Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Agnosticist & Ateist

Agnosticist & Ateist Nje zonė e dedikuar pėr ata qė nuk besojnė nė fuqitė e mbinatyrshme. Tė gjithė janė tė mirėpritur, pasi "Ne jemi tė tėrė ateistė pėr shumicėn e Perėndive qė shoqeritė e ndryshme kanė besuar gjatė historisė. Disa prej nesh kanė njė Perendi mė shumė nė atė listė." - Richard Dawkins

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-09-2015, 14:30   #41
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Lėri dėnglat dhe ironirat se nuk tė shkojnė me mua. Mos eja mė kėtu pėr tė postuar njė rrjesht, duke pretenduar se e fundose Epikurin. Edhe ai rrjesht qė postove ishte i pakuptimtė !! Nuk e paskam ditur se Epikuri paska qėn idiot -thotė- . Ta dinte Epikuri se do ta lexoje ti dhe shumė si puna jote, as qė do t'i kishte vajtur nė mėndje qė tė ideonte diēka tė tillė pėr ta lexuar disa mikrobe virus-shpėrndarse. Prandaj plako, ose shpreh mendim tė detajuar duke e kundėrshtuar apo mbrojtur tezėn e ngritur, ose thyej qafėn te strofulla jote e injorancės fetare.
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2015, 15:20   #42
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,881
Thanks: 756
Thanked 461 Times in 276 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

*

Sigurisht qe te ka prekur ty mendimi im per teorine e Epikurcit per arsye se as ti e as Epikuraci nuk e njohin evolucionin.


Ata te cilet e njohin evolucionin e dijne se ne bote ekziston fryma dhe materia. Materia (e keqja) duhet te luftohet nga njeriu (e jo nga Zoti) ne menyre qe te krijohet fryme, gjgjs te perfrymerohet materia.

Nese Zoti do ta largonte te keqen (materien) ty, atehere cfare te duhet jeta?Jeta pa evolucion? Ti me Epikuracin dhe shoket e tu kerkoni qe Dikush t'ua servoje ne pjate te gjitha te mirat kurse ju te jetoni si krimba parazite.

Ja ky ishte njeri nder variantet qe ju nuk jeni ne gjendje per t'i kuptuar, apo jo?

E kam perseritur disa here: Njeriu eshte piketakimi i frymes dhe materies. Detyre e njeriut eshte te ngadhnjeje mmbi materien, ne menyre qe te mund te perparoje, zhvillohet, evoluoje.... Ndryshe nuk evoluon dot njeriu.... Njeriu nuk eshte krijuar per te jetuar si parazit dhe grire pordhe me "fillozofira" te cilat nuk i kupton dot as vete madje dhe krenohet me gjithe ate grumbull te madh injorance qe mban mbi supet e veta.


Edhe nje here:

Materia = E keqja
Fryma = E mira


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2015, 15:27   #43
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Epikuri formuloi filozofine e tij bazuar ne mesimet e shtylles se arte/smeralde te Thoth-i. Ne se quhet Thot, zbuluesi i astronominse, arkitekti i devijimit te Nilit per te krijuar pjellorine e Egjiptit te ulet, zbuluesi i germave etj, nje idiot, nuk e di te te cilit nivel do te konsideroheshin qeniet e tjera.

Epikuri eshte Kukesi i sotem, ne mos gabohem.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2015, 15:29   #44
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,965
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Po vrisja mėndjen a ėshtė ky shkrimi i tė madhit, i tė pakrahasueshmit, filozofit dhe shkenctarit Norēa.li ?!!!

O Zot, ky qėnka i tėri, i ndėrtuar prej materies sė keqe dhe shpirtit tė mirė.
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-06-2018, 12:02   #45
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

..nuk mund te kete materie te keqe dhe shpirt te mire kurse materie te mire dhe shpirt te keq ka gjithnje ne lartesi, aty ku duken me mire!
Zoti eshte djalli i historise se tyre qe kerkonin por nuk kane fakte, nuk kane force nuk kane rruge, frymemarrje tjeter!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2019, 05:56   #46
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

https://www.forum-al.com/showpost.ph...78&postcount=4magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 04:29   #47
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 458
Thanks: 81
Thanked 76 Times in 60 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga J-W Shiko postimin
"Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?"

— Epikuri
Ne fillim duhet te kuptojme a ekziston 'e keqja' ? Dhe mbasi te kemi kuptuar; edhe i kemi dhene pergjigje gjithashtu.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga luleshtrydhe : 03-05-2019 nė 04:35
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2019, 04:56   #48
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 193
Thanks: 269
Thanked 80 Times in 59 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

E keqja dhe e mira nuk ekzistojnė, ato janė pasoja tė veprimeve
tona, ėshtė zgjedhje e jona. Ato janė gjithmonė nė dyluftim,
dhe ndonjėherė nuk fiton asnjėra, por mbetet remi si nė lojėn
e shahut.

- Alkooli nė shishe nuk i bėn dėm askujt. Po e pive tė bėn dėm, po
e pėrdore nė medicinė, shpėton jetė...

- Zjarri, po ju afrove sa duhet tė ngroh, po e teprove tė djeg...
ricky_ch ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 20:39   #49
Darli
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 37
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Darli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Epikuri e ka fjalen per zotin e vertete. Ai nuk eshte qenje por ligji i drejtesise ne univers. Edhe pse zotat murosnin shume qenje per te pushtuar kete ligj ata nuk munden. Drejtesia nuk eshte e mire dhe nuk prodhon kurre te keqe por injoranca e qenjes nuk e kupton ate. Ajo prodhon gjithnje nje gjendje zero pozitive ose quasi asgje eshte qenja qe guxoi te egzistoje qe duhet ta coje perpara ndersa rritet si qenje ose ndryshe shkaterron veten duke u kthyer ne zero pozitive ose asgje.
Darli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-08-2019, 23:29   #50
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 809
Thanks: 40
Thanked 302 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga J-W Shiko postimin
"Ose zoti do ta ndalojė tė keqen, por nuk mundet; Ose mundet, por nuk do; Ose as nuk mundet dhe as nuk do. N.q.s. do, por nuk mundet, atėherė ėshtė i pazot. N.q.s. mundet, por nuk do, atėherė ėshtė dashakeq. Por n.q.s. zoti edhe mundet edhe do ta ndalojė tė keqen, atėherė nga vjen e keqja nė kėtė botė?"

— Epikuri
e keqja njerezore nuk eshte e njejte se si e koncepton te keqen Zoti... une kshu e kuptoj nga vetja ime mua per ai... shenjen e barazise e ka cpikur umanoidi
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 12:23   #51
dallas
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 38
Thanks: 6
Thanked 20 Times in 15 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
dallas ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Teoria e Epikurit pret pergjigje prej shekujsh nga besimtaret

Mesa duket besimtaret jane truthare qe nuk japin pergjigje prej shekujsh. E kane te shkruar ne bibel dhe kuran. Zoti krijoi te keqen.
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur