Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-01-2018, 11:04   #1
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Kjo temė i dedikohet fillestarėve si dhe personave qė kanė dituri/njohuri nė kėtė temė por qė dėshirojnė zgjėrim tė diturive, apo dėshirojnė tė fitojnė njohuri me/nė zhvillimet aktuale nė informatikė dhe kryesisht ka tė bėn me botėn e softuerėve numri i tė cilėve ritet ēdo ditė nė tė gjithė sferat.

Tė gjithė materialet qė prezantohen do jenė me funksione tė plota(pjesa mė e madhe) tė ashtuquajtura free software apo nė shqip softuer/tė lirė (versioni falas-freeware dhe beta) pa pagesė. Nė internet mund tė gjeni softuer tė ngjajshėm por shumica janė me pagesė dhe kur i shkarkon mund tė provohen vetėm 1 apo 3 muaj dhe mė pas duhet tė paguani/blini pėr tė aktivizuar programin e plotė.

Duhet theksuar qė edhepse kėto janė softuer tė plotė dhe me version falas, ca pjesė nuk funksionojnė, por nuk prish punė ngase funksionet (pjesa mė e madhe) janė aktiv nė versionin falas...
Sė pari sqarime elementare pėr disa emėrtime qė i has nė faqet e ndryshme me softuer pėr shkarkim:

32 dhe 64 bajt/bit versione tė sistemit operativ Uindovs/Windows-(respektivisht tė proēesorit)

Nėpėr faqe me softuerė pėr shkarkim shpesh vėrejmė softuer me kėto shenjėzime/informata
32 dhe 64 bit/bajt.

Ē`pėrfaqsojnė kėto numra?


Sistemi operativ i Windows-it pėrmban 2 standarde kompjuterike; kompujter me (proēesor) 32 ose 64 bajt/bit.
Me fjalė mė tė thjeshta: lloji i proēesorit(zemra e kompjutorit) 32 apo 64 bajt pėrcakton cilin sistem operativ mund ta instaloni(Windows 32 ose 64 bajt/bit), respektivisht cilėt softuer janė tė pėrshtatshėm pėr kompjuterin personal-32 apo 64 bajt .

Ēdo gjė qė shikoni, dėgjoni apo pėrdor nė kompjuter s“ėshtė asgjė tjetėr pėrpos programim/shkencė, llogaritje matematikore respektivisht kombinim I numrave. Kėto numra janė tė rradhitur sipas sistemit tė caktuar dhe kryesisht janė 0 dhe 1.
Mund tė duket kėshtu 00000111000111111000000(Kėtu bėhet fjalė pėr produktet/rezultatin e softuerėve nė formė tė skedarėve; mp3 skedar, tekste, imazhe etj)
Softuerėt nė pėrgjithsi krahasohen me njė shtėpi apo maqinė-ku produktet e maqinės/softuerit janė skedarėt qė prodhohen nga softueri nė formė tė imazhit, tekstit, muzikės/kėngės etj.

Duhet tė theksohet edhe programimi qė ėshtė njė temė mjaft e komplikuar dhe kryesisht ėshtė apo pėrfaqson dhėnie tė “urdhėrave” apo detyrės qė softueri pėrkatės e aplikon.Pėr shembull; krijo njė skedar mp3.Pra softueri ėshtė maqina apo prindi kurse produktet e softuerit janė fėmijėt e tyre...
Nėpėr faqe kryesish gjen 2 lloje tė softuerėve 32 apo 64 bit dhe cilėn do e pėrdorish varet nga kompjuteri personal respektivisht sistemit operativ tė Windowsit a ėshtė 32 ose 64 bit.

Njėsitė pėr matje:
Ēdo softuer dhe dokumet/produkt i krijuar ka njė madhėsi tė caktuar. Madhėsia e tyre pėrcaktohet sipas njė standari tė caktuar. Madhėsia mė e vogėl(njėsia matse) emėrtohet si bajt / byte kurse madhėsia maksimale tani pėr tani emėrtohet si petabytes.

1 Byte = 8 bajts/bytes
1 kiloBit ( kb ) = 1 024 Bajts
1 megaBit (MB) = 1 024 kb = 1 048 576 Bajts
1 gigaBit (GB) = 1 024 Mb = 1 073 741 824 Bajts
1 teraBit (TB) = 1 024 Gb = 1 099 511 627 776 Bajts
1 petaBit (PB) = 1 024 TB = 1 125 899 906 842 624 Bajts

Azhurnim/pėrditėsim
(Update)

Kohė pas kohe, kur nis ndonjė softuer , shfaqet pyetja/mesazhi:
Update avaliable(ka azhurnime/pėrditėsime tė reja) apo ndonjė mesazh i ngjajshėm; ēka do thotė kjo dhe a duhet ti pėrmbahem?!
Zakonisht tė gjitha softuerėt kohė pas kohe pėsojnė ndryshime, plotėsime apo ndoshta korrigjime tė tyre andaj nėse pranojmė ndonjė mesazh tė tillė duhet ta aplikojmė menjėherė. Parashtrohet pyetja pse?

Bota e sofuterėve ėshtė botė dinamike e cila pėson ndryshime permanente qė do thotė ēdo produkt i krijuar nuk ėshtė produkt i pėrkryer por produkt i cili ka nevojė pėr ndryshime, pėrmirsime/korrigjime,plotsime tė pjesėve apo ndoshta funksioneve andaj azhurnimet/pėrditsimet janė mė se tė nevojshme. Herėn tjetėr kur has nė ndonjė mesazh tė tillė apliko menjėherė udhėzimet pėr azhurnime.

Avantazhet:

Plotėson ndonjė zbraztirė
Stabilizon edhe mė tej produktin
Ia zgjat jetėn kompjutorit personal duke iu pėrshtat kushteve dhe rrethanave tė reja...

Sqarim pėr emėrtimet qė hasen nė faqet e ndryshme

Shpesh hasim nė emėrtime si p.sh: Freeware, Beta, Demo, Shareware, Trial etj. Ē“ėshtė domethėnia e tyre?

1-Freeware

Freeware apo nė shqip softuer falas nėnkupton qė vegla shpėrndahet falas. Por mund tė jetė edhe si mjet pėr pėrfitim tė donacioneve pėr zhvillim tė mė tutjeshėm tė veglės nė fjalė. Nė faqet komerciale asgjė nuk ėshtė falas apo e rastit, edhepse nė pamjen fillestare ėshtė ashtu.
Kjo ėshtė strategji mirė e menduar dhe e planifikuar pėr fitim apo shpėrndarje sa mė tė madhe nė tregun shtetror apo global; respektivisht startegėt qė qėndrojnė pas tyre edhe pse japin veglėn falas , ata llogaritin qė nė tė ardhmen ky akt t“ju sjell pėrfitime materiale qė do thotė se versioni falas mė vonė shndrohet nė version me pagesė ose ju shėrben si urė pėr shitje e produkteve tė ngjajshme qė i kanė nė disponim.

2-Beta 1, 2 etj.

Beta emėrton softuer testues qė do thotė ėshtė nė fazėn testuese; duke e shpėrnda falas , pėrdoruesit mund tė testojnė funskionet si dhe testojnė pėr gabime apo zbrastira(eventuale) nė funksionet dhe mė pas mund tė lajmėrojnė pronarin/kompaninė...
Nė tė shumtėn e rasteve veglat e tilla janė plotėsisht funksionale por askush nuk mund tė siguron qė janė pa gabime andaj edhe testohen.

3-Demo

Demo ėshtė softuer ku funksionojnė vetėm disa pjesė tė tyre (funksionet minimale), pra bėn demostrimin e veglės dhe nuk ėshtė i plotė. Ca pjesė i ka tė ”ersuara” qė bėhet me qėllim tė (pėr) shitjes sė versionit tė plotė.

4-Shareware, Trial...

Kėto janė apo pėrdoren si emėrtime pėr softuer tė cilėt mund tė pėrdoren pėr njė periudhė tė caktuar kohore zakonisht 30 ditore dhe tė gjitha pjesėt funksionojnė pa ndonjė kufizim.

Adobe Flash Player , Adobe Shockwave dhe Java (tė plota dhe pa pagesė/freeware)
Kėto 3 vegla janė tė domosdoshme pėr ēdo kompjutor. Me siguri ju ka ndodh ndonjėher qė nuk mund tė hapni ndonjė video.Shkaku qėndorn nė faktin se ju mungojnė ndonjėra nga kėto module. Java pėrdoret dhe instalohet nė miliona pajisje teknike, aplikacione dhe faqe interneti.Kėto pjesė qė instalohen, pas instalimit, nuk i vėren nė tryezė ngase instalohen nė vet shfletuesin/browser qė e pėrdor.
Aty nė faqe has edhe nė softuer tė panevojshėm(antivirus) ē`aktivizo/unchek para instalimimit tė flashplayer

https://get.adobe.com/flashplayer/

https://get.adobe.com/shockwave/

Mozilla Firefox(versioni i ri) shfletuesi(browser) nuk e pėrkrah mė JAVA skriptin.Mund tė pėrdoret me Internet Explorer shfletuesin-Lexo kėtu: https://java.com/en/download/help/firefox_java.xml

https://java.com/en/download/


Antivirus

Definicion:

Njė program antivirus ėshtė njė program qė nė mėnyrė aktive parandalon, kėrkon, heq ose riparon skedarėt qė janė tė infektuar me viruse kompjuterike.
Softueri antivirus modern gjithashtu mund tė zbulojė dhe tė neutralizon format e tjera tė dėmshme tė kodeve si Kuajt Trojan, programe spiunuese/spyware dhe krimbat (worms).

Mė posht gjen disa softuer antivirus tė cilat janė edhe nė formė tė lirė-pa pagesė. Forma e lirė apo pa pagesė i pėrmban disa funksione, kurse funksionet e plota i gjen nė versionin komercial(me pagesė) Sidoqoftė kėto softuerė edhepse janė apo mund tė pėrdoren (versioni i lirė) pa pagesė janė me tė vėrtet efektiv-mbrojn tėrėsisht kompjutorin. Nėse dėshiron ta instalosh sė pari ē`instalo antivirusin qė e keni tė instaluar nė PC (kompjutorin personal).Mund tė ndodh qė pas shkarkimit tė ndonjė softueri, antivirusi qė e keni tė instaluar momentalisht, mund ta bllokon softuerin tuaj qė e keni shkarkuar ose e largon automatikisht.

Kjo ndodh nga shkaku se softuerėt qė shkarkohen mund tė jenė tė standardit / formės.exe . Kjo do thotė qė antivirusi e trajton .exe skedarin e shkarkuar si visrus potencial, andaj e bllokon ose e largon nga kompjutori personal(PC-ja). Nėse shkakroni softuer nga burime tė sigurta dhe skedari qė shkarkohet ėshtė e formės.exe atėherė duhet tė veproni kėshtu;

Ē`aktivizo pėrkohėsisht antivirusin dhe instalo softuerin e shkarkuar. Mė pas aktivizo sėrish antivirusin.

VINI RE:

Dy antivirus softuer nuk mund tė funksionojnė nė njė kompjuter. Mund tė instaloni vetėm njėrėn….Pra, nėse dėshiron tė provosh ndonjė antivirus tė ri, sė pari ē`instalo antivirusin qė e keni tė instaluar.
Antivirusin me emrin Kapsersky MOS e instaloni asesi, nėse e keni tė instaluar ē`instaloni dhe instalo ndonjė nga kėto alternativa mė poshtė-ja arsyeja;
https://www.bloomberg.com/news/artic...n-intelligence


Bit Defender

https://www.bitdefender.com/solutions/free.html


Panda

Kur hyn nė faqe dhe klikon nė download, shfaqet njė dritare e re-mos u habisni-ajė ėshtė vetėm reklamė-kliko nė alternativėn-No thank you dhe atėher ju ri orjenton nė faqe tė re nga ku shkarkon….https://www.pandasecurity.com/usa/ho...ree-antivirus/


Avast
(regjistrohu dhe pėrfito abonim 1 vjeēar falas)
https://www.avast.com/free-antivirus-download


Mjete pėr mirėmbajtje tė kompjutorėve
(Tė plota dhe pa pagesė/freeware)

Kėto softuerė bėjnė pastrimin e mbeturinave tė ndryshme tė sistemit dhe softuerėve, rrit shpejtėsinė e sistemit operativ, mundėson kopjim p.sh. Tė drejtuesve/drivers aktual tė kompjutorit, rregullimin e shtigjeve/shortcuts, pastron regjistrin, e pėrshpejton proēesin e nisjes sė sistemit operativ Uindovs, riparon skedarėt e dėmtuar tė sistemit operativ etj.

Glary Utilitieshttp://www.glarysoft.com/


Advanced system carehttp://www.iobit.com/advancedsystemcareper.php


Wise disk cleaner

https://www.wisecleaner.com/wise-disk-cleaner.html


Anti Spyware, Adware,Trojan...

Me siguri keni tė instaluar ndonjė antivirus dhe ndjeheni tė sigurt dhe komod?! Nga pėrvoja mbi se 20 vjeēare me kompjuterė, internet dhe softuerė, lirisht mund t“ju them qė interneti ėshtė medium i stėrmbushur jo vetėm me informata tė dobishme , edukim dhe arsimim por ka edhe rreziqe tė pa imagjinueshme...Kėto fjalė nuk janė vetėm fjalė pėr t“ju trėmbur por informata pėr t“ju ndihmuar juve si pėrdorues tė kompjutorėve dhe rrjetit.
Gjatė lundrimit nė rrjet apo shfletim tė faqeve tė ndryshme, ekspertėt apo talentėt e programimit kanė krijuar tė ashuquajtura skripte (p.sh java skript, exe skedar etj) apo tė ngjashme tė cilat pa dijeniė tuaj instalohen nė kompjutorin tuaj dhe aktivizohen me qėllime tė ndryshme:

Ja disa nga ta:

Spyware, Adware,Trojans, Dialers, Worms, KeyLoggers, HiJackers, Parasites, Rootkits...
Qėllimi apo objektiva e tyre ėshtė;

1-Vjedhja e informatave personale dhe keqpėrdorimi i tyre(falcifikim i identitetit)
2-Vjedhja e kodeve bankare nėse i keni tė ruajtur nė kompjutor
3-Marketingu(advertising) i produkteve apo shėrbimeve tė ndryshme
4-Marrja nėn kontroll tė plotė tė kompjtuorit tuaj qė do thotė se pėrmes kėtyre rreziqeve tė instaluar ata mund tė pėrcjellin ēdo gjė qė shkruani apo ēdo veprim tuaj nė kompjutor...
5-Spiunimi i informatave tė ndjeshme tė kompanive, produkteve tė tyre etj.
Kėto rreziqe mund tė jenė tė kamufluara nė mėnyra dhe metoda tė ndryshme.....

Po antivirus softuerėt a ndihmojnė nė kėto raste?
Deri diku po, por antivirus softuerėt nuk mund ti parandalojnė kėto rreziqe...

Andaj nė treg janė shfaqur mjete qė i zbulojnė dhe neutralizojnė edhe kėto rreziqe. Kėto mjete duhet tė pėrdoren sė paku njė herė nė javė pėr tė fshirė apo neutralizuar gati ēdo rrezik tė tillė;
Ja disa nga ta qė mund ti shfrytzoni falas:
Testo kėto mjete:
https://www.iobit.com/en/malware-fighter.php

https://www.malwarebytes.org/

http://www.superantispyware.com/


Ē`instalues
Iobit uninstaller

Mjet pėr ē `instalim tė plotė tė softuerėve: metoda e punės-mjeti nė fjalė bėn tė mundur 2 lloj tė ēinstalimit tė softuerėve tė padėshiruar;
Gjatė ē `instalimit tė parė bėn largim tė plotė tė softuerit
Mė pas bėn tė mundur largimin edhe tė ēelsave tė regjistrit respektivisht mbeturinave nga programi i ē `instaluar/larguar.

https://www.iobit.com/en/advanceduninstaller.php

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 06-01-2018 nė 11:47
🖤 (1)
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2018, 12:06   #2
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 69
Thanks: 5
Thanked 17 Times in 12 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Softuer

bravo artikull interesant. Bravo per mundimin.
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2018, 10:34   #3
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Uji qė rrjedh nuk qelbet...

PDF

Definicioni:

Akronimi PDF do tė thotė, Portable Document Format- standard/format i dokumenteve portative/dixhitale (data-teknike term) formati i skedarit pėr dokumentet e dėrguara nė mes tė kompjuterėve dhe riprodhimin e dokumentit saktėsisht nė formatin/standardin e dėrguesit: dėrgoni si pdf; Dokument nė kėtė format file: Unė dėrgoj disa pdf-s || pdf; PDF

Zakonisht PDF skedarėt pėrdoren/aplikohen pėr dokumente tė ndryshme, libra, udhėzime, broshura etj. Kėtė teknikė/vegėl
shumė kompani e pėrdorin pėr dėrgim respektivisht lexim p.sh. Tė udhėzimeve teknike se si pėrdoret njė pajisje ose kompani tė tjera e pėrdorin teknikėn pėr shitjen e librave nė formė elektronike/dixhitale tė ashtuquajtura e-books apo libra elektronik.

Shkarko falas disa lloje tė PDF softuerėve:

PDF Reader:

PDF softuer mė i pėrdorur ėshtė Adobe Acrobat Reader.
(Antivirusin qė gjindet aty mos e shkarko , ėshtė vetėm njė mėnyrė e reklamimit tė produktit.)

1-https://get.adobe.com/reader/
(117.37MB-megabit)

Dhe disa alternativa tjera:

2-http://www.pdfforge.org/

3-https://www.foxitsoftware.com/pdf-reader/

4-https://www.gonitro.com/pdf-reader

5-http-s://www.investintech.com/resources/freetools/slimpdfreader/

(Sė pari instalo softuerin e sipėrm e mė pas hap lidhjet/nyjet e mė poshtme; nuk hapen nėse nuk e keni instaluar softuerin)
Pas shkarkimit dhe instalimit mund tė hapni kėto faqe pėr testim tė produktit PDF

Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė
(PDF dokument-mund tė shkarkohet nė tryezė)

http://www.wipo.int/edocs/lexdocs/la...al/al057sq.pdf

Kushtetuta e Republikės sė Kosovės
(PDF dokument-mund tė shkarkohet nė tryezė)
http://www.kuvendikosoves.org/common...tet_I-XXIV.pdf

http://www.kryeministri-ks.net/repos...se.Kosoves.pdf
(PDF dokument-mund tė shkarkohet nė tryezė)

https://www.facebook.com/ShkarkoLibraFalas/


Dosje (Folder)


Ēfarė ėshtė njė dosje? - Pėrkufizimi nga Techopedia
Nė kompjuterė, njė dosje ėshtė vendndodhja virtuale pėr aplikacione, dokumente, tė dhėna ose nėn-dosje tė tjera. Dosjet ndihmojnė nė ruajtjen dhe organizimin e skedarėve dhe tė dhėnave nė kompjuter. Termi pėrdoret mė sė shpeshti me sistemet operative tė ndėrfaqes sė pėrdoruesit grafik. Dosjet kompjuterike mund tė rihapen, modifikohen dhe kopjohen.

Ja ca softuer pėr shkarkim qė shėrbejnė pėr ngjyrosjen e dosjeve:

a) http://folder-colorizer.en.lo4d.com/

b) http://folderico.en.lo4d.com/

c) http://qpdownload.com/folder-colorizer/

ē) https://folder-colorizer.en.uptodown.com/windows


ZIP
Zip (.zip ose .zipx) janė skedarė tė vetėm, ndonjėherė tė quajtura "arkiva", qė pėrmbajnė njė ose mė shumė skedarė tė ngjeshur. Dosjet Zip e bėjnė tė lehtė mbajtjen e skedarėve tė lidhur sė bashku dhe mundėsojnė transportimin/dėrgimin e dokumeteve-teksteve, softuerėve, imazheve-pėrmes postės elektronike/ e-postė, shkarkimin dhe ruajtjen e tė dhėnave dhe softuerit nė mėnyrė mė tė shpejtė dhe mė efikase. Standardi/formati Zip ėshtė formati mė popullor i ngjeshjes sė skedarėve ...Zip standardet-kemi lloje tė ndryshme tė zip skedarėve;zip .zip .zipx, .tar, .gz,.z, .cab, .rar, .bz2, .lzh, .7z, .img, .iso, .xz etj.
Ja ku mund tė shkarkoni dhe pėrdorni falas:

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...ampoo-ZIP-2017

http://www.peazip.org/

http://ziparchiver.hamstersoft.com


Softuer pėr shkrim (pa pagesė)

Krahas Mirocrosoftit dhe pakos sė saj Office , nė treg janė shfaq edhe softuer alternativ qė janė me cilėsi tė njėjtė dhe janė pa pagesė. Shėrbejnė pėr shkrim tė teksteve, prezantime, zgjidhje tė ekuacioneve matematikore (algjebra) etj
Ndėr softuerėt mė tė mirė sot pėr sot ėshtė Libre Office. Shkarko nga faqja:

https://www.libreoffice.org/

Dy softuer alternativ:

http://www.freeoffice.com/en/

http://www.kingsoftstore.com/kingsof...-freeware.html


Softuer pėr krijim/Djegje/Burner tė CD / DVD disqeve

Ashampoo® Burning Studio 2018


Ashampoo Burning Studio 2018 ėshtė njė aplikim i sigurt dhe i gjithanshėm i djegies. Nė bėrthamat qėndron motor i fuqishėm i djegies qė lejon pėrdoruesit tė djegin tė dhėna tė ēdo lloji pėr tė gjitha llojet e diskut me njė shkallė tė lartė sigurie dhe shpejtėsie. Kjo pėrfshin imazhe, filma, muzikė dhe kopje rezervė. Formatet e volumit tė lartė si BDXL ose disqet me siguri tė lartė si M-Disc janė gjithashtu tė mbėshtetura. Pėrdoruesit gjithashtu mund tė shqyejnė disqet audio dhe tė riemėrtojnė dhe tė djegin gjurmėt nė proēes, tė kompletuar me playlists individuale dhe mbulime me porosi.

https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/...ng-Studio-2018


Codec (pa pagesė-Freeware)


Kėtu gjen standardet mė tė reja pėr dekodimin/hapjen/eksekutim tė skedarėve muzikor, filmit, transmetimet live(tė drejtpėrdrejta) etj.Sygjerohet pėr ēdo pėrdorues tė kompjuterėve.Ky dekodim realizohet nė mėnyrė automatike pas instalimit tė softuerit.Instalohet nė sistemin operativ.Instalo versionin Full apo Mega.

K-Lite Mega Codec Pack
Shkarko nga kėtu:

http://www.codecguide.com/download_kl.htm

Nga krijuesit tanė

Albmoji apliklacion pėr celular
Albmoji pėrfshinė njė koleksion mahnitės tė ikonave qė mund tė pėrdoren si nė iMessage poashtu edhe nė aplikacione tjera. Dėrgoni ikona zbavitėse shokėve/shoqeve, si pėrshembull ftoni ata nė fli apo pėr njė vozitje me Golf 2.

http://www.albmoji.com/

Falco

Falco ėshtė njė aplikacion komercial i ri pėr celular i cili mundėson kapjen e ofertave te fundit dhe ofron mundėsi tė lozjes nė tė gjitha kategoritė dhe ju ofron shpėrblime….
Shkarkohet nga appstore apo google play.

http://falco.al/


Libra pėr dėgjim nė pajisje tė ndryshme
:

http://www.volumiaudiolibra.com/index.php


Carshift -Loja:

Artikull

http://www.infoshqip.com/kosovari-kr...internet-foto/

Mund tė shkarkoni kėtu:

https://play.google.com/store/apps/d...adiku.carshift


Harduer/Hardware


Lexo pėr arritjen/suksesin shqiptar nė SHBA-USA

http://pcworld.al/solaborate-prezant...virtual-alexa/

Hello2

https://www.solaborate.com/h2?utm_so...=hello2_reveal

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 13-01-2018 nė 11:32
🖤 (2)
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2018, 17:28   #4
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Rrjeti , per hir te kohes qe ke harxhuar nuk po bej asnje koment(sidomos postimi pare).Per fillestaret eshte xham, per ata qe kane ca njohuri nga kompjuteri eshte ... nejse.

Per softet . Ke harruar ca. PDF ? Ke harruar Sumatra PDF (free mbase me i miri),PDF dhe ebook reader. PDFXchange (free dhe me pagese),STDU viewer (free) - PDF dhe ebook reader.
Po rendis ca.
7zip (the best archiver-free).
Privazer ( Privacy Cleaner) free
Revo Unistaller (uninstaller) me pagese.
AVZ ( Antiviral Toolkit) free
mpv ( media player ) free.
media player black Mmc-BE (media player) free
qmplay2 ( media player, stremaing dhe radio station lyrics etc.) free
Kmplayer (aka Korean Media Player media player) free
Potplayer ( media player) - propably the best one.
aimp (audio player ) free - versioni me i mire 2.61 build 253
1by1 (small audio player aka directory player ) free
Vinyl ( audio player dhe radio station ) free
xmplay( audio player) free
Minilyrics ( lyrics finder ) free
RadioSure (radio player) free dhe me pagese
Pocket Radio Player ( radio player ) free
Autoruns ( service runer viever - Sysinternals) free
Eusing Registry Cleaner( free dhe me pagese)
Q-Dir ( multi task pane explorer ) free
Anyburn ( free CD dhe DVD burner)
Everything ( Free Instant File Search )

etj etj. etj. etj.

S'po vazhdoj me. Mund te shikoni tek ky siti ketu
Kodi:
http://www.portablefreeware.com
per programe dhe utility free.

Kush kerkon ndonje keshille per ndonje program le te kerkoje.

Dhe kjo me poshte qe ja u rekomandoj te gjitheve.
RollBack Rx Home - Windows System Restorer - Vertet i patakasur. Versioni Free ju mbaron pune. System Restore te Windows mos e perdorni me. E instalon dhe nuk e ngarkon hic kompjuterin

Sa per AV - Kam provuar shume por kam ngecur tek ESET SmartSecurity.E instalon dhe nuk e di se eshte me ne kompjuter apo jo. Vleresuar shume here ne AV Comparative si nje nga me te lehtet dhe me efikaset.Ne ebay kam blere licenca per te, shume lire. Licensa e fundit qe bleva - 3 kompjutera 2 vjet me pak se 7 euro. Dikur kam lexuar qe ishte nje nga te vetmit qe Search Engine ishte shkruar ne assembler.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 13-01-2018 nė 17:33
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2018, 17:47   #5
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Rrjeti , per hir te kohes qe ke harxhuar nuk po bej asnje koment(sidomos postimi pare).Per fillestaret eshte xham, per ata qe kane ca njohuri nga kompjuteri eshte ... nejse......
.
Kėta janė vetėm shembuj, asgjė tjetėr....Njeriu asnjėher nuk duhet tė shprehet i di tė gjitha, ēdo njohuri, informatė ėshtė njė pėrfitim pėr ēdo pėrdorues, asnjėherė dituria dhe informata nuk ėshtė e tepėrt pėr njeriun...ka informata pėr tė cilat ndonshta asnjėher nuk ke dėgjuar apo lexuar....Kush dėshiron le tė lexon kush nuk dėshiron puna e tij, e saj...askend se detyrojmė tė lexon nė temė dhe kaq.....

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 13-01-2018 nė 18:16
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2018, 14:21   #6
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Sė shpejti:

1-Nė ē`mėnyrė mund tė “gjallėrohen/modifikohen” imazhet e vjetra bardh e zi nė atė me ngjyra.

Pėrshkrim i detajuar me shembull…


Fan Noli-1882-1965
2-A po vdes interneti dhe ēka do ndodh mė pas?

3- Mbyllja/eliminimi i zėrit/tingujve nė Uindovs/Windows XP, Vista, 7, 8, 10.

4- Definicione pėr key gen , crack, ransomware… dhe softuer tė tjerė tė pėrzgjedhur....
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2018, 16:31   #7
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
Sė shpejti:

1-Nė ē`mėnyrė mund tė “gjallėrohen/modifikohen” imazhet e vjetra bardh e zi nė atė me ngjyra.

Pėrshkrim i detajuar me shembull…


Fan Noli-1882-1965
2-A po vdes interneti dhe ēka do ndodh mė pas?

3- Mbyllja/eliminimi i zėrit/tingujve nė Uindovs/Windows XP, Vista, 7, 8, 10.

4- Definicione pėr key gen , crack, ransomware… dhe softuer tė tjerė tė pėrzgjedhur....
Kjo e 4 me intereson. Do na krakosh ndonje program qe na duhet ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-01-2018, 20:48   #8
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Kjo e 4 me intereson. Do na krakosh ndonje program qe na duhet
------------------------------------------------------------------------
Nuk mirrem me ato punė , por mund tė tė ndihmoj kėshtu:
Tė gjitha ``materialet,, qė i kėrkon i gjen aty pranė teje, nuk mund tė imagjinosh sa afėr gjinden... ndoshta shpesh e viziton por nuk ju ka shkuar ndėrmėnd qė aty pos video materialeve gjen edhe ....
Vepro kėshtu:shko nė Youtube dhe shėno materialin qė e kėrkon; x, y softuer dhe keygen apo serial/crack dhe .... tė gjitha shfaqen me video shpjegime....
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-01-2018, 08:06   #9
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
Kjo e 4 me intereson. Do na krakosh ndonje program qe na duhet
------------------------------------------------------------------------
Nuk mirrem me ato punė , por mund tė tė ndihmoj kėshtu:
Tė gjitha ``materialet,, qė i kėrkon i gjen aty pranė teje, nuk mund tė imagjinosh sa afėr gjinden... ndoshta shpesh e viziton por nuk ju ka shkuar ndėrmėnd qė aty pos video materialeve gjen edhe ....
Vepro kėshtu:shko nė Youtube dhe shėno materialin qė e kėrkon; x, y softuer dhe keygen apo serial/crack dhe .... tė gjitha shfaqen me video shpjegime....

Ok.Rrjeti. Faleminderit. Thjesht bera shaka pa te keq.Mos m'a merr per ters.Kete fushe e njoh mire . Rralle perdor kete rruge,sepse linket qe japin ne Youtube shpesh te cojne ne fae pa fund qe jane vetem reklama ose spyware etj. Une perdor site te tjere. Ka plot.E kam shkruar dhe ne postime te mijat ne forum . Vite me pare ... por akoma ne net gjen :

Kodi:
https://www.google.no/search?client=opera&q=krax-uac+keygen&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Kodi:
https://www.google.no/search?client=opera&ei=ebRhWoz-HsW4sQH6oJGwDw&q=team-uare+keygen&oq=team-uare+keygen&gs_l=psy-ab.3...9742.14894.0.15181.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.0.0....0.EWBDeGkotYc
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 19-01-2018 nė 08:09
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-01-2018, 15:57   #10
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

EVOLUCIONI DHE REVOLUCIONI NŹ INTERNET 1.0 dhe 2.0
Decentralizim i Internetit – Rilindja


Interneti siē e njohim sot, brėnda disa viteve nė vazhdim nuk do jetė mė ajo qė ėshtė, do zhduket, ose mė mirė tė themi, mė qartė, rrjeti do transformohet nė njė internet tė ri. Hė pėr hė interneti nuk ėshtė pronė dhe privilegj i askujt, ėshtė neutral.
Nė SHBA, me inagurimin tė kryetarit tė ri Donald Trump, disa grupime ia arritėn ta privatizojnė dhe frenojnė internetin, mirėpo, tė mjerrėt (truri i mykur, i etur pėr lek) nuk janė nė gjėndje tė kuptojnė esencėn e rrjetit….

Ashtu si e thithim ajrin i cili qarkullon lirisht dhe nuk mund tė privatizohet, ashtu edhe interneti nuk mund tė privatizohet edhepse disa pasanik mendojnė qė ia arritėn qėllimit.

Qėllimi kryesor i privatizimit ėshtė pėrfitimi ekonomik nga elita ekonomike nė SHBA dhe ca shtete tė tjera, por pėrllogaritjet janė tė gabuara, ngase ēdo aksion ka edhe reaksionin e saj.
Elemnet tjetėr pėrveē pėrfitimit material ėshtė edhe kufizimi i fjalės sė lirė . Kjo ishte kthesa qė krijoi njė reaksion dhe reaksioni quhet decentralizim i Internetit. Pra, nė horizont vėrehet njė alternativė e re, nismė e re, qė mund tė pagėzohet si Internet 1.0 respektivisht 2.0…..

Ē`ėshtė esenca e privatizim tė internetit?

Imagjino; hyn nė internet, shėnon njė www.adresa.com apo net etj dhe ajo nuk hapet?!

Ē`ndodhi, a kam shėnuar gabim adresėn, ndonjė defekt nė konektim apo pajisja juaj nuk funksionon siē duhet?!

Kur orvatesh disa herė dhe faqjja nuk hapet, atėherė vizitori(ju) humb durimin dhe interesimin nė faqe , dhe largohet nga faqja qė nuk hapet.,,,,,Kjo i sjell dėme dhe humbje kompanisė / pronarit tė faqes apo lojrave online, vizitorėt largohen….
Shpejtėsia me tė cilėn je konektuar nė internet s“ka rėndėsi, kjo nuk ndihmon…..as furnizuesi(provider) i internetit nuk mund t`ju ndihmon….

Pikėrisht kjo ėshtė strategjia e pasanikėve, respektivisht e privatizimit tė internetit….ngadalsimi i shpejtėsisė sė hapjes sė faqeve/ngadalsimi i shpejtėsisė sė konektimit me lojra online…., punėve tė ndryshme qė realizohen pėrmes internetit etj.

Andaj kėta privatizues kėrkojnė kompenzim(pagesė) shtesė nga kompanitė e mėdha tė internetit qė t“ju mundėsojnė hapjen normale tė faqeve. Ky ėshtė shantazhi I tyre….Disa kompani tė mėdha qysh tani kanė ndėrmarrė masa ndaj asaj qė do shfaqet nė tė ardhmen e afėrt.

Qėndra/themelet e botės sė internetit tani pėr tani gjinden nė SHBA , mirėpo kjo qėndėr sė shpejti do zhvendoset anė e mbanė botės….Ky do jetė Internet i decentralizuar….. me server jo fizik (platforma virtuale) apo enkas tė ndėrtuar pėr kėtė qėllim si dhe konektimi nė rrjet do realizohet
pa IP adresa dhe pa kosto pėr pėrdoruesit (Ē`ėshtė IP adresa-do elaborohet nė njė temė tjetėr) .

Iniciatorėt/nismėtarėt e projektit nuk punojnė pėr pėrfitime ekonomike apo famė...thjesht nuk ju intereson leku dhe fama.Bazuar nė analizat e mė poshtme, nga Interneti i tanishėm do largohet mazhoranca e njerzimit . Kompanitė me pajisjet aktuale harduer dhe softuer tė konektuar me internet ose do pėrshtaten me kushte dhe rrethana tė reja ose do falimentojnė/zhduken…. Terminologjia qė pėrdoret nė tekstet e mė poshtme janė tė natyrės teknike qė do thotė se edhe nėse keni njohuri tė gjuhės , pėrshkrimi/analiza mund tė kuptohet nė mėnyrė tė qartė vetėm nėse keni njohuri teknike apo jeni nė rrjedhėn e ngjarjeve tė informatikės….

Pėr mė tepėr lexo kėtu (artikull nė gjuhėn angleze) :

https://techcrunch.com/2016/03/13/bu...-new-internet/

Dhe njė artikull alternativ:

https://medium.com/@getongab/the-new...t-ad02924aafdb


Biblioteka Publike Marin Barleti Shkodėr

Vepra Dixhitale

Biblioteka e Shkodrės nė faqen e saj prezanton veprat orgjinale tė Gjon Buzukut, Pjetėr Budit, Gjergj Fishtės etj. nė formė dixhitale. Kjo formė e prezantimeve ju lejon shfletimin dhe leximin e veprave mirėpo tė njėjtat nuk mund tė shkarkohen.

http://www.bibliotekashkoder.com/dig...uzuku_meshari/


Libri Shqip 1555-1912 (.pdf pėr shkarkim)

http://www.bksh.al/Libri%201555-1912.pdf


Fakulteti Filozofik nė Rijekė tė Kroacisė

(vepėr shkencore studim tė pėrkrenareve / helmetave, tė armėve dhe stolive Ilire nė Bosnjė dhe Hercegovinė)
Vepėr e plotė nė .pdf standard pėr lexim nė Ueb Shfletues ose shkarkim dhe ėshtė shkruar nė gjuhėn Kroate dhe Angleze
https://bib.irb.hr/datoteka/523164.K...H-GZM_2012.pdf


Driver/Drejtues(pėrkthim i pėrafėrt)


Njė Drejtues/Driver ėshtė njė program i sistemit qė ka pėr detyrė tė marrė njė lloj pajisjeje hardware, si modemi, printeri, kufjet pa tela (wireless) etj. pėr tė punuar me sistemin operativ tė kompjuterit ose programe tė tjera kompjuterike. Drejtuesi/Driver njeh tė gjitha kodet dhe komandat specifike tė kontrollit qė kontrollojnė harduerin, duke bėrė tė mundur qė sistemi operativ tė pėrdor hardware pa i njohur tė gjitha detajet se si tė kontrollojė pajisjen. Shkurtimisht, ai komunikon midis harduerit dhe softuerit.Drejtuesit luajnė njė rol tė madh nė stabilitetin e sistemit operativ.

Nė sistemmin operativ Uindovs/Windows azhurnimet/pėrditsimet relaizohen nė mėnyrė automatike pėr softuer me orgjinė nga Uindovsi, ndėrsa pjesėt e instaluar(pajisjet) nga prodhuesit e tjerė p.sh. prodhuesit e hard diskut, proēesorit etj, duhet tė azhurnohen/pėrditėsohen nė mėnyrė tjetėr qė d.m.th ju duhet tė pėrdorni ndonjė softuer qė e analizon kompjuterin tuaj pėr drejtuesit/drivers tė vjetruar dhe zėvendėson po tė njėjtat me verzione mė tė reja…

https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

https://www.wisecleaner.com/wise-driver-care.html


Mėnyra/metoda e shndrimit tė imazheve bardhė e zi nė imazhe me ngjyra
Isa Boletini
Hasan Prishtina, Qazim Vlora dhe Ismail Qemali,1913!

Pėr shndrim tė imazhit bardh e zi nė atė me ngjyra vepro kėshtu;

1-Skeno/skano njė imazh tė vjetėr pėrmes skanerit ose printerit tė zakonshėm ku egziston funksioni(nėse egziston) i skenimit/skanimit.

2-Imazhin e Skenuar Ruaj si-Save as…. JPEG skedar

3-Instalo dhe hap programin Gimp

4-Hap imazhin(Open file) nga brėndėsia e programit/softuerit Gimp.

6-Ndiq me kujdes pėrshkrimet nė lidhjet/links tė mė poshtėm

Kjo ėshtė vegla qė ndihmon pėr shndrim tė imazheve nga bardh e zi nė atė me ngjyra:

https://www.gimp.org/


Mėnyra/metoda e punės:

http://www.tutorialgeek.net/2012/11/...otos-from.html

Nėse keni nė dispozicion Photoshop softuerin veproni kėshtu:

http://www.instructables.com/id/How-...d-white-photo/

Nė kėtė faqe mund tė provoni menjėher ngjyrosjen e imazheve:

http://demos.algorithmia.com/colorize-photos/

Ca frymėzime:

https://www.google.se/search?q=color...sch&gws_rd=ssl

Mėnyra/metoda e tillė e punės sė rikrijimit/ngjyrosjes sė imazheve mund tė zbatohet edhe nė filma bardhė e zi. Rikonstruktimi apo rikrijimi i filmave bardhė e zi aplikohet nė formėn apo standardin IMAZH PAS IMAZHI - FRAME BY FRAME.

https://entertainment.howstuffworks.com/question184.htmPatch My PC


Patch My PC Updater ėshtė njė program qė mban mbi 165 aplikacione tė pėrditėsuara nė kompjuterin tuaj. Ėshtė njė mėnyrė e thjeshtė pėr tė pėrditėsuar ose instaluar ndonjė nga kėto programe nė kompjuter. ME Patch my PC pėrditėsohen vetėm softuer qė nuk i pėrkasin Uindovsit, pra vegla nga prodhues tė tjerė ku ju i keni instaluar qė mė herėt dhe me pėrdorimin e kėtij mjeti , analizohen verzionet e instaluar nė kompjuter dhe krahasohen me verzionet e softuerėve nėpėr baza tė tė dhėnave(data baze) pėr tė kontrolluar nėse verzionet kanė pėsuar ndryshime. Nėse egzistojnė ndryshime atėher rezultati shfaqet nė ballinėn e kėtij softueri dhe mė pas fillon shkarkimi dhe instalimi automatik i softuerėve. Patch My PC Updater nuk instalohet nė kompjuterin tuaj dhe nuk le asnjė gjurmė tė paranisė nė kompjuter por pėrdoret vetėm kur klikoni nė tė.

https://patchmypc.net/download


Standarde tė librave elektronik


Skedarėt me kėto prapashtesa janė standarde tė librave elektronik:

PDF, EPUB, MOBI, TXT , FB2, OEB, LIT, LRF, PDB, PML, RB, TCR, etj


Aplikacione pėr lexim tė librave elektronik-Free ebook reader

Njė tog aplikacionesh pėr lexim tė librave elektronik nė kompjuter, celular dhe tablet pajisje.

http://www.the-ebook-reader.com/free-ebook-reader.html


Konvertues tė librave elektronik


Konvertues i standardeve(formateve) tė ndryshme tė librave elektronik dhe pėrshtatja e tyre konform pajisjeve (kompjuter, tablet, celular) respektivisht softuerėve tė: Sony, iRiver, Amazon, Kobo, Adobe Digital Editions, Kindle,MobiPocket Reader etj.

http://www.hamstersoft.com/free-ebook-converter/


VPN Tunele-Radmin VPN


Radmin VPN ėshtė njė softuer qė shėrben pėr krijim tė tė tė ashtuquajturave rrjete private virtuale (VPN)-tunel. Programi lejon pėrdoruesit qė tė krijojnė njė lidhje/konektim tė sigurt midis kompjuterėve nė internet sikur tė ishin tė lidhur nė njė LAN. Poashtu VPN ju mbron nė rrjet/internet duke ua fshehur identitetin tuaj respektivisht IP numrin e kompjuterit personal nėpėrmjet tė sė cilės mund t`ju identifikojnė.Pra ju lundroni nė mėnyrė anonime pa lėnė asnjė gjurmė …..

Shiko video me shpjegim tė detajuar-mė tepėr materiale gjen nė youtube:


(kopjo dhe ngjit nė Ueb shfletues/Web browser)

http://www.radmin-vpn.com/

Softuer alternativ:

1- https://www.tunnelbear.com

2- https://protonvpn.com/

3- https://zoogvpn.com


Krijo UEB faqe/web page

Si tė krijosh njė ueb faqe pėr qėllime personale/prezantime, bisnes, shkencė etj. prej fillimit deri nė fund

Jo rallė herė hasim nė ueb faqe qė ofrojnė krijim profesional tė faqeve me tė ashtuquajtura mall-apo nė gjuhėn shqipe krijimtari/shembuj tė gatshėm ku ju nuk duhet tė lodheni me elemente tė ndryshme pėr krijim tė faqes. Pra, nė kėto faqe tė uebit ju vetėm ndryshoni tekstet dhe imazhet dhe pėr 5 minuta keni faqe profesionale tė pėrfunduar….

Shtrohet pyetja a ėshtė kjo nė rregull? Nga ana e bisnesit tė kompanisė kjo ėshtė mrekulli ngase ju ofron produkt tė pėfunduar, por nėse doni qė tė mėsoni rrėnjėsisht krijim tė faqeve atėher pėrdor kėtė prezantim profesional ku ju….nė mėnyrė edukative mėsoni hap pas hapi tė gjitha elementet qė nevojiten pėr krijim tė njė ueb faqe….

http://websitesetup.org/

Dhe njė verzion mė i ndėrlikuar/advanced

https://webflow.com/


ADblock Plus

Blloko reklamat e pa dėshiruar. Gjatė lundrimit nė rrjet has nė faqe ku ju shfaqen tė ashtuquajtura Pop UP reklama tė vogla qė ju iritojnė pa masė ose video qė nuk dėshironi ti shikoni. Me ADblock Plus i evitoni pėrgjithmonė kėto reklamime.Instalohet nė ueb shfletuesin/web browser.Pėrdoret nė Internet Explorer, Crome, Mozila Firefox, Opera, Maxthorn.

https://adblockplus.org/


Mbyllja/eliminimi i zėrit/tingujve nė Uindovs/Windows XP, Vista, 7, 8, 10

Gjatė nisjes sė Uindovs-it dėgjohet tingull karakteristik dhe kjo ndoshta i irriton pėrdoruesit, dhe jo vetėm gjatė nisjes por edhe gjatė pranimit tė postės elektronike, klikimeve tė ndryshme etj...Por a e dini qė kėto tinguj mund tė mbyllen? Mbyllja nuk ndikon p.sh. Nė Windows Player apo vegla tė ngjajshme, pra ata do funksiojnė si zakonisht….
Zgjedh dhe kliko vetėm NO Sounds dhe mė pas kliko nė Apply.
Kliko lidhjen e mė poshtme dhe apliko nė PC apo laptop.

http://www.thewindowsclub.com/turn-o...nds-windows-10


Pėrkufizime-Definicione


Keygen dhe Crack

Me keygen nėnkuptojmė manipulim apo modifikim tė softuerėve me qėllim tė pėrdorimit tė veglave pa leje/autorizim/ respektivisht pėrdorim tė veglave nė mėnyrė ilegale.

Si modifikohen apo manipulohen softuerėt? Kėtu janė nė pyetje persona tė talentuar programer tė cilėt krijojnė ēelsa tė remė/falco pėr tė manipuluar softuerin. Me krijim e celsave softueri qė duhet tė paguhet funksionon pa probleme por ėshtė vepėr ilegale.

Crack ėshtė njė emėrtim tjetėr por me qėllim tė njėjt sikur keygen. Kjo nėnkupton zėvendsim tė disa pjesėve tė softuerit legal me disa pjesė falco(tė programuar nė mėnyrė ilegle) e qė bėn tė mundur funksioni normal tė softuerit por pėrdorimi i saj ėshtė kundėrligjor/ilegal pėr shkak se pa mundėsohet pėrfitimi ekonomik tė krijuesve tė softuerėve.


Softueri portativ apo nė gjuhėn angleze Portable Software

Softuer Portativ ėshtė njė version i njė programi/softueri qė ėshtė mbėshtjellur pėr pėrdorim direkt nga pajisjet portative tė ruajtjes, si pėr shembull USB drive ( shiko kėtu) : https://www.bestbuy.com/site/compute...d=abcat0504010
Ju mund ta pėrdorni atė nė kompjuterė ku nuk ju lejohet/ apo s`keni as nevojė tė instaloni softuer (pėr shembull, nė kompjuterėt publikė). Duke pėrdorur softuerin portativ, ju nuk len asnjė gjurmė / skedar tė instalimit ose tė dhėna tė tjera nė kompjuterin tuaj apatė publik. (shembull i softuerit portativ-Ueb Shfletues / Web Browser: http://www.opera.com/computer/portable )


Pengmarrje/kidnapim i kompjuterit personal (Ransomware)

Nė kohėt e fundit, nė internet, vėrehet njė fenom relativisht i ri, pengmarrje/kidnapim i kompjuterėve…

Qėllimi kryesor i pengmarrėsve ėshtė shantazhimi i pronarėve tė kompjutorėve;

Shantazhimi nėnkutpon qė ju si pronar jeni nėn kėrcnimin e tyre qė tė bėni njė veprim tė caktuar ose nė shumicėn e rasteve ata ju kėrkojnė kompenzim nė tė holla (pagesė) qė tua lirojnė/hapin kompjutorin pėr punė normale tė saj…

Ē`bėjnė kėta kriminelė tė talentuar?

A keni pranuar ndonjė email me udhėzim qė tė klikoni nė ndonjė lidhje/link, ose ndoshta ju kanė dėrduar ndonjė mesazh ku thonė qė duhet tė shkarkoni ndonjė dokumet? Nėse klikon nė ta egziston rreziku qė nė kompjuterin tuaj tė instalohet ndonjė softuer qė e infekton tėrėsisht kompjutorin Kėta persona infektojnėtuaj duke i kryptuar(koduar) ose modifikuar skedarėt qė i keni nė kompjutor, pra me veprimet e tyre, ju jeni tė bllokuar, nuk mund ti hapni skedarėt p.sh. Imazhet tua, dokumentet etj. Pėr ti hap ato ju duhen veprime/udhėzime tė caktuara nga kriminelėt respektivisht ju shantazhojnė duke ju kėrkuar tė holla.

Si duhet vepruar-lexo kėtu:

https://www.welivesecurity.com/2016/...is-ransomware/

http://support.eset.com/kb6274/

https://www.avg.com/en-us/ransomware...ols#apocalypse


Analizė interesante:


http://www.boomerang.mk/krk-a-eshte-...-informacione/

Herėn tjetėr (brėnda disa javėsh) ndėr tė tjera:

1-Inteligjenca Artificiale
Me shembuj tė cilėt mund ti testoni vetė….

2-Aplikimi i teknologjisė 3 dimensionale (3D) nė filmat mė tė rinj ku ju si krijues i filmit apo edhe si fillestar mund tė krijoni objekte/ vegla 3 D.

3)Equalizer qė e keni nė dispozicion(i instaluar) nė kompjuterin personal-mėnyra e hapjes dhe pėrdorimit.

4)Equalizer qė mund tė instaloni dhe pėrdorni sipas dėshirės dhe shijes suaj.

Dhe shumė tė tjera.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 25-01-2018 nė 16:45
🖤 (1)
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2018, 06:27   #11
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
EVOLUCIONI DHE REVOLUCIONI NŹ INTERNET 1.0 dhe 2.0
Decentralizim i Internetit – Rilindja


Interneti siē e njohim sot, brėnda disa viteve nė vazhdim nuk do jetė mė ajo qė ėshtė, do zhduket, ose mė mirė tė themi, mė qartė, rrjeti do transformohet nė njė internet tė ri. Hė pėr hė interneti nuk ėshtė pronė dhe privilegj i askujt, ėshtė neutral.
Nė SHBA, me inagurimin tė kryetarit tė ri Donald Trump, disa grupime ia arritėn ta privatizojnė dhe frenojnė internetin, mirėpo, tė mjerrėt (truri i mykur, i etur pėr lek) nuk janė nė gjėndje tė kuptojnė esencėn e rrjetit….

Ashtu si e thithim ajrin i cili qarkullon lirisht dhe nuk mund tė privatizohet, ashtu edhe interneti nuk mund tė privatizohet edhepse disa pasanik mendojnė qė ia arritėn qėllimit.

Qėllimi kryesor i privatizimit ėshtė pėrfitimi ekonomik nga elita ekonomike nė SHBA dhe ca shtete tė tjera, por pėrllogaritjet janė tė gabuara, ngase ēdo aksion ka edhe reaksionin e saj.
Elemnet tjetėr pėrveē pėrfitimit material ėshtė edhe kufizimi i fjalės sė lirė . Kjo ishte kthesa qė krijoi njė reaksion dhe reaksioni quhet decentralizim i Internetit. Pra, nė horizont vėrehet njė alternativė e re, nismė e re, qė mund tė pagėzohet si Internet 1.0 respektivisht 2.0…..

Ē`ėshtė esenca e privatizim tė internetit?

Imagjino; hyn nė internet, shėnon njė www.adresa.com apo net etj dhe ajo nuk hapet?!

Ē`ndodhi, a kam shėnuar gabim adresėn, ndonjė defekt nė konektim apo pajisja juaj nuk funksionon siē duhet?!

Kur orvatesh disa herė dhe faqjja nuk hapet, atėherė vizitori(ju) humb durimin dhe interesimin nė faqe , dhe largohet nga faqja qė nuk hapet.,,,,,Kjo i sjell dėme dhe humbje kompanisė / pronarit tė faqes apo lojrave online, vizitorėt largohen….
Shpejtėsia me tė cilėn je konektuar nė internet s“ka rėndėsi, kjo nuk ndihmon…..as furnizuesi(provider) i internetit nuk mund t`ju ndihmon….

Pikėrisht kjo ėshtė strategjia e pasanikėve, respektivisht e privatizimit tė internetit….ngadalsimi i shpejtėsisė sė hapjes sė faqeve/ngadalsimi i shpejtėsisė sė konektimit me lojra online…., punėve tė ndryshme qė realizohen pėrmes internetit etj.

Andaj kėta privatizues kėrkojnė kompenzim(pagesė) shtesė nga kompanitė e mėdha tė internetit qė t“ju mundėsojnė hapjen normale tė faqeve. Ky ėshtė shantazhi I tyre….Disa kompani tė mėdha qysh tani kanė ndėrmarrė masa ndaj asaj qė do shfaqet nė tė ardhmen e afėrt.

Qėndra/themelet e botės sė internetit tani pėr tani gjinden nė SHBA , mirėpo kjo qėndėr sė shpejti do zhvendoset anė e mbanė botės….Ky do jetė Internet i decentralizuar….. me server jo fizik (platforma virtuale) apo enkas tė ndėrtuar pėr kėtė qėllim si dhe konektimi nė rrjet do realizohet
pa IP adresa dhe pa kosto pėr pėrdoruesit (Ē`ėshtė IP adresa-do elaborohet nė njė temė tjetėr) .

Iniciatorėt/nismėtarėt e projektit nuk punojnė pėr pėrfitime ekonomike apo famė...thjesht nuk ju intereson leku dhe fama.Bazuar nė analizat e mė poshtme, nga Interneti i tanishėm do largohet mazhoranca e njerzimit . Kompanitė me pajisjet aktuale harduer dhe softuer tė konektuar me internet ose do pėrshtaten me kushte dhe rrethana tė reja ose do falimentojnė/zhduken…. Terminologjia qė pėrdoret nė tekstet e mė poshtme janė tė natyrės teknike qė do thotė se edhe nėse keni njohuri tė gjuhės , pėrshkrimi/analiza mund tė kuptohet nė mėnyrė tė qartė vetėm nėse keni njohuri teknike apo jeni nė rrjedhėn e ngjarjeve tė informatikės….

Pėr mė tepėr lexo kėtu (artikull nė gjuhėn angleze) :

https://techcrunch.com/2016/03/13/bu...-new-internet/

Dhe njė artikull alternativ:

https://medium.com/@getongab/the-new...t-ad02924aafdb


Biblioteka Publike Marin Barleti Shkodėr

Vepra Dixhitale

Biblioteka e Shkodrės nė faqen e saj prezanton veprat orgjinale tė Gjon Buzukut, Pjetėr Budit, Gjergj Fishtės etj. nė formė dixhitale. Kjo formė e prezantimeve ju lejon shfletimin dhe leximin e veprave mirėpo tė njėjtat nuk mund tė shkarkohen.

http://www.bibliotekashkoder.com/dig...uzuku_meshari/


Libri Shqip 1555-1912 (.pdf pėr shkarkim)

http://www.bksh.al/Libri%201555-1912.pdf


Fakulteti Filozofik nė Rijekė tė Kroacisė

(vepėr shkencore studim tė pėrkrenareve / helmetave, tė armėve dhe stolive Ilire nė Bosnjė dhe Hercegovinė)
Vepėr e plotė nė .pdf standard pėr lexim nė Ueb Shfletues ose shkarkim dhe ėshtė shkruar nė gjuhėn Kroate dhe Angleze
https://bib.irb.hr/datoteka/523164.K...H-GZM_2012.pdf


Driver/Drejtues(pėrkthim i pėrafėrt)


Njė Drejtues/Driver ėshtė njė program i sistemit qė ka pėr detyrė tė marrė njė lloj pajisjeje hardware, si modemi, printeri, kufjet pa tela (wireless) etj. pėr tė punuar me sistemin operativ tė kompjuterit ose programe tė tjera kompjuterike. Drejtuesi/Driver njeh tė gjitha kodet dhe komandat specifike tė kontrollit qė kontrollojnė harduerin, duke bėrė tė mundur qė sistemi operativ tė pėrdor hardware pa i njohur tė gjitha detajet se si tė kontrollojė pajisjen. Shkurtimisht, ai komunikon midis harduerit dhe softuerit.Drejtuesit luajnė njė rol tė madh nė stabilitetin e sistemit operativ.

Nė sistemmin operativ Uindovs/Windows azhurnimet/pėrditsimet relaizohen nė mėnyrė automatike pėr softuer me orgjinė nga Uindovsi, ndėrsa pjesėt e instaluar(pajisjet) nga prodhuesit e tjerė p.sh. prodhuesit e hard diskut, proēesorit etj, duhet tė azhurnohen/pėrditėsohen nė mėnyrė tjetėr qė d.m.th ju duhet tė pėrdorni ndonjė softuer qė e analizon kompjuterin tuaj pėr drejtuesit/drivers tė vjetruar dhe zėvendėson po tė njėjtat me verzione mė tė reja…

https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

https://www.wisecleaner.com/wise-driver-care.html


Mėnyra/metoda e shndrimit tė imazheve bardhė e zi nė imazhe me ngjyra
Isa Boletini
Hasan Prishtina, Qazim Vlora dhe Ismail Qemali,1913!

Pėr shndrim tė imazhit bardh e zi nė atė me ngjyra vepro kėshtu;

1-Skeno/skano njė imazh tė vjetėr pėrmes skanerit ose printerit tė zakonshėm ku egziston funksioni(nėse egziston) i skenimit/skanimit.

2-Imazhin e Skenuar Ruaj si-Save as…. JPEG skedar

3-Instalo dhe hap programin Gimp

4-Hap imazhin(Open file) nga brėndėsia e programit/softuerit Gimp.

6-Ndiq me kujdes pėrshkrimet nė lidhjet/links tė mė poshtėm

Kjo ėshtė vegla qė ndihmon pėr shndrim tė imazheve nga bardh e zi nė atė me ngjyra:

https://www.gimp.org/


Mėnyra/metoda e punės:

http://www.tutorialgeek.net/2012/11/...otos-from.html

Nėse keni nė dispozicion Photoshop softuerin veproni kėshtu:

http://www.instructables.com/id/How-...d-white-photo/

Nė kėtė faqe mund tė provoni menjėher ngjyrosjen e imazheve:

http://demos.algorithmia.com/colorize-photos/

Ca frymėzime:

https://www.google.se/search?q=color...sch&gws_rd=ssl

Mėnyra/metoda e tillė e punės sė rikrijimit/ngjyrosjes sė imazheve mund tė zbatohet edhe nė filma bardhė e zi. Rikonstruktimi apo rikrijimi i filmave bardhė e zi aplikohet nė formėn apo standardin IMAZH PAS IMAZHI - FRAME BY FRAME.

https://entertainment.howstuffworks.com/question184.htm

https://www.youtube.com/watch?v=zBR1l21J70I


Patch My PC


Patch My PC Updater ėshtė njė program qė mban mbi 165 aplikacione tė pėrditėsuara nė kompjuterin tuaj. Ėshtė njė mėnyrė e thjeshtė pėr tė pėrditėsuar ose instaluar ndonjė nga kėto programe nė kompjuter. ME Patch my PC pėrditėsohen vetėm softuer qė nuk i pėrkasin Uindovsit, pra vegla nga prodhues tė tjerė ku ju i keni instaluar qė mė herėt dhe me pėrdorimin e kėtij mjeti , analizohen verzionet e instaluar nė kompjuter dhe krahasohen me verzionet e softuerėve nėpėr baza tė tė dhėnave(data baze) pėr tė kontrolluar nėse verzionet kanė pėsuar ndryshime. Nėse egzistojnė ndryshime atėher rezultati shfaqet nė ballinėn e kėtij softueri dhe mė pas fillon shkarkimi dhe instalimi automatik i softuerėve. Patch My PC Updater nuk instalohet nė kompjuterin tuaj dhe nuk le asnjė gjurmė tė paranisė nė kompjuter por pėrdoret vetėm kur klikoni nė tė.

https://patchmypc.net/download


Standarde tė librave elektronik


Skedarėt me kėto prapashtesa janė standarde tė librave elektronik:

PDF, EPUB, MOBI, TXT , FB2, OEB, LIT, LRF, PDB, PML, RB, TCR, etj


Aplikacione pėr lexim tė librave elektronik-Free ebook reader

Njė tog aplikacionesh pėr lexim tė librave elektronik nė kompjuter, celular dhe tablet pajisje.

http://www.the-ebook-reader.com/free-ebook-reader.html


Konvertues tė librave elektronik


Konvertues i standardeve(formateve) tė ndryshme tė librave elektronik dhe pėrshtatja e tyre konform pajisjeve (kompjuter, tablet, celular) respektivisht softuerėve tė: Sony, iRiver, Amazon, Kobo, Adobe Digital Editions, Kindle,MobiPocket Reader etj.

http://www.hamstersoft.com/free-ebook-converter/


VPN Tunele-Radmin VPN


Radmin VPN ėshtė njė softuer qė shėrben pėr krijim tė tė tė ashtuquajturave rrjete private virtuale (VPN)-tunel. Programi lejon pėrdoruesit qė tė krijojnė njė lidhje/konektim tė sigurt midis kompjuterėve nė internet sikur tė ishin tė lidhur nė njė LAN. Poashtu VPN ju mbron nė rrjet/internet duke ua fshehur identitetin tuaj respektivisht IP numrin e kompjuterit personal nėpėrmjet tė sė cilės mund t`ju identifikojnė.Pra ju lundroni nė mėnyrė anonime pa lėnė asnjė gjurmė …..

Shiko video me shpjegim tė detajuar-mė tepėr materiale gjen nė youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=6ZCiXx6KYtA

(kopjo dhe ngjit nė Ueb shfletues/Web browser)

http://www.radmin-vpn.com/

Softuer alternativ:

1- https://www.tunnelbear.com

2- https://protonvpn.com/

3- https://zoogvpn.com


Krijo UEB faqe/web page

Si tė krijosh njė ueb faqe pėr qėllime personale/prezantime, bisnes, shkencė etj. prej fillimit deri nė fund

Jo rallė herė hasim nė ueb faqe qė ofrojnė krijim profesional tė faqeve me tė ashtuquajtura mall-apo nė gjuhėn shqipe krijimtari/shembuj tė gatshėm ku ju nuk duhet tė lodheni me elemente tė ndryshme pėr krijim tė faqes. Pra, nė kėto faqe tė uebit ju vetėm ndryshoni tekstet dhe imazhet dhe pėr 5 minuta keni faqe profesionale tė pėrfunduar….

Shtrohet pyetja a ėshtė kjo nė rregull? Nga ana e bisnesit tė kompanisė kjo ėshtė mrekulli ngase ju ofron produkt tė pėfunduar, por nėse doni qė tė mėsoni rrėnjėsisht krijim tė faqeve atėher pėrdor kėtė prezantim profesional ku ju….nė mėnyrė edukative mėsoni hap pas hapi tė gjitha elementet qė nevojiten pėr krijim tė njė ueb faqe….

http://websitesetup.org/

Dhe njė verzion mė i ndėrlikuar/advanced

https://webflow.com/


ADblock Plus

Blloko reklamat e pa dėshiruar. Gjatė lundrimit nė rrjet has nė faqe ku ju shfaqen tė ashtuquajtura Pop UP reklama tė vogla qė ju iritojnė pa masė ose video qė nuk dėshironi ti shikoni. Me ADblock Plus i evitoni pėrgjithmonė kėto reklamime.Instalohet nė ueb shfletuesin/web browser.Pėrdoret nė Internet Explorer, Crome, Mozila Firefox, Opera, Maxthorn.

https://adblockplus.org/


Mbyllja/eliminimi i zėrit/tingujve nė Uindovs/Windows XP, Vista, 7, 8, 10

Gjatė nisjes sė Uindovs-it dėgjohet tingull karakteristik dhe kjo ndoshta i irriton pėrdoruesit, dhe jo vetėm gjatė nisjes por edhe gjatė pranimit tė postės elektronike, klikimeve tė ndryshme etj...Por a e dini qė kėto tinguj mund tė mbyllen? Mbyllja nuk ndikon p.sh. Nė Windows Player apo vegla tė ngjajshme, pra ata do funksiojnė si zakonisht….
Zgjedh dhe kliko vetėm NO Sounds dhe mė pas kliko nė Apply.
Kliko lidhjen e mė poshtme dhe apliko nė PC apo laptop.

http://www.thewindowsclub.com/turn-o...nds-windows-10


Pėrkufizime-Definicione


Keygen dhe Crack

Me keygen nėnkuptojmė manipulim apo modifikim tė softuerėve me qėllim tė pėrdorimit tė veglave pa leje/autorizim/ respektivisht pėrdorim tė veglave nė mėnyrė ilegale.

Si modifikohen apo manipulohen softuerėt? Kėtu janė nė pyetje persona tė talentuar programer tė cilėt krijojnė ēelsa tė remė/falco pėr tė manipuluar softuerin. Me krijim e celsave softueri qė duhet tė paguhet funksionon pa probleme por ėshtė vepėr ilegale.

Crack ėshtė njė emėrtim tjetėr por me qėllim tė njėjt sikur keygen. Kjo nėnkupton zėvendsim tė disa pjesėve tė softuerit legal me disa pjesė falco(tė programuar nė mėnyrė ilegle) e qė bėn tė mundur funksioni normal tė softuerit por pėrdorimi i saj ėshtė kundėrligjor/ilegal pėr shkak se pa mundėsohet pėrfitimi ekonomik tė krijuesve tė softuerėve.


Softueri portativ apo nė gjuhėn angleze Portable Software

Softuer Portativ ėshtė njė version i njė programi/softueri qė ėshtė mbėshtjellur pėr pėrdorim direkt nga pajisjet portative tė ruajtjes, si pėr shembull USB drive ( shiko kėtu) : https://www.bestbuy.com/site/compute...d=abcat0504010
Ju mund ta pėrdorni atė nė kompjuterė ku nuk ju lejohet/ apo s`keni as nevojė tė instaloni softuer (pėr shembull, nė kompjuterėt publikė). Duke pėrdorur softuerin portativ, ju nuk len asnjė gjurmė / skedar tė instalimit ose tė dhėna tė tjera nė kompjuterin tuaj apatė publik. (shembull i softuerit portativ-Ueb Shfletues / Web Browser: http://www.opera.com/computer/portable )


Pengmarrje/kidnapim i kompjuterit personal (Ransomware)

Nė kohėt e fundit, nė internet, vėrehet njė fenom relativisht i ri, pengmarrje/kidnapim i kompjuterėve…

Qėllimi kryesor i pengmarrėsve ėshtė shantazhimi i pronarėve tė kompjutorėve;

Shantazhimi nėnkutpon qė ju si pronar jeni nėn kėrcnimin e tyre qė tė bėni njė veprim tė caktuar ose nė shumicėn e rasteve ata ju kėrkojnė kompenzim nė tė holla (pagesė) qė tua lirojnė/hapin kompjutorin pėr punė normale tė saj…

Ē`bėjnė kėta kriminelė tė talentuar?

A keni pranuar ndonjė email me udhėzim qė tė klikoni nė ndonjė lidhje/link, ose ndoshta ju kanė dėrduar ndonjė mesazh ku thonė qė duhet tė shkarkoni ndonjė dokumet? Nėse klikon nė ta egziston rreziku qė nė kompjuterin tuaj tė instalohet ndonjė softuer qė e infekton tėrėsisht kompjutorin Kėta persona infektojnėtuaj duke i kryptuar(koduar) ose modifikuar skedarėt qė i keni nė kompjutor, pra me veprimet e tyre, ju jeni tė bllokuar, nuk mund ti hapni skedarėt p.sh. Imazhet tua, dokumentet etj. Pėr ti hap ato ju duhen veprime/udhėzime tė caktuara nga kriminelėt respektivisht ju shantazhojnė duke ju kėrkuar tė holla.

Si duhet vepruar-lexo kėtu:

https://www.welivesecurity.com/2016/...is-ransomware/

http://support.eset.com/kb6274/

https://www.avg.com/en-us/ransomware...ols#apocalypse


Analizė interesante:


http://www.boomerang.mk/krk-a-eshte-...-informacione/

Herėn tjetėr (brėnda disa javėsh) ndėr tė tjera:

1-Inteligjenca Artificiale
Me shembuj tė cilėt mund ti testoni vetė….

2-Aplikimi i teknologjisė 3 dimensionale (3D) nė filmat mė tė rinj ku ju si krijues i filmit apo edhe si fillestar mund tė krijoni objekte/ vegla 3 D.

3)Equalizer qė e keni nė dispozicion(i instaluar) nė kompjuterin personal-mėnyra e hapjes dhe pėrdorimit.

4)Equalizer qė mund tė instaloni dhe pėrdorni sipas dėshirės dhe shijes suaj.

Dhe shumė tė tjera.
Keygen - nuk ben asnje modifikim - KeyGen eshte shkurtim i fjales Key Generator. Programuesit zgjedhin nje skeme mbrojtje te programeve te tyre. Te themi, ke nje program qe vepron full per 10 dite.Mbas kesaj duhet t'a rregjistrosh, qe t'a perdoresh.Nje nga skemat e mbrojtjes eshte ajo me serial(nuk po hyj ne hollesi). Pra te duhet nje serial per rregjistrim.Crackers(pa hyre ne hollesi-qysh e tek), zbulojne menyren e mbrojtjes dhe ju japin menyren se si te gjeneroni serialin per programin qe doni te rregjistroni.

Crack/Patch.... Shpesh ka te beje me eshte nje ndryshim i kodit te programit(files exe, dll etc.), qe thyhen/ben te pavlefshme menyren e mbrojtjes se programit dhe e ben ate ''full''/te plote. Shtimi i procedurave apo i funksioneve te vecante(qe mungojne), ne kodin e programit, eshte nje gje shume e rralle.Te themi: te shtosh funksionin Print ne nje program kur autori nuk e ka bere ate ne programin origjinal.Eshte tjeter gje aktivizimi i funksionit Print(kur autori e ka shkruar kodin ne program, por e e ka bere te pavlefshem per t'u perdorur) dhe tjeter gje kur ky funksion mungon fare dhe nje Cracker e shkruan ate.Meqe skedaret exe kane nje strukture te caktuar nuk te lene shume hapesire te shtosh pjese ne ta.Nje menyre per te shtuar funksione ne program eshte duke shkruar nje dll ( dynamic librari) dhe ti thuash programit t'a perdore ate.Por kjo qe duket kaq e thjeshte me fjale kerkon nje njohje shume te mire te programit,menyres se mbrojtes se programit dhe struktures se files qe do i ''thuash'' te perdore dll.

Thjesht sqarime te vogla...
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2018, 14:36   #12
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Keygen - nuk ben asnje modifikim - KeyGen eshte shkurtim i fjales Key Generator. Programuesit zgjedhin nje skeme mbrojtje te programeve te tyre. Te themi, ke nje program qe vepron full per 10 dite.Mbas kesaj duhet t'a rregjistrosh, qe t'a perdoresh.Nje nga skemat e mbrojtjes eshte ajo me serial(nuk po hyj ne hollesi). Pra te duhet nje serial per rregjistrim.Crackers(pa hyre ne hollesi-qysh e tek), zbulojne menyren e mbrojtjes dhe ju japin menyren se si te gjeneroni serialin per programin qe doni te rregjistroni.

Crack/Patch.... Shpesh ka te beje me eshte nje ndryshim i kodit te programit(files exe, dll etc.), qe thyhen/ben te pavlefshme menyren e mbrojtjes se programit dhe e ben ate ''full''/te plote. Shtimi i procedurave apo i funksioneve te vecante(qe mungojne), ne kodin e programit, eshte nje gje shume e rralle.Te themi: te shtosh funksionin Print ne nje program kur autori nuk e ka bere ate ne programin origjinal.Eshte tjeter gje aktivizimi i funksionit Print(kur autori e ka shkruar kodin ne program, por e e ka bere te pavlefshem per t'u perdorur) dhe tjeter gje kur ky funksion mungon fare dhe nje Cracker e shkruan ate.Meqe skedaret exe kane nje strukture te caktuar nuk te lene shume hapesire te shtosh pjese ne ta.Nje menyre per te shtuar funksione ne program eshte duke shkruar nje dll ( dynamic librari) dhe ti thuash programit t'a perdore ate.Por kjo qe duket kaq e thjeshte me fjale kerkon nje njohje shume te mire te programit,menyres se mbrojtes se programit dhe struktures se files qe do i ''thuash'' te perdore dll.

Thjesht sqarime te vogla...
Ashtu ėshtė , pėrshkrim i detajuar...si duket i njeh gjėrat....
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-01-2018, 22:24   #13
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Softuer

Pasi ke prirje pėr kritika, prej momentit tė parė tė shfaqjes sime me ngucje dhe asnjėherė nuk keni krijuar temė tė tillė, dhe nga ana tjetėr mos lodhem unė, vazhdoje ti temėn nė fjalė....Angazhohu e vazhdoje, pse tė lodhem?!.....kemi njė numėr tė madh tė informatave qė ishin nė pėrpunim tė sipėr pėr tė mirėn e tė gjithėve, me ide, inspirime dhe shembuj, po nejse, e shoh qėllimin dėshiron dominim absolut, prej momentit tė parė, heshta, po pėrsėri vazhdove....vazhdoje misonin.....Kaq.
Kam vėrejt diēka interesante te Shqiptarėt nė njė shtet perėndimor;asnjėher nuk pėrzihen nė bllog-tema ku janė pjesėmarrės Shqiptarėt-janė anonim-tani e kuptova arsyen-Shqiptari nuk duron konkurencė ....Kėtu u strehua Faik Konca , kuptoi se me disa njerėz, nuk mund tė polemizosh , ma mirė leji ashtu siē janė:
http://www.gsh.al/2017/11/03/marks-h...re-ne-bruksel/


Two Things Are Infinite: the Universe and Human Stupidity

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 29-01-2018 nė 23:00
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2018, 12:01   #14
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rrjeti Shiko postimin
Pasi ke prirje pėr kritika, prej momentit tė parė tė shfaqjes sime me ngucje dhe asnjėherė nuk keni krijuar temė tė tillė, dhe nga ana tjetėr mos lodhem unė, vazhdoje ti temėn nė fjalė....Angazhohu e vazhdoje, pse tė lodhem?!.....kemi njė numėr tė madh tė informatave qė ishin nė pėrpunim tė sipėr pėr tė mirėn e tė gjithėve, me ide, inspirime dhe shembuj, po nejse, e shoh qėllimin dėshiron dominim absolut, prej momentit tė parė, heshta, po pėrsėri vazhdove....vazhdoje misonin.....Kaq.
Kam vėrejt diēka interesante te Shqiptarėt nė njė shtet perėndimor;asnjėher nuk pėrzihen nė bllog-tema ku janė pjesėmarrės Shqiptarėt-janė anonim-tani e kuptova arsyen-Shqiptari nuk duron konkurencė ....Kėtu u strehua Faik Konca , kuptoi se me disa njerėz, nuk mund tė polemizosh , ma mirė leji ashtu siē janė:
http://www.gsh.al/2017/11/03/marks-h...re-ne-bruksel/


Two Things Are Infinite: the Universe and Human Stupidity
O Rjeti nuk t'a kisha me te keq. Thjesht te plotesova. C'te keqe ka ? Nuk po te them qe me shume me duken si perkthime.Nuk po te them gje as per termat qe ke perdorur.Ka ca gjera qe une i njoh mire dhe me shume detaje(qofte keygen,qofte crack, etc.).I leme gjerat sic jane. Mos i ngaterro gjerat me dominim apo ku di une cfare.Sa per misionin... kete qe po ben ti sot (dhe te duket se une po t'a ofendoj si iniciative apo produkt) e kam bere une vite me pare.Shume vite me pare.Dhe jo ne keto nivele.Kam shkruar tutoriale me shumice.Dhe nuk me ka mbetur hatri se dikush i ka plotesuar apo ndonjehere dhe i ka korrigjuar.Rendesi ka qe ajo qe duam te japim si informacion te jete sa me e mire.Po te duash te coj ca nga tutorialet e mija ne privat se ketu nuk lejohen te postohen.Sidoqofte...nuk me pelqen ky lloj debati.Po qe se e ndjen veten te fyer. po te kerkoj falje qe kam nderhyre dhe nuk ke pse vazhdon te besh replike.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2018, 12:14   #15
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Ca video ne youtube qe shpjegojne ne menyre shume te thjeshte ...

Nje video shume e thjeshte qe tregon se c'jane PGP - Public Key Cryptography dhe pse Algoritmi quhet 1 way Algoritem. Algoritem me nje Drejtim apo Funksione Matematike me nje Drejtim.

Dhe disa tutoriale shume te bukura dhe te thjeshta nga Numberphile. Mund te ndiqni kanalin e tij ne youtube.

__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2018, 12:30   #16
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,590
Thanks: 0
Thanked 1,560 Times in 1,213 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Nje liber fantastik per kompjuterat,enkryptimin etj etj. Ja vlen ta lexoni.
Aty do gjeni fakte, qe mbase deri me sot nuk i keni ditur.

Cyber Spies

Shkarkojeni ketu:

Kodi:
https://github.com/376473984/_docs/raw/master/Cyberspies%20-%20Gordon%20Corera.epub
Klikoni tek download.Epub format.E hapni kollaj me Sumatra PDF reader (free),STDU Viewer (free), Coolreader (free), Ebook Reader (free)
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 51+Q+zh5P6L._SX329_BO1,204,203,200_.jpg (19.7 KiloByte, 90 shikimet)
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 30-01-2018 nė 12:56
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-02-2018, 22:08   #17
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Softuer

Persa i perket faqes http://demos.algorithmia.com/colorize-photos/ qenka kot, pasi as te buzet nuk ben dot diferencen, por e nxjerr njesoj te sheshte(pa kontrast fare)
p.s. shkruhet version
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Elian70 : 02-02-2018 nė 22:12
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2018, 01:32   #18
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Teknika e restaurimit tė imazheve

Pėrcaktim egzakt i ngjyrave (plotėsim pėr temėn e sipėrm rreth ngjyrave tė imazheve)Njė shembull briljant i restaurimit tė imazhit Imazh i krijuar para 97 viteve

Shumė njerėz pyesin veten nė ē `mėnyrė duhen shtuar ngjyrat nė njė imazh bardh e zi pėr ta bėrė atė tė saktė dhe a reflekton ngjyra e shtuar ngjyrėn egzakte tė fytyrės/trupit dhe veshmbathjeve nė imazhin bardh e zi.... Pra, nėse keni pyetje/dilema tė tilla, pėrshkrimi nė faqe e shpjegon atė. Nė rast se dėshironi tė filloni ngjyrosjen e imazheve bardh e zi (ose nėse jeni vetėm kurioz), kjo patjetėr do tė jetė e dobishme pėr ju. Pėr tė krijuar njė pasqyrė tė plotė dhe reale, lexo tekstin deri nė fund. (pėrshkrimi ėshtė shtjelluar nė gjuhėn angleze)

https://www.diyphotography.net/know-...-white-photos/

Pėr ata qė nuk kanė njohuri

Ja se si shėnohen germat e gjuhės sonė nėpėrmjet tasteve/buttons-(kjo ėshtė vetėm njė mėnyrė)

Shtyp njėkohėsisht Alt + ……

ė = Alt+137(ose shtyp Ø nė pjesėn ku ėshtė tasti enter-tastin e parė fqi tė enter- e mė pas germė e)
Ė = Alt+0203
ē = Alt+135
Ē = Alt+128

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 03-02-2018 nė 01:56
🖤 (1)
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-03-2018, 19:43   #19
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Softuer

Softuer pa pagesė

Nga krijuesit shqiptar:

Shumė njerėz sot ankohen qė janė tė pa punė edhepse ndoshta kanė prgatitje universitare/master
Mediat janė tė pėrplota me artikuj tė tillė, por askund nuk shfaqin njė zgjidhje tė problemit...s“kanė ide, krativitet, nisma qė ...shikoni veten nė pasqyrė, zgjidhja ėshtė pranė...Industria e re ėshtė kėtu, fare pranė nesh...
(Koha/periudha kur njerzit diplomonin dhe tė nesėrmen gjenin punė perėndoi, njėherė e pėrgjithmonė, industrializimi kalon nė epokėn e re, epokėn e Informatikės, kėtu janė vėndet e reja tė punės….)


Say Taxi


Njė aplikacion nga krijuesit tanė; mjet pėr celular qė ju asiston nė ēdo moment nė abonim tė taksi shėrbimeve-Pėrllogaritje e kostos sė udhėtimit pa e bėrė porosinė, shėrbimi i shpejt dhe efikas nga lidhja me Google maps nė kohėn reale, cilėsi shėrbimi bazuar mbi vlersimin e klientėve etj.

https://madmimi.com/p/627a57?fe=1&pa...6369df6c1fe3ea

http://saytaxi.com/


Gjirafa

Platforma dixhitale pėr marketing tė produkteve dhe shėrbimeve.
Faqe qė meriton lėvdata-e ndėrtuar nė mėnyrė profesionale me tė gjitha elementet e domosdoshme: shpjegime tė thjeshta qė afron konsumatorin dhe e bėn kureshtar te kompania….

http://client.gjirafa.com/home/landing

Libra komplete nė gjuhėn shqipe

Librat nė faqe janė nė standard/format pdf. tė mbėshtjellur nė standardin Zip dhe mund tė shkarkohen.Pėr ata qė nuk kanė njohuri ē`ėshtė njė zip skedar lexo mė lartė(zip skedarėt) nė temė.

http://www.sa-kra.ch/literature.htm

Historia e letėrsisė Shqipe

http://www.ashak.org/repository/docs..._WEB_94044.pdf

Fjalor i Informatikės

http://www.ashak.org/repository/docs...aka_413239.pdf


Shqipja dhe gjuhėt e gadishullit Ilirik/Ballkanit


http://www.ashak.org/repository/docs...ore_659049.pdf


Doktoratura

http://www.doktoratura.unitir.edu.al...formatikes.pdf


Inteligjenca Artificiale (IA) Artificial intelligence (AI)

Sė pari shfleto 3 video fragmente fantastike- shiko/reflekto veten nė pasqyrė dhe krahaso arritjet e botės dhe pozitėn tonė nė botė;


https://www.facebook.com/time/videos/10155501893396491/

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=kbaDdg4LA9kAsgjė s“ėshtė e pėrhershme, ēdo gjė ndryshon….Nė peridhėn e industrializimit, maqinat mekanike zėvendėsuan fuqinė puntore fizike, dhe tani gjindemi nė epokėn e re, epokėn e Teknologjisė informative dhe Inteligjencės Artificiale. Me kėtė arritje , hapet kapitull i ri nė historinė njerzore: Robotėt me inteligjencėn artificiale jo vetėm qė zėvendėsojnė puntorin nė profesione apo punė fizike por mund tė zėvendėsojnė p.sh. puntorėt administrativ, prezantuesit e programve televizive

apo tė radios, mund ti zėvendėsojnė portierėt e hoteleve, mund tė punon nė p.sh shitore tė ushqimeve 24 orė etj, etj….Pra, nė tė ardhmen e afėrt njė numėr i madh i profesioneve (kryesisht tė shėrbimeve, administratės dhe ndoshta nė ndėrtimtari) mund tė tė zhduken respektivisht zėvendėsohen me robot tė pajisur me inteligjencė artificiale .) Roboti nuk kėrkon rrogė , nuk lodhet dhe ju shėrben 24 orė….

Ky dokumentar ju sjell vetėm njė fragment nga ardhmėria; pėrbėhet nga 2 pjesė-aty kah mesi i dokumetarit mbaron pjesa e parė , dhe pas titrave vazhdon me pjesėn e dytė….

Vajza nuk ėshtė qėnie njerzore, ėshtė robot, dhe dokumentari s“ėshtė film/imagjinuese/sajesė por realitet; njėkohėsisht mahnitėse, frymėzuese por edhe trishtuese, njė paralajmėrim….

1-https://www.youtube.com/watch?v=tliMcESLbxQ

Debat nė lidhje me ardhmėrinė

2-


(kopjo dhe ngjit nė ueb shfletues)

Themeluesi i kompanisė dhe pronar i robotit tė parė me Inteligjencė Artificiale-Sofia

youtube.com/watch?v=jraxzsXxJ28

Biseda-dialogu:
Tronditje pėr njerzimin…

2 robot eksperimental qė egzistojnė/janė krijuar nė SHBA
Komunikimi / dialogu i 2 robotėve qė e kundėrshtojnė njėri tjetrin-njėri prej tyre ėshtė robot ”normal” kurse tjetri robot ”agresiv dhe arogant”- dialog i pa besueshėm; i kalon kufinjt e
perceptimit/botėkuptimit normal njerzor…..

3- youtube.com/watch?v=FyGMYTblBAQ

(kopjo dhe ngjit nė ueb shfletues)

(mė tepėr video gjen nė youtube)

Ēdo komunikimnė botėn e pajisjeve inteligjente/tė menēura dhe nė Gjithėsi/Univers mund tė shpjegohet (dhe eksplorohet) nėpėrmjet tė matematikės/gjeometrisė dhe nuk mund tė jetė ndryshe(aq sa kemi njohuri tani pėr tani).

Inteligjenca nuk ėshtė mė vetėm privilegj i njerzimit-tani ky privilegj ia le vėndin edhe robotėve….

Gjuha universale ( kodet binare -binary codes) me ndihmėn e tė cilės roboti /program kompjuterik programohet dhe mėson germat, fjalėt dhe krijon fjali, me njė fjalė mėson dhe flet njė gjuhė-ky ėshtė realitet i krijuar nė SHBA dhe ndoshta nė Japoni; ēdo germė i pėrgjigjet/ėshtė e barabart me numrat , pra me kombinim tė tyre krijohen fjalė dhe fjali, respektivisht ēdo numėr 0,1, 0..110101….…..ėshtė e barabart me germat/”lexohen/mėsohen”nga roboti…..shiko tabelėn:
Pėrkthime tė kodit binar:

Shembull:

https://twitter.com/chanyeolplss/sta...75080194433024

Testo kėtu;

Shėno emrin tėnd ose njė fjali nė TEXT dhe kliko aty ku shkruan <ENCODE>
(germat ė dhe ē nuk i njeh nuk mund tė kuptohen nga ky ACSIII)
Emri yt shndrohet automaikisht nė kod binar tė lexueshėm pėr robotin; numra, germa, simbole ….

https://www.paulschou.com/tools/xlate/

Eksperimet tjetėr:

Kopjo numrat/germat ose nga [BINARY] ose [OCT] ose [HEX] dhe fshije textin e shėnuar ose ri nis faqen. Ngjit aty nga keni kopjuar dhe do vėreni qė numrat apo germat sėrish shndrohen nė fjalėn apo fjalinė qė e shėnuat mė pėrpara.

http://roubaixinteractive.com/PlayGr...ry_To_Text.asp

https://www.binarytranslator.com/

https://lingojam.com/englishtobinary

Nė ē`mėnyrė roboti i pajisur me IA mund tė mėson mė tej? Mjafton konektim/lidhje tė robotit me internetin (wifi) dhe...mėson ēdo gjė.Personalisht jam i mendimit qė kjo mos tė ndodhė….Nėse ndodh, atėherė roboti fillon tė ”mendon” fiton ”vetėdije” dhe atėherė nuk ėshtė larg dita kur roboti apo Inteligjenca Artificiale mund tė mer vendime autonome pa ndėrhyrjen e njeriut dhe ky veprim ėshtė shumė i rrezikshėm pėr njerzimin…..(Kjo ėshtė teori/hipotezė)Me sa kam njohuri nė kodimin e robotėve janė pėrcaktuar disa rregulla universale;

1-Njė robot nuk mund tė dėmtojė njė qenie njerėzore ose, nėpėrmjet mosveprimit, tė lejojė qė njė qenie njerėzore tė dėmtojė.

2-Njė robot duhet t'u bindet urdhrave tė dhėna nga qeniet njerėzore, pėrveē rasteve kur urdhrat e tillė do tė bien ndesh me Ligjin e Parė.

3-Njė robot duhet tė mbrojė ekzistencėn e tij pėrderisa njė mbrojtje e tillė nuk bie ndesh me ligjet e Parė apo tė Dytė.

https://en.wikipedia.org/wiki/Three_Laws_of_Robotics

Faqe tė ngjajshme:

http://www.mekulipress.info/2017/12/...ne-vitin-2030/

Pastrim i Uindovs-it/Windows


Nė rrjet mund tė gjejmė njė numėr tė madh tė veglave pėr pastrim tė Uindovs-it nė thellėsi/rrėnjė, mirėpo a keni njohuri qė nė vet sistemin operativ tė Uindovs-it gjindet njė vegėl e tillė?

Ja ku e gjen:

Kėrko/shkruaj nė Uindovs nė kutinė pėr kėrkim pėr veglėn Disk Cleanup dhe mė pas lexo udhėzimet se si duhet pastruar kėtu:

https://www.howtogeek.com/266337/wha...up-on-windows/


Epubee DRM Removal / Ē`aktivizim i mbrojtjes dixhitale tė librave elektronik (mbrojtja e tė drejtės sė autorit-veprės)
(tėrhiq dhe lėsho-drag and drop)

Huazim i librave elektronik(e-books) nga bibliotekat apo institucionet e ndryshme pėrmes internetit ėshtė shndruar nė dukuri(fenomen) tė pėrditshme. Librat mund tė huazohen nė afat tė caktuar kohor 2-4 apo mė shumė javė. Pas kėsaj kohe(afati),librat(elektronik) e huazuar nuk mund tė pėrdoren mė, respektivisht tė hapen. Shkaku qėndron nė faktin se kėta libra respektivisht skedar janė tė koduar (tė mbrojtur) me kode tė caktuar.

Ky kodim/programim/mbrojtje emėrtohet si DRM (Digital Right Managment) dhe nėnkupton emėrtim tė pėrbashkėt pėr mėnyra/metoda tė ndryshme tė kodimit/programimit pėr mbrojtje tė pėrmbajtjes sė veprės-librit elektronik( e drejta e autorit). Me epubee DRM removal ē`aktivizohet mbrojtja respekivisht kodi dhe ju mund ta pėrdorni librin pėrgjithmonė DRM removal pėrkrah kėto standarde(formate):
.PDF, EPUB, Mobi dhe AWZ.(Ndoshta edhe HTMLZ, Prc, Topaz) etj. Nė tė vėrtet veglat nė fjalė apo mė mirė tė themi pėrdorimi i tyre ėshtė akt kundėr ligjor i sanksionuar me ligj tė ēdo shteti. Pėrdore nė bazė tė ndėrgjegjes...

http://www.epubee.com/epub-drm-removal.html

https://www.epubee.com/kindle-drm-removal.html

Kundėr kopjimit/plagjiaturės tė veprave shkencore, teksteve, publikimeve tė ndryshme etj

Nė jetėn e pėrditshme hasim nė tekste/vepra tė ndryshme qė ndonjėherė na duken se i kemi lexuar diku tjetėr mirėpo nuk na kujtohet se nė c“vėnd . Ndoshta janė mendime dhe vepra orgjinale mirėpo ndodh qė po kėto vepra ndoshta janė tė kopjuar. Me veglat e mė poshtme mund tė analizoni/kėrkoni fjali apo tekste tė tėra qė janė kopjuar dhe shfaqen si vepra orgjinale. Veglat nė fjalė mund tė pėrdoren pa kufizim nga ana e njerėzve ordinierė, gazetarėve, mėsuesve etj....

https://elearningindustry.com/top-10...s-for-teachers

Vegla pėr ri krijim tė fjalėkalimit tė harruar-Password recovery tools

Keni qenė diku larg, ndoshta nė pushime, apo nuk e ke pėrdor kompjutorin pėr njė kohė? Dėshiron aktivizim tė sistemit operativ dhe nuk tė kujtohet fjalėkalimi/password(password logon)? Provon disa herė me fjalė/fjalėkalime tė ndryshme dhe pėrsėri dėshton..Nuk mund tė hysh... Tė zė paniku, nervrikosesh apo e hedh kompjutorin jasht nga dritarja? Qetė, zgjidhja egziston...Kėtu gjen ca mėnyra pėr ri krijim tė fjalėkalimit, respektivisht eliminim tė pengesave pėr hyrje nė Uindovs.

https://www.lifewire.com/free-window...-tools-2626179

Pėr Uindovs 7 dhe 8.1

http://www.lazesoft.com/forgot-windo...-freeware.html

Winamp-(dėgjo, kopjo muzikė dhe transmeto radio nga kompjuteri personal)

Nullsoft ėshtė njė kompani kompjuterike e themeluar nė vitin 1997 nga Justin Frankel. Kompania ėshtė e njohur pėr programet kompjuterike DOSamp dhe Winamp, tė cilat pėrdoren kryesisht pėr tė egzekutuar skedarė mp3, si dhe sistemin e instalimit tė Sistemit tė Instalimit Nullsoft Scriptable. Qė nga viti 1999, kompania ėshtė nė pronėsi tė America Online. Tani pronėsia aktuale ėshtė ndryshuar.
Personalisht, kėtė vegėl fantastike, e pėrdor shpesh prej vitit 2000-2001 dhe softueri nė fjalė i rezistoi sfidave tė kohės dhe funksionon pa problem me Uindovs/Windows 98, Xp, Uindovs Vista, Uindovs 8.1 si dhe me Uindovs / Windovs 10.

Nė Winamp gjen qindra, nė mos mija radio kanale me cilėsi tė lartė, si dhe bėn tė mundshme transmetime nga kompjuteri personal tė mp3, AAC skedarėve, muzikės.

Shkarkim i drejtpėrdrejt:

http://forums.winamp.com/showthread.php?t=373755

1-Pėrveē dėgjimit tė muzikės, me ndihmėn e Winamp ju keni mundėsi edhe tė shkėputjes/inēizimit tė mp3 skedarėve nga Winamp softueri nė kompjuterin tuaj.

Ja mėnyra apo metoda:

2-Streamripper-Me Streamripper mund tė kopjohet/inēizohet muzikė (nė formė tė mp3 skedarėve) nga radiostacionet e ndryshme qė transmetohen nga Winamp.

Shkarko dhe instalo veglėn.Mė pas kopjo skedarin streamripper.exe qė gjindet nė dosjen e streamripper-it dhe vendose nė dosjen e winamp-it(ku janė pėrfshi tė gjith skedarėt e winamp-it.)
Kopjo edhe njėher streamripper.exe dhe vendose edhe nė tryezė/desktop. Nis(starto) kompjutorin dhe mė pas aktivizo Winamp dhe streamripper.

https://sourceforge.net/projects/str...%28current%29/

Konfigurimi-vepro kėshtu:

Hap softuerin dhe kliko nė butonin Options. Nė dritaren e re shfaqen disa opsione.Kliko nė butonin (Tab emėrtimi orgjinal anglisht, nuk ka fjalė adekuate shqipe) File dhe nė vėndin e njėjt kliko nė butonin e vogėl me tre pika ....Cakto vėndin se ku do krijohet dosja e re.Ajo duhet tė jetė nė tryezė/desktop. Pėrafėrsisht duket kėshtu C:\User\Desktop

Kliko nė OK dhe mė pas aktivizo faqen e radio stacioneve, zgjedh ndonjė radiostacion dhe fillo me kopjim/shkėputje tė kėngės. Kur fillon kopjimi/shkėputja, automatikisht krijohet njė dosje(dhe nėndosje)nė tryezė me emrin e radiostacionit aktual qė e kopjon dhe aty automatikisht krijohen mp3 skedarėt sė pari nė nėndosjen incomplete e mė pas vet transferohen nė dosjen kryesore.

Mazhoranca e radio staicioneve transmetojnė muzikė me cilėsi tė lartė (CD-HD) mirėpo egzistojnė radio stacione(varėsisht nga konfigurimet e saj) ku kopjimi nuk ėshtė ashtu sic duhet respektivisht pas pėrfundimit tė kėngės streamripper vazhdon tė kopjon edhe kėngėn nė vijim1, 2, 3 etj kėshtu qė krijohet skedar i madh.Andaj eksperimento me radiostacione qė bėjnė kopjim tė vetėm njė kėnge MP3. Nėse kėnga shkėputet nė skedar MP3 ( shkėputet automatikisht), e mė pas vazhdon me kėngė e re me shkėputje tė re....Streamripper mund tė kopjon/shkėput kėngė 24 orė pa ndėrpreje!!!!

Nė disa raste mund tė ketė pengesa gjatė kopjimeve sic vijon mė posht:

Zgjidhja e problemit/pengesės:

a. Krijo njė dosje(folder) tė re nė tryezėn e kompjuterit.

b.Shko nė softuerin streamripper (kliko nė Options>File dhe ndrysho dosjen(rrugėn/path), pra vėndin ku do bėhet kopjimi.

Nėse ėshtė kėshtu: C:\Users\Computer name\Desktop
ndrysho/ndro vėndin deri te dosja qė e krijuat nė tryezė. do thotė rruga e re ku kopjohen kėngėt do jetė kėshtu:

C:\Users\Emri i kompjuterit tuaj\Dosja e Re
(ri nis – ri starto Winamp dhe streamripper)

Mė tepėr sqarime:

SR_ERROR_CANT_CREATE_FILE

Lexo mė posht pėr problemet dhe zgjidhjet:

https://sourceforge.net/p/streamripp...read/37a5d0cd/

Gjithashtu, mė tepėr sqarime, nė rast tė gabimeve (Error) i gjen kėtu:

https://sourceforge.net/p/streamripp...cussion/19083/

Nėse je pronar i radiostacionit ose dėshiron transmetime private nga kompjuteri personal, lexo se si mund tė bėsh transmetime:

http://www.shoutcast.com/BroadcastNow

http://streamripper.sourceforge.net/


Second Life

(tako banorėt e botės virtuale/imagjinare)

Krijo njė botė tre dimensionale/3D apo bashkohu me komunitetet ku imagjinata njerzore shndrohet nė “realitet”-Lėvizjet i bėn me ndihmėn e butonave/tasteve tė tastierės (keyboard). Biseda zhvillohet nė dy mėnyra; pėrmes teksteve dhe pėrmes mikrofonit.Personazhet/figurat qė i takon janė njerėz tė vėrtetė online(drejtpėrdrejt) dhe janė njerėz inteligjent dhe kreativ.Kėtu gjen 2 versione; falas dhe me pagesė...
Sė pari shiko video prezantimet..…

http://www.draxtor.com/thelatest/

http://secondlife.com/


DAZ 3D


Dhunti pėr vizatime dhe modelime?Dėshironi tė krijoni figura, objekte, godina etj. tre dimenzionale 3D? Ja njė rast unik pėr marrje tė materialit tė plotė. Fillimisht shkarkon njė softuer tė vogėl dhe mė pas nė brendėsi shkarkon elementet tė plota. Nė DAZ ka aq pėrsosshmėri(figura qė mund tė krijohen) saqė nuk dallohet nga (imazhet) jeta reale.Shpjegimet janė pėrqėndruar nė dy metoda;


1-Nė formė tė teksteve (.PDF skedarė)

2-Video prezantime tė plota pėr mėnyrėn e punės dhe krijimtarisė(Youtube)

Nėse jeni krijues tė mirė mund tė konkuroni me veprat e krijuara edhe nėpėr kompani tė filmit apo kompani tė specializuar pėr rekalme (video )

https://www.daz3d.com/

Kėtu mund tė exploroni dhe ndoshta frymėzoheni pėr krijimtari:

https://www.youtube.com/results?search_query=daz3d+2018

Readly – revista tė plota dixhitale

Abono dhe lexo mbi 2460 revista javore dhe mujore tė plota (tė gjitha numrat) pėr vetėm 10 dollarė amerikan (apo kundėrvlerė nė euro) nė muaj.

2 javė mund tė provoni/lexoni revistat e plota, pa asnjė obligim, falas. Pas 2 javėsh pagon dhe lexon 2 muaj, njė muaj falas dhe njė muaj me pagesė. Nuk keni asnjė obligim pėr vazhdim tė abonimit. Mund tė ndėrpritet kur tė dėshironi. Mė vonė, ndoshta pas 1 apo mė tepėr muajve sėrish mund tė vazhdoni me pagesa dhe lexim.

Revistat janė kryesisht nė gjuhėn Angleze por edhe atė Gjermane, Suedeze,Frėnge etj…

Nėse jeni pronar apo gazetar nga Shqipėria, Kosova, FYROM-i apo diaspora dhe dėshironi rritjen e shitjes sė revistės suaj kontaktoni pronarėt e faqes dhe botoni revistat tua kėtu.

Pėrshtaten/mund tė pėrdoren nė kompjuter, celular dhe nė tablet pajisje.


https://us.readly.com/


Ndro ngjyrėn e sfondit (background colour) tė dosjeve (folders)

Ja mėnyra e ndrimit tė ngjyrave:
Ndiq me kujdes pėrshkrimin(vepro nė mėnyrė ekzakte siē vėren nė imazhe) dhe 100% do keni sukses sė paku me dosjet nė Uindovs/Win 10. Ky ishte ishte rezultati i provės personale. Instalimi dhe ē `instalimi i softuerit realizohet nga vetė softueri.Vegla ėshtė e mbėshtjellė/ngjeshur nė zip standard/format. Mund tė pėrdoret nė Uindows 8 dhe 10.

http://www.intowindows.com/how-to-ch...in-windows-10/

Windows Media Player

Nė sistemin operativ tė Uindovs-it gjen Windows Media player qė shėrben pėr eksekutim tė CD disqeve muzikore ose filmave nga DVD/CD e ndryshme. Pėrveē eksekutimit tė muzikės/filmave , aty gjen edhe funksione tė fshehta. Ja si e gjen:Aktivizo ndonjė CD apo DVD apo mp3 pėrmes Windows Media Player.

1-Varėsisht se si hapet ky softuer nė kompjuteri tuaj kliko nė 1 apo 2 deri nė shfaqjen si nė imazh.

2-Kliko me anėn e djatht tė miut-numri 3.

3-Pas klikimit ju shfaqet njė paletė me funksione tė ndryshme si nė imazh.(numri 4)

4-Zgjidh aty ku shkruan pėrmirsime si nė numėr 4.Varet nga gjuha e instaluar nė Uindovs.

5-Kur klikon aty shfaqet njė dritare e re-shiko numrin 5.

6-Kliko aty ku shkruan Dance dhe pėrshtat sipas shijes suaj apo orientimit muzikor.

Muzika duhet tė jetė aktive pėr ti vėrejt ndryshimet e zėrit/kėngės.

Freemake

...dhe nė fund...Mėnyra se si shkėputen kėngėt nga youtube; nėse ju pėlqejnė kėngėt e mė poshtme , po tė njėjtat me njė klikiom mund ti kopjoni dhe shndroni nė mp3.

Vini Re: Pėrpara instalimit tė softuerit ē`aktivizo pėrkohėsisht antivirusin(sė paku Panda antivirus softueri paralajmėron qė njė .dll skedar i softuerit tė mė poshtėm ėshtė virus qė nuk ėshtė e vėrtet. )

Pas instalimit tė Freemake aktivizo sėrisht antivirusin. Si shkėputen kėngėt nga youtube?-Thjesht kopjo adresėn e videos nga youtbe dhe ngjit nė Freemake.

http://www.freemake.com/free_youtube_converter/

Testo-provo shkėputjen e kėtyre kėngėve

Windows Media Player

Nė sistemin operativ tė Uindovs-it gjen Windows Media player qė shėrben pėr eksekutim tė CD disqeve muzikore ose filmave nga DVD/CD e ndryshme. Pėrveē eksekutimit tė muzikės/filmave , aty gjen edhe funksione tė fshehta. Ja si e gjen:Aktivizo ndonjė CD apo DVD apo mp3 pėrmes Windows Media Player.

1-Varėsisht se si hapet ky softuer nė kompjuteri tuaj kliko nė 1 apo 2 deri nė shfaqjen si nė imazh.

2-Kliko me anėn e djatht tė miut-numri 3.

3-Pas klikimit ju shfaqet njė paletė me funksione tė ndryshme si nė imazh.(numri 4)

4-Zgjidh aty ku shkruan pėrmirsime si nė numėr 4.Varet nga gjuha e instaluar nė Uindovs.

5-Kur klikon aty shfaqet njė dritare e re-shiko numrin 5.

6-Kliko aty ku shkruan Dance dhe pėrshtat sipas shijes suaj apo orientimit muzikor.

Muzika duhet tė jetė aktive pėr ti vėrejt ndryshimet e zėrit/kėngės.

Lloje/standarde tė ndryshme tė skedarėve
(pėrzgjedhje)


Skedar ISO


Njė skedar ISO, i quajtur shpesh imazh ISO, ėshtė njė skedar i vetėm qė ėshtė njė pėrfaqėsim i pėrsosur i njė CD, DVD ose BD tė tėrė. E gjithė pėrmbajtja e njė disku mund tė dublohet pikėrisht nė njė skedar tė vetėm ISO.

Imagjino njė skedar ISO si njė kuti qė mban tė gjitha pjesėt pėr diēka qė duhet ndėrtuar - si lodra e njė fėmije qė mund tė blesh qė kėrkon mbledhje. Kutia nė tė cilėn vijnė pjesė tė lodrave nuk ju pėlqen si njė lodėr, por pėrmbajtja brenda saj, e nxjerrė dhe e kombinuar, bėhet ajo qė dėshironi tė pėrdorni.

Mėso se si krijohen ISO skedarėt.

http://www.freeaudiovideosoft.com/ut...e-iso-creater/


UDF


UDF ėshtė njė sistem i zakonshėm i skedarėve qė pėrdoret nga programet e djegies sė mediave optike pėr tė ruajtur skedarėt nė disqe, kėshtu qė zgjerimi aktual i skedarit UDF (.UDF) mund tė mos jetė aq mbizotėrues. Nė vend tė kėsaj, edhe pse programi qė bėn djegien do ta bėjė kėtė duke pėrdorur standardin UDF, ka shumė tė ngjarė qė ta shoqėrojė skedarin me vete duke shtuar njė prapashtesė/zgjatje tė skedarit tjetėr deri nė fund tė emrit tė skedarit.

DAA


Njė skedar me prapashtesėn/zgjerimin DAA ėshtė njė skedar Arkivi i Drejtpėrdrejtė i Qasjes. Ata janė shumė si skedarėt ISO nė atė se ato mund tė jenė kopje tė imazhit tė plotė tė disqeve, por kanė disa avantazhe mbi ISO-nė, si ngjeshja dhe aftėsitė e ndarjes sė skedarėve.

Disa skedarė DAA mund tė jenė tė koduar, tė mbrojtur me njė fjalėkalimi, dhe madje mund tė ndahen nė pjesė mė tė vogla si file.part01.daa, file.part02.daa, etj.

DMG


DMG ėshtė njė skedar imazhesh Apple Disk, ose nganjėherė quhet skedar i imazhit tė diskut tė Mac OS X, i cili nė thelb ėshtė njė rikonstruksion digjital i njė disku fizik.
Pėr kėtė arsye, njė DMG ėshtė shpesh formati i skedarit qė pėrdoret pėr tė ruajtur instaluesit e softuerėve tė ngjeshur nė vend qė tė pėrdorin njė disk fizik. Ju me siguri do t'i shihni vetėm kur shkarkoni softuerin Mac OS nga interneti.

ISZ


Skedari ISZ ėshtė njė skedar i Ngjeshur/Zipped ISO Image Disk. Ata janė tė ngjeshur, dhe nganjėherė tė koduar, imazhe ISO tė krijuar nga EZB Systems me qėllim tė ruajtjes sė hapėsirės nė disk.
Njė skedar ISZ mund tė ndahet nė pjesė mė tė vogla nė mėnyrė qė tė dhėnat tė mund tė ruhen nė pajisje tė shumta tė ruajtjes, por ende tė bashkohen si njė skedar i tėrė.


DAEMON Tools Lite-WinMount Free Edition


DAEMON Tools Lite dhe WinMount Free Edition janė dy alternativa tė lira qė mund tė montojnė skedarė ISZ. Montimi, kėtu, do tė thotė qė programi do tė hapė skedarin ISZ sikur tė jetė njė pajisje ruajtėse, kėshtu qė mund tė shfletoni pėrmes pėrmbajtjes.

https://www.daemon-tools.cc/products/dtLite

http://www.softpedia.com/get/Compres...e-Editon.shtml

Lajme dhe informata tė ndryshme


Nga bota e teknologjisė (hapet nė FB)

Ky ėshtė mėndja dhe talenti i njė amatori…..truri i shėndoshė i njė njeriu qė nuk ėshtė helmuar nga kalemxhinjt(gazetar) qė punojnė pėr poltikanėt debila tė sėmurė dhe tradhtar patologjik….
Pa koment….

https://www.facebook.com/georgehtake...8730985282682/

Ca tė tjera….

https://www.facebook.com/playbuzz/vi...2327450589702/

https://www.facebook.com/stateofthec...2294805949719/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Rrjeti : 02-03-2018 nė 19:52
🖤 (1)
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2018, 20:53   #20
Rrjeti
V.I.P
 
Avatari i Rrjeti
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Nė shtėpi....
Posts: 422
Thanks: 110
Thanked 264 Times in 149 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Rrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarėRrjeti ka shumė pėr tė qenė krenarė
Tė reja tė fundit

Sė shpejti nė kėtė temė mund tė lexoni:

1-Krijo muzikė profesionale-mėnyra/metoda e krijimit tė kėngėve tė njėjta me ato kėngė qė ekzekutohen nėpėr klube tė natės

2-Vėshtro sulme kibernetike nė tėrė globin drejtpėrdrejt - live attack

3-Vepra tė dixhitalizuar-mund tė lexohen por nuk mund tė shkarkohen

Filozofi,histori, ese dhe fletushka tė ndryshme

…...dhe tė tjera

🖤 (2)
Rrjeti nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur