Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-11-2018, 18:31   #41
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Ka nje gabim ne titullin e temes.
Viti i sakte ka qene ne Qershor 1389 dhe jo 1398.
Beteja ka egsistuar (pra ngjarja historike ka ndodhur vertet) ne Fushe Kosove ku nga njera ane u rreshtuan forcat otomane me afro 45 mije trupa, me komandant Sulltan Murati, ndersa nga ana tjeter aleanca ballkanike me rreth 25 mije vete nen udheheqjen e Princ Lazarit. Humbjet qene te medha nga te dyja palet por ne fund pala otomane arriti ta fitonte ate beteje me ardhjen ne ndihme te forcave shtese pra si rezultat i epersise numerike!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Edhe ti ke njė pasaktėsi. Nuk erdhėn forca shtesė por Brankoviēi me serbėt braktisi fushė-betejėn. Deri nė atė moment beteja ishte e barabartė me ballkanasit qė kishin iniciativėn dhe po sulmonin. Brankoviēi mbulonte krahun e djathtė tė sulmit. Tradhtia e tij vendosi fatin e kėsaj beteje. Me tu tėrhequr nga fushė-beteja ai, turqit u hodhėn nė kundėrsulm dhe fituan.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Nuk ka asnje pasaktesi o Kingo, eshte vetem ceshtje burimesh historike nga te cilat eshte dokumentuar ngjarja, sepse ngjarja eshte e dokumentuar nga shume historiane te ndryshem evropiane, turq,sllave, etj etj. Te gjithe bien dakord me periudhen kohore kur ka ndodhur ngjarja (daten 15 Qershor/ose 28 qershor me kalendarin e sotem Gregorian), bien dakord per personazhet qe kane luftuar ne ate beteje, bien dakord per vendin ku eshte zhvilluar kjo beteje pra ne Fushe Kosove, bien dakord per perfundimin dhe rezultatin e saj, (pervec serbeve te cilet e deformojne duke e quajtur fitore te tyre) etj etj detaje. Pikerisht ne detaje, sic ai qe ke sjelle ti ka interpretime te ndryshme por qe nuk ndryshojne asgje ne thelb dhe ne permbajtje, sepse ne fund dalim ne po ato konkluzione qe permenda me siper. Them keshtu sepse burimi te cilit i referohesh ti thote qe Brankovic u terhoq dhe kjo mundesoi fitoren e turqve, ndersa burimi te cilit i referohem une (Thomas Emmert) thote te kunderten pra qe ushtria serbe sulmoi me: Vuk Brankovic nga e Majta (jo e Djathta sic thua ti, pra burimi yt, ne qender nga Princ Lazar, dhe Djathtas nga Duka i Bosnjes Vlatko Vuković.
Sic shihet edhe nga burimet e references mund te kete edhe "pasaktesi" te vogla, por ne fund te fundit nuk ndryshojne asgje thelbesore ne Historine e asaj Beteje.
Respekte Kingo


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
https://www.youtube.com/watch?v=txyqS5yuw30

Mua mė duket si djathtas o Babe, minuta e 7.00.
E gjithė bota e di qė Brankoviē tradhėtoi dhe largimi i tij nga fushė-beteja vendosi fatet e kėsaj beteje. Serbėt nė radhė tė parė e kanė tė dokumentuar nė folklorin e tyre. Tani atyre nuk u pėlqen qė ta pranojnė sepse nuk ju pėrshtatet me propagandėn e tyre, por ėshtė fakt.
Nuk dihet saktesisht data e betejes Babe, eshte e vertete kjo.

Gjithashtu ka te drejte Bardhyli qe thote qe Brankovicet braktisen betejen, dhe jo erdhen forca shtese.

Mbas kesaj beteje, servia eshte de facto pjese e Perandorise Osmane dhe brankovicet jane ne krye nen urdhrta e sulltanit,derisa sa osmanet e marrin edhe je juro servine ne 1450 ( 1 vit mbasi skenderbeu dogji 100 fshatra serve)

Pjesa me rendesoshme nuk eshte kjo, por roli i nenvleresuar i shqiptareve, qe edhe autoi qe thua ti Babe, nuk e permend, prandaj kur flasim per ket betej, eshte me mire me pa burimet e shekujve te 14 dhe 15, dhe jo pseudo historiane te ketyre viteve.

Edhe ti edhe Bardhyli te dhenat i merrni ne wikipedia, dhe Bardhyli e di, qe beteja e imporvizuar ne vidion me siper, eshte e gjitha e bere me '' informacione'' te mara ne wikipedia, pra nsajt i manipuluar krejtesisht nga servet.

Prandaj edhe beteja aty paraqitet si monoetnike serve dhe biles e paraqesin si barazim, dhe kane shkuar shikimet ne 1 milione, bastarditet i historise.

Ne ate beteje kane marr pjese 4 princa shqiptare, nder ta edhe Dhimiter Jeronimi, Gjergj Muzaka, dhe Pal Kastrioti.

Gjergj Muzaka dhe Jeronimi lane jeten, dhe mendohen se kane qene mbi 8,000 ushtare shqiptare atje, nderkohe qe Llazari ja mbathi nga beteja dhe ju pre koka ne kampin osman.

duhej te merrej shteti shqiptare me ket pune, por ne as shtet as popull nuk kemi, si i kemi edhe injorante nga ana historise

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Kastrioti1443 : 26-11-2018 nė 18:37
🖤 (1)
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 18:35   #42
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,026
Thanks: 1,846
Thanked 2,024 Times in 1,528 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 156
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin

"kancelari Fiorentin, Kolluci pergezon mbretin Tverko per fitoren dhe zmbrapsjen e turqve ne fushen e Kosoves.
Pergezimi i njerit nuk perjashton pjesemarrjen e tjetrit....
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 18:49   #43
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,971
Thanks: 15,515
Thanked 9,223 Times in 6,235 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

ZET juve ju ka dhene detaje apo FAKTE qe nuk ka ndodhur...pastaj Amsefeld e dime ku bie,fushekosovo apo....Zet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 18:51   #44
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,383
Thanks: 259
Thanked 423 Times in 327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
ZET juve ju ka dhene detaje apo FAKTE qe nuk ka ndodhur...pastaj Amsefeld e dime ku bie,fushekosovo apo....Zet.
ZET nuk ka asnje fakt, i ka imagjinata ato qe thote, sepse nuk hedh asnje fakt .

Kam muaj qe i kerkoj te hedhi fakte, sepse ato qe thote ne intersin tone jane.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 20:07   #45
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Si pa dashje me qellim njerez te paidentifikuar te cilet une me mendjen time do t'i quaja ose Izraelite ose Vatikaniste te cilet i kam kontaktuar para 10 vjetesh, me fusin informacione te me qartesojne per levizjet qe jane duke kryer per te "pastruar" demin e bere.

Ata njerez jane pushtetare dhe njerez me influence te cilet jane ne gjendje te dallojne autoritetin.

Ne keto dokumente te cilet me kane derguar ishte dhe nje dokument ku me behej e qarte se perfaqesues shqiptare ishin lejuar te futeshin ne Vatikan dhe ishin lejuar te germonin libra te kohes se Aleksandrise per te gjetur dokumente ne lidhje me Shqiperine dhe rolin e saj.

Eshte me se e qarte per mua qe keta grupe shqiptaresh e kane nje koke dhe kjo koke ose keto koka vazhdojne dhe luajne nje loje e cila nuk luhet me nga Izraeli.

Mos duan qe t'ua fusin shqiptareve?

Ne qofte se ju doni te merrni kronologjine atehere do te merrni edhe mekatin me te madh, kryer ndonjehere ne historine universale.

Ata izraelite ishin pa fytyre dhe merita e tyre ishte se paten frike te afroheshin ne strehen e Zotit, gje qe eshte e kuptueshme dhe e falshme.

Shqiptari eshte shfarrosur sepse eshte imbecil dhe budalla dhe vazhdon te luaj.


Ju e dini mire se kush jeni.

Nuk keni asnje gje per te humbur dhe e vetmja gje qe doni eshte nje "qirje".

Po tallet gjithe bota me ju o te shkrete e te shkretuar e te kthyer ne femra si puna e atij krimbit te mendafshte i cili kthehet ne flutur dhe vdes brenda dy ditesh.


Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 20:39   #46
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,028
Thanks: 3,492
Thanked 2,809 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
ZET nuk ka asnje fakt, i ka imagjinata ato qe thote, sepse nuk hedh asnje fakt .

Kam muaj qe i kerkoj te hedhi fakte, sepse ato qe thote ne intersin tone jane.
Zet ka nje teori alternative te tijen dhe duke njohur shkallen e falsifikimit te historise nga serbet une nuk do te cuditesha nese nje dite do te dilte e vertete kjo teori e Zet. Po ta perseris, nuk e ke idene se cfare manipulimi i kane bere historise serbet, eshte e paprecedent, nuk gjen dot rast te ngjashem. Vuk Karaxhic pershembull, mblodhi gjithe legjendat dhe perrallat ballkanike, trashegimine orale te popujve te balkanit, perfshire edhe ate Shqiptare dhe jua dergoi Vellezerve Grim duke ju thene qe ishte e gjitha folklor serb.
Problemi me Zet eshte se ai nuk i ndan me te tjeret burimet e tij. Ai flet pershembull per nje variant te dyte te Testamentit te Muzakes. Ku e ka kete? Se une per vete nuk kam dijeni per kete dokument.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 20:47   #47
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,028
Thanks: 3,492
Thanked 2,809 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Ti e ke bere historine pseud shkence fare me kete qe thua.

Mund te kesh ndonje gje te vertete ne ate qe thua ti, por to dhe te tjeret fiksoni nje gje ne mendje, qe Milosh Kopili nuk ka ekzistuar ndonjehere dhe nuk ka fare referenca per eksitencen e tij.

Murait u vra nga djali i vet Bajaziti ne kamp.
Detajet hane debat. Ne vije te pergjithshme Ortodoksia u bashkua me Islamin kunder Katolikeve. Linja e pare e mbrojtjes ishte Hungaria. Fillimisht ballkanasit bene nje fare rezistence ndaj Otomaneve, serbet deri ne Betejen e Kosoves dhe rumunet dicka me teper, por pastaj u bashkuan me Otomanet kunder Hungarezeve. Patriarkana e tradhetoi Perandorin, eshte fakt historik. Ata hapen njeren nga portat e Konstandinopojes, Kerkoporta, tani sajojne teori se e hapen cifutet. Te vetmit Ortodokse ne Ballkan qe vazhduan te luftojne kunder Otomaneve ishin Shqiptaret, ne Shqiperi dhe Peloponez.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 20:55   #48
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,834
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O bajge me 2 sy, Malcom nuk eshte Perendia mbi toke per Historine.

Dihet boterisht qe servet ne kosove hyne ne 1260 dhe e kapen krejtesisht ne 1300.

Ne 1360, shumica e Kosoves mdi nder princa shqiptare, dhe behet edhe pjese e Lidhjes se Lezhes ne 1444, kur ishte nen Dukagjinet qe shtriheshin der ne Prishtine. Leke Dukagjini ka lind ne Ulpiane per shembull.

Cfare lesh patrioti je ti mer hajvan, qe mohon mesjeten e shqiptareve, per islamizmin tend.

Une jam nder ata shqiptare qe them qe duhet hap nje muzeum per rolin e mdh te shqiptareve ne perandorine osmane, por kjo nuk do te thote qe te mohojme mesjeten shqiptare .
Noel Malcolm eshte perendi per histori ne krahasim me ty, o psikopat. Ti muhabete me burime kafesh dhe sulme ad-hominem ke vetem. Mos prit qe do ta lejoj veten te bie ne nje nivel me ty.

Kosova ishte territor i pushtuar serb. Dhe jo vetem Kosova por edhe Maqedonia. Osmanet luftuan perandorine serbe, beteje pas beteje duke filluar nga ajo e Marices. Kush u ndihmoi serbeve, pune tjeter eshte ajo.

Une nuk e mohoj rolin e shqiptareve ne mesjete apo ne kete beteje, perkundrazi e pohoj ate por si rol ne te dy anet e frontit. Para kesaj beteje Shqiperia ishte osmane. Me pas me 1415 Shqiperia behet edhe zyrtarisht njesi administrative e Perandorise Osmane, me emrin e saj 'Arberi' (Arnavut). Legjione te shumta shqipetare formohen ne kete kohe te cilat me pas do te luftojne poashtu ne betejen per Konstantinopojen. Ato legjione nuk erdhen nga lindja por i kishe ketu.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:06   #49
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

beteja ka ndodhur ne 28 qershor
🖤 (1)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:10   #50
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,834
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
beteja ka ndodhur ne 28 qershor
Me rendesi eshte se kjo humbje e shembi dhe zhduku pergjithmone periudhen e arte te Serbise.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:18   #51
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
O bajge me 2 sy, Malcom nuk eshte Perendia mbi toke per Historine.

Dihet boterisht qe servet ne kosove hyne ne 1260 dhe e kapen krejtesisht ne 1300.

Ne 1360, shumica e Kosoves mdi nder princa shqiptare, dhe behet edhe pjese e Lidhjes se Lezhes ne 1444, kur ishte nen Dukagjinet qe shtriheshin der ne Prishtine. Leke Dukagjini ka lind ne Ulpiane per shembull.

Cfare lesh patrioti je ti mer hajvan, qe mohon mesjeten e shqiptareve, per islamizmin tend.

Une jam nder ata shqiptare qe them qe duhet hap nje muzeum per rolin e mdh te shqiptareve ne perandorine osmane, por kjo nuk do te thote qe te mohojme mesjeten shqiptare .
ne 1360 kur thua ti e me tutje deri ne betejen e kosoves, kosova qeverisej nga princa serbe. thjesht u zevendesua nje pushtim me nje tjeter. shqiptaret si pragmatiste historike qe jane, u rreshtuan ne te dy kampet, dhe ate turk edhe ate serb. po keshtu ndodhi dhe me betejen e konstantinopojes, e theu nje gjeneral shqiptar. ta tregon Socio me hollesi.

ti kujton se di shume nga historia.

mesa kam vene re. je tap
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:23   #52
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Me rendesi eshte se kjo humbje e shembi dhe zhduku pergjithmone periudhen e arte te Serbise.
thjesht e zevendesoi me nje pushtim te ri.
shqiptaret si zakonisht, mish per top, ne te dy kampet.


eshte histori e vjeter kjo me mishra per top tek shqiptaret.

ohu fillon qe shume heret sahanlepirja e shqiptareve deri dhe sot e kesaj dite.

fillon qe me cohortes praetorianae, garda pretoriane e perandorise romake e gjitha e perbere nga trupat ilire.

ps.per ata qe nuk e dine, pretorianet ishin trupat me te zgjedhura te perandorise romake, te bej nje krahasim banal me sot, sikur marinsat amerikane.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:25   #53
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,028
Thanks: 3,492
Thanked 2,809 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
ne 1360 kur thua ti e me tutje deri ne betejen e kosoves, kosova qeverisej nga princa serbe. thjesht u zevendesua nje pushtim me nje tjeter. shqiptaret si pragmatiste historike qe jane, u rreshtuan ne te dy kampet, dhe ate turk edhe ate serb. po keshtu ndodhi dhe me betejen e konstantinopojes, e theu nje gjeneral shqiptar. ta tregon Socio me hollesi.

ti kujton se di shume nga historia.

mesa kam vene re. je tap
Une nuk jam dakord me kete interpretim te historise, e kam shprehur njehere mendimin tim per kete ceshtje dhe nuk dua qe te perserit vetveten. Jeniceret nuk perfaqesonin kombet e tyre te origjines. Shqiptaret u integruan te fundit ne Perandorine Otomane, kur Qyprilinjte moren pushtet. Te tjeret, ballkanasit, kishin kohe qe ishin integruar ne ate Perandori, shekuj perpara Shqiptareve. Eshte njesoje sikur ne te pranojme qe vullnetaret Shqiptare qe luftojne sot per ISIS perfaqesojne Shqiperine dhe Shqiptaret. Nuk perfaqesojne ata edhe nese arrijne qe te bejne kariere brenda kesaj organizate. Shqiptaret kane qeverite e tyre qe i perfaqesojne.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:36   #54
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Une nuk jam dakord me kete interpretim te historise, e kam shprehur njehere mendimin tim per kete ceshtje dhe nuk dua qe te perserit vetveten. Jeniceret nuk perfaqesonin kombet e tyre te origjines. Shqiptaret u integruan te fundit ne Perandorine Otomane, kur Qyprilinjte moren pushtet. Te tjeret, ballkanasit, kishin kohe qe ishin integruar ne ate Perandori, shekuj perpara Shqiptareve. Eshte njesoje sikur ne te pranojme qe vullnetaret Shqiptare qe luftojne sot per ISIS perfaqesojne Shqiperine dhe Shqiptaret. Nuk perfaqesojne ata edhe nese arrijne qe te bejne kariere brenda kesaj organizate. Shqiptaret kane qeverite e tyre qe i perfaqesojne.
ah do detaje se shqiptaret u rreshtuan ne te dy kampet ne betejen e kosoves???

nuk bie dakord se konstantinopojen e theu nje shqiptar? apo nuk e di se ballabani, i vetmi qe theu Skenderbeun ishte shqiptar.

eshte ceshtje kendveshtrimi, ti ndoshta mburresh me pretorianet ilire te romes, une jo...ishin keta pretoriane kriminelet me te medhenj ne histori, neshtruan kombe te tera per hesap te romes, dhe per hesapin e tyre personal...nuk u rruhej per trojet e tyre ku ishin pjelle. e njejta gje vlen per perandoret ilire te romes.
e njejta gje vlen dhe per ballabanin, a ishte nje strateg dhe gjeneral i madh? absolutisht po, ishte i jashtezakonshem. por cfar beri? ardhi luftoi kunder atdheut te vet.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:37   #55
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,028
Thanks: 3,492
Thanked 2,809 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
thjesht e zevendesoi me nje pushtim te ri.
shqiptaret si zakonisht, mish per top, ne te dy kampet.


eshte histori e vjeter kjo me mishra per top tek shqiptaret.

ohu fillon qe shume heret sahanlepirja e shqiptareve deri dhe sot e kesaj dite.

fillon qe me cohortes praetorianae, garda pretoriane e perandorise romake e gjitha e perbere nga trupat ilire.

ps.per ata qe nuk e dine, pretorianet ishin trupat me te zgjedhura te perandorise romake, te bej nje krahasim banal me sot, sikur marinsat amerikane.
Edhe me kete nuk jam dakord. Ka nje ngjashmeri ndermjet reagimit te Ilireve dhe Shqiptareve ndaj Perandorise Romake dhe asaj Otomane. Ka nje dialektike. Jane tre lutra Iliro-romake. Jane luftrat Shqiptare ndaj Otomaneve qe kulmuan me Skenderbeun. Jane kryengritjet Ilire dhe kryengritjet Shqiptare. Cfare duhet te benin me teper keta njerez, duhet te luftonin deri ne zhdukjen e tyre perfundimtare? Mbas ketyre dy fazave ka nje integrim ne Perandorite perkatese. Ne ate Romake Iliret moren pushtetin dhe sunduan Perandorine pikerisht ne saje te ndihmes se ushtrise. Te njejten gje tentuan edhe me Perandorine Otomane, ekzaktesisht e njejta loje. Ne nje skenar alternativ ku nuk do te kishte nje nderhyrje te Rusise, BM dhe Frances, njeri nga ata Veziret Shqiptare ne Shqiperi dhe Egjipt apo ne Stamboll, me siguri do ta kishte shtene ne dore Perandorine. Ne fillim te shek.XIX ne nje pike te gjitha Fuqite e Medha perfshire Perandorine Otomane ishin dakord, eleminimin e e faktorit Shqiptar qe fale zotesise se tij kishte marre shume pushtet ne Perandori karshi nje race ne degradim si Turqit. E realizuan me sukses kete objektiv dhe krijuan nga hici kombe fallco ne menyre qe ti sundonin lehte. Ne jemi sot ne ate situate qe ishin greket dhe serbet 200 vjet me pare. Jane nderruar rolet.
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:41   #56
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Edhe me kete nuk jam dakord. Ka nje ngjashmeri ndermjet reagimit te Ilireve dhe Shqiptareve ndaj Perandorise Romake dhe asaj Otomane. Ka nje dialektike. Jane tre lutra Iliro-romake. Jane luftrat Shqiptare ndaj Otomaneve qe kulmuan me Skenderbeun. Jane kryengritjet Ilire dhe kryengritjet Shqiptare. Cfare duhet te benin me teper keta njerez, duhet te luftonin deri ne zhdukjen e tyre perfundimtare? Mbas ketyre dy fazave ka nje integrim ne Perandorite perkatese. Ne ate Romake Iliret moren pushtetin dhe sunduan Perandorine pikerisht ne saje te ndihmes se ushtrise. Te njejten gje tentuan edhe me Perandorine Otomane, ekzaktesisht e njejta loje. Ne nje skenar alternativ ku nuk do te kishte nje nderhyrje te Rusise, BM dhe Frances, njeri nga ata Veziret Shqiptare ne Shqiperi dhe Egjipt apo ne Stamboll, me siguri do ta kishte shtene ne dore Perandorine. Ne fillim te shek.XIX ne nje pike te gjitha Fuqite e Medha perfshire Perandorine Otomane ishin dakord, eleminimin e e faktorit Shqiptar qe fale zotesise se tij kishte marre shume pushtet ne Perandori karshi nje race ne degradim si Turqit. E realizuan me sukses kete objektiv dhe krijuan nga hici kombe fallco ne menyre qe ti sundonin lehte. Ne jemi sot ne ate situate qe ishin greket dhe serbet 200 vjet me pare. Jane nderruar rolet.
ne jemi sot ne situaten e kombit me te mjere te europes, ne te gjitha kuptimet.
arsyet jane thellesisht historike.
🖤 (2)
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:42   #57
Socio
Vetevendosje
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,834
Thanks: 7,698
Thanked 6,474 Times in 2,725 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Une nuk jam dakord me kete interpretim te historise, e kam shprehur njehere mendimin tim per kete ceshtje dhe nuk dua qe te perserit vetveten. Jeniceret nuk perfaqesonin kombet e tyre te origjines. Shqiptaret u integruan te fundit ne Perandorine Otomane, kur Qyprilinjte moren pushtet. Te tjeret, ballkanasit, kishin kohe qe ishin integruar ne ate Perandori, shekuj perpara Shqiptareve. Eshte njesoje sikur ne te pranojme qe vullnetaret Shqiptare qe luftojne sot per ISIS perfaqesojne Shqiperine dhe Shqiptaret. Nuk perfaqesojne ata edhe nese arrijne qe te bejne kariere brenda kesaj organizate. Shqiptaret kane qeverite e tyre qe i perfaqesojne.
Bardhyl, si mund te shprehesh ashtu kur me 1415 e ke Shqiperine aty me emer. Arnavut. Dmth, ti je i njohur aty, si popull e si territor me kete popull. Jo si jenicer por si administrator vendas, me pasha e vezir me pas qe udheheqin vendin e tyre por edhe i sherbejne Perandorise.

Bardhyl, ti mbaje interpretimin tend te historise por mos harro se historia nuk mund te jete politikisht korrekte !
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:43   #58
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,402 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Kastriot, jo ke baba nuk i mar te dhenat nga Wiki sepse ke te drejte, eshte ashtu sic thua ti, aty fusin duart shume vete dhe per ceshtjen ne fjale vertet eshte e manipuluar shume nga serbet.

Une kam lexuar per kete ngjarje ne shume site web te ndryshme , perfshi edhe ato serbe, por si pike reference i permbahem me shume Enciklopedise Britanike. Tani fatkeqsisht nuk jam ne gjendje ta kundershtoj vertetsine e kesaj enciklopedie sepse nuk jam i fushes, por mendoj qe neve shqiptaret kemi nje problem shume te madh ne krahasim me shtete te tjera qe eshte ky:
Fatkeqsisht neve na mungojne dokumenta te shkruara nga historiane tane, doreshkrime te kohes, arkiva te hershme, studime te mirefillta te zgjatura ne kohe etj etj elemente qe shtjellojne ngjarje historike te shqipetarve.
Po ti vesh re cdokush nga ne kur sjell teza historike, i referohet gjithnje historianeve te huaj, botimeve te huaja, arkivave te huaja, dokumenteve te te tjereve e keshtu me rradhe, problem qe edhe ti vete e ke ngritur kur pohon qe duhet tu referohemi burimeve te shekullit 14-15 pra te kohes. Dakord jam or Kastriot, po ku ti gjejme se…
Jam kurioz te di cfare thone burimet/kronistet osmane te kohes, sepse dihej qe ne ushtrine e tyre kishte edhe kroniste qe shkruanin dhe mbanin shenim ngjarjet dhe eventet e Perandorise.
Nje fakt kurioz per te ilustruar kete qe them, une personalisht per kete beteje kam degjuar per here te pare ne jeten time ne vitin 1989 kur u festua 600 vjetori i saj sepse shihja ne tv jugosllav te kohes qe flitej shume per kete beteje, dhe kur pyeta disa mesues te historise, ata nuk dinin ti jepnin shpjegim te sakte kesaj ngjarje. Ne tekstet e kohes kjo ngjarje nuk permendej ose permendej tangent sepse konsiderohej dicka e sllaveve dhe jo e shqiptarve.
Shume vite me vone cdo info per kete beteje e kam marre vetem nga mediat e huja. Fatkeqsisht ke te drejte kur thua qe rroli i shqiptareve ne ate beteje eshte minimizuar ose nuk permendet fare. Ketu eshte pika jone e dobet, qe nuk disponojme materiale tonat, por kerkojme ndihme nga arkivat e huaja dhe sidomos ato te Vatikanit apo Britanike.

https://www.britannica.com/event/Bat...o-1389-Balkans
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:46   #59
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,028
Thanks: 3,492
Thanked 2,809 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
ah do detaje se shqiptaret u rreshtuan ne te dy kampet ne betejen e kosoves???

nuk bie dakord se konstantinopojen e theu nje shqiptar? apo nuk e di se ballabani, i vetmi qe theu Skenderbeun ishte shqiptar.

eshte ceshtje kendveshtrimi, ti ndoshta mburresh me pretorianet ilire te romes, une jo...ishin keta pretoriane kriminelet me te medhenj ne histori, neshtruan kombe te tera per hesap te romes, dhe per hesapin e tyre personal...nuk u rruhej per trojet e tyre ku ishin pjelle. e njejta gje vlen per perandoret ilire te romes.
e njejta gje vlen dhe per ballabanin, a ishte nje strateg dhe gjeneral i madh? absolutisht po, ishte i jashtezakonshem. por cfar beri? ardhi luftoi kunder atdheut te vet.
Nuk perfaqeson Ballabani o land. Ta shpjegova me larte dhe e kam shpjeguar edhe njehere tjeter me pare. Ballabani nuk ishte nje sundimtar Shqiptar. Ballabani ishte nje jenicer qe u be i famshem sepse Sulltani vuri cmim per ata qe ngjiteshin te paret ne muret e Konstandinopojes. Shoket e ortase ku ai bente pjese dhe qe ngjisnin shkallet perpara tij u vrane ndersa ai shpetoi. Nuk e perfaqeson Serbine ne ate beteje nje apo disa jenicere serbe, e perfaqeson Brankovici, vojvode Jaksa dhe te tjere vojvode qe shkuan atje si vasale te Sulltanit. Keta ishin sundimtare serbe, jeniceret ishin ushtare turq me origjine nga te krishteret e Ballkanit te rrembyer ne moshe te vogel. Nuk ishin as mercenare. Nje nga avantazhet e Sulltanit ne ate beteje ishte artileria e ndertuar nga nje inxhinier i quajtur Urban, thuhet se ishte hungarez. Kontributi i artilerise ne ate rrethim mbase ishte me i rendesishem se kontributi i gjithe repatit te jenicereve por nuk mund te themi qe Hungarezet ishin rreshtuar ne krah te Otomaneve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 26-11-2018 nė 21:53
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-11-2018, 21:52   #60
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,028
Thanks: 3,492
Thanked 2,809 Times in 1,897 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Beteja e Kosoves-1398 ©

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Bardhyl, si mund te shprehesh ashtu kur me 1415 e ke Shqiperine aty me emer. Arnavut. Dmth, ti je i njohur aty, si popull e si territor me kete popull. Jo si jenicer por si administrator vendas, me pasha e vezir me pas qe udheheqin vendin e tyre por edhe i sherbejne Perandorise.

Bardhyl, ti mbaje interpretimin tend te historise por mos harro se historia nuk mund te jete politikisht korrekte !
Nuk ka lidhje me ndonje perpjekje per ta paraqitur historine politikisht korrekte. Shqiperia ishte e njohur si Arnavud sepse turqit pushtuan Shqiperine dhe nje pjese te Ballkanit. Ndersa persa i perket administratoreve vendas, une do te bej dy pyetje:
1) Cili ishte ndryshimi ndermjet sistemit feudal bizantino-otoman ne nje krah dhe atij perendimor ne anen tjeter persa i perket te drejtes se fisnikerise si klase mbi pronen dhe te drejten e trashegimise mbi kete prone dhe titullin perkates qe mbanin?
20 Perse Araniti dhe vone Skenderbeu te meshtetur nga te tjere fisnike Shqiptare u rrebeluna ndaj Turqve?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur