Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-06-2019, 22:08   #681
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 936 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nuk ka thene ndonje gabim
Nuk ka thene asgje te sakte. Shtetet kane ekzistuar qe ne kohe te Babelit. Edhe ndarja e tokes per ate pune. Tani a quheshin, shtet, domain, principate, prona ime, kjo eshte ceshtje semantike.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 22-06-2019 nė 22:26
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 05:33   #682
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 231
Thanks: 303
Thanked 95 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka thene asgje te sakte. Shtetet kane ekzistuar qe ne kohe te Babelit. Edhe ndarja e tokes per ate pune. Tani a quheshin, shtet, domain, principate, prona ime, kjo eshte ceshtje semantike.
Haha, tani e ke kėnaqė. Tek ne thonė jo buka por kulaēi.
Po nejse, mbi tė gjtha po mė habit ky legjitimiteti yt dhe i ca
tė tjereve pėr tė ofenduarė bashkėbiseduesit. Me siguri jeni aq tė dijtur
sa qė dijenia iu ka kaluarė nė njė dimension tjetėr.
Kulturėn ia hėngshin qejtė.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ricky_ch : 23-06-2019 nė 05:36
ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 09:36   #683
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,157
Thanks: 6,136
Thanked 6,585 Times in 3,232 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Skenderbeu ishte dibran. Ma gjeni ndonje dibran te gjate edhe sot ?!
SA kam qeshur Socio 🤭

Meshkujt Dibrane i njoh per te gjate ne fakt goxha te gjate ne pergjithesi , kurse femrave Nuk jua kam idene sepse nuk kam takuar ndonjehere femer Dibrane .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 11:07   #684
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
I jati i Skenderbeut, Gjoni u martua me te bijen e sundimtarit te Pollogut. Per kete ka konsensus midis studiuesve. Se kush ishte sundimtari i Pollogut askush nuk ta thote dot, nuk dihet, ka disa hipoteza por asgje e konfirmuar. Keshtu qe teoria se e jema e Skenderbeut ishte serbe eshte pa baza shkencore. Eshte nje nga ato wet dreams te serbeve qe kerkojne lavdi atje ku nuk ju takon.
Kur te vertetohet shkencerisht se cfare etnie ka pasur e jema e Skenderbeut do ta pranojme ashtu si te jete. Deri atehere ajo ishte nje Shqiptare.
Nje hulumtim qe se kam bere une shkruan...

Vojsava Tripalda (Latin: Voisavae, also Voisava) was a princess from a family of Upper Polog, or the Muzaka (Musachi) family of the Principality of Berat.
Through becoming the wife of Gjon Kastrioti she became part of the Kastrioti family and mother of Albanian national hero Skanderbeg In addition to Skanderbeg (aka Gjergj Kastrioti), she also had three other sons, Stanisha Kastrioti, Reposh Kastrioti, and Konstantin Kastrioti, and five daughters Mara Kastrioti (married to Stefan I Crnojević), Angelina Kastrioti (married with Vladan Araniti, brother of Gjergj Arianiti) Yella Kastrioti (married with Gjin Muzaka), Vlaika Kastrioti (married with Stefan Stres Balsha) and Mamica Kastrioti (married with Muzake Thopia in 1445).

PS...per pyetjen tjeter qe me keni bere do ju pergjigjem.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 11:42   #685
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Foto ka kete mbishkrim...Napoli - porta in bronzo di Castel Nuovo - raffigurazione della presa di Troia (1462).

PS....per ta vertetuar adresa eshte kjo

Museo Civico in Castel Nuovo, Piazza Municipio, 80133 Napoli.

KAQ.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg presa di troia.jpg (21.3 KiloByte, 116 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 13:52   #686
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,228
Thanks: 1,891
Thanked 2,084 Times in 1,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka thene asgje te sakte. Shtetet kane ekzistuar qe ne kohe te Babelit. Edhe ndarja e tokes per ate pune. Tani a quheshin, shtet, domain, principate, prona ime, kjo eshte ceshtje semantike.
Ate qe the ti tani ka thene edhe ai ne ate citimin tjeter. Ishte nne tjeter qe tha nuk ka pasur shtet.

Shtet edhe ndarje tokash i ke edhe te gjallesat e tjera
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 18:17   #687
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 936 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ate qe the ti tani ka thene edhe ai ne ate citimin tjeter. Ishte nne tjeter qe tha nuk ka pasur shtet.

Shtet edhe ndarje tokash i ke edhe te gjallesat e tjera
A, ti mendoke njelloj si ricky_ch: "Ah, sikur te mos ishim gjallesa!"
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 20:32   #688
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,228
Thanks: 1,891
Thanked 2,084 Times in 1,565 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
A, ti mendoke njelloj si ricky_ch: "Ah, sikur te mos ishim gjallesa!"
Ujku alpha eshte mbreti ne kopen e tij
E cdo pjesetar tjeter i kopes luan rolin e vete.

E ben ujkun cicin ne trungje e shqerra te ndryshme e ua ben te ditur qe kjo eshte toka ime.

Pra kemi qeverin (kopen), kemi edhe territorin.
Ekonomia dhe mireqenia e kopes varet te numri i pjesetareve te kopes (gjithashtu aftesite e tyre) dhe te numri i ushqimit ne territor.

Pra ke qeverin, ke ekonomin ashtu si ke edhe token. Pra ke shtet.

Te mali tjeter eshte po nje kope si kjo, per arsye te ndryshme keto kope mund te shkeputen te toka e njera tjetres nje dite.


Ndryshimi nga ujiu eshte se ne ngulim hunj me me shengja per te caktuar kufirin. Kurse ujku e di vete ti

Nuk ka rendesi si mendoj une apo ai, ti u kape kot me ate.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 23-06-2019 nė 20:35
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 06:41   #689
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Per te MADHIN ...SCANDERBEG e datuar ne shekullin e 16-te.

Uno stemma non č quasi mai un’opera d’arte.... rappresenta una FAMIGLIA.

LA STORIA DIETRO GLI SCUDI.


Tungi......

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg stemma castriota scanderber.jpg (19.6 KiloByte, 82 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 20:26   #690
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,236
Thanks: 7,096
Thanked 3,297 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 21:06   #691
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Molti componenti della famiglia Castriota Scanderberg, erano cavalieri dell'Ordine del Dragone (o del Drago), un ordine militare istituito dall'imperatore del Sacro Romano Impero Sigismondo di Lussemburgo ( 1368 + 1437), per contrastare il potere dell'Impero Ottomano.

Giorgio Castriota Scanderbeg morģ di malaria il 17 gennaio 1468... suo erede fu Giovanni, il figlio avuto dalla moglie Marina Donica Arianiti.
Il fanciullo con la madre si rifugiņ a Napoli, dove fu ospitato da re Ferdinando d’Aragona, figlio di Alfonso, ed ebbe in dono il castello di Gagliano in Terra d'Otranto.
Divenuto adulto, il principe d'Albania, considerato un leone dell'aristocrazia napoletana, fu l'amante delle due regine.

PS...Nel 1514 Giovanna Castriota Scanderbeg, dama d'onore della regina Giovanna III (ultima moglie di re Ferrante I d'Aragona e sorella di re Ferdinando il Cattolico), fece costruire a Napoli, raccogliendo le generose offerte di aristocratici e popolani, un ospedale per curare i bisognosi. L'edificio fu trasformato in chiesa nel 1595.

FAZIT...Per la genealogia si consiglia di consultare le tavole genealogiche redatte da Serra di Gerace.

Mendoj qe Napoli ka biblioteka dhe muzeume qe nuk i kane djegur.

Juve qe merreni me histori,harxhoni do leka dhe shkoni hidhuni ndonje....vesh.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 21:33   #692
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,236
Thanks: 7,096
Thanked 3,297 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

In the fall of 1464, the Ottomans capture Skanderbeg's highest ranking generals and officers.

Sultan Mehmed II has them sent to Constantinople where by his orders they are tortured and skinned alive in public over 15 days, before having their bodies thrown to the street dogs.Mill Mattis
__________________

Mandi ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 07:47   #693
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,614
Thanks: 4,271
Thanked 4,591 Times in 3,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Po, qashtu e thone edhe ata te qeret

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 00:05   #694
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 105
Thanks: 17
Thanked 66 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Kjo eshte statuja e Gjergj Kastriotit ne Castellone Deruta, Perugia. Eshte fytyra origjinale e Skenderbeut.

dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 00:56   #695
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 936 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Perugia, dikur Per_Raesi~um

Perseu ishte kush saktesisht?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 19:35   #696
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 105
Thanks: 17
Thanked 66 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Perugia, dikur Per_Raesi~um

Perseu ishte kush saktesisht?
Romaket e quanin Perusia, etrusket e quanin Persna. Emertimi shfaqet per here te pare tek nje luftetar umbr, Irumina Phersnachs, i shekullit te VII p.e.r

Nuk besoj se ka lidhje me dinastine Perseide dhe as Perseun. Perugia perjashtohet totalisht te kete lidhje me helene.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 20:17   #697
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 105
Thanks: 17
Thanked 66 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Skenderbeu pasi takohet me Papen, udhezohet nga ai, shkon ne Castellone Deruta per te frymezuar Peruxhinet te luftojne kunder turqve. Me pas ngjitet siper ne Toskana te takoje I Medici, te cilet kontribuan financiarisht Arberit ne luften kunder turqve. Nuk eshte imazh i Skenderbeut me te cilen jemi mesuar, me helmeten me briret e cjapit(mesa duket ajo ishte helmeta protokollare), mburoja eshte e rrumbullaket, ne te cilen eshte rrufehedhesi i Zeusit.Mjekra e Skenderbeut eshte e shkurter(e kam ditur gjithmone kete fakt)Statuja eshte me fytyren origjinale te Skenderbeut,hiqeni nga mendja fytyren e statujes ne Sheshin Skenderbej Tirane.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 20:22   #698
dallas
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 105
Thanks: 17
Thanked 66 Times in 38 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Skenderbeu ne kete statuje eshte me moshe te shtyre, diku 65 vjec, por akoma nje trup atletik dhe mjaft i pashem.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 20:59   #699
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,389
Thanks: 3,615
Thanked 2,918 Times in 1,976 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Skenderbeu ne kete statuje eshte me moshe te shtyre, diku 65 vjec, por akoma nje trup atletik dhe mjaft i pashem.
Kush eshte autori dhe kur eshte vendosur kjo statuje?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 20:59   #700
Mistrece
...
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 14,329
Thanks: 162
Thanked 4,814 Times in 2,714 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 338
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Nuk e di nese eshte trajtuar si teme por mendoj se do ishte interesante te diskutohej figura e Skenderbeut ne kontekstin e strategjise, si mjeti per te perdorur kofliktin e armatosur per objektivin politike dhe taktikes, si mjeti per te organizuar dhe ekzekutuar konfliktin e armatosur. Mbaj mend qe kur lexoja Barletin, dicka tek une ngjalli kureshtjen per te studiuar me imtesisht kete teme, dhe qe per nje arsye apo nje tjeter e lashe pas dore, sepse kam bindjen qe Skenderbeu eshte pionier i guerriljas. Me aftesine e jashtezakonshme per te kuptuar ku eshte pika e dobet e armikut, duke njohur limitet e ushtrise se tij, udhehoqi beteja qe jane nje veper arti per ekzekutimin e tyre.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur