Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-01-2014, 02:02   #61
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

.......
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:05   #62
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Depozitat me FMN jane kryesisht ne dollare, mirepo ari eshte ekuivalentuar. Llogaritjet e trasha qe bera me lart jane te peraferta me realitetin. Shiko kete tablen tjeter qe raporton depozitat ne USD me FMN.

Une llogarita rreth $2.3mld ne 2013, keta kane rreth $2.6mld per Shqiperine ne 2012.

http://data.worldbank.org/indicator/FI.RES.TOTL.CD
ABSOLUTISHT JO.
ari nuk eshte i ekuivalentuar. nuk behet fjale per konvertim. cdo shtet ka rezervat e veta ne ar (ne metal)...
sepse ari te garanton ate siguri qe asnje valute boterore nuk ta garanton.

p.s. sa per kinen dhe borxhin publik amerikan. eshte e vertete qe kina zoteron nje pjese te konsiderueshme te borxhit publik amerikan. para pak kohesh bleu nje pjese edhe te borxhit publik spanjoll.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:06   #63
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
C'eshte ky billiard moj?
Autokorrekt e ka fajin loooool...(Billion behet fjale)

Atehere:

Ja ku e thote ai dokumenti qe solli The Admiral:

**The percentage share held in gold of total foreign reserves, as calculated by the World Gold Council. The value of gold holdings is calculated using the end of month London pm fix gold price published daily by the LBMA. In April the end of month gold price was $1469.00. Data for the value of other reserves are taken from IFS, table ‘Total Reserves minus Gold’.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:07   #64
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Rezerva totale perfshin ne brendine e saj edhe aksionet, obligacionet, letrat me vlere pervec pasurise se arit dhe fondit monetar gjendje. Mgjth Shqiperia nuk besoj se ka shume aksione jashte vendit.
dmth, rezerva totale valutore.Dmth ka 2 miliard e ca euro gjendje.
Apo dhe shifrat jane opinion.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:08   #65
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
ABSOLUTISHT JO.
ari nuk eshte i ekuivalentuar. nuk behet fjale per konvertim. cdo shtet ka rezervat e veta ne ar (ne metal)...
sepse ari te garanton ate siguri qe asnje valute boterore nuk ta garanton.

p.s. sa per kinen dhe borxhin publik amerikan. eshte e vertete qe kina zoteron nje pjese te konsiderueshme te borxhit publik amerikan. para pak kohesh bleu nje pjese edhe te borxhit publik spanjoll.
Me jep pak perkufizimin tend te ekuivalentimit?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:12   #66
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Autokorrekt e ka fajin loooool...(Billion behet fjale)

Atehere:

Ja ku e thote ai dokumenti qe solli The Admiral:

**The percentage share held in gold of total foreign reserves, as calculated by the World Gold Council. The value of gold holdings is calculated using the end of month London pm fix gold price published daily by the LBMA. In April the end of month gold price was $1469.00. Data for the value of other reserves are taken from IFS, table ‘Total Reserves minus Gold’.
Une llogarita me $48Mil/Ton Ar sipas burses.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:12   #67
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Me jep pak perkufizimin tend te ekuivalentimit?
kur flitet per rezerve ari, behet fjale per sasi ari qe shihet, preket, peshohet. dicka reale.
cdo shtet e ka kete.
ky eshte realiteti. kete desha te thoja une. nuk e di nese pat ndonje keqkuptim.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:14   #68
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
kur flitet per rezerve ari, behet fjale per sasi ari qe shihet, preket, peshohet. dicka reale.
cdo shtet e ka kete.
ky eshte realiteti. kete desha te thoja une. nuk e di nese pat ndonje keqkuptim.
Ky qe thua ti nuk eshte ekuivalentim, por sasi fizike e arit. Lexo per bazen e FMN dhe marreveshjen e Bretton Woods, qe te kuptosh se nuk kam thene konvertim por ekuivalentim ne ar. Perndryshe, pse do botonte FMN raportin tend ne denominacion Ari?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:15   #69
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
dmth, rezerva totale valutore.Dmth ka 2 miliard e ca euro gjendje.
Apo dhe shifrat jane opinion.
I ka gjendje ne metal, pra ne ar. Shifra ndryshon ne varesi te ndryshimit te burses se arit. Nese rritet vlera e tij sic ka qene ne Nentorin e vjetshem 1726 $ dhe jo 1469 $ qe doli ne Prill kur po mbyllej viti fiskal, normal qe borxhi do te dale me i larte sepse vlera gjendje del me e ulet se me pare.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:17   #70
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
I ka gjendje ne metal, pra ne ar. Shifra ndryshon ne varesi te ndryshimit te burses se arit. Nese rritet vlera e tij sic ka qene ne Nentorin e vjetshem 1726 $ dhe jo 1469 $ qe doli ne Prill kur po mbyllej viti fiskal, normal qe borxhi do te dale me i larte sepse vlera gjendje del me e ulet se me pare.
Ekuivalent. Kaq. Pas LIIB dollari dhe ari qene te perkembyeshem. Jo me.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:18   #71
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
kur flitet per rezerve ari, behet fjale per sasi ari qe shihet, preket, peshohet. dicka reale.
cdo shtet e ka kete.
ky eshte realiteti. kete desha te thoja une. nuk e di nese pat ndonje keqkuptim.
Rezerva e arit,per ate pune eshte o Admiral....te shitet ,te preket,te peshohet...se perndryshe do ishte rezerve pa vlefte te caktuar.

Nuk shitet se sherben si baze e ekonomis,por nuk do te thote qe eshte e ndaluar te shitet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:22   #72
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Eshte si puna e veprimeve ne leter qe ben banka me ne. Nuk eshte se merr parate fizikishte dhe i heq nga arka jone, por ndryshon numrat nderkohe qe valuta reale eshte ne kasaforten e saj.

Edhe shtetet. Mund te kene ar 24 karat lingote ne vaultet e tyre, por veprimet me FMN i bejne ne leter duke kembyer ar dhe valute sipas nevojes dhe nevojave te eksport importit. Edhe ne fund viti, nuk besoj se ndonjeri dergon tonelata me monedha ose ar fizik ndokund. E gjitha eshte ne libra.

Andaj, sipas mendimit tim, duke ditur psikologjine e shqiptarit, ne do kemi me se shumti ar fizik, por qe eshte i ekuivalentuar ne valute me bankat e tjera. Ky eshte sekret shteteror.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:25   #73
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Rezerva e arit,per ate pune eshte o Admiral....te shitet ,te preket,te peshohet...se perndryshe do ishte rezerve pa vlefte te caktuar.

Nuk shitet se sherben si baze e ekonomis,por nuk do te thote qe eshte e ndaluar te shitet.
patjeter qe per ate pune eshte ari. ne raste ekstreme shitet.

sdq e keqja me e madhe e sistemit aktual eshte moslejimi i shtetit qe te krijoje monedhen vehte.
monedha krijohet nga banka qendrore (dollari krijohet nga FED e jo nga shteti) qe eshte nje institucion privat ne shumicen e shteteve.
njelloj edhe ne itali bankitalia. eshte private.

pra bankat ne kete aspekt qendrojne mbi shtetin.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:29   #74
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Jo ne cdo shtet. Vetem ne ato me sistem dy shkallesh (tiers). Po kjo eshte histori tjeter.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:30   #75
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Eshte si puna e veprimeve ne leter qe ben banka me ne. Nuk eshte se merr parate fizikishte dhe i heq nga arka jone, por ndryshon numrat nderkohe qe valuta reale eshte ne kasaforten e saj.
kjo nuk eshte e vertete. valuta reale nuk eshte ne kasaforten e bankes.
banka mban vetem nje sasi te vogel te valutes. pjesen me te madhe e investon
ekziston nje menyre per te bere bankat te falimentojne.
quhet BANKRUN...
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:34   #76
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
kjo nuk eshte e vertete. valuta reale nuk eshte ne kasaforten e bankes.
banka mban vetem nje sasi te vogel te valutes. pjesen me te madhe e investon
ekziston nje menyre per te bere bankat te falimentojne.
quhet BANKRUN...
Sigurisht. Kudo shikohen kamione qe dergojne valuten ne thase ne vendin ku investohet. Sikur me skemat piramidale deshe te thoje.

Une thashe c'kisha per te thene. Naten.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:34   #77
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
kjo nuk eshte e vertete. valuta reale nuk eshte ne kasaforten e bankes.
banka mban vetem nje sasi te vogel te valutes. pjesen me te madhe e investon
ekziston nje menyre per te bere bankat te falimentojne.
quhet BANKRUN...
Investon por jo arin, ... investon gjendjen e parave qe grumbullon ne arken e saj etj etj etj..
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:40   #78
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Investon por jo arin, ... investon gjendjen e parave qe grumbullon ne arken e saj etj etj etj..
normal. ari qe eshte i shtetit nuk preket.

problemi jane ato copat e letrave qe ne quajme para. tani madje as copa letrash nuk jane me. jane vetem shifra virtuale.

sot madje shume banka vendosin shkrimin tek dera: NO CASH.
per te terhequr 7-8.000€ duhet te lajmerosh perpara, sepse edhe nese jane parate e tua e ti shkon ne banke, nuk t'i jep njeri...
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:42   #79
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,581
Thanks: 0
Thanked 62 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 55
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
patjeter qe per ate pune eshte ari. ne raste ekstreme shitet.

sdq e keqja me e madhe e sistemit aktual eshte moslejimi i shtetit qe te krijoje monedhen vehte.
monedha krijohet nga banka qendrore (dollari krijohet nga FED e jo nga shteti) qe eshte nje institucion privat ne shumicen e shteteve.
njelloj edhe ne itali bankitalia. eshte private.

pra bankat ne kete aspekt qendrojne mbi shtetin.
Aksioner privat,por banca eshte e shtetit.

Nje material interesant per Banken Shqiptare ne kohen e Italise.

http://www.google.it/url?sa=t&rct=j&...l9c9qAQMY4Bzgg
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2014, 02:42   #80
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ka 6.23 miliardė euro borxhe !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga the admiral Shiko postimin
sot madje shume banka vendosin shkrimin tek dera: NO CASH.
per te terhequr 7-8.000€ duhet te lajmerosh perpara, sepse edhe nese jane parate e tua e ti shkon ne banke, nuk t'i jep njeri...
Sigurisht sepse ato para jane cuar per investim. Me se do jetojne bankat?
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur