Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-09-2014, 21:02   #41
kanina
V.I.P

Data e antarėsimit: Feb 2011
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Sqenkam vetem! Te gjithe vuajne nga mbipesha une nga e kunderta!
Per te shtuar peshe duhet palester dhe ushqim shume.

Mua sme doli keshtu sepse ndikojne dhe disa faktore tjere ...por kjo eshte menyra me e mire.
i vjetėr 04-09-2014, 01:21   #42
Nova_Design
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2014
Shuma e pikėve qė jep: 25
Nova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyerNova_Design ka njė tė ardhme tė shkėlqyer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
Sqenkam vetem! Te gjithe vuajne nga mbipesha une nga e kunderta!
Per te shtuar peshe duhet palester dhe ushqim shume.

Mua sme doli keshtu sepse ndikojne dhe disa faktore tjere ...por kjo eshte menyra me e mire.
Te jesh i dobet/elegant lidhet edhe me gjenetiken eshte ne gjen,nuk e ndryshon dot.Ha cfare te duash dhe ngelesh i dobet.
Te jesh i dobet do te thote qe je me fleksibel,djersin me pak se sa nje i shendoshe,ke parametra tensioni te mira, kolesterol te ulet ne gjak,je me i shpejte ne ecje dhe shendeti eshte gjithmone me i mire te te dobetit ne krahasim me te shendoshet,me perjashtim te rasteve kur i dobeti abuzon me pirje alkoli,ben droge,pi duhan e keshtu gjerash.
Nqs prinderit i ke te dobet dhe je vete i dobet atehere eshte gjenetike,eshte e trasheguar,nuk e ndryshon dotprovo tehashne MCdonaldsper 2-3 muajcdo dite,mundet qe te shtosh ne peshe,por ai shtimi ne peshe vjen me probleme serioze shendeti...... nuk keshillohet te shkosh ne Mc Donalds dhe xhointe te tjera fast food-i
Ushqime me ngarkese te larte ne sheqer dhe karbohidrate zakonisht te shendoshin.Nqs do muskuj rrembe peshqirin dhe lidhe te koka e krevatit dhe terhiqe me krahe duke e mbajtur trupin pak pjerrtas kembet perpara dhe gjaksin pak te terhequr mbrapa.
ose perdor litar e lidh te koka e krevatit.
Ose nqs je afer ndonje liqeni,ose deti merr nje varke dhe vozit me varke
Terheqja e plote me krahe e dy lopatave te varkes i zmadhon shume muskujt e kraheve dhe te zgjeron edhe shpatullat.
Nejse.
Nova_Design nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2014, 02:08   #43
Esther
∞∞∞∞∞∞

Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin

But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2014, 06:49   #44
SystemA
Shqiptar....mer

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Pyetje si te shtoje peshe/muskuj ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
Teme interesante....
Tani, kuptova shume gjera.....*
E cdo te thote kjo???
Do te thote qe ti ke miqesi me ata....lol!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 21:08   #45
Mano
V.I.P

Data e antarėsimit: Aug 2011
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Vrapin e ben intervals Mano? i think is the best....
Kam disa muaj qe nuk kam ber vrap fare. Vetem me djete dhe ushtrime. Me duhet ta filloj vrapin prap se shpejti se po shtoj pak peshe.

Vrapin e bej HIIT 'high intensity interval training'
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 21:16   #46
Mano
V.I.P

Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga atrevido Shiko postimin
Ose ble kostumin e batmanit qe veshin kalamojt kur jane karnavalet, se bythe per palester s'paske.

Po jo moj Liri, jo moj moter.

Nese do te shtosh masen muskolare, 5 here ne jave pesha jane te tepruara. Muskuli ka nevoje te rekuperoje, perndryshe e djeg. Gjithashtu edhe cardio e pengon rritjen e mases muskolare.
Une bej, ose kam bere 4 ose 5 'day split training'
E hene biceps dhe chest
Mart: cardio dhe abbs
Merkure: shoulders
Enjte: cardio dhe abbs
Premte: back dhe triceps
Shtune dhe Djele: pushime.

Po ti ndash ushtrimet si kam bere me lart mund te besh stervitje 5 dite te javes. Ky regjiment me jep mundesine per te ushtruar muskujt dy here ne jave dhe pushimin e duhur per tu zhvilluar, sepse muskuli ne fakt rritet/zhvillohet gjate kohes qe pushon.
i vjetėr 11-09-2014, 21:23   #47
Zana
e....Thjeshte

Data e antarėsimit: Oct 2013
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin

HIIT, its powerful.. djeg dhjamin ruan muskujt. Provoje ta mixesh edhe me StepMaster -climbing machine... is hard but amazing results

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 21:37   #48
atrevido
edamus bibamus gaudeamus

Shuma e pikėve qė jep: 78
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nova_Design Shiko postimin
Nqs do muskuj rrembe peshqirin dhe lidhe te koka e krevatit dhe terhiqe me krahe duke e mbajtur trupin pak pjerrtas kembet perpara dhe gjaksin pak te terhequr mbrapa.
Nova, qafsh mu, boje i foto duke bo stervitje me peshiqirin e lidhur te koka e krevatit. Te premtoj se do ta ve si screensaver.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Une bej, ose kam bere 4 ose 5 'day split training'
E hene biceps dhe chest
Mart: cardio dhe abbs
Merkure: shoulders
Enjte: cardio dhe abbs
Premte: back dhe triceps
Shtune dhe Djele: pushime.

Po ti ndash ushtrimet si kam bere me lart mund te besh stervitje 5 dite te javes. Ky regjiment me jep mundesine per te ushtruar muskujt dy here ne jave dhe pushimin e duhur per tu zhvilluar, sepse muskuli ne fakt rritet/zhvillohet gjate kohes qe pushon.
Mano, po kembet mer plako? Mos u boj si ato qe bejne vetem pjesen e siperme dhe i mbesin kembet si bisht cadre.

Stervitje mund te besh edhe 6 here ne jave, si me ndodh ndonjehere mua, problemi eshte te caktosh obiektivin qe ke ndermend te arrish. Une s'kam problem me masen muskolare dhe i bej te gjitha: peshat, vrapin, notin, futbollin etj.
Nese ti ke si objektiv rritjen e mases muskolare, skeda jote eshte e gabuar, sepse nje dite me ane te peshave rrit masen, ndersa diten tjeter ben procesin e kundert duke e djegur me cardio. E ben si ajo historia e Kalase se Rozafes, diten u ndertonte ndersa naten u prishte.
i vjetėr 11-09-2014, 21:49   #49
kanina
V.I.P

Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Nova_Design Shiko postimin
Te jesh i dobet/elegant lidhet edhe me gjenetiken eshte ne gjen,nuk e ndryshon dot.Ha cfare te duash dhe ngelesh i dobet.
Te jesh i dobet do te thote qe je me fleksibel,djersin me pak se sa nje i shendoshe,ke parametra tensioni te mira, kolesterol te ulet ne gjak,je me i shpejte ne ecje dhe shendeti eshte gjithmone me i mire te te dobetit ne krahasim me te shendoshet,me perjashtim te rasteve kur i dobeti abuzon me pirje alkoli,ben droge,pi duhan e keshtu gjerash.
Nqs prinderit i ke te dobet dhe je vete i dobet atehere eshte gjenetike,eshte e trasheguar,nuk e ndryshon dotprovo tehashne MCdonaldsper 2-3 muajcdo dite,mundet qe te shtosh ne peshe,por ai shtimi ne peshe vjen me probleme serioze shendeti...... nuk keshillohet te shkosh ne Mc Donalds dhe xhointe te tjera fast food-i
Ushqime me ngarkese te larte ne sheqer dhe karbohidrate zakonisht te shendoshin.Nqs do muskuj rrembe peshqirin dhe lidhe te koka e krevatit dhe terhiqe me krahe duke e mbajtur trupin pak pjerrtas kembet perpara dhe gjaksin pak te terhequr mbrapa.
ose perdor litar e lidh te koka e krevatit.
Ose nqs je afer ndonje liqeni,ose deti merr nje varke dhe vozit me varke
Terheqja e plote me krahe e dy lopatave te varkes i zmadhon shume muskujt e kraheve dhe te zgjeron edhe shpatullat.
Nejse.
Jam nene peshe...por nuk eshte se tregoj per ndonje nga ata te dobetit te holle tipik...ne pamje te pare mund ti them se dukem ndonje si e quan ti elegant.
te shtosh ne peshe nuk do te thote vetem te vesh dhjam...do te thote dhe te vesh mase muskulare..pikerisht kete dua te shtoj une.
McDonald te fusin dhjam prandaj sjane te shendetshem.
Per metoden me peshqire dyshoj shume se mund te ndihmoj ne mase muskulare...edhe sikur te ndikoj te ndonje muskul prape kjo ste hyn shume ne pune pasi duhen zhvilluar te gjithe muskujt njelloj.
i vjetėr 12-09-2014, 00:00   #50
Mano
V.I.P

Citim:
Nova, qafsh mu, boje i foto duke bo stervitje me peshiqirin e lidhur te koka e krevatit. Te premtoj se do ta ve si screensaver.

Mano, po kembet mer plako? Mos u boj si ato qe bejne vetem pjesen e siperme dhe i mbesin kembet si bisht cadre.

Stervitje mund te besh edhe 6 here ne jave, si me ndodh ndonjehere mua, problemi eshte te caktosh obiektivin qe ke ndermend te arrish. Une s'kam problem me masen muskolare dhe i bej te gjitha: peshat, vrapin, notin, futbollin etj.
Nese ti ke si objektiv rritjen e mases muskolare, skeda jote eshte e gabuar, sepse nje dite me ane te peshave rrit masen, ndersa diten tjeter ben procesin e kundert duke e djegur me cardio. E ben si ajo historia e Kalase se Rozafes, diten u ndertonte ndersa naten u prishte.
Te them te drejten une jame ne 'cutting phase' per nja 8 muaj. E mbajta kaq gjat se isha ne gjendje te ruaj peshen dhe muskujt qe fitova gjate 'bulking phase'. Tani kam ngecur, e kam len pas dore pak. Ka disa muaj qe nuk vrapoj dhe vazhdoj te njejtat ushtrime, kam shtuar pak peshe nja 10 lbs. Se shpejti do te filloj prap me djeten dhe ushtrimet e duhura. Ajo 'schedule' qe prura me lart eshte per 'cutting'. Me eshte mesuar trupi me keto ushtrime prendaj dua te ndroj edhe djeten dhe ushtrimet ' to shock the system'

Sa per kembet, une kam qen futbollist gjith jeten, I kam kembet me muskuj. Nuk I kam ushtruar shume ne palester. Keto muajt e fundit si kam ushtruar fare. Por do te filloj se shpejti. Nuk kam patur kohen e mjaftueshme per ti bere te gjitha sidomos gjate veres.
i vjetėr 12-09-2014, 00:30   #51
atrevido
edamus bibamus gaudeamus

atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm

Ne pergjithesi, ushtrimet edhe pesha qe karikon duhen ndryshuar vazhdimisht, perndryshe trupi mesohet dhe nuk te bejne te njejtin efekt.
Trupat e stervitur nuk e kane shume problem te kthehen ne forme, keshtuqe furnizohu mire me vullnet dhe jepi.
i vjetėr 12-09-2014, 00:32   #52
derjansi
V.I.P

Data e antarėsimit: Nov 2011
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm

po pertojm mer burra pa pa pa naka hanger dreqi
i vjetėr 12-09-2014, 00:54   #53
Mano
V.I.P

Citim:
Ne pergjithesi, ushtrimet edhe pesha qe karikon duhen ndryshuar vazhdimisht, perndryshe trupi mesohet dhe nuk te bejne te njejtin efekt.
Trupat e stervitur nuk e kane shume problem te kthehen ne forme, keshtuqe furnizohu mire me vullnet dhe jepi.
Eshte e vertete, I kam ndryshuar ushtrimet pothuajse cdo 3 muaj, duke bere nje jave pushim perpara se te filloje fazen tjeter. Do ta filloj prap sepse e ndjej edhe 'efektin psikollogjik' nga qe e kam len pak pas dore.
i vjetėr 12-09-2014, 08:44   #54
Elushe
~*~loved~*~

Data e antarėsimit: Aug 2012
Shuma e pikėve qė jep: 155
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm

Na thoni si te dobesohemi e jo si te shendoshemi...ncncncnnc
i vjetėr 12-09-2014, 09:34   #55
lind
☆☆☆

Data e antarėsimit: Feb 2013
Shuma e pikėve qė jep: 53
lind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėmlind i pazėvėndėsueshėm

Nqs ke mundesi te besh kros/vrap ne natyre do ishte ideale dhe eshte menyra me e mire dhe me e natyrshme

- As good and clever you are,the more you will suffer!!
lind nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2014, 17:31   #56
Mano
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Elushe qe te dobesohesh se pari duhet te vesh pesh muskuli dhe pastaj te shkrish dhjamin. Pra duhet te shtosh pak pesh. Per femrat 'squats' jane shume efektive sepse jo vetem qe zhvillojne kembet por edhe vithet edhe kurrizin edhe barkun.
i vjetėr 12-09-2014, 17:57   #57
Rexhina
V.I.P

Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Shuma e pikėve qė jep: 513
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm

sa squats per dite mano?
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2014, 18:18   #58
Oqeani
V.I.P

Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Shuma e pikėve qė jep: 68
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm

Me birra
i vjetėr 15-09-2014, 20:39   #59
atrevido
edamus bibamus gaudeamus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Ka dy menyra, vetem me diete ose vetem me stervitje. Idealja eshte t'i kombinosh te dyja, pasi eshte edhe me e thjeshte, por edhe nga ana estetike me e vlefshme.
i vjetėr 16-09-2014, 22:30   #60
Mano
V.I.P

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ORIANNA Shiko postimin
sa squats per dite mano?
It depends on the level of your training experience. If you are a beginner talk to one of the trainers at the gym they can give you very good advise for free. It's best that you consult with them before doing 'squats' which are considered advanced and if not careful can easily get hurt.

Nese je fillestare mund te perdoresh vetem "the Olympic bar-without any weight on it is a good starting point for weight feel and balance. I would say do anything from 8-10 reps, preferably 4 sets". If you do it right along with some cardio, you will see a difference in your figure almost right away. Probably within 2 to 3 months. I'm going to recommend a very good site, with a lot of helpful info, for all different levels of training.
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim