Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 23:13   #41
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,138
Thanks: 9,363
Thanked 4,961 Times in 2,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( ja si lindin anekdotat )


ANEKDOTĖ
( kėshtu kanė lindur edhe anekdotat e tjera )

Anton Ēetta e ka pasur lehtė!

Po bisedonim njė ditė me shokė dhe mes tjerash folėm edhe pėr rolin e Anton Ēettės nė pajtimin e gjaqeve, duke thėnė se ka bėrė punė tė mirė dhe shumė tė vėshtirė e... thamė edhe shumė e shumė epitete tė tjera pėr tė.

Njėri nga shokėt qė deri atėherė po na dėgjonte tha:

- Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me burreca e pula. Me burra e trima ėshtė kollaj ēdo punė me e ndreq.

Na e mbylli gojėn.
__________________
Nga 31 dhjetori 2018 - ndryshe!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 02-09-2018, 09:14   #42
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,138
Thanks: 9,363
Thanked 4,961 Times in 2,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Dita duhet diqysh me u nis' ...

Rėndėsia e pėrshėndetjes
( ngjarje e vėrtetė )

DITA DUHET DIQYSH ME U NIS...

Erdhi njė here njė mik te unė dhe mes tjerash biseduam edhe pėr pėrshėndetjen
( selamin ). Ai miku ia nisi po qeshej e po thotė: “Du me t’kallxue ēka ka bā vaki ni
here nė shpinė tone”.
- E kemi pas’ tabiat me hangėr kaftjallin kah sahati tetė. Baba e ka pas marak tanė mashkujt me u ungj perniherė nė sofėr. Magojke ( mungonte ) Sabiti. Kur mas ni cop’ heri erdh. I kish shti duert deri nė bėrrlya nė xhep, i kish ba buzėt si t’mushkut e hun’t topuz. As foli, as kurgja, shkoi e u ungj nė ēergė. Baba, pa njā pa dy t’iu kthye:
- Eu, Sabit ta **fsha nānėn!
- Ēka ki bab’ allahile, tek je tranu krejt!
- Jo valla bre bir un’ jam mirė nė men, po ti kurrkund nuk je. Po a hihet bre nė odė tė burrave si viē e mos me ditė me i thānė dikuj “a u ēuet”. Djali jem, dita diqysh duhet e u nis: ja me a u ēove, ja me **ja nānaz!

Shėnim: emri i personazhit nuk ėshtė real
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg anekdotė - dita duhet diqysh me u nis ....jpg (23.0 KiloByte, 54 shikimet)
__________________
Nga 31 dhjetori 2018 - ndryshe!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2018, 17:16   #43
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,679
Thanks: 373
Thanked 1,922 Times in 1,297 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga isha Ag, Dem Shiko postimin
( ja si lindin anekdotat )


ANEKDOTĖ
( kėshtu kanė lindur edhe anekdotat e tjera )

Anton Ēetta e ka pasur lehtė!

Po bisedonim njė ditė me shokė dhe mes tjerash folėm edhe pėr rolin e Anton Ēettės nė pajtimin e gjaqeve, duke thėnė se ka bėrė punė tė mirė dhe shumė tė vėshtirė e... thamė edhe shumė e shumė epitete tė tjera pėr tė.

Njėri nga shokėt qė deri atėherė po na dėgjonte tha:

- Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me burreca e pula. Me burra e trima ėshtė kollaj ēdo punė me e ndreq.

Na e mbylli gojėn.
E ke gabim. Pergjigja ishte:
Jo bre, Anton Ēetta e ka pasur shumė lehtė, se ai ka pasur punė me burra e jo me Draguen.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elian70 pėlqehet nga
i vjetėr 03-09-2018, 14:21   #44
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,138
Thanks: 9,363
Thanked 4,961 Times in 2,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
( Kur?) Dashnia āsht me e madhe?

* Edhe kjo ėshtė ngjarje e vėrtetė.

( Ngjarja qė do tė shtjellohet kėtu, nuk ka tė bėjė me forumin, as besoj se do ta gjejė dikush veten ).

Deri nė fundvitet e 80-ta kam shėrbyer mėsues nė Sankovc. Puna nė Sankonvc ėshtė perioda mė e lumtur e jetės sime. Ndoshta, po shprehem me njė shprhje grash " ku hiqet duvaku, aty mbetet meraku. Mbase. Kam shumė kujtime nga atje.

*****

Po mė tregonte njė prind ( qė kishte humor tė mirė ). Isha ni ditė n'oborr, kur erdhen nja 4-5 ēika, shoqe tė ēikes teme ( sime ). Dul ( doli ) ēika jem me i pėrcjellė e t'u kapen ngrykė ( pėr qafe ) me njāna - tjetrėn. Mirė kjo, por kur i pashė secilės qė i folke edhe putheshin, mė kceu delli e s'u durova pa folė:

- Ēika jeme puthne nė b*thė shoqja-shoqen se dashnija āsht ma e madhe.

*****

Shtojcė: Kjo fjalė pastaj u pėrhap dhe nisėm edhe pėr ta pėrdorur edhe pėr raste tjera. Kur shihnim se dikush "duhej" me dikė fort ( natyrisht miqėsi fallco ), ne thoshim: valla kėta qė po duhen kaq fort me siguri e paskan puthur n'prapanicė shoqi/ja - shoqin/qen
__________________
Nga 31 dhjetori 2018 - ndryshe!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 03-09-2018 nė 14:33
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2018, 09:17   #45
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,138
Thanks: 9,363
Thanked 4,961 Times in 2,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Haxhi Bajraktari

Zajmi e kishte vra Haxhi Zeken. Mbas do kohe kishte mbet rrugve tuj lyp si gabelica. Ia nisen hallku e po e shajnė e po e pėshtynin nė fytyrė. Qellon nji njeri i menqur thote: mos e fyeni se ky e ka vra( fyer ) vehten!
__________________
Nga 31 dhjetori 2018 - ndryshe!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2018, 22:42   #46
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,795
Thanks: 3,238
Thanked 3,469 Times in 2,350 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 166
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Demke, ēfare ishte nje anekdota thane : fake veteranat po te kerkojne ne forum, qe ua ke zene emrin ne listeo kadhe, kadhe

__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
i vjetėr 05-10-2018, 06:53   #47
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,479
Thanks: 3,403
Thanked 400 Times in 313 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

Mbrrijne tre vajza beqare ne dere te Parajses. Zoti u kerkon te kalojne ne nje dysheme te bukur te mbushura me gota kristali. U thote se nese ato do te jene ne gjendje te kalojne pa thyer asnje gote atehere ne krahun tjeter ato do te priten nga burri i endrrave te tyre.

E para, dashje pa dashje e theu nje gote. Atehere ne krahun tjeter e priti nje burre i shpifur. Po keshtu edhe e dyta. E treta arriti te kaloje pa thyer asnje gote. Ne krahun tjeter e priti djali me i bukur qe kishte pare syri i saj.

U martuan, u celebruan dhe kur bene dashuri per here te pare, ekstaze e panjohur deri me atehere nga te dy, gruaja e tejkenaqur, ulet ne gjunje dhe pergezon e nderon Zotin.

O ZOT i Madh cfare kam bere qe te meritoj nje gje te tille? pyet ajo.

Te ciles burri i pergjigjet: Nuk e di per ty por per veten time e di pse te meritova ty. Per arsye se theva disa gota te kristalta.Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 30-01-2019, 02:29   #48
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,138
Thanks: 9,363
Thanked 4,961 Times in 2,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( e paredaktuar - me ndonjė ndėrhyrje minimale )
Anekdotė e huazuar nga:

Beqė M. Xhemajli

26 Janar nė 9:12 PD

TI HANGTĖ DREQI VJETĖT

Ymer Kukiqit tė Terstenikut i kish shku ni musafir. Po rrin Ymeri me musafirin edhe po banė llaf, kur i ra deres e u fut mbrenda, pa thirrė hiq njė kojshi i Ymerit.
Ymeri e kqyri pak si shtrembėt, po shkaku i musafirit nuk mujti me i thanė kurgjė. Dikur, sa pėr adet, Ymeri ju drejtu kojshisė:
- Qka bane sot bre bac?
Kojshija ja nisi edhe po i tregon Ymerit se qysh u shku n’mal, se qysh i ka pre drutė, qysh i ka ngarku, qysh ju ka praptu kerri hale pa dalė pej malit e kėshtu renė.
- Ymerit edhe i erdhi inati prej mikut qė e mori vesh qfar kojshije paska, edhe u tut se po ja nisė edhe niher mi ngarku kerrin e dej ti bjen drutė nė shpi bahet sabah, edhe po i thot kojshisė:
- Po sa vjet i ki ti bre bac?
- Valla nja katėrdhjetė e diqka, 0 baci Ymer, i thot kojshija.
- Eu ti hangtė dreqi tė katėrdhetat, i tha Ymeri. Po ti pėr katėrdhet vjet, veq ka njė fjalė me e pas mėsu, kishe ditė qysh duhet me folė nė Odė, e qysh duhet me folė me burra,po na lodhe tuj kallxu pėr dru e pėr mal!!!
__________________
Nga 31 dhjetori 2018 - ndryshe!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-02-2019, 22:21   #49
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,138
Thanks: 9,363
Thanked 4,961 Times in 2,276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 146
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Letėrsi popullore - Anekdota

( anekdotė e huazuar, nga... )

Beqė M. Xhemajli

A PO E SHEH BRE GRU SE QFAR BURRI KI

Ish kanė kohė e veres, koha e tė fshimeve tė grunit. Mujė loshi e kish fshi grunin po kashta i kish mbetė shtritė nėpėr lamė.
Mujės ja kish pru dikush librin Tregime nga Drenica tė Anton Ēettės, e ai ish ulė nėn hije edhe po e shikonte librin. Dikurė e thirri gruan e tijė edhe po i thot:
- A po e sheh mori gru se qfar burri tė mequm e ki, se qfar truri ka ky burri i yt. A po e sheh kėt libėr, gjysa e sajė prej meje ėshtė!!
- Po bre njeri, i tha gruja. Po ma mirė u kanė me e pas vnu kashtėn e me e ba stog, se me nejtė tuj kqyrė libra e tuj kallxu mesele. Ai erifi e ka qitė libren e i ka marrė paret, e neve po don me na u kalbė kashta pa vnu!!!


Porosia e anekdotės: Gjeje cila ėshtė e para/kryesorja. Atė kryeje tė parėn!

P.S. Nuk kam bėrė ndėrhyrje drejtshkrimore!
__________________
Nga 31 dhjetori 2018 - ndryshe!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 03-02-2019 nė 22:24
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur