Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-03-2013, 13:46   #1
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,574
Thanks: 3,674
Thanked 4,229 Times in 2,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Borxhi publik i Shqipėrisė

BB i tėrheq vėrejtjen Shqipėrisė pėr borxhin publik

Tiranė, 14 Mars - Banka Botėrore (BB) ia ka tėrhequr vėrejtjen qeverisė sė Shqipėrisė se nėse nuk ulet borxhi publik, vendi rrezikon qė tė futet nė krizė njėjtė si edhe Greqia.

Nė njė analizė tė "Deutsche Welle", qė i referohet shifrave tė BB, theksohet se borxhi publik i Shqipėrisė ka arritur nė muajt e parė tė kėtij viti nė 63,8 %, tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto (PBB) nė njė kohė kur vendet e rajonit e kanė mė tė ulėt atė, shkruan e pėrditshmja Shekulli.

Sipas BB, pėrvoja e hidhur e Greqisė, me njė borxh publik mbi 100 % tė GDP-sė dhe cilėsimi i krizės emblematike tė Greqisė si krizė e borxhit publik ka ngjallur alarm tek institucionet financiare ndėrkombėtare, tė pranishme nė Shqipėri.

Banka Botėrore nė mėnyrė kėmbėngulėse, pėrmes pėrfaqėsuesve tė saj e ka paralajmėruar qeverinė shqiptare se nėse nuk ulet borxhi publik apo kombėtar, Shqipėria rrezikon ta pėsojė si Greqia. Shqetėsimi artikulohet si rritje e ēekuilibrave financiarė qė pengojnė rritjen ekonomike. Drejtorja e re e Bankės Botėrore dhe Koordinatorja Rajonale pėr Evropėn Juglindore gjatė vizitės nė Tiranė tha se rritja e borxhit publik ėshtė rrezik pėr asfiksim tė rritjes ekonomike.

Rekomandimi numėr 1 i BB-sė ėshtė shlyerja e faturave tė prapambetura tė sipėrmarrėsve dhe investitorėve privatė, qė kanė kryer punė tė mėdha publike dhe nuk janė paguar nga qeveria, si njė nga shkaqet e rritjes sė borxhit publik.

Ellen Goldstein nga BB tha se niveli mė i pėrshtatshėm i borxhit pėr njė ekonomi nė zhvillim si Shqipėria ėshtė rreth 40 % e PBB-sė.

“Ky ėshtė standardi global, qė ekonomia tė mos jetė nė stres dhe nė risk, por nuk ka ndonjė shifėr magjike sesa duhet tė jetė niveli i borxhit publik. E mira ėshtė tė jetė i ulėt”, theksoi ajo.

“Masat fiskale pėr tė trajtuar ēekuilibrat fiskalė do tė jenė pjesė e njė drafti pėr qeverinė, qė do tė dalė nga zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit. Cilado qeveri qė do tė formohet pas zgjedhjeve do tė pėrballet me detyrėn pėr tė pėrmirėsuar situatėn e financave publike, pėr tė pėrmirėsuar efikasitetin e administrimit tė tė ardhurave dhe rritjen e qėndrueshmėrisė sė regjimit fiskal", tha ndėrkohė Ksenya Lvovski, Drejtorja e Bankės Botėrore nė Shqipėri.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2013, 13:46   #2
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,574
Thanks: 3,674
Thanked 4,229 Times in 2,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhin publik i Shqiperise

Lus moderatorin qe ta rregulloj titullin e temes. Duhet te jete "Borxhi publik i Shqiperise".
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2013, 15:58   #3
BlueBaron
Kalorės i Lirisė
 
Avatari i BlueBaron
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: Nė Tironėn e Ondrrave
Posts: 1,310
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
BlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyerBlueBaron ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Borxhin publik i Shqiperise

Rexo ti je autori ketij shkrimi qe ke postuar ???
__________________
Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!
BlueBaron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2013, 16:03   #4
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Borxhin publik i Shqiperise

E pat qo pune

Apokalips me keq se Greqia...edhe 6 dite buk tha miku Berishes
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2013, 16:08   #5
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,574
Thanks: 3,674
Thanked 4,229 Times in 2,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhin publik i Shqiperise

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BlueBaron Shiko postimin
Rexo ti je autori ketij shkrimi qe ke postuar ???
E kerkon linkun, me fjale te tjera?

Ja, Baron, se paskam harru...

http://www.zhurnal.mk/content/?id=1331413315225
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2013, 16:33   #6
lenci
::
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 2,666
Thanks: 160
Thanked 948 Times in 479 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
lenci ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrise

Nėse llogaritė e mija janė tė sakta,nga fundi i 2013 e fillimi i 2014 do tė ketė probleme serioze nė sistemin bankar,por do tė ketė rritje tė konsiderueshme tė interesave pėr depozitat 2 vjeēare e sipėr.
lenci nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2013, 16:45   #7
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,574
Thanks: 3,674
Thanked 4,229 Times in 2,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrise

Shpresa e qeverise se Shqiperise ishte qe te ulej nje pjese e borxhit permes mjeteve qe do te perfitoheshin nga shitja e Albpetrolit. Ne baze te ofertes fituese, te bere nga Rrezart Taci & co, pritej qe buxheti i shtetit te mbushej me rreth 850 milion euro. Me vone u shfaqen disa probleme me privatizimin e ketij aseti, ku flitej per pamundesine e fituesit per te kryer pagesat ne afat...dhe nuk e di se si ka shkuar puna.

Nese kompania fituese deshton, ofertat tjera jane me poshte se 300 milion euro, gje qe do te thote veshtiresi e madhe e qeverise Shqiptare per uljen e borxhit publik, qe ka arritur ne kuota shume shqetesuese.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2013, 16:05   #8
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,196
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrise

Sa esht Borxhi i Shqiperis se per Greqin e dime 460 miliarde, Serbia 45 miliarde, kroacia 49 miliarde, slovenia 39 miliarde, Bosna 9 miliarde Mqedonia 7-8 miliarde, Mali i Zi 5 miliarde,, Kosova 300 milione

Sa esht Borxhi i Shqiperis
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-06-2013, 23:00   #9
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 431 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Emergjencė pėr para, qeveria merr borxh 1. 2 mld lekė

Ornela Manjani-Nė kushtet kur deficiti vjetor ėshtė realizuar nė masėn 90 % dhe ka arritur nė shifrėn 420 milionė dollarė qeveria detyrohet tė dalė nė treg pėr njė borxh tė jashtėzakonshėm. Banka e Shqipėrisė ka organizuar dje njė ankand tė jashtėzakonshėm tė Bonove tė Thesarit ku u emetuan bono me maturim 3-mujor nė vlerėn e 1.2 miliardė lekėve, me njė normė mesatare tė ponderuar interesi prej 4.66%.

Pak ditė mė parė qeveria mori njė borxh me maturim 3-mujor, interesi ishte afėrisht nė nivel tė njėjtė, 4.64%. Borxhi emergjent, vetėm shkakun se organizohet nė kushtet e diktatit tė mungesės sė fondeve edhe pėr shpenzime operative do tė ketė njė kosto mė tė lartė, e cila pėrllogaritet nė 0.02 %, krahasuar me borxhin paraardhės. Oferta pėr financim ishte 2 miliardė lekė, kundrejt shumės sė shpallur pėr financim prej 1.2 miliard lekėsh dhe interesi nuk njohu rritje tė pėrfillshme.

Nė mungesė tė kėrkesės pėr kredi, likuiditetet e sistemit bankar po shkojnė kryesisht pėr financimin e borxhit publik. Por, ky ankand i jashtėzakonshėm, ėshtė mbi tė gjitha tregues i vėshtirėsive qė po kalon buxheti. Sipas tė dhėnave nga Ministria e Financave deri nė fund tė 5-mujorit nė arkėn e shtetit janė mbledhur afro 14 miliardė lekė tė ar- dhura mė pak se plani, ndėrsa shpenzimet janė pothuajse 10 miliardė lekė mė shumė krahasuar me planifikimin buxhetor.

Kjo ka sjellė njė deficit nė vlerėn e mbi 38 miliardė lekėve, ose sa 90% e gjithė deficitit vjetor tė parashikuar nė buxhet. Huamarrja e djeshme ishte e katėrta brenda kėtij muaji, pas njė ankandi pėr Bono dhe dy tė tjerėve pėr obligacione. Nė tre ankandet e kėtij muaji ėshtė financuar dhe rifinancuar gjithsej njė borxh prej 19.55 miliardė lekėsh. Njė ankand tjetėr i Bonove do tė zhvillohet mė datė 25 Qershor. Deri tani, tregu po e pėrballon kėrkesėn pėr para tė qeverisė, por, siē u evidentua dje nga ekspertėt e Bankės Botėrore, nė tė ardhmen rifinancimi mund tė bėhet i vėshtirė.

Borxhi

Qeveria pothuajse ka shfrytėzuar tė gjitha mundėsitė e huamarrjes nė tregun e brendshėm. Tė dhėnat nga Ministria e Financave bėjnė tė ditur se niveli i huamarrjes arrin pėr 4 muajt e parė nė vlerėn 22.8 miliardė lekė, nga 15 miliardė qė ishte planifikuar pėr kėtė periudhė, ose 7.7 miliardė lekė mė shumė. Pėr gjithė vitin kufiri i huamarrjes sė brendshme, i parashikuar nė buxhetin e vitit 2013, ėshtė nė vlerėn 27.4 miliardė lekė, ndėrkohė sipas pėrllogaritjeve, aktualisht kjo hua ėshtė konsumuar nė 89.3 %.

Po tė krahasohen shifrat me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar rezulton njė rritje e huasė prej 10.7 miliardė lekė. Kjo lidhet dhe me faktin se jemi nė njė vit zgjedhor dhe investimet publike kanė njohur rritje tė dukshme. Kėto fonde kanė shkuar kryesisht pėr shlyerjen e kompanive qe kanė kryer punė publike, por edhe pėr investime nė projekte tė reja. Vitet e fundit qeveria ėshtė fokusuar mė tepėr nė marrjen e borxhit nė tregun e brendshėm, kjo ndikuar dhe nga kushtet jo tė favorshme dhe interesat shumė tė larta qė ofrojnė tregjet financiare ndėrkombėtare.

Pėr rritje tė nivelit tė borxhit publik, qeverisė shqiptare i kanė ardhur kritika, jo vetėm nga opozita apo ekspertė tė ekonomisė brenda vendit, por dhe nga institucione tė rėndėsishme financiare ndėrkombėtare si FMN apo BB, tė cilėt janė shprehur skeptikė edhe pėr heqjen me ligj nė Shqipėri e tavanit prej 60% pėr borxhin publik.

Shekulli
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2013, 20:15   #10
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 431 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Arrow Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Tiranė- Ēdo banori tė Republikės sė Shqipėrisė i takon njė borxh prej 3.1 milionė lekėsh tė vjetra aktualisht. Nė total, gjatė 9 muajve ky borxh ėshtė rritur me 5.3 pėr qind, pėr tė arritur nė nivelin e 872 miliardė lekėve ose 6.23 miliardė euro. Borxhi publik i Shqipėrisė ka arritur nė 6.23 miliardė euro ose 872 miliardė lekė. Nė njoftimin e fundit tė ministrisė sė Financave pėr periudhėn 9-mujore, bėhet e ditur se nga janari deri nė fund tė shtatorit borxhi i marrė nga shteti ēdo ditė ėshtė rritur me 1.15 milionė euro mesatarisht. Shifra tregon se secilit qytetar tė Republikės sė Shqipėrisė i takon aktualisht njė detyrim financiar prej 3.1 milionė lekėsh tė vjetra.Borxhi publik pothuajse ka “ngrirė” nė tremujorin e tretė tė vitit, si pėrpjekje pėr tė kufizuar pasojat e shpenzimeve tejet tė larta tė gjashtėmujorit tė parė, duke u rritur me vetėm 300 milionė lekė nga fundi i gjashtėmujorit. Por, borxhi rezulton tė jetė rritur 5.3% nė nėntė muaj, ndėrkohė qė rritja e Prodhimit tė Brendshėm ka qenė tri herė mė e vogėl, 1.7 pėr qind. Nė krahasim me vitin 2011, borxhi ka rritje me rreth 711 milionė euro, ndėrkohė qė rezulton 28 pėr qind mė i lartė se ai nė fund tė vitit 2009.

Duke qenė se PBB llogaritet nė Aktin e fundit Normativ tė buxhetit tė shtetit nė masėn 1.355 miliardė lekė, raporti aktual borxh/PBB ka arritur nė 64.36 pėr qind, pasi qeveria Berisha hoqi kufizimin pėr nivelin maksimal tė borxhit. Por, nė rast se merret pėr bazė vlerėsimi fillestar i Fondit Monetar Ndėrkombėtar lidhur me detyrime tė prapambetura ndaj privatit nė masėn 55 miliardė lekė, borxhi total do tė rezultonte rreth 927 miliardė lekė.

/LajmeShqip/
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 14:10   #11
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,719
Thanks: 170
Thanked 1,306 Times in 975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

FMN jep 300 milionė euro kredi pėr 3 vite, e kushtėzon me rritjen e moshės sė pensionit

Qeveria shqiptare ka pėrfunduar negocimin me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankėn Botėrore pėr njė paketė masash ndihme ekonomike pėr vitin 2014. Kjo paketė masash shoqėrohet me njė sėrė reformash strukturore por dhe njė marrėveshje pėr njė kredi prej 300 milionė euro pėr njė periudhė 3 vjeēare, e cila nė fakt ėshtė pranuar tė jepet me kushtin qė tė reformohet skema e pensioneve. Reforma synon rritjen e moshės sė pensioneve pėr shkak se kontributet nga sigurimet nuk e pėrballojnė dot shumėn qė derdhet pėr pensionet. Detajet e marrėveshjes u zyrtarizuan pasditen e djeshme nga pėrfaqėsuesit e qeverisė, pėrkatėsisht ministri i Financave, Shkėlqim Cani, ministri i Ekonomisė, Arben Ahmetaj, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani si dhe pėrfaqėsuesi i FMN, Nadeem Ilahi. Njė skuadėr nga stafi i FMN vizitoi Tiranėn nė datat 3-17 Dhjetor pėr tė diskutuar mbi kėrkesėn e Shqipėrisė pėr njė program ekonomik. Misioni arriti njė marrėveshje nė nivel stafi me autoritetet, e cila duhet tė miratohet nga drejtuesit e FMN dhe Bordi Ekzekutiv, pėr njė program ekonomik 36-mujor qė mund tė mbėshtetet nga Instrumenti i Fondit tė Zgjeruar i FMN. Niveli i propozuar i eksesit, sipas burimeve zyrtare tė FMN, mund tė arrijė nė rreth 300 milionė euro, apo afro 450 pėrqind e kuotės. Por pėr tė pėrfituar kėtė kredi, FMN ka vėnė si kusht themelor reformimin e skemės sė pensioneve, e cila prej disa vitesh ėshtė cilėsuar nga tė gjitha organizatat e huaja si njė skemė e dėshtuar. - See more at: http://www.sot.com.al/ekonomia/fmn-j....iFkq1Bd7.dpuf

Dhe borxhi vazhdon te rritet. nderkohe qe u premtua se do te ulej.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 14:19   #12
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,719
Thanks: 170
Thanked 1,306 Times in 975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Ne projekt buxhetin e vitit 2014 te miratuar keto dite parashikohen:

Shpenzimet

Njė zė i rėndėsishėm pėr nxitjen e ekonomisė, investimeve nė veprat publike, ose shpenzime kapitale, i cili ėshtė parashikuar nė projektbuxhetin pėr vitin e ardhshėm tė arrijė nė 70 miliardė lekė, mė i ulėti i viteve tė fundit dhe me njė tkurrje prej rreth 4 miliardė lekė nė raport me buxhetin e rishi- kuar tė kėtij viti. Nė kushtet kur shpenzimet do tė rriten mė shumė se tė ardhurat do tė thellohet deficiti buxhetor. Ky tregues parashikohet qė vitin e ardhshėm tė jetė 12 miliardė lekė, apo 14% mė i lartė se ai i kėtij viti, duke arritur nė 6.9% tė PBB-sė. Ndėrkaq, ashtu siē ka deklaruar edhe nga qeveria, rritje do tė pėsojė edhe niveli i borxhit qė vitin e ardhshėm parashikohet tė arrijė nė 74%. Nė buxhet ėshtė parashikuar qė rritja e tė ardhurave tė pėrqendrohet nė uljen e informalitetit dhe rritjen e akcizave.

Kėshtu, duke filluar nga 1 janari akciza e cigareve do tė rritet nga 70 lekė qė ėshtė aktualisht nė 90 lekė pėr paketė. Rritja do tė vazhdojė edhe nė vitet 2015, 2016 dhe 2017 me 10 lekė pėr paketė. Pėr duhanin e dredhur parashikohet dyfishim i akcizės, nga 1500 lekė qė ėshtė aktualisht, nė 3 mijė lekė. Akciza e alkooleve do tė rritet me 30%, rritje do tė ketė edhe pėr akcizėn e pijeve energjike. Akciza e kafes sė pjekur do tė dyfishohet nga 60 lekė qė ėshtė aktualisht, nė 120 lekė pėr kilogram. Ndryshime do tė ketė edhe te taksat kombėtare. Sipas paketės fiskale, taksa e qarkullimit rrugor qė paguhet nė ēmimin e ēdo litri karburant do tė rritet me 10 lekė. Pra, nga 7 lekė qė ėshtė aktualisht do tė bėhet 17 lekė si pėr naftėn, ashtu edhe pėr benzinėn.

http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=36689&kat=89
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 14:29   #13
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 11,719
Thanks: 170
Thanked 1,306 Times in 975 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Borxhi publik i Shqipėrise

Projekt buxheti i vitit 2014.

Shpenzimet

Njė zė i rėndėsishėm pėr nxitjen e ekonomisė, investimeve nė veprat publike, ose shpenzime kapitale, i cili ėshtė parashikuar nė projektbuxhetin pėr vitin e ardhshėm tė arrijė nė 70 miliardė lekė, mė i ulėti i viteve tė fundit dhe me njė tkurrje prej rreth 4 miliardė lekė nė raport me buxhetin e rishi- kuar tė kėtij viti. Nė kushtet kur shpenzimet do tė rriten mė shumė se tė ardhurat do tė thellohet deficiti buxhetor. Ky tregues parashikohet qė vitin e ardhshėm tė jetė 12 miliardė lekė, apo 14% mė i lartė se ai i kėtij viti, duke arritur nė 6.9% tė PBB-sė. Ndėrkaq, ashtu siē ka deklaruar edhe nga qeveria, rritje do tė pėsojė edhe niveli i borxhit qė vitin e ardhshėm parashikohet tė arrijė nė 74%. Nė buxhet ėshtė parashikuar qė rritja e tė ardhurave tė pėrqendrohet nė uljen e informalitetit dhe rritjen e akcizave.

Kėshtu, duke filluar nga 1 janari akciza e cigareve do tė rritet nga 70 lekė qė ėshtė aktualisht nė 90 lekė pėr paketė. Rritja do tė vazhdojė edhe nė vitet 2015, 2016 dhe 2017 me 10 lekė pėr paketė. Pėr duhanin e dredhur parashikohet dyfishim i akcizės, nga 1500 lekė qė ėshtė aktualisht, nė 3 mijė lekė. Akciza e alkooleve do tė rritet me 30%, rritje do tė ketė edhe pėr akcizėn e pijeve energjike. Akciza e kafes sė pjekur do tė dyfishohet nga 60 lekė qė ėshtė aktualisht, nė 120 lekė pėr kilogram. Ndryshime do tė ketė edhe te taksat kombėtare. Sipas paketės fiskale, taksa e qarkullimit rrugor qė paguhet nė ēmimin e ēdo litri karburant do tė rritet me 10 lekė. Pra, nga 7 lekė qė ėshtė aktualisht do tė bėhet 17 lekė si pėr naftėn, ashtu edhe pėr benzinėn.


ps: nje deficit shume i larte duke patur parasysh edhe kushtet ne te cilat jemi. momentalisht kerkohet dhe eshte e rendesishme qe te ulet deficiti ne menyre qe te pakten mos te rritet borxhi publik. por me sa duket qeveria e ka menduar ndryshe edhe per vitin 2014 duke rritur buxhetin me nje super deficit prej gati 7% dhe duke e fluturuar borxhinpublik ne 74% te PBB.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 14:42   #14
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Borxhi i Shqiperise eshte akoma dhe me i larte,duhet te jet tek 8-9 miliard euro.Por edhe keshtu siē eshte jane 400-450 milion euro interesa ne vit...qe shteti duhet te paguaj...
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 15:31   #15
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 13,574
Thanks: 3,674
Thanked 4,229 Times in 2,372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iDeA Shiko postimin
Tiranė- Ēdo banori tė Republikės sė Shqipėrisė i takon njė borxh prej 3.1 milionė lekėsh tė vjetra aktualisht./LajmeShqip/
A doni ndonjeri prej jush lek me fajde?
__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 15:52   #16
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,090
Thanks: 15,652
Thanked 9,268 Times in 6,270 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga kanina Shiko postimin
FMN jep 300 milionė euro kredi pėr 3 vite, e kushtėzon me rritjen e moshės sė pensionit

Qeveria shqiptare ka pėrfunduar negocimin me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankėn Botėrore pėr njė paketė masash ndihme ekonomike pėr vitin 2014. Kjo paketė masash shoqėrohet me njė sėrė reformash strukturore por dhe njė marrėveshje pėr njė kredi prej 300 milionė euro pėr njė periudhė 3 vjeēare, e cila nė fakt ėshtė pranuar tė jepet me kushtin qė tė reformohet skema e pensioneve. Reforma synon rritjen e moshės sė pensioneve pėr shkak se kontributet nga sigurimet nuk e pėrballojnė dot shumėn qė derdhet pėr pensionet. Detajet e marrėveshjes u zyrtarizuan pasditen e djeshme nga pėrfaqėsuesit e qeverisė, pėrkatėsisht ministri i Financave, Shkėlqim Cani, ministri i Ekonomisė, Arben Ahmetaj, Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani si dhe pėrfaqėsuesi i FMN, Nadeem Ilahi. Njė skuadėr nga stafi i FMN vizitoi Tiranėn nė datat 3-17 Dhjetor pėr tė diskutuar mbi kėrkesėn e Shqipėrisė pėr njė program ekonomik. Misioni arriti njė marrėveshje nė nivel stafi me autoritetet, e cila duhet tė miratohet nga drejtuesit e FMN dhe Bordi Ekzekutiv, pėr njė program ekonomik 36-mujor qė mund tė mbėshtetet nga Instrumenti i Fondit tė Zgjeruar i FMN. Niveli i propozuar i eksesit, sipas burimeve zyrtare tė FMN, mund tė arrijė nė rreth 300 milionė euro, apo afro 450 pėrqind e kuotės. Por pėr tė pėrfituar kėtė kredi, FMN ka vėnė si kusht themelor reformimin e skemės sė pensioneve, e cila prej disa vitesh ėshtė cilėsuar nga tė gjitha organizatat e huaja si njė skemė e dėshtuar. - See more at: http://www.sot.com.al/ekonomia/fmn-j....iFkq1Bd7.dpuf

Dhe borxhi vazhdon te rritet. nderkohe qe u premtua se do te ulej.
Sa e kemi mesataren e vdekjes ne Shqiperi??????????????
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 15:55   #17
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
A doni ndonjeri prej jush lek me fajde?
Ti po flet me shtetasit e Sudes e Vefes ! Ne ku te japim lek me fajde,jo te marim !
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 16:01   #18
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iDeA Shiko postimin
Tiranė- Ēdo banori tė Republikės sė Shqipėrisė i takon njė borxh prej 3.1 milionė lekėsh tė vjetra aktualisht. Nė total, gjatė 9 muajve ky borxh ėshtė rritur me 5.3 pėr qind, pėr tė arritur nė nivelin e 872 miliardė lekėve ose 6.23 miliardė euro. Borxhi publik i Shqipėrisė ka arritur nė 6.23 miliardė euro ose 872 miliardė lekė. Nė njoftimin e fundit tė ministrisė sė Financave pėr periudhėn 9-mujore, bėhet e ditur se nga janari deri nė fund tė shtatorit borxhi i marrė nga shteti ēdo ditė ėshtė rritur me 1.15 milionė euro mesatarisht. Shifra tregon se secilit qytetar tė Republikės sė Shqipėrisė i takon aktualisht njė detyrim financiar prej 3.1 milionė lekėsh tė vjetra.Borxhi publik pothuajse ka “ngrirė” nė tremujorin e tretė tė vitit, si pėrpjekje pėr tė kufizuar pasojat e shpenzimeve tejet tė larta tė gjashtėmujorit tė parė, duke u rritur me vetėm 300 milionė lekė nga fundi i gjashtėmujorit. Por, borxhi rezulton tė jetė rritur 5.3% nė nėntė muaj, ndėrkohė qė rritja e Prodhimit tė Brendshėm ka qenė tri herė mė e vogėl, 1.7 pėr qind. Nė krahasim me vitin 2011, borxhi ka rritje me rreth 711 milionė euro, ndėrkohė qė rezulton 28 pėr qind mė i lartė se ai nė fund tė vitit 2009.

Duke qenė se PBB llogaritet nė Aktin e fundit Normativ tė buxhetit tė shtetit nė masėn 1.355 miliardė lekė, raporti aktual borxh/PBB ka arritur nė 64.36 pėr qind, pasi qeveria Berisha hoqi kufizimin pėr nivelin maksimal tė borxhit. Por, nė rast se merret pėr bazė vlerėsimi fillestar i Fondit Monetar Ndėrkombėtar lidhur me detyrime tė prapambetura ndaj privatit nė masėn 55 miliardė lekė, borxhi total do tė rezultonte rreth 927 miliardė lekė.

/LajmeShqip/
shikoje pak borxhin e krahinave te gjermanise

hajt se po themi diēka
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 16:03   #19
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
shikoje pak borxhin e krahinave te gjermanise

hajt se po themi diēka
Krahinat e Gjermanis nuk prodhojn vetem universitete private me shit dipllomat.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-12-2013, 16:27   #20
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,549
Thanks: 6,924
Thanked 8,182 Times in 5,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 384
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Krahinat e Gjermanis nuk prodhojn vetem universitete private me shit dipllomat.
borxhi eshte 2 bilion dhe merre me long
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur