Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-06-2018, 15:49   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,060
Thanks: 8,514
Thanked 7,427 Times in 4,767 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 378
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Ilir Demalia:: Tom Doshi e Fidel Ylli mė kanė kėrcėnuar me armė nė kokė

Ilir Demalia sherr me Frrok Ēupin: Tom Doshi e Fidel Ylli mė kanė kėrcėnuar me armė nė kokė, ti e mbron se je paguarIlir Demalia ka bėrė njė denoncim dje nė emisionin “360 gradė”, tė Artur Zhejit nė Ora News. Demalia nė lidhje drejtpėrdrejt nga Amerika ka thėnė se e ka kėrcėnuar Tom Doshi sė bashku me Fidel Yllin, dhe i kanė vendosur pistoletėn nė kokė.

Ilir Demalia: Mė ka kėrcėnuar Tom Doshi dhe Fidel Ylli, mė kanė ēuar armėn nė kokė. Departamenti i Shtetit e ka nė listėn e njerėzve tė korruptuar dhe tė lidhur me krimin e organizuar, nuk e lejojnė tė hyjė nė Amerikė. Filluan kėrcėnimet, Ilir Demalia mos fol mė pėr Tom Doshin se do tė heqim qafe.

Nuk mė kėrcėnojnė dot, unė nesėr vij prapė nė Tiranė. Unė nuk trembe as nga Tom Doshi dhe as nga kushdo qoftė, unė do them fjalėn e lirė. “Mbylle gojėn dhe kėrko tė falur”, mė thotė njė nga njerėzit e Doshit, e kuptoni ēfarė njerėzish nė Parlament.

Frrok Ēupi: Mė vjen keq qė po flisni pėr Tom Doshin.

Ilir Demalia: Turp tė kesh qė e mbron.

Frrok Ēupi: Nuk e mbroj, por nuk mund tė lejoj tė thuash kėtė.

Ilir Demalia: Tė ka paguar Doshi.

Frrok Ēupi: Kėtė nuk ta lejoj.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 06-06-2018, 15:50   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,060
Thanks: 8,514
Thanked 7,427 Times in 4,767 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 378
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ilir Demalia:: Tom Doshi e Fidel Ylli mė kanė kėrcėnuar me armė nė kokėQytetari Ilir Demaliaj njė aktivist i shoqėrisė civile ka denoncuar publikisht si bandit deputetin e Ramės, Fidel Ylli. “Nė 1995 mė kanė vendosur pistoletėn nė kokė Tom Doshi bashkė me Fidel Yllin”, tha Demaliaj nė linjė direkte nga Amerika ku ai jeton pėr emisionin 360 Gradė.

Demaliaj mori shkas nga kjo deklaratė nga qėndrim i gazetarit Ēupi, i cili u shpreh se Tom Doshi i merr votat vetė pa pasur ndihmėn e partisė. Menjėherė pas deklaratave tė bėra nga Demaliaj, ai tha se kanė nisur kėrcėnimet online duke i shkruajtur “Mos fol pėr Tom Doshin se do ta pėsosh”.

Gazetari Robert Rakipllari i ftuar nė “360 Gradė” nė Ora News, tha se ndodh qė ministrat vihen nė vėshtirėsi pėr tė mbrojtur kryeministrin, por muajt e fundit ndodh e kundėrta.

“ Ne kemi parė Ministra qė punojnė pėr kryeministrin dhe e vihen nė vėshtirėsi pėr kryeministrin, por nuk kemi parė njė kryeministėr qė vihet nė vėshtirėsi dhe mbron ministrat e tij. Ēėshtja ėshtė qė qeveria ėshtė nė njė lloj vėshtirėsie pasi kauzat e opozitės nė kėto 9 muaj, ėshtė ndėr kauzat e pakta morale qė ka ngritur dhe e kanė vėnė nė vėshtirėsi qeverinė. Nėse themi se sondazhet janė kėshtu apo ashtu ėshtė spekulim. Unė di qė tė vetmet sondazhe tė sakta janė ato tė zt.Noto kėtu nė Ora News”, tha Rakipllari.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2018, 15:38   #3
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,060
Thanks: 8,514
Thanked 7,427 Times in 4,767 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 378
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ilir Demalia:: Tom Doshi e Fidel Ylli mė kanė kėrcėnuar me armė nė kokė

U kėrcėnua me armė nga Fideli dhe Doshi/ Ja emrat e dėshmitarėve. A do flasė Blushi?

Nga Ilir Demalia

Nė vijim tė debatit mes tij dhe deputetit tė PS-sė, Fidel Ylli, e pas pėrgjigjes qė ky i fundit i dha mes njė interviste nė “Panorama”, ka ardhur sėrish reagimi i Ilir Demalia-jt.

Ai sot ka nxjerrė emrat e personave tė njohur, qė kanė qenė dėshmitarė nė ngjarjen e vitit 1995, kur sipas tij, Tom Doshi e Fidel Ylli e kanė kėrcėnuar me pistoletė.

Nga Ilir Demalia

Pėrgjigjen e tij rreth intervistės sime te “Panorama” nė lidhje me incidentin nė “Bar Ėest”, Fidel Ylli e fillon me fjalėt: “Ky ėshtė njė mashtrim i Demalisė”.

1- Besoj qė dhe nga vetė ajo qė shkruan Fideli, biem dakord qė ngjarja ka ndodhur. Nuk e di se sa i sinqertė do tė jetė sot Gjergj Jorgo, ish-shefi Rajonit Nr.3 tė Tiranės qė tė tregojė e tė thotė tė vėrtetėn e kėsaj ngjarjeje. Nuk po zgjatem pėr arsyet pse ai nuk mund tė mos jetė i sinqertė, e di ai, e di edhe unė, e di mirė Fideli si ruhej lokali i tij nga Rajoni Nr.3, jo pėr ta pėrgjuar nga SHIK-u, por pėr ta ruajtur atė!

2-Nuk besoj se do tė gėnjejė Gjergj Lezhja, i cili ėshtė gjallė dhe e di se si mė kėrkuan tė lėshoj denoncim pėr kėrcėnim jete ndaj meje, ku pėrgjigjja ime ishte “JO”, duke i thėnė se i zgjidh vetė kėto punė. Kjo nė sy tė Lezhjes dhe ish- zv.ministrit tė Brendshėm Agim Shehu.

3. Nuk di a do tė jetė i sinqertė tė kallėzoj ngjarjen siē ka ndodhur Fatos Baxhaku?

– E di qė nuk do ta tregojė ashtu siē ka ndodhur Ben Blushi.

Sot Fidel Ylli mund tė blejė postin e deputetit, gjykatat, prokurorėt, Policinė dhe administratėn, por jo tė vėrtetėn.

4. Pėr njė gjė jam i sigurt, qė do tė kallėzoj tė vėrtetėn dhe vetėm tė vėrtetėn miku im Hektor Pustina, tė cilin e kam provuar nė ditė tė vėshtira kur hante shkopat e gomės tė shokėve tė Fidelit, e kjo do tė thotė tė pėrbindėshave tė Repartit Special tė 326-ės, qė kanė sakatuar rininė nė revoltat e vitit 1990 nė Kavajė, Shkodėr dhe Tiranė, me shkopa gome e lopata xheniere duke larė me gjak rrugėt e kėtyre qyteteve. Pjesėtar i kėtyre forcave ka qenė edhe Fidel Ylli pėr vite me radhė.

Unė as nuk e dija se kush ishte Tom Doshi dhe s’e kisha dėgjuar kurrė kėtė emėr, po pas incidentit, Hektor Pustina mė tha: “Ai qė tė vuri revolen nė kokė jashtė lokalit, ėshtė Tom Doshi”. (Mos tė guxojė nė kėtė rast Fideli apo Toma tė kėrcėnojnė Hektor Pustinėn).

Marrėdhėniet me Pashkon unė nuk i kam pasur si bodiguard. Me Gavrosh Levonjėn, i cili dhe ky figuron i ndjekur nga Sigurimi me 2A nė dosjen time, shkonim te bodrumi i Pashkos qė nė fillim vitet ’80 pėr biseda me karakter politik kundėr regjimit dhe takimet me tė ishin mė tė shpeshta gjatė vitit ‘89-‘90.
Fidel Ylli nė pėrgjigjen e tij te “Panorama” shkruan:

“Unė do t’i sugjeroja Syēit qė tė mos merret me Fidel Yllin, por t’i japė pėrgjigje Klevis Balliut, djalit tė Fahri Balliut, i cili nė njė emision para pak ditėsh, e ka akuzuar Ilir Demalinė se ka dosjen e familjes sė tij. Le t’i japi njė pėrgjigje Klevisit pėr dosjen qė ka ai dhe familja e tij”.

“Panorama” pas disa orėsh e heq kėtė frazė, sepse Klevis Balliu merr gazetėn dhe iu thotė: “Unė (Klevisi) nuk kam nė asnjė moment njė deklaratė tė tillė dhe as nuk di gjė pėr dosje tė Sigurimit pėr Demalinė apo familjen e tij”.

Por, meqė nuk ėshtė ngopur me dosje dhe shpifje ndaj meje, Fideli dhe Fidelėt me yll e pa yll, unė e hapa dosjen time, ku e panė tė gjithė qė rezulton qė jam i ndjekur nga Sigurimi i Shtetit me 2A pėr arrestim, qė nga viti 1984 sė bashku me tim atė dhe nė fund ndiqet me 2A edhe nėna ime.

- Kam 1000 faqe dosje ndjekje dhe pėrgjime telefonike deri nė prill tė vitit 1991. Pa folur kėtu pėr dosjen 2A tė tim eti qė nė 1972 dhe pėr arrestimin e tij nė 1975, ndjekjen e tij me 2A me burg pėr ta ridėnuar nė burg dhe rifillim ndjekjen me 2A sė bashku me mua nė tetor 1984. Unė nuk u mora me familjen e Fidelit dhe as nuk e kam bėrė kurrė me asnjė, por nė qoftė se Fideli do tė bėjė njė pėrplasje tė tillė, jam gati t’ia fillojmė kur tė dojė.

Fideli dhe togat e Fidelit, si dje dhe sot, mundohen t’i mbyllin gojėn njerėzve me kėrcėnime, me para apo me denigrim. Nuk do t’ia arrijnė kėtė me mua, e kanė shumė tė vėshtirė sepse unė nuk i fshihem jetės sime duke bėrė jetė tė dyfishtė dhe paraqitur ēka s’jam nga ai qė jam, siē bėjnė Fideli dhe Fidelėt, por jam gati t’i pėrballoj me tė vetmen armė qė kam pasur dhe kam, me tė vėrtetėn qė ata i tremben duke u munduar ta blejnė atė me ēfarėdolloj ēmimi.

Por le t’i lemė mėnjanė kėto dhe tė rreshtojmė faktet. Profesionin e sambistit nuk e latė kurrė. Me sambo i morėt pronat, lokalet, politikėn dhe gjithēka qė iu doli pėrpara. Informal te kioska nė lulishten e Dajtit, informal te restoranti nė Akademinė e Arteve, informal te Kullat nė Bulevard, informal si deputet nė Skrapar, informal ēdo ēast e ēdo ditė nė jetė. Le t’i marrim njė nga njė:

1. Fidel Ylli, ke qenė pjesė e Trupave Speciale tė Repartit 326 Sambistėt, trupa tė cilat dhunuan-sakatuan dhe Dom Simon Jubanin nė vitin 1990. Referoju librit “Burgjet e mija” tė Dom Simon Jabanit!

2. A ishit Ju, qė pėr vite me radhė zaptuat ambientet e jashtme tė Akademisė sė Arteve, duke e kthyer oborrin e shkollės nė Mejhane dhe ambientet e saj tė brendshme nė disko e duke i zbukuruar me pikturat e Edi Ramės, ministrit tė Kulturės nė atė kohė?! A ndodh kund kjo nė botėn e qytetėruar, pėrpos se nė njė shtet tallava dhe mafioz si nė Shqipėri, pjesė e sė cilės jeni dhe ju?

3. A keni ju dorė dhe pjesė nė “2 Kullat” ku jeni i pari qė filloni prishjen e arkitekturės urbane tė bulevardit, gjė qė nuk e bėri as Enver Hoxha, por ruajti kuotat dhe me ndėrtimin e Komitetit Qendror dhe arkitekturėn?

4.A jeni ju shkatėrruesi nė vazhdim i Tiranės me kullėn qė ke ngritur te ish- selia e PD-sė, duke pastruar paratė e korrupsionit me pushtetin dhe paranė e krimit?

5. A keni pjesė te stadiumi i ri qė po ndėrtohet, duke qenė partizan i prishjes sė stadiumit “Qemal Stafa”, njė tjetėr krim i arkitekturės, urbanistikės, prishjes sė harmonisė sė gjithė atij sheshi dhe trashėgimisė historike si babėzi e krimit nė pushtet?

Kaq pėr kėtė radhė nga aktiviteti yt informal, por nėse ky konflikt do tė zhvillohej mes teje dhe Kryeministrit tė vendit sot, radha e tė zezave informale nuk do tė mbaronte, duke filluar nga doganat e vendeve fqinje e mė nė thellėsi. Kjo ėshtė vetėm Maja e Ajsbergut.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur