Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Zona Humoristike

Zona Humoristike Te qeshim sėbashku: barsaleta dhe humor!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-03-2019, 14:28   #861
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,308
Thanks: 2,330
Thanked 2,023 Times in 747 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ajzberg Shiko postimin
Alkoliste vetmitar nuk ka ,te tere jane sociale virtuale te shoqerueshem per te pire e gote bosh.
...jo ajzberg , gabim je , bile bash gotat te mbushara i kemi
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga busavata : 12-03-2019 nė 14:30
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i busavata pėlqehet nga
i vjetėr 12-03-2019, 16:55   #862
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,023
Thanks: 13,340
Thanked 11,746 Times in 7,269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 625
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Sa mė shumė birrė, aq mė pak probleme shėndetėsore

Studimi i fundit tregon qė birra ka tė njėjtat pėrfitime shėndetėsore sikurse vera, e cila njihet pėr vetitė e saja parandaluese tė koagulimit tė gjakut dhe pėrmbajtjes sė sasisė sė lartė tė antioksidantėve.

Njė studim i bėrė me 18.000 tė rritur, ka rezultuar qė njerėzit tė cilėt pinė herė pas herė njė gotė verė apo birrė janė mė pak tė prekur nga sėmundjet sesa ata tė cilėt nuk pinė.

Katėr nė nėntė persona tė cilėt nuk pijnė alkool, deklaruan se kanė probleme shėndetėsore, kurse vetėm njė nė katėr persona tė cilėt pijnė alkool kanė deklaruar qė kanė probleme shėndetėsore. Ēka ėshtė interesant tė ceket nga ky studim ėshtė, se edhe njerėzit tė cilėt abuzojnė me alkool nuk shfaqin probleme shėndetėsore nė krahasim me ata tė cilėt nuk konsumojnė.

Studimi i publikuar nė Revistėn e Epidemiologjisė dhe Shėndetit Publik, gjithashtu potencoi qė gjatė njė hulumtimi nuk vėrejtėn dallime nė mes personave qė pėrdorin verėn dhe atyre qė pėrdorin birrėn. Kjo tregon qė tė konsumosh njė gotė birrė ka tė njėjtat efekte sikurse tė konsumosh njė gotė verė – shkruan DailyMail.

“Sa mė e lartė sasia e alkoolit tė konsumuar, aq mė I ulėt rreziku nga problemet me shėndetin”, tha Fernando Rodrigues – udhėheqės i kėtyre studimeve.

Studimet e mėparshme kanė treguar qė birra ėshtė e pasur me vitaminė B6, e cila njihet pėr inhibimin e prodhimit tė homocistinės- njė substancė kimikale qė shkakton sėmundjet e zemrės. Njė studim tjetėr tregoi qė personat tė cilėt nuk konsumojnė alkool janė tre herė mė tė rrezikuar nga gripi nė krahasim me ata tė cilėt konsumojnė.

Hulumtuesit besojnė qė birra, vera dhe pijet tjera alkoolike bllokojnė mekanzimat anti-inflamatorė qė shkaktojnė rrjedhjen e hundėve dhe kullimin e syve. Departamenti I Shėndetit tregon qė konsumi normal I pijeve alkoolike gjatė njė jave ėshtė 28 gota pėr meshkujt, dhe 21 pėr femrat.

Kohėve tė fundit ėshtė vėrejtur qė njerėzit kanė filluar tė heqin dorė nga pijet alkoolike, duke pretenduar qė tė pėrmirėsojnė shėndetin e tyre dhe tė shmangin problemet shėndetėsore qė alkooli mund tė sjellė. 20 Vite mė parė pėrqindja e tė rinjve tė cilėt nuk konsumojnė alkool ishte 7%, ndėrsa vitin e kaluar kjo pėrqindje u rrit nė 12%.

l.h/ dita
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 21:34   #863
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 13,393
Thanks: 525
Thanked 731 Times in 554 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

O shoku malli mir nuk ka nevoj per reklam.Pse nuk i bohet reklam rakis?Se osht si puna Benzit.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 12:19   #864
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 22,453
Thanks: 9,285
Thanked 8,183 Times in 5,231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Prandaj ka dal llafi qi: Rrakia te ben me rrotaaaa........
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 12:42   #865
Leaf
Super Moderator
 
Avatari i Leaf
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 12,715
Thanks: 4,902
Thanked 10,165 Times in 3,418 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Leaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėmLeaf i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Prandaj ka dal llafi qi: Rrakia te ben me rrotaaaa........
Rakia eshte me nje r shoku Ropi
__________________
Follow Your Joy
Leaf nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 12:51   #866
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 13,393
Thanks: 525
Thanked 731 Times in 554 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Keto te mesojne edhe si me e pi rakine mo vlla!Ne vertet duam barazi gjinore po jo deri ketu..
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 13:04   #867
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 22,453
Thanks: 9,285
Thanked 8,183 Times in 5,231 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 430
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Me nje "r" e shqiptojne ata qe e afrojne ne buze dhe shtrembereojne fitiren.....dhe bejne sikur kaperdine nje gulc duke kamufluar me gjuhe ndricimin e buzevet.
Ata qe e llafosin me dy "rr", pasi e rrekllejne ne eks, i fusin edhe nje "ahhhhhhh" nga kenaqsia.
__________________
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 14:35   #868
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 45,023
Thanks: 13,340
Thanked 11,746 Times in 7,269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 625
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Keto te mesojne edhe si me e pi rakine mo vlla!Ne vertet duam barazi gjinore po jo deri ketu..
Ka gra qė tė thekin nė raki po si duket s'paske rastisur ndonjėherė ti shoku_tankist.
Kam parė njėher Makbule Ēeēon unė qė palosi jo njė po disa burra qė e mbanin veten si pijetar.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Akrepi pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 15:31   #869
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 13,393
Thanks: 525
Thanked 731 Times in 554 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shoqata e alkolisteve anonime.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Ka gra qė tė thekin nė raki po si duket s'paske rastisur ndonjėherė ti shoku_tankist.
Kam parė njėher Makbule Ēeēon unė qė palosi jo njė po disa burra qė e mbanin veten si pijetar.
Nuk i palosi makbulja,i palosi autoriteti.Ja ku e deklaroj ketu publikisht.Ne momentin e pare qe nje grua do me hedhe tuc ne dolli,une do e le rakine...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur