Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-11-2019, 21:52   #41
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,770
Thanks: 7,076
Thanked 8,319 Times in 5,335 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Flasim miqėsisht Mano.
SI thua, ē'do tė bėhet me ato 28.000 yje qė ranė!
T'i shpallim tė gjithė tradhtarė e armiq?!
Tjetra, po pse nuk po bėni postime edhe pėr ballistėt e tė tjerė ... Diktatura ka rėnė, s'i bie njeri nė qafė nėse bėni kėso postimesh - pėrkundrazi!
Familjaret e tyre hengren me luge floriri
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 22:22   #42
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,840
Thanked 2,476 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
edhe njė herė Mano. Tani e lexova tėrėsisht postimin tėnd mė lart.


Nė kėtė situatė si jemi nuk mund tė zhvillojmė kėso bisede .... sepse janė nja 3-4 ose edhe 5 qė mendojnė se ata janė tė vetmit shqiptar dhe patriotė dhe kanė gjuhė aq tė pistė, sa WC-ja mbetet vend i dezinfaktuar nė krahasim me ndyrėsirėn qė kanė nė gjuhė.

kėshtu thashė edhe mė parė, nuk po dua mė tė merrem me ta!

P.S. Po deshe flasim nė privat, ose unė e kam shpallur kėtu FB dhe viberin tim. Lidhemi edhe atje.
Me ata qė jam miq nė kėto mjete - pyeti tė tregojnė se nuk jam tipi i bezdisshėm.

Respekt, Mano djali
Jo se ke nevoj per tu falur por desha te them qe shqiptaret e Kosoves e kam me kollaj t'i fal sepse kam parasysh gjithmone faktin se propagandea serbe kunder cdo gje shqiptare ju beri te anonit shpirterisht nga Shaiperia edhe me shum paveresisht gjyrave politike te shtetit sepse ajo qe ndodhi perbrenda Shqiperise nuk ishte problem i juaj i drejte per drejte. Pastaj edhe propaganda komuniste shqiptare bente punen e vet ne Kosove

Por ta dini nje te vertete qe duhet pranaur sepse eshte e tille, enveri ishte vegel e serbo-malazezeve dhe ka vrare me urdherin e tij mijera shaiptar te Kosoves duke luftuar perkrah hasmit shekullor. Vetem ky fakt mjafton qe figure e tij te demaskohet nje here e mir. enveri hoxh ka qene tradhetari me madh ndoshta qe nga koha e Hamzait.


Ai numri 28000 nuk eshte verterur kurr se eshte i sakte. Duhet para historia nga historian objektiv atehere dhe vetem atehere mund te gjykojme perfundimisht!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mano : 07-11-2019 nė 22:24
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 00:10   #43
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,863
Thanks: 4,388
Thanked 4,741 Times in 3,153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Kush vjen edhe hap qashtu tema per retardet, si Paskal Midhja, Fatos Naniqka e Edvin Tuman Droga, Gramoz Rruqja eshte per ta rrahur hu gardhi baaaam e baaaam e baaaaam qe para se ta marre urgjenca me dy qashtu bidona te medhenje uji ti sjedhin vetedijen.

Po qfare edukative o ti Demke, kur lexoj qashtu emra si keta me siper Shqiperia me duket Jevgjistan Country, komplet shkerdhate vend dhe per ta urryer dhe njekohesisht te te vije turp, ēdo lloj nderlidhje me ta si shtet.

Por, ngaqe eshte qetra dhe ajo eshte: keto fytyre qenefash e shkerdhatash jane te Shqiperise, por Shqiperia nuk eshte e tyre.

E gjitha ajo plejade qashtu partizanash jane sikur keta uqka qenefat e Countryse tende, me te cilet edhe botes po i del pune. Po pra, po ti degjosh keta nuk ka beteje e as triumfatore ne keto 10.000 vite njerezim sikur keta.

Jo, po shume edukative valla, te degjosh qashtu surrata si hapen bycesh ne komparativen e ngjarjeve dhe rrethanave te pakrahasuara njera me tjetren.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 18:39   #44
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,840
Thanked 2,476 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Paskal Milo iu kerkoi pasardhesve se te ashtuquajtur 'kolaboracioniste' te kerkojne falje per bashkpunimin me okupatorin.

Djali i Kol Bibes publikon sot kerkesen e faljes.

"


Unė kėrkoj ndjesė…

Nga Lek Mirakaj

Kohė mė parė njė nostalgjik i vockėl i diktatorit pati pafytyrsinė qė ti kėrkojė fėmijve tė ashtuquajturve “kolaburacioniste”tė kėrkojnė tė falur shqiptarve pėr kolobrocjanizmin e prindėrve.Natyrisht kur kjo thirje vinte nga njė “minuk”si Petro Koqja,nuk meritonte asnjė lloj konsiderate.Po kur kjo kėrkesė vjen edhe nga “historijanė “qė me modesti e vetėquajnė vetvehten”shkencetar”meriton qė tė merret nė konsideratė.Dhe Unė I biri I njerit nga mė tė anatemuarit,Kol Bib Mirakės, po i kėrkoj tė falur shqiptarve se im atė nuk e bėri detyrėn e tij pėr ta zhdukur qė nė embrijon kolerėn e kuqe.I kėrkoj tė falur atyre qindra fėmijve tė pa fajshėm qė vdiqėn nėpėr kampet e internimeve se Im atė nuk e bėri detyrėn e tij, tė vriste ujkun me yllin e kuq nė ballė, qė i thoshte atyre ferishteve qė u shuan nė Tepelenė. Gjyshi ytė mė ka turbulluar ujtin.I kėrkoj tė falur fshatarve qė tė pashpirtėt me yllin e kuq nė ballė nuk i la as pula dhe e detyronte atė qė prodhonte grurin,tė ushqehesh me dekalbin e tmershėm qė nuk e hanin as derrat. I kėrkoj tė falur bashkėvuajtėsve tė Tepelenės ,Gradishtės,Spaēit ,Qafė Barit se Im atė nuk e bėri detyrėn ta zhdukte farėn e keqe qė e mbushi Shqipėrinė me kampe e burgje tė panumurt, ku vuanin pa asnjė faj, mijra shqiptar dhe fėmijė qė nga mosha e djepit. I kėrkoj tė falur se Im atė nuk e bėri detyrėn ,pėr ta zhdukur kolerėn e kuqe kur ishte mundėsija,tė gjithė atyre qė ju kacavjerėn vaporėve dhe njė pjesė edhe humbėn jetėn ,vetėm pėr tė shpėtu nga skėtera komuniste. I kėrkoj tė falur shqiptarve se po ta kishte bėrė detyrėn si duhet tim atė,sot pleshtukėt trashėgimtarė tė etėrve tė tyre kriminelė,nuk do tė guxonin tė fyenin ,tė talleshin me kujtesėn e hidhur tė popullit,duke ekspozuar portretet e tė njėjtve si diktatori ,nė bulevard. E pse Enveri mungon tek ato portrete,po e merituen se luftuan ,i takon komandarit tė jetė nė ballė bashkė me tė gjithė kriminelėt e tjerė qė i vrau vetė.

Sa shumė kam pėr tė kėrkuar falje se im atė nuk e bėri detyrėn. Ti kėrkoj tė falur atyre myzeqarėve qė komunistėt e udhėhequr nga Dushani i vranė pa asnjė faj. Ti kėrkoj tė falur Dibranve, qė kur e pushtuan Dibrėn ,komunistėt hidhnin valle duke kėnduar “”…Dibrės s’madhe ja bėmė nėnėn”. Ti kėrkoj tė falur popullit tė Kosovės pėr djemtė qė u masakruan nė Tivar .

Oh sa shumė kemi ne fėmijėt e atyre “armiqve” pėr tė kėrkuar tė falur. Po vėllezėr ,kanė tė drejtė tė na kėrkojnė qė ne tė kėrkojmė tė falur,ne ishim fajtorė se kishim lindur fajtorė,sipas mėsimeve tė partisė.Po vėllezėr ,po a mundet njeri tė mė ndihmoj pėr tė evidentuar krimet qė komunistėt kryen ndaj popullit. Jo.Janė qindra dhe mijra,duhen volume tė tėra pėr tė pėrshkruar krimet e atyre qė janė pėrgjegjės aq sa Enveri dhe qė sot turpėrojnė atė shesh ,qė pak kohė mė parė ,qe zbukuru me viktimat e kėtyre kriminelve, qė me ekspozen e tyre provokojnė memorjen e hidhur tė njė populli tė tėrė.Dhe pėr mos tu zgjatur ,po Ju drejtohem juve gjoja shkencėtar. Nuk e ndjejė aspak vehten tė detyruem pėr tė kėrkuar ndjesė. E para se im atė u pėrpoq ,( pėr kėtė jam krenar,),aq sa pati mundėsi dhe e luftoi kolerėn e kuqe ,pa bėrė asnjėherė kompromis me kriminelėt ,qė tradhėtuan interesat e qytetarve tė vetė(tradhėtia mė e madhe e kosideron Xhon Reed,tradhėtinė qė i bėhet aspiratave tė popullit),nuk po flas pėr tradhėtinė ndaj Kosovės,nuk po flas pėr “kolboracjonizmin “ me armiqtė tanė jugosllavė,me rusė e kinezė e me dreqin e mallkuar vetėm pėr pushtet. Krenar se as unė ,as nėna ime,as vėllai im ,as njerėzit e familjes nuk bėnė asnjėherė kompromis me tė parėt tuaj.Krenar se im atė derdhi gjak duke luftuar kundėr invazorve serbve,krenar se im vėlla ,xhaxha e kushurinj derdhėn gjak duke luftu kundėr pushtuesit shqipfolės komunist,krenar se Mirakajt e mbajtėn tė gjallė rezistencėn antikomuniste deri nė vitin 1951.Ėshtė koha qė Ju qė i dilni pėr zot tė keqes, tė kėrkoni tė falur pėr krimet e atyre qė kujtoni se i nderoni duke i ekspozuar dhe rifrskuar edhe njėherė memorjen akoma tė freskėt tė krimeve tė atyre qė “pushtuan” Shqipėrinė 75 vjet mė parė.

protesto.al
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 00:22   #45
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,863
Thanks: 4,388
Thanked 4,741 Times in 3,153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Vetem te shikosh historikisht ne kohezgjatje, ai Skenderbegu kishte tre decenie lufte qe po absolvonte kunder turkut, ndersa keta partizanet e paskales, ne totale nuk i kalojne dy vite vajtje bredhje malesh… hajt, hajt… po ec, po ec partizani revolucjonari

Jo po hajde kadhezom mua, ku eshte llllogjika me 4 ll ketu ne krahasimoren Paskalqe, pa e permendur fare edukativen!
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 00:48   #46
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,840
Thanked 2,476 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Kur Partia thot 2+2=1 ashtu eshte se pastaj ta ben 8 me 2. Ka kohe qe Partia i ka futur ne these keta zvarranik.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 01:07   #47
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 349
Thanks: 55
Thanked 209 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Vetem te shikosh historikisht ne kohezgjatje, ai Skenderbegu kishte tre decenie lufte qe po absolvonte kunder turkut, ndersa keta partizanet e paskales, ne totale nuk i kalojne dy vite vajtje bredhje malesh… hajt, hajt… po ec, po ec partizani revolucjonari

Jo po hajde kadhezom mua, ku eshte llllogjika me 4 ll ketu ne krahasimoren Paskalqe, pa e permendur fare edukativen!
Degjo tashi, parimisht, kombetarisht, duhet luftuar cdo cizme e huaj qe te shkel token. Por paskalqja harron nje gje thelbesore, Skenderbeu theu me sukses superfuqine e asaj kohe per gati tre dekada kurse gjermonet iken vet, partizanet e paskalqes clirun nje mut. Gjermanin e munden te tjeret.
Paskali ha mut kot, nuk ka asgje me te rendesishme se Skenderbeu. Pas tij fillon historia e erret e shqiperise e cila vazhdon dhe ne momentet qe flasim.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 09-11-2019 nė 01:13
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 01:31   #48
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 349
Thanks: 55
Thanked 209 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Sipas meje duhet riformuluar nocioni aq i njohur gjeresisht si dita apo data e clirimit. Le te jemi realiste, nuk u clirua asgje. Divizionet gjermane u terhoqen me urdher nga berlini. Le te quhet data e fundit te luftes ne shqiperi apo dicka tjeter, as kjo nuk eshte shume realiste se nuk kishte lufte te mirefillte frontale, vetem ca sulme kacakesh partizane dhe represione gjermane si kunderpergjigje. Me pas kacaket e ballit luftuan me kacaket komuniste, as kjo nuk eshte lufte civile, sepse lufta civile gjithashtu eshte frontale. Shqiperia u be komuniste sepse ashtu u vendos ne Jalte nga tre te medhenjte. Komunistet greke ishin disafish me te fuqishem se ata shqiptare dhe me trupa shume te forta e te regullta ushtarake, mirepo nuk do te thoshte asgje, per greqine u vendos te mbetej kapitaliste. Kjo ishte gjeopolitika e kohes.
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 04:08   #49
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,790
Thanks: 3,777
Thanked 3,048 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Degjo tashi, parimisht, kombetarisht, duhet luftuar cdo cizme e huaj qe te shkel token. Por paskalqja harron nje gje thelbesore, Skenderbeu theu me sukses superfuqine e asaj kohe per gati tre dekada kurse gjermonet iken vet, partizanet e paskalqes clirun nje mut. Gjermanin e munden te tjeret.
Paskali ha mut kot, nuk ka asgje me te rendesishme se Skenderbeu. Pas tij fillon historia e erret e shqiperise e cila vazhdon dhe ne momentet qe flasim.
Superfuqitė, sepse nė mė shumė se njė rast luftoi nė dy fronte njėkohėsisht.
Paskali siē e thashė edhe te postimi tjetėr i imi, e ka ngrėnė, tani po e vjell.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 05:21   #50
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,370
Thanks: 1,913
Thanked 2,143 Times in 1,596 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Kot, per kuriozitet, cilat tipare nuk paskan?
Pyetje veshtife ,.....haha
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 16:19   #51
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,643
Thanks: 1,840
Thanked 2,476 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 170
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nderkohe:
Ka shum te drejte ai per kete por pse nuk ben edhe puetjen se cilet kan qene dhe vazhdojne te drejtojne ate vend keto 30 vjet?!

Nga cfar shtrese e shoqeris vine sidomos me ate te kaluar te Shqiperis?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 18:12   #52
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,790
Thanks: 3,777
Thanked 3,048 Times in 2,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Ka shum te drejte ai per kete por pse nuk ben edhe puetjen se cilet kan qene dhe vazhdojne te drejtojne ate vend keto 30 vjet?!

Nga cfar shtrese e shoqeris vine sidomos me ate te kaluar te Shqiperis?
Kush do ta bėjė pyetjen o Mano? Ndėrroje njėherė o burri dheut se e ke bėrė tatuazh.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 18:50   #53
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,961
Thanks: 822
Thanked 1,087 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Paskal Milo: Lufta NĒ mė e rėndėsishme se ajo e Skėnderbeut

Eshte Ledi Shamku dora vete

TV27VideoVeē e jonaFoto dite
9/11/2019
Martirėt dhe dėshmorėt e kombit tė bulevardit
MEJTIMERROKULL SHQIPĖRISĖ
Nga 27.al 1 orė mė herėt0

Nga Ledi Shamku

Nuk jam kėto ditė nė Tiranė, por nuk ėshtė aspak e vėshtirė sot me qenė virtualisht edhe kur nuk je fizikisht. Virtualisht pra kaloj edhe unė nė bulevardin e madh (gjithnjė mė ka shkul malli pėr atė bulevard si njė lloj Elizeu qė e bėn Tiranėn kryeqytet). Dhe pashė se ndehen aty portrete dėshmorėsh. Do isha hipokrite po t’ja fshihja vetes se diēka mė shqetėsoi: Kujtoj kėtu se me rastin e ardhjes sė Papa Franceskut pikėrisht nė atė Bulevard, u shpaluan pėr herė tė parė Martirėt e Kombit: meshtarė e jo vetėm, tė vrarė nė emėr tė lirisė njerėzore, tė lirisė pėr me zgjedhė vetė, pėr atė liri qė na dallon kryesisht nga shtaza e prej nga burojnė edhe gjithė atributet e tjera njerėzore.
Mė shqetėsoi pra njė lloj manie ngarendėse pėr t’i nderė dėshmorėt jo vetėm aty ku ishin shpaluar martirėt, por madje edhe me tė njėjtin stil fotografie dhe ekspozimi.
I jam thellėsisht mirėnjohėse ēdo vajze a djali, burri a gruaje qė deshi lirinė mė shumė se veten, por kjo lloj “ekakushekaje” nuk mė le shije tė mirė aspak.

– Dėshmorėt na i vrau i huaji. Martirėt i vramė ne
– Dėshmorėt kanė prej dekadash njė ditė tė veten, njė prestigj familjar tė njohur nga shteti (ėshtė familje dėshmorin ai!), kanė prej dekadash njė bulevard qė quhet si ata, kanė njė varrezė monumentale nė njė nga kodrat mė tė bukura tė Tiranės e pėr ata qė s’patėn dot njė varr, ka enkas njė monument mu nė qendėr tė Tiranės.
Martirėt i torturuam, i thyem kėmbėsh e duarsh nė sy tė nėnės si Lazer Shantojėn, i pushkatuam tė lidhur varg me zinxhirė ata qė zgjodhėn tė mbronin lirinė, i hodhėm nė gropa pa varr o madje i zhvarrosėm e i tretėm lumejve si Fishtėn. Familjet e tyre njohėn nė rastin mė tė mirė barakat e kampit tė Tepelenės apo Savrės e nė rastin mė tė keq pėrzhitjen e fishekut nė lule tė jetės. Martirėt i kemi pa varr sot e gjithė ditėn. I vetmi varr qė ata kanė ėshtė ndėrgjegja jonė, e cila ende nuk ka thėnė: Ndjesė!!!! Unė lyp ndjesė!!!

Ndaj nuk ka aspak pse me rend pėr me barazu qokėn. Mirė do ishte tė kishte secili njē vend. Veēse tė vetmit ende pa vend janė Martirėt e Lirisė qė i vramė ne; Dėshmorėt e Ēlirimit qė na i vrau dushmani, i kemi me varre, me libra (Yjet e Pashuar), me filma, me emra shkollash e me emra rrugėsh, e me bulevard. Mos i shndėrroni zellshėm edhe nė Dėshmorėt e Kombit tė Bulevardit! Lereni ndėrgjegjen kombėtare tė ndjejė sėmbim pėr ēka ende nuk ka shly! Ėshtė mėnyra e vetme pėr me gjetė paqe!
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur