Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-06-2011, 01:37   #21
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Nje pamje te detit qe hyn ne brendesi te tokes se Atlantides duke ndare nje nivel te qytetit nga tjetri. Ne te djathte, nje kulle ndricimi me dy statuja metalike qe mbeshtesin llambat gjigande. Ndersa ne sfond, ne qiell duken 3 mjete fluturuese.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:38   #22
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Nje tjeter pamje arkitekturale mahnite e qendres se qytetit. Krahet ne koke jane evidente ne statujen qe ndodhet ne maje te shkalleve, gje qe ka qene nje subjekt i preferuar i artit te Atlantasve. Qyteti eshte projektuar ne menyre te tille ku te gjtiha artet mund te shprehen ne maksimumin e kompleksitetit te tyre. Shkalla te con ne nje universitet qe i dedikohet studimit te fenomenit te kohes.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:39   #23
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Orikalku dhe ari ishin materialet qe perdoreshin me shume ne ndertimin e kupolave te ndertesave. Pamja eshte ajo e qendres se qytetit dhe ndertesa me mahnitese eshte ajo e nje observatori astronomik. Disa nga kupolat qe dallohen ne kete foto si dhe ne te tjerat jane te ashtuquajturat sonorus cupolas te cilat prodhojne nje tingull konstant si rrjedhoje e veprimtarise se eres.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:40   #24
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Kjo qe shihet ne foton e meposhtme ka qene nje pjese e madhe e qytetit e pare nga jashte. Brenda kupolave te shumta muzikore ndodheshin planetarium dhe ndertesa te tjera publike. Kjo qe shihet ketu eshte pjesa e shenjte e qytetit ku hyrja ishte e ndaluar.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:40   #25
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Nen pjesen qendrore te qytetit kishte boshlliqe madheshtore qe mbaheshin nga kolona te tilla. Ne pjesen e poshteme te fotos dallohen figura mitike e demit ne kolonen ngjitur me hyrjen si dhe permasat e njeriut dhe te vete demit ne krahasim me te tjeret qe jane te pershkruar ne kolone.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:41   #26
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Ne kete smerald gjigand i gedhendur me transparence ishin shkruar ligjet kryesore te qytetit, te perkthyera ne gjuhe dhe dialekte te ndryshme. Tabelat e Smeraldit ishin te ruajtura ne nje dhome te nendheshme ne pjesen te me ndaluar te Atlantides.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:42   #27
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Nen keto porta gjigande metalike, vazhdimisht te ruajtura nga roje, ndodhej hyrja per ne dhomen e alkimise dhe ne hollin ku mund te kontaktohej bota e insekteve. Keto porta ashtu si dhe kupolat kishin nje efekt muzikor. Ne te gjitha skulpturat atlantase si dhe hyrje, metalet si floriri, argjendi dhe orikalku ishin te perdorura gjeresisht.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:42   #28
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Ne kete lugine, larg nga qyteti, varroseshin mbreterit e Atlanteve. Ka qene nje lugine e thelle ne te cilen monumentet funerale datojne mbrapa ne kohe qe ne lindjen e Atlantides sebashku me varret e reja. Keto monumente jane nje ishin nje dokument historik dhe jo vetem politik apo artistik.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:43   #29
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Kopshti prej guri dhe metali. Perbri statujave ka peme, lule, kafshe dhe gure te cmuar. Ky eshte nje nga pjeset e jashteme te qytetit. Ne sfond duken dy piramida.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:44   #30
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Parku i kafsheve te zhdukura. Kishte kafshe te rralla dhe paraqitje te kafsheve prehistorike ne madhesine e tyre aktuale.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:45   #31
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Mbareshtimi ne det. Kultivimi dhe programi i mbareshtimit ne tabanin e detit i beri te mundur delfineve dhe kafsheve te tjera ujore qe te kryenin funksione te njejta me ato te qeneve te stanit ne siperfaqe. Ketu dallohen po ashtu dhe statuja te bera nga korali i kuq. Nendeteset, te perdorura si per kultivim po ashtu dhe si anije te siperfaqes funksionojne sipas sistemit shtytes elektromagnetik.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:45   #32
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Pamja e fundit i perket nje fasade te qytetit qe shikon nga deti dhe dallohet nje statuje tipike per kulturen altantase si dhe zbukurimet e shumta dhe me bollek ne ar dhe gure te cmuar.mPo ashtu dhe gjeometria dhe fantazia e pahasur ne asnje kulture tjeter dhe qe konfiromon zhvillimin e madh te ketij civilizimi.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:46   #33
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Nje dhome veshjeje me statuja dhe dekoracione. Mund te dallohen koleksionet e gjerave te cmuara dhe te tualetit.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-06-2011, 01:46   #34
Darius
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Kjo foto paraqet kataklizmen qe shkaterroi qytetin dhe kontinentin. Ne te djathte shikohet njeri nga koloset qe flaket tutje nga fuqia e dallgeve gjigande.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2011, 15:51   #35
LinuxoiD
Anėtar
 
Avatari i LinuxoiD
 
Data e antarėsimit: Dec 2009
Vendndodhja: @PC
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
LinuxoiD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Atlantis qyteti i humbur..

Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...Koncepti i njė artisti tregon qytetin e Atlantides si ai ka qenė ndertuar nė legjendė.


Te udhėhequr nga nje ekipi studiuesish,mund tė jetė vendosur pėrfundimisht vendi i qytetit te humbur te Atlantides, metropoli legjendar,qe besohet si i mbytur nga njė cunam mijėra vite mė parė, nė nje baltovine nė jug tė Spanjės.

"Kjo ėshtė fuqia e tsunamit," thote kreu studiues, Richard Freund,per Reuters.

"Eshtė kaq e vėshtirė pėr tė kuptuar se si mund tė fshihen nga faqja e dheut 60 milje territor nė brendėsi te ujit dhe kjo eshte pak per ate qe ka ndodhur ne fakt", tha Freund, profesori nė Universitetin e Hartford i cili udhėhoqi njė ekip ndėrkombėtar pėr kėrkimin e vendit te vėrtetė tė Atlantides.

Pėr tė zgjidhur misterin e vjetėr, ekipi analizoi imazhet satelitore tė njė qyteti tė dyshuar te zhytur nė veri tė Cadiz,te Spanjė. Atje mendojne se aty ndodhet i varrosur nė keneten e madhe te Parkut Ana Dona, sundimi i nje qyteti te lashte i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologėve dhe gjeologėve nė vitin 2009 dhe 2010 kane pėrdorur njė kombinim te studimit te terrenit nepermjet radarit, hartes digjitale dhe teknologjise nėnujore.

Freund thote se nė Spanjėn qendrore ndodhen njė seri e ēuditshme e "qyteteve te te humburve," keto te ndėrtuara si njė kopje te Atlantides 'ndoshta nga te shperngulurit e shpetuar,pas shkatėrrimit tė ngjarė tė qytetit te Atlantides nga njė cunami, kjo si nje prove per studimin e tyre- vazhdon ai.

Atlantidasit, banorėt tė cilėt nuk vdiqen nga cunami, iken nė brendėsi tė tokės dhe ndėrtuan atje disa qytete tė reja, shton Freund,kreu i i ekipit.

Pėrfundimet e ekipit janė tė detajuara Temen "Gjetjen e Atlantides", nė kanalin TV Channel Geographic Kombėtar spanjisht

Ndėrsa ėshtė e vėshtirė tė thuhet me siguri se vendi nė Spanjė ėshtė Atlantida, Freund thote se "kthesa" eshtė gjetja e qyteteve te peraferta ne ngjashmeri,qe na bėn tė rrisimi besimin se baneasat e Atlantis u varrosen nė baltė.

"Ne kemi gjetur diēka qė askush tjetėr nuk e ka parė kurrė mė parė, e cila i jep njė shtesė kredibiliteti, sidomos pėr arkeologjinė,qė ka kuptim shumė mė tepėr," thote Freund.mage: Unazat e Atlantides sipas grafikes kompjuterike

Njė grafik kompjuterik tregon unazat koncentrike qė mund tė kenė ekzistuar gjatė kulmit te lulezimit teAntlantides se lashtė ". Shkencėtarėt kanė parė prova tė strukturave tė tilla zhytur nėn baltovinen e madhe teParkun Ana Dona tė Spanjės jugore.

Platoni filozof grek shkroi rreth Atlantides 2.600 vjet mė parė, duke e pėrshkruar atė si "njė ishull qe ndodhet nė frontin e ngushtices qė nga ju quhet Shtyllat e Herkulit",ose Ngushtica e Gjibraltarit qė njohihej qe nė antikitet.

Duke pėrdorur shkrimet e detajuara te Platonit per Atlantiden, si njė hartė, kėrkimet janė pėrqendruar nė Mesdhe dhe ne Atlantiku, si vendet mė tė mira tė mundshme pėr qytetin. Hulumtuesit kanė propozuar mė parė se Atlantida ndodhej nė ishullin grek tė Santorinit , nė ishullin italian tė Sardenjės ose nė Qipro .

Tsunamet nė rajon janė tė dokumentuara pėr shekuj, thotė Freund. Njė nga mė tė medhejt ishte ai i raportuar qė shkaterroi Lisbonėn nė nėntor 1755.

Debati nėse ka ekzistuar me tė vėrtetė Atlantida ne SHBA,ka zgjatur pėr mijėra vjet por ato "dialogje" Platoni i shuan ne shkrimet e tij rreth 360 pes,ku jep burimet historike tė njohura si informacioni pėr qytetin mistik. Platoni thote se ishulli qė ai e quajti Atlantid "nė njė ditė dhe natė tė vetme ... u zhduk nė thellėsitė e detit."

Ekspertėt japin planin e gėrmimeve tė mėtejshme pėr tė studiuar nė vendin ku ata besojnė se Atlantida ėshtė vendosur si dhe krahasimi qe duhet te bejne me "qytete" misterioze nė qendėr tė Spanjės 150 milje larg nga Atlantida e supozuar, ku gjenden sot keto objekte.

Ky raport u pėrfshi si informacion nga Reuters dhe msnbc.com. "Gjetja e Atlantides", njė dokumentar nė lidhje me kėrkimin pėr rrėnojat e qytetit,do te jepet sonte kete te marte on air nė TV National Geographic Channel...

http://www.msnbc.msn.com/id/42072469...icle%5B/url%5D
LinuxoiD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2011, 16:31   #36
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Atlantis qyteti i humbur..

Mesa di une Plato e pershkruan Atlantisin me te madh se azia e vogel dhe libia te marra se bashku, ajo s'mund te jete Atlantis.

Kontradikta tjeter e madhe e Platos eshte Athina. Tribute me te vjetra u ngulen ne athine(pellasge) qe ne kohen e neolitikut 3500 vjet para krishtit, por nisi te marre trajten e nje qyteti vetem ne epoken mikenase, pra me vone, per te arritur kulmin e lulezimit ne shekullin e 5 para krishtit.
Sipas mitit Athina u themelua nga mbreti Cecrops, gjysem njeri gjysem gjarper, reptilian menjefjale.
Atlantis ka qene(thot ai) 9 mije e ca vjet perpara tij.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2011, 18:37   #37
E_PAKAPSHME
V.I.P
 
Avatari i E_PAKAPSHME
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Tirane
Posts: 292
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
E_PAKAPSHME ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Atlantis qyteti i humbur..

hajde histori hajde, bani vrima ne uje bani, ose merrni e beni nje atlantis te ri ....ahahahaa,nejse shume e bukur si vend po te ishte i vertet
__________________
☻/♥......I LoVe YoU
/▌
/ \

(●̮̮̃•̃) (●̮̮̃•̃) .. Me & You in♥♥♥
/█\ ♥/█\

(Æ`v“Æ) ͡๏̯๏
`·.ø.·“
ø.·“... ø.·“Ø) ø.·*Ø)
(ø.·“ (ø.·“ .·“ øø.·ØÆ`· ..
♥ Lﻻ ﻉ√٥oυ F٥гﻉ√
E_PAKAPSHME nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2011, 14:28   #38
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Atlantis qyteti i humbur..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LinuxoiD Shiko postimin
Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...Koncepti i njė artisti tregon qytetin e Atlantides si ai ka qenė ndertuar nė legjendė.


Te udhėhequr nga nje ekipi studiuesish,mund tė jetė vendosur pėrfundimisht vendi i qytetit te humbur te Atlantides, metropoli legjendar,qe besohet si i mbytur nga njė cunam mijėra vite mė parė, nė nje baltovine nė jug tė Spanjės.

"Kjo ėshtė fuqia e tsunamit," thote kreu studiues, Richard Freund,per Reuters.

"Eshtė kaq e vėshtirė pėr tė kuptuar se si mund tė fshihen nga faqja e dheut 60 milje territor nė brendėsi te ujit dhe kjo eshte pak per ate qe ka ndodhur ne fakt", tha Freund, profesori nė Universitetin e Hartford i cili udhėhoqi njė ekip ndėrkombėtar pėr kėrkimin e vendit te vėrtetė tė Atlantides.

Pėr tė zgjidhur misterin e vjetėr, ekipi analizoi imazhet satelitore tė njė qyteti tė dyshuar te zhytur nė veri tė Cadiz,te Spanjė. Atje mendojne se aty ndodhet i varrosur nė keneten e madhe te Parkut Ana Dona, sundimi i nje qyteti te lashte i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologėve dhe gjeologėve nė vitin 2009 dhe 2010 kane pėrdorur njė kombinim te studimit te terrenit nepermjet radarit, hartes digjitale dhe teknologjise nėnujore.

Freund thote se nė Spanjėn qendrore ndodhen njė seri e ēuditshme e "qyteteve te te humburve," keto te ndėrtuara si njė kopje te Atlantides 'ndoshta nga te shperngulurit e shpetuar,pas shkatėrrimit tė ngjarė tė qytetit te Atlantides nga njė cunami, kjo si nje prove per studimin e tyre- vazhdon ai.

Atlantidasit, banorėt tė cilėt nuk vdiqen nga cunami, iken nė brendėsi tė tokės dhe ndėrtuan atje disa qytete tė reja, shton Freund,kreu i i ekipit.

Pėrfundimet e ekipit janė tė detajuara Temen "Gjetjen e Atlantides", nė kanalin TV Channel Geographic Kombėtar spanjisht

Ndėrsa ėshtė e vėshtirė tė thuhet me siguri se vendi nė Spanjė ėshtė Atlantida, Freund thote se "kthesa" eshtė gjetja e qyteteve te peraferta ne ngjashmeri,qe na bėn tė rrisimi besimin se baneasat e Atlantis u varrosen nė baltė.

"Ne kemi gjetur diēka qė askush tjetėr nuk e ka parė kurrė mė parė, e cila i jep njė shtesė kredibiliteti, sidomos pėr arkeologjinė,qė ka kuptim shumė mė tepėr," thote Freund.mage: Unazat e Atlantides sipas grafikes kompjuterike

Njė grafik kompjuterik tregon unazat koncentrike qė mund tė kenė ekzistuar gjatė kulmit te lulezimit teAntlantides se lashtė ". Shkencėtarėt kanė parė prova tė strukturave tė tilla zhytur nėn baltovinen e madhe teParkun Ana Dona tė Spanjės jugore.

Platoni filozof grek shkroi rreth Atlantides 2.600 vjet mė parė, duke e pėrshkruar atė si "njė ishull qe ndodhet nė frontin e ngushtices qė nga ju quhet Shtyllat e Herkulit",ose Ngushtica e Gjibraltarit qė njohihej qe nė antikitet.

Duke pėrdorur shkrimet e detajuara te Platonit per Atlantiden, si njė hartė, kėrkimet janė pėrqendruar nė Mesdhe dhe ne Atlantiku, si vendet mė tė mira tė mundshme pėr qytetin. Hulumtuesit kanė propozuar mė parė se Atlantida ndodhej nė ishullin grek tė Santorinit , nė ishullin italian tė Sardenjės ose nė Qipro .

Tsunamet nė rajon janė tė dokumentuara pėr shekuj, thotė Freund. Njė nga mė tė medhejt ishte ai i raportuar qė shkaterroi Lisbonėn nė nėntor 1755.

Debati nėse ka ekzistuar me tė vėrtetė Atlantida ne SHBA,ka zgjatur pėr mijėra vjet por ato "dialogje" Platoni i shuan ne shkrimet e tij rreth 360 pes,ku jep burimet historike tė njohura si informacioni pėr qytetin mistik. Platoni thote se ishulli qė ai e quajti Atlantid "nė njė ditė dhe natė tė vetme ... u zhduk nė thellėsitė e detit."

Ekspertėt japin planin e gėrmimeve tė mėtejshme pėr tė studiuar nė vendin ku ata besojnė se Atlantida ėshtė vendosur si dhe krahasimi qe duhet te bejne me "qytete" misterioze nė qendėr tė Spanjės 150 milje larg nga Atlantida e supozuar, ku gjenden sot keto objekte.

Ky raport u pėrfshi si informacion nga Reuters dhe msnbc.com. "Gjetja e Atlantides", njė dokumentar nė lidhje me kėrkimin pėr rrėnojat e qytetit,do te jepet sonte kete te marte on air nė TV National Geographic Channel...

http://www.msnbc.msn.com/id/42072469...icle%5B/url%5D
http://www.youtube.com/watch?v=Km69B...eature=related
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2011, 21:47   #39
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,885
Thanks: 73
Thanked 36 Times in 10 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Atlantis qyteti i humbur..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LinuxoiD Shiko postimin
Besohet se eshte gjetur perfundimisht qyteti i humbur i Atlantides...Koncepti i njė artisti tregon qytetin e Atlantides si ai ka qenė ndertuar nė legjendė.


Te udhėhequr nga nje ekipi studiuesish,mund tė jetė vendosur pėrfundimisht vendi i qytetit te humbur te Atlantides, metropoli legjendar,qe besohet si i mbytur nga njė cunam mijėra vite mė parė, nė nje baltovine nė jug tė Spanjės.

"Kjo ėshtė fuqia e tsunamit," thote kreu studiues, Richard Freund,per Reuters.

"Eshtė kaq e vėshtirė pėr tė kuptuar se si mund tė fshihen nga faqja e dheut 60 milje territor nė brendėsi te ujit dhe kjo eshte pak per ate qe ka ndodhur ne fakt", tha Freund, profesori nė Universitetin e Hartford i cili udhėhoqi njė ekip ndėrkombėtar pėr kėrkimin e vendit te vėrtetė tė Atlantides.

Pėr tė zgjidhur misterin e vjetėr, ekipi analizoi imazhet satelitore tė njė qyteti tė dyshuar te zhytur nė veri tė Cadiz,te Spanjė. Atje mendojne se aty ndodhet i varrosur nė keneten e madhe te Parkut Ana Dona, sundimi i nje qyteti te lashte i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologėve dhe gjeologėve nė vitin 2009 dhe 2010 kane pėrdorur njė kombinim te studimit te terrenit nepermjet radarit, hartes digjitale dhe teknologjise nėnujore.

Freund thote se nė Spanjėn qendrore ndodhen njė seri e ēuditshme e "qyteteve te te humburve," keto te ndėrtuara si njė kopje te Atlantides 'ndoshta nga te shperngulurit e shpetuar,pas shkatėrrimit tė ngjarė tė qytetit te Atlantides nga njė cunami, kjo si nje prove per studimin e tyre- vazhdon ai.

Atlantidasit, banorėt tė cilėt nuk vdiqen nga cunami, iken nė brendėsi tė tokės dhe ndėrtuan atje disa qytete tė reja, shton Freund,kreu i i ekipit.

Pėrfundimet e ekipit janė tė detajuara Temen "Gjetjen e Atlantides", nė kanalin TV Channel Geographic Kombėtar spanjisht

Ndėrsa ėshtė e vėshtirė tė thuhet me siguri se vendi nė Spanjė ėshtė Atlantida, Freund thote se "kthesa" eshtė gjetja e qyteteve te peraferta ne ngjashmeri,qe na bėn tė rrisimi besimin se baneasat e Atlantis u varrosen nė baltė.

"Ne kemi gjetur diēka qė askush tjetėr nuk e ka parė kurrė mė parė, e cila i jep njė shtesė kredibiliteti, sidomos pėr arkeologjinė,qė ka kuptim shumė mė tepėr," thote Freund.mage: Unazat e Atlantides sipas grafikes kompjuterike

Njė grafik kompjuterik tregon unazat koncentrike qė mund tė kenė ekzistuar gjatė kulmit te lulezimit teAntlantides se lashtė ". Shkencėtarėt kanė parė prova tė strukturave tė tilla zhytur nėn baltovinen e madhe teParkun Ana Dona tė Spanjės jugore.

Platoni filozof grek shkroi rreth Atlantides 2.600 vjet mė parė, duke e pėrshkruar atė si "njė ishull qe ndodhet nė frontin e ngushtices qė nga ju quhet Shtyllat e Herkulit",ose Ngushtica e Gjibraltarit qė njohihej qe nė antikitet.

Duke pėrdorur shkrimet e detajuara te Platonit per Atlantiden, si njė hartė, kėrkimet janė pėrqendruar nė Mesdhe dhe ne Atlantiku, si vendet mė tė mira tė mundshme pėr qytetin. Hulumtuesit kanė propozuar mė parė se Atlantida ndodhej nė ishullin grek tė Santorinit , nė ishullin italian tė Sardenjės ose nė Qipro .

Tsunamet nė rajon janė tė dokumentuara pėr shekuj, thotė Freund. Njė nga mė tė medhejt ishte ai i raportuar qė shkaterroi Lisbonėn nė nėntor 1755.

Debati nėse ka ekzistuar me tė vėrtetė Atlantida ne SHBA,ka zgjatur pėr mijėra vjet por ato "dialogje" Platoni i shuan ne shkrimet e tij rreth 360 pes,ku jep burimet historike tė njohura si informacioni pėr qytetin mistik. Platoni thote se ishulli qė ai e quajti Atlantid "nė njė ditė dhe natė tė vetme ... u zhduk nė thellėsitė e detit."

Ekspertėt japin planin e gėrmimeve tė mėtejshme pėr tė studiuar nė vendin ku ata besojnė se Atlantida ėshtė vendosur si dhe krahasimi qe duhet te bejne me "qytete" misterioze nė qendėr tė Spanjės 150 milje larg nga Atlantida e supozuar, ku gjenden sot keto objekte.

Ky raport u pėrfshi si informacion nga Reuters dhe msnbc.com. "Gjetja e Atlantides", njė dokumentar nė lidhje me kėrkimin pėr rrėnojat e qytetit,do te jepet sonte kete te marte on air nė TV National Geographic Channel...

http://www.msnbc.msn.com/id/42072469...icle%5B/url%5D
sipas fotos paskan qene me te moderuar se ne tash
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 05:31   #40
Vlonjati
Super Anėtar
 
Avatari i Vlonjati
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 146
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Vlonjati ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Atlantida, misteri i kontinentit tė zhdukur

Atlantida nuk ka lidhje me Athinen sepse ATLANTIDA eshte 10 mije vjet me pare , nderkohe qe Athina atehere nuk existonte fare__Aty Platoni genjen ,

Por mendoj se per te gjetur ku ka qene Atlantida duhet marre parasysh edhe APPIANI , qe eshte historiani me i mire i Perandorise romake si dhe historiani me i mire per Iliret

Ajo qe me cudti mua eshte se si ka mundesi asnje nuk i ka dhene rendesi fjaleve te Appianit kur flet per Atlantiden

Ndoshta studjuesit nuke e kane vene re, sepse Appiani nuk flet posacerisht per Atlantiden, por ai ai flet per Atlantiden ne kapitullin kur flet per Iliret

Dhe nga fjalet qe thote Appiani kuptohet shume lehte ku eshte Atlantida.....Appiani e justifikon shume bukur vendin ku eshte permbytur Atlantida,
dhe faktin qe thote ai nuk e kundershton dot ...........

Shkakun pse ka ndodh permbytja e Atlantides e shpjegon edhe Ajnshtajni....

Lexojeni me kujdes Appianin dhe atje do e gjeni ku gjendet Atlantida , sipas Appianit
Vlonjati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur