Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2018, 16:58   #41
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Qemal Stafa vrrakaēor?!?
Un e di me prejardhe sllavo-malaziase........nuk thash qe eshte vrrakacor.
Per Milloshin po....aty ka dhene edhe mesim.... e na i shiste ato vargjet veremlie qe xhaxhi gojsheqeri i perdori per testamet.

Ke dhe Ramiz Aline qe ishte me origjine sllavo-boshnjake....ne kane dukje muhamedane sdo te thote qe sllavizmen e kane harrue....ju vlon gjaku dhe krymi sllav ne cdo qelize.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 12-06-2018 nė 17:00
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 12-06-2018, 17:07   #42
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,861
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
...

Ke dhe Ramiz Aline qe ishte me origjine sllavo-boshnjake....ne kane dukje muhamedane sdo te thote qe sllavizmen e kane harrue....ju vlon gjaku dhe krymi sllav ne cdo qelize.
Boshnjak a turq te sllavizuar jan pas thirr n'Shkoder "padgriēaj", por nuk jam i sigurte se se term i sakte e gjithperfshires ka qene.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 17:12   #43
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Boshnjak a turq te sllavizuar jan pas thirr n'Shkoder "padgriēaj", por nuk jam i sigurte se se term i sakte e gjithperfshires ka qene.
Po kjo eshte e vertet qe sllav te muhamedanizum ka pas plot e jan thir edhe "padgriēan/e"......por ka pas edhe shum serbo-malazias...... e te tane keta sot i ke ne kosheren e grethave qe te qujtun shoqata e pakicės kombėtare serbomalazeze "Moraēa-Rozafa" te cilen e miratoi Ramizi edhe e lartesoi Sal kafsha....
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 20:05   #44
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
O i paditur,koha eshte relative...

Ndersa te shkruash per Fishten ne kete menyre,nuk shpreh padituri por tregon qe je nje fanatik komunjari dhe me nje pikepyetje per shendetin tend mental.Eshte tragjike qe ka shqiptar qe shkruajne ne kete menyre per nje figure gjigande te kombit shqiptar.

At Gjergj Fishta ...fashist,hajvan,rrot gomari,rrumpalle anadollake,!!!!...keto gjera nuk duhen lejuar,kjo ska gje te beje me shprehjen e mendimit te lire.
Jo vetem Fishta na qenka fashist,por edhe Cool_shqypja

Me siguri je ndonje plakush ne moshe,dhe per fat ju ka ardhur koha biologjike te zhdukeni [te cofni] nga kjo bote.
Kur lexova poezin e ketij ketu, te them te drejten, instikti pare ishte ti thoja....

"E para mos mu drejto me, se nuk kam durim te merrem me sharlatan.
E dyta... mos na u shtrengo shume , se te del pa pjekur e do grisesh shallvaret. Do me tregosh ti cili jam e ca moshe kam une. Rri rehat e ha ndonje kothere shejtan, pa nuk ke tru te gjykosh ti. E shikoj une sa di ti. Ti nuk e di cfare eshte fashizmi, pale te kuptosh ketu kush ka ide fashiste."

Por si njeri i moshuar qe jam mendova me ate llogjiken time prej plaku komunjar, "ndoshta nuk eshte kafsh mavria, ndoshta mund te jete njeri qe mendon si kafsh". Deri sa zoti eshte lodhur dhe e ka krijuar keshtu do kete edhe ai arsyet e tij. Ndoshta fshihet ndonje forme njerzore edhe brenda qenies se kesaj krijese qe mendon ne menyre te coroditur.

Mund te me tregosh ne menyre te edukuar, pa coroditje, cfare shkolle ke mbaruar or ti njeriu i perendise?
Per mua ti nuk ke asnje klase shkoll. Ose mesuesit qe ke patur jane tallur me ty. Me siguri jane tallur!

Meqenese e solli rasti kete dhe nuk ma ha mendja te biem me ne bisede me kete mendje qe ke, po ta jap ketu pergjigjen e asaj temes se kapitalit, ku mendja jote e shendosh ne trupin tend djaloshar, qe ka nje muaj te gjate pa lare, kishte llamburitur ne nje perfundim te till... Kapitalizmi eshte per individet puntore, jo per dembelet"

Po mire mo puntori i xhaxhait, hajde se po te jap une nje lopat dhe ik shko ne mes te pyllit dhe pasurohu. Jeto vetem atje me punen tende dhe te shohim sa do pasurohesh. Lopaten e ke, deshiren per tu pasuruar e ke... ik shko pasurohu mor vella me punen, shkathtesin dhe zgjuarsin tende. Kush ka vajtur mor fyell ne mes te pyllit per te punuar dhe eshte pasuruar. Pasurohesh vetem kur punon midis njerzve dhe me njerzit, sepse perveteson punen e tyre. Domethene vjedh punen e tyre, sepse kur punon vetem nuk ke kujt ti vjedhesh, do marresh vetem punen tende. Prandaj te pasurit lindin neper qendra urbane, atje ku ka me shume njerez.

Nejse ti prap nuk do kuptosh gje se je fyell, mirpo ja qe une jame qeflli fyejsh dhe kur shikoj ndonje si ty i fryj.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 20:16   #45
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

O Coli, po ti qenke fashist mo xhan...
Po..., po te jesh fashist doemos do ta kesh idhull Fishten. Une ketu bie dakord me ty.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 20:36   #46
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Ashtu eshte ...kurse mua me dukesh sikur ke mbetur akoma duke latuar heshten prej guri....po zgjohu evlat zgjohu...edhe Kim salcicja u zgjua.....zgjohu e sheko perpara se mbete me Poll Potin neper enderrime....me duhet te te njoftoj qe ka ngordhur edhe ai.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 20:46   #47
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 295 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Kush u zgjua Kimi...
Kjo qe ngjau o Col, ishte nje largim me lezet i amerikes nga Koreja e jugut, se i hyri frika ne bythe. E di ti cfare marrveshje u firmos atje... Amerika do largohet nga Koreja e jugut, kurse Kimi do nderpresi eksperimentet berthamore.

Cfare do me thene kjo mo Col?
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 20:48   #48
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Keshtu ka thene vetem radio Maskva....

Si ka mundesi .... do te besh diallog me "faqistat".....???
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 21:45   #49
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 295 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Po ty te kam xhan mo shejtan. Ti thom se nuk dua te humbasesh kohen kot me cingerrima te kota e te pa vlera.
Se je i yni dhe nuk dua te me marresh rruge te keqe, andaja!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 21:59   #50
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,057
Thanks: 1,623
Thanked 1,385 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Kush u zgjua Kimi...
Kjo qe ngjau o Col, ishte nje largim me lezet i amerikes nga Koreja e jugut, se i hyri frika ne bythe. E di ti cfare marrveshje u firmos atje... Amerika do largohet nga Koreja e jugut, kurse Kimi do nderpresi eksperimentet berthamore.

Cfare do me thene kjo mo Col?
O Demo, e c`do ti a i vrare me politike? Jeshe larte na Nivica me Termetin?
http://www.newsbomb.al/konkurs-per-c...ci-foto-123886
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i King Bardhyl pėlqehet nga
i vjetėr 12-06-2018, 22:01   #51
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Edhe u te kam xhan a i vrare, ceshte ay llaf.....tanet jemi te tere, ja te paca e me rruac..... se, qe thuac tinje, prandaj jane evleterit, te te rruajne mos biec persiper ne ndonje gje te bute me kembkat perpjete e te ngelet ngulur tere jeten e se cqit dot.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 12-06-2018, 22:07   #52
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,057
Thanks: 1,623
Thanked 1,385 Times in 916 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 56
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Ama cjap qe eshte o Demo. Tani ka kohen qe hahet mishi i kecit. E shkuat ndonje ne hell me rastin e konkursit?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 22:35   #53
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,237
Thanks: 108
Thanked 295 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Une vetem dhi shkoj ne hell. Dhi dhe ndonje ftujake(kecka adolleshente si i thoni ju te lexuarit) te njome. Atyre shejtan cjeper vetem Bakiu ua shkon hellen. Mua me vjen ndot. Ai shejtan nuk ka ndot. Ku nuk e fut hellen ai. Aty dhe te shoqes se Nazmiut ia keshte futur nje here.

Keshte vajtur ne shtepin e Nazos per ti futur hellen nje dhije dhe atje ne katua shejtanin e gjeten duke i futur hellen Mevludes, te shoqes se Nazos. Po nuk shekonte mire nga veshet shejtani... Ta thom une qe o jete ngaterruar. Po Nazua si shejtan qe jeshte e beri te madhe. Na i kishte ardhur inat shejtanit dhe thoshte "Mir ia futi, po kur ajo filloi te bertiste ky pse nuk ia hiqte". kete nuk kaperdinte dot Nazua. E keshte mbajtur nje dy ore te mira brenda Mevludes hellen shejtani, masandaja ia keshte hequr, se mire nga syte po ai nuk degjonte mire as nga veshet.

Ja keshtu... Pune e veshtire kjo e jona.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Demo Labi : 12-06-2018 nė 22:42
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2018, 23:29   #54
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,393
Thanks: 1,427
Thanked 1,492 Times in 889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Ca ka te mire Fishta mo rrote. Qe nuk kupton asgje.
Se ngrinte ne qiell injorancen dhe prapambetjen mesjetare ne veprat e tij. Qe u thurte lavde bajraktareve, apo qe ishte kthyer ne nje autopolant propagande fashiste ne Shqiperi.
Nėse ti vėrtet I beson ato qė shkruan pėr Fishtėn je njeri pa botkuptim. Nuk ke mėndjen tėnde. Ėshtė e pamundur qė njė njeri edhe me kulturė nėn mesataren tė flasi kėshtu pėr Fishtėn. Vetėm komunistėt bollshevik dhe fėmijėt e tyre tė edukuar si ata vetė flasin kėshtu pėr Fishtėn.

Tė flasėsh pėr Fishtėn nė kėtė mėnyrė ėshtė njėsojė si tė bėshtyshė mbi flamurin kombėtar. Ėshtė kaq e thjeshtė!!!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 12-06-2018, 23:42   #55
Beu_Shpata
V.I.P
 
Avatari i Beu_Shpata
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 3,393
Thanks: 1,427
Thanked 1,492 Times in 889 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Beu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėmBeu_Shpata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
O Coli, po ti qenke fashist mo xhan...
Po..., po te jesh fashist doemos do ta kesh idhull Fishten. Une ketu bie dakord me ty.
Ta quash Fishtėn fashist ėshtė mungesė gjykimi i theksuar.

Nėse Fishta paka qen fashist e tradhėtare sipas jush atėhere po ju brekgrisurit bollshevik qė pėrkrahėt sistemin mė antikombėtar qė e shkatėrroi vendin ēfar jeni???

O prshkaQen. Fashist kan qenė enveri me nexhmien.
enveri ka qenė spiun i Zogut me 'bursė' nė Francė prandaj edhe nuk kreu edhe shkollėn. Qė aty u kap duke vjedhur nė Bruksel. Kur fashistėt erdhėn nė Shqipėri listat e spiunėve i kishin gati. enveri ishte spiun i fashistave. Ai spiuni Qemali Stafėn tek fashistėt. Edhe serbo-malazezėt e futėn pėr tė spiunuar nė partinė komuniste shiptare dhe aty pastaj e ngritėn deri nė majė.

Ju s'mund tė keni kurr tė drejtė morale tė gjykoni tė tjerėt sepse ju jeni antivlera vetė!
Beu_Shpata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beu_Shpata pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 01:21   #56
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,197
Thanks: 13
Thanked 611 Times in 389 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Kur lexova poezin e ketij ketu, te them te drejten, instikti pare ishte ti thoja....
"E para mos mu drejto me, se nuk kam durim te merrem me sharlatan.
E dyta... mos na u shtrengo shume , se te del pa pjekur e do grisesh shallvaret. Do me tregosh ti cili jam e ca moshe kam une. Rri rehat e ha ndonje kothere shejtan, pa nuk ke tru te gjykosh ti. E shikoj une sa di ti. Ti nuk e di cfare eshte fashizmi, pale te kuptosh ketu kush ka ide fashiste."
Por si njeri i moshuar qe jam mendova me ate llogjiken time prej plaku komunjar, "ndoshta nuk eshte kafsh mavria, ndoshta mund te jete njeri qe mendon si kafsh". Deri sa zoti eshte lodhur dhe e ka krijuar keshtu do kete edhe ai arsyet e tij. Ndoshta fshihet ndonje forme njerzore edhe brenda qenies se kesaj krijese qe mendon ne menyre te coroditur.
Mund te me tregosh ne menyre te edukuar, pa coroditje, cfare shkolle ke mbaruar or ti njeriu i perendise?
Per mua ti nuk ke asnje klase shkoll. Ose mesuesit qe ke patur jane tallur me ty. Me siguri jane tallur!
Meqenese e solli rasti kete dhe nuk ma ha mendja te biem me ne bisede me kete mendje qe ke, po ta jap ketu pergjigjen e asaj temes se kapitalit, ku mendja jote e shendosh ne trupin tend djaloshar, qe ka nje muaj te gjate pa lare, kishte llamburitur ne nje perfundim te till... Kapitalizmi eshte per individet puntore, jo per dembelet"
Po mire mo puntori i xhaxhait, hajde se po te jap une nje lopat dhe ik shko ne mes te pyllit dhe pasurohu. Jeto vetem atje me punen tende dhe te shohim sa do pasurohesh. Lopaten e ke, deshiren per tu pasuruar e ke... ik shko pasurohu mor vella me punen, shkathtesin dhe zgjuarsin tende. Kush ka vajtur mor fyell ne mes te pyllit per te punuar dhe eshte pasuruar. Pasurohesh vetem kur punon midis njerzve dhe me njerzit, sepse perveteson punen e tyre. Domethene vjedh punen e tyre, sepse kur punon vetem nuk ke kujt ti vjedhesh, do marresh vetem punen tende. Prandaj te pasurit lindin neper qendra urbane, atje ku ka me shume njerez.
Nejse ti prap nuk do kuptosh gje se je fyell, mirpo ja qe une jame qeflli fyejsh dhe kur shikoj ndonje si ty i fryj.
Cfar replike rofl

O plakush i paditur,o peshkakuder,o komunjar ti do ta vleresosh Gjergj Fishten...,shkruan si te ishe nen ndikimin e delirium tremens.
Me vie merzi te ulem te te shpullas,le te mirret me ty Cool_shqypja.
__________________
BojanKopitar !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 07:57   #57
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,545
Thanks: 5,889
Thanked 6,955 Times in 4,435 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 310
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Ledio thuaja komplet ymrin e jo ate emer me te cilen ne e serviren neper skolla dikur.....Millosh Nikoliē i lindur me prinder Serbo-Malazias dhe i jati ka qene kryetari i grupimit Orthodhokse Serbo-Malaziase ne Vrrake te Shkodres.....besoj e ke nigju kur te thij-ne ne Shkoder "Vrrakaēor" .....

Ledio u tregune Shkodranet te gjan e i meshirunene e i pranun keta pushta sllav e qe at'here e deri sot vetem fitila i kan shti Shqypnis....me Qemal Staf, Voju Kushi e plot sllavo plehna te ketij tipi.

E vertete qe nuk ka qen begati gjithandej e ka pas edhe mjerim, por shumica e Shqyptarvet kan fjet neper rrogoza e kallamishte por qypat me flori i kishin te futuna 7 pash nen dhe.
ne kafe te madhe i ke nigju Coli?
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 13:57   #58
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,861
Thanks: 290
Thanked 487 Times in 364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Trupeshkut per dijeni ...

DITA Online
Naim Frashėri dhe Gjergj Fishta, kombndriēuesit e mėdhenj
Moikom Zeqo

...
Nė katundin Fishtė nė veriperėndim tė Troshanit tė Lezhės, lindi njė djalė, qė i vunė emrin Zef.

Askush nuk ka mundėsi tė rikonstruktojė ditėn e thjeshtė tė lindjes sė kėsaj fėmije.

Ēdo gjė ėshtė mbuluar me mjegull, por ne sot bėjmė pėrpjekje, duke sforcuar pėrfytyrimin tonė, qė tė kuptojmė disi gėzimin e thjeshtė tė familjes, dhe padyshim tė kuptojmė diēka mė tepėr se kaq.

Askush nuk ka mundur tė profetizonte dot, se ēdo tė bėhej nė tė ardhmen ky djalė.

Ėshtė vetė historia e kombit, qė mundi pėrfundimisht tė vinte simbolet e shenjta tė shqiptarizmit nė mendjen dhe nė shpirtin e poetit tė ardhshėm kombėtar.

Fishta, pa mėdyshje, sot vlerėsohet si njė nga figurat mė tė mėdha tė kulturės kombėtare.

Mirėpo, duke bėrė publikisht njė ekzorcizėm para tė gjithėve, para atyre, qė e kanė dashur, por qė heshtėn, para atyre qė nė mėnyrė mediokre dhe cinike e mohuan, para miqve dhe armiqve tė Fishtės, qė harruan thelbin e pavdekshėm tė kėsaj figure, atė thelb, qė ėshtė i patjetėrsueshėm, pavarėsisht nga tėrė skajimet e dyshimta politike.

Kapėrcimi i situatės anatemike dhe mohuese pėr Fishtėn pėrkon me demokracinė, ėshtė nė vetvete njė vetėdije e re pėr kėtė kryepersonazh tė letrave shqipe.

Ai ėshtė lavdėruar si askush, por edhe ėshtė sharė si askush. Ai nė mėnyrė paradoksale ėshtė vendosur edhe nė Zenit, edhe nė tė kundėrtėn e Zenitit.

Ky fat i ēuditshėm i tij nuk u pėrcaktua aq nga letėrsia dhe kultura sesa nga politika. Kundėrshtarėt krijuan tabu tė vėrteta pėr tė.

Aq mė tepėr qė pjesa mė e madhe e tyre as nuk tentuan ta kuptonin, ose edhe ta lexonin Fishtėn.

Diktatura krijoi njė antipod pėr tė dhe bėri njė gjyq burlesk – njė manipulim i pashembullt ky nė historinė e kombit tonė.

Ėshtė e nevojshme, qė tė ridimensionohet Fishta, tė studiohet dhe tė pėrcillen vlerat e tij tek tė gjithė shqiptarėt kudo nė botė.

Ai ka vendin e tij nė panteonin e letrave shqipe.

Kėtė vend ai e ka patur gjithmonė, pavarėsisht nga heshtja, pavarėsisht nga paradoksi.

Kur Fishta aderoi nė urdhrin fetar tė franēeskanėve u mbiquajt me emrin Gjergj.

A ėshtė ky njė evokim i emrit tė heroit tonė kombėtar? Gjatė studimeve tė tij nė Bosnjė ai u njoh edhe me krijimtarinė e poetit kroat Kaciq, i cili kishte bėrė njė poemė pėr jetėn dhe bėmėn e fatosit shqiptar, Gjergj Kastrioti, fragmentet e s cilės, tė pėrkthyera nė shqip i botoi edhe Konica nė “Albaninė” e tij.

Fishta u bė i pavdekshėm, pikėrisht, duke u mbiquajtur Gjergj, sepse nė tė vėrtetė nė tėrė aksionin e madh tė jetės sė tij ai shpirtėzoi trimėrinė shqiptare, idenė kolosale tė lirisė dhe tė mosnėnshtrimit tė kombit.

Fishta qe krijues i kalibrit tė madh

Vepra e tij ka pėrmasa tė cilat janė tė pakrahasueshme me shumė krijues tė tjerė shqiptarė.

Ai shkroi shumė dhe ėshtė mjeshtėr i vėrtetė i gjuhės shqipe.

Nė 1908 ai do tė ishte mis i Kongresit tė Manastirit, ku u vendos pėr alfabetin, qė pėrdorim dhe sot. Pettrota nė veprėn “Popolo, lingua e literature albaneze”, Palermo, 1931, faqe 335, ka thėnė se diskutimi i Fishtės nė Kongresin e Manastirit qe vendimtar dhe se “ai fitoi admirimin e tė tėrė tė pranishėmve”.

Mjafton vetėm kjo veprimtari kombėtare, qė emri i Fishtės tė pėrmendej nė histori.

Por mohuesit e tij xhuxhė, qėllimisht i mbyllnin sytė.

Sa qe gjallė vepra e Fishtės qe njė nga instrumentat kryesorė tė arsimit kombėtar. Fama e tij i kapėrceu shpejt kufijtė e Shqipėrisė. Ai u bė njė emėr i ndėrkombėtarizuar. Dhe kjo nuk u bė me anė tė marifeteve apo trukeve tė dyshimta tė publicitetit.

***

Norbert Jokli, njė nga albanologėt mė tė mėdhenj, flet pėr Fishtėn me admirim nė Enciklopedinė “Grosser Brockhaues”. Njė tjetėr albanolog, Maksimilian Lamberci qė do tė botonte nė gjermanisht kryeveprėn e Fishtės, qė nė vitin 1916 shkroi nė Vjenė fjalėt e mėposhtme: “Koha e ardhshme do tė dijė ta ēmojė mė mirė rėndėsinė e kėtij njeriu”. E.Stranik, gjithashtu pėrkthyes i Fishtės nė gjermanisht, mė 1922 do ta krahasonte Fishtėn me Tagorėn. Por, shumė tė rėndėsishme pėr mendimin eseistik shqiptar janė dy esetė e shkruara nga profesor Eqerem Ēabej dhe poeti Lasgush Poradeci pėr Fishtėn, fill mbas vdekjes sė tij. Pėr fat tė keq kėto dy ese kryevepra, modele tė analizave artistike dhe filologjike, nuk janė pėrmendur asnjėherė mė pas dhe nuk janė marrė nė konsideratė nga shkenca letrare shqiptare. Ripublikimi i tyre do tė ishte njė ndihmesė e kualifikuar, e klasit tė parė, pėr tė kuptuar figurėn e Gjergj Fishtės. Mendimet e Ēabejt dhe tė Poradecit janė mendime tė dy kolosėve tė kulturės. Ato nė vetvete janė mė autoritative dhe tė vėrteta sesa tėrė analizat e cekėta apo kualifikimet e politizuara.

***

Gjergj Fishta ėshtė autori i “Lahutės sė Malcisė”. Ėshtė e vėrtetė qė krijimi i njė eposi nė vargje mund tė dukej si diēka e vonuar, madje dhe e prapambetur krahasuar me letėrsinė e kultivuar apo dhe shpesh herė tė sofistikuar europiane.

Ėshtė gjithashtu e vėrtetė se kjo kryevepėr e Fishtės qėndron midis letėrsisė orale dhe letėrsisė profesionale. Por Fishta qe njė njeri qė nė mėnyrė origjinale diti tė bėjė njė sintezė qė ėshtė padyshim njė nga dėshmitė mė tė ēuditshme jo vetėm pėr shqiptarėt por edhe nė Ballkan e nė Europė.

“Lahuta e Malcisė”, ka njė skenar tipik homerik, nė tė ka arketipe tė stėrlashta qė lidhen me rrėnjė tė thella tė shekujve. Pse iu drejtua kėsaj forme poetike Fishta? Nė libra tė tjerė Fishta dėshmoi qė e njihte shkėlqyeshėm prozodinė e kultivuar, njihte sonetin dhe forma tė tjera tė poezisė europiane. Ai kishte dijeni tė shumanshme stilistike, ishte njohės i klasicizmit, por pa dyshim njihte edhe letėrsinė moderne qė dominoi sidomos dy dekadat e para tė shekullit 20-tė.

Qėllimi i Fishtės kur zgjodhi formėn adekuate tė eposit tė tij, ishte pėrtej aspiratave tė artit, pėrtej vetėm faktit tė njė vepre tė mirėfilltė letrare. Ai do tė krijonte kėshtu njė art qė qėllimisht e afroi me deklamimin ose mė saktė me kėngėt legjendare tė lahutės sė kombit tė tij pėr tė krijuar maksimumin e komunikimit me shqiptarėt pėr tė realizuar njė gjė qė rrallėkush nė histori ka mundur tė bėjė; vepra e tij tė mėsohej pėrmendėsh edhe nga analfabetėt. Po pse qe kaq e rėndėsishme kjo gjė? Kush ishte apeli imperative, klithma e tmerrshme qė shungullonte horizontet e kohės? Pėr tė kuptuar mesazhin e Gjergj Fishtės duhet kuptuar njė mesazh akoma mė i vjetėr, absolutisht njė nga mesazhet mė tė mėdha dhe mė tė gjatė tė kohėrave pėr shqiptarėt.

Ky mesazh buronte qė nė kohėrat antike, atėherė kur vėrshimi i fiseve sllave asimiloi shumė gjėra dhe nė kundėrpėrgjigje populli krijoi Eposin e Veriut, njė nga monumentet mė hijerėndė dhe tė pushtetshėm pėr imagjinatėn dhe vetėdijen e brezave. Asnjė popull nuk e ka patur si populli ynė rrezikun dhe mundėsinė e zhdukjes totale. Ėshtė e vėrtetė qė shqiptarėt mbijetuan, por ėshtė aq e vėrtetė qė ata nuk mbijetuan rastėsisht. Apeli i mbijetesės u trashėgua nga Eposi i Veriut i kreshnikėve tek epika fishtjane. U bė kėshtu si tė thuash njė lloj edicioni i dytė, por tashmė nga njė poet i vetėm, i cili ka origjinalitetin e tij dhe i popullarizoi bėmat e shqiptarėve me njė varg mė tė kapshėm: siē ishte vargu tetėrrokėsh.

***

Fishta e shkroi tė tėrė “Lahutėn e Malcisė” edhe pėr t’iu kundėrvėnė vitit 1913 qė bėri ndarjen fatale tė kombit. Pėr vitin 1913 ka protesta, dokumente, letra, artikuj tė atdhetarėve, tė cilėt nuk pranuan asnjėherė kėtė padrejtėsi. Por duhej njė vepėr unike, duhej mė saktė njė kryevepėr pėr t’iu kundėrvėnė kėsaj ndarjeje.

Fishta ėshtė i vetmi nė historinė e letėrsisė shqipe qė e bėri kėtė gjė nė llojin e vet, sipas mendėsisė shqiptare. Dhe pėr tė mos mbetur veprat dhe vargjet njė relike bibliotekash e formėsoi qėllimisht me atė prozodi qė ishte mė e kapshme, mė popullorja duke bėrė tė mundur qė tė ishte ēdo shqiptar pjesėtar njė koautor nė veprėn fishtjane.

Kėtu ėshtė sekreti pse mbijetoi Fishta!

Kėtu ėshtė thelbi i tij kombėtar i cili qėndron pėrtej jetės sė tij politike, pėrtej jetės sė tij letrare apo dhe fetare. Dhe njėkohėsisht ky pikėshikim bėn tė mundur qė tė shpjegohen edhe jetėt e tjera tė poetit.

Me tė drejtė njė dijetar bashkėkohės, veprėn e Fishtės e quajti “Syri ciklopik i vetėdijes sė kombit”. Nga kjo pikėpamje ajo ėshtė sot mė aktuale se kurrė. Madje, ajo pėrjeton njė aktualitet tė shumėfishuar, shumėherė mė tė fuqishėm sepse ėshtė nė sfondin plot ankth tė emergjencės historike, kur tė gjithė shqiptarėt kudo nė botė presin nga Konferenca e Hagės njė zgjidhje tė denjė pėr Europėn e emancipuar dhe tė kulturuar tė kėtij fundshekulli.

Orėt e maleve qė kanė kaq shumė vend dhe lėvizje nė vargjet e Fishtės janė valkiret alpine tė shqiptarizmit. Vargu i Fishtės ka vėrtet diēka oshėtuese, ai ėshtė vagnerian, ai ėshtė plot besim pėr kombin.

Karakteristik ėshtė pseudonimi i poetit Gegė Toska, i mbushur nga nėnkuptimet dhe mbikuptimet e unitetit tė kombit.

Ai u drejtohet figurave tė mėdha tė kujtesės kombėtare; “Surgite mortui”, (Ngrihuni tė vdekur).

Nė pikėpamje etike vepra e Fishtės ėshtė edhe njė lloj dualizmi zarathustrian i sė Mirės dhe sė Keqes, ku me tė Mirėn kuptohet Liria e shqiptarit dhe me tė Keqen mohimi i kėsaj Lirie.

Substanca etnike ėshtė guri filozofal i Fishtės me tė cilin ai transformon fjalėt dhe metaforat e tij nė qenie tė vėrteta tė pėrjetshme tė imagjinatės dhe tė historisė. Pėr Fishtėn illyrika gens metamorfizohet nga albanica gens dhe kėtu mund tė gjendet i tėrė universi i tij.

***

Latinėt thonin: “Poeta nacitur” poeti lind. Ėshtė e vėrtetė qė Fishta ėshtė njė poet qė nuk mund tė pėrsėdytet mė. Ai sot mė shumė se kurrė duhet tė vendoset drejt dhe saktė nė raportet midis shkrimtarėve dhe krijuesve tė tjerė tė mėdhenj tė gjuhės shqipe.

Njė kult i ri i tij ėshtė absolutisht i panevojshėm madje dhe i dėmshėm.

Ai kėrkon tė vihet nė atė vend qė i takon me meritė dhe jo mė shumė. Ai ėshtė nga ata krijues qė i mjaftojnė vetvetes. Njė kult i ri do tė ishte pasojė e njė politizimi tė ri ashtu siē qe mohimi i tij pasojė e njė politizimi absurd qė tashmė duhet ta quajmė pėrfundimisht tė kapėrcyer. Nga ana tjetėr edhe njė lloj skepticizmi i ri do tė qe gjithashtu njė retrograd politizues. Poeti qėndron si monument nė truallin e vet se ashtu siē ėshtė shprehur Lasgushi i madh se Gjergj Fishta ėshtė “shkėmb i tokės dhe shkėmb i shpirtit shqiptar”.

Po sa punė duhet – punė serioze e vėrtetė pėr tė bėrė pėrcjelljen e librave tė Fishtės tek brezat e rinj, tek tė gjithė, pėr tė bėrė botimet komplete tė kėsaj trashėgimie, qė janė Vademecum i shqiptarizmit!

***
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Duaje Siveten pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 14:34   #59
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 20,034
Thanks: 8,512
Thanked 7,419 Times in 4,761 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
ne kafe te madhe i ke nigju Coli?
Ledio, cka kam than ketu kan ken o gjana qe i kam kalu personalisht ose te vertetume prej njerzve qe e kan nJoft mire realitetin e jane mjaft te respektushem......
Ne kjofte se ti din dica ma shum ...urdhno shkrepe.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 13-06-2018 nė 14:40
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 18:38   #60
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,388
Thanks: 211
Thanked 485 Times in 316 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Cfar replike rofl

O plakush i paditur,o peshkakuder,o komunjar ti do ta vleresosh Gjergj Fishten...,shkruan si te ishe nen ndikimin e delirium tremens.
Me vie merzi te ulem te te shpullas,le te mirret me ty Cool_shqypja.
A c'me can shume koken!

Merru me temen, mos u merr me mua. Do me tregosh ti cfare te mendoj. Nese ke gje per te thene per leshin thuaje, nese s'ke mos na bej shume veri.

Do me tregosh ti mua, ke te vlersoj, ke te injoroj. Do ta puthesh... ik shko puthe atje e ka bustin, mua pse me can derrasat.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur