Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-12-2010, 08:46   #41
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Embelsire Angleze te chelsea-t
Per 20 embelsira

25gr maja

90 ml uje i vaket

120gr sheqer

625gr miell

1 lug arremyshk pluhur

1 lug kanell

pak karafil i bluar

500gr gjalp ne copa

250ml qumesht i vaket,,dhe perseri 2 lug qumesht

1 veze e rrahur

125gr sheqer

90 gr rrush i thate

2 lug levore limoni e portokalli e grire imet dhe e pudrosur me sheqer

PERGATITJA

*Shkrijme majan me pak uje te ngrohte dhe 1 lug sheqer

*Ne nje tas bashkojm,,miellin,3 lug sheqer,,arremyshkun,,karafilin,,kanellen,,dhe 350 gr gjalp,,Beni nje frime ne mes te miellit hidhni majane,,vezen qumeshtin,,,perziejni mire dhe mire derisa te behet nje top kompakt,,e leme brumin te vije derisa te dyfishoje vellimin

* Punojeni brumin per 2 min dhe pastaj ndajeni ne dy pjese

*Hapini ne fillim njeren pjese ne forme drejtkendeshe 25 /38 cm

* Hidhne gjysmen e gjalpit,,gjysmen e sheqeritgjysmen e rrushit te thate,,,gjysmen e levoreve te grira,,

*Duke u nisur te brinja e shkurter e drejtkendeshit mbeshtilleni brumin

* Perseriteni kete proces me bjesen tjeter te brumit

* Pritni cdo mbeshtjellje te brumit ne 10 feta te trasha rreth 1 cm

*Vendosini ne tepsi te lyer me gjalp

*Mbulojini me beze dhe lereni te vijne per 30 min

*Ngrohet me pare furra pastaj futet tepsia,,piqen ne 200grade per 20 min

PER TE PREGATITUR LLUSTREN

Perzieni 2 luget e qumshtin te ngrohte me 1 lug sheqer ,,lyeni me te siperfaqen e embelsirave

Sperkatni me sheqer
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2010, 06:51   #42
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Trigona
Per 1 mase

2 gota uji miell

2 veze

1 filxhan kafeje vaj

1 filxhan caj niseshte

1 filxhan caj gjalp i shkrire

1 filxhan caj arra te shtypura

1 filxhan kafeje sheqer per arrat

Shurupi

2 gota uji sheqer

1 gote e gjysem uje,,pak leng limoni

PERGATITJA

Me miell,veze,vaj, e pak uje zihet brumi si zakonosht.

Lihet te pushoje 10-15 minuta ,,ndahen kulacet pak me te medhenj se nje arre

Hapen petet te holla si per bakllava ,,pasi hapen te gjitha petet i bashkojm 2 e nga 2 duke i sperkatur me gjalpe dhe priten ne rripa 4 gisht te gjere,

Ne fillim te cdo rripi vihen arrat e grira dhe mblidhet peta ne forme trekendeshi ,mbyllen mire anet

Vihen ne tepsi te lyer vaj,,sperkaten me gjalp dhe piqen ne temperature 200 grade,,lihen te ftohen dhe ju hidhet shurupi i nxehte
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2010, 06:56   #43
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Tiramisu ne gote ( per ata qe nuk ju pelqen era e vezes ne tiramisu )Per 4 persona

225ml ekspres ose kafe tė rregullt

80ml liker amaretto

225ml mascarpone,

biskota savoiardi ose pavesini

110g sheqer

110g ēokollatė ,,kakao

PREGATITJA

Perziejme kafene me likerin ,,

Perziejme mascarponen me sheqerin

Coptojme biskotat ne copa te medha

Lagim copzat e biskotave ne kafe i vendosim ne fund te gotave,,hedhim nje shtrese krem mascarpone, sperkasim me cokollat te grimcuar

pastaj prap biskota ,,pastaj prap krem mascarpone pastaj cokollat te grimcuar vendosim nje shtres shllak ( ose krem whipped )siper embelsires ..zbukurohet me cokollat te grimcuar
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-12-2010, 06:58   #44
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Revani


Per nje tepsi me diameter rreth 35 cm duhet

Per brumin

4 gota miell

2 lug kafeje sode

5 luge supe gjalp

2 filxhana caj qumesht i thjesht

6 veze

2gota e gjysem uji me sheqer

PERGATITJA

Ndajme vezet ,te kuqet vec te bardhat vec

Tundim te kuqet e vezeve me sheqerin ,shtojm qumeshtin ,,gjalpin miellin dhe soden i perziejme

Tundim shume,,shum te bardhat e vezeve ( aq me shum aq me mire )

I perziejme sebashku perberesit ,,lyejm nje tepsi me vaj ,sperkat me miell hedhim brumin

E fusim ne furre te ngrohur me pare dhe piqet ne 170grade

Pregatisim shurupin dhe ja hedhim pastaj revanise

revanin duhet te jete e ftohte dhe shurupi i vaket

PER NJE SHIJE TE VECANTE

Marrim 2-3 limona dhe i shtrydhim lengun ,, hedhim sheqer puder te lengu i limonit

dhe e perziejme derisa te dale nje mase e trashe

Lyejme gjith siperfaqen e revanise me kete mase
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-01-2011, 06:43   #45
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Embelsire me biskota e recel

1,5 paket biskota(petit beurre)

150 gr gjalp

,6 luge gjelle sheqer puder,

6 luge gjelle kakao ( sipas deshires )

, pak uje ose qumesht (rreth 2 luge)

PERGATITJA

Biskotat shtypen derisa te behen si pluhur (une e kam bere kete recet me biskota petit beurre)

Gjalpi i shkriree i vaket perzihet me te gjitha perbersit e mesiperm.

Krijohet nje mase brumi e cila hapen ne nje leter alumini .

Brimi hapen me trashesi gjysme centimetri, ne njeren ane te brumit hidhet rrecel rrushi ose qershiije ,rrotullohet brumi me kujdes si ne forme roleje

Futet ne frigorifer te akulli . Pas dy tre oreve nxirret nga frogoriferi , pritet per se gjeri ne menyre qe receli te duket ne mes
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2011, 09:54   #46
SEa
I Miss You
 
Avatari i SEa
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: marina di massa
Posts: 1,546
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
SEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentėSEa ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Muffin me cokollate


Perberesit

160 gr,Miell

1 kokerr,Veze

60 gr,Gjalp

125 gr, Sheqer

125 gr,Qumesht

6 gr,Sode per embelsira

50 gr,Cokollate fondente

30 gr,Kakao

Mjalt 1 luge e vogel.

Pergatitja:

Rrahim sheqerin dhe gjalpin, shtojme mjaltin dhe I rrahim sa te behet krem, shtojme vezen. I rrahim mire.( perdor rrahesin elektrik nqse e ke ). Cokollaten e shkrijme ne banjomari dhe pasi ftohet ia shtojme mases se pregatitur me lart duke trazuar me luge druri.

Shtojme miellin, soden dhe qumeshtin dhe I rrahim me luge druri.

Shtojme kripe, kakao.

I ndajme ne 12 pjese dhe i fusim ne format per muffins, i pjekim me 180 gr per 25 min.

sperkatini me cokollat te shkrire nqse ju pelqen
SEa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-11-2011, 20:16   #47
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 431 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

REVANI SHQIPTARE( ose Hazude)


PĖRBERESIT:

1 kg nishishte
2 kg uje
1 kg sheqer
150 gr gjalp
1 godė kos

PĖRGATITJA:

Nė njė tenxhere hedhim ujin, sheqerin dhe gjalpin e trazojme sa te shkrije sheqeri dhe e lemė sa tė fillojė tė ziejė (duhet nė zjarr tė avashėm qė ti lemė kohė sheqerit tė shkrijė).
Nė njė enė tjetėr do tė tresim nishishten me uje, por jo tė gjithėn njė pjesė tė nishishtesė e lemė menjanė, (kjo pjesė na duhet pėr tė plotesuar masėn qė mund tė na behet e ujeshme). Nė momentin qė fillon tė zieje uji e hedhim nishishten e tretur avash avash dhe duke e trazuar mire dhe shpejte, nuk duhet qė kjo masė tė na bėhet kokra-kokra.
Nė se masa ėshtė e ujeshme do tė hedhim nishishten qė lamė menjane, (por mė pare edhe kėtė duhet ta tresim).
Ne duhet ta heqim nga zjarri vetem ne momentin kur masa shkeputet nga luga.
Ne momentin qe ajo shkeputet ne e hedhim ne tave.Marrim kosin dhe e lyejme revanin me kose siper. E fusim ne furre dhe e pjekim ne temperaturen 200 grade dhe e leme deri sa revania te skuqet siper (te zere kore).
E heqim nga furra dhe e leme te ftohet. Ne momentin qe eshte ftohur eshte gati per tu servirur.

JU BEFTE MIRE
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-12-2011, 17:45   #48
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,094
Thanks: 15,658
Thanked 9,271 Times in 6,271 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DeA Shiko postimin
REVANI SHQIPTARE( ose Hazude)


PĖRBERESIT:

1 kg nishishte
2 kg uje
1 kg sheqer
150 gr gjalp
1 godė kos

PĖRGATITJA:


Nė njė tenxhere hedhim ujin, sheqerin dhe gjalpin e trazojme sa te shkrije sheqeri dhe e lemė sa tė fillojė tė ziejė (duhet nė zjarr tė avashėm qė ti lemė kohė sheqerit tė shkrijė).
Nė njė enė tjetėr do tė tresim nishishten me uje, por jo tė gjithėn njė pjesė tė nishishtesė e lemė menjanė, (kjo pjesė na duhet pėr tė plotesuar masėn qė mund tė na behet e ujeshme). Nė momentin qė fillon tė zieje uji e hedhim nishishten e tretur avash avash dhe duke e trazuar mire dhe shpejte, nuk duhet qė kjo masė tė na bėhet kokra-kokra.
Nė se masa ėshtė e ujeshme do tė hedhim nishishten qė lamė menjane, (por mė pare edhe kėtė duhet ta tresim).
Ne duhet ta heqim nga zjarri vetem ne momentin kur masa shkeputet nga luga.
Ne momentin qe ajo shkeputet ne e hedhim ne tave.Marrim kosin dhe e lyejme revanin me kose siper. E fusim ne furre dhe e pjekim ne temperaturen 200 grade dhe e leme deri sa revania te skuqet siper (te zere kore).
E heqim nga furra dhe e leme te ftohet. Ne momentin qe eshte ftohur eshte gati per tu servirur.

JU BEFTE MIRE
Po Kadaifin si e gatuajme?
E haj te gjalle me ose pa sherbet!
Me ose pa arra
me ose pa lajthi!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-12-2011, 07:16   #49
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 3,013
Thanks: 202
Thanked 431 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 122
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Per 1 kg kadaif:
1 filxhan caji gjalpe i shkrire(200g)
arra te grira 2 duar
3 gota sheqer
5 gota uji, uje 5 gota.
Gjysma e kadaifit te gatshem shtrohet ne tepsi te lyer me gjalpe(po te jete i thare me tepre nga sa duhet sperkatet pak me uje), pastaj hidhen arrat e shtypura te perziera me sheqer dhe siper pjesa tjeter e kadaifit. Sperkaten me gjalpe dhe piqet ne temperaturen 200-220° C. Ne fund i hidhet shurupi.
Pastaj e shpėrndarjes se shurupit tė ngrohtė mbi gjithė sipėrfaqen
Vendos kapak dhe tė lėme per 2 ore.

Keshille: Kadaifi po te jete i thate, njomet me pare me pak uje, duke e sperkatur, pastaj piqet.

__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2011, 00:09   #50
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DeA Shiko postimin
REVANI SHQIPTARE( ose Hazude)


PĖRBERESIT:

1 kg nishishte
2 kg uje
1 kg sheqer
150 gr gjalp
1 godė kos

PĖRGATITJA:

Nė njė tenxhere hedhim ujin, sheqerin dhe gjalpin e trazojme sa te shkrije sheqeri dhe e lemė sa tė fillojė tė ziejė (duhet nė zjarr tė avashėm qė ti lemė kohė sheqerit tė shkrijė).
Nė njė enė tjetėr do tė tresim nishishten me uje, por jo tė gjithėn njė pjesė tė nishishtesė e lemė menjanė, (kjo pjesė na duhet pėr tė plotesuar masėn qė mund tė na behet e ujeshme). Nė momentin qė fillon tė zieje uji e hedhim nishishten e tretur avash avash dhe duke e trazuar mire dhe shpejte, nuk duhet qė kjo masė tė na bėhet kokra-kokra.
Nė se masa ėshtė e ujeshme do tė hedhim nishishten qė lamė menjane, (por mė pare edhe kėtė duhet ta tresim).
Ne duhet ta heqim nga zjarri vetem ne momentin kur masa shkeputet nga luga.
Ne momentin qe ajo shkeputet ne e hedhim ne tave.Marrim kosin dhe e lyejme revanin me kose siper. E fusim ne furre dhe e pjekim ne temperaturen 200 grade dhe e leme deri sa revania te skuqet siper (te zere kore).
E heqim nga furra dhe e leme te ftohet. Ne momentin qe eshte ftohur eshte gati per tu servirur.

JU BEFTE MIRE
S'kisha degjuar ndonjehere hasude me kos. Megjithate, keshtu nga foto duket perfect. Ahhh , t'kisha ndonje cope tani!
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-12-2011, 00:12   #51
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Embelsirat..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SEa Shiko postimin
Revani


Per nje tepsi me diameter rreth 35 cm duhet

Per brumin

4 gota miell

2 lug kafeje sode

5 luge supe gjalp

2 filxhana caj qumesht i thjesht

6 veze

2gota e gjysem uji me sheqer

PERGATITJA

Ndajme vezet ,te kuqet vec te bardhat vec

Tundim te kuqet e vezeve me sheqerin ,shtojm qumeshtin ,,gjalpin miellin dhe soden i perziejme

Tundim shume,,shum te bardhat e vezeve ( aq me shum aq me mire )

I perziejme sebashku perberesit ,,lyejm nje tepsi me vaj ,sperkat me miell hedhim brumin

E fusim ne furre te ngrohur me pare dhe piqet ne 170grade

Pregatisim shurupin dhe ja hedhim pastaj revanise

revanin duhet te jete e ftohte dhe shurupi i vaket

PER NJE SHIJE TE VECANTE

Marrim 2-3 limona dhe i shtrydhim lengun ,, hedhim sheqer puder te lengu i limonit

dhe e perziejme derisa te dale nje mase e trashe

Lyejme gjith siperfaqen e revanise me kete mase
Po m'bi t'fiket nga keto embelsirat sonte. Mua me pelqen me shume revanija se bakllavaja. Bakllava s'ha dot nje tepsi, kurse revani 2.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2012, 06:00   #52
KAY
Anėtar
 
Avatari i KAY
 
Data e antarėsimit: May 2011
Vendndodhja: :P
Posts: 75
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
KAY ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Flm shum qe ke hap ket tem
__________________
100 vjet ``shqipe``
KAY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2012, 18:08   #53
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 4,049
Thanks: 1,676
Thanked 1,840 Times in 792 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 155
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Pergjithesisht embelsirat tona me duken shume te renda, e si te tilla nuk eshte se i gatuajme shpesh. Rralle ndonjehere kur na vete mendja. Po ndaj me ju nje recete per kekun me limon qe eshte e lehte, te shpejte dhe te shijshme!

Nevojiten:

1 gote uji miell
1 gote uji sheqer
150g gjalp te shkrire (temperature konstante)
2-3 veze
pak kripe
1/2 pako pluhur pjekes (por po nuk keni, 1/2 luge kafe sode buke)
Leng limoni (1/2 limoni)
lekura e 1 kokerr limoni mesatar (ose 2 te vegjel)
pak limoncello

Pergatitja

Ndizni soben/furren tek 165 grade.
Perzieni miellin me pluhurin pjekes apo soden.
Rrihni sheqerin, kripen, miellin dhe gjalpin e shkrire sa te behet nje mase homogjene.
Rrihni vezet, lengun e limonit dhe lekurat e limonit. Perzijini te dyja masat dhe vereni tave (katrore ose te rrethore varet si deshironi ta sherbeni) te mbeshtjellur me leter pjekese dhe lereni te piqet reth 25 minuta.

Per glasuren lart
1/2 gote sheqer pluhur
1 luge mjalte ose limoncello
1 luge leng limoni
lekurat e limonit (gjysma brenda dhe gjysma per dekor lart)

Perzijini te gjithe perbereist dhe hidhni siper kekut (pasi te jete ftohur).

Mund te shoqerohet me fruta pylli apo akullore. Eshte i thjeshte ama shume aromatik.
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-12-2012, 18:53   #54
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,218
Thanks: 350
Thanked 2,579 Times in 1,488 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 144
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

'iune e dija qe revania dhe shendetlia ishin e njejta gje, por s'qenka keshtu. kam filluar t'i pelqej me shume embelsirat kohet e fundit, me pare nuk i kam pasur dhe aq qejf. cudi si ndryshojne dhe gustot tu u rrit.
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2013, 11:39   #55
Persona
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 12,218
Thanks: 350
Thanked 2,579 Times in 1,488 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 144
Persona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėmPersona i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

sapo hengra nje cannolo siciliano...tani s'dua te shikoj me ushqim me sy per nja 2-3 dite...ufff dukej aq i pafajshem ne fillim
__________________
Patience.
Persona nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2013, 13:29   #56
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,706
Thanks: 846
Thanked 1,417 Times in 1,054 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 123
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

kane qene ca bombone me perpara qe te thyenin dhemballet
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2013, 01:35   #57
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
kane qene ca bombone me perpara qe te thyenin dhemballet
Ato me ngjyre, roze, jeshile , kalter, qe kishin nje si kacurel te verdhe siper?
He, se brenda ishin te buta.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2013, 01:37   #58
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,908 Times in 2,592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

Ne weekend do bej keto, se shume te shtrenjta kur i blen the gatshme.

http://www.youtube.com/watch?v=xJ636Y8N6E8
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-07-2013, 00:20   #59
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,558
Thanks: 3
Thanked 35 Times in 18 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

a i bere keto o joke..?

si te duallen?

ne tiran e durres kto vite bejne torta vuuu kto privatet..mirpo sa her kam provuar nuku me pelqejne..

nuku di cbenet ne shtete tjera po ne suedi i qajne tortat..

dmth tortat qe shiten ne supermarkete e qe i prodhojn fabrika..

bravo elushja..

e qaka kekun..

vet e ke bere?
sme besohet..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-07-2013, 17:50   #60
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,266
Thanks: 0
Thanked 23 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ėmbėlsirat

yummy


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur