Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-08-2014, 19:09   #21
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Ne, Populli i Shqipėrisė, krenarė dhe tė vetėdijshėm pėr historinė tonė, me pėrgjegjėsi pėr tė ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera tė tjera universale..."
Vetedija jone historike nuk fillon me zotin abrahamik.
Kushtetute pulash.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 12:11   #22
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga unreal Shiko postimin
Vetedija jone historike nuk fillon me zotin abrahamik.
Kushtetute pulash.
Aty nuk e "perkufizon" Zotin me besimet abrahamike, ndaj komenti eshte i pavend.

Per kushtetuten, me sa i shoh pjestaret e forumit, mund te jene nje numer i kufizuar qe mund te komentojne e te japin mendime.

Por si gjithmone, specialistat per gjithshka behen edhe konstitucionalista.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 14:12   #23
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Ky zoti n'kushtetuten shqiptare eshte i njejti zot si ky n'dollarin amerikan (in god we trust).
Nqse nuk eshte,atehere ti si njohes i kushtetutes dhe interpretues i saje, na hidh pak drite mbi kete "perkufizim".

Pse duhet te figuron zoti aty?
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 15:05   #24
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga unreal Shiko postimin
Ky zoti n'kushtetuten shqiptare eshte i njejti zot si ky n'dollarin amerikan (in god we trust).
Nqse nuk eshte,atehere ti si njohes i kushtetutes dhe interpretues i saje, na hidh pak drite mbi kete "perkufizim".

Pse duhet te figuron zoti aty?
Kujdes te lutem, mos i kalo caqet. Une nuk jam, dhe nuk thashe se jam njohes apo interpretues i Kushtetutes, ndonse kam njohuri juridike.

Me duket se ti po mundohesh te hedhesh drite mbi perkufizimin e Perendise, Krijuesit, duke u shprehur se "Vetedija jone historike nuk fillon me zotin abrahamik' (ne postimin e meparshem), ndersa tani po thua se "Pse duhet te figuron zoti aty?".

Nje gje eshte e qarte per mua (dhe per ata qe besojne): Perendia/Krijuesi eshte Ai qe ekziston, dua apo s'dua une, ti, apo kushdo qofte - gjithkush/gjithshka tjeter eshte e perkohshme, temporale.

Zoti per ty mund te jete mos-besimi ne Zot!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 15:22   #25
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Nje gje eshte e qarte per mua (dhe per ata qe besojne): Perendia/Krijuesi eshte Ai qe ekziston, dua apo s'dua une, ti, apo kushdo qofte - gjithkush/gjithshka tjeter eshte e perkohshme, temporale.
hahahaha
Ti djalo qe flet me kaq siguri per zotin,konkuro per cmimin Nobel.

Shqiperia dhe Kosova (krijesa pa kurrizore) bejne kopje nga evangjelistat amerikan.Zoti duhet te vihet edhe mbi letren e wc-se.
Ai egziston dhe pike.

Nuk eshte vetem zoti kontradiktor ne kete kushtetute po ka edhe pika tjera me te rendesishme,si p.sh kombi dhe teresia territoriale.
Lexoje me vemendje.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 16:28   #26
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,330
Thanks: 362
Thanked 658 Times in 478 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga unreal Shiko postimin
hahahaha
...
Nuk eshte vetem zoti kontradiktor ne kete kushtetute po ka edhe pika tjera me te rendesishme,si p.sh kombi dhe teresia territoriale.
Lexoje me vemendje.
Problemin e Zotit ti e zgjidhe - ato pikat e tjera kontradiktore do ti lexoj me vemendje.

E keqja eshte se ti nuk je i vetmi kokrradiktor.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2014, 18:24   #27
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

kokrradiktor!?
Flmd shume

Kenaqu me kushtetuten dhe perpiluesit e saje qe bejne ligje si ky: 20 vjet burgim nqse lufton ne Siri,dhe 5 deri ne 10 vjet burgim nqse cenon integritetin teritorial te shtetit Albaxhunglash.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-08-2014, 00:18   #28
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 262 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga unreal Shiko postimin
kokrradiktor!?
Flmd shume

Kenaqu me kushtetuten dhe perpiluesit e saje qe bejne ligje si ky: 20 vjet burgim nqse lufton ne Siri,dhe 5 deri ne 10 vjet burgim nqse cenon integritetin teritorial te shtetit Albaxhunglash.
3. Asnjė forcė e huaj ushtarake nuk mund tė vendoset dhe as tė kalojė nė territorin shqiptar, si dhe asnjė forcė ushtarake shqiptare nuk mund tė dėrgohet jashtė, pėrveēse me njė ligj tė miratuar me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2016, 19:40   #29
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,052
Thanks: 2,033
Thanked 2,949 Times in 1,643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

Petrit Fusha, gazetari: Ja 5 dosjet e hapura pėr kryebashkiakun ... pse
Nga Flamur Vezaj Nė foton e publikuar nga portali "Citynews", ku duket qartė Lali Eri me shefin e akuzės sė Tiranės, prokurorin Petrit Fusha, i cili ka 5 dosje (qė dihen) tė hapura pėr kreun e Bashkisė, Erion Veliaj!
1. Pėr gjobėn e PD-sė pėr dėmet e protestės sė "8 dhjetorit" qė doli firma fals e policit bashkiak!
2. Pėr ndėrtimin e parkut tė fėmijėve tėe Liqeni!
3. Protestėn para Gjykatės sė Apelit Administrative!
4. Vrasjen e A. Gjoklaj nė landfillin e Sharrės dhe procedurat e tenderit pėr kompaninė e riciklimit!
5. Hetimin pėr parkingun e sheshit Skėnderbej, ku firma e kushėririt te P. Fushės e ka fitu tenderin!
Mirė qė nė dasmėn e ēunit lali Eri i shkoi pėr tė bėrė "detyrėn" si kryetar! Po ky takim dhe kjo foto, tregon se hetimet pėr kėto raste e tė tjera qė nuk i dimė, do arkivohen!
Pse nuk dalin kėta tė mazhorancės, qė vdesin pėr tė akuzuar prokururinė dhe gjykatėn si tė korruptuar, tė thonė njė fjalė pėr kėtė takim kokė-kokė me temė "mbylljen e dosjeve"!
P.S. Foto e shkrepur dje (shtune) dhe ikėn pa paguar faturėn, se ja kishin paguar tjerėt qė po festonin aty drekėn e fundvitit (burimet)!
fakirat_nė_burg
pushteti_tė_vjedh_e_abuzoj
prokuroria_qė_s'duam
/Agjensia e Lajmeve Sot News/
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2017, 14:20   #30
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,052
Thanks: 2,033
Thanked 2,949 Times in 1,643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 107
par ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė!

dicka qe duhej bere me kohe, shpresoj te mos ngel vetem nje leter bakalli e ligjeruar.


Zbardhet dokumenti/ Si do raportojnė “spiunėt” nė ndėrmarrje

Ndėrmarrjet me mė shumė se 100 punonjės dhe institucionet me 80 tė punėsuar janė tė detyruar qė me ligjin e ri “Pėr sinjalizimin dhe mbrojtjen e sinjalizuesve” tė ngrenė njė strukturė raportimi pėr praktikat antiligjore.

Bizneset kanė pasur kohė deri mė 15 korrik qė tė dorėzojnė pranė Inspektoratit tė Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive dhe Konfliktit tė Interesit (ILDKPKI) emrin e personit qė kanė zgjedhur pėr tė kryer funksionin e “spiunit”.

ILDKPKI pas marrjes sė shkresave do tė krijojė regjistrin e sinjalizuesve. Sipas informacioneve nga ky Inspektorat do tė krijohen gjithsej 2 regjistra sinjalizuesish.Regjistrat e sinjalizimit
I pari ėshtė regjistri i sinjalizimit tė brendshėm nė njėsinė pėrgjegjėse nė organizatė. Nė kėtė regjistėr shėnohet mes tė tjerave: Emri i sinjalizuesit dhe funksioni, autoriteti publik apo subjekti privat ku punon sinjalizuesi, i sinjalizuari pra personi i denoncuar dhe funksioni i tij, pėrshkrimi i objektit tė sinjalizimit, regjistrimi i kėrkesės, vendimi pėr fillim ose mosfillim hetimi duke saktėsuar edhe datėn, masat apo njoftimi i Prokurorisė dhe Policisė sė Shtetit, kthim pėrgjigje sinjalizuesit si dhe ndjekja e ecurisė sė ēėshtjes.

Regjistri i dytė ėshtė ai i sinjalizimit tė jashtėm nė ILDKPKI ku jepen tė njėjtat detaje dhe specifikime ashtu si nė regjistrin e brendshėm, shkruan BallkanWeb. Sinjalizuesit nga ana tjetėr do tė kenė njė format standard tė raportimit tė praktikės abuzive qė kanė konstatuar.

Sinjalizimi
Konkretisht nė formularin tip tė sinjalizimit tė brendshėm tė njė veprimi ose praktike tė dyshuar korrupsioni pėrfshihen kėto tė dhėna:

Unė sinjalizuesi _________________, lindur mė _____, vendlindja ______, banues nė adresėn: ________ dhe me kontakte_______________, me detyrėn e _____________ nė ___________________, paraqes sinjalizimin si mė poshtė vijon:

2-Unė sinjalizuesi zgjedh tė mbetem anonim duke shpjeguar qartė dhe nė mėnyrė tė arsyetuar shkaqet e anonimatit si mė poshtė paraqes sinjalizimin si mė poshtė vijon:

Bashkėlidhur kėtij sinjalizimi, provat pėrkatėse qė paraqes janė si mė poshtė:

Nuk kam prova pėrkatėse, por ato mund tė gjenden ____________________________

Pėr kėto arsye, kam dyshime pėr ekzistencėn e njė fakti qė pėrbėn veprėn penale tė parashikuar nga neni ____________ i Kodit Penal (nėse ėshtė e mundur ta pėrcaktoni njė gjė tė tillė.)

Njė sinjalizues i jashtėm raporton tė njėjtat detaje si njė i brendshėm veēse nėnvizon se njėsia e denoncuar ose ndėrmarrja nuk ka strukturė pėr sinjalizim.

Paraqes kėtė sinjalizim nė ILDKPKI, pėr arsye se :

1- ___________ nuk ka Njėsi pėrgjegjėse nė zbatim tė ligjit nr. 60/2016.

dhe paraqes sinjalizimin si mė poshtė:

2- Njėsia pėrgjegjėse nė ________________ pėr sinjalizimin e paraqitur mė datė_____ ______ (bashkėlidhur formulari i sinjalizimit tė bėrė), pranė njėsisė;

☐ nuk filloi hetimin administrativ ose e pėrfundoi atė nė kundėrshtim me ligjin nr. 60/2016.

☐ zoti/zonja_____________________ qė pret sinjalizimin ose zoti/zonja___________ janė pėrfshirė ose kanė njė interes tė drejtpėrdrejtė ose jo tė drejtpėrdrejtė personal ose material me objektin e sinjalizimit sepse_____________________________________________ _____________

☐ Dyshoj nė integritetin dhe paanshmėrinė e Njėsisė pėrgjegjėse pėr shkak sepse_____________________________________________ __________________________________________________

☐ Prova __________ e kėtij sinjalizimi qė gjendet nė ____________ fshihet apo shkatėrrohet nga _______________________________

Bashkėlidhur kėtij sinjalizimi, provat pėrkatėse qė paraqes janė si mė poshtė:

Nuk kam prova pėrkatėse, por ato mund tė gjenden _____________________________

Pėr kėto arsye, kam dyshime pėr ekzistencėn e njė fakti qė pėrbėn veprėn penale tė parashikuar nga neni ____________ i Kodit Penal (nėse ėshtė e mundur ta pėrcaktoni njė gjė tė tillė.)/ CityNews
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur