Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-06-2019, 09:35   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,975
Thanks: 7,836
Thanked 3,596 Times in 1,889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Robotike : studenti kosovar nderton dore robotikeStudenti 24-vjeēar nga Prishtina, Endrit Toplica ka bėrė njė dorė robotike qė mund tė pėrdoret pėr personat me duar tė amputuara.
Toplica pajisjet i ka blerė nė dyqanet online jashtė vendit dhe dorėn prej plastike e ka shtypur me njė printer 3D.
Kėtij studenti i janė dashur 6 muaj pėr tė bėrė njė dorė tė tillė.
“Dora robotike, nė tė ardhmen mund t’iu pėrshtatet njerėzve nė vend tė njė proteze statike, e cila lėviz nė ndikim tė muskujve. Dora i ka pesė motorė brenda qė bėjnė lėvizje lineare, lėvizje drejt, para dhe mbrapa. Kjo pajisje e vogėl, lėvizjet e muskujve i shndėrron nė sinjale elektrike, ajo i dėrgon pėrmes njė pllake tė vogėl kontrolluese dhe brenda ka njė algoritėm qė tė gjitha sinjalet elektrike i dėrgon nė lėvizje pėr secilin motor, varėsisht si e ke menduar ti ta lėvizėsh dorėn, kjo i bėn ato lėvizje”, thotė studenti Toplica.
Ai thotė se tash mund ta bėjė shumė mė shpejt.
“Deri 90 pėr qind ėshtė masa e saktėsisė dhe 10 pėr qind qė mund tė gabojė. Personi ka nevojė pėr testim dhe prova deri sa tė dijė, tė mėsohet tė punojė me tė. Kjo dorė mund tė shėrbej si protezė dhe protezė shumė mė e lirė dhe qė ofron mė shumė gjėra se sa protezat e zakonshme. Nėse ia vendos kėtė dorė dhe pas pesė vjetėve normalisht, fėmijės pse personit i ndryshon madhėsia e njėrės dorė, lirisht tė gjitha pjesėt elektrike, motorėt i ruan dhe vetė e printon njė madhėsi mė tė madhe dhe ia vendos tė gjitha, pėr njė kosto shumė mė tė ulėt, pra nuk ke nevojė ta ndėrron tė gjithė protezėn”, thotė ai.
Nė Klinikėn Ortopedike, rreth tre mijė persona nė vit kėrkojnė shėrbime/proteza pėr njėrėn nga gjymtyrėt e trupit. Vendosja e njė dorė robotike mund tė bėhet pa u konsultuar me ortopedin.

Nė njė tė ardhme tė afėrt, Endriti thotė se mund tė fillojė prodhimin e mė shumė pajisjeve tė tilla pėr ata qė kanė nevojė. /REL/Telegrafi/
_____________________________________
https://telegrafi.com/studenti-kosov...obotike-video/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur