Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-03-2019, 19:56   #781
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,203
Thanks: 1,513
Thanked 2,051 Times in 1,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 88
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Protesta e studenteve dhjetor 2018.U dėbua nga Shqipėria/ Kush ėshtė Alice Taylor, blogerja qė thur elozhe pėr turizmin dhe meshkujt e vendit tonė
Alice Ophelia Taylor shkruan nė blogun e saj “Balkanista” njė blog dedikuar Shqipėrisė dhe shqiptarėve. Ajo ka bėrė shkrime mbi vendet pėrrallore tė vendlindjes sė dashurisė sė saj, Ergys Hoxhės. Nė njė tjetėr shkrim Taylor pėrshkruan me detaje tė gjitha veset e meshkujve shqiptarė, qė sipas saj ‘janė tė fiksuar pas vizave’.
Featured image of article: U dėbua nga Shqipėria/ Kush ėshtė Alice Taylor, blogerja qė thur elozhe pėr turizmin dhe meshkujt e vendit tonė Blogerja Alice Taylor dhe partneri i saj Ergys Hoxha 6 Mars, 2019 20:44
Tiranė– Ditėn e sotme autoritetet shqiptare kanė refuzuar rinovimin e lejes sė qėndrimit pėr gazetares angleze, Alice Taylor. Sipas Taylor ky vendim ėshtė politik dhe ka lidhje me qėndrimet e saj tė ashpra pėr situatėn politike shqiptare nė preononcimin pėr televizionin rus “Russia Today”.

Lajmin e bėri tė ditur vetė blogerja me anė tė satuseve nė rrjetet sociale. “Qeveria shqiptare, pasi mė ka sulmuar mua dhe partnerin tim pėr shkak tė punės sime si gazetar dhe kritikat e mia ndaj tyre, tani kanė anuluar rinovimin e lejes sime tė qėndrimit.

Kėshtu qė tani jam kėtu nė mėnyrė tė paligjshme dhe kėrkohet tė largohem, pavarėsisht se kam njė certifikatė mjekėsore duke thėnė se nuk mund tė udhėtoj pėr shkak tė komplikimeve qė dalin nga tė qenit gati 6 muaj shtatzėnė. Me njė fėmijė shqiptar,”- shkruan Taylor.(Lexo kėtu)

Por kush ėshtė Alice Taylor?

Alice Ophelia Taylor jeton prej vitesh nė Shqipėri, ku ka njohur edhe partnerin e saj, Ergys Hoxhėn, pėr tė cilin u hodhėn dyshime se ka qenė truproja i kryeopozitalit, Lulzim Basha. Por, kjo gjė ėshtė mohuar nga vetė blogerja.

Gazetarja ėshtė mjaft e njohur pėr publikun shqiptar si blogere. Ajo zotėron blogun “Balkanista”, njė blog dedikuar shqiptarėve dhe Shqipėrisė ku promovohet turizmi dhe kultura jonė. Alice nuk ka lėnė pas as fenomenet tipike shqiptare dhe njė prej tyre flet vetėm pėr reagimet e meshkujve tanė dhe fiksimin e tyre me vizat.

“Ti kupton se po del me njė mashkull shqiptar kur…” kėshtu e titullon Alice shkrimin, ku mė pas rendit tė gjitha karakteristikat tipike.

“-Kur mamaja e tij tė shtron ose tė dėrgon racione me ushqim tė bėrė vetė.

-Fillon tė shash rrjedhshėm nė gjuhėn shqipe.

-E kupton se familja vjen mbi gjithkėnd e mbi gjithēka.

-E gjen veten me njė kėndvėshtrim pasionant mbi politikėn, pavarėsisht se di shumė pak pėr tė dhe zotohesh qė nuk do tė formosh njė opinion.

-E kupton se ftesa pėr njė kafe ėshtė e ngjashme me njė deklaratė dashurie.

-Mbeten tė zhgėnjyer dhe tė habitur nga fakti se ti ke njė pastruese shtėpie dhe nuk i bėni punėt vetė.

-Ty tė lind njė interes i thellė pėr traditėn, kulturėn dhe historinė e tyre.

-E gjen veten duke besuar/pranuar se pak xhelozi ėshtė diēka e mirė dhe pėrfaqėson drejtpėrsėdrejti nivelin e dashurisė nė njė marrėdhėnie.

-E kupton se ata nuk janė tė gjithė tė fiksuar pas statusit ‘cool’/pasaportave apo vizave.

-Ti e kupton se gjithēka ėshtė e mundur nė Shqipėri.

-Ti ke partnerin mė tė mirė ndonjėherė dhe nuk do ta kesh ndryshe,”– shkruante ndėr tė tjera blogerja nė kėtė artikull.

Por nė njė tjetėr shkrim Alice ka vėnė nė dukje bukurinė pėrrallore tė Thethit dhe se sa kėnaqėsi ka ndjerė ajo kur e ka vizituar kėtė vend, tė cilin e quan ‘vend legjendash, njė parajsė e veēuar nga bota plot mrekulli dhe mister’.

Pjesė nga shkrimi i blogeres pėr Thethin.

Nė qoftė se dikush do tė mė kishte thėnė njė vit mė parė, se unė sot do tė isha duke udhėtuar pėrmes maleve tė Shqipėrisė veriore, majė njė Harley Davidson-i, do ta quaja tė ēmendur. Por ia tek isha, me ajrin e nxehtė aromė manushaqe qė mė rreh fytyrėn, diellin qė godet lėkurėn time tė pėrskuqur, dhe vibrimet e motorrit qė dallgėzojnė deri nė thelb tė qėnies time.

“Kjo ėshtė ndjesia e lirisė”-mendova mė vete ndėrsa tėrhoqa duart nga gjoksi i tij duke i hapur anash pėr ti shtriqur, me sytė e mbyllur e kokėn e tėrhequr prapa, ndėrsa bota nxitimthi mbetej pas…

…. Pikėmbėrritja jonė ishte Thethi, njė fshat i vogėl strukur nė mes maleve tė Shalės. Tė shkosh atje ėshtė e mundur vetėm nėpėrmjet njė rrugė tė gurtė prej 25 kilometrash qė pėrqafon shpatet e malit, e gjarpėron lart e poshtė majash kėrcėnuese qė paralajmėrojnė vdekjen e kujtdo qė nuk i pėrmbahet shtegut tė ngushtė malor.

I kėrkova shoferit tonė tė mė tregonte pėr Thethin, dhe me njė anglishtė tė ēalė m’u pergjigj:

“Nė tė gjithė e kemi prejardhjen nga njė njeri, Dedė Nika, dhe u vendosėm kėtu rreth 350 vjet mė parė. Ata donin tė mbronin besimin e tyre katolik nga Otomanėt, kėshtu qė u vendosėn nė njė nga zonat mė tė largėta tė vendit”.

(f.m/dosja.al)
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 06-03-2019 nė 20:06
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2019, 20:07   #782
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,835
Thanks: 189
Thanked 277 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Protesta e studenteve dhjetor 2018.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
O Akrep. Po pyet njehere ore ti, se nuk i marr kallep. Nuk kane te gjithe ngarkesen qe mendon ti. Ka lende qe ka me pak ore, por prap eshte lende. Ti thashe rrogat. Cfare ore shtese me thua ti mua ? Ja n'a benka tjetri 15 ore shtese ne muaj (qe prap eshte shume sepse dhe oret shtese kane limit bazuar mbi oret baze).Po ja po e pranojme dhe aq.Sa i vete si shumatore?I shkon 910.000 ? Po ai qe nuk ka ore shtese ? Po ata qe nuk kane doktorature dhe qe dihet qe marrin 200.000 mije me pak? Po ata qe nuk punojne ne Tiane, por japin mesim ne Elbasan apo Durres dhe transportin e paguajne nga xhepi? Ti vete sa e ke rrogen? Sa jane rrogat ne bashki ? Sa kane rrogat e mesueve apo dhe te mjekeve?

Po kjo pak rendesi ka. Ajo qe me prokupon mua eshte : pse duhet une te paguaj per te mbajtur ne shkolle femijet e te tjereve,kur une nuk coj dot femijen tim ne shkolle ? Pse duhet une patjeter te paguaj per shumicen e studenteve shqiptare qe kane nivel skandaloz dhe i thone kembes dore? Pse duhet une te paguaj per arsimimin e shumices se studenteve,qe shkojne ne shkolle per te tallur bythen? Ne qoftese koncepti i universitetit qenka ky dhe niveli me te cilin dalin eshte po ky , pse duhet nje shoqeri e tere te paguaje per 95% te studenteve,qe mbase nuk jane as per te marre nje note 5 apo 6 ? Te paguajme sot per kete nivel,te mbulojme mutin me shurre dhe te vazhdojme te vuajme pafundesisht, sepse ky lloj llumi qe merr nje cope leter,qe e quajne diplome punesohet neser kudo:ne shtet apo privat ? Dhe pastaj ankohemi pse nuk behet Shqiperia ? Me kete mendesi do behet Shqiperia ? Kush do e beje Shqiperine? Te vdekurit ? Se keta qe kane keto mendje jo e jo.
Na jep nje zgjidhje me argumente atehere.

Po per ekselentet me 10 cfare mendimi ke?

Po per shpenzimet e studentit mesatar dhe kushtet ne konvikte cfare mendimi ke?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2019, 20:10   #783
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,835
Thanks: 189
Thanked 277 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Pėrgjigje e: Protesta e studenteve dhjetor 2018.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga par Shiko postimin


U dėbua nga Shqipėria/ Kush ėshtė Alice Taylor, blogerja qė thur elozhe pėr turizmin dhe meshkujt e vendit tonė
Alice Ophelia Taylor shkruan nė blogun e saj “Balkanista” njė blog dedikuar Shqipėrisė dhe shqiptarėve. Ajo ka bėrė shkrime mbi vendet pėrrallore tė vendlindjes sė dashurisė sė saj, Ergys Hoxhės. Nė njė tjetėr shkrim Taylor pėrshkruan me detaje tė gjitha veset e meshkujve shqiptarė, qė sipas saj ‘janė tė fiksuar pas vizave’.
Featured image of article: U dėbua nga Shqipėria/ Kush ėshtė Alice Taylor, blogerja qė thur elozhe pėr turizmin dhe meshkujt e vendit tonė Blogerja Alice Taylor dhe partneri i saj Ergys Hoxha 6 Mars, 2019 20:44
Tiranė– Ditėn e sotme autoritetet shqiptare kanė refuzuar rinovimin e lejes sė qėndrimit pėr gazetares angleze, Alice Taylor. Sipas Taylor ky vendim ėshtė politik dhe ka lidhje me qėndrimet e saj tė ashpra pėr situatėn politike shqiptare nė preononcimin pėr televizionin rus “Russia Today”.

Lajmin e bėri tė ditur vetė blogerja me anė tė satuseve nė rrjetet sociale. “Qeveria shqiptare, pasi mė ka sulmuar mua dhe partnerin tim pėr shkak tė punės sime si gazetar dhe kritikat e mia ndaj tyre, tani kanė anuluar rinovimin e lejes sime tė qėndrimit.

Kėshtu qė tani jam kėtu nė mėnyrė tė paligjshme dhe kėrkohet tė largohem, pavarėsisht se kam njė certifikatė mjekėsore duke thėnė se nuk mund tė udhėtoj pėr shkak tė komplikimeve qė dalin nga tė qenit gati 6 muaj shtatzėnė. Me njė fėmijė shqiptar,”- shkruan Taylor.(Lexo kėtu)

Por kush ėshtė Alice Taylor?

Alice Ophelia Taylor jeton prej vitesh nė Shqipėri, ku ka njohur edhe partnerin e saj, Ergys Hoxhėn, pėr tė cilin u hodhėn dyshime se ka qenė truproja i kryeopozitalit, Lulzim Basha. Por, kjo gjė ėshtė mohuar nga vetė blogerja.

Gazetarja ėshtė mjaft e njohur pėr publikun shqiptar si blogere. Ajo zotėron blogun “Balkanista”, njė blog dedikuar shqiptarėve dhe Shqipėrisė ku promovohet turizmi dhe kultura jonė. Alice nuk ka lėnė pas as fenomenet tipike shqiptare dhe njė prej tyre flet vetėm pėr reagimet e meshkujve tanė dhe fiksimin e tyre me vizat.

“Ti kupton se po del me njė mashkull shqiptar kur…” kėshtu e titullon Alice shkrimin, ku mė pas rendit tė gjitha karakteristikat tipike.

“-Kur mamaja e tij tė shtron ose tė dėrgon racione me ushqim tė bėrė vetė.

-Fillon tė shash rrjedhshėm nė gjuhėn shqipe.

-E kupton se familja vjen mbi gjithkėnd e mbi gjithēka.

-E gjen veten me njė kėndvėshtrim pasionant mbi politikėn, pavarėsisht se di shumė pak pėr tė dhe zotohesh qė nuk do tė formosh njė opinion.

-E kupton se ftesa pėr njė kafe ėshtė e ngjashme me njė deklaratė dashurie.

-Mbeten tė zhgėnjyer dhe tė habitur nga fakti se ti ke njė pastruese shtėpie dhe nuk i bėni punėt vetė.

-Ty tė lind njė interes i thellė pėr traditėn, kulturėn dhe historinė e tyre.

-E gjen veten duke besuar/pranuar se pak xhelozi ėshtė diēka e mirė dhe pėrfaqėson drejtpėrsėdrejti nivelin e dashurisė nė njė marrėdhėnie.

-E kupton se ata nuk janė tė gjithė tė fiksuar pas statusit ‘cool’/pasaportave apo vizave.

-Ti e kupton se gjithēka ėshtė e mundur nė Shqipėri.

-Ti ke partnerin mė tė mirė ndonjėherė dhe nuk do ta kesh ndryshe,”– shkruante ndėr tė tjera blogerja nė kėtė artikull.

Por nė njė tjetėr shkrim Alice ka vėnė nė dukje bukurinė pėrrallore tė Thethit dhe se sa kėnaqėsi ka ndjerė ajo kur e ka vizituar kėtė vend, tė cilin e quan ‘vend legjendash, njė parajsė e veēuar nga bota plot mrekulli dhe mister’.

Pjesė nga shkrimi i blogeres pėr Thethin.

Nė qoftė se dikush do tė mė kishte thėnė njė vit mė parė, se unė sot do tė isha duke udhėtuar pėrmes maleve tė Shqipėrisė veriore, majė njė Harley Davidson-i, do ta quaja tė ēmendur. Por ia tek isha, me ajrin e nxehtė aromė manushaqe qė mė rreh fytyrėn, diellin qė godet lėkurėn time tė pėrskuqur, dhe vibrimet e motorrit qė dallgėzojnė deri nė thelb tė qėnies time.

“Kjo ėshtė ndjesia e lirisė”-mendova mė vete ndėrsa tėrhoqa duart nga gjoksi i tij duke i hapur anash pėr ti shtriqur, me sytė e mbyllur e kokėn e tėrhequr prapa, ndėrsa bota nxitimthi mbetej pas…

…. Pikėmbėrritja jonė ishte Thethi, njė fshat i vogėl strukur nė mes maleve tė Shalės. Tė shkosh atje ėshtė e mundur vetėm nėpėrmjet njė rrugė tė gurtė prej 25 kilometrash qė pėrqafon shpatet e malit, e gjarpėron lart e poshtė majash kėrcėnuese qė paralajmėrojnė vdekjen e kujtdo qė nuk i pėrmbahet shtegut tė ngushtė malor.

I kėrkova shoferit tonė tė mė tregonte pėr Thethin, dhe me njė anglishtė tė ēalė m’u pergjigj:

“Nė tė gjithė e kemi prejardhjen nga njė njeri, Dedė Nika, dhe u vendosėm kėtu rreth 350 vjet mė parė. Ata donin tė mbronin besimin e tyre katolik nga Otomanėt, kėshtu qė u vendosėn nė njė nga zonat mė tė largėta tė vendit”.

(f.m/dosja.al)
Ky shoferi i Thethit ja fut kot.

Thethi eshte shume me i vjeter se 350.vite.

Ka pas plot katolike ne Shkoder qe nuk e kane nderru besimin.

P.Osmane nuk te detyronte ne aspektin e besimit, shqiptaret e nderruan qe te benin karrier pa pengesa ne P.Osmane.

Sa per sqarim, e di qe nuk ka lidhje me temen ne fjale.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-03-2019, 20:19   #784
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,203
Thanks: 1,513
Thanked 2,051 Times in 1,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 88
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Protesta e studenteve dhjetor 2018.

UJKU UJKU I MANDATEVE TĖ "OPOZITĖS SĖ RE" NĖ PARLAMENT POR ĒAKEJT E OJF-VE TĖ SOROS PO BĖJNĖ KĖRDINĖ NĖ EMĖR TĖ STUDENTĖVE!

Reagim nga Levizja AntiSoros
Mėsoj se krahu i djathtė i Veliajt, mjaftistja Plejada Gugashi e Fondacionit i vetdeklaruar si "socialist" Olof Palme (e vėnė aty nga Veliaj pėr tė garantuar miliona euro pėr OJFtė Mjaftiste, Marksiste dhe OPiste tė Soros), bashkė me OJFtė e Soros qė takuan KMUTin paskėrka filluar "nė emėr tė studentėve" njė projekt pėr Monitorimin e Paktit pėr Universitetin!!!
Madje po krijojnė dhe njė Rrjeti i Studentėve ARSIMI NĖ FOKUS
Olof Palme International Center- Albania Programme ėshtė Fondacioni kryesor i OJFve tė Soros me target kryesor rininė dhe lgbq! Dhe e pranon hapur qė ėshtė fondacion politik i majtė!
Drejtuesja pėr Shqipėrinė Plejada Gugashi ėshtė bashkėshortja e njeriut qė i bėnte tė gjithė faturat qindra mijė euro tė Veliajt kur hapi MJAFTin! Dhe Veliaj e shpėrbleu me emėrimin nė krye tė zyrės sė kėtij fondacioni pėr Shqipėrinė!
Tani studentėt janė nė duar tė sigurta me paratė qė kontrollon Veliaj dhe stafet e Soros:
Nė emėr tė studentėve nė ēdo TV, tryezė ndėrkombėtare, qeveritare apo parlametare ėshtė OJFja Qėndresa Qytetare (bashkė me OPnė e Arlind Qorrit) qė drejtohet nga Rigels Xhemollari, qė prezantohet nė korespondencėn me Bashkitė nė emėr tė Fondacionit Soros (Fondacioni Shoqeria e Hapur per Shqiperine) i cili ėshtė ka mbi 10 vjet qė punon me Fondacionin Soros nė fushėn e Arsimit.
Kėtė e vėrtetoni te Portali Zyrtar i Soros Porta Vendore ky del qartė korespondenca e drejtuesit tė Rrjetit tė Studentėve Arsimi nė Fokus Rigels Xhemollari!
Tani qė Sorosit iu dogj Arlind Qorri dhe OPja, po aktivizojnė skalionin e dytė tė manipulimit tė studentėve me tė njėjtat para qė ushqenin OPnė!

A.Goxhaj
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur