Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-10-2019, 09:39   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,148
Thanks: 8,186
Thanked 3,752 Times in 2,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Eurodeputetja franceze: Zgjedhjet e 30 qershorit bllokuan negociatat

Eurodeputetja franceze e grupimit tė Demokratik dhe Identitar, Dominique Bilde, ka zbuluar fakte tė reaja pėr arsyet e vėrteta tė bllokimit tė negociatave pėr Shqipėrinė nga krerėt e vendeve anėtare tė BE-sė.
Duke folur pėr gazetėn “Shekulli”, Bilde, thotė se se Shqipėria ėshtė nė njė krizė tė thellė politike dhe se Komisioni Europian nuk jep njė imazh tė qartė tė situatės nė Shqipėri.
Ajo zbulon se shumė liderė tė Bashkimit Europian kanė disa kohė qė janė skeptikė pėr vėrtetėsinė e tė dhėnave tė publikuara nga ana e Komisionit Europian, nė lidhje me vendet kandidate pėr nė BE dhe posaēėrisht pėr rastin e Shqipėrisė. Nė kėtė intervistė ajo tregon se shumė eurodeputetė francez kanė hedhur dyshime mbi tė dhėnat qė publikon Komisioni Europian.
Dominique Bilde, gjithashtu e shikon krizėn politike nė Shqipėria si faktorin kyē pėr mos hapjen e negociatave me Bashkimin Europian dhe veēanėrisht zgjedhjet e 30 qershorit tė cilat sipas BE-sė vėrtet ishin paqėsore, por nuk plotėsonin standardet europiane.
“Unė nuk kam asnjė arsye tė flas nė emėr tė shqiptarėve ose tė jap gjykime pėr punėt e tyre tė brendshme. Unė po flas pėr Shqipėrinė vetėm nga pikėpamja e favorshme e njė anėtareje Franceze tė Parlamentit Europian, e shqetėsuar pėr pasojat pėr Francėn e njė pranimi tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian.
Sidoqoftė, ėshtė e ditur qė megjithėse Komisioni Europian ėshtė i prirur tė heqė diskursin pėr pėrmirėsimin e supozuar tė situatės nė Shqipėri, veēanėrisht nė raportet vjetore tė publikuara nga Komisioni Europian, ku nuk ėshtė krejt imazhi qė paraqitet. Nė lidhje me situatėn politike, Shqipėria ka kaluar njė krizė tė madhe qė tė paktėn nga shkurti 2019, kur opozita parlamentare bashkėrisht hoqėn dorė nga mandati i tyre.
Pėr mė tepėr, megjithėse Bashkimi Europian ishte i prirur t’i gjykonte zgjedhjet e mbajtura nė 30 qershor si “paqėsore” dhe “tė administruara mirė”, kjo ėshtė njė thirrje shumė larg nga e vėrteta, pasi pjesėmarrja ishte qesharake, e ulėt (rreth 20%) pėr shkak tė bojkotit tė opozitės. Nė fakt, nė 31 nga 61 bashkitė, kandidonte vetėm njė kandidat! A ėshtė kjo me tė vėrtetė situata e njė vendi qė i plotėson pretendimet tona “standarde europiane?!:, ka deklaruar ajo pėr kėtė ēėshtje.
Gjithashtu nė kėtė intervistė eurodeputetja flet, edhe pėr faktorė tė tjerė tė cilėt ndikuan nė dėshtimin e qeverisė Rama pėr hapjen e negociatave me BE-nė kėtė tetor. Sipas Bilde, tė dhėnat e Komisionit pėr Shqipėrinė nė lidhje me korrupsionin nuk pėrputhen me realitetin dhe informacionin e institucioneve pėrgjegjėse ndėrkombėtare nė kėtė fushė. Edhe ēėshtja e shumėpėrfolur e azilkėrkuesve tė shumtė shqiptarė nė Francė, sipas saj ka tė bėjė pikėrisht me keqqeverisjen nė Shqipėri.
“Por kjo krizė e hapur politike ėshtė e ndėrlikuar nga problemet strukturore, tė cilat, pėr mendimin tim, e bėjnė pranimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian tė kėshilluar keq tė thuash mė sė paku. Sė pari, ekonomikisht, paga mesatare ėshtė shumė e ulėt nė krahasim me Europėn Perėndimore, veēanėrisht Francėn, dhe situata nė pėrgjithėsi nuk duket shumė e mirė. Mė lejoni t’ju jap njė shembull: nė Francė nė vitin 2017, shqiptarėt ishin kombėsia e parė nė mesin e azilkėrkuesve!
A do tė ishte ky rast nėse kėta njerėz do tė kishin mundėsi tė favorshme ekonomike nė shtėpi? Pėr sa i pėrket luftės kundėr korrupsionit, raporti i Komisionit Europian pėr vitin 2019 theksoi se ishte bėrė pėrparim. Sidoqoftė, Transparenca Ndėrkombėtare uli indeksin e Shqipėrisė midis viteve 2017 dhe 2018. Vetė Presidenti shqiptar, Z. Meta, theksoi se renditja e Shqipėrisė nga Banka Botėrore, renditja Tė Bėsh Biznes ishte pėrkeqėsuar”, ka deklaruar eurodeputetja Bilde mes tė tjerave nė kėtė intervistė, kushtuar zhvillimeve nė Shqipėri.
____________________________________
https://www.gazetaexpress.com/eurode...an-negociatat/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 10:13   #2
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Eurodeputetja franceze: Zgjedhjet e 30 qershorit bllokuan negociatat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Eurodeputetja franceze e grupimit tė Demokratik dhe Identitar, Dominique Bilde, ka zbuluar fakte tė reaja pėr arsyet e vėrteta tė bllokimit tė negociatave pėr Shqipėrinė nga krerėt e vendeve anėtare tė BE-sė.
Duke folur pėr gazetėn “Shekulli”, Bilde, thotė se se Shqipėria ėshtė nė njė krizė tė thellė politike dhe se Komisioni Europian nuk jep njė imazh tė qartė tė situatės nė Shqipėri.
Ajo zbulon se shumė liderė tė Bashkimit Europian kanė disa kohė qė janė skeptikė pėr vėrtetėsinė e tė dhėnave tė publikuara nga ana e Komisionit Europian, nė lidhje me vendet kandidate pėr nė BE dhe posaēėrisht pėr rastin e Shqipėrisė. Nė kėtė intervistė ajo tregon se shumė eurodeputetė francez kanė hedhur dyshime mbi tė dhėnat qė publikon Komisioni Europian.
Dominique Bilde, gjithashtu e shikon krizėn politike nė Shqipėria si faktorin kyē pėr mos hapjen e negociatave me Bashkimin Europian dhe veēanėrisht zgjedhjet e 30 qershorit tė cilat sipas BE-sė vėrtet ishin paqėsore, por nuk plotėsonin standardet europiane.
“Unė nuk kam asnjė arsye tė flas nė emėr tė shqiptarėve ose tė jap gjykime pėr punėt e tyre tė brendshme. Unė po flas pėr Shqipėrinė vetėm nga pikėpamja e favorshme e njė anėtareje Franceze tė Parlamentit Europian, e shqetėsuar pėr pasojat pėr Francėn e njė pranimi tė Shqipėrisė nė Bashkimin Europian.
Sidoqoftė, ėshtė e ditur qė megjithėse Komisioni Europian ėshtė i prirur tė heqė diskursin pėr pėrmirėsimin e supozuar tė situatės nė Shqipėri, veēanėrisht nė raportet vjetore tė publikuara nga Komisioni Europian, ku nuk ėshtė krejt imazhi qė paraqitet. Nė lidhje me situatėn politike, Shqipėria ka kaluar njė krizė tė madhe qė tė paktėn nga shkurti 2019, kur opozita parlamentare bashkėrisht hoqėn dorė nga mandati i tyre.
Pėr mė tepėr, megjithėse Bashkimi Europian ishte i prirur t’i gjykonte zgjedhjet e mbajtura nė 30 qershor si “paqėsore” dhe “tė administruara mirė”, kjo ėshtė njė thirrje shumė larg nga e vėrteta, pasi pjesėmarrja ishte qesharake, e ulėt (rreth 20%) pėr shkak tė bojkotit tė opozitės. Nė fakt, nė 31 nga 61 bashkitė, kandidonte vetėm njė kandidat! A ėshtė kjo me tė vėrtetė situata e njė vendi qė i plotėson pretendimet tona “standarde europiane?!:, ka deklaruar ajo pėr kėtė ēėshtje.
Gjithashtu nė kėtė intervistė eurodeputetja flet, edhe pėr faktorė tė tjerė tė cilėt ndikuan nė dėshtimin e qeverisė Rama pėr hapjen e negociatave me BE-nė kėtė tetor. Sipas Bilde, tė dhėnat e Komisionit pėr Shqipėrinė nė lidhje me korrupsionin nuk pėrputhen me realitetin dhe informacionin e institucioneve pėrgjegjėse ndėrkombėtare nė kėtė fushė. Edhe ēėshtja e shumėpėrfolur e azilkėrkuesve tė shumtė shqiptarė nė Francė, sipas saj ka tė bėjė pikėrisht me keqqeverisjen nė Shqipėri.
“Por kjo krizė e hapur politike ėshtė e ndėrlikuar nga problemet strukturore, tė cilat, pėr mendimin tim, e bėjnė pranimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Europian tė kėshilluar keq tė thuash mė sė paku. Sė pari, ekonomikisht, paga mesatare ėshtė shumė e ulėt nė krahasim me Europėn Perėndimore, veēanėrisht Francėn, dhe situata nė pėrgjithėsi nuk duket shumė e mirė. Mė lejoni t’ju jap njė shembull: nė Francė nė vitin 2017, shqiptarėt ishin kombėsia e parė nė mesin e azilkėrkuesve!
A do tė ishte ky rast nėse kėta njerėz do tė kishin mundėsi tė favorshme ekonomike nė shtėpi? Pėr sa i pėrket luftės kundėr korrupsionit, raporti i Komisionit Europian pėr vitin 2019 theksoi se ishte bėrė pėrparim. Sidoqoftė, Transparenca Ndėrkombėtare uli indeksin e Shqipėrisė midis viteve 2017 dhe 2018. Vetė Presidenti shqiptar, Z. Meta, theksoi se renditja e Shqipėrisė nga Banka Botėrore, renditja Tė Bėsh Biznes ishte pėrkeqėsuar”, ka deklaruar eurodeputetja Bilde mes tė tjerave nė kėtė intervistė, kushtuar zhvillimeve nė Shqipėri.
____________________________________
https://www.gazetaexpress.com/eurode...an-negociatat/
Te lutem o @Fshatar.(nuk kam asgje persanole me ty), por mos na bini plehra ne forume. P.sh. Ti qe rrone ne France a ke dijeni per keto qe po te rendis me poshte:


https://en.wikipedia.org/wiki/Catego...dals_in_France

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...dals_in_France

https://en.wikipedia.org/wiki/Corruption_in_France

Kesaj zonjes i thuhet. E cfare te bejme ne shqipot. Kaq mundemi te performojme. Po ju qe mbaheni si top elite ne BE, nuk jeni aq te paster sa pretendoni te jeni. Po tha kjo: Ne i kemi zgjidhur keto skandalet. Dhe ne shqiptaret po i zgjidhim keto. Ne rruge e siper jemi. Nderkohe zonje e dashur mos harro nje gje. Do apo nuk do ti Shqiperia gjeografikisht eshte ne Europe. Kjo loja qe beni ju me Shqiperine dhe Maqedonine ..... eshte e ndyre. Nuk kuptoni se ku ju coi loja ma Turqine ? Ju preferoni te mbani ne BE , Greqine dhe e perdorni si jevg per te trembur sorrat, apo per te vene kushte fqinjeve. Te pakten Shqiperia nuk ka bere krime e masakra deri ne 1965 me kombe te tjere. Nuk ka perdorur force ushtarake dhe nuk ka vrare civile te pafajshem thjesht, per t'i mbajtur koloni se i donte qejfi.

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/French_Algeria
Citim:
Under the Fourth Republic (1946–58)
See also: Algerian War

Supporters of General Jacques Massu set barricades in Algiers on January 1960.
Many Algerians had fought as French soldiers during the Second World War. Thus Algerian Muslims felt that it was even more unjust that their votes were not equal to those of the other Algerians, especially after 1947 when the Algerian Assembly was created. This assembly was composed of 120 members. Algerian Muslims, representing about 6.85 million people, could designate 50% of the Assembly members, while 1,150,000 non-Muslim Algerians could designate the other half. Moreover, a massacre occurred in Sétif May 8, 1945. It opposed Algerians who were demonstrating for their national claim to the French Army. After skirmishes with Police, Algerians killed about 100 French. The French army retaliated harshly, resulting in the deaths of approximately 6,000 Algerians.[49] This triggered a radicalization of Algerian nationalists and could be considered the beginning of the Algerian War. In 1956, about 512,000 French soldiers were in Algeria. No resolution was imaginable in the short term. An overwhelming majority of French politicians were opposed to the idea of independence while independence was gaining ground in Muslim Algerians' minds.[citation needed] France was deadlocked and the Fourth Republic collapsed over this dispute.
Jepi kete kesaj zonjes dhe te grici bythen.Nderkohe qe Franca ka qene dhe pjesetare e NATOS gjate luftes ne Algjeri , bile qe nga themelimi i saj ne 1949. Ju francezet i tuaj kesaj zonjes ...... jeni ushtria me kurve e NATOS dhe mbas jush mbase Hollanda. Mezi i mbuluan skandalet/abuzimet seksuale te ushtareve franceze ne misionet si paqeruajtes (bile dhe me vajza fare fare te mitura 5 apo 6 vjecare) ne Afrike.

Citim:
In 1966, France announced that it would withdraw from the Alliance’s integrated military command, and as a result the NATO HQ moved to the sites in Evere and Mons, Belgium, which it still occupies today. France rejoined NATO’s military structure in 2009.
Dhe vjet ngriten prap zerin duke thene se duan te dalin nga NATO. Plasen anembane Frances ca revolta (ata me jelek te verdhe - e kam thene dhe me pare....France o France mos na hap avaze dhe mos na caj trapin se perndryshe me sebepin e ngritjes se cmimit te naftes te djegim gjithe Francem me revolta ). Ore po ajo katedrelja, vete u dogj ashtu kot ??? Dhe sikur e kuptuan francezet sinjalin pas ca kohe ... nderkohe qe kane qene dhe jane pro sllavet me te betuar ne BE (e thene sakte - pro ruset).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 30-10-2019 nė 10:19
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 11:24   #3
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,259
Thanks: 1,425
Thanked 2,365 Times in 1,342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Eurodeputetja franceze: Zgjedhjet e 30 qershorit bllokuan negociatat

Leone, e lexove Zaevin?
Mblidhni mėnt e kokės u tha.... se po vamė nė m.. neve, do u tėrheqim me vete edhe juve tė gjithėve...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 12:18   #4
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,325
Thanks: 1,623
Thanked 9,121 Times in 4,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Re: Eurodeputetja franceze: Zgjedhjet e 30 qershorit bllokuan negociatat

Po sa t’keni Bashen ne opozite, ate vemje aq t’poshter Shq gjithmone do jete ne krize politike!
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 12:28   #5
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,124
Thanks: 0
Thanked 1,745 Times in 1,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Eurodeputetja franceze: Zgjedhjet e 30 qershorit bllokuan negociatat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Leone, e lexove Zaevin?
Mblidhni mėnt e kokės u tha.... se po vamė nė m.. neve, do u tėrheqim me vete edhe juve tė gjithėve...
Jo nuk e kam lexuar. Por nuk do shume t'a kuptosh kete gje. Une e kam thene shpesh ne postimet e mija po e ke lexuar. Si kuptoj pordhet e BE. Europa e ka krimbin brenda ose nuk harrin te kuptoje se USA ka kaluar disa kriza.Kur e pa se i erdhi nje shume e fuqishme, zhvleftesoi dollarin dhe ja pasoi topin EU duke e zhytur EU ne mut nga nuk ka dale akoma. Ne kohen qe EU morri ca masa, nisi lufta ne Libi,Egjipt,Siri (pranvera arabe). Llogaria eshte e thjeshte per ate qe do te kuptoje dhe di te beje llogari. Ku qendron benefiti i luftes ne Siri? Kush po i paguan demet? Vajten 7 vjet qe nga fillimi i pranveres arabe. Nuk po i duket fundi. Eshte me mire EU atehere apo tani ? Nderkohe qe Grekut i dhane nje karamele me helm prap (e vetmja qe fiton financiarihsht nga kjo eshte Gjermania qe merr cdo dite nga greku interesin e parave qe i ka dhene).Por Italia po rrit borxhin, Spanja po keshtu nderkohe qe horizonti i borxheve ka kapur Kroacine deri dhe Belgjiken. Une nuk e di. Ke pare te tille menyre si e shikoj une kete histori? Apo ke pare te tille analize ?
J'u kam thene.... prisni Janarin dhe do shikoni. Hyn ne loje Nord Stream 2.

J'u kam dhene shume here ne kete forum disa menyra per t'a pare situaten ndryshe dhe nuk eshte se do ndonje zgjuaresi. Do pak informacion dhe vemendje. Politika shqiptare ka shume me teper informacion se mua dhe sillen si foshnjarake. Ne kete situate une do propozoja te fyerin. Ok EU.Si me the po bej. Ne rruge jam. Kur do mbaroj ? Nuk e di. Ne rruge jam. BE nuk ka kuptuar apo nuk do te kuptoje ose thjehst eshte e minuar nga brenda. Vete kuptimi i BE (shtetet e bashkuar te Europes) do te thote bashkim qe te te mos te hane te tjeret. BE duhet t'a kuptoje kete sepse po vuan pasoja qe do e fusin ne grope (USA, Kina). Rusia nuk ka interes t'a zhyse BE sepse BE merr apo blen produktet e saj. Rusise i duhet nje BE e forte dhe e qendrueshme qe te zgjase perjetesisht dhe te bleje nga ajo. Po filloi USA te merret me Turqit dhe t'i provokoje do shohesh cudira. Leri budalliqet e Trumpit me ulje te lires apo me ulje leshi. Nuk mund te komandosh Turqine nga USA. Pse u terhoq USA nga Siria ?O USA me rrauj leshin. Ja Rusia afer eshte dhe pas kraheve kam Kinen. Po deshe te haehs nje poligon te ri lufte ne Azi, te duhem une Turqia, me bazat e mia. U terhoq ne fillim Rusianga Siria dhe pastaj USA. Turku tani ben cfare do. Shqiperia duhet te perfiroje nga te gjitha anet dhe ne te gjitha menyrat. Po shqipot jemi hajvaner dhe te keqinjet e vetes. Air Albania ? Pse jo. Te isha une, do kisha marre kredi per te bere nje Air Albania shteterore , duke i lepire dhe bythen Erdoganit. bile 7 here ne dite. Vetem te me jepte nje dore me aeroplane te Turkish Air. Sa vlen fuqia ekonomike nuk vlen i ashtu quajturi patriotizem. Mbush nje here barkun me buke dhe pastaj behu patriot.Cudia me e madhe 3 dite zgjat. E ke parasysh kurven. Kur nuk ka gje ne xhep , e peshtyn dhe e rreh. Kur kjo kurva ben para me oke duke u ..... athere provo dhe peshtyje apo t'a rrahesh. Te merr erezin dhe ne kete mes kurva do jete ai qe do doje t'a shaje apo peshtyje. E di cdo me thene Air - Albania shteterore ? Po ja. Mendo 5 milion pasagjere ne vit. 100 Euro fitim nga cdo pasagjer pa llogaritur pastaj vendet e punes etj. etj. Por me nje kusht . Aeroport vetem Rinasi. Brenda disa muajve nxjerr aq para dhe i thua Kinezit (se nuk ke kohe te cash trapin me asnje). Per 6 muaj dua te m'a besh Rinasin keshtu , ashtu. Ja dhe parate ne dore dhe gric bythen. Dhe jepi drejtim punes.Shto floten ajrore. Po te ngeli kohe bej dhe ca gojore, se do vije koha shume shpejt te te bejne te tjeret ty dhe mua.

Europa i ka humbur kellqet ekonomike qe kur pinjollet e Rothchild u arratisen ne USA. E ke pare planin e famshem Marshall? E kam sjelle dhe me pare. Kush vende morren ndihme nga ky plan. Aty ku me pare Rothchild kishin bankat para se ti zbythnin nga EU. Dhe ai vendi ku rron ti tani qe i ka marre muti shalet.

Po shqipot nuk duan nenen dhe baben e tyre. Nuk duan pjellen e tyre. Shqipot duam me diktature dhe ne rrjesht. Nuk i zbret shqiptaret asgje nga kali vec plumbit dhe nuk i hyp do pa deshire ne kale pervec dajakut. Frika e ben njeriun te rrije ne rrjesht.

Eshte me mire te te kene frike se te te duan, se keshtu te respektojne me shume thote Makiaveli.

Se u be shume info dhe nuk pertypen kollaj.

Popull. Turme. 50% e botes zoterojne vetem 1% te pasurise se saj dhe 1% e botes zoteron 50% te pasurise se saj. Keta 1% fitojne ne nje vit aq sa te mbajne boten me buke per 4 vjet. Politike ? Ca thoni ore se na bete te dhjesim nga e qeshura. Pas cdo gjeje qe shikoni eshte interesi ekonomik. Eshte per te ardhur keq por njeriu eshte qenia me makute. Shtaza me makute qe vret brenda llojit te saj dhe nuk ngopet kurre.

Po ju tregoj nje fakt.

Shikoni kete.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hetty_Green

E kam hasur ca kohe me pare dhe shumica juaj as e dine qe egziston. Si kjo jane te gjithe. Kjo qe milionere dhe nuk pagonte asgje. Makute dhe e pashpirt. As per te birin qe theu kemben nuk donte pagonte .


Citim:
Her frugality extended to family life. When her son Ned broke his leg as a child, Hetty tried to have him admitted to a free clinic for the poor.[3] Mythic accounts have her storming away after being recognized; her biographer Slack says that she paid her bill and took her son to other doctors. His leg did not heal properly and, after years of treatment, it had to be amputated.[3]
Ja kjo eshte raca njerezore.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 30-10-2019 nė 12:51
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur