Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-12-2009, 12:55   #1
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Ėmbėlsirat

NA DERGONI RECETA EMBELSIRASH

__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2009, 12:57   #2
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..Tortė me lajthi
Nevojiten (pėr 6 veta):

* 150 gr gjalpė nė copa
* 150 g sheqer
* 4 vezė
* 100 g miell
* 1 qese tharm pluhur
* 100 g lajthi tė pjekura
* 200 g ėokollatė pėr gatim
* pak kripė

Pėr mbushje: 100 ml ajkė

Pėr shtresėn e sipėrme:

* 150 gr ėokollatė pėr gatim
* disa pika esencė vanilje
* 60 ml ajkė e lėngshme

Pėrgatitja:


Me anė tė miksit punojeni gjalpin me sheqerin derisa tė bėhet si shkumė. Shtoni tė verdhat e vezėve, njė nga njė, miellin e situr (duke e hedhur si shi) dhe nė fund tharmin.

Ngjizni lajthitė dhe ėokollatėn e grirė bashkė; rriheni si borė tė bardhėn e vezėve me pak kripė dhe shtojani pėrzierjes, duke u kujdesur qė tė mos ulet. Hidheni brumin nė tavėn e bėrė me gjalpė dhe miell dhe piqeni nė furrėn tashmė tė nxehtė pėr afro 50 minuta.

Ndėrsa ėmbėlsira ėshtė nė furrė, rrihni ajkėn. Pėr tė bėrė shtresėn e sipėrme tė tortės, shkrini ėokollatėn nė banjomaria (enė mbi enė me ujė) dhe punojeni me njė shpatull duke i shtuar ca pika esencė vanilje dhe ajkė tė lėngshme.

Kur ėmbėlsira tė jetė pjekur, vėreni tė ftohet nė rrjetėn pėr ėmbėlsira, pastaj ndajeni nė dy disqe. Mbusheni me ajkė tė fryrė dhe mbulojeni me shtresėn e kremit tė pėrgatitur duke e zbukuruar me lajthi tė copėzuara.

/Telegrafi/
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2009, 12:59   #3
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..ėmbėlsirė me ėokollatė tė zezė dhe tė bardhė
Nevojiten (pėr 24 copė):

* 400 a margarinė
* 400 g ėokollatė pėr gatim
* 8 vezė
* lėkura e renduar e 1 limoni
* 2 lugė lėng limoni
* sheqer vanilje
* 2 lugė kafe tė bluar
* 2 lugė niseshte misri
* 275 g miell
* 100-150 g ėokollatė tė bardhė tė thyer nė copėza
* 100-150 g ėokollatė qumėshti e thyer nė copėza
* 3 lugė sheqer pluhur

Pėrgatitja:

Margarina dhe ėokollata pėr gatim shkrihen nė avull. Tė verdhat e vezėve ndahen, tė bardhat miksohen, bėhet njė shkumė e fortė, sė cilės i shtohet lėngu i limonit.

Tė verdhat e vezėve miksohen me sheqer, me lėvoren e limonit, me sheqerin e vaniljes dhe me instantin e kafesė, nė kėtė masė shtohet edhe ėokollata e shkrirė. Pastaj i shtohen shkuma e tė bardhave, mielli dhe niseshtja e misrit, tė gjitha pėrzihen mirė.

Kallėpi mbėshtillet me letėr pėr pjekje, nė tė derdhen 2/3 e masės sė pėrgatitur.

Mbi masėn qiten copėzat e ėokollatės sė bardhė dhe tė ėokollatės qumėshtore, pastaj derdhet pjesa tjetėr e masės. Piqet nė furrė tė nxehur nė 180 gradė C pėr 45 minuta. Sipėrfaqja e ėmbėlsirės pėrmiellet me sheqerin pluhur, lihet pėr t'u ftohur.

Shėrbehet e prerė nė kube.

/Telegrafi/
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2009, 13:00   #4
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..Bakllava feste
Pėr njė tepsi, nevojiten:

• 1 kg petė tė bakllavasė
• 250 g margarinė ose gjalpė

Pėr shtresėn e parė nevojiten:

* 125 g margarinė
* 2 vezė
* gjysmė gote (uji) sheqer
* gjysmė luge bakin.

Tė gjitha kėto pėrzihen mirė, pastaj shtohen 8-10 lugė miell tė egėr. Krejt kjo pėrzihet mirė, fitohet njė masė homogjene dhe lihet anash.

Pėr shtresėn e dytė nevojiten:

* 300 g arra tė bluara
* 2 vezė
* gjysmė gote sheqer
* lėngu i njė limoni.

Pėrzihen mirė dhe lihen anash. Lyhet tepsia me yndyrė.

Petėt ndahen nė 3 pjesė (nga 10 sosh). Shtrohet pjesa e parė e petėve nė tepsi dhe secila stėrpiket me pak margarinė (pjesa tjetėr e margarinės mbetet pėr lyerje sipėr).

Mbi kėto petė qitet shtresa e parė e masės sė pėrgatitur. Shtrihet mirė nė gjithė sipėrfaqen. Mbi kėtė shtresė shtrohet pjesa e dytė e petėve si dhe shtresa e dytė - arrat e parapėrgatitura.

Pėrfundojmė me shtresėn e tretė tė petėve. Pasi tė jetė pėrvėluar thika, pritet bakllavaja nė formė trekėndėshash.

Pastaj i hidhet sipėr margarina e shkrirė dhe futet pėr t'u pjekur kujdesshėm, nė temperaturė mesatare. Pasi tė piqet, bakllavaja lihet pėr t'u ftohur mirė.

Sherbeti: 1 kg sheqer, 2-3 gota ujė dhe 3 vanilje. Sapo tė vlojė (sheqeri shkrihet mirė), hiqet nga temperatura, qė sheqeri tė mos trashet. Me kėtė sherbet tė nxehtė ulet bakllavaja e ftohur.

Shėrbehet tė nesėrmen!

/Telegrafi/
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-12-2009, 13:03   #5
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..Akullore nė enė akulli
Fikrie Gagica- Ukelli
Autore e librit “1000 receta pėr ėdo familje”

Pėrbėrėsit:

* 8 vezė tė freskėta
* 10 lugė sheqer
* 4 qeska krem tė rrahur (shllag)

Shijen mund ta ndėrroni duke i shtuar arra, lajthi, bajame tė grimcuara ose bluara, ėokollatė tė shkrirė, dredhėza, mjedra, banane etj.

Tė bardhat e vezėve tunden 3-4 min. Shtohet sheqeri dhe vazhdon tundja gjersa tė pėrgatitet njė marengė e dendur sikurse borė.

Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke vazhduar tundjen. Kremi i rrahur pėrgatitet sipas udhėzimit nė qeskė, pastaj bashkohet me vezėt e tundura dhe pėrzihet me lugė nė mėnyrė qė tė mos bjerė shkuma. Derdhet nė enė ku do tė ngrihet dhe futet nė friz pėr disa orė.

Masės bazė mund t’i shtohen nga pėrbėrėsit e lartpėrmendur,e nė atė rast masa ndahet pėrgjysmė. Gjysma e masės pėrzihet me pėrbėrės tė dėshiruar dhe kur tė derdhet nė enė ku do tė ngrihet,mė pare hidhet akullorja bazė, e pastaj ajo e kombinuar.

Akullorja mund tė shėrbehet nė mėnyrė atraktive nė enė akulli. Reėeta pėr enė akulli gjendet nė librin”1000 receta pėr ėdo familje”./Telegrafi/
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2009, 19:13   #6
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..ėmbėlsira nga ėokollata dhe bajamet
Nevojiten:

* 2 lugė bajame tė bluara
* 100 gr ėokollatė pėr zierje
* 3 lugė kafe turke tė fortė
* 2 lugė miell
* 70 gr sheqer i kafenjtė
* 3 vezė
* gjalpė

Pėr lyerje: 70 gr ėokollatė pėr zierje, 1 dl ajkė tė ėmbėl, 2 lugė kafe turke tė fortė, 4 toptha akullore vanilje.

Pėrgatitja:

Katėr kėllėf ėmbėlsirash lyhen me gjalpė ndėrsa fundin dhe anėt lyeni me bajame tė bluara. ėokollatėn e copėtoni, e pėrvėloni me kafe dhe e lini tė shkrihet ngadalė. Pastaj i shtoni miellin, gjysmėn e sheqerit dhe tė kuqtė e vezėve. Tė bardhtė i tundni mirė bashkė me sasinė tjetėr tė sheqerit, derisa tė formohet njė shkumė e fortė.

Shkumėn ia shtoni masės me ėokollatė e miell, duke e pėrzier ngadalė nga fundi deri nė sipėrfaqe. E tėrė masa ndahet nė katėr kėllėfėt e pėrgatitur (me gjalpė e bajame), mbulohen me foli dhe lihen nė temperaturė tė dhomės tė qėndrojnė rreth 1 orė. Futen nė furrėn e nxehur dhe piqen rreth 20 minuta, derisa masa tė mbushė kėllėfin dhe tė forcohet.

Nė ndėrkohė pėrgatitet yėi (masa pėr lyerje). Ajka nxehet deri nė vlim, hiqet nga zjarri, shtohet ėokollata e thėrrmuar dhe pėrzihen derisa tė fitohet njė masė e lėmuar. Shtohet kafeja dhe pėrzihet pėrsėri. Pasi tė jenė pjekur dhe nxjerrė nga furra, ėmbėlsirat lihen tė ftohen, rrotullohen nė pjatat ku do tė shėrbehen dhe sipėr ju qitet yėi (masa pėr lyerje). Anash shtohet nga njė topth akullore nga vanilja dhe ndonjė kokėrr bajame.
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2009, 19:15   #7
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..Revani
Fikrie Gagica- Ukelli
Autore e librit “1000 receta pėr ėdo familje”

Pėrbėrėsit:

* 10 vezė tė freskėta fshati
* 10 lugė sheqer
* 10 lugė miell

Sherbeti pasi tė fillojė tė vlojė, vazhdon zierjen edhe pesė min. nė zjarr tė ulėt.

* 1 kg sheqer
* 5 gota ujė,
* 1 qeskė sheqer vanilje
* 4 rrathė tė hollė limoni.

Pėrgatitja:

Tunden vezėt me sheqer gjersa tė krijohet njė shkumė e qėndrueshme dhe tė shtojnė vėllimin 4-5 herė. Shtohen tė verdhat e vezėve njė nga njė duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli me lugė duke e pėrzier nga lartė-poshtė qė tė mos ulet brumi. Masa derdhet nė tepsi tė lyer me yndyrė e tė pėrmillur. Tepsia mbushet nė ė e lartėsisė,pasi qė gjatė pjekjes brumi rritė vėllimin. Futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 140 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 1 orė. Gjatė pjekjes furra nuk hapet. Pasi tė ftohet,hidhet sherbeti i vakėt. Pritet nė delima./Telegrafi/
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-01-2010, 12:52   #8
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Titulli: Embelsirat..


Sufle me ēokollatė
Materialet:

* 250 gr. ēokollatė (e fortė, pa qumėsht)
* 250 gr. gjalpė
* 4 vezė
* 4 tė kuq vezėsh
* 120 gr. sheqer
* 40 gr. miell

Pėrgatitja

1. Nė fillim shkrijmė ēokollatėn duke pėrdorur vaskėn me ujė tė ngrohtė. Pėr kėtė nė kushtet e shtėpisė mund tė pėrdorni dy enė me madhėsi tė ndryshme: njėra duhet tė jetė mė e madhe, aq sa mund tė zėrė enėn tjetrėn brenda. Enėn e parė e mbushni me ujė (jo plotėsisht) dhe e vini nė zjarr. Brenda saj vendosni enėn e dytė, e cila ka madhėsi mė tė vogėl, ku keni hedhur masėn e ēokollatės. Nė kėtė mėnyrė ēokollata shkrin nga ngrohtėsia e ujit dhe jo e zjarrit. Sapo tė fillojė tė shkrijė, nė ēokollatė shtojmė gjalpin dhe e pėrziejmė pėr disa minuta derisa tė marrė formė tė njėtrajtshme.

2. Ndėrkaq nė njė mikse rrahim vezėt, tė kuqet dhe sheqerin derisa masa tė shkumėzohet, tė zbardhet dhe tė mpikset. Shtojmė nė tė masėn prej ēokollate dhe hedhin pak nga pak sasinė e miellit.

3. Lyejmė me gjalpė dhe miell fundin e 8-10 formave ose taseve dhe i mbushim me masėn e mėsipėrme, jo plotėsisht por gati njė gisht mė poshtė buzėve. Mė pas i pjekim ato nė furrė nė temperaturė 230 gradė celsius pėr rreth 8 minuta. I lėmė tė ftohen pėr 2 minuta; i heqim nga forma dhe me kujdes i shėrbejmė menjėherė. /Telegrafi/
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2010, 06:04   #9
Fatjoni
Anėtar
 
Avatari i Fatjoni
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Tirone
Posts: 35
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Fatjoni ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Ajajajajaja PuPa Na Zgjove Ndjenjat Kafsherore Te Stomakut Me Kto Embelesira Tani Pupupupu leng Goja
Fatjoni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2010, 13:37   #10
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Embelsirat..


Ėmbėlsirė me dardhė dhe me miell misri
Pėrbėrėsit pėr 6 persona:

* 600 g dardha
* 360 g miell misri
* 900 ml qumėsht
* gjalpė
* 300 g sheqer
* 1 gotė e vogėl konjak ose rum
* 2 kokrra lėkurė limoni
* kripė

Gatimi:

1. Nė njė tenxhere zieni qumėshtin, shtojini lėkurėn e limonit, gjysmėn e sheqerit, dhe pak kripė.

2. Ngadalėsojeni zjarrin, shtoni pak nga pak miellin dhe trazojeni vazhdimisht pa ndėrprerje me lugė druri derisa tė trashet, shtojini edhe pak gjalpė. Hiqeni enėn nga zjarri dhe lėreni tė ftohet pak.

3. Pėrgatitni njė tavė me pak gjalpė dhe spėrkateni me pak sheqer.

4. Hidhni brumin kurse gjalpin e mbetur shtojeni lart nė kubike tė vogla. Vendoseni nė furrė pėr t'u pjekur pėr 15-20 minuta.

5. Lajini e pastrojini dardhėt, pritini pėrgjysmė dhe ziejini me sheqer si komposto. Lėngun e kompostos aromatizojeni me konjak ose rum dhe ziejeni edhe pak sa tė trashet, tė bėhet si shurup.

6. Kur tė jetė gati vendosini dardhėt sipėr kekut tė pjekur, shtoni shurupin dhe vendosini nė furrė pėrsėri pėr rreth 10 minuta.

7. Servirini tė ngrohta nė pjata ėmbėlsi re, tė prera nė formė rombi me nga njė dardhė pėrsipėr.
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2010, 21:28   #11
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Pėrbėrėsit:• 7 tė bardhė tė vesė• 7 lugė sheqer• 1 filxhan qumėsht dhe njė lugė sheqerPeta• 1 litėr qumėsht• 7 tė verdhė tė vesė• 1 litėr qumėsht• 2 pudingė nga vanilja• 1 margarinė• 200 gramė sheqer pluhurMėnyra e pėrgatitjes

Tundni 7 tė bardhėt e vesė deri sa tė fitoni masė dhe ia shtoni 7 lugė sheqer, njė nga njė. Kur kjo tė jetė tundur mirė, ia shtoni pluhurin pėr pjekje dhe e piqni nė 200 gradė. Kur te jetė pjekur, e zbutni me njė filxhan qumėsht nė tė cilin ėshtė shtuar njė lugė sheqer. E vloni njė litėr qumėsht me 7 lugė sheqer. Tė verdhtė e vesė tė tundur me pluhurin e pudingut e derdhni nė qumėshtin e vluar dhe e zieni derisa tė fitohet njė masė e dendur. Margarinėn e tundur me sheqer pluhur i bashkoni me petėn e pjekur dhe e qitni mbi koren e pjekur. Mbi tė vendosni kremin e vaniljes.

JU BAFTE MIRE
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2010, 21:31   #12
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,788
Thanks: 0
Thanked 694 Times in 249 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 169
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Embelsirat..Tiramisu
Kjo ėshtė njė ėmbėlsirė me prejardhje italiane dhe ėshtė shumė e lehtė pėr gatim dhe shumė e shijshme.


Pėrshkrimi

Kjo ėshtė njė ėmbėlsirė me prejardhje italiane dhe ėshtė shumė e lehtė pėr gatim dhe shumė e shijshme.

Pėrbėrėsit

3 tė kuqe tė vezėve
mascarpone 250gr
1 shllag krem
5 lug gjellė sheqer
1 pako biskota tė gjata
300 ml kafe tė zier, mundėsisht expres
Udhėzime pėr pėrgatitje

I rrahim tė kuqet e vezėve. Pastaj e hedhim sheqerin, i pėrziem mirė me tel dore dhe ja hedhim mascarponen dhe prapė pėrziem. Nė fund e hedhim shllagun e pėrgatitur dhe i pėrziem tė gjitha bashkė deri sa tė fitohet njė krem i trash dhe i qesim edhe 5 lug kafe tė zier dhe kremi ėshtė gati. Kafen e zier e hedhim nė njė enė tė thellė ku njė nga njė i lagim biskotat dhe i renditim nė tepsi. Pasi qė kemi mbushur tepsinė me biskota, ja hedhim gjysmėn e kremit dhe bėjmė edhe njė rend me biskota dhe ia hedhim kremin sipėr. Nė fund marrim kakao dhe me sit tė vogėl e mbulojmė tortėn me kakao. Torta ėshtė gati por duhet tė qėndroj nė frigorifer sė paku 6 orė . Ju bėftė mirė.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2010, 11:28   #13
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Irmiku (edhe ne shqip perdoret me te njejtin emer, ndersa ne anglisht i thone semolina) eshte nje lloj mielli gruri , me i madh dhe me i forte se mielli normal.

Per 4-5 persona:

1/2 kg irmik
1 kg qumesht
sheqer sipas deshires
gjalpe sipas deshires
pluhur arre kokosi
kanelle pluhur
arra,lajthi,bajame

Perzijeni irmikun mire ne gjalpe deri sa te marre nje ngjyre kafe te lehte (jo shume te erret se digjet pastaj dhe beni kujdes qe te jete kokrra kokrra pra ti ndjeni kokrrat veēe veē teksa e perzjeni.Ne nje tas me vete pergatisni qumeshtin , sheqerin dhe pluhurin e arres se kokosit.Eshte me mire te jene perzjere mire perpara se te hidhen mbi irmikun e skuqur.Ne momentin qe irmiku eshte gati hidhini siper lengun me qumesht,sheqer e pluhurin e arres se kokosit qe sapo pergatitet.Ne te njejten kohe mund ti shtoni dhe arrat apo lajthite .Servireni te ngrohte dhe shtojini dhe kanelle siper per ti shtuar lezetin
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 15:17   #14
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

TRILECE

Pėrshkrimi
Embelsire e kendshme me shije te rafinuar (3 lloje qumshti)

Pėrbėrėsit
•10 kokra veze
•10 luge gjelle sheqer
•10 luge gjelle miell
•500 ml qumesht panna (psh. hopla)
•1 l qumesht kutie
•350 ml qumesht i kondensuar (psh. panda)
•300 ml karamel i parapergatitur
•pak vaj per taven per pjekje
Udhėzime per pregaditje
Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezeve ne ene te vecanta. Shtojme sheqerin ne enen me te bardhat e vezeve dhe i rahim me mikser derisa te behen marenge. Shtojme te verdhat, te rahura me pare ne enen ku i kemi vendosur, duke i perzier ngadale me te bardhat e vezeve me tel kuzhine. Pasi te lidhen shtojme miellin gradualisht, luge pas luge, duke e perzier me kujdes me qellim qe te mos e humbasim volumin. Taven per pjekje e lyejme me pak vaj dhe e shtrojme me leter kuzhine per pjekje ne menyre te tille qe vaji te mos kete kontakt me embelsiren. E hedhim ne tave masen e pergatitur dhe e pjekim per 5 min ne furre te paranxehur ne 250 grade dhe pasi te jete pjekur siper e ulim graden e furres ne 150 grade dhe e leme te piqet edhe per 10 min te tjera. Nderkohe pergatisim perzierjen me 3 llojet e qumshtit: hedhim qumshtin panda ne nje ene per perzierje dhe shtojme qumshtin e kutise. I perziejme derisa te tretet qumshti panda. Me pas shtojme qumshtin panna dhe masa eshte gati. E heqim pandispanjen nga furra, e kthejme ne nje tave tjeter ne menyre qe ti heqim letren dhe e leme te ftohet. Pasi ftohet e presim ne sa cope te deshirojme dhe i hedhim perzierjen e qumshtit dersa ta absorboje te gjithen. E lyejme siper me karamelin e parapergatitur.

Shėnime
Sherbehet e ftohte dhe me cdolloj vere qe te deshironi
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 15:23   #15
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Torte me mollėPėrshkrimi
Kjo ėshtė njė ėmbėlsirė e thjeshtė me mollė

Pėrbėrėsit
•1 kg mollė
•80 gr miell
•80 gr sheqer
•2 veze
•1/2 gotė qumsht
•20 gr gjalpė
•1 lugė supe lėng limoni
•1 majė luge sodė buke
Udhėzime per pregaditje
1.Rrihen tė verdhat e vezėve nė njė enė, shtohet mielli i perzier me sodėn e bukės dhe qumėshti, duke fituar kėshtu njė brumė te hollė.
2.Mollet qerohen dhe priten ne feta te holla, vendosen ne nje ene, sperkaten me lengun e limonit e me sheqerin dhe bashkohen me delikatese me brumin e pergatitur.
3.Rihen shkume te bardhat e vezeve dhe bashkohen me perzierjen. Hidhet ne taven e lyer me gjalpe dhe te sperkatur me miell. Futet ne furren e ngrohur me pare ne 180°.
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-07-2010, 15:24   #16
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Posts: 671
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

GURABIJA

Pėrshkrimi
kjo asht recet gurabijave nga turqia

Pėrbėrėsit
•1margarin250gr
•1filxhan sheqer puhur
•1filxhan niseshte
•1qokollat per gatim
•1portokall
•1 pluhur per fryrje
•1vanilli sheqer
•miell
Udhėzime per pregaditje
Margarinen e zbut ne temperatur te dhomes e qesim ne nje ene te felle ja shtojm sheqerin e rrahim me mixer pastaj ja shtojm niseshten pak miell pluhrin vanilin qokollaten e grrym ne rende dhe ja shtojm kti brumi po ashtu edhe levoren e portokallit e ngjeshim me dor shtojm miell sipas nevojes dhe brumin e fituar e lem te qendroj gjysem ore, pastaj i ndajm ne toptha dhe vendosim ne leter per pjekje dhe i pjekim ne temeperatur jo te lart shum pas pjekjes i sperkatim me lengun e portokallit ..ju beft mire ..
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-07-2010, 11:55   #17
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Buding diplomatik
Nevojiten:

* 400 gr biskota
* 100 gr rrush i thatė
* 100 gr sheqer
* 80 gr arra
* 12 vezė
* 220 gr sheqer
* 3 mollė
* 50 ml rum
* 200 ml shtalp
* 500 ml qumėsht
* edhe 500 ml qumėsht

Pėrgatitja:

I qėrojmė mollėt, i presim nė copė dhe i hedhim nė tenxhere. Shtojmė ujė dhe tenxheren e vėmė nė zjarr. Pasi zien, copėt e mollėve i kullojmė dhe i hedhim nė enė tė madhe e tė thellė. I thėrrmojmė arrat dhe i shtojmė nė enė. Nė enė e hedhim rrushin e thatė dhe rumin.

Nė tenxhere nė zjarr e hedhim 500 ml qumėsht dhe 220 gr sheqer. Pasi zien, qumėshtin e hedhim nė enėn pėr pėrzierje. Thyejmė 6 vezė dhe i ndajmė tė bardhat nga tė verdhat. Tė verdhat i hedhim nė enėn pėr pėrzierje dhe e rrahim pėrmbajtjen me mikser. Me mikser i rrahim edhe tė bardhat dhe i shtojmė nė enė. E pėrziejmė me tel.

Tavėn e lyejmė me gjalpė. Biskotat i thyejmė me duar dhe i hedhim nė tavė. Sipėr biskotave e hedhim masėn me mollė, rrush tė thatė dhe arra. Sipėr e hedhim masėn nga ena pėr pėrzierje. Tavėn e vėmė nė furrė. Pjekim 30 minuta, nė temperaturė prej 200 gradė.

500 ml qumėsht hedhim nė enė tė madhe e tė thellė. I thyejmė 6 vezėt e mbetura dhe i ndajmė tė bardhat nga tė verdhat. Tė verdhat i hedhim nė enėn me qumėsht, shtojmė 100 gr sheqer dhe pėrmbajtjen e rrahim me mikser. Enėn e vėmė nė njė enė mbi avull dhe e ziejmė kremin, derisa ta fiton dendėsi nė e duhur. Shtalpin e rrahim me mikser, derisa kremi pana ta fitojė dendėsi nė e duhur.

Brumin e pjekur e presim nė copė. Dy copė vėmė nė pjatėn pėr ėmbėlsira. Sipėr copėve hedhim nga kremi. Kremin pana e mbushim nė shiringė kuzhine. Me ndihmėn e shiringės, i zbukurojmė copėt e budingun diplomatik.
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-08-2010, 09:59   #18
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Tortė shtresore
Nevojiten (pėr 8 persona):

* 7 vezė
* 220 g sheqer
* 100 g miell
* 320 g ēokollatė pėr zierje
* 250 g gjalpė
* lėvorja e 1 portokalli
* kripė

Pėrgatitja:

Thyhen 7 ve, dhe tė verdhat e vezėve pėrzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bėhet njė masė shkumė. Nga tė bardhėt e vezėve bėhet shkuma e bardhė. Tė verdhave tė vezėve sė pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhė. Me letėr pėr pjekje mbėshtillen 6 kallėp (me diametėr prej 23 cm), dhe masa e bėrė gati qitet nė kėto kallėpe (nė lartėsi prej 3-4 mm). Piqen pėr 7-8 minuta nė 200 shkallė C.

Vezėt e tjera bashkohen me sheqer dhe ziejnė nė avull, ndėrsa kur uji tė vlojė, miksohen 5 minuta. Kėsaj mase i shtohen 240 g ēokollatė dhe miksohet. Largohet nga zjarri dhe tundet pėrderisa tė ftohet. I shtohet gjalpi i zbutur dhe lėvorja e renduar, miksohet. Ky krem futet nė frigorifer pėr 5 minuta. Pesė disqet lyhen me masėn ēoko dhe renditen njėra mbi tjetrėn.

Ēokollata shkrihet nė avull. Kur tė ftohet, qitet mbi diskun e fundit dhe futet nė frigorifer qė tė shtrėngohet. Pritet nė 8 pjesė dhe nė secilėn pjesė vihet pak krem-ēoko. Torta lyhet me krem dhe zbukurohet me ashkla tė lėvores sė karamelizuar tė portokallit.
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-08-2010, 13:57   #19
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Tortė greke
Nevojiten:

* 1 kuti e madhe biskota
* 150 gr biskota tė grira
* 750 ml qumėsht
* 150 gr napolitane ēokollate tė grira
* 200 ml qumėsht
* 20 gr xhelatinė
* 6 pako pluhur pėr krem
* ½ 2 kg sheqer
* ½ l qumėsht

Pėrgatitja:
Nė tenxhere nė zjarr hedhim 300 ml qumėsht dhe gjysmė kilogram sheqer. Pėrziejmė me telin e kuzhinės, qė sheqeri tė shkrihet mė shpejt. Nė enėn me qumėshtin e mbetur e hedhim xhelatinėn dhe pėrziej mė me tel. Duke pėrzier pandėrprerė me tel, nė tenxheren me qumėshtin e valuar e shtojmė xhelatinėn e zbutur.

Nė enė tė thellė hedhim 750 ml qumėsht. E shtojmė pluhurin pėr krem. E rrahim me mikser, derisa kremi ta fitojė dendėsi nė e duhur. Pastaj, nė enė e shtojmė masėn e ftohur me xhelatinė. Pėrziejmė me tel kuzhine.

Nga njė tė tretėn e masės vėmė nė dy enė. Nė enėn e parė me krem i shtojmė napolitanet e ēokollatės tė grira dhe pėrziejmė me lugė. Nė enėn e dytė i shtojmė biskotat e grira dhe pėrziejmė me lugė.

Nė enėn e thellė, tė cilėn do ta pėrdorim si kallėp, shtrojmė fletė plastmasi dhe e derdhim nė tė masėn me napolitanet e ēokollatės. Sipėr e vėmė kremin tė mbetur nė enėn e thellė. Sipėr e derdhim kremin me biskotat e grira.

Nė enė tė thellė hedhim 200 ml qumėsht. Ēdo biskotė e kalojmė nė qumėsht dhe e vėmė sipėr kremit me biskota tė grira.

Enėn e vėmė nė frigorifer. Pasi shtrėngohet ėmbėlsira, e nxjerrim enėn nga frigoriferi. I hapim skajet e fletės sė plastmasit dhe enėn e kthejmė nga prapa mbi pjatėn pėr torta. E largojmė fletėn e plastmasit. Me lugė, sipėr tortės hedhim ēokollatė tė shkrirė. Nė mes tė ēokollatės vėmė disa vishnja. Vishnja vėmė edhe nė pjatė pėrreth tortės.
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-09-2010, 06:37   #20
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Ėmbėlsirė me kajsi dhe djathė

Nevojiten (pėr 12 porcione):

* 250 g miell
* 125 g gjalpė
* 170 g sheqer
* 4 vezė
* kripė
* 850 ml. komposto nga kajsitė
* 500 g djathė tė njomė tė pakripur (me 20% yndyrė)
* 200 ml ajkė tė ėmbėl
* 1 qese sheqer vanilje
* lėngu dhe lėvorja e renduar e njė limoni

Pėrgatitja:

Pėr biskotė - pėrzihen mielli, gjalpi, 90 g sheqer, 1 ve dhe pak kripė, gatuhet brumi. Mbėshtillet me foli dhe mbahet nė frigorifer pėr 30 minuta.

Kajsitė kullohen. Tundet ajka e ėmbėl. Pėrzihet djathi me 80 g sheqer, me vanilje, me pak kripė, me 3 vezė dhe me lėngun e lėvoren e limonit. Nė kėtė masė shtohet edhe ajka. Nxehet furra nė 200 shkallė C.

Nė sipėrfaqe gatimi tė pėrmiellur - tėhollohet brumi. Pastaj lyhet me vaj kallėpi pėr ėmbėlsira (26 cm) dhe mbi tė qitet brumi i tėholluar duke pėrfshirė edhe muret e tij, shpėrthehet me pirun. Mbi kėtė brumė qitet kremi i djathit, mbi krem renditen kajsitė e pėrgjysmuara, me pjesėn e rrumbullakėt sė jashtmi.

Futet nė shporet tė nxehur dhe piqet pėr 45 minuta. Kur ėmbėlsira tė ftohet, hidhet mbi tė sheqeri pluhur.
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur