Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-04-2018, 08:32   #381
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Duhet ta kesh ditur me kohe qe Galeb-et (jo gabelet) kane qene produkt jugosllav. Nejse, mund ta lexosh edhe vete ne ne Wiki:

The Soko G-4 Super Galeb (English: Super Seagull), also referred to as N-62, is a Yugoslav single-engine, advanced jet trainer and light ground-attack aircraft. The G-4 was designed by the Aeronautical Technical Institute at Žarkovo and manufactured by the SOKO aircraft factory in Mostar as a replacement for the Soko G-2 Galeb in service with the Yugoslav Air Force (Serbo-Croatian: Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana – RV i PVO; Croatian: Ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana - RZ i PZO.). Production started in 1984 and lasted until the breakup of Yugoslavia in 1991. A total of 85 aircraft were built, six of which were exported to Myanmar.

During the Yugoslav Wars, RV i PVO G-4s carried out ground-attack sorties, with four being lost to enemy air defences. In 1992 the remaining aircraft were relocated to Serbia and Montenegro where they entered service with the Air Force of the new FR Yugoslavia. A single G-4 was left over to the Republika Srpska Air Force.
125-150 jane ....mos ma trego mu producentin.

Apropo...

Horror in der Gynäkologie Skopje - 35 Tote Babys im ersten Quartal.

Mehr als 35 Neugeborene starben in nur drei Monaten in der Klinik für Gynäkologie in der mazedonischen Hauptstadt Skopje, eine alarmierende Zahl, die die Eltern und Angestellten der Klinik erschrecke, berichtet Fokus.

Nach den vorliegenden Unterlagen betrug die Zahl der verstorbenen Frühgeborenen, im ersten Quartal dieses Jahres, d.h. im Januar, Februar und März, nachdem sie eine Intensivbehandlung hatten, mehr als 35.

10 Frühgeborene starben in der 22. bis 25. Schwangerschaftswoche, von denen berichtet wird, dass sie noch extrem jung gewesen sind und somit sich die Chancen schmälerten, dann starben 11 Babys aufgrund eines sehr niedrigen Geburtsgewichts, weitere starben aufgrund von unreifen Lungen und Sepsis.

Die Gynäkologische Klinik bestätigte den Bericht der "Fokus".

Vor kurzem erregte der neue Gesundheitsminister Venko Filipche für aufsehen, als er meinte "Mütter sind teils selber schuld, da sie Vorbeugeuntersuchungen nicht wahrnehmen würden".

Inshallah midis tyre nuk ka nga DEBILET me flamur....se jane e ardhmja Zombit.

Tunga tash dujso.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg skopje-gynecology.jpg (21.6 KiloByte, 117 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 18:53   #382
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,316
Thanks: 1,365
Thanked 1,398 Times in 859 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Pėllumb Xhufi ėshtė njė historian i shkėlqyer i periudhės sė mesjetės dhe ka bėrė shumė punė tė mira sidomos nė kėto vite kur institucionet tona shkencore kanė rėnė nė gjumė letargjik. Por ai bėri shumė gabim qė u ngatėrrua nė kėtė gurgule dhe kjo do ta ndjeki gjithė jetės. Arsyet mund tė jenė tė ndryshme dhe ato qė pėrmendin ata qė e akuzojnė qėndrojnė tė gjitha.
Por unė jam ballkanas qė do tė thotė se trashėgimia bizantine ėshtė e ngulur thellė tek ne. Dhe Bizantinėt ishin tė famshėm edhe pėr atė qė quhet bizantinizėm, kėshtu qė mua nuk mė rrihet pa e bėrė njė pyetje. Pse u hap ky muhabet tani?
Ėshtė i martuar me mbesėn e enverit!

Mund tė jetė historian i mirė i mesjetės, por ėshtė I korruptuar kur flet pėr atė gjatė luftės sė dytė dhe kohės sė komunizmit. Dhe pėr ne kjo nuk ėshtė gjė e mirė sepse nėse ai mbron ēėshtjen tonė jasht Shqipėrise atėherė shtrembėrimet qė ai i bėnė historisė sonė moderrne do tė pėrdoren pėr ta diskredituar, qė edhe ato tė mesjetės sa do tė vėrteta tė jenė tė hidhen poshtė.

Njė historian qė shtrembėron njė pjesė tė historisė humb besimin, dhe nuk mund tė konsiderohet profesionist mė. Pėr ata qė e kanė vėnė aty Xhufin, historia moderrne ka mė rėndėsi sesa ajo e mesjetės sepse ajo modernia i pėrfshin ata vetė tė cilėt janė tė inkriminuar. Nuk ju bėhet vonė nėse me shtrembėrimin e historisė moderrne (e cila ka tė bėj me shumė me luftėn civile gjatė LDB dhe komunizmin ku viktimat ishin vetė shqiptarėt) ai humb besimin nė konventat historike internacionale.

'Ky muhabet u hap' sepse duan ta tjetėrsojnė historinė me qėllim qė mos tė mbetet asnjė shenjė qė dėshmon turpin dhe krimin qė bėn komunistėt gjatė diktaturės enveriste. Vetėm nė Shqipėri mund tė ndodh qė histriani mė i 'pėlqyeshėm' ėshtė i lidhur me farefis me diktatorin dhe qė akoma mundohet tė mbrojė version e tė kuqėve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 16-04-2018 nė 18:59
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 11:18   #383
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,807
Thanks: 273
Thanked 475 Times in 354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Gjin Bue Shpata, deshta me te dhan nji LIKE, por kur pash dragun aty, u zbytha, sepse ai perfaqson nji bashkim eklektik te t'kaluemes, te tashmes, e gjasat jane edhe per t'ardhmen.
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 14:18   #384
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

HISTORIA: Nėna nė koma, daja i dhunon dhe iu prish 100 mijė euro. Dy fėmijėt drejt jetimores.

Babai i braktis, nėna pėson aksident tė rėnde dhe prej 6 vitesh ndodhet nė koma, ndėrsa daja qė ka marrė para pėr t’u kujdesur pėr ta i dhunon. Historia e sotme nė emisionin “Me zemėr tė hapur” nė News24 vjen nga qyteti i Korēės dhe flet pėr jetėn e dy fėmijėve tė cilėt janė nė mėshirė tė fatit.

Otorino dhe Aishe janė motėr e vėlla, konkretisht djali 12 vjeē ndėrsa vajza 11 vjeēe. Dy tė vegjlit i ka dėnuar fati, qė tė jetojnė pa nėnė e pa baba. Ata kanė ardhur nė jetė nga njė lidhje martesore mes nėnės sė tyre Rezarta Sallaku dhe babait qė i braktisi qė tė vegjėl.

Nėna me dy fėmijėt ishte vendosur pėr njė jetė mė tė mirė nė Vicenca tė Italisė. Para 7 vitesh fėmijėt ishin tė vegjėl dhe ajo e kishte tė pamundur tė punonte dhe t’i rriste ata. Nė kėto rrethana, u detyrua tė vinte nė qytetin e saj tė lindjes Korēė dhe t’i linte fėmijėt tek vėllai i madh, pėr njė periudhė kohe dhe mė pas do rimerrte nė Itali.

Fati i keq pėr atė dhe fėmijėt…Rezarta kryen njė aksident tė rėndė dhe ka 6 vite qė ėshtė nė gjendje kome dhe ndodhet nė njė spital tė Italisė. Edhe pse shpresat janė tė pakta pėr tė mbijetuar, fėmijėt luten ēdo ditė pėr nėnėn e tyre.

Motėr e vėlla, pas aksidentit tė nėnės filluan tė keqtrajtohen nė mėnyrė mizore nga daja dhe nusja e dajės. Ata jetuan 6 vite nė banesėn e tyre, derisa mė nė fund, daja mė i vogėl, Voltisi i ka marrė nė shtėpinė e tij. Ai jeton me nėnėn, gruan dhe fėmijėt nė kushte tė mjerueshme, nuk ka asnjė lloj ndihmė ekonomike.

Edhe pse zemra i dhemb pėr dy tė vegjlit e motrės, ai e ka tė pamundur t’i rrisė. Ēfarė do tė ndodhi me jetėn e kėtyre dy tė miturve tė cilėt janė braktisur nga babai, nėna prej vitesh ėshtė nė gjendje kome, daja i dhunoi ndėrsa gjyshja dhe daja mė i vogėl nuk ka mundėsi t’u sigurojė qoftė dhe bukėn e thatė? Fėmijėt janė gati tė shkojnė nė jetimore.

Lekėt i bėri motra e Italisė dhe vėllai im binjak qė ka kujdestarinė. Fėmijėt qė pas aksidentit nuk kanė ikur mė nė Itali. Fėmijėt kanė jetuar me dajėn qė nga viti 2011 deri para 7 muajsh. Pastaj mi solli mua, mė tha mbaji pėr 2 muaj e shumta. Do tė nis unė lekė tha e do t’i mbash. Mirė i thashė por dy muaj. Realisht unė nuk i mbaja dot mė shumė. Se janė 5 fėmijė, 3 tė mitė e 2 tė motrės. Unė kam marrė 29 mijė euro dhe 29 mijė nėna ime. Ka pėrfituar Rebeke Ēollaku, motra ime dhe vėllai im binjak 40 mijė euro”, thotė daja, raporton “BalkanWeb”.

Ai tregoi se fėmijėt kanė para tė tjera tė mbyllura nė bankė tė cilat do t’i marrin kur tė mbushin moshėn madhore. Vėllai Voltisi, bėn apel qė shteti t’i heqė kujdestarinė vėllait tė tij Eltisit dhe tė vendoet njė e ardhme e sigurt pėr fėmijėt e motrės sė tij.

Fėmijėt kur tė venė 18 vjeē i kanė tė destinuara paratė. Kujdestarinė tė mos e marrė byrazeri por tua lėrė fėmijėve paratė. Ka marrė edhe pension qė kur ėshtė bėrė aksidenti. Ka marrė mbi 30 mijė euro. Fėmijėt nuk shkojnė nė shkollė.

Fėmijėt thonė mė mirė tė shkojmė nė Shtėpinė e Fėmijės se tek daja. Nuk duam tė vemi thonė”, tregoi Voltisi, daja i fėmijėve. Faktin qė fėmijėt janė dhunuar e konfirmoi edhe tezja tjetėr e tyre qė jeton nė Angli. Nė njė lidhje telefonike ajo tha se ka denoncuar e para dhunėn, ndėrsa theksoi se fėmijėt nuk shkojnė as nė shkollė.

Shenimi im: ma merr menja se do jene magyper,sepse zogista,ballista leshista nuk bojne kshu gjonash.Per kamunistat e dime.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 14:29   #385
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,807
Thanks: 273
Thanked 475 Times in 354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
HISTORIA: Nėna nė koma, daja i dhunon dhe iu prish 100 mijė euro. Dy fėmijėt drejt jetimores.

...

Shenimi im: ma merr menja se do jene magyper,sepse zogista,ballista leshista nuk bojne kshu gjonash.Per kamunistat e dime.
Qudi e madhe - nuk jan as shpellare!
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 14:33   #386
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Qudi e madhe - nuk jan as shpellare!
Kam lajme te mira dhe te keqia nga Kremlini.Por tashi NJONI do ja fusi RELAX....ti po m`lexove mu merr: manushaqen,yokon dhe badLESHIN ene boni i orkester.Braric mere si konsulent.
TUNGI.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 14:59   #387
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,807
Thanks: 273
Thanked 475 Times in 354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Kam lajme te mira dhe te keqia nga Kremlini.Por tashi NJONI do ja fusi RELAX....ti po m`lexove mu merr: manushaqen,yokon dhe badLESHIN ene boni i orkester.Braric mere si konsulent.
TUNGI.
Una shpellari i bi qiftelis me ni tel. Po ti qfar ke qe i bie balalajkes me ni tel?
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 16:56   #388
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,316
Thanks: 1,365
Thanked 1,398 Times in 859 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Gjin Bue Shpata, deshta me te dhan nji LIKE, por kur pash dragun aty, u zbytha, sepse ai perfaqson nji bashkim eklektik te t'kaluemes, te tashmes, e gjasat jane edhe per t'ardhmen.
E mė Drague ē'mė paske prish punė
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 22:24   #389
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Una shpellari i bi qiftelis me ni tel. Po ti qfar ke qe i bie balalajkes me ni tel?
Duhet te kete dhe opozite...apo jo????Se ndryshe kalojme ne diktature yjesh ne flamur.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 08:08   #390
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Syria and Press Propaganda.

It is difficult for Americans to find out what is happening in their country and around the world. That is because corporate media outlets have nearly complete control over what they see and hear and because those interests are closely allied with the state. The promise of the internet, the hoped for level playing field for communication and information gathering, is also under corporate control.
The lies which allowed the United States, France and Britain to attack Syria are presented without contradiction. The people with knowledge and expertise who can counter these narratives are disappeared from access to newspapers or television stations. The close relationship between the deep state, the corporate media, and the establishment elite at home and abroad continues without hindrance.
Donald Trump may be labeled a fascist but he attacked Syria with the help of France and Britain. Apparently every leader of a “free world” country is also a fascist. They certainly behave that way as they trample on the rights of millions of people. Far from being the “civilized” nations that Trump referred to in his televised address, these three countries are among the most criminal that have ever existed. They all grew rich on the slave trade, indigenous genocides, the plantation economies in the Americas, and the theft of resources all over the world. Now they run roughshod over their own people. British prime minister Theresa May refused to allow a parliamentary vote on the Syrian missile strike and showed the hollowness of claims that hers is a democratic nation. The same can be said of her partners in crime.
France impoverished Haiti with nearly 100 years of theft, murdered Algerians in the streets of Paris and keeps its former African colonies financially dependent. Former president Nicolas Sarkozy took millions of dollars from Muammar Gaddafi and then had him murdered, just like a mob boss would do. Now they have connived with the help of press propagandists in all three countries to fool millions of people as they try to continue their gangsterish aggression against Syria.
If even mediocre journalists were allowed to report freely on this issue the crime would be obvious. Consider the timeline of events. On March 4, former Russian double agent Sergei Skripal and his daughter are poisoned with a chemical agent in Britain. The British government immediately blames Russia, which has no motive to harm a former spy they swapped eight years earlier. Saudi crown prince Mohammed bin Salman arrives in London for an official visit on March 7. On March 12 French president Emmanuel Macron states that France will attack Syria if any chemical weapons are used there. The next day the Russian military claims to have evidence that a chemical attack will be carried out against Syrian civilians as a pretext for war. On March 16 France warns French journalists to leave Syria. Mohammed bin Salman arrives in Washington on March 19. On April 8 he goes to Paris for yet another official visit. That same day Saudi funded jihadist groups and the White Helmets, who were created by a British intelligence officer, claim that a chemical weapons attack occurred in the city of Douma. On April 14 the United States, France and Britain join in the missile strike.
The aggressors are very transparent.

The plot was carried out in the open.

The actual air strike was limited because of back channel negotiations between these countries. The danger may look like Kabuki theater but no one should assume that the peril is over. The criminals in Washington, London and Paris may yet go too far and provoke a major hot war.
All three heads of state have their own concerns. Macron was put into power to kill off his country’s welfare state and any remnants of left politics. May is struggling with Brexit negotiations and cruel austerity measures that have made her so unpopular she actively avoids voters. Trump may be impeached but he protects himself with war as Democrats and the rest of the ruling elite support his militarism.
Regardless of individual rationales these three people pose a threat to the entire planet. They are aided and abetted by corporate media who act as scribes and present war propaganda as fact. The Nuremberg trials after World War II established that planning aggressive war is a crime and so is the propaganda that promotes it. May, Trump and Macron are guilty but so-called journalists are as well. The criminals could not commit their dirty deeds without their help.

18 Apr 2018.....Ms. Kimberley lives in New York City.

Shenimi IM: mediat shqiptare jane me DEGJENERATAT ne planet,si dhe papi Bushi ju pergjigj Klarkut,kur ky gjenerali e pyeti...pse?Po ku di gjo une,ja KELLCASIM kshu kot per QEJF.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg FR_845x400.jpg (22.5 KiloByte, 84 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 09:55   #391
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,183
Thanks: 2,982
Thanked 3,164 Times in 2,111 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

E dhimbshme edhe si lajm, por edhe si pamje, ku jemi katandisur shoqeria shqipfolese e truboshe!8-vjeēarja nė skamje: S’kėrkojmė kurrė ēokollata, babi na i blen pėr ditėlindje


​Bajrami 7 vjeē dhe Erjola 8, janė dy fėmijė mjaft tė zgjuar, qė jetojnė nė kushte tė tejskajshme tė mjerimit.
“Jetoj me babin, me vėllain, dhe me nusen e xhaxhait tė babit, mami jeton nė Kosovė, na ka lėnė” thotė Erjola pėr emisionin “Shqiptarėt pėr Shqiptarėt” nė News24.
Pjesa mė e bukur e ditės sė saj ėshtė shkolla dhe detyrat qė bėn pas mėsimit. Kur e pyet se ēfarė bėn babai i saj pėr tė, ajo nuk i pėrmban lotėt. “Na blen gjėra babi,” thotė e pėrlotur.
I ati, Agimi ėshtė pika e dobėt e Erjolės. “Babi na ka rritur, na ka ushqyer”. Agimi nuk ka mundėsi t‘ua plotėsojė kushtet dy fėmijėve tė tij tė mitur, as bukėn e pėrditshme.
“Kam pasur probleme me nusen, ajo mi mori fėmijėt u largua. Pas dy muajsh arrita t’i marr fėmijėt e mi. IshA nė njė gjendje depresioni. Kam rreth 2 vjet qė i mbaj unė fėmijėt, vetėm i ushqej se mundėsi tjetėr nuk kam. Nuk kam mundėsi tė tjera, tė kemi drita, tė kėnė rroba. Kėrkojnė rroba dhe lodra se shikojnė tė tjerėt, unė nuk e pėrballoj dot,” thotė Agimi.
Mė tej shton se nuk ka pasur mundėsi t’u blejė fėmijėve librat e shkollės. “Fėmijėt mė kėrkonin librat, lekėt i gjeta diku. Librat i bleva pas 4 ditėsh, fėmijėt u trembėn se gjithė nxėnėsit i kishin librat, vetėm fėmijėt e mi shkonin nė shkollė pa libra” shprehet i dėshpėruar Agimi. “Blej ushqime me listė, i shlyej nė fund tė muajit”
Edhe pse fare tė vegjėl ato nuk i kėrkojnė asnjeherė babait me tepėr se ēmund tė pėrballoji ai. “Janė tė zgjuar vetė fėmijėt nuk kėrkojnė gjėra tepėr qė janė jashtė mundėsive” thotė Agimi. “Ēokollatat nuk i hamė shumė ngaqė na dhemb barku, vetėm nė ditėlindje na ka thėnė babi mė kėrkoni, edhe unė atėhėrė i kėrkoj babit qė tė na i festojė”.
Erjola ka edhe probleme me shėndetin. “Ka probleme nė bark, nuk kam pasur mundėsi ta operoj,” thotė i ati. Nė kėtė panoramė mjerimi, iu ėshtė gjendur Hajrija,nusja e xhajes sė Agimit, edhe pse 60 vjeēe ajo pėrpiqet ēdo ditė t’ua lehtėsojė sadopak vuajtjet dhe mundimet.
“Kam rrit 7 jetimė pėr vete. Ushqimi ėshtė gjithmonė i pakėt, nė darkė fėmijėt kėrkojnė tė ėmėn e tyre. Rri hallė kėtu tė strukemi tek gjiri yt mė thonė. Unė qaj, mė keq ėshtė se na mungon edhe buka e gojės, kur tė kėrkon fėmija bukė ēfarė ti japėsh?” thotė gruaja qė ėshtė bėrė si nėnė e dytė pėr Erjolėn dhe Bajramin e vogėl.

http://www.gazetaexpress.com/lajme-n...lindje-526883/
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-04-2018, 09:57   #392
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,405
Thanks: 5,830
Thanked 6,855 Times in 4,375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

sa i vogel qeka bajrami
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 05:19   #393
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 3,963
Thanks: 1,318
Thanked 1,817 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Basir Ēollaku

Omerta Kodi siēilian i heshtjes, mesazhi "Habilaj-Tahiri" nga Roma, dhe ēme tha oficeri italian...
Lajmesi me i keq se hejkesi thote populli. Rastesi leksikore, me teper se dashje e lige. Te marten, ne emisionin 360 grade te kolegut Artur Zheji, jam hasur ne nje episod te pazakonte, kur nga nje shkrim imi ne faqen e fb me vjen nje mesazh i koduar nga Italia, nga avokati i Habilajve dhe Nezar Seitit. Kjo nga kolegia Alba Kepi, qe ne menyre fotografike, ndoshta mendonte se e drejta ishte me te. Kjo sme kish qelluar ne kete forme, prej mbi 20 vitesh zanat gazetarie. Kepin nuk e fajesova, as e kuptova drejtperdrejt, por tej saj ēka u tha, di shume me teper sa u bidedua live ne ate emision. Kolegia nga Roma tha "Unė kam zhvilluar njė bisedė sot nė mbrėmjen me avokatin e Nezar Seitajt, njėkohėsisht avokati i Moisi Habilajt. Mė kėrkoi tė informoj zotin Basir Ēollaku, qė tė mos pėrhapin “fake news” pasi ai dhe familja e z.Seitaj po pėrgatisin njė paralajmėrim pėr denoncim pėr shpifje pėr lajmin e pėrhapur sot. Ai ma ka kėrkuar personalisht." Po nese do mbetej profesionale kolegia duhet te kishte thene se sipas avokatit te Habilajve ajo qe gazetari Basir Ēollaku ka shkruar ne faqen e tij ne fb nuk eshte e vertete. Dhe se mbrojtja italiane e te pandehurve Habilaj-Seiti mendonte te beje padi karshi meje. Po kush e detyroi Kepin te behet ndermjtese mesazhesh?!?! Aq me teper live?!?! Ēfare ndryshimi ka ky mesazh "italian" nga ai i Tahirit pak dite me pare ne Tirane?! Une them jo. Perse ajo pranon autorizimin e nje avokati, kushfoqofte ai, te beje nje pune qe nuk eshte e saj te me njoftoje mua per llogari te tij? Ne nje histori droge. Eshte e paguar?!?! E zene ngushte? E zene ne siklet? Nuk dua te besoj asnjeren pyetje! Ne nje histori trafiku qe une e njoh me shume detaje me teper se shume kolege ne Itali dhe ne Shqiperi djalli eshte pronar detajesh. Debati informativ ēaloi dhe per burgun ne Rome ku gjendej Seitaj, qe sipas koleges nuk kishte seksion te sigurise se larte, por qe rezulton e kunderta. Gjithnje nuk mendoj se te gjitha keto i ka thene avokati Catalano nga mungesa e pervojes. Fjalia tjeter porosi e avokatit per mua apo konkluzion i koleges ishte " Tė pėrhapėsh lajmin se ai ėshtė bashkėpunėtor i drejtėsisė italiane do tė thotė tė vėsh nė rrezik jetėn e tyre. Familjarėt janė tė shqetėsuar" Kush tha ne shkrimin tim se Nezari eshte i penduar i drejtesise italiane?! Po gatuhet, ka perpjekje per nje akord. Sigurisht ky eshte nje version ku drejtesia po tenton me shume te pandehur. Po a e verifikoi kolegia ne Prokurori dhe autoritete te drejtesise se kjo nuk qendron?!?! Nga sa me tha mua live jo. Atehere perse ti besojme te vetmes deklarate te avokatit mbrojtes te te akuzuarve per trafik nderkombetar droge ne nje kohe te pambyllur procesi?!?!
Kam lexuar median italiane dhe kuptohej se shkrimi im kishte ngjashmeri te theksuar ne permbajtje me ate qe kishte ndodhur. Shtypi italian, ashtu si avokati na solli dijenine permes koleges pranonin zhvillime te seancave, pranise prane magjistrateve, se shpejti ne data te papercaktuara ende!
Nga kush jane te kercenuar familjaret nese ky lajm bart jo te verteten?!?
Po vetepergjigjem!
Artan Habilaj eshte i paarrestuar, ish-ministri Sajmir Tahiri i akuzuar, por i paarrestuar per mosdhenie leje nga Kuvendi. Nuk di te kete te paarrestuar te tjere me rrezikshmeri te larte, te cilet jane kanosje e frikshme per familjaret e Seitajt dhe Habilajve, te cilet kane edhe lidhje shume te aferta familjare.Jane Mafioze te tjere ne kerkim emrat e te cileve Prokuroria per Krime te Renda dhe Antimafia italiane e Catanias nuk na i kane bere te ditur?! Keta do te ishin potencialisht rrezik vrases. Larg qofte. Apo ndoshta dijenite e deshmitareve do sillnin fakte tronditese per organizaten e pagoditur plotesisht?
Kush kercenon?
Ndragheta?
Camorra?
Cosa Nostra?
Sacra Corona ?
Edi Rama.dhe Sajmir Tahiri?
A kane pasur koleget italiane teTahirit dhe Rames per kte afere te madhe droge te kessj bande?!?! Une besoj se po. Sepse Antimafia italiane ka nje profesionalizem te pazakonte.
Pyetja tjeter e ftohte ne kete mot hetimor te nxehte eshte se: A jemi ne kete nxitim te shkujdesur ne nje mesazh te llojit "Omerta", Kodit Siēilian te Heshtjes.. ?!
Gjasat rrefejne detaje te pazbardhura ende. Ka episode hetimore te trafikut te droges ende te pabera publike. Kete une nuk e kam mesuar nga avokati i nderuar. Nje organizate e akuzuar per trafik nderkombetar narkotikesh dhe armesh, nuk eshte kurre miqesore, aq me teper kur gjendet tej hekurave. Ekstradimi i paligjshem i Seitajt, moshetimi dhe mosndeshkimi ligjor i personave pergjegjes, mosarrestimi disa pjesetareve te bamdes, bredhja ne liri e J. Ēeles, Gj. Kohiles dhe S. Bodes, dalja e Sotes nga burgu duke lene jetim 863 mije euro, te cilat PROKURORIA zyrtarisht i quan te Tahirit, kanosja e te akuzuarit si mbeshtetes i organizates Sajmir Tahiri, se nuk ka bir kurve qe...jane mjaftueshmerisht detaje se Omerta i ben pune organizates. Kolegia ime Kepi nga Italia ka sjelle nje mesazh per mua qe ne menyren si une e shoh dhe detajet qe di rreth ngjarjes, eshte mesazh i koduar Mafioz. Bartesja, e autorizuara per te me njoftuar nuk ka te beje me pamundesine e paqarte mes lajmit dhe ngutjes. Une do besoj se zhvillimet do sjellin pune te mira drejtesie. Nje oficer i larte italian ne sektorin e hetimit te droges me tha dy mote me pare tek ndiqja disa episode te kesaj ēeshtje te rende jashte vendit..:
Basir, duhet bere kujdes i madh, sepse personat e perfshire ne kete histori te rende trafiku droge dhe armesh ne Itali dhe Shqiperi, jane shume te pushtetshem, tmerresisht te pasur dhe jashtezakonisht te rrezikshem....dhe jane bashke.
Une nuk e dyshova ndonese atehere ishin jashte qelise ndryshe nga sot...rrezikshmeria nuk eshte pakesuar vetem eshte diversifikuar
Antimafia italiane dhe Krimet e Renda duhet tia dalin...
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2018, 10:18   #394
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Lideri veri-korean nė kėmbė futet nė Koren e Jugut.

Lideri i Koresė sė Veriut do tė kalojė tė premten kufirin nė kėmbė pėr t’u futur nė Korenė e Jugut, ku do tė marrė pjesė nė samitin e dy koreve dhe kjo ėshtė hera e parė qė njė lideri i veriut shkon nė jug qė nga fundi i vitit 1953.
9 zyrtarė tė Koresė sė Veriut do t’a shoqėrojnė liderin verikorean nė Korenė e Jugut. Kim Jung Un, lideri i Koresė Veriore, nė njė bisedė telefonike qė zhvilloi me presidentin e Koresė Jugore, i ka thėnė atij se ka hequr dorė nga programi bėrthamore qė tė mos ketė edhe ai fatin e tragjik tė cilin e kanė pėrjetuar diktatorėt Sadam Husejn i Irakut dhe Moamar Ghadafi tė Libisė. Lideri i Koresė sė Veriut, Kim Jong-un ka deklaruar se tashmė nuk ka mė nevojė pėr kryerjen e testeve tė reja bėrthamore.

Apr 26, 2018 09:06 Europe.

Shenimi IM: e para i MODH gjemi per moden qe ndjek.
E dyta: me duket se i plotesoi kushtet per ti hequr sanksionet.
Dhe PERFUNDIMI: kjo sdo boj vaki,sepse <diktatoret> vrasin dhe varferojne popullin e tyre,dhe SUMCPUMAT smund ta pranojne.
Te pakten keshtu SHKRUAN HISTORIA....sipas meje.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 4bmz473835edeasqji_800C450.jpg (21.8 KiloByte, 56 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2018, 22:42   #395
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,987
Thanks: 5,548
Thanked 2,213 Times in 1,131 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 86
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

............

Nė ditėlindjen e munguar tė babait!


Sikur tė kishe pritur dhe dy javė baba ne do tė kishim festuar ditėlindjen tėnde sė bashku, sot nė 6 maj. Sikur tė tė kisha pranė do tė tė mbuloja me fjalė dashurie, do tė bėhesha pjesė e pėrqafimit tėnd e do tė mbetesha e strehuar aty, pėrjetė. Ai pėrqafim mė mbronte nga egėrsia dhe hipokrizia e botės, ai mė mbronte nga dobėsitė, nga lotėt e mi.

Sa herė qė vija tek ti, kur binte borė apo shi apo atėhere kur qielli im ishte gri, ti mė merrje nė pėrqafimin tėnd dhe tek unė lindte dielli.

Kishim menduar tė tė blinim njė tortė me ēokollatė sot, tė vendosnim mbi tė qirinjtė. Do tė ishte njė ditė e gėzuar, e lumtur; mosha jote – njė tjetėr arritje e rėndėsishme e jotja. Do tė tė thoja: “Gėzuar e faleminderit qė mė shoqėrove deri tani, qė mė dhe forcė e pozitivitet dhe nė kushtet e vėshtira tė ekzistencės tėnde!”.

Por ti vendose tė ikėsh, pa zhurmė, i heshtur, ashtu siē ishte bėrė prania jote vitet e fundit. Ne tė dy s’mund tė flisnim gjatė si dikur, nuk mund tė ndanim bisedat pėr librat, pėr politikėn, pėr zhgėnjimet, pėr botėn e korruptuar, por mund tė ndanim atė, dashurinė.

Nė kėtė qytet tė huaj mė ke falė aq shumė gėzim e dashuri, sa nuk mė ke dhėnė kurrė mė parė. Sa mė shumė sėmundja pėrpiqej tė tė largonte nga unė, aq mė tepėr ne i afroheshim njeri – tjetrit.

Cili ishte sekreti? Ndjenja, nevoja pėr tė mbijetuar? Si dy pemė qė mbėshteten tek njera tjetra pėr t’i rezistuar stuhive?

Dita ime ishte e ndėrtuar rreth teje, rrija me ty disa orė ose mė tepėr. Kur mė shikoje nga larg mė buzėqeshje. Atėhere jeta pėr mua nuk ishte ajo qė sillte vuajtje, sėmundje, pakėnaqėsi dhe varfėri. Jeta pėr mua ishte njė vend mė i mirė, pikėrisht sepse ekzistojnė dashuri tė tilla tė mėdha qė mund tė maten vetėm me qiellin.

Sa ftohtėsi ka nė kėtė qytet nė veri tė Italisė, baba! Kjo ma shton boshllėkun tani qė ti s’je mė. Dita mė duket sikur s’mė pėrket. Sapo hap sytė nė mėngjes pyes veten: “Si do ta kaloj ose si do ta mbush ditėn pa ty?”.

Sa ngushėllime tė shtirura kam marrė kėto ditė! Sa njerėz mė kanė thėnė: “condoglianze”(ngushėllime) me buzėn nė gaz, me siguri duke menduar takimin e afėrt me tė dashurin ose vajtjen nė diskotekė! Sa tė tjerė e hidhnin nė ajėr kėtė fjalė duke u larguar me nxitim, a thua trishtimi im do t’u ngjitej si zamkė dhe do t’i dėshpėronte?

Ti buzėqeshje mes vuajtjeve, duke mė mėsuar se jeta ėshtė mė e bukur kur shkėlqen pas pikave tė lotit. Isha krenare nė ēdo ēast pėr bukurinė tėnde fizike dhe shpirtėrore, si atėhere, fėmijė, kur u thoja njerėzve: “Jam vajza e doktor Hasanit!”.

Pėrpara trupit tėnd tė pajetė njoha edhe njerėz tė vėrtetė, ata qė tė qėndruan pranė nė kėtė periudhė tė gjatė, qė tė mjekuan dhe u kujdesėn pėr ty, atė qė derdhėn lot tė kthjellėt ashtu si unė. Sepse ti deri ditėn e fundit ishe i edukuar, ti dije tė pėrshėndetje, tė buzėqeshje, tė trasmetoje mirėsi. Si pakkush.

Sikur tė kishe pritur dhe dy javė baba ne do tė kishim festuar ditėlindjen tėnde sė bashku, sot nė 6 maj. Por ti nuk je mė dhe dita sot, megjithėse e ngrohtė dhe me diell i ngjan njė pike loti. Ti s’do tė doje kurrė tė mė shikoje tė qaja, por e dije mirė qė shpirti im ėshtė i ndėrtuar prej ėndrrash, iluzionesh, prej njė materie aq delikate qė thėrrmohet pėrballė ēfarėdo dhimbjeje e jo mė kur bėhet fjalė pėr njė tė pėrmasave tė tilla.

Rrugė tė mbarė nė udhėtimin tėnd qiellor, baba!

Nga I. Kurti.

__________________
Dhuro shumė...e prit pak!
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ēaushi pėlqehet nga
i vjetėr 08-05-2018, 08:15   #396
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Thesarin e Putinit s’mund ta shkatėrrojnė as raketat balistike.

Ajo qė ėshtė pėr SHBA-nė Fort Knox, nė tė cilėn mbahen thesaret e shtetit, kjo pėr Rusinė ėshtė thesari i Bankės Qendrore tė Federatės Ruse. Ėshtė njė nga fortifikimet mė tė ruajtura nė botė, e cila nuk mund tė preket as nga raketat mė moderne balistike.
Megjithatė, pjesa kryesore – dhe ky ėshtė thesari, u vendos nėn tokė, pasi nuk kishte vend pėr improvizim. Ajo ishte bėrė nga njė grilė aq e pėrforcuar, saqė njė beton i rrallė mezi kalonte pėrmes rrjetės sė shufrave tė hekurit. Pėrveē kėsaj, ēelik tė shumtė u shtuan nė masėn konkrete nė masė tė saktė. Dhomat e thesarit funksionojnė si njė kuti nė kuti, me mure tė dyfishta dhe pllaka tė dyfishta midis kateve, ndėr tė cilat ėshtė kontrolli me laser. Gjėja mė e vėshtirė ishte ndėrtimi i korridoreve tė ngushta, njė gjerėsi prej vetėm 70 centimetra, dhe shumė e gjatė dhe e lartė. Sipėrfaqja nėntokėsore e thesarit ėshtė 20 mijė metra katrorė ose afėrsisht sa dy fusha futbolli. Thesari pėr diamante ėshtė 3 mijė metra katrorė dhe rreth pesė metra i lartė. Ka edhe 70 makina tė posaēme nė kasafortė, secila prej tė cilave kushton njė milion euro, dhe pėrdoren pėr klasifikimin, shkatėrrimin, kontrollin automatik dhe paketimin e kartėmonedhave.

Maj 07, 2018 20:57 Europe

Shenimi im: po pse cu bo ANDEJ....si puna jone kendej, apo banka e LESHIT ose shteti i PRESHIT.
Hani gjize....Agusher
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-05-2018, 21:45   #397
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,807
Thanks: 273
Thanked 475 Times in 354 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Thesarin e Putinit s’mund ta shkatėrrojnė as raketat balistike.
...
Prandaj qenke kaq i relaksum zotnia jote - ke shpres se do t' japin ndonji llokem prej andej?
Duaje Siveten ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-05-2018, 20:41   #398
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,242
Thanked 3,721 Times in 2,429 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...Will: Dola me nje vajze ca dite me pare .
Sean: Si shkoi ?
Will: Shume mire
Sean: Do ta takosh serish ?
Will: Nuk e di...se besoj.
Sean: Pse jo?
Will: Nuk i telefonova me , nuk mu duk dhe aq e bukur ...nga afer...dukej ndryshe.
Sean: O Zot, ti je fare !
Will: Une di se ē'bej .
Sean: Ah, keshtu eehh ?
Will: Po. Mos ki merak per mua , megjithese me thene te drejten me pelqen ajo, eshte simpatike , inteligjente, zbavitese , me humor Eshte ndryshe nga ato qe kam njohur me pare.
Sean: Atehere telefonoji pra, ē'pret ?
Will: E pastaj ēfare ? Do filloje avazi , xhelozite, debatet...nuk dua te prish gjithēka...me mire ti le gjerat keshtu siē jane..
Sean: Ahh kuptova , ti nuk do te prishesh "rehatllekun" tend ..hahahah dreqi e marrte kete "super filozofine" tende Will...Keshtu do ta kalosh gjithe jeten ? Pa arritur te njohesh realisht dike...
Gruaja ime gromesinte kur ishte nervoze...
perveē kesaj kishte nje mal me "difekte" te mrekullueshme. Ndonjehere gromesinte dhe ne gjume! Nje here madje trembi dhe qenin ...
hahahah e forta ishte se ne ate moment u zgjua e me tha : Ti e bere ? dhe une i thashe "po" ...nuk pata kuraje ti thoja...
Will: hahahah u zgjua nga gromesira e saj ?
Sean: Ohh Zot ...po....vdiq para dy vjetesh, por une i kujtoj ende keto vogelsira.Ēastet e bukura , gjera te vogla ...keshtu, por me mungojne...keto vogelsirat qe i dija veē une. Edhe ajo dinte te miat , e nuk ishin me pak...gjera qe njerezit i quajne "difekte" apo "tabiate" , por per mua jane thelbi ne nje lidhje , esenca e saj ...
Secili prej nesh ka nje bote te vogel , te tijen e duhet te zgjedhe se ke te lejoje te hyje ne te.
Ti , ti nuk je perfekt , kampion , e po te heq nje dyshim : edhe vajza qe ke njohur nuk eshte perfekte.Pyetja ime do ishte : A jeni apo jo perfekte per njeri-tjetrin...Kjo eshte e rendesisshme , kjo do te thote intimitet .
Ti mund te dish gjithēka ne bote, por menyra e vetme per te njohur ate vajze eshte ti japesh mundesine te te njohe edhe ajo ty.
Sigurisht qe nuk me takon mua te ta mesoj kete ...madje edhe sikur ta dija nuk do t'ia thoja kurre nje koketuli si ti !

Will Hunting - Gjeniu Rebel
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Eden pėlqehet nga
i vjetėr 24-05-2018, 05:19   #399
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 42,157
Thanks: 12,456
Thanked 7,317 Times in 4,890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

E dashura e Izet Haxhisė tregon kėrcėnimet qė ka marrė: Ja mesazhi qė ka ai pėr ju.

E dashura e Izet Haxhisė, pėrmes njė statusi nė profilin e kėtij tė fundit nė Facebook deklaron se ėshtė kėrcėnuar nga disa persona qė tė mos prononcohet dhe tė mbrojė Izet Haxhinė nga ana politike.

E dashura e tij komenton edhe dosjen Hajdari duke u shprehur se rihapja e procesit do tė nxjerrė pisllėqet qė janė bėrė duke zbuluar tė vėrtetėn.

Ajo shkruan se ėshtė vetė familja dhe miqtė e Azem Hajdarit qė nuk duan qė tė hidhet dritė mbi vrasjen e tij.

E verteta mbi vrasjen e Azemit, me shume duhet t ju interesoje pikerisht ketyre” te djathteve” qe e adhuronin… Ajo cka do deshmoje Izet Haxhia, duhet ne rradhe te pare t i interesoje familjes dhe miqve te Azemit.. Por, jo..! Konstatoj komplet te kunderten.. Pakez me shume se e cuditshme, apo jo?Askush prej tyre, nuk do te ngrihet tapeti e te dalin pluhurat dhe pislliqet qe jane mbuluar aty prej vitesh!, shkruan ajo ndėr tė tjera.

Reagimi i plotė

Miq te dashur te Izetit!
Me duhet te publikoj nje pergjigjen time personale, mbas disa “keshillash miqesore” dhe mesazhesh kercenuese qe kam marre keto kohe… Me keshillojne me fjale te ndryshme, nga me filozofiket deri tek ato me fyeset,
qe te mos prononcohem dhe mos perkrah Izet Haxhine, nga ana politike! Sepse do ishte e rrezikshme per mua konkretisht, teknikisht, etj, etj…Sepse duhet te mbaj pozicionin e “kukulles” dhe kaq…
Dua te bej dicka te qarte, perfundimisht, dhe pa asnje keqinterpretim! Izet Haxhia eshte dashuria ime e madhe, kjo eshte e padiskutueshme e s do mund t a ndryshoje asnje e asgje! Por, kjo dashuri eshte jeta jone private, dhe s’me ben mua aspak, te pavetedijeshme politikisht, as me verbon, e as me influencon llogjikén!
Perkrahja ime totale ndaj tij, edhe politikisht, ka ardhur mbas nje reflektimi dhe studimi vetjak faktesh , mbas nje analize qe bera ne mendjen time, pa u influencuar nga dashuria qe kam per te!
Vij nga nje familje e masakruar nga komunizmi, nga nje familje, qe ashtu si shume shqiptare, ishim plot ideale, plot shprese e plot entuziazem per demokracine aq te enderruar! Por fjala “zhgenjim” eshte shume e varfer dhe e paplote per te shprehur , ate qe perjetuam nga pseudo-demokracia ne te cilen plot romantizem , i besuam endrrat tona! Nese komunizmi na vrau e internoi, “demokracia e PD” na flaku ne rruge, na hoqi cdo te drejte ankese, cdo dere u mbyll, sepse nuk ishim as te pasur, as mafioze, as ” te forte”…
E verteta mbi vrasjen e Azemit, me shume duhet t ju interesoje pikerisht ketyre” te djathteve” qe e adhuronin… Ajo cka do deshmoje Izet Haxhia, duhet ne rradhe te pare t i interesoje familjes dhe miqve te Azemit.. Por, jo..! Konstatoj komplet te kunderten.. Pakez me shume se e cuditshme, apo jo?Askush prej tyre, nuk do te ngrihet tapeti e te dalin pluhurat dhe pislliqet qe jane mbuluar aty prej vitesh!
E pra, une jam nje shtetase e thjeshte, qe kam te drejten time legjitime, te perkrah ate cka me duket e drejte, e vertete, ate cka me duket bindese !
Nuk jam e ndikuar as nga dashuria per Izetin, as nga kercenimet( qe nepermjet meje, synojne mbylljén e gojes se Izet Haxhise) dhe as nga ” keshillat miqesore”…
E dua vendin tim, dhe dua t a ngreme ate tapet te piset, e te pastrojme me rrenje gjithcka!
Ndryshe, edhe varret do te na rrine te ngushte kur te na vije ora e fundit, edhe Zoti vete do na ktheje krahet, sepse e verteta, qendron mbi gjithcka!!
Eshte detyra, e drejta dhe pergjegjesia jone , t’a kerkojme ate!
Nese nje prej te vertetave, vjen nga Izeti, ashtu si une jam komplet e bindur, aq me mire, aq me krenare ndjehem per dashurine time!!!
Dhe nje te fundit: do te flas per dashurine tone sa here qe t a ndjejme te nevojshme te shprehemi, dhe do te flas per politike a per drejtesi sa here qe te dua, sepse eshte e drejta ime , si shtetase shqiptare, si qytetare , si njeri i lire ne shpirt e ne zemer!!!Pike!!!
Ju qe kercenoni e “keshilloni”, keni gjetur personin e gabuar… Jo me kot, duhemi me Izet Haxhine, kemi secili nje koke te forte e nje personalitet pakez te veshtire per t a trembur…
Ju faleminderit!
Ps: Izeti ju pershendet te gjitheve, eshte mire dhe po pergatitet per betejen qe e pret, me kurajo dhe force!!!
Dite te mbare te gjitheve!

TKM

Shenimi IM: duke marre parasysh FAKTET ne te kaluaren dhe te SOTMEN qe cubat kane VRARE cuca,dhe maloket jane te PABESE,deshiroj qe Izet Haxhia ti kete bere mire llogarite,se ndryshe do ta mbyllin PERFUNDIMISHT qeshtjen me eleminimin e tij(largqofte)ose do e perdorin si koke turku BASH si Haklajt.

Per sot shkruesi e KREU.

Tungi....apropo Zaev paska than: patriotizem me bark bosh nuk ka.
Zdravo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 26-05-2018, 21:47   #400
Eden
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2016
Posts: 10,516
Thanks: 2,242
Thanked 3,721 Times in 2,429 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Eden ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...Uroj tė gjeni njė si ky ...

Dikė qė nuk arrin tė pėrmbahet e kafshon buzen kur te sheh tek vjen, megjithėse ju ka parė mijėra herė , e megjithėse gjithė bota po ju sheh tė dyve .
Dikė , qė tė mos pyesė pėr askėnd , qė ju sheh nė sy e mendon"Ajo ėshtė e imja" ...dikė qė thotė "Jam me fat" ...sepse kėshtu i tha Harry Meganit , nė altar ...
Ehh pra , princi i Anglisė , qė mund tė zgjidhte cilėndo grua nė botė , tek pa atė qė dashuron tha "Jam me fat qė tė kam " ...
E nė atė moment mė erdhėn ndėr mend ata qė nuk merret vesh se nė bazė tė cilės logjikė apo kriter , mendojnė se njė femėr ėshtė me fat nėse i flasin , nėse "denjojnė" t'i hedhin sytė, qė "denjojnė" t' i ēojnė nė shtrat dhe ;
" Hapu dhč me gjithė Jezu Krisht e ėngjėj bashkė" nėse vendosin edhe tė martohen me to !!!
E s'ka rėndėsi nėse janė tė shkolluara , me punė tė mirė , tė menēura , punėtore , top modele apo tė denja pėr Nobel , sipas disa meshkujve duhet tė ndihen me fat e tė falenderojnė Zotin vetėm pėr faktin qė kanė pranė ata...
Nuk dihet pse , ēfarė shohin nė pasqyrėn e tyre , ēfarė i kanė bėrė tė besojnė nėnat e tyre midis muhalebisė dhe pushimeve shkollore tė paguara , apo se ēfarė u duket se kanė tė veēantė brenda tė mbathurave kur zgjohen nė mėngjes e shkojnė tė bėjnė ēiēin ,
qė i bėn tė mendojnė se meritojnė , mirėnjohje tė pafund nga gruaja e tyre ....bohh do tė mbetet mister edhe mė i pazgjidhshėm se kafkat e kristalit ...
Mos qeshni, meshkuj tė tillė ekzistojnė... Ekziston dhe princi Harry qė ndihet aq me fat qė ka Megan , si gruan e tij pėrkrah.
Megjithėse ajo ėshtė quajtur nga gjysma e botės njeri pa din e iman...megjithėse e quajtėn gjuetare milionerėsh , meqė ka qenė e martuar mė parė , meqė ka qenė si "biēim" aktore , e meqė nuk ka punuar ndonjėherė.
"Jam me fat" , megjithėse nė sytė e botės ajo ėshtė mė e madhe nė moshė se ai e megjithėse tė gjithė e gjykuan meqė ėshtė e divorcuar ...megjithėse e gjykuan pėr shenjat e njollat nė fytyrėn e saj , megjithėse thanė pėr tė se ėshtė e rėndomtė , anonime , budallaqe , antipatike ...Harry ndihej me fat.
Sepse kėtė bėn dashuria apo jo ?
Tė bėn tė ndihesh me fat qė ke gjetur dikė qė nė sytė e tu ėshtė njeriu mė i mirė nė gjithė rruzullin tokėsor .Edhe nėse pėr tė tjerėt nuk ėshtė kushedi ēė...pėr ty ėshtė njė bekim i rėnė nga qielli. Edhe nėse je njė princ ndėrsa ajo nuk ėshtė princeshė, por njė femėr e zakonshme 37 vjeēare.
Sepse ėshtė e vėrtetė qė vlera qė ti vendos t'i atribuosh varet vetėm nga ti , e po ashtu nuk mund tė vendosėsh apo ndryshosh vlerėn qė do tė tė atribuojnė tė tjerėt ...
Por , mund tė mėsosh tė kuptosh nėse burri qė ke nė krah ndihet me fat apo jo , nėse tė vlerėson apo jo, nėse tė bėn tė ndihesh "e duhura" apo "shyqyr zotit qė gjete njė si ai" .
Njė njeri pėr tė cilin mund tė bėsh gjithēka e t'i duket asgjė . Njėrin , qė pas orėve tė gjata tė punės , shkon e pėrgatit gjithēka e nė fund tė ditės nuk ėshtė gjithėsesi i kėnaqur , sepse pavarėsisht gjėrave qė ke bėrė mirė , do ta gjejė njė mangėsi pėr t'u ankuar .
Njė qė nuk do tė thotė kurrė " Je e bukur" ...por e shumta do tė thotė "Hm..tė shkon kjo bluza" ....
Nejse , nuk ėshtė faji juaj. Ēlirohuni vajza.
Qofshi tė reja apo jo , tė gjata apo tė shkurtra , tė dobėta apo tė shėndosha , tė zgjuara apo jo .
Nuk ka rėndėsi se si jeni , rėndėsi ka se si ju sheh ai qė ju dashuron ...kjo bėn diferencėn .
Ai qė sheh me sytė e dashurisė ... qė sheh tė veēantėn , talentin , bukurinė e vėrtetė , atė tė shpirtit ...ai qė ju do pėrherė pranė vetes...
ai qė ndihet "so lucky" ...
E nuk ka rėndėsi nėse nuk ėshtė njė princ , rėndėsi ka qė qoftė njė kėshtjellė apo njė kasolle , t'ju bėjė tė ndiheni si princesha .

Iaia De Rose
Eden nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur