Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-04-2018, 23:58   #1
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,648
Thanks: 155
Thanked 241 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Balshajt ishin familje fisnike Shqiptare me qender ne Shkoder qe sundoi territore te konsiderueshme Duke perfshir pjese te Shqiperise veriore, malin e zi te sotshem der ne Bosnje, kosoven perendimore (ne perplasje me Dukagjinet qe prej 1395) midis 1358-1422 dhe mbeten fisnike te rendesishem ne jugun e atij cka njohim sot si mal I zi der ne 1443 kur tokat e tyre u perfshine ne Lidhjen e Princave Shqiptare.

Edhe pse burimet sllave te kohes dhe burimet veneciane, raguziane dhe Osmane i paraqisin si Shqiptare, propaganda e perbindshme serbe ka kohe qe i paraqet si serve ne Wikipedia.

Hidhni fakte per shqiptaresine e tyre.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:30   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,793
Thanks: 102
Thanked 608 Times in 344 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Nuk ishin Serbe. Serbia nuk eshte as race as etnonim.
Balshat nuk ishin Shqiptare, po ashtu.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 00:41   #3
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ishin Serbe. Serbia nuk eshte as race as etnonim.
Balshat nuk ishin Shqiptare, po ashtu.
Ca ishin athere?!
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 08:26   #4
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,648
Thanks: 155
Thanked 241 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ishin Serbe. Serbia nuk eshte as race as etnonim.
Balshat nuk ishin Shqiptare, po ashtu.
Balshajt identifikoheshin si shqiptare nga ngjithe burimet e kohes se tyre.

Nuk ka rendesi cfare prejardhje te larget mund te kishin.

Po munde cito fakte qe i percaktojne ata si shqiptare.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 09:46   #5
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ca ishin athere?!

Balshajt ishin fare shkau. Ton e din kto !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 17-04-2018 nė 09:55
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 09:59   #6
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 1,648
Thanks: 155
Thanked 241 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Kastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyerKastrioti1443 ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Balshajt ishin fare shkau. Ton e din kto !
Erdhi maloku osman i kosoves.

Shko kendoji hoxhes ne xhami dhe rruaji mjekren, se nuk je per ket pune ti.

Do jesh nga ata islamistet me inteligjence shimpazeje qe pretendon se osmanet shpetuan shqiptaret kur shqiptaret ishin forca kryesore ne ballkan kur osmanet erdhen ketu dhe luftuan 100 vite kunder osmaneve.

Kombi shqiptar, komb gabelesh.

Ende diksutojme tema qe duhet te ishin te sqaruara qe 100 vite perpara.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 10:11   #7
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Erdhi maloku osman i kosoves.

Shko kendoji hoxhes ne xhami dhe rruaji mjekren, se nuk je per ket pune ti.

Do jesh nga ata islamistet me inteligjence shimpazeje qe pretendon se osmanet shpetuan shqiptaret kur shqiptaret ishin forca kryesore ne ballkan kur osmanet erdhen ketu dhe luftuan 100 vite kunder osmaneve.

Kombi shqiptar, komb gabelesh.

Ende diksutojme tema qe duhet te ishin te sqaruara qe 100 vite perpara.
Kqyr ktu magaro. Historiante ma te njofshem i nxjerrin ata serbe, shkije hesapi. Edhe ai miku i shqiptareve qe vdic Elsie i nxjerr ata shkije, perpos Bartlit, Hophit e Fines. Bile edhe vete Gjergj Balsha thote qe ai rrjedh prej Simeon Nemanjes edhe Saves. Kancellarine e kishin sllave, edhe kto mos e harro.

Shko grahi peles masi spo dishe gjo, magar hesapi !

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 17-04-2018 nė 10:17
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 10:34   #8
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,950
Thanks: 1,533
Thanked 1,320 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Kqyr ktu magaro. Historiante ma te njofshem i nxjerrin ata serbe, shkije hesapi. Edhe ai miku i shqiptareve qe vdic Elsie i nxjerr ata shkije, perpos Bartlit, Hophit e Fines. Bile edhe vete Gjergj Balsha thote qe ai rrjedh prej Simeon Nemanjes edhe Saves. Kancellarine e kishin sllave, edhe kto mos e harro.

Shko grahi peles masi spo dishe gjo, magar hesapi !
Festim, une nuk mendoj se Balshajt ishin serbe. Neqoftese i konsideron te tille sepse ata ishin Ortodokse, kjo eshte e gabuar. Edhe serbet vete nuk kembengulin shume, e kam vene re ne diskutimet me ta. Kush kembengul jane Malazezet sepse atyre ju duhen heronj duke qene se jane nje komb i ri.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 10:39   #9
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Festim, une nuk mendoj se Balshajt ishin serbe. Neqoftese i konsideron te tille sepse ata ishin Ortodokse, kjo eshte e gabuar. Edhe serbet vete nuk kembengulin shume, e kam vene re ne diskutimet me ta. Kush kembengul jane Malazezet sepse atyre ju duhen heronj duke qene se jane nje komb i ri.
Po malazez jon kon de. Shkije tmalit tzi ose serb vjeter. Qaty Serbia o shtri ni vakt.

Ngo Bardhyl. Kta Balshicat nonstop na kane sulmue. Karl Topia bir shqiptari i ka luftue aq shume e aq zorshem sa qe o detyrue me e lyp nihmen e turqve me pshtu Durrrsin e Shipnine prej tyne. Une n'hava spo foli. Kta nuk jon kone shqiptare. E valla as japoneze nuk kane mujt mu kone pos sllave. Historiante i ki deshmitare aty.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 17-04-2018 nė 10:57
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 10:59   #10
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,405
Thanks: 5,830
Thanked 6,855 Times in 4,375 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 308
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ca ishin athere?!
nga guri i bardhe ishin
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 11:07   #11
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,596
Thanks: 4,352
Thanked 1,285 Times in 707 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Festim, une nuk mendoj se Balshajt ishin serbe. Neqoftese i konsideron te tille sepse ata ishin Ortodokse, kjo eshte e gabuar. Edhe serbet vete nuk kembengulin shume, e kam vene re ne diskutimet me ta. Kush kembengul jane Malazezet sepse atyre ju duhen heronj duke qene se jane nje komb i ri.
Nqse ishin malazez athere i takon te ishin shqiptar me origjine te lashte por gjithsesi interresante kjo origjina e tyre. Eshte me e ndershme ti quajm shqiptar them une se sa ta pranojm qe serbt na paskan ba ligjin kaq shume e kaq gjate. Si thu ti?
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 11:10   #12
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,950
Thanks: 1,533
Thanked 1,320 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Po malazez jon kon de. Shkije tmalit tzi ose serb vjeter. Qaty Serbia o shtri ni vakt.

Ngo Bardhyl. Kta Balshicat nonstop na kane sulmue. Karl Topia bir shqiptari i ka luftue aq shume e aq zorshem sa qe o detyrue me e lyp nihmen e turqve me pshtu Durrrsin e Shipnine prej tyne. Une n'hava spo foli. Kta nuk jon kone shqiptare. E valla as japoneze nuk kane mujt mu kone pos sllave. Historiante i ki deshmitare aty.
Nuk jane sllave o Festim. Ti ke mendimin tend. Por neqoftese i konsideron sllave sepse ishin ortodokse, per mendimin tim je gabim.
Malazezet kane qene kryesisht Shqiptare me nje influence Vllehe dhe Sllave. Ata u sllavizuan si rezultat i ndikimit te kishes serbe. Ky ndikim nuk ndodhi brenda nje dite por filloi me ekspansionin e mbreterve serbe dhe vazhdoi gjate perandorise otomane sepse kisha serbe kishte pozicion te favorshem ne kete perandori krahasuar me katoliket qe shikoheshin si armiqte e perandorise. Neqoftese njerezit sot tallen me tentativat e maqedonasve per te krijuar nje identitet kombetar, identiteti malazez eshte akoma me qesharak.
Ne historine tone Balshajt konsiderohen shqiptare dhe perplasja me Topiajt ishte nje lufte midis dy princave shqiptare. Mos u ndiko nga aleancat qe ben nje sundimtar. Serbet pretendojne se ata ishin serbe por nuk jane te sigurte ne ate qe pretendojne. Historianet e huaj jane te ndare.
Po te them edhe nje gje te fundit. Ne Shqiperi ne kemi shume toponime sllave, por gjithashtu kemi nje qytet te vogel ne Jug i cili e ka emrin pikerisht nga Balshajt dhe ky qytet eshte quajtur gjithmone Ballsh dhe jo Balshic.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 11:33   #13
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Une spi konsideroj sipas fese ortodokse jo vec sipas guhes edhe ndjenjave sllave, identitetit. Ti vete po thush qe jone perzi e jon sllavizu. Me cka jone perzi ilirte pos me sllave. Atehere cka jon pos sllave. Me logjike 'thjeshte po ta thome. Se logjika jote ton Ballkanin ashtu po na nxjerr shqiptar !
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 11:48   #14
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,950
Thanks: 1,533
Thanked 1,320 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Une spi konsideroj sipas fese ortodokse jo vec sipas guhes edhe ndjenjave sllave, identitetit. Ti vete po thush qe jone perzi e jon sllavizu. Me cka jone perzi ilirte pos me sllave. Atehere cka jon pos sllave. Me logjike 'thjeshte po ta thome. Se logjika jote ton Ballkanin ashtu po na nxjerr shqiptar !
Dėgjo Festim, mos tė ngatėrrohemi me Ilirėt kėtu por tė qėndrojmė nė Mesjetėn e Vonė. Ēėshtja nuk ėshtė se ēfarė ndodhi me pasardhėsit e Balshajve dhe tė tjerė, ata u sllavizuan, mori fund ajo punė. Mark Milani ishte shqiptar, Kuē, po ashtu tė tjerėt por nuk janė mė. Ne flasim kėtu se ēfarė ishin Balshajt kur sundonin nė Veri. Ne i konsiderojmė pėr shqiptarė ata dhe Ēernojeviēėt. Pastaj se si ndodhi asimilimi, kėto janė procese tė gjata. Pasardhėsit e tyre sot janė ndėr antishqiptarėt mė tė tėrbuar, siē ndodhi dhe ndodh me njė pjesė tė rėndėsishme tė arvaniteve nė Greqi.
Pėr atė punė, ėshtė e dhimbshme tė shikosh sot se si pasardhėsit e Ali Pashė Gucisė po shndėrrohen gradualisht nė boshnjakė, por Ali Pasha nuk ishte boshnjak.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 11:58   #15
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,950
Thanks: 1,533
Thanked 1,320 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nqse ishin malazez athere i takon te ishin shqiptar me origjine te lashte por gjithsesi interresante kjo origjina e tyre. Eshte me e ndershme ti quajm shqiptar them une se sa ta pranojm qe serbt na paskan ba ligjin kaq shume e kaq gjate. Si thu ti?
Territori ku sot ndodhet Mali I Zi, gjatė mesjetės ka qenė i ndarė nė tre pjesė. Pjesa perėndimore, bregdetare, ka qenė pjesė e Albania Veneta, e cila fillonte nga gadishulli i Lusticės, sot ndodhet nė Kroaci dhe deri poshtė nė Ēamėri. Ka pasur njė arsye pse quhej Albania, apo jo?
Pjesa jugore quhej Malet e Pavarura, Indipendente Mountains ose Brda nė sllavisht. Kėtu janė ato fiset e famshme qė ne i dimė tė gjithė qė ishin shqiptarė dhe njė pjesė u sllavizuan.
Dhe zemra e Malit tė Zi ose Mali i Zi i vjetėr, Old Montenegro, ėshtė quajtur gjatė mesjetės Katund, mė vonė gjatė sundimit Otoman u quajt Katunska Nahija. Tani si ta merr mendja, ēfarė janė Malazezėt?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 17-04-2018, 12:05   #16
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dėgjo Festim, mos tė ngatėrrohemi me Ilirėt kėtu por tė qėndrojmė nė Mesjetėn e Vonė. Ēėshtja nuk ėshtė se ēfarė ndodhi me pasardhėsit e Balshajve dhe tė tjerė, ata u sllavizuan, mori fund ajo punė. Mark Milani ishte shqiptar, Kuē, po ashtu tė tjerėt por nuk janė mė. Ne flasim kėtu se ēfarė ishin Balshajt kur sundonin nė Veri. Ne i konsiderojmė pėr shqiptarė ata dhe Ēernojeviēėt. Pastaj se si ndodhi asimilimi, kėto janė procese tė gjata. Pasardhėsit e tyre sot janė ndėr antishqiptarėt mė tė tėrbuar, siē ndodhi dhe ndodh me njė pjesė tė rėndėsishme tė arvaniteve nė Greqi.
Pėr atė punė, ėshtė e dhimbshme tė shikosh sot se si pasardhėsit e Ali Pashė Gucisė po shndėrrohen gradualisht nė boshnjakė, por Ali Pasha nuk ishte boshnjak.
Bardhyl, per mesjete edhe une po foli. Ne mesjete kta ishin sllave pra. Ishin sllavizu pej vakti. Nfakt ton ortodokste e Kosoves e tmalit zi jon sllavizu para se me ardh turku ktu.
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 12:18   #17
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,950
Thanks: 1,533
Thanked 1,320 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Bardhyl, per mesjete edhe une po foli. Ne mesjete kta ishin sllave pra. Ishin sllavizu pej vakti. Nfakt ton ortodokste e Kosoves e tmalit zi jon sllavizu para se me ardh turku ktu.
Por ky murgu ka tjetėr mendim, lexoje:
http://www.albanianhistory.net/1332_...age/index.html

Ndėrsa pėr ortodoksėt e Kosovės unė nuk mendoj se u sllavizuan nė mėnyrė masive si edhe thoni ju. Patjetėr qė ka pasur edhe njerėz qė u serbizuan, tė tillė ka pasur edhe gjatė shek. XIX-XX-tė, por shumica vazhduan qė tė jenė shqiptarė dhe mė vonė u kthyen nė myslimanė.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 17-04-2018 nė 12:23
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 12:27   #18
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Por ky murgu ka tjetėr mendim, lexoje:
http://www.albanianhistory.net/1332_...age/index.html

Ndėrsa pėr ortodoksėt e Kosovės unė nuk mendoj se u sllavizuan nė mėnyrė masive si edhe thoni ju. Patjetėr qė ka pasur edhe njerėz qė u serbizuan, tė tillė ka pasur edhe gjatė shek. XIX-XX-tė, por shumica vazhduan qė tė jenė shqiptarė dhe mė vonė u kthyen nė myslimanė.

Ky murgu po thote qi shqiptarte katolike po hjekin pej shkijeve e duhet me i udheheq kunra tyne

Dmth kurgjo spo thote. Qato pe dijme tone.

Gjoma ti ?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 17-04-2018 nė 12:32
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 12:35   #19
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 2,950
Thanks: 1,533
Thanked 1,320 Times in 873 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 54
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Festim Shiko postimin
Ky murgu po thote qi shqiptarte katolike po hjekin pej shkijeve e duhet me i udheheq kunra tyne

Dmth kurgjo spo thote.

Gjoma ti ?
Po ku ndodhen ata shqiptarė katolikė?
Citim:
The Latins have six towns with bishops: firstly Antibarum (Bar), the seat of the archbishop, then Chatarensis (Kotor), Dulcedinensis (Ulcinj), Suacinensis (Shas) (2), Scutarensis (Shkodra) and Drivascensis (Drisht) (3), which are inhabited by the Latins alone. Outside the town walls, the Albanians make up the population throughout the diocese.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2018, 12:38   #20
Festim
Llapjoni
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 101
Thanks: 23
Thanked 12 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Festim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Balshajt ishin Shqiptare- Hidhni fakte per shqiptarsine a Balshajve

Qaty nlink e ki Bardhyl hallakat pak se e gjon lehte.

Citim:
One factor, among others, which makes this kingdom easy to conquer, is that it is inhabited by two peoples, i.e. the Albanians and the Latins who, in their beliefs, their rites and their obedience, both abide by the Roman Catholic Church.
A e kuptove tash Bardhyl ?

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Festim : 17-04-2018 nė 12:41
Festim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur