Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2018, 09:08   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 3,225
Thanks: 157
Thanked 976 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

90 pėrqind e vdekjeve nė Shqipėri shkaktohen nga shkaqe natyrore. Nė total nė vitin 2017, kanė ndėrruar jete 22 mijė e 232 shqiptarė. Ky numėr ėshtė mė i lartė se lindjet.

Peshėn mė tė madhe kėtu e mbajnė sėmundjet kronike tė zemrės dhe tumoret. Nga zemra vdesin mė shumė femrat ndėrsa nga tumoret janė meshkujt nė vend tė parė.

Sipas njė raporti tė publikuar nga Instituti i Statistikave mbi shkaqet e vdekjeve nė Shqipėri, 90.1 pėrqind e shqiptarėve vdesin pėr shkaqe natyrale, pra sėmundje tė ndryshme, 0.9 pėrqind kryejnė vetėvrasje dhe 2.1 pėrqind vdesin nė aksidente.

Nė vitin 2017, 11 mijė e 926 persona kanė vdekur pėr shkak tė sėmundjeve tė zemrės, me 2.5 pėrqind rritje nga njė vit mė parė dhe po me hapa kaq tė frikshėm, ėshtė rritur numri i personave qė kanė humbur jetėn pėr shkak tė tumoreve tė ndryshme, me 2.1 pėrqind.

Statistikat janė rritur ndjeshėm kur flitet pėr sėmundjet kockave dhe kyēeve, me rritje 42.3 pėrqind sėmundje tė frymėmarrjes, tė sistemit nervor apo sėmundje qė shfaqen nė periudhėn rreth lindjes.Nė klasifikimin e sėmundjeve, rezultojnė nė rėnie tė ndjeshme numri i vdekjeve nga sėmundje tė lėkurės, ndėrlikimet gjatė shtatzėnisė dhe lindjes, sėmundje infektive apo pėr shkak tė traumave e helmimeve. Grup-mosha mė e prekur nga sėmundjet e zemrės, me 84.8 pėrqind ėshtė ajo mes 50-80 vjeē por nga tumoret janė mė tė rrezikuar personat nga 40-49 vjeē, me 38.6 pėrqin tė numrit tė vdekjeve.

Nė 2017-ėn, numri mė i lartė i vdekjeve nga sėmundjet e zemrės ėshtė shėnuar nė Berat dhe Kukės, me mbi 60 pėrqind. Ndėrkohė nė Shkodėr ėshtė shėnuar numri mė i lartė i vdekjeve pėr shkak tė tumoreve. Nė Lezhė, numri mė i lartė i vdekjeve ėshtė shėnuar pėr shkak tė dėmtimeve traumatike dhe helmimeve.

Ndėrsa Elbasani ėshtė nė krye pėr numrin e vdekjeve nga simptoma e sėmundje tė papėrcaktuara mirė.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 09:50   #2
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,297
Thanks: 652
Thanked 1,180 Times in 705 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Normal nga zemra...

Une nuk jam mjek , por kam pershtypjen qe pjesa me e madhe e ktyre semundjeve te zemres vjen nga kultura dobet e ushqimit (obeziteti) dhe zero aktivitet fizik (shume pak sport).

Une dal 4-5 here ne jave vrap ne mengjes dhe i vetmi park ku ta jep kte mundesi mbushet pergjithesisht me mosha te treta , ka shume pak mosha te dyta qe merren me aktivitet fizik. Ka dhe palestra normal , por e pergjthshmja eshte qe shqiptaret nuk kane kulture qe t'merren me trupin e tyre!

Pastaj nqf se kalojme ke ushqimi , kemi byreqe me gjize e mish ne mengjes. Sufllaqe me vaj palme ose gjellra me mish gjithe yndyre per dreke dhe mos harrojme buken qe sna ndahet nga tavolina ne asnje vakt te dites. Dhe perfundimi eshte qe shqiptaret jane kthy fizikisht ne nje pikepyetje ? qe e sheh ne rruget e tiranes ose shqiperise me sy t'lire.

Trupi po pat kolestorol te larte rrit presionin e gjakut qe furnizon zemren, dhe zemra po smori mjaftueshem gjak sjell pasoja fatale. Nejse
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 10:01   #3
Jolene
Away
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Posts: 14,463
Thanks: 5,066
Thanked 6,235 Times in 2,950 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 637
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Rinia ka zgjedhur operacionet plastike per te jetuar shendetshem lol
Shkojne ne palester vetem per selfie.

Jam dakort me pjesen e ushqimit, shto dhe rakine qe i griu nga mushkerite duke e pire ne esull.
__________________
a wolf will never be a pet
Jolene nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Jolene pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 11:08   #4
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,974
Thanks: 299
Thanked 296 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Duhet tė hanė mė shumė mish e ushqime tė shpejta qė tė shpėtojnė nga sėmundjet e zemrės
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 11:23   #5
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,015
Thanks: 1,346
Thanked 1,883 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Rinia ka zgjedhur operacionet plastike per te jetuar shendetshem lol
Shkojne ne palester vetem per selfie.

Jam dakort me pjesen e ushqimit, shto dhe rakine qe i griu nga mushkerite duke e pire ne esull.
Dhe jo vetem;- por pijet me ngjyre jane ato qe po ju shkaktojne deme te pallogaritshme shendetit tone, nese per rakine perdoren disa metoda per te patur prodhim te bollshem si perdorimi i sheqerit, alkolit, etj etj , per pijet alkolike qe prodhohen nga l'aquila ne autostrade tr- drr jane shume me te demshme per shkak te perdorimit te kimikateve te ndryshme qe perdorin per te kopjuar markat e fuqishme te botes.
Shto ketu mallrat e importit qe jane mbeturinat e EU, shto ketu perdorimin e pesticideve te ndaluara qe perdoren ne bujqesi dhe blektori.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 13-06-2018 nė 11:41
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i par pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 13:44   #6
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,580
Thanks: 1,179
Thanked 6,881 Times in 3,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 224
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Nuk e kuptoj pse nuk ecin ne kembe. Te kisha qene atje ne kembe do shkoja ne pune. Dhe kjo exercise eshte. Te mban ne forme. Po kjo puna e tumorit, ska shume qe vdiq nje I njohuri im. Brenda 6 muajsh vdiq.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 13:54   #7
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 15 Times in 13 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

..vdekjet nga zemra tregojne per nje rendese te linjes ne qender, apo linjes energjitke kryesore, arteries se shqiperise, per shkak te mbipopullimit dhe infrastruktures se kaeqe, keq shperndarjes se qenieve njesi(+realitet) ne lidhjet e tyre paralele, familjare apo seri(shoqerore). kurse tumoret tregojne per keq ushqyerje apo plasje ne siperfaqje te ushqimeve te ndyra qe jane ngrene me pare nga brezat!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 14:07   #8
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,384 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Eshte me shume meraku qe po i vret shqiptaret. Ky brez qe po perballet me infrakte zemre eshte mese e kuptueshme ngaqe jane rritur me siguri familiare ne komunizem dhe sistemi i ri duke rrit femij i keput nga stresi pa siguri jetese dy jave.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 14:09   #9
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,580
Thanks: 1,179
Thanked 6,881 Times in 3,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 224
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Eshte me shume meraku qe po i vret shqiptaret. Ky brez qe po perballet me infrakte zemre eshte mese e kuptueshme ngaqe jane rritur me siguri familiare ne komunizem dhe sistemi i ri duke rrit femij i keput nga stresi pa siguri jetese dy jave.
Lol..............
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 14:15   #10
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 33,151
Thanks: 14,134
Thanked 17,633 Times in 6,946 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 409
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Normal nga zemra...

Une nuk jam mjek , por kam pershtypjen qe pjesa me e madhe e ktyre semundjeve te zemres vjen nga kultura dobet e ushqimit (obeziteti) dhe zero aktivitet fizik (shume pak sport).

Une dal 4-5 here ne jave vrap ne mengjes dhe i vetmi park ku ta jep kte mundesi mbushet pergjithesisht me mosha te treta , ka shume pak mosha te dyta qe merren me aktivitet fizik. Ka dhe palestra normal , por e pergjthshmja eshte qe shqiptaret nuk kane kulture qe t'merren me trupin e tyre!

Pastaj nqf se kalojme ke ushqimi , kemi byreqe me gjize e mish ne mengjes. Sufllaqe me vaj palme ose gjellra me mish gjithe yndyre per dreke dhe mos harrojme buken qe sna ndahet nga tavolina ne asnje vakt te dites. Dhe perfundimi eshte qe shqiptaret jane kthy fizikisht ne nje pikepyetje ? qe e sheh ne rruget e tiranes ose shqiperise me sy t'lire.

Trupi po pat kolestorol te larte rrit presionin e gjakut qe furnizon zemren, dhe zemra po smori mjaftueshem gjak sjell pasoja fatale. Nejse
Nuk indikon vetem ushqimi, por dhe pija, tek meshkujt sidomos qe mund te ken dilated cardiomyopathy nga pija e alkoholit qe e kan te perditshem. Pastaj tek femrat, qe jan ne rrezik per “silent heart attack”, konfuzojn mungesen e energjise pershbull si nje indikator te moshes kur mumd te jet faktor te semundjes te zemres. Shqiptaret urrejn tr shkojn tek doktori dhe vetem ne momente kritike mendojn te kontrollohen, dhe fatkeqsisht eshte shume vone per disa.
__________________
“Don’t look for society to give you permission to be yourself.”
-Steve Maraboli
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Rexhina pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 14:34   #11
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 3,768
Thanks: 4,780
Thanked 1,384 Times in 758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bad_Teacher Shiko postimin
Lol..............
Nuk eshte shaka. Brezat qe po vdesin ne shqiperi dita dites jane nga mosha 50-60, kto jane brezat qe jane gatuar komplet me siguri psikologjike familjare “financiare” ne komunizem, qofshin koperativista apo pune shteti ky brez ka pesuar shume ndryshime te veshtira prandaj edhe zemra po i len. Imagjino per nje sekond; ky brez jan rrit me nje garanci familjare financiare dhe morale tani shikojn vajzat duke nderru dashnor pa martese a fejese, te deshperuar financiarisht dhe moralisht, kto njerz jane me fat qe i mbyt infrakti i zemres nga nje ane sepse po ta shikojm gjendjen e ture hollesisht kto jane brezi qe po kalojn memonetet me te veshtira emocionale ne evrope sot.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 14:59   #12
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 11,580
Thanks: 1,179
Thanked 6,881 Times in 3,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 224
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Nuk eshte shaka. Brezat qe po vdesin ne shqiperi dita dites jane nga mosha 50-60, kto jane brezat qe jane gatuar komplet me siguri psikologjike familjare “financiare” ne komunizem, qofshin koperativista apo pune shteti ky brez ka pesuar shume ndryshime te veshtira prandaj edhe zemra po i len. Imagjino per nje sekond; ky brez jan rrit me nje garanci familjare financiare dhe morale tani shikojn vajzat duke nderru dashnor pa martese a fejese, te deshperuar financiarisht dhe moralisht, kto njerz jane me fat qe i mbyt infrakti i zemres nga nje ane sepse po ta shikojm gjendjen e ture hollesisht kto jane brezi qe po kalojn memonetet me te veshtira emocionale ne evrope sot.
U r funny!!! Vdiska njeriu tak fak se ska siguri financiare. E ku? Ne Shq, qe u rri sahati 12. probleme zemre ka gjithe bota. Vetem se bota I parandalon me vizita te shpeshta te doc. plus ‘dieta’ ushqimore e alkoholore le shume per te deshiruar.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 15:14   #13
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 4,015
Thanks: 1,346
Thanked 1,883 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
par i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėmpar i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Dhe dicka tjeter qe nuk kisha shume kohe te shkruaja eshte 0.9% u vetevrasjeve, kjo tregon shkallen e larte te depresionit ne mbare vendin.
Shqiptaret kane qene me te varfer ekonomikisht ne familjet e tyre por nuk kishte nivel te tille vetevrasjesh.
Shqiperia eshte nje vend i ngrohet me shume diell dhe te mira natyrore per tu patur zili nga veriu i EU por sic duket me depresive se keta te fundit.
A ka institucione shteterore qe i vene re keta statistika negative te shoqerise?
Absolutisht qe nuk ju ben pershtypje fare, more fare dicka e tille.
Nje histori e denje per filmat horror ka ndodhur ne Diber para ca ditesh, dhe meqe mu dha rasti po e shkruaj ketu.
Dy te moshuar qe jetonin me te ardhurat e nxjerra nga nje motel qe perdorej ne kohen e lligjave kishin te birin ne Angli dhe menduan ta risjellin ne Shqiperi sepse nuk ndihej mire dhe po kurohej per probleme te theksuara depresive atje.
Dalin e presin ne Tirane dhe pa arritur ne Milot emigranti e zbret nga makina te atin me arsyen se nuk e njeh por i ati insiston dhe hyp perseri ne makine per tu kthyer ne Diber.
Nuk kaluan shume dite dhe emigranti ekzekuton te dy prinderit dhe nese do gjente te motren 12 vjecare ne shkolle ndoshta do kishte patur te njejtin fat si prinderit.

A eshte Shqiperia ne depresion ekonomik apo shendetsor do ishte pyetja qe mund te shtrohet?
Une mendoj qe te dyja shkojne paralel per te mos u ndare njera me tjetren.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga par : 13-06-2018 nė 15:30
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 15:18   #14
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 12,211
Thanks: 9,646
Thanked 6,177 Times in 3,518 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

https://exit.al/en/2017/07/20/tirana...ty-of-albania/
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 15:21   #15
Hawk
V.I.P
 
Avatari i Hawk
 
Data e antarėsimit: Nov 2014
Posts: 5,853
Thanks: 2,241
Thanked 2,108 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
Hawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėmHawk i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Kjo puna e tumoreve eshte nje gje per te u shqetesuar shume.

Jemi vend afer Mesdheut, kemi peme dhe perime me kualitet shume me te mire se sa mundesh me i gjet ato te importuara ne Perendim, 100 here me te mira, dhe prap i shef tu ngrene fast food ne 2 te nates.
__________________
Remember, today is the tomorrow you thought about yesterday.
Hawk nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Hawk pėlqehet nga
i vjetėr 13-06-2018, 15:25   #16
Performer
Golden Light
 
Avatari i Performer
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 12,211
Thanks: 9,646
Thanked 6,177 Times in 3,518 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

nese ajeri eshte I ndotur , I ndikon dhe ujit dhe tokes e ushqimeve qe rriten aty … gjithsesi kulturua e te ngrenit nuk eshte I vetmi faktor ,,,,
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2018, 16:15   #17
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 7,562
Thanks: 3,137
Thanked 3,378 Times in 2,278 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqiptarėt po vdesin mė shumė, shumica nga zemra dhe tumore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jolene Shiko postimin
Rinia ka zgjedhur operacionet plastike per te jetuar shendetshem lol
Shkojne ne palester vetem per selfie.

Jam dakort me pjesen e ushqimit, shto dhe rakine qe i griu nga mushkerite duke e pire ne esull.
me pjesen e rakise vetem nuk jam dakord, se me nje raki ne esull, te shikosh ata mikrrobat duke ikur sikur pa koke ndryshe i djeg John Walkera ke ta ze dhe i del perpara
__________________
...fly, fly, fly my Butterfly !
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Pirati pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur