Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Problematika Shqiptare

Problematika Shqiptare Nė kėtė forum vizitorėt tanė shprehin mendimin e tyre mbi problemet madhore qė shqetėsojnė gjithė shqiptarėt, dhe zgjidhjet e mundshme qė mund t'u jepen kėtyre problemeve.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-04-2018, 18:01   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,260
Thanks: 8,327
Thanked 7,242 Times in 4,649 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė nė ditė

Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė nė ditė
Banka Botėrore e klasifikon Shqipėrinė si vendin me nivelin mė tė lartė tė varfėrisė nė rajon. Sipas Bankės, njė e treta e popullsisė shqiptare jeton me mė pak se 5 dollarė nė ditė, ndėrkohė qė nė vendet e tjera kjo shifėr ėshtė dukshėm mė e ulėt.

“Kjo shpjegohet me dy arsye: Rritjen nėn potencial tė ekonomisė dhe thellimin e pabarazisė”,- thotė Kosta Barjaba, ekspert i ēėshtjeve sociale.

Nė tre vitet e fundit popullsia qė jeton me mė pak se 5 dollarė nė ditė ėshtė pakėsuar me 3.1 pėr qind ose 88 mijė vetė si pasojė e rritjes ekonomike dhe punėsimit. Por sėrish mbi 940 mijė shqiptarė ngelen poshtė kėtij niveli tė ardhurash.

“Edhe kur merren masa tė tilla, si vendosja e TVSH-sė pėr biznesin e vogėl, duhet tė mbahen parasysh efektet qė ato kanė tek ky grup njerėzish”,- thotė Kastrot Sulka, ish zv. ministėr i Ēėshtjeve Sociale.

Sipas ekspertėve ulja e varfėrisė kėrkon njė rritje mė tė shpejtė ekonomike. Por ata thonė se edhe qeveria duhet t’i pėrdorė mė mirė paratė e buxhetit, veēanėrisht nė fshat

“Nėqoftė se ne nuk do tė investojmė nė fasada dhe shatėrvanė, por do tė investojmė nė fshat atėherė”,- vijon Sulka.

“Nė vend tė ndihmės ekonomike mund tė jepen grante pėr bujqėsinė ku fshatarėve tu falen lopė ose bagėti. ndėrsa pėr familjet nė qytet, vendet e lira tė punės, janė mbi 40 mijė vende t’u jepen atyre nė ndihmė ekonomike”,- thotė Barjaba./TCH/
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 18:06   #2
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,098
Thanks: 11,749
Thanked 10,441 Times in 6,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Ja fut kot BB
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 18:36   #3
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,806
Thanks: 273
Thanked 475 Times in 354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Perderisa nuk subvencionohen fermeret e blegtoret, dhe po me sistem fiskal te dekurajohen futja e prodhimeve te huaj bujqesore/blegtorale, ekonomia e prodhimi i brendshem do te njohe stanjacion, dhe varferia do te thellohet.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 19:17   #4
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,262
Thanks: 8
Thanked 145 Times in 121 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

mendimi i specialisteve shqiptare me pelqeu, dhe do ishte mire qe Palloshi ta ndigjonte zerin e tyre.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 19:46   #5
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 729
Thanks: 19
Thanked 216 Times in 157 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Palloshi me P te madhe
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 20:25   #6
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,115
Thanks: 594
Thanked 1,062 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Ndoshta 5 usd jo , por aty afer. Edhe sikur te jene 10 usd ne dite jane te ardhura qesharake sepse shqiptaret pagujne taksa te larta ne krahasim me cfare marrin ,nje page mesatare 30.000 lek te reja.

Vetem drita uje me kursim kapin 50 usd ne muj. Mos flasim pastaj per cmimet e ushqimeve qe skane asnje ndryshim me gjermanine , italine e ndonje vend rrotull qe kam vizituar.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2018, 20:27   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,098
Thanks: 11,749
Thanked 10,441 Times in 6,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ndoshta 5 usd jo , por aty afer. Edhe sikur te jene 10 usd ne dite jane te ardhura qesharake sepse shqiptaret pagujne taksa te larta ne krahasim me cfare marrin ,nje page mesatare 30.000 lek te reja.

Vetem drita uje me kursim kapin 50 usd ne muj. Mos flasim pastaj per cmimet e ushqimeve qe skane asnje ndryshim me gjermanine , italine e ndonje vend rrotull qe kam vizituar.
Po ēa thua, ka edhe mė keq se me 5 usd.
Bile ka plot tė tillė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 20:29   #8
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,115
Thanks: 594
Thanked 1,062 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Po ēa thua, ka edhe mė keq se me 5 usd.
Bile ka plot tė tillė.
Ka , po jo 1 milion banore.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 20:32   #9
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 40,098
Thanks: 11,749
Thanked 10,441 Times in 6,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 546
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Ka , po jo 1 milion banore.
Vallahi edhe aq mund tė jenė.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 20:46   #10
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,115
Thanks: 594
Thanked 1,062 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Vallahi edhe aq mund tė jenė.
Une nuk e di si e ka bo BB kte studim. Por di qe cashi funksionon shume ne shqiperi. Subjektet private psh sic jane ndertuesit , fasonerite dhe call centerat rrogen minimale qe u takon me ligj ta hedhin ne banke , pjesen tjeter ta japin ne dore per tju shmang taksave. Kjo pastaj prish ekuilibrat e studimit sic eshte ne rastin e BB. Megjithate e thashe qe ktu pagat jane per ibret dhe po te dalesh jashte Tirane jane akoma me keq.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2018, 20:48   #11
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,963
Thanks: 1,318
Thanked 1,817 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

A ėshtė paga minimale zyrtare tepėr e lartė nė Shqipėri?
Banka Botėrore iu bashkua Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė opinionin se paga minimale zyrtare aktualisht nė Shqipėri ėshtė "e lartė" ose "relativisht e lartė", duke sugjeruar se qeveria do tė bėjė mirė ta ulė atė pėr tė nxitur punėsimin.
Autor: Gjergj Erebara | BIRN | Tiranė
Fondi Monetar Ndėrkombėtar sugjeroi dhjetorin e kaluar se paga minimale zyrtare nė Shqipėri mund tė ketė nevojė tė rishikohet pėr tė ndihmuar punėsimin e njerėzve tė pakualifikuar, punėtorėve me kohė tė pjesshme apo tė rinjve. Banka Botėrore u bashkua tė mėrkurėn me tė njėjtin konkluzion, kur sugjeroi se paga minimale nė Shqipėri, aktualisht 24 mijė lekė bruto dhe afro 20 mijė lekė neto nė muaj, ėshtė “relativisht e lartė” dhe si e tillė pengon punėsimin e punėtorėve tė rinj apo tė pakualifikuar, ose shtyn punėsime tė tilla drejt informalitetit.
Paga minimale zyrtare ėshtė njė detyrim ligjor qė punėdhėnėsit e kanė ndaj punėmarrėsve dhe autoriteteve fiskale. Ajo ėshtė shpikur si njė lloj kompromisi social nė shekullin e njėzetė, sipas tė cilit, punėdhėnėsit nuk duhet tė ofronin njė pagė mė tė ulėt se sa ajo qė konsiderohej moralisht e pranueshme pavarėsisht kushteve momentale tė kėrkesė-ofertės nė tregun e punės.
Ekonomistėt dhe joekonomistėt kanė debatuar vazhdimisht tė mirat dhe tė kėqijat e pagės minimale, si nė terma tė pėrfitimit ekonomik ashtu edhe nė terma tė mirėqenies shoqėrore.
Aktualisht nė Shqipėri shumica dėrrmuese e tė punėsuarve kanė pagė pranė ose fare pak mė tė lartė se sa paga minimale zyrtare. Pėrgjatė dekadės sė fundit, qeveritė e ndryshme e kanė gjetur rritjen e pagės minimale si njė mėnyrė tė lehtė pėr tė rritur tė ardhurat e sigurimeve shoqėrore e shėndetėsore. Pėr shkak se pėr ēdo tė punėsuar nevojiten tė paguhen sigurime shoqėrore sė paku mbi pagėn minimale zyrtare, kur qeveria e rrit kėtė pagė me, fjala vjen, 10%, rrit nė tė njėjtėn masė edhe detyrimet e biznesit dhe tė tė vetėpunėsuarve pėr kontribute.
Por rritja e vazhdueshme e pagės minimale duket se nuk ka reflektuar gjendjen ekonomike tė vendit sė paku gjatė dekadės sė fundit. Gjatė kėsaj dekade, pagat nė ekonomi janė rritur shumė pak ose kanė mbetur nė stanjacion, ndėrsa barra fiskale mbi pagat minimale ėshtė rritur. Produktiviteti nė punė i njė punėtori nė Shqipėri nuk ėshtė rritur shumė gjatė kėsaj periudhe, aludohet pjesėrisht pėr shkak se punėtorėt mė tė aftė kanė emigruar duke lėnė pas vetėm punėtorėt mė pak tė aftė. Por ndėrsa ekonomia ka ecur keq dhe pagat nuk janė rritur, barra fiskale, veēanėrisht mbi punėtorėt me paga tė ulėta ėshtė rritur. Paga minimale zyrtare ishte 20 mijė lekė mė 2013 ndėrsa ėshtė rritur me 20% gjatė kėtyre viteve. Nė tė njėjtėn periudhė, paga mesatare nė ekonomi ka mbetur nė stanjacion rreth kuotės 45 mijė lekė nė muaj.
Sipas Fondit Monetar Ndėrkombėtar, pesha e pagės minimale tė lartė sakaq ka dhėnė shenja se po pengon konkurrueshmėrinė e vendit nė disa sektorė kyēė tė eksporteve si veshjet dhe kėpucėt. Ndėrkohė qė pasja e njė page minimale nė masėn 24 mijė lekė bruto nuk reflekton realitetin ekonomik nė tė gjithė territorin e vendit. Ndėrsa kjo ėshtė njė pakė tepėr e ulėt nė qendrat kryesore urbane tė vendit si Tiranė apo Durrės, ėshtė njė pagė e konsiderueshme nė zonat e varfra tė vendit si Berat, Dibėr apo Kukės si dhe nė zonat rurale.
Legjislacioni tatimor shqiptar nuk lejon shumė hapėsira pėr punėsim tė njerėzve me kohė tė pjesshme. Gjithashtu, legjislacioni nuk njeh mundėsinė pėr punėsim me pagė tė pjesshme pėr punėtorėt nė proces kualifikimi. Nė mungesė tė kėtyre politikave, punėsimi informal pa taksa ose mbajtja e njė numri punėtorėsh pėrtej javės ligjore 40 orėshe tė punės apo mosnjohja e ditėve tė pushimit zyrtar ėshtė zgjidhja qė gjejnė shumė biznese pėr tė kompensuar barrėn e lartė tė pagės minimale.
“Rishikimi i politikave tė pagės minimale fiskale pėr tė rinjtė, punėtorėt e pakualifikuar dhe punėtorėt me kohė tė pjesshme mund tė ndihmojė tė reduktojė informalitetin, i cili mbetet i lartė nė Shqipėri,” thuhet nė raportin e fundit tė FMN tė publikuar dhjetorin e kaluar.
“Papunėsia do tė mbetet e lartė nė vazhdimėsi nėse qeveria nuk trajton si problemin e mospėrputhjes sė aftėsive mes punėtorėve dhe nevojave tė biznesit si dhe organizimeve institucionale tė tregut tė punės, nė veēanti nivelin relativish tė lartė tė pagės minimale, e cila po funksionin si disincentivė pėr punėsimin e njerėzve me aftėsi tė pakėta dhe tė tė rinjve,” thuhet nė raportin e publikuar tė mėrkurėn nga Banka Botėrore.
Aktualisht nė Shqipėri ka vetėm 606 mijė tė punėsuar me sigurime shoqėrore nga njė popullsi nė moshė pune (15-64 vjeē) prej gati 2 milionė vetėsh. Njė pjesė e 1.4 milionėve qė nuk janė tė punėsuar nė sektorin formal jobujqėsor janė studentė, njerėz me aftėsi tė kufizuar apo njerėz me papunėsi vullnetare apo tė vetėpunėsuar nė bujqėsi. Megjithatė, FMN dhe BB gjykon se njė pjesė jo e vogėl e kėsaj popullsie ka gjetur forma punėsimi me tė ardhura shumė tė ulėta, tė tilla qė pėrballimi i pagesės sė plotė tė sigurimeve shoqėrore e shėndetėsore ėshtė e pamundur.
FMN dhe BB mundet qė tė kenė tė drejtė nė arsyetimin se paga minimale zyrtare ėshtė rritur mė shumė se sa ekonomia shqiptare gjatė vitit tė fundit. Problemi ėshtė se kjo pagė minimale ėshtė rrallė herė e imponuar nė zbatim nė marrėdhėniet mes punėdhėnėsve dhe punėmarrėsve. Nė Shqipėri nuk ka praktika tė masave shtrėnguese mbi punėdhėnėsit nė rast se kėta tė fundit refuzojnė tė paguajnė pagėn minimale. Nė shumė raste, punėtorėt ankohen se punėdhėnėsit i derdhin nė bankė 20 mijė lekė pagė minimale neto dhe i kėrkojnė pas 5 mijė lekė. Nė anėn tjetėr, praktika e pagimit tė pagave pjesėrisht nė bankė dhe pjesėrisht nė arkė, pėr tė fshehur derdhjen e kontributeve tė sigurimeve shoqėrore, vijon tė jetė e pranishme, duke e bėrė pagėn minimale njė tregues jo shumė domethėnės pėr gjendjen e produktivitetit dhe konkurrueshmėrisė nė vend. Nuk ėshtė e qartė se sa masive janė tė dyja fenomenet, pagesa e punėtorit me pagė mė tė ulėt se sa detyrimi ligjor dhe pagesa joformale me pagė mė tė lartė. Ajo qė dihet ėshtė qė paga minimale nuk ka funksionuar ndonjėherė nė Shqipėri si masė mbrojtjeje shoqėrore, por ka funksionuar si njė tatim afrofe pėr efekt tė sigurimeve shoqėrore.
https://www.reporter.al/a-eshte-paga...e-ne-shqiperi/Shenim;
Nuk arrij te kuptoj llogjiken ekonomike qe sugjeron bb per Shqiperine!?
Per te rritur punesimin duhet te rritet kontrolli I instancave shteterore se sa ore punojne dhe si paguhen shqiptaret?
A punojne me dy bilance?
A kane kontrata pune?
Si paguhen mbi orar?
A respektohet kodi I punes?
BB ti sugjeroj shtetit shqiptar te ndaloj dhe anulloj koncesionet per mafien e mosadit dhe jo uljen e pages minimale.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 12-04-2018 nė 20:56
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 12-04-2018, 21:56   #12
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,783
Thanks: 8,722
Thanked 2,699 Times in 1,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Nga i gjetet $5 (kanadeze) ne dite kete nuk e kuptoj, kur ne te vertete ndihma sociale eshte vetem $30 kanadeze ne muaj. Bile edhe ate e kishin hequr keto dy muajt e fundit. Pra i binte zero dollare ne dite. Kur me treguan nje video ne youtube, qe ishin nje familje pa te ardhura fare dhe kishin dite pa buke, me erdhi per te qare.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 22:13   #13
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,183
Thanks: 2,982
Thanked 3,164 Times in 2,111 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

jo, po.... edhe tregon zhgarravina tumane per te arritura, vetting e integrime euroatlantike dhe prosperitet e mireqenie.

Mos harroni ta votoni edhe nje mandat paqeter se akoma s‘keni pare gje juve deri sa te absolvoje popudhi kursin per mbijetese te komandosve ne pydh
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2018, 23:37   #14
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Noshta ato me 5 euro ne dite jane njerz me te gezuar. A eshte e mundur kjo?
Kurt ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2018, 00:04   #15
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Wink Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Noshta ato me 5 euro ne dite jane njerz me te gezuar. A eshte e mundur kjo?
Do vije qeveria e re dhe do i ???????????????????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2018, 12:49   #16
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,444 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Ekonomia informale i corodite te gjitha statistikat.
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2018, 13:04   #17
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,439
Thanked 409 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Noshta ato me 5 euro ne dite jane njerz me te gezuar. A eshte e mundur kjo?
Kjo eshte e mundur, mendoj une, vetem per ata njerez te cilet jane aq te pasur dhe te velur nga pasuria sa edhe pordhet nuk i leshojne dot pa ndihmen e te tjereve. Kjo gje te trash trurin. Po t'i gjesh te gjitha gati atehere skualifikohesh si problem solver apo si inventor. E vetmja gje qe te pasurit kane ne dore eshte nje cope leter me te cilen ne nje bote tjeter, me fal per shprehjen Kurt, fshihet mender b*tha.

Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2018, 13:05   #18
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,547
Thanks: 3,439
Thanked 409 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Raporti i BB: Tronditėse, 1 mln shqiptarė jetojnė me mė pak se 5 dollarė

Atehere nese dihet qe nje gje e tille eshte penguese do te ishte me mire te lindeshe ne nje familje me perpjekje mbijetese per te vene trurin ne funksionim maksimal.

Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur