Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-11-2013, 15:07   #1
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Tirania e shumices

Ky eshte nje term qe ne koncept eshte i perdorur qe ne antikitet (me ane te vete fjales "tirani' "), dhe qe i permbledhur mund te skicohet si:

"E vetmja e keqe e pavdekshme e demokracise eshte tirania e shumices, ose e asaj partie, jo gjithmone shumica, e cila ja del qe me force apo me mashtrim, te kaloje procesin zgjedhor." -- Lord Acton, Historia e Lirise ne Antikitet, 1877.

I poetizuar, ky nocion njihet gjeresisht si dy ujq dhe nje buall qe votojne se cfare do te hane per dreke.


Ky nocion, cfare ju ben te mendoni?
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2013, 15:53   #2
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 11,042
Thanks: 234
Thanked 260 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

Ka me shume buaj se ujqer..
shoku_tanku ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-03-2014, 18:50   #3
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 4,630
Thanks: 1,443
Thanked 1,347 Times in 862 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

Keta politikanet e sotem mesa duket mendojne qe mund te imponojne vullnetin e sovranit sepse jane perzgjedhur nga shumica. Ndonje dite do na dalin me ndonje ligj se ēfare ushqimi na lejohet edhe ēfare jo te konsumojme.

(Shteti ėshtė krijuar pėr njeriun. Dhe jo njeriu pėr shtetin. Gėte.)
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2014, 20:52   #4
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

"Jam i shqetesuar per qeverite e huaja dhe jam edhe me i shqetesuar per subjektet jo-qeveritare", ka thene Peha. "Kjo nuk do te thote se do te isha i lumtur nese NSA do e perdorte kete metode per te mbledhur te dhena gjeolokacioni. Por ama, me mire ata sesa Iranianet."
Ky citat arrogant dhe me moral te dyshimte eshte dhe rrenja e problemit. Cfare madhesie groteske duhet te kete Kompleksi i Zotit tek ky njeri qe dikton te menduarit e nje 'eksperti' si Mr. Peha? Ata besojne se mund ta *kontrollojne* kete lloj teknologjie? Xhindi i llampes jo vetem qe ka dale nga llampa, por po ben kercime erotike mbi preher per cdokend qe i tund me shkelje syri nje tufe me dollare.
"Por ama, me mire ata sesa Iranianet." E gabuar! Asnje nacion, Mr. Peha, perfshire dhe Shtetet e Bashkuara, nuk mund te perdorin kete lloj fuqie me pergjegjesine e duhur. Sa histori do te te duhet te ndodhe, dhe sa perandori do te duhet te numerosh derisa ta mesosh kete mesim? "Jam i shqetesuar per qeverite e huaja..." lexojeni perseri kete. Shihu nje here ne pasqyre. Ti je nje nder ata njerez qe ndihmojne ne *krijimin* e ketij lloj problemi dhe me pas, me vone, kthen koken me shprese nga te tjeret, per te gjetur nje zgjidhje.

Shpeshhere kam vrare mendjen se si mund te kisha qene une vete nese do te isha nje qytetar i zakonshem i Perandorise Romake, apo nje qytetar i thjeshte gjerman gjate L2B. Ne Rome, te tere e shihnin perdite rritjen e degradimit dhe mashtrimeve gjate rritjes se pushtetit te ushtarakeve. Ne Gjermani, e pane te tere te habitur renien e shpejte ne erresiren e thelle qe i pllakosi. Por cfare mund te kishin bere? Te protestonin? Te dilnin te marshonin? Une nese sot nuk e perdor me telefonin celular nuk ndaloj dot asgje. Qe te tere ne, secili njeri i zakonshem, jemi duke rene perhere e me teper viktima te teknologjive qe nuk i kuptojme e aq me pak i kontrollojme. Jam i mendimit qe instikti yne per te qene pjese e tufes dhe te shkojme pa u menduar andej nga shkojne te tere do te jete edhe nje tjeter vdekje per ne, por cfare mund te bejme? Mendoj se policia jone dhe forcat e armatosura e perdorin forcen pa u menduar absolutisht fare, por cfare mund te bejme? Mendoj se ngrohja globale eshte e vertete. E cfare pastaj?

Tani mendoj se e di se si ndiheshin qytetaret e thjeshte dhe te zakonshem ne Rome dhe ne Gjermani: te llashur. Ndihem sikur tani arrij te kuptoj se si u lejua te ndodhe cmenduria e L2B.


--- Autor anonim, duke komentuar nje deklarate te Jon Peha - ish keshilltar i Shtepise se Bardhe per teknologjine - ku ky shprehte opinionin e tij per lajmin se kompani private kudo neper bote kane filluar te shesin ne tregun nderkombetar pajisje qe mundesojne gjurmimin gjeolokativ dhe supervizimin e aktivitetit te cdo telefoni celular ne cdo pike te globit.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-08-2014, 20:58   #5
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,389
Thanks: 5,825
Thanked 6,845 Times in 4,370 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueRose Shiko postimin
Keta politikanet e sotem mesa duket mendojne qe mund te imponojne vullnetin e sovranit sepse jane perzgjedhur nga shumica. Ndonje dite do na dalin me ndonje ligj se ēfare ushqimi na lejohet edhe ēfare jo te konsumojme.

(Shteti ėshtė krijuar pėr njeriun. Dhe jo njeriu pėr shtetin. Gėte.)
Do te thoja tirania e pakices.

urime shoqe per postin e guvernatores.

eh mor gjel, jemi te vegjėl ne
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2014, 22:49   #6
Scion
Enraged
 
Avatari i Scion
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 239
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
Scion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėmScion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

... mbi parimin Ad Populum ose me thjeshte Ad Ignorantiam.
Scion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2017, 20:17   #7
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,745
Thanks: 373
Thanked 1,915 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

e ke thene vet...eshte e pavdekshme...

p.s. nese je i bindur...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2018, 22:54   #8
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,228
Thanks: 157
Thanked 978 Times in 617 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tirania e shumices

Vec me faktin qe nje grupim udheheq koke me vete, imponon idete, ligjet, normat etj, kjo eshte tirani, njejte sic ben Edi Rama me Shqiperine.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
demokraci, filozofi, psikologji

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur