Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-05-2016, 09:57   #1
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 884
Thanks: 34
Thanked 78 Times in 52 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Feja Islame me rritjen mė tė madhe nė botė

Shumė vende muslimane ndodhen nė luftė, por kjo nuk e ka penguar Islamin qė tė jetė feja mė e pėrhapur nė botė. Me numėr tė madh tė konvertime, por edhe tė lindjeve tė nėnave muslimane, numri i ithtarėve tė kėsaj feje ėshtė rritur nga 12 % (1900), nė 22.5% nė 2010 dhe ėshtė akoma nė rritje tė vazhdueshme, ku nė 2025 pritet qė ēdo i treti person nė botė tė jetė musliman.

Dy fetė tjera monoteiste, Judaizmi dhe Krishterimi, kanė rrėnė nga 0.6% dhe 2 % respektivisht, nė njėqindvitet e fundit.


Rritje e pėrqindjeve tė muslimanevė sipas disa shteteve

India: Kishte vetėm 9.9% muslimanė (1950), ndėrsa sot ka 14.6% tė tillė. Indianėnt ndėr moshėn 6 vjeēare janė 19% muslimanė.

BE: Edhepse deri para disa dekadash, Islami nė Europė ishte mė i vogėl se 1%, sot feja me rritjen mė tė madhe nė BE ėshtė Islami, duke arritur tė jetė 6%. Deri nė 2030 kjo shifėr do arrijė nė 8%(60 milion). Franca, Gjermania dhe Hollanda, sė shpejti do kenė me mbi 10% muslimanė, duke u bėrė edhe feja e dytė mė e rėndėsishme nė kėto vende tė industrializuara.

Nė Irlandė edhepse nė vitet 50-ta nuk kishte muslimanė, sot atje pėrbėjnė 50.000 adhurues. Nė vitet nė vijim rritja e muslimanėve nė Irlandė do jetė 118%.

SHBA momentalisht ka 2.6 milionė muslimanė, dhe brenda 2030 atje do trefishohen, duke arritur nė 6.2 milionė.

Nė Kanada, muslimanėt do pėsojnė rritje nga 2.8% nė 6.6%.


Rusia ėshtė shtet qė ka mortalitet mė tė madh sesa natalitet, por kjo nuk ndodh pėr komunitetin musliman atje. Edhe pse shteti rus nuk jep statistika tė sakta, sipas Reuters, atje jetojnė 14% muslimanė dhe se brenda dekadės do arrijnė nė 20%.


Si qėndrojnė parashikimet nė Maqedoni?

Edhe pse sipas cenzusit tė vitit 2002, nė Maqedoni ka 33% muslimanė, sipas njė shkrimi tė Der Spiegel, kjo shifėr do jetė 40% nė 2030. Kjo realisht ėshtė pranuar tėrthorazi edhe nga Qeveria e Maqedonisė. /Portalb


http://portalb.mk/103149-feja-islame...madhe-ne-bote/
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2018, 10:36   #2
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,138
Thanks: 12,440
Thanked 7,310 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja Islame me rritjen mė tė madhe nė botė

Islam, 25 milioni di musulmani vive in Russia.

MOSCA-Oggi la comunitą musulmana in Russia conta 25 milioni di fedeli. Ad annunciarlo Grand Mufti of Russia Sheikh Rawil Gaynetdin.
Il numero di musulmani in Russia č sempre in aumento a causa di due motivi: l'alto tasso di natalitą tra le famiglie musulmane e l'arrivo di persone dall'Asia centrale, ha detto Gaynetdin.
La maggior parte dei musulmani vive a Mosca e in altre grandi cittą come San Pietroburgo e Ekaterinburg. Ha concluso lo Sheikh Gaynetdin!!!

Mar 08, 2018 08:53 Roma.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bpnbeafc5e53112b0a_800C450.jpg (20.4 KiloByte, 65 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2018, 18:32   #3
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,098
Thanks: 586
Thanked 1,053 Times in 637 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja Islame me rritjen mė tė madhe nė botė

Edhe ca pastaj? Megjithe respektin per kte fe sa me shume rritje te kete aq me shume hapa mbrapa per njerzimin.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2018, 14:43   #4
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,138
Thanks: 12,440
Thanked 7,310 Times in 4,887 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja Islame me rritjen mė tė madhe nė botė

Ne demokraci te drejtat jane te barabarta.Si puna e aISHE-s.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2018, 14:48   #5
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 15,405
Thanks: 3,564
Thanked 8,919 Times in 2,973 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 236
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Feja Islame me rritjen mė tė madhe nė botė

Un jam pagezu sidoqofte i rrespektoj Te gjitha fete.
Edhe Islam-in pa diskutim Po Islam-in e vertet jo ate extrémist.

Kujdes duhet te Beni dallimin .

Ja ai Hoxha i emisionit Shqiptaret per Shqiptaret Eshte yll si njeri dhe ne shpirt . Pra jo te gjithe jan shk**dhata.


Mire se erdhet ju anetaret e rinj me lart kalofshit bukur midis nesh.
__________________


Kam njė shpirt qė s'njeh urrejtje
Dhe nuk mban, mėri tė kota
Por ndonjėherė , ka dhe vėrejtje
Kėta janė njerėzit, kjo ėshtė bota!

Bledi Ylli
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-04-2018, 14:53   #6
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,997
Thanks: 4,487
Thanked 9,211 Times in 3,118 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Feja Islame me rritjen mė tė madhe nė botė

Ju kerkoj pjesmarresve ne kete teme t'i permbahen fjalorit te pranueshem dhe te mos ofendojne. Nuk do te kete tolerime !
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Leaf pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur