Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-10-2019, 16:46   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,141
Thanks: 8,172
Thanked 3,743 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Shkencėtarėt kanė zhvilluar njė test gjaku qė mund tė parashikojė predispozitat pėr vdekje nė 10 vitet e ardhshme.
Njė ekip shkencėtarėsh nė Gjermani pasi analizuan tė dhėnat e 44 mijė njerėzve, zbuluan 14 tregues nė gjak qė duket se ndikojnė nė rrezikun pėr vdekje.
Kėta tregues lidhen me gjithēka, qė nga imuniteti deri tek kontrolli i glukozės, kolesterolit dhe inflamacioni, shkruan Daily Mail.
Pas kryerjes sė njė testi tė kėtyre treguesve, doli qė rezultatet ishin 83% tė sakta nė parashikimin nėse dikush do tė vdiste nė 2-16 vitet e ardhshme.
Shkencėtarėt shpresojnė qė rezultatet e kėtij studimi mund tė ēojnė nė zhvillimin e njė testi gjaku qė njė ditė mund tė pėrdoret si udhėzues pėr trajtimin e pacientėve.
Ekspertėt e kanė cilėsuar kėtė studim si ‘hap nxitės’, megjithatė theksojnė qė duhet tė kryhen mė shumė studime derisa ky test tė mund tė pėrdoret nė ‘jetėn reale’.
___________________________________
https://www.gazetaexpress.com/testi-...i-te-frikshme/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 17:01   #2
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,666
Thanks: 1,035
Thanked 672 Times in 399 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Mosss! Se po filluan njerėzit tė marrin vesh pak a shumė se kur do vdesin, kanė pėr tė bere ēmendurira! Apo mos ndoshta do ishte me mire keshtu dhe pa e marr vesh qė do vdesėsh se shpejti?
__________________
G.R Lucrative Innovations & CO.
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 17:13   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 20,823
Thanks: 16,290
Thanked 10,065 Times in 5,783 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 282
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

ca esht jeta pa cik cmenduri
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 18:03   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,141
Thanks: 8,172
Thanked 3,743 Times in 1,994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Rezulati i testit tim s'eshte aspak inkurajues!
M'i kane numrue ditete keta shkencetaret e allamanjit!
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 21:22   #5
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,932
Thanks: 9,304
Thanked 2,948 Times in 1,504 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Rezulati i testit tim s'eshte aspak inkurajues!
M'i kane numrue ditete keta shkencetaret e allamanjit!
Po s'ta tha Hello Kitty, kur do vdesesh, nuk quhet!

Une per vete e di tamam, se kur do vdes.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 21:24   #6
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,513
Thanks: 15,939
Thanked 13,460 Times in 8,526 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 718
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Po s'ta tha Hello Kitty, kur do vdesesh, nuk quhet!

Une per vete e di tamam, se kur do vdes.
Kur do vdesėsh ti?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 21:28   #7
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,932
Thanks: 9,304
Thanked 2,948 Times in 1,504 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 198
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Kur do vdesėsh ti?
S'ta them, se do "vdesesh" nga zilia...dhe nuk do kesh, si ta vertetosh, qe them te verteten e vetem te verteten, prandaj.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 21:30   #8
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,513
Thanks: 15,939
Thanked 13,460 Times in 8,526 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 718
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Epo kėshtu nuk vėrtetojmė dot qė ti e gjen.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 21:36   #9
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 6,881
Thanks: 4,470
Thanked 7,265 Times in 2,531 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Ndonje aksident i permbys rezultatet e analizave. Le qe ske ci do fare keshtu analizash. Semeuresh me shpejt kur e merr vesh.
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 22:04   #10
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,770
Thanks: 7,654
Thanked 3,326 Times in 1,540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 214
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Ca gjera eshte me e mire te mos i dijme.
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-10-2019, 22:22   #11
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Re: Testi qė parashikon vdekjen brenda 10 vitesh me njė saktėsi tė frikshme

Ēa parashikim leshi. ..ne tė gjithė e dime qe do vdesim ska nevoj per parashikim.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur