Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota e Kompjuterit > Informatika

Informatika Nėse keni nevojė pėr ndihmė apo keni informacione rreth botės sė larmishme tė informatikės dhe internetit, ju ftojmė t'i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-03-2019, 13:48   #1
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 3,352
Thanks: 6,544
Thanked 2,767 Times in 1,382 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Si tė Verifikoni Nėse Dikush tė Ndjek Nėpėrmjet Smartfonit Tėnd

.........

Si tė Verifikoni Nėse Dikush tė Ndjek Nėpėrmjet Smartfonit TėndSiguria duhet tė jetė gjithmonė prioriteti ynė kryesor.

Me ndihmėn e disa kodeve tė shkurtra, mund tė gjeni mė shumė informacion rreth cilėsimeve tė telefonit tuaj dhe tė analizoni nėse mesazhet dhe informacioni juaj janė tė mbrojtur dhe nėse jeni duke u gjurmuar.

Ne kemi mbledhur disa nga kodet mė tė dobishme dhe tė rėndėsishme pėr telefonat e menēur sė bashku me disa udhėzime pėr ata qė janė tė shqetėsuar se mund tė jenė duke u gjurmuar.Me kėtė kod, mund tė zbuloni nėse thirrjet, mesazhet dhe tė dhėnat e tjera po devijohen. Statusi i llojeve tė ndryshme tė diversioneve qė po ndodhin sė bashku me numrin qė informacioni po transferohet do tė shfaqet nė ekranin e telefonit tuaj.

Ky funksion mė sė shpeshti pėrdoret nga partnerėt xhelozė ose nga prindėrit qė pėrpiqen tė mbrojnė fėmijėt e tyre nga spam ose kriminelė.

Njerėzit e moshuar shpesh bėhen viktima tė kėsaj praktike kur ua japin telefonave tė huajve pėr tė bėrė njė telefonatė. Nėse ata e bėjnė kėtė, ata rrezikojnė tė kenė informacion rreth asaj se ku jetojnė, cilėt janė miqtė dhe familja, zakonet dhe aktivitetet e tyre tė pėrditshme, madje edhe rrethanat e tyre financiare ua kalojnė keqdashėsve.Telefononi kėtė kod nėse doni tė gjeni se ku thirrjet, mesazhet dhe tė dhėnat janė duke u ridrejtuar nė qoftė se keni vėnė re se askush nuk mund tė lidhet me ju. Shanset janė nė kėtė rast qė thirrjet tuaja zanore janė duke u ridrejtuar nė njė nga numrat e operatorit tuaj tė telefonit celular.Ky ėshtė njė kod universal pėr tė ndėrprerė tė gjitha format e ridrejtimit nga telefoni juaj. Ėshtė mirė ta pėrdorni kėtė para se tė pėrdorni roaming. Nė kėtė rast, paratė nuk do tė merren nga llogaria juaj pėr thirrjet qė janė tė ridrejtuara nė parazgjedhje nė postėn tuaj zanore.Me ndihmėn e kėtij kodi, mund tė gjeni IMEI (International Mobile Equipment Identifier). Nėse e dini kėtė numėr, mund tė gjeni telefonin tuaj nėse dikush e vjedh atė.

Kur ndizet, vendndodhja e tij i transmetohet automatikisht operatorit tė rrjetit edhe nėse ėshtė futur njė kartė SIM tjetėr. Nėse dikush e di numrin tuaj IMEI, ata mund tė gjejnė modelin dhe karakteristikat teknike tė telefonit tuaj.Ekzistojnė kode speciale qė lejojnė dikė tė pėrcjellė vendndodhjen tuaj dhe gjithashtu tė pėrcaktojė nėse dikush po ju ndjek. Pėr kėtė, ju nevojitet netmonitori i shėrbimeve.

Shkruani njė nga kodet e mėposhtme:

pėr iPhone: *3001#12345#*
pėr Android: *#*#4636#*#* ose *#*#197328640#*#*

Hapi 1. Shkoni tek seksioni i quajtur UMTS Cell Environment, pastaj UMTS RR info, dhe shkruani tė gjitha numrat nėn Cell ID. Kėto numra janė stacionet bazė tė vendodhura aty pranė. Telefoni juaj do tė lidhet me parazgjedhje me atė qė lėshon sinjalin mė tė mirė.

Hapi 2. Kthehuni te menyja kryesore, dhe klikoni mbi skedėn MM info, pastaj mbi Serving PLMN. Shkruani numrat nėn Kodin e Zonės Lokale (LAC) (Local Area Code).

Hapi 3. Me ndihmėn e kėtyre dy numrave dhe njė faqeje tė zakonshme (skedari i katėrt nė tė majtė), mund tė pėrcaktoni vendndodhjen nė hartėn e stacionit bazė me tė cilin ėshtė lidhur telefoni juaj.

Ata qė janė tė dyshimtė janė stacionet telefonike bazė – ky mund tė jetė njė kamion ose njė autobus i vogėl me njė antenė tė madhe. Kėto lloje automjetesh pėrdoren nė festivale e muzikės rock dhe nė vende ku mbulimi nė Internet ėshtė i dobėt.

Nėse ka njė prej tyre afėr, me sa duket pa ndonjė arsye logjike, ėshtė e mundur qė dikush tė angazhohet nė spiunazh.

Burimi;
http://shkollaejetes.net/perzgjedhur...9SPlEmbs-r2bCg
__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
🖤 (1)
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 15:12   #2
Si Bora
V.I.P
 
Avatari i Si Bora
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 21,498
Thanks: 10,061
Thanked 9,286 Times in 4,585 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 313
Si Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėmSi Bora i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė Verifikoni Nėse Dikush tė Ndjek Nėpėrmjet Smartfonit Tėnd

edhe per jashte shtetit jane keto?

se e ka njeri nr tim dhe kam frike se me ane te numrit te gjen se ku je
__________________
Nuk besoj se qielli eshte blu.
🖤 (1)
Si Bora nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-03-2019, 23:53   #3
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,992
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si tė Verifikoni Nėse Dikush tė Ndjek Nėpėrmjet Smartfonit Tėnd

U pa lavoro....duhet me dale ne...ILEGALITET
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur