Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-08-2014, 19:21   #21
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,204
Thanks: 341
Thanked 2,568 Times in 1,480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Jo nuk jane njesoj. E para eshte subjektive, e dyta jo. As nuk mund te raportohen dot.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 19:27   #22
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Anjshtani ka qene yll bote

ndersa ky artikull argumenton te kunderten
http://www.ucd.ie/geary/static/publi...rywp200802.pdf
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 19:36   #23
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,204
Thanks: 341
Thanked 2,568 Times in 1,480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

E ke lexuar artikullin zirconium? Cfare thote me pak fjale po nuk pertove? Sepse jam me celular e nuk e lexoj dot,por jam kurioze te di se c'thote.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:11   #24
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Por nderkohe sigurisht qe Einstein nuk ka qene i shemtuar, ndonese jo nje fotomodel. Nderkohe Enrico Fermi konsiderohej simpatik, Richard Feynman kishte reputacion per "a ladies man", Niels Bohr ishte atraktiv sepse ishte i rrepte dhe burreror, Ernest Rutherford po ashtu, Marie Curie ka qene atraktive kur ishte e re, Charles Darwin ishte i kerkuar nga femrat por kishte nje reputacion qe nuk para interesohej shume per to, Michael Faraday, Brian Cox, Neil deGrasse Tyson, Leonardo DaVinci, Nicolas Copernicus, Rosalinda Franklin, Amy Meinzer (a true hottie), e plot e plot e plot te tjere. U fokusova kryesisht tek fizikantet, por jo vetem tek ta, per te vazhduar trendin e Ajnshtajnit. Sepse eshte e habitshme sesi menjehere synohet te ngushtohet prizmi i definicionit te bukurise duke marre parasysh moden e kohes, nderkohe qe nese cdo gje vihet ne prizmin e e kohes kur kane jetuar, te tere jane konsideruar terheqes, asnje nuk ka qene mbipeshe, te tere kane patur klas dhe shije ne te tera fushat e jetes dhe nuk eshte se shkelqenin vetem ne fizike.

Gjithashtu, ndoshta vlen te behet nje kerkim per lista te "Mensa Society" dhe te krijohet nje ide e pergjithshme per klasifikimin mesatar te anetareve te saj, si konsiderohen ne teresi.

Dhe nderkohe, ndoshta Paris Hilton mund te mos shquhet per ndonje inteligjence te jashtezakonshme, por i ftoj te tere te thone te njejten gje per Brad Pitt, Angeline Jolie, Keira Knightly, Katie Holmes (Tom Cruise eshte nderkohe nje idiot), David Gilmoure, Sean Connery... lista eshte shume e gjate dhe ne te dyja format e kerkimit, ne rang statistikor, do te vreni se observimet do te jene afer asaj qe shume ketu jane duke u perpjekur ta hedhin poshte. Nje kembengulje e permasave te tilla, zakonisht - statistikisht le te themi - eshte karakteristike per individet qe jane *nen* normalen kur vjen puna per shkallen e tyre estetike fizike.

Quit chery-picking, and look reality on the face. Nuk duhet patur as frike e as turp nga ajo cfare jemi. Eshte nje nder celsat per nje jete te lumtur.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:17   #25
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

o Gurax! ke shkruar: Shkollimi nuk eshte inteligjenca. Kete sigurisht qe nuk e kam shkruar une...je nje pertac ne te lexuar saqe ke lind me problemin e unit. me shkruan per probabiltete, per hekur, per beton, per vezen e zier qe po ta shtrengosh ne te dy anet me duar nuk thyhet, ke shkruar eh, cfare s'ke shkruar. hidhesh nga dega ne dege, por me e bukura eshte qe me "justifikohesh" per shenjen e barazimit midis bukurise dhe inteligjences. Inteligjenca ka te beje me vemendjen dhe perqendrimin (edhe tek e bukura nese s'te pelqen). I dashuri e i shtrenjti Gurax! Edukimi i vemendjes lidhet me edukimin e aftesise vezhguese (sic po vezhgon "lartmadheria" Juaj) e cila fitohet me stervitje sistematike per nje periudhe relativisht te shkurter kohore, per te veshtruar cdo gje kudo qe jemi e ndodhemi. Pas nje kohe, kur arrihen keto vezhgime te kryhen sakte dhe shpejte, mund te themi se jemi nje vezhgues jo medioker, duke i siguruar biteve trunore apo me sakte informacionit kushte shume te pershtatshme dhe maksimale per fazen e inputit ne tru dhe qe quhet faza paresore. Por kjo vemendje kerkon edhe parapergatitje trupore dhe trunore ne momentin qe behet regjistrimi...kerkohet nje relaksim apo ctendosje per ti dhene siguri kapacitetit maximal thithes e pervetesues. Pra duhet te jesh ne nje gjendje shume te mire apo sic i thomi ne shqipot "ne forme". Kjo per te qene i PAVARUR ndaj ngacmimeve apo turbullimeve te jashtme apo te brendshme dhe per te qene te angazhuar gjithe unin per marrjen e ketij informacioni te bekuar. Pra ka nje lidhje te ndersjellte mes inteligjences dhe bukurise. Por une te keshilloj si mik forumi te aplikosh teknika si ajo e Joges, apo teknika ne grup si ajo e anetareve te forumit etj. Pra pregatitesh si fizikisht qe asimilon bukuri, por edhe stervitesh nga ana mendore duke rritur perqendrimin, pra inteligjencen qe duhet dhe eshte gjithnje ne revolucion ose sakte ne zhvillim. Edhe mendimet po ta kesh vene re tek njerezit shoqerohen me gjeste si nga ata inteligjente edhe nga ata te bukurit.

p.s. ke shkruar edhe gjera te tjera qe une as qe kisha gisht fare, por ty te eshte krijuar ideja per mua dhe Orianna me duket te ka lene edhe stafeten
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:20   #26
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,732
Thanks: 2,948
Thanked 1,967 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Inteligjenca mund te jete e barabarte me bukurine por nuk mund te them te njejten gje per te anasjellten.
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:20   #27
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Perhere e me shume une mesoj perhere e me teper per inteligjencen tende, Photoshop. Eshte vertet e nje lloji unik dhe e paperseritshme tek askush tjeter pervec teje.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:21   #28
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Perhere e me shume une mesoj perhere e me teper per inteligjencen tende, Photoshop. Eshte vertet e nje lloji unik dhe e paperseritshme tek askush tjeter pervec teje.

nuk jam i pergjithesuar si probabilitetet e tua, por jam individualist...oqej???
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:23   #29
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Por nderkohe sigurisht qe Einstein nuk ka qene i shemtuar, ndonese jo nje fotomodel. Nderkohe Enrico Fermi konsiderohej simpatik, Richard Feynman kishte reputacion per "a ladies man", Niels Bohr ishte atraktiv sepse ishte i rrepte dhe burreror, Ernest Rutherford po ashtu, Marie Curie ka qene atraktive kur ishte e re, Charles Darwin ishte i kerkuar nga femrat por kishte nje reputacion qe nuk para interesohej shume per to, Michael Faraday, Brian Cox, Neil deGrasse Tyson, Leonardo DaVinci, Nicolas Copernicus, Rosalinda Franklin, Amy Meinzer (a true hottie), e plot e plot e plot te tjere. U fokusova kryesisht tek fizikantet, por jo vetem tek ta, per te vazhduar trendin e Ajnshtajnit. Sepse eshte e habitshme sesi menjehere synohet te ngushtohet prizmi i definicionit te bukurise duke marre parasysh moden e kohes, nderkohe qe nese cdo gje vihet ne prizmin e e kohes kur kane jetuar, te tere jane konsideruar terheqes, asnje nuk ka qene mbipeshe, te tere kane patur klas dhe shije ne te tera fushat e jetes dhe nuk eshte se shkelqenin vetem ne fizike.

Gjithashtu, ndoshta vlen te behet nje kerkim per lista te "Mensa Society" dhe te krijohet nje ide e pergjithshme per klasifikimin mesatar te anetareve te saj, si konsiderohen ne teresi.

Dhe nderkohe, ndoshta Paris Hilton mund te mos shquhet per ndonje inteligjence te jashtezakonshme, por i ftoj te tere te thone te njejten gje per Brad Pitt, Angeline Jolie, Keira Knightly, Katie Holmes (Tom Cruise eshte nderkohe nje idiot), David Gilmoure, Sean Connery... lista eshte shume e gjate dhe ne te dyja format e kerkimit, ne rang statistikor, do te vreni se observimet do te jene afer asaj qe shume ketu jane duke u perpjekur ta hedhin poshte. Nje kembengulje e permasave te tilla, zakonisht - statistikisht le te themi - eshte karakteristike per individet qe jane *nen* normalen kur vjen puna per shkallen e tyre estetike fizike.

Quit chery-picking, and look reality on the face. Nuk duhet patur as frike e as turp nga ajo cfare jemi. Eshte nje nder celsat per nje jete te lumtur.
Ku do me dal ti? Qe je alamet cuni??
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:29   #30
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga broken_smile Shiko postimin
E ke lexuar artikullin zirconium? Cfare thote me pak fjale po nuk pertove? Sepse jam me celular e nuk e lexoj dot,por jam kurioze te di se c'thote.
te lexoj une 10 faqe artikull, kot per hir te argumentit? boll po lexoj ketej matan edhe ajo me duhet.
Thjesht i hodha nje sy per nje ide, edhe kishte nje grafik qe sme dha shume info.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:30   #31
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,204
Thanks: 341
Thanked 2,568 Times in 1,480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Gurax pa piken e turpit na quajte te shemtuar. e mire, te gjithe do plakemi nje dite po he kur te vij ajo dite te ftoj te bejme bashke nje test IQ
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:31   #32
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,204
Thanks: 341
Thanked 2,568 Times in 1,480 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 143
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
te lexoj une 10 faqe artikull, kot per hir te argumentit? boll po lexoj ketej matan edhe ajo me duhet.
Thjesht i hodha nje sy per nje ide, edhe kishte nje grafik qe sme dha shume info.
He se č lexoj une me vone edhe per ty, dembel nuk eshte per hir te argumentit por per kureshtje.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:35   #33
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga broken_smile Shiko postimin
He se č lexoj une me vone edhe per ty, dembel nuk eshte per hir te argumentit por per kureshtje.
Me aq sa i hodha une syrin, smu duke shume shkencor. Tipike shkruaj dicka e boto
Kur ta lexosh ti me me kujdes me thuaj
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:36   #34
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Po Esther, ndodh me shpesh sesa e kunderta, qe personat e bukur fizikisht te mos konsiderohen shume inteligjente. Por kjo eshte nje ndarje qe eshte e kultivuar, nje lloj 'edukimi ne reverse' pa dashje nga shoqeria, pasi nje person terheqes dhe i bukur i arrin synimet me lehte ne jete duke perfituar nga dobesia e shoqerise dhe privilegji automatik qe ju jepet personave te bukur. Ndarja eshte e ditur kur fillon, ne kufirin ku mbaron femijeria dhe fillon adoleshenca, kur diferencimi dhe favorizimi fillon e behet instiktiv. Me kalimin e kohes personi ne fjale behet 'pertac' ne subkoshience, nuk ka nevoje te kultivoje dicka qe normalisht e ka dhe ne kete menyre inteligjenca fillon e ngelet e fjetur. Kultivimi i inteligjences kalon ne faza shume te percaktuara dhe periudha e ketij kultivimi gjate jetes eshte 'me skadence', truri mesohet dhe edukohet ne menyra te caktuara me shume efektivitet ne periudha te caktuara te jetes. Mesimi i gjuhes eshte nje shembull klasik, gjithashtu periudha e post-adoleshences eshte periudha me makismumin e krijimtarise vetjake e cila me kalimin e kohes ja le vendin krijimtarise mbi bazen e eksperiences duke zevendesuar gjenialitetin e nje dickaje gjenuine me aftesi per te kombinuar copa te tjera qe i kane zbuluar te tjeret dhe qe kane nevoje vetem per elementin lidhes qe te perfundoje totali ne dicka unike, si te thuash nje pallat mund te ndertohet me tulla te bera komplet vete por edhe me nje teresi parafabrikatesh te marra gati. Ne te dy rastet pallati eshte unik dhe atribuohet si krijimtari vetjake, por natyra e kesaj kijimtarie eshte e ndryshme.
Fakti qe inteligjenca eshte komplekse nuk na pengon ta studiojme dhe ta kuptojme ate, me nga pak cdo here. E keqja eshte se qe kaq heret dhe me njohuri te pjesshme, rezultatet jane repulsive per shume njerez. Ekziston nje rrezik i njohur dhe i parashikuar, qe zbulime me te shumta ne kete drejtim vetem do te shtojne repulsivitetin tek grupimi i ketyre lloj individesh. Dhe kjo eshte arsyeja se pse studime te tilla formulohen me shume kujdes dhe kamuflohen shume gjera me fjale qe kane potencial sa me te ulet per objeksion. Nje objeksion qe hyn ne grupin e rreagimeve qe lindin sa here realiteti eshte ne kundershti me bindje te rrenjosura qe shume thelle. Feja, eshte shembulli me i paster ilustrues. Te tera keto rreagime, ne psikologji futen ne te njejtin grup, ne te njejten klase, ne te njejten kategori.


Shtese pasi lexova shkrimet qe ishin bere gjate kohes qe po shkruaja pergjigjen per shkrimin e Esther: Rreagimet, edhe ketu, te mesatarizuara, jane fiks sic parashikon teoria e sapo pershkruar. Une nuk dua te ofendoj askend, ajo qe po them eshte cfare di nga cfare kam pare eskperte dhe studime dhe perfundimet. Si dhe veten time, per sa me perket, te tjeret me konsiderojne me pamje normale (bindja ime per veten nuk eshte se ka rendesi fare dhe kjo vlen per cilindo kundrejt vetvetes).
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:36   #35
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga broken_smile Shiko postimin
Gurax pa piken e turpit na quajte te shemtuar. e mire, te gjithe do plakemi nje dite po he kur te vij ajo dite te ftoj te bejme bashke nje test IQ
Per test IQ fizikantet mund te dalin me mire se mesatarja e popullates...se me simbole, vektora, mbledhje e zbritje merren tere diten
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:42   #36
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

... duke ju vene ne dispozicion kompjutera dhe makineri dhe teknologji edhe bukeshkaleve mosmirenjohes qe i vene ne loje, zirkonium. Fizikantet nuk jane rraciste, pothuajse te gjithe jane ne fakt humaniste.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:45   #37
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,058
Thanks: 16,932
Thanked 21,518 Times in 8,389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 510
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

gurax ska fare te bej inteligjenca me aparencen fiziki, sdo te thot qe nese dukesh qe eshte i/e bukur nga jasht duhet te jesh patjeter inteligjent…nejse hapsi temes meduket ka shpikur kete "studim" dhe po qesh tani qe ne po diskutojm
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:46   #38
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,633 Times in 1,041 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
... duke ju vene ne dispozicion kompjutera dhe makineri dhe teknologji edhe bukeshkaleve mosmirenjohes qe i vene ne loje, zirkonium. Fizikantet nuk jane rraciste, pothuajse te gjithe jane ne fakt humaniste.
po mo po se une e bera bomben atomike (shaka)
Perparimet ne fizik patjeter qe ndihmojne njeriun.
Po flisja per IQ test e jo per degen tuaj, sdq mos bej pergjithesime kot se koti
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:46   #39
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,047
Thanks: 4
Thanked 53 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

Lexo shkrimin #34 ORIANNA.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2014, 20:47   #40
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bukuria=intelligjence?

a eshte duaizimi inteligjence, pasi e shoh fare mire ne kete ne shumicen e shkrimeve???!!! duan te ofrojne dicka te "re", por fatkeqesia eshte se i kuptojne kur i lexojne, por ne jeten reale as ja kane haberin fare dhe u duket sikur gjithcka funksionon drejte kur ne fakt jane ne kontradikte...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur