Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-04-2018, 10:37   #881
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,925
Thanks: 1,520
Thanked 1,313 Times in 868 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nuk e ke kuptuar te gjithe.
Po, por edhe ju nuk e keni kuptuar pyetjen time megjithėse ishte e thjeshtė. Po jua pėrsėris edhe njėherė dhe ju lutem mė thoni se cila ėshtė pjesa qė nuk kuptoni, mund tė pyesėsh pa problem:
Citim:
Gjithashtu doja qė tė mė sqaronit konkretisht ēfarė keqinformimi po pėrhap unė? Mund tė mė sillni ndonjė shembull konkret ju lutem?
Faleminderit.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 11:19   #882
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,476
Thanks: 1,649
Thanked 1,643 Times in 1,226 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po, por edhe ju nuk e keni kuptuar pyetjen time megjithėse ishte e thjeshtė. Po jua pėrsėris edhe njėherė dhe ju lutem mė thoni se cila ėshtė pjesa qė nuk kuptoni, mund tė pyesėsh pa problem:
Nga postimet e tua une kam lexuar keto dy tre te fundit kur je me pergjigjur mua, prandaj po them qe nuk me ke kuptuar fare dhe per kete e injorova pyetjen tende.Nje pyetje per mjeshtrat e historise.


Me mijra (nuk po them me shume) student kan pasion historine, studimin e gjuheve te botes, etj, dhe keta student vazhdojne studimet akoma edhe me tej.

ju thoni qe latinishtja dhe greqishtja vijne nga Shqipja, dhe qe paraardhesit e shqiptareve kane qene ashtu e keshtu. Neper shkollet e botes nuk thuhet keshtu, pra historianet e botes jane mbledhur te gjithe te bejne konspiraci kunder nesh?


Mendoni ju se keta kane pasion konspiraci ndaj nesh, apo per te mesuar historine sa me mire dhe sa me sakt?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 15-04-2018 nė 11:21
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 11:28   #883
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,925
Thanks: 1,520
Thanked 1,313 Times in 868 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nga postimet e tua une kam lexuar keto dy tre te fundit kur je me pergjigjur mua, prandaj po them qe nuk me ke kuptuar fare dhe per kete e injorova pyetjen tende.
Pa problem, sa do rrojme do mesojme.
Interesi im qe po ju pyes eshte nje tjeter. Ju vazhdoni te mendoni se une po keqinformoj? Dhe nese po mund te me jepni ndonje rast konkret?


Citim:
Nje pyetje per mjeshtrat e historise.


Me mijra (nuk po them me shume) student kan pasion historine, studimin e gjuheve te botes, etj, dhe keta student vazhdojne studimet akoma edhe me tej.

ju thoni qe latinishtja dhe greqishtja vijne nga Shqipja, dhe qe paraardhesit e shqiptareve kane qene ashtu e keshtu. Neper shkollet e botes nuk thuhet keshtu, pra historianet e botes jane mbledhur te gjithe te bejne konspiraci kunder nesh?


Mendoni ju se keta kane pasion konspiraci ndaj nesh, apo per te mesuar historine sa me mire dhe sa me sakt?
Kjo me siguri ka te beje me antaret e tjere sepse une nuk e fus veten tek mjeshtrat.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 15:31   #884
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nga postimet e tua une kam lexuar keto dy tre te fundit kur je me pergjigjur mua, prandaj po them qe nuk me ke kuptuar fare dhe per kete e injorova pyetjen tende.Nje pyetje per mjeshtrat e historise.


Me mijra (nuk po them me shume) student kan pasion historine, studimin e gjuheve te botes, etj, dhe keta student vazhdojne studimet akoma edhe me tej.

ju thoni qe latinishtja dhe greqishtja vijne nga Shqipja, dhe qe paraardhesit e shqiptareve kane qene ashtu e keshtu. Neper shkollet e botes nuk thuhet keshtu, pra historianet e botes jane mbledhur te gjithe te bejne konspiraci kunder nesh?


Mendoni ju se keta kane pasion konspiraci ndaj nesh, apo per te mesuar historine sa me mire dhe sa me sakt?
Nuk ka nje konspiracion specifikisht kunder shqiptareve(perjashto politikat e fqinjeve tane), por shkruesit e historise, e kane pershtatur historine, ne vija te pergjithshme, sipas interesave te tyre, ose te atyre qe sundojne boten. Tani ceshtjet jane shume teknike dhe per njohesit me te mire te saj, qe nuk mund te jene njekohosisht etimologe, historiane, theologe apo te kene studjuar gjithe arshivat e botes, mes te tjerave. Por ama, nje gje eshte e vertete dhe e them me bindje, para pushtimit turk, raca shqiptare, nuk ka pasur asnje inferioritet kulturor, ne raport me kombet e tjera, bile nga pikepamja etnike, ishte ku e ku me stabilizuar se te tjeret, qe lundronin midis komuniteteve fetare dhe taksapaguesve lokale.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zeus10 : 15-04-2018 nė 15:39
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 16:17   #885
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,780
Thanks: 101
Thanked 597 Times in 339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Para kryqezates se pare, raca shqiptare jo vetem nuk ka pasur inferioritet kulturor, etnik ose drejtues.

Rrenimi Shqiperise nuk fillon me turqit me por kryqezatat kristiane qe mblodhen tere horrat dhe mercenaret per te krijuar supremaci te racave vizo/gote ne perendim. Rrenimi i kultures sone fillon nga Vatikani dhe nga drejtuesit Bizantine te quajtur 'Frengj'.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 15-04-2018 nė 16:29
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 16:43   #886
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Para kryqezates se pare, raca shqiptare jo vetem nuk ka pasur inferioritet kulturor, etnik ose drejtues.

Rrenimi Shqiperise nuk fillon me turqit me por kryqezatat kristiane qe mblodhen tere horrat dhe mercenaret per te krijuar supremaci te racave vizo/gote ne perendim. Rrenimi i kultures sone fillon nga Vatikani dhe nga drejtuesit Bizantine te quajtur 'Frengj'.
Nuk e komentoj dot kete qe thua, sepse eshte shume e pergjithshme. Une di te them, qe ne shek. e 11 nga ato, qe kam lexuar, Shqiperia, shfaqet nje toke principatash e klanesh. Keta princer, duhet te kene qene ne te kaluaren, pjese e nje mbreterie te unifikuar nen nje mbret, qe Pjeter Bogdani e quan: "Regenia e Arbenit", qe zgjati deri ne Aleksandrin birin e Pirrit, bile jep dhe nje vit te sakte per fillimin e saj. Per cfare shkaku, kjo mbreteri mbaroi, une nuk e di, por nese eshte vertete ajo qe Bogdani thote, atehere "Antikitetin" nga "Mesjeta" nuk e ndajne disa mijevjecare, por maksimumi 300-400 vjete. Kjo do te thote, qe Enean nga Balshajt e ndan kjo distance kohore.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 16:59   #887
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,780
Thanks: 101
Thanked 597 Times in 339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Me duket se cfare keni shkruar ju eshte nje pergjithesim ne vija aq te trasha sa te thuash se 'toka gjendet ne univers'. Kuptohet qe nuk keni lexuar mbi mesjeten. Dhe nuk ju ve faj, se eshte nje periudhe e cberjes totale dhe e nje ngaterrese masive te historise. Per fat te keq eshte saktesisht mesjata kur krijohen pengesat aritificiale te zhvillimit te njerezimit dhe kur historia fillon te behet politike.

Per kete e keni fjalen? Kam nja 30 te tilla, qe nga gjeneza, nga autore te ndyshem te cilat i kam skicuar ne paralel...

Citim:
2786 Ene nga Troja shkon ne Itali dhe behet mbret [2786-2483=303 vjet] f.180 [1152 BC]
......
2787 Principata il Regno di Albania, zgajt deri me Alexandrin, birin e Re Pirro. Ku vje Regenia e Arbenit e rnoj ndiere mbe Alexandere bire te Pirrit. [1153 BC]

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 15-04-2018 nė 17:24
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 19:09   #888
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Me duket se cfare keni shkruar ju eshte nje pergjithesim ne vija aq te trasha sa te thuash se 'toka gjendet ne univers'. Kuptohet qe nuk keni lexuar mbi mesjeten. Dhe nuk ju ve faj, se eshte nje periudhe e cberjes totale dhe e nje ngaterrese masive te historise. Per fat te keq eshte saktesisht mesjata kur krijohen pengesat aritificiale te zhvillimit te njerezimit dhe kur historia fillon te behet politike.

Per kete e keni fjalen? Kam nja 30 te tilla, qe nga gjeneza, nga autore te ndyshem te cilat i kam skicuar ne paralel...
Ketu nuk eshte fjala kush eshte me i ditur, aq me teper te arrihet ne konkluzione te tilla, qe une s'paskam lexuar per mesjeten. Kam lexuar dhe shume biles, sepse kam dashur te bej nje lidhje me antikitetin, duke perdorur filtra, per te ndare cfare eshte e vertete, falsifikim apo mit. Kam lexuar dhe per dyndjet e fiseve gjermanike, luftrat e vazhdueshme te te cileve, perbenin thelbin e historise se Europes, ne antikitetin e vone dhe me gjere. Kam lexuar dhe per mbreterit freng, influenca e te cileve, u shtri dhe ne Shqiperi dhe sigurisht kam lexuar dhe per kryqezatat, qe vendosen per fatin e perandorive dhe popujve. Tani, ato dy rreshta qe ti ke cituar prej Bogdanit, qe une aq shume i kam perdorur, jane ato qe une u perqendrova, sepse kane data dhe emra konkrete, per historine e Shqiperise, te cilen fqinjet tane, deshirojne ta erresojne dhe lene menjane. Ne forumet e huaja, ku kam diskutuar(por jo vetem ne to), sa here kam sjelle keto referenca, kam pare nje nervozizem te madh, nga ata qe duan te zbehin rolin e shqiptareve ne histori. Le tua perplasim ne fytyre keto referenca atyre, bashke me analizen perkatese, per te vendosur historine tone ku i takon.

Citim:
Verse: a 3402 Ciri kjč i pari Monarca i Pertijsse, e ndene keta zu fiλ' meu traituem Kisca.
Verse: b 3414 Mbaroj Regenia č Lidijssč nde Cletit.
Verse: c 3444 Mbaroj Regenia e Bagdatit me Baldassarre.
Verse: d 3456 Kessi motti kje Xčrsi Regij i Persisse.
Verse: e 3698 Esdra perteriu Biblijne. Kessi motti ende Atenieste hine me giettune letterate A, b, c.
Verse: f 3616 Kessi motti ende kje Regi Darij nde Persijt.
Verse: g 3623 Leka i maξ prej Petrelč nd' Arbene ɛu fiλ' Monarchijne vet nłe Mattiet.
Verse: h 3759 Kessi motti kje Pirri Miesctri lufteuet Regi Arbenit posctere.
Verse: i 3800 Ierusalemi kje perɛane prej Antiochut.
Verse: j 3804 Iuda Machabeo ban te forta trimenij.
Verse: k 3899 kele mottikje Ciceroni, čleu Vjrgλij.
Verse: l 3912 Cesari goditti Muejte, e tč gnimendunite mottit nde 25. dit nde Mars.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zeus10 : 15-04-2018 nė 19:18
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 21:13   #889
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,780
Thanks: 101
Thanked 597 Times in 339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Zeus10, une nuk kam ndonje je personale me ju, perkundrazi. Kam respekt. Por ato qe nuk qendrojne, nuk qendrojne. Dhe me kete pune jam marre aq sa nuk do duhej te ishte dashur te merresha. Ne se flitet per lavdi personale, te dhenat deshmojne vete se kush ka bere emisione dhe ka dale me programe e shkrime perfituese duke ditur vetem nje fraksion te paperfillshem ne histori. Me keqja eshte se kane publikuar perfundime te pasakta! Perfitimi im personal ka qene humbja e kohes, nderkohe qe verej ate qe ka thene Dantja, se njerezit duan me shume kllounin e oborrit se sa dijen. Kjo duket edhe ne forum. Vec nje brezi te dikurshem, askujt nuk i behet vone.

Mesjeta nuk ka te beje me Pirron. Mesjeta fillon atehere kur tri vellezer Gote vijne ne veri te Ilirikut, Panonia dhe ketu ndahen. Njeri vete ne Italine e veriut dhe tjetri vendoset ne zonen qe do behet me pas epiqendra e Sllavizmit dhe e spastrimit te tokave nga autoktonet (shqiptaret). Ne veri te Shqiperise, ne Maqedoni, Greqi dhe Shqiperi nuk ka as Sllave, as Greke, as Maqedone. Ka nje perzierje te goteve, mercenareve latine, gepideve, te vigigoteve te kryqezatave, bullgareve, tatareve, pechenegeve te cilet duke qene se ishin te izoluar i jane shtuar asaj shtrese qe nuk kishte problem identiteti ose homogjeniteti. Ne kohe keta u bene kurrizi vertebral i shteteve me princer te huaj te cilet jane pothuaj tere princat mesjetare te Ilirikut, Greqise, Skllavonise dhe te Ilirise.

Pa deshiren time jam marre gati 4 vjet me mesjeten. Eshte nje llahtari e nje lloji te vecante. Nje makuteri, nje sistem antivlere qe vjen sidomos nga Perendimi, i nje lloji te vecante. Nje holocaust i papershkrueshem qe i eshte bere vendit tone qe le ne bishte LIIB . Turqit qene e shtena e fundit mbi nje gjigand tashme te rrezuar ne pluhur dhe te ndare ne copa.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 15-04-2018 nė 21:36
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 21:22   #890
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,780
Thanks: 101
Thanked 597 Times in 339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Une kam 2 volume te Boganit. Te dytin sepse i bera analize fjaleve Athena dhe Krishti dhe u mora me nje 'gjarper metalik' qe m'u duk pa vend ne bibel, kurse te parin sepse ka kronologjine qe nga gjeneza. Sic mund te kishe vene re, kam konvertuar edhe datat e sistemit te tij me ato te sotme.

Dhe tek Bogdani I, thuhet qarte se:
Citim:
"Dardani [ishte] mbreti i Dardanise, sot Servia" © Styx copyright
Ne mund ta fillojme historine qe ketu, pasi une dyshoj se Bogdani, kryepeshkop i Servise ne Shkup, ishte injorant. Kete kam thene qe kur fillova te shkruaj ne fsh, pa thene se perse mendoj se Troja nuk ka qene ne Turqi.

Nje anetar tjeter ketu e di se ka edhe vecanti te tjera, pasi kemi dikutuar se ku qene Teukret dhe si quhej principata qe pretendonte se qe vendosur ne territor te tyre. Po ashtu kemi shkuar siper hartave per te gjetur rrugen e perkshruar nga forcat ndihmese te Trojes, vetem per te pare se pozcioni aktual i saj nuk mund te jete aty ku eshte gjithepranuar. Ka edhe te tjera qe nuk po i permend.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 15-04-2018 nė 22:00
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2018, 22:42   #891
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,780
Thanks: 101
Thanked 597 Times in 339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Per Petrelen? ©

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 17:59   #892
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,291
Thanks: 1,359
Thanked 1,384 Times in 850 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Nuk ka nje konspiracion specifikisht kunder shqiptareve(perjashto politikat e fqinjeve tane), por shkruesit e historise, e kane pershtatur historine, ne vija te pergjithshme, sipas interesave te tyre, ose te atyre qe sundojne boten. Tani ceshtjet jane shume teknike dhe per njohesit me te mire te saj, qe nuk mund te jene njekohosisht etimologe, historiane, theologe apo te kene studjuar gjithe arshivat e botes, mes te tjerave. Por ama, nje gje eshte e vertete dhe e them me bindje, para pushtimit turk, raca shqiptare, nuk ka pasur asnje inferioritet kulturor, ne raport me kombet e tjera, bile nga pikepamja etnike, ishte ku e ku me stabilizuar se te tjeret, qe lundronin midis komuniteteve fetare dhe taksapaguesve lokale.
Unė mendojė, me ēfar kam lexuar, se shqiptarėt kan qenė tė parėt nė Ballkan nė mos gjithė Europėn, qė kan konceptuar shtetin ashtu siē e njohim ne sot. Nė njė kohė kur vendet e tjera Europeane pėrfshirė edhe Italinė ishin tė ndara nė disa mbretėri, Skėnderbeu arriti tė bashkoi tė githė,ose njė pjesė tė mirė tė fisnikėve shqiptarė dhe luftuan nėn njė flamur, nėn udhėheqjen e njė fisniku tjetėr i barabartė me tė gith tė tjerėt siē ishte edhe Skėnderbeu. Janė pikėrisht ngjarje historike tė tilla qė ju prishin punėn shumė fqinjėve prandaj edhe ata duan ti nxjerin si legjenda sepse e din mirė se kur diēka luftohet duhet ta shkulėsh me gjithė rrėnjėt. Prandaj kur e futėn komunizmin nė Shqipėri sulmuan nacionalizmin dhe nacionalistėt si asnjė tjetėr. Dhe ja ku e ke Shqipėrinė edhe sot, nuk ka asnjė albanolog qė i qėndron linjės sė vjetė shqiptare pa u diskredituar!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 16-04-2018 nė 18:02
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 19:09   #893
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Une kam 2 volume te Boganit. Te dytin sepse i bera analize fjaleve Athena dhe Krishti dhe u mora me nje 'gjarper metalik' qe m'u duk pa vend ne bibel, kurse te parin sepse ka kronologjine qe nga gjeneza. Sic mund te kishe vene re, kam konvertuar edhe datat e sistemit te tij me ato te sotme.
Citim:
"Dardani [ishte] mbreti i Dardanise, sot Servia" © Styx copyright
Dhe tek Bogdani I, thuhet qarte se: Ne mund ta fillojme historine qe ketu, pasi une dyshoj se Bogdani, kryepeshkop i Servise ne Shkup, ishte injorant. Kete kam thene qe kur fillova te shkruaj ne fsh, pa thene se perse mendoj se Troja nuk ka qene ne Turqi.

Nje anetar tjeter ketu e di se ka edhe vecanti te tjera, pasi kemi dikutuar se ku qene Teukret dhe si quhej principata qe pretendonte se qe vendosur ne territor te tyre. Po ashtu kemi shkuar siper hartave per te gjetur rrugen e perkshruar nga forcat ndihmese te Trojes, vetem per te pare se pozcioni aktual i saj nuk mund te jete aty ku eshte gjithepranuar. Ka edhe te tjera qe nuk po i permend.
Degjo Zet, ne nuk jemi ne poziten qe te gjykojme, nese Bogdani ishte injorant apo jo. Por dhe sikur te ishte, kronologjia e paraqitur prej tij, nuk eshte nje krijim i tij:


Citim:
Verse: a 2492 Mortjet se Moisessit ndjere mbe Iosuene roξne 17. vjet.
Verse: b 2556 Iosuessit ndjere mbe Ottone roξne 40. vjet
Verse: c 2337 Ronia e bija e Atlantit Italianč, kjč Regenescia e Latinijet.
Verse: d 2348 Cicropi kjč i pari regij Ateniessč.
Verse: e 2483 Dardani i pari Regij Dardaniesse, tasc Scerbijsse.
Verse: f 2558 Mhas mortjet se Ottonit ndjere mbe Arodne roξne 86. vjet.
Verse: g 2656 Euristi kjč i pari Regij Micenesse.
Verse: h 2658 Mbas mortjet se Arodit, ndjere mbe Deboret roξne 40. vjet.
Verse: i 2663 Mbaroj Regenia e Argiuiet, me Rejne Aeris, chi kje maj mbrami.
Verse: j 2679 Mortjet se Deboresse, ndjere mbe Gedeone roξne 40. vjet.
Verse: k 2718 Mortjet se Gedeonit, ndjerč mbe Abimalekt roξne 3. vjet.
Verse: l 2722 Mortjet se Abimalekut, ndjere mbe Toλene roξne 23. viet.
Verse: m 2741 Mortjet se Toλesse, ndjere mbete Iahirit roξne 2. vjet.
Verse: n 2766 Mortjet se Iahirit ndjere mbete Iephteut roξne 6. vjet.
Verse: o 2768 Mortjet se Iephteut ndjere mbete Abasanit roξnč 7. vjčt.
Verse: p 2770 Mortjet sč Abasanit, ndjere mbete Abilonit roξne 10. vjet.
Verse: q 2780 Mortjet se Abilonit, ndjere mbete Abdonit roξne 8. vjet.
Verse: r 2797 Mortjet se Abdonit ndjere mbete Sansonit roξne 20. vjet.
Verse: s 2786 Enea prej Troje votte nde Italiet, e ł ba Reg.
Verse: t 2788 Menti kje pusctuem prej Eneut, issiλii muer Regenijne Letij.
Page: 180
Verse: u 2817 Mortjet se Sansonit ndiere mbe te Helit regne 40. Vjet.
Verse: v 2818 Frangu fissit se Piramit, vu emenite Franceɛet.
Verse: w 2836 Mbarroj Regenia, e Sicidonit me Tersippne ma tč mbramine Rejne tünč.
Verse: x 2878 ɛuu fijλ Regenia e Arbenit, e rnoj ndiere mbe Alessanderre te birre e Pirrit.
Verse: y 2851 Mortjet se Helit ndjere mbe te Saulit bascke me ate te Samuelit, roξne 40. Vjet.
Verse: z 2879 Regenoj Sauli i pari Regij Ievrejet. Mortjet se Saulit ndjere mbate Davidi troξne vjet 40. Kü Scint Profete bani Psalmate, e na mpsoj me lutune Teneɛ tue profetizuem, Messine ghiunit se tijnaj, chi kje IESU CHRISCTI.
Verse: aa 2897 Prej Davidit leu Salomoni, e regenoj 4. Vjet, e ɛufijλ meu trajtuem Kisca nde Ierusalemt. Kejņ anscte ajo kisce perte siλet flet Danieli cap. 9.
por, bazuar ne kronikat e Kishes Katolike, qe ka qene institucioni, qe ka shkruar ne karte, gjithe memorien historike.
Po te vesh re, ndryshimin midis rreshtit te Serbise dhe Arberise, eshte qe per Serbine(qe ne kohen e Bogdanit nuk eshte ai shteti-komb qe njohim sot-shenim) ai ka perdorur shprehjen "tash(sot) Serbia", kurse per Arberine, ai perdor emrin e tashem(koha e Bogdanit) per te kaluaren: "zu fill Regenia e Arbenit", pra qe ajo nuk e ka ndryshuar emrin gjate kohes dhe kjo eshte nje e dhene shume e fuqishme.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Zeus10 : 16-04-2018 nė 19:14
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 19:13   #894
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Per Petrelen? ©

Po pra Mati-Emathia:

Citim:
Leka i maξ prej Petrelč nd' Arbene ɛu fiλ' Monarchijne vet nłe Mattiet.
qe do te thote, qe Leka i Madh, nuk ka lindur ne Pellen Egjease, sic bombardohet opinioni sot ne menyre te genjeshtert:

Citim:
Pella (Greek: Πέλλα, Pélla), is an ancient city located in Central Macedonia, Greece, best known as the historical capital of the ancient Greek kingdom of Macedon and birthplace of Alexander the Great.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pella#...a_location.jpg
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2018, 19:19   #895
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Unė mendojė, me ēfar kam lexuar, se shqiptarėt kan qenė tė parėt nė Ballkan nė mos gjithė Europėn, qė kan konceptuar shtetin ashtu siē e njohim ne sot. Nė njė kohė kur vendet e tjera Europeane pėrfshirė edhe Italinė ishin tė ndara nė disa mbretėri, Skėnderbeu arriti tė bashkoi tė githė,ose njė pjesė tė mirė tė fisnikėve shqiptarė dhe luftuan nėn njė flamur, nėn udhėheqjen e njė fisniku tjetėr i barabartė me tė gith tė tjerėt siē ishte edhe Skėnderbeu. Janė pikėrisht ngjarje historike tė tilla qė ju prishin punėn shumė fqinjėve prandaj edhe ata duan ti nxjerin si legjenda sepse e din mirė se kur diēka luftohet duhet ta shkulėsh me gjithė rrėnjėt. Prandaj kur e futėn komunizmin nė Shqipėri sulmuan nacionalizmin dhe nacionalistėt si asnjė tjetėr. Dhe ja ku e ke Shqipėrinė edhe sot, nuk ka asnjė albanolog qė i qėndron linjės sė vjetė shqiptare pa u diskredituar!
Po pra, traditat tona etnike, fillojne atehere kur kombet e tjera akoma ngjizeshin mbi kritere etno-fetare. Nese per shqiptaret, patriark ishte lideri im klanit, per kedo tjeter patriark ishte lideri i komunitetit lokal fetar.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Zeus10 pėlqehet nga
i vjetėr 16-04-2018, 21:38   #896
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,291
Thanks: 1,359
Thanked 1,384 Times in 850 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Po pra, traditat tona etnike, fillojne atehere kur kombet e tjera akoma ngjizeshin mbi kritere etno-fetare. Nese per shqiptaret, patriark ishte lideri im klanit, per kedo tjeter patriark ishte lideri i komunitetit lokal fetar.
Skenderbeun duan ta paraqesin si luftetar te krishterizmit me shume sesa mbrojtes i vendit te tij. Dhe servilat shqipetar, per te cilet emri i tyre ka me rendesi neper mediat e huaja, cojne uje ne mullirin e fqinjeve. Njerezimi i ka keto, ka shume lloje kategorish njerezish, per fat te keq sot fekalet ne Shqiperi gezojne popullaritet me shume se kurr. Fal kohes se monizmit qe i ngriti ne pozite dhe hajde shkuli tani. Jane degezuar ne te gjitha menyrat e mundshme.
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:14   #897
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,780
Thanks: 101
Thanked 597 Times in 339 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Degjo Zet, ne nuk jemi ne poziten qe te gjykojme, nese Bogdani ishte injorant apo jo. Por dhe sikur te ishte, kronologjia e paraqitur prej tij, nuk eshte nje krijim i tij:
Por une jam ne poziten te gjykoj se ju keni filluar te beni sikur lexoni, pasi do me kishte rene ne sy prej kohesh ndonje mugese sado e vogel e inteligjences. Kisha shkruar se nje peshkop i Serbise nuk mund te bente gafe dhe te thote se Dardania e dikurshme eshte sot Serbia, pa pasur njohuri mbi kete pike. Kryepeshkop nuk zgjidhet cilido prift qe ka mbetur pa buke.


Citim:
por, bazuar ne kronikat e Kishes Katolike, qe ka qene institucioni, qe ka shkruar ne karte, gjithe memorien historike.
Po te vesh re, ndryshimin midis rreshtit te Serbise dhe Arberise, eshte qe per Serbine(qe ne kohen e Bogdanit nuk eshte ai shteti-komb qe njohim sot-shenim) ai ka perdorur shprehjen "tash(sot) Serbia", kurse per Arberine, ai perdor emrin e tashem(koha e Bogdanit) per te kaluaren: "zu fill Regenia e Arbenit", pra qe ajo nuk e ka ndryshuar emrin gjate kohes dhe kjo eshte nje e dhene shume e fuqishme.
'Regenia e Arbenit' sepse ishte pranuar si e tille nga kasta Bizantine. Serbia eshte veteshpallur gjithnje si mbreteri, nderkohe qe nivelin e njohjen e kane pas zupan, dmth guvernator. Kam datat perkatese nga shume libra qe mbeshtesin sa shkrova.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:38   #898
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 346
Thanks: 15
Thanked 113 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Por une jam ne poziten te gjykoj se ju keni filluar te beni sikur lexoni, pasi do me kishte rene ne sy prej kohesh ndonje mugese sado e vogel e inteligjences. Kisha shkruar se nje peshkop i Serbise nuk mund te bente gafe dhe te thote se Dardania e dikurshme eshte sot Serbia, pa pasur njohuri mbi kete pike. Kryepeshkop nuk zgjidhet cilido prift qe ka mbetur pa buke.
'Regenia e Arbenit' sepse ishte pranuar si e tille nga kasta Bizantine. Serbia eshte veteshpallur gjithnje si mbreteri, nderkohe qe nivelin e njohjen e kane pas zupan, dmth guvernator. Kam datat perkatese nga shume libra qe mbeshtesin sa shkrova.
Ke te drejte, e kam lexuar pa vemendje.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 09:48   #899
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,648
Thanks: 155
Thanked 241 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Skenderbeun duan ta paraqesin si luftetar te krishterizmit me shume sesa mbrojtes i vendit te tij. Dhe servilat shqipetar, per te cilet emri i tyre ka me rendesi neper mediat e huaja, cojne uje ne mullirin e fqinjeve. Njerezimi i ka keto, ka shume lloje kategorish njerezish, per fat te keq sot fekalet ne Shqiperi gezojne popullaritet me shume se kurr. Fal kohes se monizmit qe i ngriti ne pozite dhe hajde shkuli tani. Jane degezuar ne te gjitha menyrat e mundshme.
Gjergj Kastrioti ishte Ortodoks dhe besimtar, dhe ka shume faket per kete pjese, kjo nuk ka diksutim.

Gjithe princat shqiptare te mesjetes ishin besimtare, lexo kronikat e Muzakajve gjithashtu.

Por qe Skenderbeu ishte shqiptar dhe qe luftoi edhe per shqiptaret kjo nuk ka diskutim.

Qe Lidhja e Lezhes ishte formacion ushtarak shqiptar me vetem ndoshta 1 sllav ( Cernojvicet) ku edhe keta sllav dhe bijt e tij therriteshin '' shqiptaret trima'' edhe kjo nuk ka diksutim.

Por edhe duhet me qen realist dhe mos me fol me romantizem.

Skenderbeu kishte pas mundesi me be paqe me Mehmetin e II der ne 1474 dhe biles mundet edhe te krijonte premisa ligjore per te paguar tribute dhe Shqiperia te vazhdonte te ishte mbreteri e pavarur.

Gjergj Kastrioti nuk e beru kurr kete gje, biles i shpalli perseri lufte Perandorise Osmane ne 1464 dhe Lidhja e Lezhes kapitulloi ne 1480...

Synimi madhor i Skenderbeut ka qene krijimi i nje perandorie te madhe Shqiptare ose me sakte rikrijimi i Perandorise Romake te Lindjes.

Mos harro se gjithe fisniket shqiptare e shihnin Konstandinopojes si shtepine e tyre , dyke pasur stattute te vecanta autnomie , duek qene se vet perandoria romake e lindjes u krijua nga shqiptaret dhe u sundua prej tyre si perandore der ne 585.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 09:56   #900
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,648
Thanks: 155
Thanked 241 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beu_Shpata Shiko postimin
Unė mendojė, me ēfar kam lexuar, se shqiptarėt kan qenė tė parėt nė Ballkan nė mos gjithė Europėn, qė kan konceptuar shtetin ashtu siē e njohim ne sot. Nė njė kohė kur vendet e tjera Europeane pėrfshirė edhe Italinė ishin tė ndara nė disa mbretėri, Skėnderbeu arriti tė bashkoi tė githė,ose njė pjesė tė mirė tė fisnikėve shqiptarė dhe luftuan nėn njė flamur, nėn udhėheqjen e njė fisniku tjetėr i barabartė me tė gith tė tjerėt siē ishte edhe Skėnderbeu. Janė pikėrisht ngjarje historike tė tilla qė ju prishin punėn shumė fqinjėve prandaj edhe ata duan ti nxjerin si legjenda sepse e din mirė se kur diēka luftohet duhet ta shkulėsh me gjithė rrėnjėt. Prandaj kur e futėn komunizmin nė Shqipėri sulmuan nacionalizmin dhe nacionalistėt si asnjė tjetėr. Dhe ja ku e ke Shqipėrinė edhe sot, nuk ka asnjė albanolog qė i qėndron linjės sė vjetė shqiptare pa u diskredituar!
Deri diku eshte e vertete. por mos harro nje gje, qe shqiptart ishin te vetmit ballkans ( greket nuk po i permend se nuk ekzistonin si komb atehere) qe nuk kishin nje mbreteri te bashkuar...

Fisniket shqiptare ishin te percrare midis mbeshtejtes ose jo te Anzhuineve, Bizantit dhe mbreterise ne ngritje te serbise....

Dhe vet Kastrioti pati shume probleme ta mbante Lidhjes e Lezhes te bashkuar.

Shqiptaret jane njerezit me tribalik dhe katundaresk qe mund te ekzisotjne ne historine e Europes ( lexo Shinasi Ramen per me shume).

Nuk ka rast tjeter ne historine e europes si shqiptaret.

Luftuan 100 vite me osmanet pastaj u bene shtylla kurrizore e perandorise osmane.

Sunduan 70-80 vite ballkanin perendmimor dhe kurr nuk bene nje bashkepunim midis tyre Pashallaret e Pavarur shqiptare.

Krijuan nje perandori gjigande ne lindjes e mesme dhe kurr nuk arriten te krijonin nje shtet de juro shqiptar ne ballkan.

Edhe kur beheshin kryengritje beheshin qe kasta elite myslimane shqiptare te mbante priviligejt e Timarit dhe tokave qe sulltani kishte futur qe ne 1500...

Biles shqiptaret fiuan kunder ushtrive te derguara nga sulltani ne 1834 dhe 1836 dhe ne ved qe te shpallnin te pakten autonomine, u mjaftuan me venien perseri te shqiptareve ne krye te strukturave osmane ne trojet shqiptare dhe ballkan.


Edhe lideret e Lidhjes se Prizrenit nuk luftuan kunder ushtrive te sulltanit ne 1881, pervecse Sulejman Vokshit.

Edhe Ismail Qemali u mundua te shpetonte perandorine osmane njehere pastaj shqiperine etj etj.

Prandaj edhe ekzisotn ky korrupsion galopant ne shqiperi, prandja edhe shkaterruam tere ushtrine dhe industrite mbas 90...
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kastrioti1443 pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur