Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Letėrsia Botėrore

Letėrsia Botėrore Diskutime rreth letėrsisė Botėrore .

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-04-2018, 16:47   #1
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,184
Thanks: 2,000
Thanked 1,780 Times in 670 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Shkrimtarėt dhe alkooliNė foto : Charles Bukowski dhe Ernest HemingwayPse shkrimtarėt pinė?

Alkooli (dhe alkoolizmi) ka qenė njė tipar pėrcaktues i jetės letrare nė SHBA. Nė vitin 2014 udhėtimi nė Echo Spring, Olivia Laing shqyrtoi rolin qė alkoolizmi luajti nė jetėn e gjashtė shkrimtarėve amerikanė (John Berryman, Raymond Carver, John Cheever, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway dhe Tennessee Williams) lidhjet psikologjike midis varėsive tė tyre dhe gjeniut krijues. Dymbėdhjetė shkrimtarė madje ishin nėn ndikimin e tyre dersa ata punonin. Edna St. Vincent Millay shkroi esetė e saja tė Panairit tė Madh tė 1921-ės, derisa pinte gin, Road to Glory e William Faulker nė vitin 1936 u bė me uiski, Raymond Chandler pėr tė prodhuar nė 1946 The Blue Dahlia. Cold Blood tė vitit 1965 ėshtė shkruar duke pirė martini.

A i'u ndihmon shkrimtarėve alkooli? Natyrisht qė Jack Kerouac, Dylan Thomas, John Cheever, Ernest Hemingway dhe F Scott Fitzgerald mendonin se po.

Ėshtė e vėrtetė se shumė shkrimtarė tė mėdhenj kanė qenė alkoolistė. Lista pėrfshin Hunter S.Thompson, Tennessee Williams, Dorothy Parker, Charles Bukowski, Jack London dhe Truman Capote dhe shumė tė tjerė.

Jack Kerouac, F. Scott Fitzgerald dhe Dylan Thomas vdiqėn nga shėndeti i dobėt qė lidhet me komplikimet e alkoolizmit. Ernest Hemingway kreu vetėvrasje pas alkoolizmit, depresionit dhe sėmundjeve mendore. Ata kanė vuajtur me tė vėrtetė tė gjithė pėr artin e tyre.

Duke qenė se shumica e tyre pinin gjatė gjithė jetės sė tyre. Alkooli i ndihmoi ata tė shkruanin ose tė mbijetonin jetėn e shkrimtarit.

"Unė fillova tė parashikoj pėrfundimin e mijėra fjalėve tė mia tė pėrditshme duke marrė njė pije kur vetėm pesėqind fjalė janė shkruar. Nuk ishte e gjatė derisa fillova me mijėra fjalė me njė pije. "Jack London

Alkooli ndihmon nė heqjen e frenimeve, dhe ndoshta kjo ndihmon disa njerėz tė shkruajnė tė vėrtetėn, ose tė ēlirojnė imagjinatėn pėr tė shkruar gjėra tė ēmendura.

"Sa mė plak bėhesha aq mė shumė dehesha. Pse? Sepse mė pėlqen ekstaza e mendjes. "Jack Kerouac

Alkooli mund tė na bėjė edhe mė zbavitės, mė tė butė dhe mė tėrheqės - ose tė paktėn duket kėshtu pas disa pijeve. Mund tė jep besim tė rremė qė na ndihmon tė kalojmė nėpėr njė situatė qė mund tė jetė e frikshme. Shumė shkrimtarė janė tė turpshėm ose nuk kanė besim nė vete, kėshtu qė mund tė ndihmojė nė kėtė situatė.

Dylan Thomas ka pirė deri nė vdekje. Mjeku i tij nė Nju Jork e ka mjekuar nga deliriumi duke i dhanė morfinė tė cilat injeksione vetėm i'a keqėsuan gjendjen dhe ai ra nė koma. Nuk ka dyshim se Thomas kishte pirė shumė nė ditėn qė e ēuan nė spital. Njė ditė mė para ai kishte hapur njė shishe uiski tė vjetėr Old Grand-Dad dhe i kishte afruar njė gotė shėrbyeses.

Kurse shkrimtari amerikanė John Cheever thotė: "Shkrimtari kultivon, zgjeron, lindė dhe ndez imagjinatėn e tij. Teksa rrit imagjinatėn e tij, ai mbush kapacitetin e tij pėr ankth dhe nė mėnyrė tė pashmangshme bėhet viktimė e dėrrmimit nga fobitė qė mund tė zbuten vetėm nga doza e heroinės apo alkoolit. "

"Fillova tė pij shumė pasi kuptova se gjėrat qė unė mė sė shumti i kam dashur nė jetė pėr veten time dhe shkrimet e mia, pėr gruan time dhe fėmijėt, thjesht nuk do tė ndodhin". -Shkrimtari amerikan Raymond Carver

Gjenet mund tė qėndrojnė prapa njė predispozite pėr alkoolin. Edhe tragjedia e fėmijėrisė: baballarėt vetėvrasės (Berryman dhe Hemingway kishin baballarėt qė u vranė me pushkė) dhe nėnat e nėnės. Por nga shkrimtarėt vetėm Tennessee Williams flet me sinqeritet dhe bindje: "Pse njė burrė dehet? Janė dy arsye : 1. Ėshtė shumė i frikėsuar pėr diēka tė keqe. 2. Nuk mundet tė pėrballet me tė vėrtetėn."

Njė nga ankesat e Hemingway kundėr Fitzgerald ishte se ai dehej shumė lehtė. Hemingway dhe Cheever pėlqenin tė mburren se mund tė pinė tė gjitha nėn tavolinė. Mbajtja e njė pije si njė provė e burrėrisė.

Alkoolizmi nuk mund tė lihet lehtė nga problemet e shėndetit mendor. "Ēmenduri dhe pije, ēmenduri dhe pije. Ndryshimi i mendimit tė njeriut ėshtė thelbėsor pėr kreativitetin, dhe pija mund tė ndihmojė me kėtė, tha Bukowski - "alkooli ju tėrheq ose ju nxjerr nga mendimi rutinė dhe nga pėrditshmėria." Hemingway gjithashtu kėshtu mendoi : "Ēfarė tjetėr mund tė ndryshojė idetė tuaja dhe t'i bėjė ato tė vrapojnė nė njė plan tjetėr, si uiski?" Njė gotė pėr t'u ēlodhur nė tavolinėn tuaj, kur shumica e shkrimit ėshtė bėrė - ėshtė e mirė pėr ata qė kanė vullnet.

Por ekziston shembulli paralajmėrues i Jack London, i cili shpėrblente veten me njė pije, kur ai kishte bėrė gjysmėn e kuotės sė tij tė pėrditshme prej 1,000 fjalėsh, pastaj e gjeti veten tė paaftė pėr tė filluar me shkrua pa pije. Njeriu merr njė pije, pastaj pija e merr njeriun. Ēlirimi bėhet stuhi. "Shkruani dehur, redaktoni esėll" ėshtė kėshilla shumė e cituar nga Hemingway.

Pse pinė shkrimtarėt? Pse dikush pi? Nga mėrzia, vetmia, zakoni, hedonizmi, mungesa e vetėbesimit, si lehtėsim i stresit ose njė pushim nga euforia, pėr tė varrosur tė kaluarėn, pėr tė zhdukur tė tashmen ose pėr tė shpėtuar tė ardhmen. "Pini si peshk, shkruan si engjėll", do tė bėnte njė epitete tė kėndshme kjo. "Pini si peshk, shkruan si peshk" ka mė shumė gjasa.

Edhe disa nga fituesit mė tė mėdhenj nė historinė e shkrimit amerikan kishin demonėt personalė, natyrisht, me sasi tė mėdha tė alkoolit qė shpesh pėrdoreshin pėr tė larguar shpirtin e keq. Vende tė tjera kishin pjesėn e tyre tė dehjes letrare, por shkrimi dhe pirja ishin thuajse sinonim nė Amerikėn e shekullit tė 20-tė. Dehja "ka ardhur duket si njė shoqėrim natyror i jetės letrare", shkruante Alfred Kazin nė pėrshkrimin e tij nė vitin 1976, simbol i "vetmisė, aspiratave kreative dhe manisė" tė profesionit.

Sinclair Lewis, Eugene O'Neill dhe William Faulkner (tė cilėt sė bashku pėrbėnin gjysmėn e plotė tė gjashtė Amerikanėt qė kishin fituar ēmimin Nobel) ishin ose alkoolistė apo pijanecė tė sėmurė pėr pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tyre, dhe tė dy Hemingway dhe Steinbeck goditėn fort shishen. Lista dukej sikur vazhdonte.

Fitzgerald dhe Ring Lardner ishin alkoolistė (dhe te dytė vdiqėn nė moshėn dyzet vjeēare), siē ishin Jack London dhe John Berryman (bėn vetėvrasje). Hart Crane kishte problem me pijen (dhe vrau veten), siē bėri J.P. Marquand, Wallace Stevens, E.E. Cummings, dhe Edna St. Vincent Millay. Disa shkrimtarė, pėrfshirė Londrėn, Dorothy Parker dhe Dashiell Hammett shkruanin pėr problemet e tyre tė pijes.

Ēka ēoi kaq shumė shkrimtarė tė pinė, dhe tė pinė tepėr? Ishte "pėrpjekja pėr sukses tė ēdo lloji", tha Kazin, "uria pėr prestigj, famė dhe para" nė lidhje me "barrėn e vėnė mbi veten si krijues". Njė psikiatėr nė fakt bėri njė studim qė tė pėrpiqet tė kuptoj pse aq shumė shkrimtarė tė mėdhenj amerikanė pinė si peshqit. Donald W. Goodwin nga Universiteti i Uashingtonit argumentoi se mund tė kishte njė lidhje gjenetike midis aftėsisė sė shkrimit dhe alkoolizmit.

Fitzgerald, e quajti alkoolin "zėvendės i shkrimtarit" dhe ishte i njohur kur prezantonte veten si "F. Scott Fitzgerald, alkoolisti i mirėnjohur", duket se vuante nga kjo gjendje . Megjithatė, ekziston ndonjė numėr arsyesh tė tjera tė mundshme pėr marrėdhėnien e ngushtė midis shkrimit dhe pijes, duke pėrfshirė nevojėn pėr tė nxjerrė ekshibicionizėm, pėr tė rritur shoqėrinė, pėr tė inkurajuar fantazinė, pėr tė rritur vetėbesimin, pėr tė lehtėsuar vetminė ose, mė thjesht, tė relaksoheni pas njė kohe tė gjatė tė ditėve tė ngarkuara.

E pėrgaditi: Ilaz Aliu
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i busavata pėlqehet nga
i vjetėr 14-04-2018, 16:53   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Ka vdekur nje qek.
RIP
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2018, 17:06   #3
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,582
Thanks: 4,314
Thanked 1,278 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Njerzit qe nuk pijn kurr jane budallenj ne shumicen e rasteve.
Imagjino trurin te kaloje 40-50 vjet i pa turullosur asnjehere vetem esell. Ai tru patjeter do demtohet.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2018, 22:01   #4
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Tennessee Williams ja ka fut kot, ka njerez qe pijne edhe per qejf pa asnje ide mbi muziken, literaturen apo artin...
Per mendimin tim, nje shkrimtar duhet te kete fillimisht nje bagazh te madh plus eksperience, pastaj nese shoqerohet me pije eshte nje bonus

p.s. per nje shkrimtar te madh droga/alkoli i vertete eshte shkrimi
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2018, 22:14   #5
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 4,630
Thanks: 1,443
Thanked 1,347 Times in 862 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Njerzit qe nuk pijn kurr jane budallenj ne shumicen e rasteve.
Imagjino trurin te kaloje 40-50 vjet i pa turullosur asnjehere vetem esell. Ai tru patjeter do demtohet.
Hahaha, postim epik : )
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i BlueRose pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 22:09   #6
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Nuk e lexova shkrimin me larte, por une nga pervoja e jetes kam arritur tek ky konkluzion!

Ne pergjigjesi artistet pine me shume se te tjeret. Per dy arsye kryesore:

1-Jane ne disharmoni te plote me pjesen tjeter te njerezimit dhe boten e tyre te kufizuar shpirterore!
2-Perjudha kur mungon frymezimi. Artistet ndjehen te papermbushur kur ju mungon frymezimi. Per ta procesi i krijimit duke filluar qe nga konceptimi i idese e deri te realizimi i saje, qofte ajo pikture, poezi, kenge, eshte me i fuqishem se efekti i droges me 'intoksikuese'.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 16-04-2018 nė 22:11
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 22:50   #7
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk e lexova shkrimin me larte, por une nga pervoja e jetes kam arritur tek ky konkluzion!

Ne pergjigjesi artistet pine me shume se te tjeret. Per dy arsye kryesore:

1-Jane ne disharmoni te plote me pjesen tjeter te njerezimit dhe boten e tyre te kufizuar shpirterore!
2-Perjudha kur mungon frymezimi. Artistet ndjehen te papermbushur kur ju mungon frymezimi. Per ta procesi i krijimit duke filluar qe nga konceptimi i idese e deri te realizimi i saje, qofte ajo pikture, poezi, kenge, eshte me i fuqishem se efekti i droges me 'intoksikuese'.
per aq sa kam pire une duhej te isha bere 30 here artist....
kush te tha qe je artist?!?!

p.s. a te kripca menjen, hajde te behemi tap, te gdhihemi artiste...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 23:11   #8
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,134
Thanks: 8,266
Thanked 7,183 Times in 4,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Nuk e lexova shkrimin me larte, por une nga pervoja e jetes kam arritur tek ky konkluzion!

Ne pergjigjesi artistet pine me shume se te tjeret. Per dy arsye kryesore:

1-Jane ne disharmoni te plote me pjesen tjeter te njerezimit dhe boten e tyre te kufizuar shpirterore!
2-Perjudha kur mungon frymezimi. Artistet ndjehen te papermbushur kur ju mungon frymezimi. Per ta procesi i krijimit duke filluar qe nga konceptimi i idese e deri te realizimi i saje, qofte ajo pikture, poezi, kenge, eshte me i fuqishem se efekti i droges me 'intoksikuese'.
Kam patur une nje kojshi, tornitor qetri por i jepte shpirtit kaq shume por per fat nuku doli me muze shume.

1 pergjigjje njeshit: Un nga pervoja e jetes sime mendoj qe ata pijne sepse ndihen ne harmoni me vehten e tyre dhe bashkebiseda me avujt e alkoholit jua shton efektin e krimtarise.
2-pergjigjie dishes: Ahere ne duhet te nxjerrim si perkufizim se arti e ka burimin nga fementimi i rrushit?
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 23:41   #9
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,971
Thanks: 4,478
Thanked 9,168 Times in 3,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Artistet pijne per te harruar distancen mes vetes dhe atyre qe s'i kuptojne ndjesite superiore te tyre.

p.s. njoh edhe artiste qe nuk pijne pothuaj fare..
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 23:43   #10
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,971
Thanks: 4,478
Thanked 9,168 Times in 3,108 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
: Ahere ne duhet te nxjerrim si perkufizim se arti e ka burimin nga fementimi i rrushit?
Alkooli s'behet vetem nga rrushi ...fat/mire-keqe/sisht
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 23:53   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,134
Thanks: 8,266
Thanked 7,183 Times in 4,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Leaf Shiko postimin
Alkooli s'behet vetem nga rrushi ...fat/mire-keqe/sisht
Po alkoholi me avujt me muzedhenes eshte e vertetume nga shkenca dhe klubi "Miqte e faqores" se dalin nga rrushi/hardhia e kultivuar me dashtuni....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:05   #12
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,864 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Eh po tani o forumist o alkoholist. Te dyja nuk shkojne.Edhe ky i shkreti vuajti shume.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i YOKO pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 00:38   #13
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
per aq sa kam pire une duhej te isha bere 30 here artist....
kush te tha qe je artist?!?!

p.s. a te kripca menjen, hajde te behemi tap, te gdhihemi artiste...
Unė shkruajta pėr pėrvojėn time pra ēka unė kam njohur nė jetė. Njerėz qė kam takuar the ajo qė preceptojė unė. Nuk shkruajta azgjkundi se unė qenkam artist.

Por ama tė them vetėm kaq. Proēesi i krijimit dhe i prurjes sė idesė nė jetė artistikisht ėshtė sa i mundshėm po aq edhe frutė dhėnės. Ėshtė njė eksperiencė e bukur dhe si ēdo eksperiencė e bukur kur mbaron i hap vend ndjenjės sė nostalgjisė sepse nuk ka dy krijime njėsojė.

Kur tė duash vetėm se unė duhet tė jem tap fare tė tė filloj tė tė kuptojė ty se vetėm atėherė unė futem thellė...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 17-04-2018 nė 00:43
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:42   #14
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Kam patur une nje kojshi, tornitor qetri por i jepte shpirtit kaq shume por per fat nuku doli me muze shume.

1 pergjigjje njeshit: Un nga pervoja e jetes sime mendoj qe ata pijne sepse ndihen ne harmoni me vehten e tyre dhe bashkebiseda me avujt e alkoholit jua shton efektin e krimtarise.
2-pergjigjie dishes: Ahere ne duhet te nxjerrim si perkufizim se arti e ka burimin nga fementimi i rrushit?
Thash pinė se janė nė disharmoni me...
Dhe gjatė proēesit tė krijimit nuk kan nevojė sėpse frymėzimi ėshtė vet intoksikues.

In other words during the process of 'creation' the wheel is turning aaallll the time
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:46   #15
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,864 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Une mendoj qe pijanec mund te jete kushdo, njeri i thjeshte, me shkolle pa shkolle, katunar , qytetar, minister, deputet, shkrimtar...etj etj.
Egoiste te medhenj! S’ka asnje justifikim per ta.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 17:50   #16
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin
Une mendoj qe pijanec mund te jete kushdo, njeri i thjeshte, me shkolle pa shkolle, katunar , qytetar, minister, deputet, shkrimtar...etj etj.
Egoiste te medhenj! S’ka asnje justifikim per ta.
Pse mė, tė gjith priftėrinj e murgeshė do bėhemi ne? Edhe nektarin e Zotit do me na e heq ne kjo? Nuk ėshtė e gjith bota Disney World

Tė shikosh New Yorkun ti nga e Enjtja nė mbrėmje e deri tė Dielėn nė mėngjes ėshtė si Sadami e Gamuri. Del alkooli ni lumi nga shtrati nėpėr rrugicat e ngushta kalldrėmi. Tė duhet vetėm gaveta.

Ju nė Florida ēa pini pėrveē se lagėshtirės qė tė ha tė gjallė
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 17:55   #17
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,134
Thanks: 8,266
Thanked 7,183 Times in 4,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Thash pinė se janė nė disharmoni me...
Dhe gjatė proēesit tė krijimit nuk kan nevojė sėpse frymėzimi ėshtė vet intoksikues.

In other words during the process of 'creation' the wheel is turning aaallll the time
Kurse un e mendoj qe keta pijetaret krijuesa e rrotullojne faqoren sepse vetem keshtu e shohin menyren e vetme per te krijuar
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 18:48   #18
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,275
Thanks: 1,354
Thanked 1,381 Times in 847 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Kurse un e mendoj qe keta pijetaret krijuesa e rrotullojne faqoren sepse vetem keshtu e shohin menyren e vetme per te krijuar
Kam dėgjuar qė droga sidomos LSD ėshtė pėrdorur nga artistėt pėr tė zgjeruar horizontin. Qė alkooli frymėzon nuk e dija.

Pėr mendimin tim alkooli apmlifikon gjėndjen shpirtėrore tė ēastit apo tė ditės ēfardo qoftė ajo e mirė apo e keqe.

Ka kėngėtar me famė botėrore qė janė plotėsisht tė alkoolizuar sepse i tillė ėshtė rrethi i shoqėrie dhe i profesionit dhe pa tė nuk funksionojnė dot edhe gjat shfaqes por kjo nuk ka tė bėj me krijimin fare.

Flas nė pėrgjithėsi, pėrjashtime ka sa tė duash!

Ai/ajo qė krijon nėn efektin e lėndės intoksikuese gėnjen vehten sepse artisti krijon nga shpirti, atė qė ndjen pa qenė nėn influencėn e drogės dhe tė alkoolit..

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 17-04-2018 nė 18:51
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 18:52   #19
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,861
Thanks: 5
Thanked 3,864 Times in 2,561 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Pse mė, tė gjith priftėrinj e murgeshė do bėhemi ne? Edhe nektarin e Zotit do me na e heq ne kjo? Nuk ėshtė e gjith bota Disney World

Tė shikosh New Yorkun ti nga e Enjtja nė mbrėmje e deri tė Dielėn nė mėngjes ėshtė si Sadami e Gamuri. Del alkooli ni lumi nga shtrati nėpėr rrugicat e ngushta kalldrėmi. Tė duhet vetėm gaveta.

Ju nė Florida ēa pini pėrveē se lagėshtirės qė tė ha tė gjallė
Kush te ndaloi te pish alkohol e te dehesh te behesh tape?
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 18:57   #20
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,134
Thanks: 8,266
Thanked 7,183 Times in 4,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shkrimtarėt dhe alkooli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Kam dėgjuar qė droga sidomos LSD ėshtė pėrdorur nga artistėt pėr tė zgjeruar horizontin. Qė alkooli frymėzon nuk e dija.

Pėr mendimin tim alkooli apmlifikon gjėndjen shpirtėrore tė ēastit apo tė ditės ēfardo qoftė ajo e mirė apo e keqe.

Ka kėngėtar me famė botėrore qė janė plotėsisht tė alkoolizuar sepse i tillė ėshtė rrethi i shoqėrie dhe i profesionit dhe pa tė nuk funksionojnė dot edhe gjat shfaqes por kjo nuk ka tė bėj me krijimin fare.

Flas nė pėrgjithėsi, pėrjashtime ka sa tė duash!

Ai/ajo qė krijon nėn efektin e lėndės intoksikuese gėnjen vehten sepse artisti krijon nga shpirti, atė qė ndjen pa qenė nėn influencėn e drogės dhe tė alkoolit..

Ka patur ne Tirane (besoj edhe tjeterkund por qe i kam pare vete me sy) shofera te mrekullueshem qe i jepnin otobuzit ose kamionit me mire kur ishin te dehur sesa esell....bile edhe me te ndenjura ...dmth i jepnin artistikisht.

Kurse per artistet (kengetare ose instrumentiste) nuk ma merr mendja qe pluhurat ua bejne vokalin ose munden te perballojne nje volum ose stres koncerti me ore te zgjatura.....

More djal, mos pa dashur po i japim nje mbivleresim efekteve anesore duke e lene artin te tkurret ne vleren e tij orbitale ???
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 17-04-2018 nė 19:01
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur