Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-03-2019, 21:19   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,735
Thanks: 5,281
Thanked 2,557 Times in 1,056 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Ditėn e sotme, parlamenti britanik ka refuzuar daljen e Britanisė nga Bashkimi Evropian pa njė pakt.

Parlamenti ka votuar me 312 vota nė tė mirė tė daljes sė Britanisė me marrėveshje nė krahasim me 308 kundėr.

Kujtojmė kėtu se Britania ishte planifikuar tė largohej nga BE-ja mė 29 mars tė kėtij viti, por tani ekziston dilema nėse njė gjė e tillė do tė ndodhė.

Vendimi pėr Brexit ka ardhur pasi 52 pėr qind e votuesve kanė votuar pėr dalje tė Britanisė nga BE-ja nė krahasim me 48 pėr qind qė kanė kundėrshtuar atė, nė referendumin e mbajtur mė 2016.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 21:43   #2
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,040
Thanks: 5,322
Thanked 1,522 Times in 828 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 85
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Nuk do dalin, jane penduar diten tjeter mbas referendumit.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 21:44   #3
Edvin83
Mjedisor
 
Avatari i Edvin83
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Vendndodhja: Shkodėr
Posts: 3,986
Thanks: 304
Thanked 306 Times in 221 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Edvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarėEdvin83 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Nuk duan tė rrinė, por as nuk duan tė dalin. Paradoks universal.
Edvin83 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 21:58   #4
Baki
Anėtar
 
Avatari i Baki
 
Data e antarėsimit: Feb 2019
Posts: 91
Thanks: 27
Thanked 33 Times in 26 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 4
Baki ėshtė vėrtetė talentėBaki ėshtė vėrtetė talentėBaki ėshtė vėrtetė talentėBaki ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Ishalla nuk dalin
Baki nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2019, 22:12   #5
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 22,320
Thanks: 6,196
Thanked 7,293 Times in 4,690 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 333
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edvin83 Shiko postimin
Nuk duan tė rrinė, por as nuk duan tė dalin. Paradoks universal.
people albanese ka nje shprehje.. as me iq as me shlo
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 13-03-2019, 23:01   #6
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,368
Thanks: 683
Thanked 1,249 Times in 736 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

E gjithe lufta eshte per nje marreveshje te mire tregtare. Per momentin eshte free trade , ndersa me nje marreveshje ose pa marreveshje fare futen ne fuqi taksat doganore , dhe anglezit do i kushtojne me shtrenjte pothujse gjithcka , duke fillu nga ushqimet , makinat , elektro shtepiaket ..etj.

Ekspertet e midhjes thone ne nje plan afatgjate 30-40 vjecar Britania do kete mireqenie dhe ekonomi shume me tforte se vendet e BE , por 10-15 vitet e para do jene te veshtira , a thu se njerzit kane 2 jete qe njera tu shkoje dem
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i AAO pėlqehet nga
i vjetėr 19-03-2019, 19:02   #7
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,307
Thanks: 10
Thanked 154 Times in 128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

do ishte me interes nje referendum tjeter vitin qe vjen, 2020
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2019, 19:26   #8
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,389
Thanks: 7,313
Thanked 5,898 Times in 2,483 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 167
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Per te dalur po se po. Por do te ishte me mire me marreveshje.

Britania e Madhe nuk eshte republike banane. Vox populi ketu ka peshen me te rende.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Socio pėlqehet nga
i vjetėr 19-03-2019, 20:08   #9
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 3,494
Thanks: 856
Thanked 1,426 Times in 817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 60
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Per te dalur po se po. Por do te ishte me mire me marreveshje.

Britania e Madhe nuk eshte republike banane. Vox populi ketu ka peshen me te rende.
Kėtė e them dhe unė, britanikėt e shohin se europa e sotme nuk ėshtė as mish as peshk.
Unė kam pėrshtypjen se europa e sheh si njė peshė hijen Amerikane.... dhe po i hedh sytė Rusisė
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2019, 20:18   #10
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,307
Thanks: 10
Thanked 154 Times in 128 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

shume britanik jane penduar per daljen, keshtu qe e meritojne nje referendum te dyte, kuptohet pas zgjedhjeve parlamentare.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2019, 20:38   #11
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,368
Thanks: 683
Thanked 1,249 Times in 736 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 126
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

S'mund t'behen lojera me referendume sa her tu teket anglezve. Megjithse ato idete i kane te qarta , sepse nuk ngelem ne forumistat ti gjykojme.

Nje dalje me marreveshje nenkupton ti paguash evropes 36 miliard pound in advance , lek te cilat dalin direkt nga taksapaguesit britanik.

Nje dalje pa marreveshje shmang detyrimet e pagesave , por rregullat e lojes i kane evropianet ne dore ti ndryshojne , taksat doganore , importet , eksportet , levizja e lire , investimet ..etj.

Poundi e sigurte qe do kete zhvlersim te menjehershem , nqf se para brexit 1 gbp shkonte deri ne 1,76 usd , tani ka rene ne 1,30 , dhe nese ka dalje pa marreveshje mund te zhvlersohet deri ne 1,15 , dhe kjo pastaj krijon panik tek investitoret , paniku perkthehet ne krize ekonomike dhe kriza ekonomike sjell recesion ..e kshu me rradhe.
__________________
Always Loud & Always Proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2019, 15:39   #12
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,737
Thanks: 1,034
Thanked 1,657 Times in 868 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Parlamenti britanik refuzon daljen nga Bashkimi Evropian

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
S'mund t'behen lojera me referendume sa her tu teket anglezve. Megjithse ato idete i kane te qarta , sepse nuk ngelem ne forumistat ti gjykojme.

Nje dalje me marreveshje nenkupton ti paguash evropes 36 miliard pound in advance , lek te cilat dalin direkt nga taksapaguesit britanik.

Nje dalje pa marreveshje shmang detyrimet e pagesave , por rregullat e lojes i kane evropianet ne dore ti ndryshojne , taksat doganore , importet , eksportet , levizja e lire , investimet ..etj.

Poundi e sigurte qe do kete zhvlersim te menjehershem , nqf se para brexit 1 gbp shkonte deri ne 1,76 usd , tani ka rene ne 1,30 , dhe nese ka dalje pa marreveshje mund te zhvlersohet deri ne 1,15 , dhe kjo pastaj krijon panik tek investitoret , paniku perkthehet ne krize ekonomike dhe kriza ekonomike sjell recesion ..e kshu me rradhe.
Anglezėt kan bėrė lojra me fatet e dhjetra popujve pėr shekuj sa herė tė ju teket. Anglezėt bėjnė atė qė ėshtė mė mirė pėr anglezėt dhe vetėm atė.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur