Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-01-2019, 01:55   #1
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Latuta

©Lahuta [Luta] = Lyra

f.145 "Qorrat kishin ne Greqi nje profesion te pranueshem dhe te nevojshem…profesionin e kengetarit ambulant me kete profesion pershkonin tere Greqine….Ne keto takimet me shume pjesemarrje, qe ishin si fest ate fshatit te quajtuara Pangyris keta kengetare shetites shkonin me deshire. Ata kendonin te shoqeruar me nje instrument me tela qe prekej me nje hark, e cila ishte saktesisht Lyra [Luta] e Grekeve e ruajtur si emer dhe si forme."
f.146. Kurro = Qorre/ Rapsode “Rapsodet quheshin
"Kurroglo Khans" [alb. Kenget e Qorrit, shenim i Zet Arber], from Klaunden, to sing [knoj-shenimi Zet Arber]. Detyra e tyre ishte te dinin permendesh tere mexhliset (takimet) e Kurroglo t'i tregonin ato, ose t'i kendonin te shoqeruara me instrumentin e tyre te preferuar, si pershembull 'kungur' (kendur?-Zet Arber), nje instrument me tri tela."

Duan te thone se edhe Kurani, eshte nje forme e huazuar nga Persishtja e Kurro dhe kjo nga nje Greqishte e padeshifruar, e shipers Qorri, qe do te thote ligjet qe ruan ose kendon Qorri, ose qe Themis ose se "drejtesia/justice/ eshte e verber", ose se ajo qe thuhet [themi] eshte ligj. Morali i kesaj shoqerie nuk ekziston me.

Themis me peshoren e drejtesise me tre tela. Apo eshte Hermesi qe ne peshore Mat rendesine e vepres?
Apo eshte Hermesi qe ne peshore me dy tela Mat rendesine e vepres? Hermesi Mat me Cift_teli.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 08-01-2019 nė 02:06
🖤 (2)
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2019, 23:12   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Latuta

Thoti me cift-telash duke Mat.

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur