Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-06-2016, 12:30   #1
_MALSORI_
V.I.P

Data e antarėsimit: Apr 2011
Shuma e pikėve qė jep: 11
_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar
Pak ndihmė

kohet e fundit ekrani i laptopit po ka probleme..shpesh me nxjerr viza te dendura sa nuk shihet gje ..detyrohem te mbyll ekranin dhe ta rihap qe te kthehet ne normale..kjo nuk me ndodh sa e hapi laptopin por pasi kam punuar ne te..vjen nje moment te dites qe kjo behet shume e shpeshte dhe jam i detyruar qe manualisht ta fiki laptopin dhe ta le per afro gjysem ore ose 1 ore qe ti vijne mend ne rregull ..laptopi `nuk eshte shume i vjeter rreth 4 vjeqar ..nuk e di cka ka dhe a ja vlen te shpenzoj pare per riparimin e tij..
i vjetėr 07-06-2016, 12:56   #2
Pirati
Aga i Lugines

Data e antarėsimit: Sep 2010
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pak ndihmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga _MALSORI_ Shiko postimin
kohet e fundit ekrani i laptopit po ka probleme..shpesh me nxjerr viza te dendura sa nuk shihet gje ..detyrohem te mbyll ekranin dhe ta rihap qe te kthehet ne normale..kjo nuk me ndodh sa e hapi laptopin por pasi kam punuar ne te..vjen nje moment te dites qe kjo behet shume e shpeshte dhe jam i detyruar qe manualisht ta fiki laptopin dhe ta le per afro gjysem ore ose 1 ore qe ti vijne mend ne rregull ..laptopi `nuk eshte shume i vjeter rreth 4 vjeqar ..nuk e di cka ka dhe a ja vlen te shpenzoj pare per riparimin e tij..
ne kete rast, vetem i beje nje recycle tek atje ku vendosen gjosendet e vjetra, po pate te rendesishme terheqi nga harddisku, sepse nje riparim nuk ja vlene. Mu me jane bere gati tre qe rrijne te parkuar. Nje Dell laptop, qe zakonisht dell njihet per performance, me ndodhi te bllokokohej, por sigurisht mainboard i ka ikur edhe ate nje muaj pasi qe i kaloj garancioni. Per ta hapur dhe diagnostifikuar kerkonin 350 CHF plus edhe ti nderrojne pjesen me dilte sa ta bleja nje te ri. E kam parkuar, meqe nuk mund ti nxjerr te dhenat nga harddisku dhe me shpresen ta riparoj dikund nga jugu kur te ik ne pushime me 20 ojra plus edhe nje makiato inklusiv TVSH ne ēmim.
i vjetėr 07-06-2016, 13:13   #3
_MALSORI_
V.I.P

_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar

me bane me qeshe pirat kur thua parkoje..une momentalisht po punoj me te por realisht te merzite kur ndodhin te tilla gjana..thash ndoshta eshte ndonje problem i vogel..
i vjetėr 07-06-2016, 13:24   #4
Pirati
Aga i Lugines

Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga _MALSORI_ Shiko postimin
me bane me qeshe pirat kur thua parkoje..une momentalisht po punoj me te por realisht te merzite kur ndodhin te tilla gjana..thash ndoshta eshte ndonje problem i vogel..
e di, qe nuk eshte lehte te hidhet, mua me jane bere tre te parkuar ne kete menyre edhe ate nuk kane me shume se 4 vite te blere. Ne shtepi e pata bere alarm, jemi bere sikur dyqan PC, 4 lap-topa, tre te parkuar, dy PC tjera. Por kostoja e riparimit eshte shume e larte. Nese riparimi me behet diku 500 CHF, per 800 CHF e blej te ri, por me e kam sosur qe nuk blej se sapo ti kaloj garancioni duhet parkuar edhe ate.
i vjetėr 07-06-2016, 13:57   #5
drague
me pushime

Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm

shyqyr kan dal tel. e mire se dhe une i kam parku 2 llaptopa.
nuk kerkojne te ri mo.une me pc. time dal ne pension.

llaptopi i gruse bertet si Zis sovjetik.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2016, 14:41   #6
Ragnar
Real Madrid

Data e antarėsimit: Mar 2013
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin

Malesor, fillimisht pershendetje !

Kam rregulluar shume llaptopa me probleme te tilla, ky problem nifet ne anglisht LCD screen video cable, kurse ne Kosove e perdorim si shiriti i ekranit. Pra siq mundesh me pa ne foto.

Nuk eshte shtrenjet kjo, kur te shkosh tek nje teknik I PC, i thuaj qe konektori qe konetktohet nga monitori i laptopit ne motherboard i eshte prishur edhe do e rregullojn, kuptohet nese kane.

Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2016, 14:54   #7
_MALSORI_
V.I.P

me shkoj nder mend lumi..e kam hape vete disa here laptopin per ta pastruar dhe gjate hapjeve me jan spanuar ca vida keshtu qe mund te them se nuk eshte i paketuar edhe aq mire..plus qe nja dy-tri here me eshte hape laptopi me shume se sa duhet dhe ato dy pjeset qe e mbajne te ngjitur ekranin me pjesen poshte jan hallakate pak..po e mbaj keshtu per momentin derisa te iki per pushimet verore n menyre qe te shoh mos e rregulloj ne tirane..
i vjetėr 07-06-2016, 15:04   #8
kanina
V.I.P

Data e antarėsimit: Feb 2011
Shuma e pikėve qė jep: 128
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm

Coje ne nje sevis ose bli nje te ri.
i vjetėr 12-07-2016, 20:36   #9
IronMan
Kindda Hero

Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: Marvel Universe
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm

Kam nje problem me ipad-in:
Praktikisht kur jam ne facebook dhe tentoj te hap linket qe jane vendosur, papritur te drejton drejt app store per te shkarkuar nje loje!
Kam tentuar te fshij te dhenat nga safari, te aktivizoj Limit Ad Tracking dhe Reset Advertising Identifier tek Privacy dhe te ēaktivizoj Javascript tek Safari por problemi vazhdon! Di ndonjeri se cfare mund te behet me teper pervec reset te gjithe aparatit?
i vjetėr 12-07-2016, 20:41   #10
zirconium
V.I.P

Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IronMan Shiko postimin
Kam nje problem me ipad-in:
Praktikisht kur jam ne facebook dhe tentoj te hap linket qe jane vendosur, papritur te drejton drejt app store per te shkarkuar nje loje!
Kam tentuar te fshij te dhenat nga safari, te aktivizoj Limit Ad Tracking dhe Reset Advertising Identifier tek Privacy dhe te ēaktivizoj Javascript tek Safari por problemi vazhdon! Di ndonjeri se cfare mund te behet me teper pervec reset te gjithe aparatit?
perdor firefox me no script nga pas?!
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2016, 21:00   #11
IronMan
Kindda Hero

Vendndodhja: Marvel Universe
Shuma e pikėve qė jep: 43
IronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėmIronMan i pazėvėndėsueshėm

Te mos perdor me Safarin thua ti?
Aplikacioni i Fb ka nje browser te vet dhe ai paraqet te njejtin problem! Nese perdor Firefox, i bie qe mund ti hape aty linket?
i vjetėr 27-07-2019, 12:13   #12
Marya
V.I.P

Data e antarėsimit: Mar 2011
Shuma e pikėve qė jep: 119
Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm
Re: Pak ndihmė

Tel ka nje ore qe eshte bllokuar as hapet ,por as mbyllet ,tregon vetem kete ekran qe rri i ndezur,cte beje ..nuk pergjigjet asnje lloj komande..e mbaj ne prize por i njejti marifet,thua se me la shendene ???
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_20190727_140838.jpg (13.0 KiloByte, 46 shikimet)
Marya nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 12:25   #13
King Bardhyl
Super Moderator

Data e antarėsimit: Mar 2015
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
Tel ka nje ore qe eshte bllokuar as hapet ,por as mbyllet ,tregon vetem kete ekran qe rri i ndezur,cte beje ..nuk pergjigjet asnje lloj komande..e mbaj ne prize por i njejti marifet,thua se me la shendene ???
Hiqi baterinė dhe vendosja prapė.
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 12:53   #14
edlin
V.N.P

Data e antarėsimit: Apr 2010
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Hiqi baterinė dhe vendosja prapė.
Xperia e ka tė vidhosur baterinė mė duket, nuk i hiqet kėshtu ēak - fak
🖤 (1)
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2019, 14:42   #15
Marya
V.I.P

Marya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėmMarya i pazėvėndėsueshėm

Faleminderit, u zgjidh muhabeti, vajta tek ustai dhe me tha qe duhej te shtypja tre butona njekohesisht
i vjetėr 27-07-2019, 16:04   #16
King Bardhyl
Super Moderator

King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marya Shiko postimin
Faleminderit, u zgjidh muhabeti, vajta tek ustai dhe me tha qe duhej te shtypja tre butona njekohesisht
E di kete marifet, ose me sakte une nuk e kam fiksuar asnjehere por im vella kur me bllokohet ndonjehere telefoni i shtyp keto tre komanda njekohesisht dhe telefoni zhbllokohet.
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

i vjetėr 27-07-2019, 17:15   #17
edlin
V.N.P

edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm

Citim:
E di kete marifet, ose me sakte une nuk e kam fiksuar asnjehere por im vella kur me bllokohet ndonjehere telefoni i shtyp keto tre komanda njekohesisht dhe telefoni zhbllokohet.
Dhe cilat janė?
Na hiqni kuriozitetin tė paktėn...
i vjetėr 27-07-2019, 17:25   #18
King Bardhyl
Super Moderator

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Dhe cilat janė?
Po une ta thashe ne postim qe nuk e kam fiksuar. Dy tre here qe me ka ndodhur e ka zhbllokuar im vella por nuk i kam fiksuar.

i vjetėr 27-07-2019, 17:28   #19
Marya
V.I.P

Question Re: Pak ndihmė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Dhe cilat janė?
E shikon ate vizen eshte per zerin dhe duhej te shtypja butonin + ekstremitetin sup dhe ekstremitetin inferior e vijes njekohesiht
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_20190727_192353.jpg (15.3 KiloByte, 16 shikimet)
🖤 (1)
i vjetėr 27-07-2019, 17:29   #20
edlin
V.N.P

Citim:
Po une ta thashe ne postim qe nuk e kam fiksuar. Dy tre here qe me ka ndodhur e ka zhbllokuar im vella por nuk i kam fiksuar.
Mė vonė e kapa...
Ja na i thotė Marya
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim