Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Votime dhe sondazhe

Votime dhe sondazhe Keni pyetje qė kėrkojnė votim nga anėtarėt e forumit ? Ju ftojmė t’i sillni kėtu.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: Cili mendoni se ka qene apo eshte lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar?
Ismail Qemali 3 6.52%
Isa Boletini 1 2.17%
Leka Zogu 0 0%
Enver Hoxha 12 26.09%
Ibrahim Rugova 4 8.70%
Sali Berisha 2 4.35%
Adem Jashari 2 4.35%
Fatos Nano 2 4.35%
Hashim Thaci 1 2.17%
Edi Rama 3 6.52%
Skenderbeu 16 34.78%
Votues: 46. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2018, 00:10   #221
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,394
Thanks: 1,427
Thanked 1,497 Times in 890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
O Maqo... po te jap nje ekuacion... x+0=2

Po me gjete ti sa eshte(vlera) "X" une atehere do pranoj gjitheshka thua.

Ky nuk ka mbaruar klasen e peste, me bene ca muabete filozofike, qe me zor se i kupton dhe Coli, qe e ka mbaruar njr te lart dhe , qe te pakten e gjen vleren e "x".
Ku dinj gjė unė i gjori na Iksi e Ypsiloni. Partia nuk mė la tė vazhdonja shkollėn. Po hė re hė na llafos njė ēik ti qė shkove nė shkollėn e Partisė.

Mos ish ai Plusi qy X qė mė kėrkon, qė rri gati-tu pėrpara kuadrove tė Partisė? Nė atė kohė Partia thoshte fluturon Gomari tė githė ashu thoshin.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beu_Shpata : 31-05-2018 nė 00:12
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2018, 00:15   #222
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,394
Thanks: 1,427
Thanked 1,497 Times in 890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ja te pyes xhxhain te me thote se si zgerdhihen e kuacionet e te gjej vleren e hicit qe ti trumpeton.....e ke kthyer ne kopesh pa dreke temen o birazer....flisni per HaMerIken pa jetuar qofte edhe nje dite ne te e jepni leksione shoqerore e vlerezoni x xhelat e y karagjoz.....bushti juaj i llogjikes eshte jo vetem ne negativ por skrijon dot asgje me te.....ti vazhdo me djare se mire e ki.
Llogjike e tyre ėshtė si telat e vjetėr tė korentit qė le kalimin e kohės nuk mbajnė mė atė ngarkesė pėr tė cilėn janė krijuar. Podhimi i viteve '60. Iu hapet qarku e ju mbetet rryma nė mes tė rrugės
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2018, 00:26   #223
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Enver Hoxha ishte strategu i shkaterrimit te kombit shqiptar
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2018, 11:43   #224
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,379 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Lexoni gjitha komnetet e huaja per mbretin zog,lol
Gjithe perendimoret fasinohen pas ktij karakterit
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 31-05-2018, 22:31   #225
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Enver Hoxha ishte strategu i shkaterrimit te kombit shqiptar
Une nuk e kuptoj si e kuptoni ju shtetin xhanem. Coli ka kutin e tij mates, e mat cilesin e shtetit sasin e cumcakizave neper dyqane. Ca te tjere bejne analiza nen driten e liberalizmit anarkist te frymezuar kohet e fundit nga amerika. Ata vete nuk e dine se ceshte kjo fryme, cfare qellimi ka dhe ku te con, por thjeshte e bejne keshtu se nuk e dine qe ka dhe menyra te tjera te sakta analize.

Enveri ka shume gabime ne qeverisje, do ti numerojme dhe gabimet e tij, por nuk jane keto qe thoni ju. Bile ca nga ato qe numeroni ju, jane pika e tij e forces. Keto qe numeroni ju dhe qe shane amerika, jane pikerisht ato cilesi, qe e bene ameriken dhe anglin e me radhe, ti shikonin e ti rishikonin strategjite e tyre ne betejat e vogla qe paten me regjimin e Enverit, se i nxirrte gjithmon te pa pergatitur.

Mesojini gjerat sic jane. Po i rendis sic me vijne pa i renditur ne funksionin e duhur.
Nxori nga mizerja mbi 90% te popullsise shqiptare, qe para luftes jetonin ne mjerim e skamje te thell.

Enveri krijoj shtetin e pare te fuqishem shqiptare.
Krijoi nje ushtri te fuqishme te mateshme me shtetet fqinj dhe nje sistem organizimi mrojtes te afte te perballej me fuqi disa here me te medha se shqiperia. Shteti shqiptare kishte ushtri te kompletuar, me njezi aviacioni, njesi artilerie, njesi te blinduara(tanke), pervec nje organizimi te shkelqyer rezervist. Kishte flot detare, bile dhe nendetese, te cilat shqiperia keto qe tham tani nuk i ka.

Kishte nje sistem shendetesor shembullor, ku njerzit luteshin per te vdekur, se ai(sistemi) nuk i linte te vdisnin. Te cilin tani nuk e ka.
Kishte nje sistem arsimor te persosur, te cilin tani nuk e ka. Kishte akademi shkencash dhe institute kerkimi shkencore, qe tani inuk i ika.
Kishte bujqesi dhe industri e cila i pergjigjej hapave te kohes, te cilen perseri nuk e ka. Toka te sistemuara, kanale vadites e kullues, lumenj te vene nen kontroll, studime gjeologjke dhe bujqesore per te gjtha tokat...
Kishte nje sistem kulturor qe emetonte kulture, shqiperia arriti te bente deri ne 20 filma ne vite, tani nuk bene dot nje ne 20 vjet. Kishte Njesi teatrale dhe kinema ne cdo kend te shqiperise. Kishte asamble kengesh dhe vallesh, kishte biblioteka dhe shkrimtare, dramaturg, kompozitore, poet, aktore, skenarisr, regjizor te cilet krijonin vazhdimisht kulture dhe ia percillnin brezave. Te cilat tani jane vetem nje kujtim i larget e nuk ekzistojne. Po perse duhet kultura. Kultura eshte burim krenarie, eshte boshti qe mbledh rreth tij nje komb. Ajo krijon komb.

Pra si shtet ai krijoi shtet. Ku ishin gabimet e tij...

Duke punuar qe te krijonte nje shtet te fuqishem, harroi qellimin kryesor te shtetit... pra shteti krijohet per mirqenien e individit. Mirqenien e individit ai e la krejtesisht pas dore.

Infrastruktura ishte e dobet, pra rruget dhe banesat. Qendrat urbane te mjeruara, keto benin qe cilesia e jetes te ishte fortesisht e turpeshme, per nje shtet qe kerkonte dhe rrinte gjoksin per nivel jetese.... Nderhyrja e shtetit ne jeten private te individit ishte e pa precedent, u arrit deri atje sa te kontrollohej dhe drejtohej jeta private e individit nga variantet eksperimentues te nje kaste politike qe bente eksperimente shoqeror me nje popull te tere.
Nejse gabime ka shume.... Sepse i tille eshte mentaliteti yne shqiptare, qe eshte teper dominues dhe jo tolerant.

Si perfundim, Enveri u tregua arkitekt dhe strateg ne ndertimin e nje shteti relativisht te fuqishem, por qe cilisine e jetes qe prodhonte ky shtet ishte teper e dobet, sigurisht per faj te tij.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i peshkaqeni33 pėlqehet nga
i vjetėr 31-05-2018, 23:16   #226
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,394
Thanks: 1,427
Thanked 1,497 Times in 890 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Une nuk e kuptoj si e kuptoni ju shtetin xhanem. Coli ka kutin e tij mates, e mat cilesin e shtetit sasin e cumcakizave neper dyqane. Ca te tjere bejne analiza nen driten e liberalizmit anarkist te frymezuar kohet e fundit nga amerika. Ata vete nuk e dine se ceshte kjo fryme, cfare qellimi ka dhe ku te con, por thjeshte e bejne keshtu se nuk e dine qe ka dhe menyra te tjera te sakta analize.

Enveri ka shume gabime ne qeverisje, do ti numerojme dhe gabimet e tij, por nuk jane keto qe thoni ju. Bile ca nga ato qe numeroni ju, jane pika e tij e forces. Keto qe numeroni ju dhe qe shane amerika, jane pikerisht ato cilesi, qe e bene ameriken dhe anglin e me radhe, ti shikonin e ti rishikonin strategjite e tyre ne betejat e vogla qe paten me regjimin e Enverit, se i nxirrte gjithmon te pa pergatitur.

Mesojini gjerat sic jane. Po i rendis sic me vijne pa i renditur ne funksionin e duhur.
Nxori nga mizerja mbi 90% te popullsise shqiptare, qe para luftes jetonin ne mjerim e skamje te thell.

Enveri krijoj shtetin e pare te fuqishem shqiptare.
Krijoi nje ushtri te fuqishme te mateshme me shtetet fqinj dhe nje sistem organizimi mrojtes te afte te perballej me fuqi disa here me te medha se shqiperia. Shteti shqiptare kishte ushtri te kompletuar, me njezi aviacioni, njesi artilerie, njesi te blinduara(tanke), pervec nje organizimi te shkelqyer rezervist. Kishte flot detare, bile dhe nendetese, te cilat shqiperia keto qe tham tani nuk i ka.

Kishte nje sistem shendetesor shembullor, ku njerzit luteshin per te vdekur, se ai(sistemi) nuk i linte te vdisnin. Te cilin tani nuk e ka.
Kishte nje sistem arsimor te persosur, te cilin tani nuk e ka. Kishte akademi shkencash dhe institute kerkimi shkencore, qe tani inuk i ika.
Kishte bujqesi dhe industri e cila i pergjigjej hapave te kohes, te cilen perseri nuk e ka. Toka te sistemuara, kanale vadites e kullues, lumenj te vene nen kontroll, studime gjeologjke dhe bujqesore per te gjtha tokat...
Kishte nje sistem kulturor qe emetonte kulture, shqiperia arriti te bente deri ne 20 filma ne vite, tani nuk bene dot nje ne 20 vjet. Kishte Njesi teatrale dhe kinema ne cdo kend te shqiperise. Kishte asamble kengesh dhe vallesh, kishte biblioteka dhe shkrimtare, dramaturg, kompozitore, poet, aktore, skenarisr, regjizor te cilet krijonin vazhdimisht kulture dhe ia percillnin brezave. Te cilat tani jane vetem nje kujtim i larget e nuk ekzistojne. Po perse duhet kultura. Kultura eshte burim krenarie, eshte boshti qe mbledh rreth tij nje komb. Ajo krijon komb.

Pra si shtet ai krijoi shtet. Ku ishin gabimet e tij...

Duke punuar qe te krijonte nje shtet te fuqishem, harroi qellimin kryesor te shtetit... pra shteti krijohet per mirqenien e individit. Mirqenien e individit ai e la krejtesisht pas dore.

Infrastruktura ishte e dobet, pra rruget dhe banesat. Qendrat urbane te mjeruara, keto benin qe cilesia e jetes te ishte fortesisht e turpeshme, per nje shtet qe kerkonte dhe rrinte gjoksin per nivel jetese.... Nderhyrja e shtetit ne jeten private te individit ishte e pa precedent, u arrit deri atje sa te kontrollohej dhe drejtohej jeta private e individit nga variantet eksperimentues te nje kaste politike qe bente eksperimente shoqeror me nje popull te tere.
Nejse gabime ka shume.... Sepse i tille eshte mentaliteti yne shqiptare, qe eshte teper dominues dhe jo tolerant.

Si perfundim, Enveri u tregua arkitekt dhe strateg ne ndertimin e nje shteti relativisht te fuqishem, por qe cilisine e jetes qe prodhonte ky shtet ishte teper e dobet, sigurisht per faj te tij.

E per cfar ju deshten te gjithe keto armatime e shkollime kur perfundimisht kur jetesa e popullsise ishte teper e dobet. Per ke u krijua gjith ajo 'armate' dhe gjith ajo Akademi shkencash? Kujt i sherbeu nese menyra e jeteses se popullit gjate me shume se 4 dekada ishte miserabel?

A e kupton ti sa shume calon llogjika jote apo jo?
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 11:30   #227
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,440
Thanks: 170
Thanked 2,240 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 241
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Per hero, duhet t'i heqet kapela Skenderbeut me Adem Jasharin, ndersa president me te mire se qe ka qene Dr Ibrahim Rugova nuk besoj qe me do ket.
Asnje deri me tani qe i kemi, nuk i afrohen as tek gishti i kembes, e lere me te krahasohen me to.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Ragnar : 01-06-2018 nė 12:03
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ragnar pėlqehet nga
i vjetėr 01-06-2018, 11:33   #228
Oqeani
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,295
Thanks: 1,649
Thanked 1,119 Times in 746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Dr Rugiva, beri qe bota te intervenoj per Ks !
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 11:45   #229
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,379 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CR7 Shiko postimin
Per hero, duhet t'i heqet kapela Skenderbeut me Adem Jasharin, ndersa president me te mire se qe ka qene Dr Ibrahim Rugova nuk besoj qe me qo ket.
Asnje deri me tani qe i kemi nuk i afrohen as tek gishti i kembes se lere me te krahasohen me to.
Edhe mua me ka pelqyer gjithmone Rugova. Kishte nje natyre paqesore qe rrezatonte civilizim moral dinjitet. Fatkeqsisht ishte, per mendimin tim, Jimmy Carter i shqiptarve. Carter eshte boterisht i njohur si presdineti me shpirt mire i te gjithe koherave. Kjo cilesi nuk i sherben shqiptarve dhe i humb vlera ne ket gare.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 01-06-2018, 11:52   #230
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Sondazh idiot!
Te vendosh Edi Rame Drogaxhiun dhe Fatos Nano Kokainen ne nje rang me Ismail Qemalin ose Skenderbeun eshte mekat.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 11:58   #231
Ragnar
Undisputed
 
Avatari i Ragnar
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 14,440
Thanks: 170
Thanked 2,240 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 241
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Edhe mua me ka pelqyer gjithmone Rugova. Kishte nje natyre paqesore qe rrezatonte civilizim moral dinjitet. Fatkeqsisht ishte, per mendimin tim, Jimmy Carter i shqiptarve. Carter eshte boterisht i njohur si presdineti me shpirt mire i te gjithe koherave. Kjo cilesi nuk i sherben shqiptarve dhe i humb vlera ne ket gare.
Kurt, per to ke shume fjale te mira nga shume ish kryeministra, ish presidenta qe kane qene te njohur ne ate kohe, analista nga te gjitha bota kur kan debatu rreth Rugoves e kan etiketu si figure unike qe posedon nje shtet apo nje komb, njeri vizionar.
Ironia me e madhe eshte qe sa ishte gjalle Hashimi nuk lente gje pa thene per to, sot shkon i perkulet varrit te tij.
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ragnar pėlqehet nga
i vjetėr 01-06-2018, 12:10   #232
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,379 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Sondazh idiot!
Te vendosh Edi Rame Drogaxhiun dhe Fatos Nano Kokainen ne nje rang me Ismail Qemalin ose Skenderbeun eshte mekat.
Sepse meritojn te diskutohen dhe te vihen ne liste. Sot to zoterosh shqiptaret, qe jane me te informuar se kurr ne histori nuk eshte e leht, eshte noshta me e veshtire se kurr.
Ne ket bote sot te internetit informacionit dhe ideologjite me kaotike ne treg imagjinoj se ismail qenali as skenderbeu nuk do kishin qene shume te famshem apo ndopak figura ne komb sot.
Kahtuqe pak rendesi ka drogaxhiu rama, si individ te arrije aty ku eshte per mua me duket dicka interresante inteiguese.
Mua me merzitet jeta kur humbi nje jave rresht ne poker, imagjino te te sundosh nje popull te tere shqiptar sot?!
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 13:53   #233
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,862
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Sepse meritojn te diskutohen dhe te vihen ne liste. Sot to zoterosh shqiptaret, qe jane me te informuar se kurr ne histori nuk eshte e leht, eshte noshta me e veshtire se kurr.
Ne ket bote sot te internetit informacionit dhe ideologjite me kaotike ne treg imagjinoj se ismail qenali as skenderbeu nuk do kishin qene shume te famshem apo ndopak figura ne komb sot.
Kahtuqe pak rendesi ka drogaxhiu rama, si individ te arrije aty ku eshte per mua me duket dicka interresante inteiguese.
Mua me merzitet jeta kur humbi nje jave rresht ne poker, imagjino te te sundosh nje popull te tere shqiptar sot?!
Sondazhi eshte i nje-anshem, dhe i pa-arrire. Qellimisht eshte vene Leka, dhe nuk eshte vene Ahmet Zogu.

Stratege jane I. Qemali e I. Rugova te cilet bene te njohur dhe ia dolen ne finalizimin e perpelitjeve kombetare per te dale mevete.

Leka nuk ka udhehequr shtet a komb - Ahmet Zogu ngriti shtet ne nje vend qe te gjithe japin mend, e nuk ndermarrin asnje hap - edhe kur e bejne nje gje te tille, e bejne mbrapsht, vene shkopinj ne(n) rrota.

Strateg eshte Ahmet Zogun, president e mbret, Shqiperia u njoh dhe u vu perkrah vendeve europiane.

Strateg ishte edhe shoki enver, por ishte per se mbrapshti. Siē ka thene shoki ramiz, e la Shqiperine as lindje, as perendim.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 01-06-2018, 14:16   #234
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,379 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Sondazhi eshte i nje-anshem, dhe i pa-arrire. Qellimisht eshte vene Leka, dhe nuk eshte vene Ahmet Zogu.

Stratege jane I. Qemali e I. Rugova te cilet bene te njohur dhe ia dolen ne finalizimin e perpelitjeve kombetare per te dale mevete.

Leka nuk ka udhehequr shtet a komb - Ahmet Zogu ngriti shtet ne nje vend qe te gjithe japin mend, e nuk ndermarrin asnje hap - edhe kur e bejne nje gje te tille, e bejne mbrapsht, vene shkopinj ne(n) rrota.

Strateg eshte Ahmet Zogun, president e mbret, Shqiperia u njoh dhe u vu perkrah vendeve europiane.

Strateg ishte edhe shoki enver, por ishte per se mbrapshti. Siē ka thene shoki ramiz, e la Shqiperine as lindje, as perendim.
Pikerisht pse Rama nuk mund te injorohet. P.sh gjermania dhe Merkel e njohin ramen personalisht, franca dhe kanalet e lajmeve kryesore e njohin Ramen personalisht si rrjedhoje shqiperine, BBC dhe anglezt gjithashtu, serbt ne beograd gjithashtu.
Noshta, vetem noshta, drogat kane effekte pozitive tek lideri yne current?!
Nese rrealisht krahasojm takimet personale te Rames me liderit evropian me ato te ismail qemalit lekes etj, Rama na del icik me karagjoz, apo jo? Lexova dikun qe Merkel simpatizon me se shumti ramen nga te gjithe liderat e ballkanit. Kjo eshte nje arritje ne vete ne krahasim me kto tjeret e historise shqiptare them une.
Imagjino fjalimet e te pareve tane ne londer france apo varshave qe benin lutje, ndersa rama ne bruksel duke i bere presion te madh se supozojm i neglizhoni shqiptaret ksaj readhe do digjeni. Duke implikuar se shqiptaret mund te destabilizojm gjithe evropen duke krijuar nje fuqi myslimane fetare brenda evropes ku rrealisht arabia saudite turqia dhe irani do ishin gati te sakrifikojn milliona luftetar. Supozojm nje rast skandaloz ku shqipetaret mirren neper kembe sic ndodhi ne fillim te shekullit.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2018, 17:21   #235
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Une nuk e kuptoj si e kuptoni ju shtetin xhanem. Coli ka kutin e tij mates, e mat cilesin e shtetit sasin e cumcakizave neper dyqane. Ca te tjere bejne analiza nen driten e liberalizmit anarkist te frymezuar kohet e fundit nga amerika. Ata vete nuk e dine se ceshte kjo fryme, cfare qellimi ka dhe ku te con, por thjeshte e bejne keshtu se nuk e dine qe ka dhe menyra te tjera te sakta analize.

Enveri ka shume gabime ne qeverisje, do ti numerojme dhe gabimet e tij, por nuk jane keto qe thoni ju. Bile ca nga ato qe numeroni ju, jane pika e tij e forces. Keto qe numeroni ju dhe qe shane amerika, jane pikerisht ato cilesi, qe e bene ameriken dhe anglin e me radhe, ti shikonin e ti rishikonin strategjite e tyre ne betejat e vogla qe paten me regjimin e Enverit, se i nxirrte gjithmon te pa pergatitur.

Mesojini gjerat sic jane. Po i rendis sic me vijne pa i renditur ne funksionin e duhur.
Nxori nga mizerja mbi 90% te popullsise shqiptare, qe para luftes jetonin ne mjerim e skamje te thell.

Enveri krijoj shtetin e pare te fuqishem shqiptare.
Krijoi nje ushtri te fuqishme te mateshme me shtetet fqinj dhe nje sistem organizimi mrojtes te afte te perballej me fuqi disa here me te medha se shqiperia. Shteti shqiptare kishte ushtri te kompletuar, me njezi aviacioni, njesi artilerie, njesi te blinduara(tanke), pervec nje organizimi te shkelqyer rezervist. Kishte flot detare, bile dhe nendetese, te cilat shqiperia keto qe tham tani nuk i ka.

Kishte nje sistem shendetesor shembullor, ku njerzit luteshin per te vdekur, se ai(sistemi) nuk i linte te vdisnin. Te cilin tani nuk e ka.
Kishte nje sistem arsimor te persosur, te cilin tani nuk e ka. Kishte akademi shkencash dhe institute kerkimi shkencore, qe tani inuk i ika.
Kishte bujqesi dhe industri e cila i pergjigjej hapave te kohes, te cilen perseri nuk e ka. Toka te sistemuara, kanale vadites e kullues, lumenj te vene nen kontroll, studime gjeologjke dhe bujqesore per te gjtha tokat...
Kishte nje sistem kulturor qe emetonte kulture, shqiperia arriti te bente deri ne 20 filma ne vite, tani nuk bene dot nje ne 20 vjet. Kishte Njesi teatrale dhe kinema ne cdo kend te shqiperise. Kishte asamble kengesh dhe vallesh, kishte biblioteka dhe shkrimtare, dramaturg, kompozitore, poet, aktore, skenarisr, regjizor te cilet krijonin vazhdimisht kulture dhe ia percillnin brezave. Te cilat tani jane vetem nje kujtim i larget e nuk ekzistojne. Po perse duhet kultura. Kultura eshte burim krenarie, eshte boshti qe mbledh rreth tij nje komb. Ajo krijon komb.

Pra si shtet ai krijoi shtet. Ku ishin gabimet e tij...

Duke punuar qe te krijonte nje shtet te fuqishem, harroi qellimin kryesor te shtetit... pra shteti krijohet per mirqenien e individit. Mirqenien e individit ai e la krejtesisht pas dore.

Infrastruktura ishte e dobet, pra rruget dhe banesat. Qendrat urbane te mjeruara, keto benin qe cilesia e jetes te ishte fortesisht e turpeshme, per nje shtet qe kerkonte dhe rrinte gjoksin per nivel jetese.... Nderhyrja e shtetit ne jeten private te individit ishte e pa precedent, u arrit deri atje sa te kontrollohej dhe drejtohej jeta private e individit nga variantet eksperimentues te nje kaste politike qe bente eksperimente shoqeror me nje popull te tere.
Nejse gabime ka shume.... Sepse i tille eshte mentaliteti yne shqiptare, qe eshte teper dominues dhe jo tolerant.

Si perfundim, Enveri u tregua arkitekt dhe strateg ne ndertimin e nje shteti relativisht te fuqishem, por qe cilisine e jetes qe prodhonte ky shtet ishte teper e dobet, sigurisht per faj te tij.
Arkitekt i varferimit dhe shkaterrimit total te genit shqiptar. Pasojat e atij sistemi po vuajme e do ti vuajme edhe per dekada te tjera. Te tjerat jane shmang'je nga realiteti
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 01-06-2018, 17:23   #236
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,488
Thanks: 1,138
Thanked 670 Times in 422 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Edhe mua me ka pelqyer gjithmone Rugova. Kishte nje natyre paqesore qe rrezatonte civilizim moral dinjitet. Fatkeqsisht ishte, per mendimin tim, Jimmy Carter i shqiptarve. Carter eshte boterisht i njohur si presdineti me shpirt mire i te gjithe koherave. Kjo cilesi nuk i sherben shqiptarve dhe i humb vlera ne ket gare.
Rugova dhe Agani ishin burra te vertete vizionere dhe humaniste.Sot propaganda dhe varferia intelektuale i denigron ata.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i murik pėlqehet nga
i vjetėr 27-12-2018, 21:08   #237
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,782
Thanks: 1,111
Thanked 1,168 Times in 641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Cili Kryeministėr mendoni se ka punuar mė shumė pėr Shqipėrinė ??

__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 21:50   #238
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 12,185
Thanks: 9,629
Thanked 6,172 Times in 3,514 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

per te gjithe kam degjuar fjale te keqija pervec Ismail Qemalit ….
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-12-2018, 21:55   #239
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,297
Thanks: 652
Thanked 1,180 Times in 705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga {A_N_G_E_L_69} Shiko postimin
Cili Kryeministėr mendoni se ka punuar mė shumė pėr Shqipėrinė ??

Pse ka sherby Dulla kryeminister?

Per Shqiperine Ismail Qemali , por qe sherbeu shume pak.

Ndersa per shqiptaret asnje.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 28-12-2018, 19:50   #240
{A_N_G_E_L_69}
Bavarez
 
Avatari i {A_N_G_E_L_69}
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,782
Thanks: 1,111
Thanked 1,168 Times in 641 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 45
{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm{A_N_G_E_L_69} i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lideri me strateg ne historine e kombit Shqipetar

Mbreti Zog pėr Daily Express:Ja arsyeja e themelimit tė Monarkisė

“Le Matin” ka botuar, tė premten e 7 shtatorit 1928, nė faqen n°3, njė shkrim nė lidhje me deklaratėn e Mbretit Zog pėr Daily Express, ku ka shpjeguar asokohe arsyen e themelimit tė monarkisė, tė cilin, Aurenc Bebja, nėpėrmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellė pėr publikun shqiptar :

Zogu I dėshiron tė sigurojė mirėqenien e popullit tė tij

Londėr, 6 shtator. – Telefon. Matin. – Nė njė intervistė me tė dėrguarin e posaēėm tė Daily Express nė Tiranė, Zogu I ka deklaruar:

Rezultatet e para tė themelimit tė monarkisė do tė jenė ēlirimi i vendit tim nga pėrpjekjet partiake. Presidenti i republikės ėshtė domosdoshmėrisht i detyruar tė favorizojė ata qė e zgjodhėn atė, ndėrsa partitė e tjera manovrojnė vazhdimisht pėr ta zėvendėsuar atė me njė nga kandidatėt e tyre. Mbreti do tė jetė mbi partitė. Ai do t’i shėrbejė vetėm kombit. Ministritė, ushtria dhe xhandarmėria do tė jenė nė kontakt tė drejtpėrdrejtė me monarkun, pa kaluar nėpėmrjet ndėrmjetėsve.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
{A_N_G_E_L_69} nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur