Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Ekonomi & biznes

Ekonomi & biznes Kėtu do tė gjeni lajme, studime, statistika, trajnime, dhe informacion tė bollshem qė ka te bėjė me ekonominė shqiptare dhe atė botėrore, si dhe nė fushėn e biznesit nė pėrgjithėsi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 07:18   #261
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 5,033
Thanks: 1,992
Thanked 2,144 Times in 1,352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet ku duhet tė lini bakshish dhe sa?

Murik ne shqipri nuk kam shume eksperienc me kamarjeret. Thjesht pash qe vendasit u silleshin shume keq. Te them te drejten dhe kamarjeret nga qe jan mesuar tju sillen keq dhe ata njesoj e kthejn favorin. Nje gje qe vura re eshte se customer service ishte zero. Nqs ktheja ndo nje gje se ishte gabim ose shijonte si e shplar enesh ma nderonin por ne bill mernin lek per te dyja lol Nuk ia vlente te thoshje gje. Ne ishim per qejf jo per tu ankuar. Kishte disa vende me te mira ku rastisi qe kamarjeret ishin te sjellshem. Ne u linim tip dhe nuk prisnim per faleminderit.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 16:10   #262
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,519
Thanks: 3,119
Thanked 3,364 Times in 2,266 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet ku duhet tė lini bakshish dhe sa?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
Pirati. Te faleminderit qe poston me kembe ne toke. Por asnje nga keta ne forum mbase nuk e kupton apo nuk e llogarit qe ti rron ne Zvicer. Shumica ketu flasin me bazen e Amerikes dhe nuk harrijne te kuptojne qe jane dy koncepte komplet te ndryshme. Po ashtu dhe vendet Nordike. Ademi nuk eshte prezent qe te jape dhe ai mendimin e tija.
Une jam PRO versjonit Nordik apo Zviceran. Jepi tjetrit ate qe i takon dhe kerkoji punen deri ne nje. E di vete ai pastaj. Te gjitha sistemet e tjera te pagesave te cojne ne korrupsion apo rrjepje. Meqe ra fjala.... se harrova ta permend. Shembull eshte per t'u marre USA ? Ja ca shifra te FBI ne 2015.Kjo ndodh po ta shtysh tjetrin ne kamarjerllek !
Keta te bakshishave jane komplet budalai e kane gjetur duke i dhene bakshish kamarjerave te demonstrojne fuqine financiare te tyre ne stylen une kam rrogen 10.000 cope ne valute dhe rrafsh 3000 i kam ndare per bakshishet, se qashtu duhet me mbytur krejte kamarier zezen me bakshishe qe neser mos te mund te dali as ne pune.


pramendo thone kamarieri ka 3 dollare oren prandaj nga bakshishet i financohet rroga. Ukeeeeej do thonim, po ēka nese ai lokali nuk ka me shume se 10 tavolinaper orar te drekes o te darkes, kush ja financon pastaj, o do i thote pronari: ec gris bycen ne shtepi se nuk ka pune, nderkohe qe atij do ti duhet te jetoje.


Edhe per te gjithe brroēkollatuesit e temes, jo bakshishi e ryshfeti nuk jane njejte, nderkohe kane veshtiresi te njofin se ēfare do thote te punosh dhe te ofrosh sherbim ? kane lexuar per ligjin e punes diku, menyren dha kategorine e pageses, apo te gjithe punojne hobi dhe puna e tyre mvaret nga bakshishet ?

Ne Switzerland gjiha profesionet prej kamarieri dhe ēdo profesion tjeter i kane te percaktuara rrogat minimale, sipas kategorise dhe ne menyre transparente mund te shikohen ne rrjet.

https://www.gastrosuisse.ch/fileadmi...enloehne_D.pdf
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 20:19   #263
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet ku duhet tė lini bakshish dhe sa?

Tashti per te gjith te nderruarit qe elaboruan me detajet dhe informatat qe dhame....kujt i pelqeu mire e kujt si pelqeu akoma edhe ma mire.....

Ky eshte realiteti qe percolli KETU sejcili prej vendit te tij prej ka ku jeton e ne baze te eksperiencave e shembujve te ndryshem.....ne nuk e nxorrem nga vetja e nuk mundemi te ndryshojme realitetin qe gjetem.....sejcili vend ka menyren dhe kulturen e tij e kjo e ben me te larmshme perzgjedhjen.

Vetem nje gje po ju shpreh...kam has shum individe nga EUja qe vinin e punonin si host ose kamariere ne NY vetem e vetem per te bere para sepse ne vendet e tyre me rregulla shum te mira nuk kishin gjet menyre me bo fitimin qe u sillte nje 6mujorsh ketu.

Ju n'jesha t'miren.....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 20:29   #264
Linda
 
Avatari i Linda
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,809
Thanks: 2,680
Thanked 1,147 Times in 655 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 139
Linda ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vendet ku duhet tė lini bakshish dhe sa?

Une per vete paguj me karte ku shkoj jo me te thata
__________________
Nehmen Sie die Menschen, wie sie sind, andere gibt's nicht.
Linda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 20:38   #265
mia@
V.I.P
 
Avatari i mia@
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,765
Thanks: 2,233
Thanked 2,371 Times in 1,327 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
mia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėmmia@ i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet ku duhet tė lini bakshish dhe sa?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linda Shiko postimin
Une per vete paguj me karte ku shkoj jo me te thata
Bakshishin e paguan dhe me karte. Te sjellin faturen ata. Ti firmos shton te shuma dhe sa le bakshish dhe e terheqin vet ata pa merak.
Burri im preferon t’ja japi leke ne dore kamarieres qe ta marri vetem ajo.
__________________
There must be more to life than having everything.
Maurice Sendak
mia@ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 20:58   #266
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 21,547
Thanks: 1,649
Thanked 1,662 Times in 1,246 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 129
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vendet ku duhet tė lini bakshish dhe sa?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Nuk ka lidhje fare bakshishi por koncepti ..dhe un lej e kam lene po ktu spo flasim per kete por faktin pse shfrytezohen e perulen aq shume kta njerez ne kte lloj profesioni ...ne fakt sjan te vetmit po nejse.. ti mendon se vertet pasurohet dikush me bakshishet tona ...lol
Koncepti eshte qe pronari do e paguaj punetorin nga parat e tua. Do jete pula 20, do e bej 24, 25. Sallat do jete 8 do behet 10, pija nga 10 do behet 13, etj.

Nese i mbledh 4 ketu, 3 atje, dy te embelsira prape te punonjesit kane per te shkuar.

Ose

Do shkosh ne restorant italian, do sherbehesh nga punonjes si te mcdonalds. Se te miret do ikin te restorant ku ka me shume para, ose do gjejne pune tjeter.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i thirsty pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur