr trashegimine ne kete vit!

Cfare thote burimi yt?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 21-12-2018 nė 14:28
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2018, 14:29   #22
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,507
Thanks: 15,102
Thanked 9,025 Times in 6,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
1371 ka informacion konfliktual.

Ca thone se u vra Vukashini.
Ca thone se u vra vellai i tij. Uljesha, por Vukasini merr pjese ne te tjera beteja.
Ca thone u kap rob Vukashini (me lart) dhe mbreteria i mbeti Markos.
Ca thone se Balshat zevendesuan Vukashinet.
Duhet thene edhe se Gjin Muzaka, biri atij qe kapi rob Vukashinin merr trashegimine ne kete vit!

Cfare thote burimi yt?
Qe Muzakajt fituan BETEJEN.Marko kishte LEKEN si truproje Personale.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 21-12-2018 nė 14:33
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2018, 14:52   #23
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Leka ishet nje nga pinjollet Trojane Franceze qe u ndane ne disa dege. Dy ne France e Itali (Este/Ferrante) dhe keta te Shqiperise te cilet u ekzekutuan ne Nderfane, me perjashtim te njerit qe u shpetua nga dikush. Nuk eshte e qarte kush qe ky dikushi.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2018, 18:42   #24
Skerdilaidas
V.I.P
 
Avatari i Skerdilaidas
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Vendndodhja: Drenic
Posts: 1,293
Thanks: 51
Thanked 131 Times in 96 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Skerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuarSkerdilaidas ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Leka ishet nje nga pinjollet Trojane Franceze qe u ndane ne disa dege. Dy ne France e Itali (Este/Ferrante) dhe keta te Shqiperise te cilet u ekzekutuan ne Nderfane, me perjashtim te njerit qe u shpetua nga dikush. Nuk eshte e qarte kush qe ky dikushi.
Ishte babadimri, Zet, ai qe e shpetoi ne Nderfane. Prej aty pastaj iku ne Skandinavi.
__________________
<Gjuha āsht tulit e gjithshka bluen>

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Skerdilaidas : 21-12-2018 nė 18:45
🖤 (1)
Skerdilaidas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2018, 21:52   #25
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skerdilaidas Shiko postimin
Ishte babadimri, Zet, ai qe e shpetoi ne Nderfane. Prej aty pastaj iku ne Skandinavi.
Injorantit mund vetem t'i hapesh udhe dhe ta lesh te vere ne va'halla me valkyriet. Pardon, injoranteve.

Ndonje ide cfare do te thote ShnaGjini?


Citim:
f.32 ...Thone te vjetris se origjiane tyre vjen nga Trojanet, e se me pas keta u tranferuan ne France; dhe se ishin dy vellezer te cilet kalun ne Itali ne kohen qe Mbreti i Frances me fisnike te tjere kristiane u nisen per Jeruzalem, e pasi arriten ne Itali njeri nga keta verllezer qendroi aty dhe formoi Sinjorine Este qe me pas u njoh si Ferrara, ndersa vellai tjeter me emer Dukagjin pasi mbaroi pune ne Levant u vendos ne nje zone te quajtuar Zadrime ne Shqiperi ku kishe vendbanime te tjera ngjiture te quajtura te Fanit dhe te Malit te Zi dhe nje vend te quajti Pulti e Flati, ku ne kete te fundit eshte nje keshtjelle/qytet i vogel qe quhet Sati, tashme i shkaterruar... e gjithe keto vende me lart u quajten Dukagjini nga emeri i zoterinjve. Ky zoti Dukagjini u vra nga vasalet ne Nderfane sepse peshkopi i joshi gruan ne menyre te pandershme dhe Dukagjini e vrau peshkopin e kishes se St. Mary , dhe sic vrau peshkopin e vrane edhe ate vete etj.etj..." Hopf.
Shtepia Este- Markeze te Ferrares


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 21-12-2018 nė 21:55
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-12-2018, 23:43   #26
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,431
Thanks: 6,828
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Injorantit mund vetem t'i hapesh udhe dhe ta lesh te vere ne va'halla me valkyriet. Pardon, injoranteve.

Ndonje ide cfare do te thote ShnaGjini?
Shtepia Este- Markeze te Ferrares

shėngjin . guret e malit shkrete
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 02:08   #27
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
shėngjin . guret e malit shkrete
Shkretimi vjen nga mendja.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-01-2019, 04:43   #28
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ©Marko Kralevici- perse duhet te na interesoje ky personazh?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Dale, ti marrim me radhe qe te mos ja mbushim kot. Emrat nuk do te thone gje.

Si e vendos prejardhjen Hercegovinase (ky term nuk qendron sepse Herceg=Duke)? Vukashini, sipas testamentit te Muzakes, eshte mbret i Bullgarise dhe Servise e deri ne Adrianopoje. Nje Andrea Muzaka, duke qene se po benein sherr per Kosturin, i del perpara me nje trupe te madhe shqiptaresh dhe e mund ne malet e Peristerit afer Janines. Jo vetem kaq po e ze rob Vukashinin dhe nje djale te tij dhe ja dorezon Perandorit te Bizantit, pushteti i te cilit qe rrezikuar nga ky Vukashin. Ne shperblim, Muzaket behen Despote te Epirit, rangu i 2-te pas Perandorit.
Mirepo Urbini na cudit.

Ai shkruan se Andrea Muzaka ishte djale!!! i Vukashinit te Bullgarise she Servise. Per me shume ai thote se nga ky Andrea, lindi Domenik Moncilo. Domeniku Moncilo, shkruan Urbini eshte babai i Gojko Muzakes dhe i Helenes, gruaja e Stefan Kosakes, dukes se St. Sabes.

Keto shkrime jane kunderthenie te Testamentit te Muzakes ku:

1. Andrea Muzaka Sebastocrator vret Vukashinin bullgar, rrezik per perandorine Bizantine dhe arsyeja per te cilen i akordohet Despotati i Epirit.

2. Ne se pranojme Urbinin, Andrea Muzaka ka vrare babane dhe xhaxhane dhe nje vella te vetin, per t'u bere despot.

3. Urbini sakteson se djali i Andreas se Vukashinit eshte gjyshi i Gojko Muzakes, qe do te thote se ketu nuk behet fjale per nje Andre te Vukashinit te vecante nga Andrea Muzaka.

4. Testamenti i Muzakes thote qe Domenik Moncilo eshte babai i Vojsava Kastriotit dhe i nje Anjeze. Urbini thote ndryshe. Sipas ketij, Domeniku kishte vec nje vajze, Helena, e cila marton Stefan Kozaken. Ne disa dokumenta raguziane te vitit 1439 megjithate, Vojsava Kastrioti eshte shenuar si Jella (Helena) Kastrioti. Ne nje diplome te 1443, ka edhe me shume. Kjo Diplome thote se Helena qe martoi vertet eshte mbese nga ana e Moncilit, bir i Vukashinit, por ama eshte vajza e Balshes se Durresit. Dhe Balsha i Durresit eshte Konstadin Kastrioti?!

Sa me siper jane faktet mbi te cilat Serbet dhe Europa kane shkruar historine mesjetare te Ilirise.
🖤 (1)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur