Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 10:12   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,318
Thanks: 6,603
Thanked 3,111 Times in 1,590 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 138
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gjenerali serb Llazareviq: UĒK ishte kėmbėsoria e NATO-s

Gjenerali i Millosheviqit Vlladimir Llazareviq pretendon se “ka pasur sulm tė forcave tokėsore tė NATO-s nė Kosovė nė vitin 1999, dhe se Operacioni “Shigjeta” ėshtė dizajnuar nė Pentagon”!

“Ekzistojnė mijėra dokumente tė cilėt flasin pėr atė se ka pasur sulme tokėsore tė NATO-s. Nuk flas pėr goditjet nga Rumunia, Hungaria apo Bosnja dhe Hercegovina, ku kanė qenė forcat e NATO-s, por pėr sulmin nga Shqipėria”, ka deklaruar krimineli i luftės, gjeneralit tė ushtrisė serbe Vlladimir Llazareviq pėr gazetėn serbe “Novosti”.
Ai pretendon se sulmi tokėsor i NATO-s ėshtė quajtur Shigjeta dhe se i ka pasur dy krahė, njėri kah Gjakova ndėrsa tjetri kah Prizreni.
“Sulmi Shigjeta 1 filloi pėr Pashkėt, mė 9 prill, dhe ky depėrtim ishte nė zonėn e Gjakovės nė gjatėsi prej rreth 60 kilometra. Zgjati deri nė fund tė luftės. Ndėrsa kah mesi i majit u nisė sulmi edhe mė i ashpėr “Shigjeta 2 nėpėr Pashtrik kah Prizreni dhe zgjati deri mė 10 qershor. Na kanė sulmuar disa mijėra pjesėtarė tė UĒK-sė, disa mijėra tė ushtrisė shqiptare dhe disa mijėra ushtarė tė NATO-s, nė kuadėr tė cilit ishte Brigada Atlantiku e cila pėrbėhej prej disa qindra ushtarėve amerikan me prejardhje shqiptare. Edhe vėllezėrit Bytyēi kanė qenė nė Brigadėn Atlantiku”
“Kjo ėshtė doktrinė klasike amerikane, beteja ajrore-tokėsore. Gjithēka ėshtė e dokumentuar. Oficerėt e NATO-s nga shtabet e tyre kanė komanduar me sulme tė cilat i kanė kryer shqiptarėt. Madje mė 14 prill i kemi zėnė rob tre nėnoficerė amerikan nė territorin tonė. Ēfarė kanė bėrė atje? Kanė luftuar. Nė afėrsi tė Ferizajt dhe Gjakovės kanė gjuajtur helme luftarake tė cilat nuk kemi mundur t’i identifikojmė, transmeton insajderi
Ato kanė ndikuar nė sjellje tė ushtarėve tanė, kanė shkaktuar dezorientim nė hapėsirė dhe pamundėsi tė vėrejtje sė armikut. Megjithatė nuk mund tė thuhet se ka pasur luftėtarė amerikan apo francez nė terren, porse kėmbėsoria e NATO-s kanė qenė shqiptarėt. Sipas tė gjitha rregullave ushtarake, ai sulm konsiderohet si agresion tokėsor i NATO-s”. thotė Llazareviq.
Kush ishte Vlladimir Llazareviq?
Gjenerali Vlladimir Llazareviq nė periudhėn 1998-1999 ishte komandant i Korpusit tė Prishtinės. Ai de jure dhe de facto ka pasur kontroll tė plotė mbi forcat e armatosura serbe nė Kosovė, dhe prej prillit 1999 edhe mbi njėsitet kriminale paramilitare tė cilėt, sė bashku me forcat e rregullta ushtarake, kanė bėrė krime ndaj popullatės civile, dhe pastrim sistematik etnik tė banorėve shqiptarė nėn operacionin famėkeq “Patkoi” ku janė dėbuar nga Kosova rreth njė milion banorė tė pėrcjellė me masakrime, pėrdhunime, vrasje, plaēkitje dhe keqtrajtime tjera.
Ai pėr kėto aksione tė ndėrmarra ndaj popullatės shqiptare nė Kosovė katėr herė ėshtė dekoruar nga kryetari i atėhershėm i Republikės Federale Jugosllave Sllobodan Millosheviq.
Kah fundi i vitit 2003 ėshtė ngritur aktakuza e Tribunalit tė Hagės kundėr tij. Aktakuza e ka ngarkuar pėr ndėrmarrje tė organizuar kriminale me qėllim tė dėbimit tė shqiptarėve nga Kosova. Nė vitin 2009 ai ėshtė dėnuar me 15 vjet burgim pėr krime kundėr njerėzimit, shkelje tė ligjeve dhe rregullave tė luftės dhe pėr njė sėrė tė veprave tjera johumane.
__________________________________________________ _
http://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=273341
__________________________________________

Gjenerali serb e pranon se Ushtria Ēlirimtare e Kosoves, me mbeshtetjen nga ajri te Natos, e ka ēlirue vete Kosoven.
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur