Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-02-2014, 10:10   #21
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Me ka bere pershtypje kur kam lexuar dramen Helena te Euripides, sesi Hera krijoi nje imazh te saj dhe e coi ne Troje, kurse Helenen e vertete permes nje reje e coi ne Egjipt.
Ndoshta ka lodhje me kete teme. Ndoshta aty mori emrin Nefertiti?
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2014, 18:46   #22
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Simbas historis nuk perputhet koha ne te cilat ato kane jetuar.Nefertiti duhet te kete jetuar rreth dy shekuj me mbrapa se personashi Helena e Trojes.
Marre nga tema e dardaneve:

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nefertiti,o Neptera per Ittitet eshte aferisht 60 vjet perpara Kadeshit,o ne kohen kur i kerkon Shuppiluliumes ti dergoje nje princ itit per burre,mbas vdekjes se faraonit,e Shuppiluiluma i dergon djalin Zannanza,qe egjiptianet e vrasin....

Troja e shtate ku mendohet te jete ajo e luftes...(1300-1150 ) eshte mbrapa Nefertitit,perpudhet me me shume me kohen e Ramsesist.

Por edhe ne keto kohera si te Nevertitit e si te Ramsesit,ittititet ishin superfuqi,e mos harojme dhe Asiret,qe ne vitin 1350 pk,ndane Mitanin qe shtrihej nga Tigri deri ne Mesdhe (Shuppiluliuma me asirin Assurubal) dhe edhe ne kohen e Ramsesit ishin superfuqi.

Eshte e veshtire qe midis ketyre supefuqive te ndodhte nje lufte 10 vjeēare si ajo e Trojes e keta te mos nderhynin.

Si rakordohen keto fakte?

Kadeshi 1270 pes
Nefertiti (60+ vjet para Kadeshit) 1330-1340 pes.
Qe do te thote se nese Nefertiti ka jetuar rreth 1330 pes, Helena ka jetuar 2 shekuj me pare, pra ne 1530.

Ne citimin me lart themi se Troja e 7-te, 1300-1150 pes. eshte ajo kur mund te kene ndodhur turbullirat. Helena nuk mund te kete jetuar 200 vjet para luftes Trojes, apo jo?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2014, 19:22   #23
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,833
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Hahahaha,qka mendon ti i nderuari Socio???...
Une mendoj se bota antike ka pasur femra shume me te bukura.

__________________
Na prift e mbara.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2014, 12:27   #24
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,239
Thanks: 1,517
Thanked 2,114 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 147
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fiore Shiko postimin
Por do te zinin thumb ne faktin se njera njihet me teper si shkas i ngjajreve qe shkaktuan nje lufte boterore qe sot njihet ne shkalle me lokale si Lufta e Trojes, se sa si mbretereshe, ndersa tjetra per shkak te pushtetit qe gezonte ti bej hije bukurise.

Ajnej

Nuk jam dakort me percaktimin qe i ke bere "Luftes se Trojes",si lufte boterore,sepse ajo ishte nje lufte qe nuk morri permasa boterore,per me teper qe u zhvillua brenda vete botes greke ;midis dy qyteteve greke:Mikenes dhe Trojes. Mund te shprehemi ,qe shkatoi nje lufte qe njihet ne historine boterore,si Lufta e Trojes.Keshtu do ishim me te sakte.

PS:ky korrigjim ,qe thjesht per saktesim.
Fiore...pershendetje

Do te bej edhe une nje korrigjim te vogel shkrimit tend. Nocioni 'Grek' eshte shune I vonet. Gjate luftes se Trojes e ashtu quajtur 'greqishte' nuk egzistonte as si gjuhe. Me sa di une sipas te dhenave qe kemi qe nuk eshte cudi te jene te manipuluara si cdo formacion historik qe na eshte prure deri tani ka figuruar per here te pare diku ne vitet 800 Bc. Biles thone qe Iliada eshte perkthyer ne 'greqisht' nga nje gjuhe 'tjeter'. Cfar gjuhe tjeter mund te jete folur ne rajon ne ate kohe pervec 'shqipes'?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2014, 12:48   #25
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,969
Thanks: 15,514
Thanked 9,223 Times in 6,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Nga antike deri sot

1-Aprohdite/Venus
2-Helena
3-Cleopatra
4-Maria
5-Sheherazade
6-Mona Liza
7-Madame Pompadour
8-Elisabeth Amalie Eugenie
9-Audrey Hepburn
10-Marylin Monroe
10*****= Femra e juaj.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2014, 14:06   #26
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e nj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YOKO Shiko postimin

Loved by a King, hated by an Empire!
Why would she be hated by the empire?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2014, 20:14   #27
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur

Se pari kjo teme flet per nje person specifik historik dhe jo per parapelqimet e dalldisjet personale te anetareve ne 20 postet e fundit (perjashto Yoko). Keto mund t'i atashohen nje rubrike tjeter tek estetika.

Per ndonje ketu, Kleopatra, fliste 9-10 gjuhe perfshi edhe gjuhen Egjiptiane. Ajo kishte marre te njejtin edukim si vellezerit ne Greqisht, ne historine klasike dhe kishte shkelqyer ne shkenca. Ka rekorde se ajo ishte nje kalorese dhe balerine e shkelqyer.

Si Ptolemi ashtu edhe Dio Casio e pershkruajne si nje femer shume terheqese sidomos kur qe e re. Vec kesaj ata thonin se zeri i saj qe i tille sa impononte respekt dhe inteligjenca e saj i linte te mberthyer proponentet. Sic e dini Anthony ishte betuar ta urrente me gjithe shpirt, por nuk arriti dot.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-05-2014, 21:02   #28
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Njehere flet i madhi...

Pyetje: Cfare mund te thuhet per perkatesine e Kleopatres? Kam lexuar ne nje artikull kohe me pare se nga DNA i perkiste nje familje greke qe sot eshte territor i Maqedonise (lemsh me duket dhe kjo por e mbaj mend shume mire qe keshtu thuhej). Nuk kishte emra specifike pasi ishte me shume nje artikull informues mbi parfumin dhe kozmetiken po me beri pershtypje kur e lexova se pse ishte perfshire si fakt dhe nuk ishte dhene konkluzioni se ku mbeshteteshin.

Ps. mesa kuptoj une ketu po flitet nese mbreteresha Helena eshte e njejta me mbretereshen Nefertiti. JO? Pra, a jane i njejti person apo jo?
Edhe se dolen njehere forumistet nga tema duke shprehur preferencat e tyre personale, s'u be nami.
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2014, 01:49   #29
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,070
Thanks: 1
Thanked 60 Times in 54 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Helena dhe Nefertiti jane i njejti person historik.
Nefertajti - perkthehet si : the beautiful woman has come. Kjo s'do koment.

Dihet mire se Menelau nga Troja u kthye pa Helenen, mirepo meqenese ererat ne kohe te kthimit, nuk ishin te favorshme, anija e tij perfundoi ne Egjipt. Ndersa nga egjipti, u kthye me Helenen.

Rrugetimi i tij dhe kthimi zgjati afro 20 vjet ashtu sikur edhe me heronjte tjere; Odiseu pat poaq vite kurbet.


Tani vijme te pika me interesante, Nefertiti pas 20 vitesh mbreterim, papritmas zhduket nga cdo lloj reference. Nuk ka asnje raport nese ajo vdiq. Nuk ka varreze te saj. Nuk ka mre asnje informate per te.


SIPAS TRADITES MENELAU U KTHYE ME HELENEN DHE AJO SEBASHKU ME MENELAUN U GUREZUAN PER VDEKJE. MEGJITHATE PERENDIA I KTHEY ATA NE YJE DH EI VENDOSI NE QIELL.

Ky eshte fundi. Ne Egjipt nuk ngel me asnje gjurme e ekzistences se saj.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2014, 02:45   #30
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Helena dhe Nefertiti jane i njejti person historik.
Nefertajti - perkthehet si : the beautiful woman has come. Kjo s'do koment.

Dihet mire se Menelau nga Troja u kthye pa Helenen, mirepo meqenese ererat ne kohe te kthimit, nuk ishin te favorshme, anija e tij perfundoi ne Egjipt. Ndersa nga egjipti, u kthye me Helenen.

Rrugetimi i tij dhe kthimi zgjati afro 20 vjet ashtu sikur edhe me heronjte tjere; Odiseu pat poaq vite kurbet.


Tani vijme te pika me interesante, Nefertiti pas 20 vitesh mbreterim, papritmas zhduket nga cdo lloj reference. Nuk ka asnje raport nese ajo vdiq. Nuk ka varreze te saj. Nuk ka mre asnje informate per te.


SIPAS TRADITES MENELAU U KTHYE ME HELENEN DHE AJO SEBASHKU ME MENELAUN U GUREZUAN PER VDEKJE. MEGJITHATE PERENDIA I KTHEY ATA NE YJE DH EI VENDOSI NE QIELL.

Ky eshte fundi. Ne Egjipt nuk ngel me asnje gjurme e ekzistences se saj.
Te kam shkruar ne nje postim me lart por nuk e di a e ke pare, beson se Euripidi kete ka dashur te thote mes drames se tij Helena?
Mund te te sjell pjese te drames ketu per nje verifikim, duhet ta kem ne biblioteken time akoma, por mua me ka bere shume pershtypje kur e kam lexuar - dhe me keto qe thua per mua Euripides kete ka dashur te thote.
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 03:28   #31
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO
Shiko postimin
Simbas historis nuk perputhet koha ne te cilat ato kane jetuar.Nefertiti duhet te kete jetuar rreth dy shekuj me mbrapa se personashi Helena e Trojes.
Me duket se e ke fjalen per Nefertarin. Me ka ngaterruar edhe mua per nje kohe te gjate pasi mendoja qe duhet te ishin i njejti person.

Nefertari eshte gruaja hitite e Ramesesit II. Datat i kane bere lemsh Egjiptianet. Po jo vetem datat. Edhe emrat dhe atributet e faraoneve.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:09   #32
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Helena ska egzistuar me shume mundesi. Lufta e trojes ka qene nje perralle e bukur me nota romantike/dramatike/fantazie e ekspansionit te qyteteve/shteteve antike qe kane jetuar dikur ne rajonin e sotem grek.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:15   #33
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Helena ska egzistuar me shume mundesi. Lufta e trojes ka qene nje perralle e bukur me nota romantike/dramatike/fantazie e ekspansionit te qyteteve/shteteve antike qe kane jetuar dikur ne rajonin e sotem grek.
Jo. Ka ekzistuar qe c'ke me ate pune, sipas rekordeve historike. Kjo teme te jep nje pike uji ne oqean. Si te thuash, vetem titullin e nje cikli librash...te dhenat jane fshehur me shume kujdes.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:19   #34
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Lufta e trojes ka ekzistuar...po qe ka qene per shkak te nje femre se besoj. Ne nje dokumentar mbi Trojen ne mos gaboj thuhej qe perleshje pergjate brigjeve perendimore te Turqise se sotme kane ekzistuar per nje periudhe kohore te gjate.

Me komentim me siper, flas rreth legjendes se Helenes e jo luftes se Trojes.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:21   #35
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Lufta e trojes ka ekzistuar...po qe ka qene per shkak te nje femre se besoj. Ne nje dokumentar mbi Trojen ne mos gaboj thuhej qe perleshje pergjate brigjeve perendimore te Turqise se sotme kane egzistuar per nje periudhe kohore te gjate.
Nuk besoj se beteja eshte bere ne Turqi. Ndersa ajo femra ka pasur ne dore balancen e pushtetit 'boteror' te asaj periudhe. Helena, dhe jo Menelau ishte mbretereshe trashegimtare e Spartes. Pra, ajo merrte me vete pushtetin e Spartes. Bukuria ka qene shtese.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:24   #36
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Troy_VII

Mund te me japesh ndonje burim modern te perfundimeve te tua?
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:31   #37
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Troy_VII

Mund te me japesh ndonje burim modern te perfundimeve te tua?
Nuk dhashe asnje perfundim. Thashe vetem gjera qe dihen. Kerko ku te duash dhe do gjesh qe Tyndareus, babai i Helenes ishte Mbreti i Spartes dhe se Helena e trashegoi kete fron. Vec kesaj qe Helena shkoi ne Egjipt ta thote Herodoti, i cili madje edhe debaton me Homerin duke provuar se edhe ky i fundit e ka ditur kete fakt. Pastaj ke Euripidin me tragjedine e tij "Helena" qe e ka permendur Kulpra me lart..etj etj..

Sikur te jap perfundimet, do me duhet te botoj ate ciklin per te cilin bera fjale. Qe ndryshon rrenjesisht historine tone.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:34   #38
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Po botoje..
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:35   #39
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Re: Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e nj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Helena ska egzistuar me shume mundesi. Lufta e trojes ka qene nje perralle e bukur me nota romantike/dramatike/fantazie e ekspansionit te qyteteve/shteteve antike qe kane jetuar dikur ne rajonin e sotem grek.
Nuk eshte aq e lehte,mbetet nje enigme qe mund ta supozosh qe mund te jete e vertete o mund te mos jete e vertete,(ka fakte nga te dyja "krahet")si ngjarje,jo perrallat e Homerit.Eshte nga ato legjenda qe ka kaluar periudha te ndryshme shpegimi,qe nga autore antik qe e percaktonin me saktesi vitin e djegien e Trojes o luften e saj e deri tek ata qe donin ta hiqnin nga librat e historise.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2014, 04:39   #40
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lufta e fundit e Matriarkatit dhe Femra me e bukur ne historine e njerez

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Po botoje..
Po vertitem rreth Poseidonit, rolit te tij ne Durres dhe ne Troje (ndertimi i mureve)...dhe ne Egjipt? Keta jane persona reale.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur