Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-07-2014, 06:41   #161
Roni
V.I.P
 
Avatari i Roni
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 1,150
Thanks: 194
Thanked 147 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Roni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Profesor fehmi,pershendetje dhe ju uroj suksese ne punen tuaj,kam disa pyetje ne lidhje me temen tuaj per plc-te ,pyetja ime eshte kjo:si mundem me ber programimin me plc-te per semaforat e qytetit ?
Roni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 07:11   #162
Roni
V.I.P
 
Avatari i Roni
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 1,150
Thanks: 194
Thanked 147 Times in 109 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Roni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėRoni ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Profesor, a ben te ma jepni pergjegjjen brenda dites se me duhet urgjent!!
Roni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 07:46   #163
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

I nderuari Roni besoj qe brenda dites do tju jep nje pergjigjje,meqense un punoj ne industri dhe kjo qe kerkoni eshte diqka tjetr ,do te perpiqem brenda mundesive dhe aftesive te mija tju jap nje pergjigjje te knaqme..te pershendes i nderuar!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 10:56   #164
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Programimi i Semaforve
Si ilustrim i programimit tė PLC-ve mundet me qen edhe ai i semaforve dhe nė kėt rast duhet te kemi parasysh edhe sekuencat .
Sekuencat qė mundet mi pas njė semafor munden me qen e kuqe,e kuqe dhe verdhė, e gjelbėrt ,e verdhė dhe pastaj kemi pėrseritje .Njė sistem i theshtė mundet me pas sekuenca qė percaktohen me intervale kohe,kurse kohėn e intervaleve ne e percaktojm sipas kushteve qė kerkohėt nė sistem.
Nga fig A_1jan shfaqur sekuencat e diagrameve te intervaleve kohore dhe ladder programi i mundeshem per sekuencat e percaktuara .
PS.I nderuar Tajmert,Contert dhe pjeset tjera qe ka PLC-ja i ke te sqaruara ne postime tė ndryshme ,kurse kur tė besh programimin duhet tė kesh parasysh qė mundesh pėrmes softverit ne PC dhe mundesh direkt ne PLC ne tasteret e navigacionit!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-07-2014, 10:07   #165
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Te programimi ne PLC pėr komandimin dhe kontrrollimin e Semaforit,me qėllim i kam marr ngjyrat e ndryshme karshi atyre reale qe ka semafori nė mėnyr qė lexuesi logjikisht tė kuptoj ndryshimet dhe sekuencat e ngjyrave,pra lexuesi qe mirret me keto probleme ka mundesi vet ti perzgjedh ngjyrat dhe ta shef praktikisht sekuencat e ndryshimeve nė nvarshmeri tė kohės duke pėrcell me kujdes nė orėn e ti ndryshimet .
Programimi i ladder logjikės nė PLC-tėLadder logjika eshte teknika grafike e programimit qe ne e shfrytezojm per te ber programimin ne PLT-tė.Me ket teknik ne krijojm programin e PLC-se pėr tė bėr kontrrollimin e shum paisjeve nė industri apo kudo ku kėrkohėt komandim dhe kontrrollim.Zgjidhja logjike pėrmes releve pėr tė kontrrolluar punen e njė Pompe pa aplikimin e PLC-ve,problemi ėshtė treguar nė fig B_1a) i b), ngjajshėm ėshtė edhe me aplikimin e PLC-ve qe shfrytezojm programimin ladder pėr tė komanduar kėt rezervar me Pompa dhe motorr pėr rrjedhjen e fluidit.pra duhėt tė bėjm analizimin e kėtyre dy mėnyrave tė komandimit.
Zgjidhja e problemit pėrmes PLC-ve
Kur bėjm zgjidhjen e problemit me programimin pėrmes Ladder logjikės ,kur kemi tė bėjm me mbushjen e takerit apo rezervarit me fluid ,paisja field edhe mė tutje mbetet prezente por eliminohet releu mekanik.Paisja field ėshtė shprehja e pėrgjithshme pėr parametrat hyrės dhe per daljet e aktuatorve . Cka jan daljet e aktuatorve tek PLC-te?,ato jan paisje mekanike,pneumatike,hidraulike qė mundėsojn ose shkaktojn njė levizje mekanike dhe si pėrgjigjje ėshtė njė sinjal elektrik.
figurėn B_2 ėshtė treguar programimi edhe tėrsia e moduleve pėr zgjidhjen e problemit me programimin permes Ladder logjikės
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2014, 09:48   #166
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Programimi i Tajmerve
Tė githa PLC-tė ,nė pėrgjithsi,kan delay-on tajmerėt dhe delay-of dhe nvarsishte nga hiearkia e PLC-ve dhe destinacioni bėhet edhe programimi i tyre.
Figura a1 ėshtė pėr PLC e tipit Mitsubishi. Tajmeri ėshtė sikur rele qe ka nje bobin me pshtjella i cili zgjohet kur lajmrohet sinjali hyrės In1(shtegu 1 fig a).Ai pastaj mbyllet pas njė vonese kohore tė cilėn ne ja caktojm nė program(shtegu 2 fig a). Pėr kėt arsye dalja lajmrohet pas kalimit tė kohes sė parapar.Kurse ne fig-b ėshtė tregur tajmeri sipas PLC-ve tė tipit Siemens.Kur sinjali nė hyrjen startuese ndryshon nga 0 ne 1,tajmeri fillon tė numroj kohėn sipas akordimit qė ja kemi bėre.
Kurse ne[/B] fig-a2(eshte paraqitur ladder dijagramet Telemecanique, Toshiba i Allen-Bradley).
Radhitja e operacioneve (Sequencing)
Si ilustrim i pėrdorimit tė tajmerve ,shqyrtojm ladder dijagramin e treguar nė fig-a3. kur hyrja In 1ėshtė kyqur,dalja Out 1 ėshtė e kyqur ose kyqet,pastaj kyqet tajmeri me vones kohore( i cili fillon te numroj kohen psh.5.5 s).Kur kjo koh e programuar mbaron athere kyqet dalja Out 2 .Pra me fjal tjera ,kyqet hyrja In1, kyqet Out 1 dhe mbas 5.5 s kyqet edhe Out 2. Me kėtė ilustruam hapat dhe diagramin kohor si nė fig.pra nė baz tė kėtyre diagrameve edhe PLC-ja i zbaton komandat dhe bėn leximin dhe egzekutimin e programit sipas diagrameve.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 08:42   #167
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Para se ta sqarojm punėn e tre motorve nga fig-a4 pėrmes tajmerve,tė ndalemi pak nė disa gjėra bazike nga tajmerėt dhe pėr lexuesit ti sqarojm disa gjėra qė ta kuptoj mė let punėn e tajmerve.
Prodhuesit e PLC-ve dallohen nga ajo se qfar tajmeri duhet tė aplikohet pėr programim dhe nė baz tė kesaj ata tė shqyrtohen. Paraqitja e pėrgjithshme e tajmerve ėshtė si rele me bobinėn dhe kontaktet e qeta dhe punuese qė kemi permendur mė heret nė postimet e mahershme,ku kemi permendur se kur zgjohet bobina e kontaktorit ndryshojn kontaktet e qeta dhe punuese tė kontaktorit.Pra e tėra vlen edhe pėr relet vetem se te relet mirret parasysh koha e veprimit(t=k sec). ku k-numri i sekondave;
Tajmeri pėr kėt arsye trajtohet si parametr dalės nė PLC-tė qė definohet si pal qifte fig-a5 (a),dikush tajmerin e trajton si bllok per vones,e cila bėn vonimin e sinjalit nė dalje pėr njė koh tė caktuar (t) fig-a5 (b) .
Egzistojn disa lloje tė tajmerve tė cillėt mundemi mi has te PLC-tė e keto i kemi permendur se jan :
-on-delay tajmerėt;
-Off-delay tajmerėt .

Keta tajmer dhe diagramet kohore tė vonesave i kemi treguar nė fig -a6,ku duhet tė analizohen veprimet e vonesave ne kyqje dhe c'kyqje..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2014, 09:32   #168
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Gjithashtu nė fig -a5 kemi edhe puls tajmeret apo tajmeri impulsiv fig a5-(c) ky tajmer ėshtė i aplikueshėm ne industri ,por nė krahasim me dy tė parėt ėshtė mė pak i pranishėm,mirpo po them nvaret se nė qfar dege tė industris aplikohen kėta tajmer.
Ti kthehemi programimit nė PLC pėr punen e tre motorve sipas fig-a4,nė kėt figur jan treguar dy verzionet e mundura pėr tė lėshuar motortė nė punė,sipas dispozitave tė rradhitjes pas ndrydhjes(kyqjes) sė butonit START.Nė rastin e parė Tajmeret jan tė programuar si bobina ,kurse nė rastin e dyte si vonesa.Pra kur te kyqet butoni START egziston njė dalje nga brendia e releut IR .Ai aktivizon hyrjen startuese1. Ai gjthashtu i aktivizon dy tajmert T1 dhe T2 si dhe motorin-1.Kur tajmeri T1 arrin kohėn tė cilėn ne ja kemi programuar athere kontaktet e tija e aktivizojn motorin-2. Kur koha e programuar per tajmerin T-2 ėshtė arritur athere ky aktivizon shtegun rrymor per punėn e motorit-3 dhe kėshtu nė kėto procedura mundėsohet puna e tre motorve pėrmes njė programimi nė PLC. ..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2014, 10:07   #169
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

NUMRUESI(COUNTER)
Numruesi ėshtė element ndėrtues ne PLC-tė e ndryshme dhe mundėson numrimin e dukuris paraprake,ose me mir tė themi numrimin e sinjalit hyrės.Kjo ėshtė e nevojshme ku kemi objekte tė qfardoshme dhe qė duhet tė numrohen psh.nė njė shirit prodhues ku kemi n-pije freskuese,ose numrin e rrotullimeve tė ndonje makine elektrike,ose numrin e njerzve qe futen brenda njė ndėrtese etc.Nė kėto postimet e ardhėshme do tė pėrqėndrohem nė programimin e numėrusėve dhe diagramet pėrkatse kohore.
LLOJET E NUMRUESVE
Numruesi ėshtė pėrcaktuar pėr njė vler tė caktuar dhe kur tė arrihet vlera e pėrcaktuar ai reagon nė ndryshimin e kontakteve(Kontaktet e hapura -mbyllen,kurse kontaktet e mbyllura-hapen),pra sinjali hyrės ndikon ne zgjuarjen e ndonjė bobine psh.
Egzistojn dy tipe tė numruesve ,kjo nuk ėshtė e thane qe PLC-ja tė ket tė dy tipet.Kėta jan numruesit qe numrojn nga lart-posht(9-8,7,6...) dhe nga posht -lart (0,-1-2-3....) . kur numruesi arrin zeron(0)athere bėhet ndryshimi i gjendjeve tė kontakteve. Shumica e PLC-ve ofrojn numrim nga posht-lart pra numruesi fillon tė numroj nga zeroja deri ne vlerėn e caktuar ,ndodhit mblidhen deri sa te arrij veleren e caktuar..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2014, 09:24   #170
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Si ilustrim pėr zbatimin e numruesit do ta marrim kalimin e objekteve pėrgjat shiritit transportues nga fig -a9 ,ndėrsa kalimi i objekteve tė veqanta bėhet pėrmes ndėrprerjeve tė rezeve tė drites psh. ndonjė senzori tė dritės ,objektet udhtojn drejt ndonjė foto-elektro moduli,kurse pas njė numri tė caktuar dėrgon sinjal informues me tė cilin bėn tė ditur qė ėshtė plotsuar numri dhe duhet tė ndalet puna e shiritit transportues. Gjithashtu nga e njejta figur gjegjsisht nga fig-1 kemi paraqitur elementet kryesore nga programimi i PLC-ve te Siemensit qė duhėt tė futen nė program.Sinjali pėr resetim e mundėson resitimin e numrimit dhe pastaj mundėson fillimin pėr numrimin e ri.Kontakti i dyt ku shkruan numruesi ėshtė sinjal i cili shfrytezohėt pėr aktivizimin e numruesit(shife fig e par, kontakti nė shtegun e dytė ku shkruan numruesi).
Kurse ne figur 2 kemi paraqitur elementet kryesore nga programimi i PLC-ve tė Allen Brodley qė duhėt tė futėn nė program.Kur numruesi gabon vlerėn e dhėn Biti perfundimtar ėshtė 1 dhe paraqitet si dalja O:013/01 , kėshtu qė kontaktet adekuate hapėn dhe shiriti transportues ndalet nga puna.
Si ilustrim tjetr i aplikimit te Numruesit do ta shqyrtojm problemin e kontrrollimit te Makines e cila paketon 6-konzerva(Kanaqe) pergjat udhtimit dhe 12 -konzerva per paketim ne udhtimin tjetr per paketim fig-a10 dhe 11 ,rrafshi i defektorit mundet te kontrrollohet permes Senzorit te foto-modulit i cili jep dalje per secilin her kur konzerva kalon.Per ket arsye numri i impulseve nga senzori duhet qe te numrohen dhe te shfrytezohet per kontroll te defektorit.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2014, 09:53   #171
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

PLC-me Modulet per PID rregullimin
Nė shum postime kemi pėrmendur kėto paisje teknike rregulluese nė industri dhe nė degėt e ndryshme tė industris sė avancuar,duke pas parasyshe disa faktor do ti analizojm pak mė detalisht kėto paisje rregulluese tė proceseve.
PID ėshtė shkurtesa ne tekniken e rregullimit qe tregon rregullimin proporcional-integral-diferencial. Prodhuesit e ndryshėm per konstruktimin ose ndertimin e ketyre paisjeve, i pėrcaktojnė zgjidhjen e problemit ne dy mėnyra te ndryshme : disa prodhues ofrojnė module speciale me PID Rregullim,kurse prodhuesit tjerė ofrojnė modulet standarde analog/digjital qe pėrcillen me softuer special pėr PID-rregullimin. PID –i mundet tė shfrytėzohet pėr rregullimin e shumė madhėsive fizike siē janė: temperatura,shtypja,koncentrimi ,lagėshtia etj. PID-i ka zbatim te madhe ne industri arsyeja ėshtė qe te realizohen disa qėllime precize ne proceset prodhuese.
Ne pėrgjithėsi PID ėshtė ekuacioni ne te cilėn madhėsia rregulluese llogaritet ne dalje ,kjo madhėsi rregulluese krahasohet ne bazė te sinjalit te gabimit.
Madhėsia rregulluese psh.temperatura matet,kurse vlera e matur i pėrgjigjet madhėsia rregulluese ne baze te krahasimit te sinjalit te gabimit nga lidhja rivepruese nga bllok-diagrami ne fig psh.te postimet e kaluara kur krahasonim shpejtuesit dhe numrin e rrotullimeve.Te marrim njė PID rregullator te pėrparuar me mundėsi te rregullimit te gjere pėr te gjitha madhsit fizike tipi OMEGA-3k,fig-b1 dhe fig-b1-1
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2014, 09:17   #172
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Nga figrat shifet pamja dhe mėnyra e aplikimit tė keti PID regullatori,gjithashtu edhe mėnyra e lidhjes me PLC-nė dhe PC-nė .
PID regullatori i tipit OMEGA-3k ka diapazon tė gjėrė te aplikimit nė industriėrpunimi i gjamave,plastikės,keramikės,industrin kimike,industrin ushqimore,elektrana nė p.sh. kaldaja te avullit,nė teknikėn e ngrohjeve-ftohjeve,klimatizim dhe nė shum deg tė tjera tė industris.PID-Regullatori i takon grupit tė rregullatorve procesorik sepse posedon komandimin me dore/automatik pėr antarėt qė kemi permendur nė postimet e kaluara ,pėr parametrat e ndryshėm amplifikues dhe kohor(K,T-shiqoje tabelat nga postimet e mehershme per transformimet e Laplasit)kur benim komandimin dhe rregullimin e motorve asinkron trefazor me konvertorėt tiristorik B6C dhe shėndruesve te frekuencave me ventilėt IGBT.
Regulatori ka maksimalisht 4-hyrje .1 hyrje analoge univerzale(Softverike)e cila pėrmban tė gjitha termo-qiftet qė i pėrmbahen standardit ITS-90 , rrymat standarde dhe tensionet matse sinjalizuese si dhe temperaturat e ndieshme standarde Pt100 . 2. dhe 3. hyrje analoge pėr rrymat 0/4 - 20 mA, a 4. hyrje analoge pėr lidhje te potenciometrit(lidhja kthyese me ventilat apo...).
Kurse kur jan nė pyetje daljet jan nė dispozicion 2 ose 4 rele dalės pėr komandimin e ventilve kontinual apo si sinjal vetėm shkruarsėn ose PLC-nė. Daljen kontinuale mundemi mi pėrcaktuar madhėsit pėr tė gjitha hyrjet ose madhsit rregulluese(Parametrat amplifikuso-kohor).
Gjthashtu nga figurat e postimit tė djeshem vrejm dy LED DISPLAY me nga 4-digjita per paraqitje tė vlerave procesorike(matėse)pėrkatse.Pėrveq vlerave procesorike dhe atyre tė dhėna egziston mundėsia e paraqitjeve tė vlerave tė rregulluara tė parametrave P,I,D tė cilat mundėn tė na ndihmojn gjat akordimit tė procesit tė rregullimit.Parametrimi mundėt tė akordohėt nėpėrmes tasteve duke ndrydhur ne paisjen OMEGA-3k ..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2014, 10:43   #173
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Motoret e rrymave te vashdueshme (DC-Motoret)
•Motorėt DC kan diapazon te gjėrė tė zbatimit nė industri dhe nė shekullin e kaluar kan qen mjaft tė pėrhapur.
•Duke ju falendėruar thjeshtėsis nė aspektin e Rregullim-Komandimit nė diapazonin e ndryshimit tė shpejtėsis sė rrotullimeve,edhe nė ditėt e sotme zejn vendin e merituar nė industri, sidomos nė Elektranat e ndryshme nė pozitat kyqe dhe tė ndijshme nė sistem.(n-numri i rrotullimeve).
•Pėrfundimisht karakteristikat e jashtme qė bėjn lidhshmėrin e numrit (n)tė rrotullimeve dhe momentit qė makina zhvillon nė boshtė (M) ,njė prej mundėsive ėshtė ndryshimi i tensionit DC nė kufijėt e ndryshėm tė shqyrtimit tė karakteristikės Elektro-mekanike nė rastin ton n=f(M),kjo mundėsi ka siguruar kėt ngasje deri ne vitet e 60-ta tė shekullit tė kaluar.
•Dobėsi e dukshme e kėtyre makinave ka qen,edhe ende eshte,komutatori mekanik i cili kufizon fuqin dhe numrin e rrotullimeve te makines DC,e rrit momentin e inercionit tė makinės,pėr kėtė arsye shpesh here kerkohet kontrrollimi periodik i makinave DC.
•Nė 30-40 vitet e fundit. zbatimi i ELEKTRONIKES ENERGJETIKE sidomos mundesit e ndryshimit tė frekuences pėrmes INVERTORVE DC-DC dhe DC-AC ,kan bėr modernizimin e kėtyre paisjeve sipas TEKNOLOGJIS SE LARTE dhe permes aplikimit te PLC-ve edhe mundesia e avancuar e KONTRROLLIM-KOMANDIMI..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2014, 10:22   #174
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

•Boshtet kordinative (fig-cc) d dhe q ose boshti gjatsor (d) dhe tėrthor(q) jan tė vizatuara nė kėndin 90°. Lidhja e pshtjellave tė rotorit me ato tė jashtėmet mundėsohet pėrmes komutatorit.Kjo mundėsi e till e realizimit tė makines(DC)mundėson qė nė mes tė pshtjellave tė ekscitimit dhe tė rotorit nė qfardo pike punuese tė jet 90° qka mundeson zhvillimin e momentit maxsimal.
•pėrquesi (Pėshtjella e rotorit ,boshti-q)nė raport me vektorin e INDUKSIONIT MAGNETIK(B)formojn kėndin 90°, kėshtu qe FORCA (F) nė pėrques do te jet MAXSIMALE, kjo forc dhe krahu i saj japin momentin maksimal pra edhe kėto jan madhėsi vektoriale.
•Nvarsisht nga realizimi i pshtjellave tė ekscitimit MAKINAT (DC)ndahėn ne keto grupe:
��MAKINAT (DC)ME EKSCITIM TE PAVARUR-pėshtjellat e ekscitimit dhe te rotorit jan elektrikisht te ndara
��MAKINAT (DC)ME EKSCITIM SERIK pėshtjellat e ekscitimit dhe te rotorit jan elektrikisht te lidhura ne seri pra bobinat me induksion magnetik.
��MAKINAT (DC)ME EKSCITIM PARALEL pėshtjellat e ekscitimit dhe te rotorit jan elektrikisht te lidhura ne menyr paralele ,gjithashtu edhe MAKINAT DC-KOMPAUND
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2014, 09:45   #175
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

fig-cėshtė treguar konstruksioni i brendėshėm i njė makine DC dhe menyrat e lidhjeve tė pshtjellave nė qarkun e rotorit (qė nė literatura tė ndryshme quhhet edhe qarku i armaturės ,mendoj nga gjermanishtja)dhe statorit.Gjithashtu nga kjo fig vrejm se kemi dy furnizime te pavarura te tensionit (U),furnizimi me tension per qarkun e rotorit(Ur psh. 220V-DC)dhe furnizimi me tension DC per qarkun e statorit apo te eksitimit (Us psh.220V-DC) me mundėsi tė ndryshimit tė rezistencave (R) si nė qarkun elektrik tė rotorit ashtu edhe nė qarkun elektrik tė statorit.Kjo mundėsi e ndryshimit tė rrezistencave bėhet duke ndryshuar numrin e pshtjellave te bakrit pėrmes vinklimit nėper lugjet(kanalet) e makinės nė stator dhe rotor.
fig-c1 ėshtė treguar karakteristika mekanike M=f(n)duke ndryshuar fluksin magnetik (Φ) ,ky fluks ėshtė funksion kohor Φ=f(B)ku induksioni magnetik shkaktohet nga rryma elektrike (I).Mė von do ta shofim se rrymat elektrike si nė qarkun e rotorit ashtu edhe tė statorit shkakton induksione dhe rezultanten e kėtyre madhsive vektoriale tė makinės DC.
•Nė vijim tė kėti materiali pėr kėt forum do tė ndalemi te Makinat me ekscitim tė pavarur dhe paralel sepse kėto makina mė sė shumti aplikohen nė industri sidomos nė termoelektrana.
•Makinat me ekscitim serik dhe kompaund kan me pak aplikim,sidomos aplikohen ne hekurudhat elektrike sepse dallohen per nga Momenti (M), sidomos kur bėhet startimi i tyre nė trenat elektrik pra kan Moment tė madhė startues ,do te tregojm mė von karakteristikat elektro-mekanike.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2014, 10:21   #176
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Ne fig-c3 tė postimit tė sotėm kam treguar shprehjet matematikore qė i pėrgjigjen motorve DC me ekscitim paralel
Pėmes kėtyre shprehjeve matematikore ne kemi mundėsi tė bėjm llogaritje te ndryshme tė parametrave te kėtyre makinave,te kuptojm analizat e ndryshme te dukurive te makinave kur ato punojn nė regjim motorik apo gjeneratorik.Pra gjat analizave ,lexuesi duhėt tė ket kujdes se nė qfar regjimi punon makina dhe nė cilin kuadrant tė punės kemi tė bėjm.
Kemi than nė postimet e kaluara se makina DC me ekscitim tė pavarur duhet te ket dy furnizime me tension DC,per qarkun e rotorit (Ur) dhe per qarkun e Statorit (Ekscitimit-Us).
Keto tensione munden me qen konstante por munden me qen edhe te ndryshueshme(potenciometrike) psh. nga 0 deri 250V DC me mundesi te lidhjeve me potenciometra me rrezistenca tė ndryshme te rendeve Kilo-om,kėto rezistenca quhen REZISTENCA SHTES (Rsh)pėr qarkun e statorit apo te rotorit nvarsisht si dėshirojm me bė instalimin elektrik per motoret DC .
Si duhet ta lėshojm nė punė Motorin DC ?:
  • Kyqim tensionin ne qarkun ekscitues(Us)duke realizuar vleren nominale me "ndjenja"pra gradualisht nga vlera 0 ne vleren nominale(Un)
  • kur tensioni ne stator ka arritur vleren nominale ,athere themi se eshte krijuar fusha magnetike ne qarkun e statorit (Bs)kt fushe e krijon rryma elektrike DC (Is)duke pasur parasysh lakoret e magnetizimit sipas standardit gjerman VDE.0503 ku ne protokolle perfshihen edhe humbjet mekanike ne ferkim dhe ventilim te cilat jan konstante;
  • pataj kalojm ne tensionin e qarkut te rrotorit duke rregulluar tensionin ne rotor permes rezistencave shtes athere e rregullojm edhe rrymen(Ir) ne qarkun e rotorit ne vlerat nominale dhe ne numrin nominal te rrotullimeve(n)
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2014, 12:21   #177
Kaltrina
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Kaltrina ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Jam studete e Fiek, jam duke pergaditur temen e diplomes, dhe me nevojitet material per temen: " Mbrojtja distancionale e linjave ".
Kaltrina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-11-2014, 12:26   #178
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kaltrina Shiko postimin
Jam studete e Fiek, jam duke pergaditur temen e diplomes, dhe me nevojitet material per temen: " Mbrojtja distancionale e linjave ".
kaltrina per momentin jam shum i zanun me pune,nga e henja qka tju interson mundemi me diskutua per gjdo problem..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2014, 08:24   #179
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 466 Times in 215 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Paisjet me Programim Logjik-PLC

Kaltrina pershendetje!,Dulla do ta dergon nje material 180faqe per mbrojtje distanciale dhe diferenciale, merre lexoje me kujdes,por lexoj edhe postimet ketu sepse jan te sqaruara shum kjart ne krahasim me ate qe eshe apstrakt..per qdo problem me trego ketu ose ne adresen qe ta kam dhene!!
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur