Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: A ndikojne rrjetet sociale ne shtimin e perdoruesve te drograve?
Po 2 100.00%
Jo 0 0%
Nuk e di 0 0%
Votues: 2. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-09-2018, 10:01   #1
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 67
Thanks: 5
Thanked 16 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale?

Duke lexuar kete artikull, ndikimi i rrjeteve sociale, tregonte se sipas nje studimi rjete sociale mund te ndikojne ne nxitjen ndaj substancave narkotike.
artikulli thote: Shkencėtarė nga Qendra Kombėtare e Varėsive dhe Pėrdorimit tė Substancave tė Universitetit tė Kolombias (CASA), hetuan nėpėrmjet internetit sjelljen e mė shumė se 1000 (njė mijė) fėmijėve tė moshės nga 12 deri mė 17 vjeē. Studimi u shtri madje edhe tek 1000 ( njė mijė) nėpėrmjet intervistės telefonike. Sipas rezultateve tė studimit, tė gjithė ata qė kalojnė kohė ēdo ditė nė rrjetet sociale, kanė 5 herė mė shumė mundėsi qė tė fillojnė duhanin. Tre herė mė shumė mundėsi pėr tė pirė alkool nė mėnyrė taktike dhe dyfish mundėsi pėr tė tymosur kanabis.

Si mendoni a mund te jete e vertete nje gje e tille?
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Poshnja pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 10:46   #2
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,766
Thanks: 0
Thanked 1,271 Times in 972 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
Duke lexuar kete artikull, ndikimi i rrjeteve sociale, tregonte se sipas nje studimi rjete sociale mund te ndikojne ne nxitjen ndaj substancave narkotike.
artikulli thote: Shkencėtarė nga Qendra Kombėtare e Varėsive dhe Pėrdorimit tė Substancave tė Universitetit tė Kolombias (CASA), hetuan nėpėrmjet internetit sjelljen e mė shumė se 1000 (njė mijė) fėmijėve tė moshės nga 12 deri mė 17 vjeē. Studimi u shtri madje edhe tek 1000 ( njė mijė) nėpėrmjet intervistės telefonike. Sipas rezultateve tė studimit, tė gjithė ata qė kalojnė kohė ēdo ditė nė rrjetet sociale, kanė 5 herė mė shumė mundėsi qė tė fillojnė duhanin. Tre herė mė shumė mundėsi pėr tė pirė alkool nė mėnyrė taktike dhe dyfish mundėsi pėr tė tymosur kanabis.

Si mendoni a mund te jete e vertete nje gje e tille?
Rrjetet sociale jane droge per vete . Pse ne ketu me Forum cfare bejme ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 13-09-2018, 16:39   #3
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Jo, nuk eshte e vertete. Nese e ke kohen te limituar, rrjeti social eshte nje lloj komunikimi pa kohe dhe shume i shpejte. Nese mund te jesh i rrethuar qofshin edhe 500 veta, ne rrjet nje iks informacion e merr per max. 5 minuta dhe zgjidh problemin...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 19:19   #4
Poshnja
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 67
Thanks: 5
Thanked 16 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Poshnja ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Jo, nuk eshte e vertete. Nese e ke kohen te limituar, rrjeti social eshte nje lloj komunikimi pa kohe dhe shume i shpejte. Nese mund te jesh i rrethuar qofshin edhe 500 veta, ne rrjet nje iks informacion e merr per max. 5 minuta dhe zgjidh problemin...
Po kjo eshte e vertet per sa i perket komunikimit, por nuk mund te themi te njten gje edhe per informacionet pasi une do te thoja se 80-90% te informacioneve jane fake si i thone. Kurse nje forum ndryshon shume nga nje rrjete sociale. Ketu mund te diskutohet per tema te ndryshem dhe eshte nje staf qe i moderone, pastaj per sa i perkete politikes qe ndjek nje forum eshte tjeter gje. Por ne nje forum nuk eshte mania per te marre sa me shume like dhe share per perfitim.
Poshnja nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2018, 20:13   #5
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 21,704
Thanks: 8,998
Thanked 7,915 Times in 5,065 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 401
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
Duke lexuar kete artikull, ndikimi i rrjeteve sociale, tregonte se sipas nje studimi rjete sociale mund te ndikojne ne nxitjen ndaj substancave narkotike.
artikulli thote: Shkencėtarė nga Qendra Kombėtare e Varėsive dhe Pėrdorimit tė Substancave tė Universitetit tė Kolombias (CASA), hetuan nėpėrmjet internetit sjelljen e mė shumė se 1000 (njė mijė) fėmijėve tė moshės nga 12 deri mė 17 vjeē. Studimi u shtri madje edhe tek 1000 ( njė mijė) nėpėrmjet intervistės telefonike. Sipas rezultateve tė studimit, tė gjithė ata qė kalojnė kohė ēdo ditė nė rrjetet sociale, kanė 5 herė mė shumė mundėsi qė tė fillojnė duhanin. Tre herė mė shumė mundėsi pėr tė pirė alkool nė mėnyrė taktike dhe dyfish mundėsi pėr tė tymosur kanabis.

Si mendoni a mund te jete e vertete nje gje e tille?
Pasha t'madhin baba Tomorr, une tu nejt tan kta ore n'forum m'ka ba mu perdor substanca si kosi me sheqer dhe Iced Blonde Vanilla Bean Coconutmilk Latte....
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 19:25   #6
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Poshnja Shiko postimin
Po kjo eshte e vertet per sa i perket komunikimit, por nuk mund te themi te njten gje edhe per informacionet pasi une do te thoja se 80-90% te informacioneve jane fake si i thone. Kurse nje forum ndryshon shume nga nje rrjete sociale. Ketu mund te diskutohet per tema te ndryshem dhe eshte nje staf qe i moderone, pastaj per sa i perkete politikes qe ndjek nje forum eshte tjeter gje. Por ne nje forum nuk eshte mania per te marre sa me shume like dhe share per perfitim.
Stafi mund t'i moderoje temat, por kjo nuk do te thote qe nje perdorues substancash te perdore shkrime ne kundershtim me rregulloren e forumit apo stafi te moderoje shtimin e perdoruesve te substancave narkotike...

p.s. per shembull avataret mund te jene shumica fake, por kjo s'do te thote gje...madje edhe ketu ka patur zenka, mbase do te kene qene edhe nen efektin e dickaje...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 16-09-2018, 19:28   #7
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,644
Thanks: 896
Thanked 1,518 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Mua nė fakt mė shijon forumi kur jam tuj pi i birrė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 19:28   #8
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,521
Thanks: 3,403
Thanked 409 Times in 320 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elian70 Shiko postimin
Stafi mund t'i moderoje temat, por kjo nuk do te thote qe nje perdorues substancash te perdore shkrime ne kundershtim me rregulloren e forumit apo stafi te moderoje shtimin e perdoruesve te substancave narkotike...

p.s. per shembull avataret mund te jene shumica fake, por kjo s'do te thote gje...madje edhe ketu ka patur zenka, mbase do te kene qene edhe nen efektin e dickaje...
Kercenimi pershembull.

Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 19:29   #9
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 14,095
Thanks: 10,729
Thanked 6,669 Times in 3,826 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 181
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

ne fakt shumica high jane kur futen ktu , si sna ka shkuar mendja me perpara ….
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 20:07   #10
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
[/B]

Kercenimi pershembull.

nuk po te kuptoj se cdo te thuash me fjalen kercenim, por sa per aktoren eshte nje perdoruese substancash ne jeten reale...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-09-2018, 20:44   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,644
Thanks: 896
Thanked 1,518 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Ai u kercenua mbreme ne menyre mizore.

Doja t'i thoja I know about Nusja e Lales.
Une spo kuotoj gje , dhe s'besoj se eshte faji im se nuk kam pi as raki as birre..
Nuselalen e kam permend une , dhe kisha parasysh kete kafsheMe falni nese jeni ndier te kercenuar..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2018, 10:47   #12
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,644
Thanks: 896
Thanked 1,518 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

E- 70, kuptove gjė ti se unė s'mora vesh ēa ndodhi..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2018, 18:24   #13
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,925 Times in 1,299 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
E- 70, kuptove gjė ti se unė s'mora vesh ēa ndodhi..
ishte nje gjeagjeze qe thoshte se ke nuse do te futesh ne shtepi. une thashe qe edhe nuse lala futet ne shtepi (furia italisht)... pra zgjidhja e gjeagjezes apo gjizes (fergese) sic thote Pirdhatua eshte e pavlefshme. Tani se pse te ngaterrojne ty apo pse ty te pelqen te ngaterrohesh kete nuk e di akoma, ose po bej sikur nuk e di se s'me intereson. Kaq!


p.s. biro spiunet jane sheshit i tha plaka Qemalit...dhe ky vrau veten se spiunin e kishte ne krahun e djathe (Taras quhej spiuni)...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2018, 18:32   #14
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,644
Thanks: 896
Thanked 1,518 Times in 861 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shtimi i perdoruesve te substancave narkotike a ndikojne rrjetet sociale

Aha... thash mo kisha bėrė ndonjė gabim pa dashje...
Varja, shėndeti mirė... pa forumi vete e vje..
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur