Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-08-2013, 08:22   #21
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Pra ne ditet e ardheshme do te mundohem brenda mundesive t'ju spjegoj LEXUESVE SHQIPETARE pakon e NORMAVE LIGJORE GJERMANE,pasi Gjermania eshte nje nder shtetet me INDUSTRIN ME TE ZHVILLUAR NE BOT!!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2013, 11:14   #22
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Kurse shkronja e dyte e simbolit per rrjetat energjetike te tesionit te ulet (TU-Uf=230V/400V;f=50Hz)dhe tensionit te mesem(TM-Uf=6,3KV;10KV;35KV;f=50Hz)mundet me qen Nose T.
Nese simboli i dyte eshte N-kjo tregon qe paisjet e konsumatorve e marrin tokzimin nga YLLI I SEKUNDARIT TE TRANSFORMATORIT i CILI ESHTE I TOKEZUAR PRA(TN);
Nese simboli i dyte eshte T-kjo tregon qe paisjet e konsumatorve perveq tokzimit nga YLLI I SEKUNDARIT TE TRANSFORMATORIT i CILI ESHTE I TOKEZUAR,PAISJA KA EDHE TOKZIMIN E VEQANT PRA TT;
Pra shume eshte me rendesi kur te bejme instalime te PLC-ve se qfar rrjete elektrike instaluese kemi ne dispozicion,keto te dhena i shiqojme nga SKEMAT ELEKTRIKE INSTALUESE NGA INVESTITORI!!
Shkronja e tret mundet me qen C-KONEKSHNose S-SEPEREJT.
Nese simboli i tret i rrjetit eshte S-Kjo na ben me dije se nga TRAFO ENERGJETIKE DALIN 5-PERQUES NEPER SHTYLLA ME LINJA AJRORE OSE KABLLO ENERGJETIKE NEN TOKSORE;3-fazet KURSE TOKZIMI(PE) DHE ZEROJA(N) JAN TE NDARA TU-Uf=230V/400V;f=50Hz .
Pra shume eshte me rendesi me kuptuar se si eshte mardhenja ne mes te ZEROS(N)e cila eshte e IZOLUAR NGA MASA ME IZOLATOR dhe TOKZIMIT(PE) e cila duhet te jet direkt i lidhur me MASEN METALIKE NE ORMANAT ELEKTRIK INSTALUES ku ne ato DOLLAPA gjenden MODULET dhe KABLLOT PROFIBUS DHE ETHERNET te nje apo me shum PLC-ve.
Tokzimi (PE) ndahet ne tre GRUPE :
  • TOZIMI PUNUES(TOKZIMI I ZEROS SE YLLIT TE SEKUNDARIT TE TRANSFORMATORIT ENERGJETIK;
  • TOKZIMI MBROJTES ku te gjitha pjeset metalike qe ndodhen ne ambientin punues te stabilimenteve me PLC-te duhet te tokzohen per tu mbrojtur personat e ndryshem nga TENSIONI I PREKJES;
  • Tokzimi i RRUFEPRITSIT(PERCJELLSAT KATODIK) ose KAFAZI I FARADEIT
...(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2013, 08:07   #23
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Tokezimi punues (PE) realizohet per qellime praktike,nga ky tokzim del Zeroja punuese (N) pra ne nje distanc te caktuar zakonishte 10m permes tri sondave me gjetsi 1.2m ne forme te trekanshit me distanca te larguara njera nga tjetra 3m kurse felsia min 0.8m.
Nga Zeroja punuese(N) konsumatoret e marrin Zeron(N) ne objektet e tyre opo fabrikat ,puntorit..
Tokzimi mbrojtes eshte ngjajshem per te realizuar,por mundemi edhe ne formen tjeter permes shiritave te zinguar rreth e reth temelite te shtepijes se trafos energjetike ku te gjtha pjeset metalie qe ndodhen brenda Ormaneve instaluese duhet te lidhen ne pikat e keti tokesimi.
Tokezimi i rrufepritsit ose Kafazi i faradeit,vet emerin e ka marr ne baz te qpiksit dhe INXHINJERIT TE FAMSHEM MAJKELL FARADEI,realizohet kafazi sikur ne fig e meposhteme per tu mbrojtur nga rrufet te cilat kan tensione,rryme dhe frekuenca te ndryshme
gjithashtu ne figura kemi paraqitur rrjetat TT dhe IT,nga fig per rrjeten IT po vrejme se nga Zeroja e yllit te izoluar ne Sekundarin e trafos del ZEROJA PUNUESE E CILA NUK KA KURFAR PIKA POTENCIALE ME TOKEN qe munden te shkaktojne ndryshim potenciali.
Rrjeta furnizuese e tipit IT mendoj se eshte me e kushtueshme sepse nevoitet IZOLIM I DY FISHT ,gjithashtu edhe rrjeta TN-S eshte e kushtueshme sepse nga telat qe dalin nga trafo ne shtylla apo kabllot nentoksore qe dalin nga transformatori energjetik duhet te jen 5-tela ,1-tel me teper ,duke pas parasyshe qmimin e Bakrrit ne treg athere sistemin TN-S e ben te kushtueshem mirpo MBROJTJA ESHTE ME E MIRE!!...(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-08-2013, 12:06   #24
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Kurse nga fig 4)shifet kur sekundari i trafos energjetike eshte ne trkendeshe,nga lidhja trekendesh nuk mundet te del ZEROJA PUNUESEpor aplikohen tesionet linore psh.Ul1-2,Ul2-3 dhe Ul3-1 tensionet paraqesin ndryshim potenciali ne mes te dy pikave ,kurse Tensioni eshte zero ne nje linje te njejt ku ne at linje qfardo pike qe marrim potenciali eshte i njejte.
Te lidhja trekendesh eshte karakteristik se tensionet jan te barabarta ne daljet e shpenzuesit(LAST-eshte shenuar ne fig) ne pikat perkatese,psh.Ul1-2=Ush1-2 kure Rymat e linjave jan IL1=I1-2X1.73,.IL2=I3-2X1.73,IL3=I1-3X1.73.,gjithashtu nga enjejta fig 4) shifen trafot matse rrymore per te njehsuar ENERGJIN PER MATJE GJYSEM INDIREKTE...(VIJON)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2013, 06:02   #25
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Kurse te lidhja YLLI kemi raporte te tjera te tensioneve dhe te rrymave fig (3):
Tensionet fazore Uf1=U1-0=230 V,Uf2=U2-0=230 V,Uf3=U3-0=230 V
Tensionet linjore U12=U1-2=400 V,U23=U2-3=400 V,U13=U2-3=4oo V
Per te kuptuar me mir lexuesi duhet te ket parasyshe:
U1-2=U1-U2-ka kuptimin e ndryshimit te potencialeve ne pikat 1 dhe 2 te rrjetes TN-C kjo vlen edhe per tencionet U2-3dhe U1-3.
Kurse rrymat fazore jan te njejta me rrymat linjore te lidheja YLL:
If1=I1 ; If2=I2 ; If3=I3
Pra lexuesi duhet te ket parasyshe kur bejme matje te tensioneve ne rrjetat e tensionit te ulet deri ne 600V matjet mundemi me i realizuar me instrumente matse univerzale deri 1000V dhe AMPERDANA per matje te rrymave
Kurse ne tensionin e mesem deri 35KV athere matjet behen me DETEKTOR NE FORME TE SHKOPIT ME GJATSI TE NDRYSHME NVARSISHT NGA NIVELI I TENSIONIT,kurse Rymat nuk guxojna me i mat me AMPERDANA por me metoda tjera matese !!!
Pra keto kushte duhet te kemi parasyshe!!,ne fig2eshte treguar diagrami fazor i Rrymave dhe tensioneve te rrjetes TN-C,ku nga diagrami mundemi shum lehte me gjet Raportin e tensioneve injore dhe fazore si dhe rrymave ku nga diagrami llogarisim se Ul=1,73*Uf kurse te rrymat edhe ma par kemi cekur se Il=If,kurse te lidhja trekendesh eshte e kunderta Il=1,73*If[/B]; Ul=Uf[/B]kemi treguar me pare!!.
Ne figuren 1 eshte treguar nje raste shum praktik se si duhet te lidhim Motoret asinkron trefazor ne lidhjen YLL dhe trekandesh,kjo menyre e lidhjeve eshte shum e sakte vetem se duhet te kemi parasyshe edhe Tokzimin mbrojtes te MOTORIT,per ket menyre te lidhje do te flasim gjersishte kur te sqarojme MASAT MBROJTESE DHE TE SIGURIS....(VIJON)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-08-2013, 06:41   #26
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Eshte shum me rendesi ti kuptojme format e rrjetave bashkohore te standardizuara sipas VDE-0100,sepse te gjitha madhsit si ne hyrjeqe komandohen ashtu edhe ne dalje qe egzekutohen funksionet e ndryshme te PLC-ve kan te bejne me rrjeta elektrike,paisje elektrike ,senzor apo diqka tjeter qe madhsit e ndryshme mekanike i shendrojne ne sinjale elektrike TENSION apo RRYME.
Pra ne jemi fokusuar ne rrjetat energjetike te niveleve te ndryshme dhe komandimin e elektromotorve industrial.
Nuk duhet te harrojme se PLC-te montohen ne keto rrjeta elektrike te tensionit te ulet se bashku me Modulet hyrese dhe Modulet dalse rrespektivishte Hyrjet apo daljet Digjitale apo Analoge,perpos rrjetave alternative duhet ti kemi parasyshe edhe furnizimet njekahore te energjis elekktrike zakonishte per memorjet e PLC-ve per te cilat ne postimet e me vonshme do te flasim detalisht.
Sigurisht qe PLC-te aplikohen gati ne te gjitha sferat e jetes mirpo ne SEE dhe TC-te e medha keto Sisteme te PLC-ve se bashku me SERVERET e ndryshem e monitorojne dhe signalizojne Gabimet e ndryshme qe munden me ndodhe ne sistem,gjithashtu ne ekranet e PANELAVE TE PLC-ve psh te PLC-te e tipit SKADA mundemi me pa gjendjen e seciles zbarr energjetike pra gjendjet e nderprersve,ndarsave ,lidhseve dhe Tokezimeve punuese si ne zbarra te transformatorve ashtu edhe ne zbarrat e fushave te largperquesve energjetik.
Kur themi gjendjet athere lexuesi duhet ta kuptoj se eshte fjala per TENSIONET Fazore (Uf),TENSIONET LINJORE (Ul), RRYMAT FAZORE (If),RRYMAT LINJORE (Il) si dhe FUQIT E RRJETAVE ALTERNATIVE TREFAZORE....(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2013, 06:32   #27
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Nga 5-figurat e treguara lexuesi me siguri keron sqarimet e duhura ne menyre qe ai te kuptoj esencen e paraqitjeve dhe simbolet e ndryshme.
ne fig1eshte treguar nje qarke shum i thjesht elektrik qe perbehet nga burimi (E),nderprersi (N) dhe nje hargjues elektrik (llamp ndriquese) dhe nje instrument mates univerzal per matje te rrymes(I) dhe tensionit(U) kjo menyre e lidhjes se qarkut elektrik i korospodon edhe skema elektrike perkatese e kesaj lidhje.
Si behet matja e rrymes(I) dhe tensionit(U) do te flasim gjersisht kur te trajtojm Masat mbrojtese dhe siguria ne pune.
Ne fig2jan treguar instrumentet e ndryshme matese univerzale me domen te matjes deri 1000(V) kurse te rrymes 1000(A).Instrumenti i par paraqet AMPERDANAT,qe sherbejne per matjen e rrymave te qfardo niveli,eshte interesant thjeshtesia e keti instrumenti mates sepse Perquesi qfardo trashsie te jet hyne ne HAPSIREN RRETHOREsikur Danat qe hapen ashtu edhe pjesa e eperme e instrumentit hapet dhe futet perquesi ne at hapsir per tu maturr rryma.
Ne fig3eshte treguar diagrami fazor i fuqive ne qarqet elektrike te rrymave alternative,kurse ne fig 4eshte treguar nje menyre praktike per te bere Kompenzimin e fuqis reaktive (Q)qe eshte shum e nevojshme ne Praktike per te stabilizuar TENSIONIN ELEKTRIKsi ne Industri ashtu edhe ne Elektro Bartje.
Ne fig 5)eshte treguar nje PLCqe ne ekranin e saje shifen te gjitha madhsit elektrike qe paraqesin gjendjen ne nje impiant te caktuar .
Fuqit ne qarqet e rrymave alternative tregojn gjendjen e nje sistemi energjetik qofte ai prodhues apo hargjues i energjis elektrike,pra ka kuptim te gjer dhe nevoitet sqarimeve ashtu qe lexuesi sadopak ti kuptoj keto madhesi elektrike.
Qe te mos behemi shum te merzitshem do ti tregojme lexuesve si definohen keto madhsi shum te rendesishme sipas standardit VDE-0100:
S=P+jQ......(1)
S-Paraqet FUQIN E DUKSHME (njesia matese-VA)
P-Paraqet FUQIN E AKTIVE (njesia matese-W)
Q-Paraqet FUQIN E REAKTIVE (njesia matese-VAr)
FUQIA AKTIVE(P)-Ne qarqet e rrymave alternative paraqitet si fuqi e dobishme e cila nuk nvaret nga freguenca e madhsive alternative krahasimi si ne fig e meposhteme,nga gjeneratoret elektrike kerkohet qe kjo madhsi te arrij vleren nominale (Pn) kurse kjo fuqi e humb stabilitetin nese RRITET FUQIA REAKTIVE (Q),qka do te thot kjo?!,se nese rriten shpenzimet ne rrjetin e tipit psh(TN-C)nga konsumatoret zvoglohet FAKTORI I FUQIS(COSζ) me zvoglimin e faktorit te fuqis athere zvolohet fuqia aktive e dobishme (P) kurse rritet ngarkesa ose fuqia reaktive (Q)...(VIJON)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2013, 06:17   #28
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Qe te kuptoj me mir lexuesi FUQIT NE RRJETAT ENERGJETIKE sipas standardit gjerman VDE-0100 athere duhet te kuptoj punen e paisjeve te pergjithshme ne KUADRANTEqe paraqitet ne boshtin kordinativ U(Y)oI(X)krahaso(XOY-boshti kordinativ).
U(Y)-Paraqet madhesin e Tensionit elektrik;
I(X)-Paraqet madhesin e Rrymes elektrik.
Ne kuadrantin Imadhsit U>0;I>O kjo na ben te kuptojme se kemi regjim motorik te punes pra makinat elektrike punojn si motor thithin(marrin) rryme nga rrjeta dhe kahja e rrotullimit eshte djathtas.
Ne kuadrantin IImadhsit U>0;I<O kjo na ben te kuptojme se kemi regjim gjeneratorik te punes pra makinat elektrike punojn si gjenerator japin rryme rrjetave dhe kahja e rrotullimit te gjeneratorit eshte ne te kundert te akrepave te ores ne menyre qe rotori ti pret vijat e fushes magnetike (B) pra kahja e rrotullimit eshte djathtas,nuk duhet te harrojme qe per te punuar makina si gjenerator nevoitet nje FORC E JASHTEME(TURBINA) dhe EKSCITIMI me madhsi elektrike konstante (njekahore) qe te krijohet fusha magnetike rrotulluese e teslles.
Ne kuadrantin IIImadhsit U<0;I<O kjo na ben te kuptojme se kemi regjim motorik te pune pra makinat elektrike punojn si motor thithin(marrin) rryme nga rrjeta dhe kahja e rrotullimit eshte majtas.ky regjim ipunes realizohet kur ndryshojm Fazet e lidhjeve ne Rrjeten elektrike ose ne KLEMBERTIN E MOTORRVE.
Ne kuadrantin IVmadhsit U<0;I>O kjo na ben te kuptojme se kemi regjim gjeneratorik te pune pra makinat elektrike punojn si gjenerator dhe kahja e rrotullimit eshte majtas.
keto regjime shum jan te rendesishme per PROGRAMIM TE PLC-VE te proceseve ne Industri dhe Elektrobartje sepse ata qe bejne programime vashdimisht duhet te ken parasyshe procest teknologjike nvarsishte nga natyra e punve.
Ne TC-te e medha kerkohet qe gjeneratoret elektrik te arrijne fuqin nominale Pnfuqia e dobishme,pra gjeneratori fuqin e dobishme mekanike Pmnga Turbina ne boshte te ROTORIT qe eshte i lidhur STATIKISHT permes GJUNTES ,ate energji mekanike ta kthej ne fuqi elektrike Pe=Pm,kurse ENERGJIA REAKTIVE qe krijohet per shkak te FUSHES MAGNETIKE RROTULLUES QE KA FREKUENCne gjenerator kerkohet te jet sa me e vogel kjo energji per shkak te pranis se INDUKTIVITETIT eshte PENGES per rrymat alternative trefazore simetrike...(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-08-2013, 06:39   #29
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Puna e makinave elektrike neper kuadrante eshte perj kushteve kryesore qe na ben me dije studimin e shum parametra elektro-mekanikte qe kan rendesi ne mbar vajtjen e procesit teknologjik.
Parametrat elektro- mekanik te makinat jan Ryma (I),tensioni (U),Momenti mekanik i rrotullimit(M)-TORIQUE,Shpejtesia e Rrotullimeve(n)-Spedd,Rreshqitja (S-%),Faktori i fuqis,Koeficienti i c'frytezimit etj.
Keta parametra kur ti fusim ne programet e PLC-ve si per Mbrojtje rele ashtu edhe per pune ne kushtet normale perzgjedhjen duhet ta bejm ne meyre te sakte nga tabelat e prodhuesit ose nga madhsit qe llogariten matamatikishte,keshtu qe [ne ekran B]PLC-ve [/B]i shofim vashdimisht,PLC vashdimisht ne vete e ben leximin e programit si dhe gjendjet aktuale te parametrave elektro-mekanik dhe gjithmon eshte e gatshme te kryej veprimet e duhura si nga mbrojtja rele ose manipulimet e nevojshme ,gjendjet e nderpresve,kontaktorve dhe senzorve te ndryshem permes skemave nje-polshe
Fuqia reaktive(Q) edhe me par kemi treguar se eshte nje fuqi e demshme per rrjeten elektrike sepse me rritjen e kesaj fuqie shkaktohet ramja e tensionit dhe kjo ramje si pasoj shkakton probleme te ndryshme ne Industri si dhe te konsumatoret per shkak te rritjeve te pakontolluara te rrymave neper faze (If) .Rritja e pakontrolluar e rrymave shkakton ngrohjet e perquesve dhe shkatrrimin e izolimeve keshtu qe ju zvoglon jeten paisjeve elektrike nvarsishte nga shkalla e ramjes se tensionit.
Pre ket arsye behet kompenzimi i fuqis Reaktive (Q)per te permirsuar kualitetin e tensionit ne prqindjet e kerkuara sipas standardit VDE-0100.
Kompenzimin e fuqis reaktive(Q) e bejme me metoda te ndryshme ne rrjetat elektrike te tipeve te ndryshme,bermes BATERIVE KONDENZATORIKE(C)ose me metoda me te shtrenjeta me MOTOR SINKRON pra keto metpda bashkohore e rrisin faktorin e fuqis se rrjetit (COS√)pra faktorin KOSINUS.
Lexuesi duhet ta kuptoj rendesin e faktorit te fuqis pra gjithmon egziston marveshtje ne mes te Gjeneratorit(Prodhimit) dhe Rrjetes elektrike(HARGJUESIT)qe te respektohen parametrat e hargjimeve te konsumit ashtu qe te mos cenohet vlera e faktorit te fuqis (COS=..0.7 ose 0.8) sa me i larte faktori i fuqis aq me i mir kualiteti i energjis elektrike te konsumatoret gjithashtu edhe puna e gjeneratorve sinkron ne rrjeta do te jet stabil dhe me pak probleme.
Kercnimi me i madhe qe i shkaktohet faktorit te fuqis eshte ne stinen e dimrit kur kerkesat ne rrjetin energjetike jan shum te medha per rryme pra kjo gjendje ka pasoja ne ngritjen e Energjis reaktive (Q)e cila ne oret e dites kur Fabrikat,puntorit e ndryshme,konsumatoret me dy grupe mates dhe hargjuesit e tjer te thjeshte kan nevoj per rryme athere themi se kemi ngritje te ENERGJIS REAKTIVE INDUKTIVE (Qind) sepse kemi Hargjues te ndryshem me MOTOR ASINKRON .
Kurse ne oret e vona te nates kur fabrikat,puntorite ndryshme dhe konsumatoret pushojne athere RRJETA ELEKTRIKE ESHTE SI GJENERUES I ENERGJIS ,kjo ka per pasoj LAJMRIMIN E ENERGJIS REAKTIVE KAPACITIVE(Qcap) prandaj duhet te kemi kujdes sidomos ata qe punojne ne TC emedha se si duhet te kemi qasje.
Fuqi tjeter qe mundet te shfaqet mundet te jete edhe FUQIA REAKTIVE E DISTERZIONIT (Qd) e cila...(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 05:55   #30
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

...Shfaqet per shkak te formave valore te madhsive alternative te tensionit (U) dhe rrymes (I),per energjin reaktive te disterzionit gjeresisht do te flasim ne kapitullin e ELEKTRONIKES ENERGJETIKE.
Ne figuren 1 nga postimi i fundit shifet nje gote me birre,ata qe e pin birra me siguri e dine qe pjesa qe jap knaqesi eshte Lengu i bires kjo analogji me Fuqit pershtatet me FUQIN AKTIVE (P) kurse ajo pjes qe shkakton neveri te birra eshte shkuma qe kur krahasohet del me FUQIN REAKTIVE (Q),kurse tansia e Birres qe i ofrohet konsumatorve eshte Lengu se bashku me Shkumen qe kur te krahasohet me Fuqit del me qen Fuqia e dukshme (S).
Qellimi im ishte qe lexuesi sado pak te kupton krahasimn e FUQIVE ELEKTRIKE me Dukuri te zakonshme siq eshte Birra.
ne fig 2,eshte treguar nje ekran i gjendjes se parametrave ne rrjeten energjetike TN-C ne gjendjen normale,aty eshte treguar parametrat e madhsive elektrike te nje Zbarre ,operatoret ne trafostacione jan te obliguar ta percjellin gjendjen e Zbares dhe ne perputhje me ligjet aktuale te manipulojne me keta parametra nga PC-ja ose direkte nga PLC-ja duke ditur KODIN E SIGURIS.
Ne fig3,eshte treguar puna ne kuadrante qe kemi treguar ne postimet e maparshme,regjimet e punes neper kuadrante.
Ne fig 4,eshte treguar Gjeneratori Sinkrone Turbogjenerator,si dhe fletezat e TURBINES e cila i ka tri lloje te Shtypjeve : Shtypja e ulet ,shtypja e mesme dhe shtypja e larte,ku avulli i terur nga Tejnxemsi sekundar ne nje shtyje te caktuar prej disa Barve i godite keto fletsa te turbines e cila statikisht eshte i lidhur me rotorin e turbo gjeneratorit.
Ne figur gjithashtu shifet edhe nje tip i PLC-se e cila e komandone dhe mbrone tersin e turbogjeneratorit ku masat e siguris duhet te jen te larta,ketu memorjet e PLC-ve nuk guxojne te mbesin pa tension alternativ 24V ose 12 V nvarsishte nga tensioni furnzues.
Me von ne postimet e ardheshme do te diskutome se si behen akordimet e madhsive ne modulet Hyrse(nderprersve dhe senzorve ) te PLC-ve qe duhet te komandohen si dhe moduleve dalse qe egzekutohen (Bobinat e kontaktorve te ndryshem dhe reagimet e senzorve) ne Grupet e nderlikuara te mbrojtje-komandimit te sistemit Turbin-Gjenerator.
Ne figuren 5) eshte treguar sistemi i mbrojtejes rele te transformatoret energjetik te tensioneve te larta,kjo mbrojtje quhet mbrojtja diferencial ecila sinjalizon gabimet e rezikshme ne transformator,esenca e kesaj mbrojtje qendron ne krahasimin e rrymave te gabimit(DELTA i),kur PLC-ja tregon sinjalin e veprimit te kesaj mbrojtje athere OPERATORET NE TRAFOSTACIONE duhet te ken kujdes jashtzakonisht te madhe gjat manipulimeve,kjo mbrojte qe duhet ta egzekutoj PLC-ja eshte pa momen te kohesdhe duhet te MEGEROHET OMIKISHT IMPEDANCAT E PRIMARIT DHE SEKUNDARIT TE TRANSFORMATORIT sidomos matjet ne rastin ton te RRJETES ELEKTRIKE TN-C......(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2013, 06:53   #31
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne fig 1 nga postimi 30duket Kthina(ambient i mbyllur)ne te cilen ndodhen nderprersit energjetik te daljeve te konsumatorve p.sh 110 KV/10KV,sa mi i larte tensioni i primarit te transformatorit(110KV) aq me shum kemi mundesi te zgjerojme numrin e ormanve te daljeve per konsumator p.sh 25dalje 10KV/0.4KV.Qe te kuptoj me leht lexuesi athere themi se ne nje trafosistem psh. Tirana-2 110KV/10KV furnizohet nje pjes e qytetit me 25 transformator energjetik Bllok-trafo ose trafo -ajror me fuqi te duksme psh S=630KVA ose S=200KVA per manipulimet dhe pjest perberse te zbarrave ne keto rrjeta kemi folur ne postimet fillestare.
Gjdo nderprers i kthinave nga fig1 eshte i paisur me mbrojtje ,komandim dhe signalizim permes PLC-ve te tipit skadaose te ndonje lloi tjeter,nderprersit bashkohor qe ne i aplikojme ne eksploatimin e energjise jan te fuqive te medha psh.630A me Vakum ose me Gas SF6keta nderprers i kan perparsit e veta jan te let ne manipulime sepse gjat Kyqjeve ose q'kyqjeve Harku elektrik shuhet ne hapsiren ne mes elektrodave te cilat jan hermetikisht te mbyllura.
Tensioni i komandimit te ketyre ormanve shperndares te nderpreresve eshte DC(njekahor) U_=110V_ ku ky furnizim mundesohet nga KONVERTOTET STATIKAC-DC te tipit B6CH per te cilin me von do te flasim ne kapitullin e ELEKTRONIKES ENERGJETIKE.
Une e kuptoj qe lexuesit nuk kan mundesi ti shofin keto paisje energjetike te cilat ndodhen ne Ambientet e mbyllura te Distribucionit te rrjetit ku manipulimet i udheheqin Dispeqeret dhe Operatoret dhe per tu futur ne keto ambiente duhet te ken LEJE SPECIALE si dhe njerzit te cilet punojne aty duhet te jen te TRAJNUAR DHE TE PAISUR ME CERTIFIKATA SIPAS STANDARDIT VDE-0100.
Ne fig2,shifet trafo energjetike 110KV/10KV e tipit Y-Y kjo trafo i furnizon me tension 10KV kthinat e fig1 kjo trafo ka tersit e mbrojtjeve rele dhe signalizimet se bashku me senzoret e ndryshem.Ftohja e kesaj trafo behet me cirkulim te vojit neper enen e transformatorit,ftohja e vojit behet permes ventilatorve ftohes (12-cop)dhe kontrollohet temperatura permes SENZORVE per tu mbajtur ne parametrat normal.
Kjo Trafo ka Mbrojtjet Diferenciale,distanciale,Buholcin ne rast te lajmrimit te ramjes se nivelit te vojit ose gasnat qe shkaktohen me rastin e ndonje lidhje te shkurte dhe shum mbrojtje te tjera shtes.Voji i transformatorit eshte njekohsishte edhe dielektrik i persosur qe Pshtjellat e transformatorit i mban te izoluara nga masa e ENES SE TRANSFORMATORIT dhe per nga sasia eshte diku rreth 30t pra sasi shum e madhe .
Voji i transformatorit i cili ndodhet ne ene dhe cirkulon me ndihmen e pompave cirkuluese ne rezervaret e vojit duhet ti kontrollohet niveli i vojit qe shifet ne treguesin e nivelit,dhe gjithmon duhet ne sezona te caktuara te behet testimi i vojit sepse gjat kyqjeve dhe qkyqjeve te transformatorit krijohen temperatura dhe keto temperatura krijojn lagshti te damshme per vojin ne pergjithsi (Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2013, 05:42   #32
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Operatoret ne trafostacione siq e supozova psh Tirana -2 ndoshta mundet me pas edhe emra tjer nuk e di?,ketu te ne ashtu quhen psh.Prishtina 1,Prishtina 3.....Prishtina 5.etj.kan obligime te medha ne kuader te realizimit te detyrave per te pasur nje furnizim normal me energji Konsumatoret.Gjithsesi ata duhet te ken komunikim 24 ore me Dispeqert,ekipet e mirembajtjes se rrjetit dhe ekipet e perkujdesjes me Qendren e Thirrjeve te konsumatorve .
Pra komunikimet ecurit e punve dhe perfundimet nuk behen ne forme gojore por me dokumente,urdhersa te punes dhe me telegrame te ndryshme...(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2013, 07:42   #33
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Kerkoj falje nga lexuesit qe e nderpreva temen per shkak te nje intervenimi ne nje paisje elektrike dhe pasi e regulluam problemin me ekipen time po vashdojme me temen..
Procedurat e operimit ne trafostacione te medha te niveleve te tensioneve psh: 220KV/10KV;110KV/10KV ose 35KV/10KV duhet te respektohen me perpikeri secili i ka pergjegjesit e veta te pershkruara me vendin e punes pra nevoitet nje diciplin e madhe,mos respektimi i procedurave shkakton avari te papershkrueshme ne sistem dhe vdekjen e prsonave te ndryshem sidomos viktimat me te shpeshta jan Ekipet e mirembajtjes elektrike dhe operatoret ne rastet kur ndarsat e ndryshem te tensionit te larte ne fushat e shperndarse dhe te lidhseve kur ato nuk kyqen si duhet dhe ju duhet te intervenojn me shpejtesi,per ndarsat dhe nderprersat ne SEE mendoj se kemi folur ne postimet e maparshme ne fillim pra ketu me se shumti rezikohet jeta e njerzve si dhe humjet e jetave te tyre.
Qellimi im nuk eshte ti frikesoj lexuesit por qdo pun kur te punojm ne sistemet energjetike duhet te jemi te paisur me njohuri edhe Teorike si dhe praktike duke pasur parasyshe gjithmon 5-rregullat e siguris ne pune per te cilat do te flasim detalishte me von.
Autori i ketyre shenimeve ka Trajnuar gati 2-vite 15 grupe te Operatorve te Trafostacioneve te ndryshme edhe teorikisht edhe praktikisht ne vendet e tyre te punes dhe ju ka dhen aftesit e nevojshme ketyre operatorve ne fusha te ndryshme si ne PLC ashtu edhe ne Operimet me Nderprersa ,ndarsa ,Lidhse te sistemeve dhe ne tokezimet e ndryshme ne sistem,sipas standardit VDE-0100. Ishte nje pune mjafte e veshtire per shkak se trafostacionet ndryshonin njeri nga tjetri si ne aspektin teknik ashtu edhe gjeografik,vashdimisht isha ne terene te ndryshme dhe nganjeher ishte ne pyetje edhe Jeta ime,para 5- muajve humbi jeten nje operator mik i imi i cili ka pasur rezultate te shkelqyeshme ne Trajnim para 4-viteve dhe me te vertet u befasova keq se oret e vona te mbramjes nga njeher jan shum te hidhura edhe per profesionistet e vertet per shkak te gjumit dhe koncentrimit.
Nga Postimi 31,shifen tri figura te ndryshme ku lexuesit i interesojn permbajtja e tyre:
Ne fig1eshte paraqitur nje sistem i komplikuar i Prodhimit te energjis dhe Elektrobarrtjes,ky sistem eshte Amerikan ku ndryshojn parametrat transmetues te madhsive elektrike (frekuenca (f),Tensioni(U) dhe madhsit tjera alternative) mirpo analogjia eshte e njejte ne pikpamje Konstruktive dhe te paisjeve vetem se ndryshojne parametrat psh.te ne frekuenca (f=50Hz,Tensionet 400KV nga Gjeneratoret ne rrjeta permes Trafove 24KV/400KV-Rasti i KOSOVES B ose 15,75KV/220KV-rasti i KOSOVES A dhe ne rrjeten e elektrobartjes kemi stacine te ndryshme te transformatorve me nivele te ndryshme psh. 220KV/110KV ose 110KV/35KV mendoj qe edhe ne Evrop ne vende te ndryshme eshte njejt vetem se 10KV eshte zevendesuar me 20KV kurse ne hidrocentrale kemi raporte tjera ose te peraferta qe do te flasim me von.
ne fig 2,eshte treguar rrjeti Energjetik ne Shtetin ton DARDANIA(KOSOV)..ku mundesit per te bartur energjin ose per te marr ne rast te nevojave kemi permes dy drejtimeve njeri eshte permes Largperquesve 420KV nga TC-KOSOVA B ne SHKUP(MAQEDHONI) dhe tjetra nga NISHI (SERBI),par keto jan sisteme te medha dhe strategjike per furrnizim dhe lidhje nderkomtare per Eksport ose Import te energjis elektrike qe me von do te diskutojme edhe per ket tem te gjer.
Ne fig3) eshte treguar nje sistem elektroenergjetik qe perfshihen se bashku Paisjet e ndryshme Nderprersit,ndarsat dhe Zbarat furnizuese si dhe Defektet e natyres se lidhjeve te shkurta,Operatoret sinjalet e defekteve i marrin nga reagimet e mbrojtjes rele dhe nga PLC-te i marrin informacionet dhe kohen e sakte kur ka ndodhur gabimi dhe pasojat e gabimit ne trafostacion,ai i pret udhezimet nga dispeqeri per veprime dhe hapi i par qe duhet te veproj Operatori eshte te siguroj TENSIONIN KRYESOR FURNIZUES...(Vijon)
I
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2013, 07:20   #34
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Tensionin kryesor furnizues Operatori si ne rrjetat e Transmisionit ashtu edhe ne rrjetat e distribucionit duhet te veproje me urdheresa speciale te koduara nga Dispeqeri,mirpo ai duhet te jet i vetedishem qe te ket situaten ne kontrroll dhe ne rast te avarive te medha duhet ta ruaj gjakftohesin dhe mos ta mbizotrojne emocionet negative.
Operatori duhet ti merr te dhenat dhe ti evidenton ato ne Librat e Trafostacionit,gjendjen e merr nga PLC-te,si dhe nga Ormanet e nderprersve te daljeve.Ai e veshgon gjendjen ne detale i shiqon pozitat e nderprersve(Sigurohet qe qdo nderpreres eshte i c'kyqur),furnizimin me tension njekahor 11oV_ per secilin orman te daljeve furnizuese te konsumatorve shiqon furnizimet nga ana e tensionit te larte drejtimet e furnizimeve ,pozitat e nderprersve dhe lidhses nga ana e tensionit te larte duke shfrytezuar njohurit teknike per paisjet e instalimeve te tensionit te larte ne transmision(Largperquesit se bashku me transformatoret e fuqis400KV,220KV,110KV)si dhe ne Distribucion (20KV,10KV) pasi te sigurohet qe jan krijuar kushtet per kyqje ai permes Skemes njepoleshe NE PROGRAMIN E PLC-VE SKADA qe e ka ne PC-nese pari i largon tokezimet perkatse kyq ndarsit dhe ne fund kyqe edhe nderprersin e fuqis dhe keshtu ben furnizimin e nevojshem me tension te larte nga Transmisioni te gjitha keto operacione duhet te jen ne perputhje me rregullat e siguris dhe ruajtjen e mjedisit.
Tani Operatorit i mbetet te beje kyqjen e nderprersve te daljeve te kosumatorve te trafostacioneve 10KV/0,4KV,ai nga PC ka skemen nje polshe te nderprersve 10KV per secilin orman si dhe nderprersit e trafove dhe te lidhses parametrat e madhsive elektrike i kontrollon ne ekran nga PLC-teprandaj pasi qe ai eshte siguruar me Shkrime se jan kryer te gjitha punet e Mirembajtjes Elektrike dhe sherbimeve tjera teknike ai pret urdheresen nga Dispeqeri dhe ben kyqjen e nderprersit te fuqis se transformatorit 1nga dy transformatoret e mundeshem psh.bie fjale Zbarra 10KV ne trafostacionin 110KV/10KV furnizohet nga dy drejtimet me dy transformator te fuqis dhe me nje lidhese te zbarres 10KV.
Operatori kur e kyqe Transformatorin 1 ai se pari i hjek Tokzimet i kyqe ndarsat e zbares dhe te fushes pastaj ne intervale te caktuara kohore nje nga nje i kyqe daljet e konsumatorve duke pasur kujdes nga qe munden me ndodhe per shkak te ngarkesave te medha sidomos ne stinen e dimrit kur konsumatoret i rrisin shpenzimet e energjis elekrtrike dhe pastaj i kontrollon parametrat e fuqive elektrike(P,Q) ,rrymave(I) per secilen dalje dhe tensionet(U).
Ne disa trafostacione te fuqishme Operatori duhet te ket kujdes se nuk GUXON TE BEJ KYQJEN E LIDHSES KUR TE DY TRANSFORMATORET PUNOJN PARALEL!! ,NJE VEPRIM I TILL I PA KONTROLLUAR SHKAKTON RAMJEN E BLLOQEVE TE GJENERATORVE ELEKTRIK NGA SISTEMI DHE FAKTIKISHT SISTEMI ELEKTROENERGJETIK PASTAJ PERJETON KOLAPS TOTAL!!!..
per keto fenomene te mundeshme ne postimet tjera te ardheshme..(VIJON)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-09-2013, 07:37   #35
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Diqka rrethe lidheses lexuesi duhet te mundohet te kuptoj se rroli i saj si ne trasmision apo distribucion eshte shum i rendesishem.Lidhsja eshte nje Kthine ose orman i cili permban tersin e elementeve sikur nderprersit e fuqise te kthinave te daljeve per konsumator vetem se dallimi eshte se ka fuqin e kyqjeve ose te c'kyqjeve te nderprersit sikur nderprersi i Trafos energjetike,ajo mundeson ne raste specifike te furrnizoj me tension(U) edhe grupin e zbarrave te tjetrit transformator te fuqis ne raste te defekteve ne trafostacion. Pra me kjarte nese ne nje trafostacion kemi dy transformator energjetik ku secili furnizon zbarrat e veta athere permes lidheses mundesohet furrnizimi i te gjita kthinave vetem me njerin transformator.pra ne raste se nderprersit e transformatorve jan 1250A kurse nderprersit e daljeve te konsumatorve jan 630A athere nderprersi i lidhses se sistemit duhet te jet 1250A Komandimi i saj mundet te realizohet Nga PC-ja ose nga Paneli i PLC-se qe ndodhet ne pjesen e siperme te Ormanit (Kthina)duke e ditur Simbolet e kyqjes Ngjyra e kuqe (1)dhe c'kyqjes ngjyra e kaltert (0) .
Ne trafostacionet moderne ku nderpreresit e kthinave jan Moderrne me SF6,shinat e Zbarrave jane te blinduara dhe egzistojne bllokadat e ndryshme te cilat pamundesoj gabimet e Operatorve gjat manipulimeve psh.kur kyqet nderprersi i fuqis Operatori e ka te pamundur te fuse Mekanizmin per te bere Tokzimin e daljes ose Kur tokzimi i fushes dalse eshte i kyqur athere operatori e ka te pamundur te bej Kyqjen e nderprersit te fuqis e keshtu me rradhe.
Nga skemat elektrike nga postimi 34 eshte treguar Analiza e nje sistemi me gjenerator ,transformator dhe linja te largperquesve fig1 ky sistem kerkon njohuri te larta nga Matematika dhe nga Elektroteknika sepse permes llogaritjeve te ndryshme mundemi te bejme projekte te ndryshme te konstruktimeve te sistemeve te reja elektroenergjetike nga Matematika duhet te dime NUMRAT KOMPLEKS,VEKTORET,INTEGRALET,DIFERENCIALET DHE EKUACIONET DIFERENCIALE SIDOMOS TE SHKALLES SE DYTE pakashum nevoiten edhe kapitujt tjer por esenciale jan keto,kurse nga Elektroteknika nevoiten Metodat e ndryshme te llogaritjes :METODAT E KIRKOFIT,METODAT E RRYMAVE KONTURALE,METODA E POTENCIALIT TE NYJEVE,METODA E SUPERPUNIMIT,METODA E RECIPROCITETIT,METODA E TEVENENIT ,METODA E NORTONIT ,QARQET ELEKTRIKE TREFAZORE SIMETRIKE DHE JOSIMETRIKE etj.
Do te zgjedhim qarqe te ndryshme me metoda te ndryshme matematikore si dhe SINTEZEN E QARQEVE ashtu qe lexuesit te ken paraftyrime te ndryshme reale mbi qarqet elektrike qe kan lidhshmeri te madhe me Matematiken.
ne sistemet e transmisionit kerkohet qe energjia elektrike te transmetohet me humbje sa me te vogel prandaj rezistencat omike te largperquesve dhe shinave te zbarrave konstruktohen nga Alumini qeliku dhe Bakrri ne forme te perquesve shiritor ose rrethor .Perquesit shiritor jan ne forme te pllakes me gjatesi gjeresi dhe trashsi kurse kabllot energjetike te tensionit te larte kan perques te formes rrethe ose sektor ku jan te izoluar me shtersa te ndryshem izoluese me material PVC ose material te ndryshem te ngjajshem si dhe shtresa metalike ne forme te fijeve dhe izolime te ndryshme me plumb ose ndonje metal te ngjajshem me qellim te mbrojtjeve Elektro-Mekanike dhe mbajtjes se Fushes Elektrike E=f(U)dhe fushes magnetike B=f(I),me qen se kerkohen humbjet e vogla ne bartje te energjise athere r-rezistenca omike duhet te jet gati zero ose kur te krahasohet me rezistencen e shkaktuar nga frekuenca e madhsive elektrike (Xl ose Xc) del qe (X>>r) prandaj nga fig 1nuk eshte paraqitur rezistenca omike vetem ato rezistenca X-induktive dhe B-Paralele kapacitive,gjeneratoret dhe transformatoret jane rrjeta trefazore te tipit TN ose INsipas standardit VDE-0100 gjithashtu edhe keto makina Elektrike kan raporte te njejta (X>>r) ne transmetim kemi 3-faze dhe tokezimet se bashku me perquesit(telat) e rrufepritsve te cilet jan ne pjesen e siperme te largeperquesve mbi izolatoret mbajtes ose mbeshtetes te Kapriatave te ndryshme...(Vijon)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2013, 07:36   #36
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne postimet fillestare i kemi pershkruar ne menyr te pergjithsuar elementete qe e perbejne tersin e rrjetave elektrike ,kemi permendur linjat,transformatoret,ndarsat,nderprersat ,tokzimet si dhe llojet ,lidhset pra ne pergjithsi per TRANSMISIONIN DHE DISTRIBUCIONIN gjithashtu i kemi pershkruar edhe qasjet e Operatorve me keto paisje dhe si funksionojne keto paisje ne SEE.
Linjat e largperquesve ndahen sipas nivelit te tensionit pra te tensionit te larte (U): 400KV;220KV;110KV pastaj te tensionit te mesem(U) :35KV;20KV;10KV;6,3KV si dhe linjate tensionit te ulet (U):400V;230V ..., perveq tensionit alternativ trefazor me frekuenc f=5oHz dhe rryma(I) trefazore alternative me te njejten frekuenc,keto madhsi pra Tensioni (U) dhe rryma (I) kur te dakin nga Gjeneratoret dhe transformohen per mes transformatorve energjetike ato jane ne faze njera me tjetren pra Tensioni dhe rryma jan ne faze ose qfazimi φ=0:
φ-Paraqet qfazimin ne mes te tensionit (U) dhe rrymes (I) qe njkohsishte eshte edhe kushti i 3 - i sinkronizimit te gjeneratorit sinkron me rrjeten e transmisionit per te cilen do te flasim me von detalishte ne postimet e mija te ardheshme.
Lrgeperquesit trefazor te Transmisionit dhe te distribucionit kan forma te ndryshme dhe nivele te ndryshme te Elektrobartjes permes te shtyllave metalike te formes (KAPRIAT) ose te drunit zakonishte ne distribucion per tensione te mesme dhe te ulta dhe i karakterizone IMPEDANSA (Z) dhe ADMITANCA (Y) dhe forma e tyre mundet me qen (T) dhe (π-Pi):
Z=R+jX ;R=r.l- ku r-rezistenca ne njesi te gjatesis se linjes; l-gjatesia e linjes;
nga trekanshi i rezistencave: R=Z.cosφ dhe X=Z.sinφ
Z=Xl-athere themi se impedansa ka natyren INDUKTIVE;
Z= Xc-athere themi se impedansa ka natyren KAPACITIVE


Y=G+jB [s-simens] G=1/R-paraqet perqushmerin aktive;B=1/X-paraqet susceptansen pra perqueshmeri reaktive

U=Umax.sinωt, ω=2πf ku ω-paraqet frekuencen rrethore I=U/Z
rezistenca (R)e linjave nvaret nga kualiteti dhe lloji i materialit qe ndertohet linja (Alumini,Celiku) kurse Rezistenca reaktive (X) paraqitet per shkak te frekuences se madhsive periodike sinusoidale(AC) mirpo te linjat perquese vlen:
X>>R
Rezistenca reaktive(X) eshte penges per rrymen (I)per shkak te frekuences se rrjetit,kurse rrezistenca aktive (R) eshte penges per shkak te rezistences specifike (ρ-ro).
Fusha Elektrike (E) eshte dukuri te linjat elektrike te qdo tensioni dhe vijate fushes kan formen si ne postimin nga fig1
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2013, 12:11   #37
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Fusha Elektrike (E)ne linjat ajrore eshte madhsi vektoriale dhe sikurse fusha magnetike (B) jane te pandashme njera nga tjetra,fushen elektrike (E) e shkakton tensioni(U) ndersa fushen magnetike (B) e shkakton rryma (I).
Linjat ajrore formojn tersine e 3-Fazve ,pra L1,L2 dhe L3,pershkak se keto tri linja ndodhen nen tension athere ne mes te fazve krijohen kapacitete gjatsore C12,C23 dhe C31si dhe kapacitetet me token C10,C20 dhe C30 keta kondenzator ne me syrin ton nuk i shofim por duhet ta din lexuesit se per shkak te ndikimit te tensionit ne linja krijohen kondenzatoret ku ndarjen e tyre e prcakton hapsiara ajrore(ε=εo.εr ku εo=8.85.10-12 F/m)
εo-konstanta dielektrike e vakumit;
εr-konstanta dielektrike relative e materialit izolues
Keto fenomene te natyrshme eshte shum me rendesi per te kuptuar ,punen e linjave ajrore si dhe qasjen e punve te ndryshme ne sistem psh.kur linjat ajrore c'kyqen nga sistemi athere permes tokzimit te daljes se largperqesit i elimnojme keto kapacitete te rezikshme sidomos per ekipet e mirmbajtjes se rrjetit nuk guxojne te punojne ne shtyllat elektrike pa u siguruar tokzimi i daljes se largperquesit qoft ai i linjes te transmisionit apo e distribucionit.
Lexuesi duhet ta ket te qarte se te gjitha dimenzionimet e Izolatorve ,nderprersve ,ndarsave behen sipas nivelit te tensionit (U) sipas Fushes elektrike (E):
U=E.d ; d-distanca
Edhe ate duke ju perbajtur paragrafeve te Standardit VDE-0100 ku aty pershkruhen kriteret qe duhet te plotsojn paisjet elektrike sipas tensionit (U) psh.kondenzatoret e ndryshem apo paisjet qe perbajne qarqe me kondenzator..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2013, 07:25   #38
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Per te kuptuar me lehte dukurin e Fushes Elektrike (E)me se miri eshte te marrim nje kondenzator te rrafshte i cili perbehet prej dy pllakave me siperfaqe (S) te larguara njesoj ne distancen (d),ne hapsiren ne mes te dy pllakave ndodhet nje dielektrik (ε=εo.εr ) si ne fig.
Nese ket kondenzatore e kyqim ne tensionin (U) athere rryma (I)nuk behet pernjeher zero por pas nje intervali te shkurter kohor(t-sec) kurse tensioni ne skaje te pllakave arrin vleren e burimit psh.
U=220V_pra tension njekahor.
Lexuesi duhet ta kjartesoj se ne Qarqet e rrymat njekahore Kondenzatori (C) paraqitet si QARK I HAPUR,kurse ne Qarqet e rrymave alternative ne gjysem perioden pozitive te madhsive alternative (Tensioni dhe rryma)Kondenzatori mbushetkurse ne kohen e gjysem periodes negative kondenzatori zbrazet pra keto fenomene gjithmon duhet ti kemi parasyshe duhet te dime si funksionon ky element i rendesishem ne qarqet e ndryshme.
Madhsi shum me rendesi te kondenzatori eshte kapaciteti (C) i cili llogaritet me shprehjen:
C=εo.εr .S/dnjesia [F-farad]
Kur ne kondenzator kyqet tensioni athere pllaka pozitive elektrizohet me elektricitet pozitiv (+Q) vijat e fushes elektrike mbyllen ne pllaken negative dhe krijohet elektriciteti i kundert negativ (-Q) keto vija te fushes jan homogjene dhe themi se fusha elektrike ne hapsiren ne mes pllakave eshte homogjene dhe pastaj ne kondenzator shfaqet dukuria e polarizimit (P).
Rezistenca omike e dielektrikut eshte shum e madhe (R>>) eshte e rendit MEGA-OMA ne raste se Tensioni kalon vleren maksimale athere behet qpimi i dielektrikut pershkak se Fusha Elektrike arrin vlerat kritike,dhe ky qpim manivestohet si lidhje e shkurte ne mes te dy pllakave te kondenzatorit dhe manifestohet me krisma te medha,nga ky fenomen mesojm se mbitensioni eshte i rrezikshem per kondenzatoret per shkak te qpimit te dielektrikut.
Nje dukuri e ngjajshme eshte edhe te linjat ajrorevetem se linjat ajrore i karakterizon gjatsia e madhe e perquesve,pra secila linje kur behet kombinim nga dy paraqesin kapacitete gjatesore psh( L1-L2 paraqesin kondenzatorin C12,linja L2-L3paraqesin kondenzatorin C23 e keshtu me rradhe ku dielektrik paraqitet Ajri)..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2013, 07:01   #39
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne vashdim do te paraqesim disa vlera te marra nga tabelat per dielektriket(εr) te materialeve te ndryshme:
  • VAKUMI εr=1.0
  • AJRI εr=1.0006
  • MATERIALI PVC εr=2.8-3.1
  • GJAMI εr=3.7-10.0
  • UJI εr=80.0
Pra duhet te kemi parasyshe se Kondenzatoret munden me pas dielektrik te ndryshem nvarsishte nga vendi ku aplikohet dhe Kapaciteti i tyre (mikro FARAD,nano FARAD e keshtu me rradhe).
Prodhuesi gjithmon ka parasyshe nivelin e tensionit maksimalky nivel percaktone edhe kufirin e fundit te qendrueshmeris ne qarqet rrymore ku ai lidhet,dhe duhet te kemi parasyshe se kondenzatori eshte element me memorje ky element edhe pasi te c'kyqet qarku i Tensionit (U) e ruane elektricitetin paraprakPer te vertetuar kete ne praktike marrim nje qarke elektrike :Ky qark elektrik perbehet nga burimi i TENSIONI (U=220V_), nje nderpreres dy pozicional 0-1-2 dhe nje Poq elektrik P=50W.Kur nderprersin e vendosim ne poziten (1) kondenzatori mbushet me ngarkes (Q) dhe pas nje kohe shum te shkurte arrihet gjendja stacionare e ngarkimit te kondenzatorit,pastaj nderpresim qarkun e furnizimit pozita (0) kondenzatori e "mban ne mend" elektricitetin e fituar nga pozita (1) pastaj kur nderprersi N kalon ne poziten (2)kemi qarkun e mbyllur me KONDENZATORIN (C) dhe POQIN ELEKTRIK,Kondenzatori fillon ta zbraz at elektricitet(Q=I.t) dhe ne e vrejme se POQI FILLON TE NDIZET dhe pas nje kohe te shkurte ai prap fiket,pra nga ku EKSPERIMENT SHUM I THJESHTE PRAKTIK KUPTOJM SHUM QKA se PAISJET QE PERMBAJNE KONDENZATOR ELEKTRIK E MBAJN NE MENDE ELEKTRICITETIN EDHE PASI TE SHKYQEN!!.
Lexuesi e interesuar duhet ti analizojn formulat qe kan lidhshmeri parametrat e madhsive te FUSHES ELEKTRIKE (E) ME TENSIONIN (U);KAPACITETI I KONDENZATORIT (C) me MADHESIT DIELEKTRIKE (εr) si dhe parametrat fizik siq jan Distanca ne mes te pllakave (d) dhe siperfaqja e elektrodave(S-pllakat).
Duke pas parasyshe keto madhesi athere jan ber zbulime te medha ne PRAKTIK DHE INDUSTRI KUDO,JAN ZBULUAR SENZORET KAPACITIV per te detektuar NIVELET E LENGJEVE NEPER REZERVARE TE MEDHA,SHTYPJET E NDREYSHME dhe TEMPERATURAT E NDRYSHME...aplikimi i ketyre senzorve ne praktik eshte shum i madhe sidomos ne MODULET HYRSE TE PLC-ve TE NDRYSHME NVARSISHT SE KU APLIKOHEN ATO:NE ELEKTRANA,TRANSMISION ,DISTRIBUCION SI DHE NE INSTALIMET SHTEPIAKE qe detalishte do ti diskutojme ne postimet e ardheshme..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2013, 07:17   #40
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne fig3(postimi 35) fusha elektrike (E) brenda dhe jashte Kabllos koaksiale eshte 0(E=0) ,fusha elektrike egziston vetem brenda hapsires me rreze r,fusha eshte me e fort ne siperfaqen e kabllos kurse fillon te dobsohet sa me i madhe te jet rpra :
E: b>r>a Emax: r=a Emin: r=b
Ne fushen elektrike te ngarkesave me elektricitete (+Q) dhe (-Q),dukuri tjeter me rendesi eshte e dhe FORCAT dhe MOMENTET,keto forca munden me qen terheqse dhe debuesesi ne fig1te keti postimi.
Dukurit e forcave shfaqen te Linjat ajrore,te kondenzatoret elektrik kudo ne natyre ku ekziston elektriciteti dhe sikurse edhe te fusha magnetike duhet te analizohet veprimi i ketyre forcave .
kondenzatoret ne praktike kan forma te ndryshme dhe kapacitete te ndryshme ata munden me qen te rrafshte,cilindrike dhe per analiza shkencore mirren edhe ata sferiket(teori).
Ne lidhjen seri te n- kondenzatorve nuk ndryshon ngarkesa (Q) por ndryshojne nivelet e tensioneve nvarsishte nga Kapaciteti(C) i kondenzatorve,kjo mundesi e tille na mundeson te rregullojm nivele te tensionit (U) ne pika te ndryshme lidhese;
Ne lidhjen paralele te n- kondenzatorve do te ndryshon ngarkesa (Q) nvarsishte nga Kapaciteti(C) i kondenzatorve,kurse tensioni (U)nuk ndryshon ne pika te ndryshme lidhese ne deget paralele me kusht qe mos te kemi ndonje lidhje te kombinuar ne qarkun e kondenzatorve;
Aplikimi i Kondenzatorve ne mikroelektronik dhe ne Elektroniken energjetike eshte shum i madhe sidomos ne frekuenca te mesme dhe te larta ,ne qarqet e rrymave alternative kemi permendur edhe me par ai mbushet ose zbrazet nvarsishte nga gjysem periodat e madhsive elektrike ne frekuenca te ulta Xc eshte rezistenc shum e madhe kurse ne frekuenca te larta Xc-eshte rezistenc shum e vogel,eshte shum me rendesi analiza e keti elementi ne frekuenca te ndryshme si dhe aplikimi i keti elementi si FILTER per efekte te ndryshme ne elektroteknik sidomos ne Elektroniken Energjetike qe do te flasim me von.
Te analizojme nje qarke ne rrymat alternative me kondenzator kurse per PROCESET KALIMTARE do te flasim me von,te kondenzatori ideal(kjo ne praktik nuk egziston) qfazimi ne mes te rrymes(I) dhe tensionit(U) eshte (-90o) dhe diagrami fazor i ketyre madhsive alternative shifet si ne fig
Ne fig 3eshte treguar skema elektrike e qarkut elektrike me nderprersin pozicional(0-1-2) dhe pocit me fuqi P=50W ku kemi sqaruar detalisht fenomenet ne postimin e parafundit 39,kurse ne fig4kemi treguar si ndryshon tensioni (U) dhe rryma (I) kur e kyqim nje kondenzator ne tension njekahor (U=200V_) kemi then se tensioni(U) ne menyr lineare e arrin vleren maksimale ,kurse rryma (I) ne menyr lineare zvoglohet dhe behet gati zero ose tensioni ne kondenzatorin C(Uc)arrin vleren maksimale kurse Tensioni ne rezistorin R (Ur) gradualishte behet zero per shkak se rezistenca e dielektrikut te kondenzatorit eshte shum e madhe....
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur