Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-10-2019, 22:35   #1
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Praktikisht 10 here me shume se ne Kosove.

Temen me poshte:


https://www.reddit.com/r/kosovo/comm...sot_dhe_ne_te/

Keni ndonje fjal me thene o shqiptare?


PS: Edhe ne kete teme inteligjenca e shqiptareve te le per te deshiruar.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 22:42   #2
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,807
Thanks: 3,780
Thanked 3,058 Times in 2,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Nje pyetje kam une Kastriot. Cfare ka per tu habitur ketu?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-10-2019, 23:05   #3
Bad_Teacher
*Eat Me*
 
Avatari i Bad_Teacher
 
Data e antarėsimit: Dec 2012
Posts: 14,325
Thanks: 1,623
Thanked 9,119 Times in 4,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 306
Bad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėmBad_Teacher i pazėvėndėsueshėm
Fake news do thoshte Trump, LoL.
__________________
Eyes like a shutter, mind like a lens.
Bad_Teacher nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 00:07   #4
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,882
Thanks: 4,396
Thanked 4,756 Times in 3,163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Fakanjuz duhet te jete por edhe nese eshte e vertete, ishadha nuk i mbushet mendja Trapes e tu thote serbeve bjerni edhe njehere se nuk na kane ndihmuar te luftojme ne Vietnam

Qashtu edhe kurdeve ju tha; nuk na keni ndihmuar ne Lombardi dyzetefirfiu, luftoni me Hartukani vetem tani
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 07:02   #5
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,146
Thanks: 8,181
Thanked 3,748 Times in 1,998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Praktikisht 10 here me shume se ne Kosove.

Temen me poshte:


https://www.reddit.com/r/kosovo/comm...sot_dhe_ne_te/

Keni ndonje fjal me thene o shqiptare?


PS: Edhe ne kete teme inteligjenca e shqiptareve te le per te deshiruar.
Dhoma e Pėrfaqėsuesve miraton rezolutė pėr ndriēimin e vrasjes sė vėllezėrve Bytyēi

Dhoma e Pėrfaqėsuesve, miratoi tė martėn njė rezolutė, me tė cilėn i kėrkohet Serbisė qė tė vėrė para drejtėsisė vrasėsit e tre vėllezėrve Bytyēi, shtetas amerikanė, nė vitin 1999, ndėrsa bėn thirrje qė pėrparimi nė ndriēimin e kėtij rasti tė jetė “faktor i rėndėsishėm qė pėrcakton zhvillimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara dhe Serbisė”.
Kryetari i Komisionit tė Dhomės sė Pėrfaqėsuesve pėr Marrėdhėniet me Jashtė, Eliot Engel, tha se kjo ēėshtje ishte e rėndėsishme pėr tė, duke pasur parasysh lidhjet me komunitetin shqiptar dhe se ai e njeh personalisht familjen e vėllezėrve Bytyēi. Zoti Engel tha se ai e di qė autoritetet serbe e dinė se kush janė personat pėrgjegjės.
“Nėse Serbia do qė tė bashkohet me perėndimin, ajo duhet tė pėrballet me tė shkuarėn dhe pranojė pėrgjegjėsinė”, tha ai.
Ligjvėnėsi nga Nju Jorku, Lee Zeldin tha se kjo ēėshtje ėshtė ngritur vazhdimisht me autoritetet serbe.
“Dua t’i them Serbisė se ky ėshtė njė mėsim i rėndėsishėm, se pas 20 vjetėsh ne (Shtetet e Bashkuara) nuk kemi harruar dhe nuk do tė harrojmė kurrė. Ne do tė kėmbėngulim qė drejtėsia tė vihet nė vend”.
Menjėherė pas miratimit, reagoi vėllai i Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyēit, Ilir Bytyēi, duke shprehur vlerėsimin e familjes sė tij pėr rezolutėn:
“Shpresojmė qė i Dėrguari i Posaēėm, Matt Palmer dhe i Dėrguari i Posaēėm Rich Grenell t’i dėgjojnė kėto zėra dhe ta bėjnė pėrparėsi ēėshtjen e vėllezėrve Bytyēi dhe drejtėsinė pėr krimet e luftės nė punėn e tyre. Sot Kongresi tregoi se viktimat nuk mund tė injorohen”.
Rezoluta ishte miratuar nė korrik tė kėtij viti nga Komisioni pėr Marrėdhėnie me Jashtė i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve, vetėm pak ditė pas pėrvjetorit tė vrasjes sė vėllezėrve Bytyēi. Ajo ishte hartuar nga ligjvėnėsit Eliot Engel dhe Lee Zeldin.

Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyēi, ishin pjesėtarė tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrkatėsisht tė batalionit Atlantiku, i pėrbėrė nga shqiptarė qė jetonin nė Shtetet e Bashkuara, e tė cilėt ju bashkuan luftės nė Kosovė.
Nė muajin korrik tė vitit 1999 ata ishin arrestuar nė rrethana tė panjohura nga forcat serbe nė afėrsi tė vendkalimit kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nė Merdarė.
Njė gjykatė nė qytetin e Prokuples nė Serbi, i kishte dėnuar me nga 15 ditė heqje lirie nėn akuzat pėr siē ėshtė thėnė, kalim tė paligjshėm tė kufirit tė ish Jugosllavisė.
Trupat tyre u gjetėn nė nė njė varrezė masive nė Petrovo Selo nė Serbinė lindore, nė njė bazė tė kontrolluar nga njėsitė qė komandoheshin nga ish gjenerali i policisė serbe, Goran Radosavleviē, i njohur si Guri. Ata ishin me duar tė lidhura dhe ishin qėlluar nė kokė.
Nė Rezolutėn e miratuar tė martėn thuhet se “Shtetet e Bashkuara duhet t’u kushtojnė vėmendje pėrpjekjeve tė qeverisė sė Serbisė dhe ministrave tė saj pėrkatės, si dhe zyrtarėve tė tjerė, tė cilėt po ndėrmarrin hapa pėr tė hetuar dhe ndjekur penalisht personat qė besohet se janė pėrgjegjės pėr vrasjen e vėllezėrve Bytyēi. Pėrparimi nė zgjidhjen e kėtij rasti, ose mungesa e vullnetit, duhet tė jenė faktor i rėndėsishėm nė pėrcaktimin e zhvillimit tė ardhshėm tė marrėdhėnieve ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara dhe Serbisė”, thuhet mesa tjerash nė dokument.
Rezoluta u referohet fakteve rreth vrasjes bashkė me pėrfshirjen e zėvendės ministrit tė brendshėm tė Serbisė, Vlastimir Gjorgjeviē dhe Goran Radosavleviēit. Ajo pėrfshinė edhe premtimet e papėrmbushura tė presidentit serb, Aleksandėr Vuēiē, pėr ndriēimin e vrasjeve.
Qė nga viti 2006 janė zhvilluar dy procese gjyqėsore nė lidhje me rastin e vėllezėrve Bytyēi ndaj dy ish-policėve serbė, tė cilėt mė pas janė lėnė tė lirė.
Zhvillimi i proceseve u pėrcoll me shumė reagime tė veprimtarėve humanitarė tė cilėt janė shprehur tė pakėnaqur me mėnyrėn e trajtimit tė ēėshtjes./VOA/
____________________________________
https://telegrafi.com/dhoma-e-perfaq...ezerve-bytyci/
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 08:36   #6
Semiku
Style & Substance
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,451
Thanks: 21
Thanked 768 Times in 495 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 90
Semiku ka mbyllur reputacionin
Inestime jane vetem Foreign Direct Invensment (FDI ) - investime direkte te huaja.
Dhe sipas vet te dhenave zyrtare te organeve te Serbise,kompanite e SHBAse paskan investuar ne Serbi per dhjete vjet 2010-2018 vetem 324 mil.$.Ose 1.69% nga te gjitha investimet e huaja ne Serbi...ose,32 milion $ investime ne vit.Asgje e vecante,ne suaza te gabimit statistikor.

Ne Serbi me se shumti ne dhjete vitet e fundit paskan investuar shtetet anetare te UE,me mbi 13.miliard $ ose afer 70% te investimeve te huaja.Mandej e dyta Rusija me 1.7 miliard dhe per cudi e treta Zvicrra e Piratit me 896 milion $....Turqija aq e perfoluar per investimet e saja ne Serbi,per dhjete vite paska investuar vetem 130 mil...etj.

Mqns me siguri nuk e din shkavellishten qe ta jap linkun,ja shiko tab.Kastrioti jone shkon ne faqen e FB te mjeshtrit te spinnit si Vucic,duke kerkuar te dhena qe ta ushqeje antiamerikanizmin e tij te semure,por i shkon huq edhe ky tentim !
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 09:20   #7
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question

Auf der Konferenz Trade Winds im Oktober 2017 haben Sie gesagt, dass die USA einer der zehn wichtigsten Partner Serbiens werden will. Wie sehen Sie den gegenwärtigen Zustand der Wirtschaftsbeziehungen unserer beiden Länder?

- Unsere wirtschaftliche Zusammenarbeit ist ausgezeichnet, vor allem aufgrund des großen Engagements der Unternehmen in den USA, Geschäfte in Serbien zu machen. Seit 2000 wurden fast 4 Milliarden US-Dollar aus den USA investiert, und in Serbien arbeiten mittlerweile über 18.000 Menschen in US-Unternehmen.

US-Unternehmen bringen oft neue Technologien, hohe Arbeits- und Umweltstandards und gute Unternehmenspraktiken mit.

Diesen Unternehmen zu helfen, ist wichtig für die Zukunft Serbiens - Erfolgsgeschichten und ein transparentes und freundliches Geschäftsumfeld in Serbien sind die besten Marketinginstrumente, um zusätzliche Investoren in den USA zu gewinnen.

Unsere Hilfsprogramme sind auch ein wichtiger Teil unserer wirtschaftlichen Beziehungen, und die USAID hat hervorragende Arbeit geleistet, um Serbien zu helfen, sein Geschäftsumfeld zu modernisieren, um sich auf die Herausforderungen der Zukunft vorzubereiten. Von etwa einer Milliarde US-Dollar für die Unterstützung Serbiens gingen rund 40% gezielt an Programme, welche die wirtschaftliche Entwicklung Serbiens vorantreiben. Viele Menschen sind sich nicht bewusst, dass die Vereinigten Staaten im Bereich der Wirtschaftshilfe der wichtigste bilaterale Partner Serbiens sind.

Aber wir wollen die Wirtschaftsbeziehungen zwischen den USA und Serbien weiter vertiefen. Die Vereinigten Staaten haben die größte Wirtschaft der Welt, und dennoch sind wir nur der 18. größte Handelspartner Serbiens.

Wie viele US-Unternehmen sind derzeit in Serbien tätig? Wie zufrieden sind sie mit Ihren Ergebnissen in Serbien?

- Es gibt etwa 100 US-amerikanische Unternehmen verschiedener Größe, die in Serbien tätig sind. Wichtiger ist, dass sie hier sehr glücklich zu sein scheinen. Viele von ihnen investieren in den Ausbau von Produktionsstätten, wie z.B. Ball Packaging, andere bauen ihre Belegschaft wie NCR deutlich auf.

Ich bin auch sehr glücklich zu sagen, dass viele, viele ikonische US-Unternehmen wie Coca-Cola, Microsoft, GE, Johnson & Johnson, um nur einige zu nennen, seit Jahrzehnten in diesem Land präsent sind und hier bleiben werden!
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg kyle_scott_170518_tw630.jpg (20.8 KiloByte, 65 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 09:25   #8
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,882
Thanks: 4,396
Thanked 4,756 Times in 3,163 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Ata hamerikont deshen te vijne ne Odhbenia te ndreqin aviobazen, doli Kaēo tha jo, se bejne bordedhon ketu me ata chokonegrat ketej.


Meqe ra dhafja, o nuk vie Hamerikani te investoje ke badhkani, se nuk kane ngene pdhus nuk i dihet, paradite vendosin ēadrat, pasdite thone po ikim tutje te shtrijme shezdhongat ne vend tjeter.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2019, 13:19   #9
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer

Donald Trump dhe Aleksandar Vuēiq
Oferta e Trump pėr Serbinė nėse vendos ta njohė Kosovėn
Mė: 24 tetor 2019 Nė ora: 08:46


Presidenti amerikan, Donald Trump i ka bėrė njė ofertė Serbisė nė rast se vendos ta njohė pavarėsinė e Kosovės.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i kanė ofruar Beogradit tė arrijė marrėveshje me Prishtinėn dhe ta njohin pavarėsinė e Kosovės.

Kurse, nga ana tjetėr ata do tė pėrfitojnė njė konferencė pėr investime e cila nė Serbi do t’i sillte kompanitė mė tė mėdha botėrore, ka bėrė tė ditur e pėrditshmja serbe “Blic”.

Washingtoni dėshiron me ēdo kusht njė marrėveshje tė shpejtė mes Beogradit dhe Prishtinės dhe kjo konfirmohet edhe nga detajet e bisedave tė vėshtira mes presidentit serb, Aleksandar Vuēiq dhe tė dėrguarit special tė presidentit amerikan pėr dialogun mes Beogradit dhe Prishtinės, Richard Grenell.

Nė numrin e sotėm tė pėrditshmes serbe “Blic” thuhet tutje se Grenell pėrcolli porosinė e presidentit tė SHBA-sė, Donald Trump se Serbia duhet ta njohė Kosovėn.

Mirėpo, tani raportohet se Trump ėshtė i gatshėm t’i ofrojė Serbisė investime nga kompani tė mėdha botėrore nėse realizohet kėrkesa e tij.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 04:19   #10
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Pėrrallat serbo-ruse pėr bashkėpunimin ushtarak.

Bashkėpunimi ushtarak mes Serbisė dhe Rusisė ėshtė njė prej temave mė tė trajtuara nė Beograd dhe nė rajon. Po ēfarė fshihet vėrtet pas kėtyre pėrrallave dhe a e rrezikojnė ato rajonin?

Edhe njė stėrvitje tjetėr serbo-ruse e kėtyre ditėve, ishte tepėr e mirėseardhur pėr mediat e regjimit nė Serbi, nė veēanti pėr tabloidet, tė cilat shkruanin pėr namin e sistemeve raketore ruse S-400. Ja vetėm disa nga kryetitujt: “Tepėr tė fortė jemi: Oficerėt serbė janė stėrvitur pėr pėrdorimin e S-400”, “Shuplaka ruse pėr Perėndimin: Paniku nė NATO pėr shkak tė S-400 nė Serbi!”, “Stėrvitja ushtarake ‘Slovensko bratstvo’ (Vėllazėria sllovene) ka alarmuar Perėndimin”…

Nė opinionin serb ėshtė krijuar pra – pėr tė satėn herė me radhė – bindja pėr dominimin e bashkėpunimit ushtarak me Rusinė. Por faktet flasin ndryshe: Vendet e NATO-s ndihmojnė shumė mė shumė Serbinė ushtarakisht, se sa Rusia. Ushtria e Serbisė shumė mė shpesh merr pjesė nė stėrvitjet dhe projektet partnere me NATO-n. Serbia ka shumė mė shumė projekte tė nėnshkruara partneriteti me NATO-n, se sa me Rusinė. Ndaj shtrohet pyetja: Cili ėshtė qėllimi i kėsaj politike serbe tė sigurisė?

Faktet pėr donacionet.

Hulumtimet e Institutit pėr Ēėshtje Evropiane kanė dėshmuar se nė vitin 2018, Serbia ka marrė mė sė shumti donacione nga SHBA (rreth 2.375.000 euro), ndėrsa nga tė gjithė tė tjerėt, pak mė shumė se dy milionė. Rusia gjatė vitit tė kaluar ishte ndėr pesė donatorėt mė tė vegjėl tė Serbisė. Ushtria serbe ka marrė pjesė nė periudhėn prej vitit 2012 – 2018 nė 11 stėrvitje tė pėrbashkėta ushtarake me NATO-n, si dhe nė 98 stėrvitje ushtarake me vendet anėtare tė aelancės. E megjithatė, shumica e tė anketuarve nė Serbi janė kundėr anėtarėsimit tė Serbisė nė NATO.

Nikola Luniq, drejtor i Kėshillit pėr Politika Strategjike, pėr Deutsche Wellen thotė se donacioni i vetėm i Federatės sė Rusisė pėr Serbinė ka qenė dhjetė automjete tė blinduara, me vlerė prej rreth 150.000 dollarė. Ndėrkohė qė SHBA i kanė dhėnė Serbisė 40 automjete „hamer”, me vlerė prej 7,5 milionė dollarė.

„E kur pyet njerėzit e rėndomtė nė Serbi, tė gjithė kanė lexuar dhe dėgjuar pėr donacionin rus, ndėrsa per “hamerėt” amerikanė janė tėrėsisht tė painformuar. Nga Federata e Rusisė ne marrim gjėra tė vjetėruara, tė cilat ata i nxjerrin jashtė pėrdorimit, dhe nė vend se t’i shkrijnė dhe prodhojnė gjėra tė tjera, ata ua japin ato vendeve tė treta si donacione. Ne kemi nevojė pėr edukimin e popullatės pėr ēėshtjet e sigurisė, nė veēanti pėr edukimin e tė rinjve”, pohon Luniq.

“Situatė skizofrene”
Gjenerali nė pension i aviacionit tė Serbisė, Sreto Malinoviq shpjegon pėr Deutsche Wellen se krerėt politikė serbė janė duke bėrė njė politikė “skizofrene”. „Jepet shenja pėr shkuarje nė tė majtė, ndėrsa vozitet nė tė djathtė… kėto janė vetėm veprime politike, shpresoj unė. Sepse negociatat dhe anėtarėsimi i Serbisė nė Bashkimin Evropian ėshtė rruga e vetme racionale pėr siguri. Ata po bėjnė gjoja politikė properėndimore ndėrkohė qė nė opinion po krijojnė njė bindje rusofile. Njėra flitet, e dyta punohet, e treta mendohet”, pohon Malinoviq.

Ai shtron pyetjen edhe pyetjen, kush e ka paguar sjelljen nė Serbi tė sistemit S-400 pėr stėrvijte? Ndėrkohė qė ky sistem ka shėrbyer vetėm si maketė, sepse nuk ka mundur tė pėrdoret. „Kėto janė gjėra qė kushtojnė dhe shteti paguan, ndėrsa fėmijėt tanė pėrpiqen tė na i shėrojnė me dėrgimin e SMS-ve”, paralajmėron Malinoviq.

Njė gjė tė njėjtė ka vėrejtur edhe Nikola Luniq. Ai pohon se Serbia nuk ka asnjė poligon ushtarak, ku mund tė pėrdoren sisteme tė kėtilla tė mbrojtjes kundėrajrore. Serbia pėr tė provuar sistemet raketore dėrgon forcat e veta ushtarake nė Bullgari. “E ata kanė sjellė kėtu nė Serbi sistemin S-400! Ky ėshtė thjesht njė promovim politik dhe futje nė fushatėn parazgjedhore. Duan tė dėshmohen para nacionalistėve tė zjarrtė dhe tė hedhin vaj nė teoritė, se serbėt janė popull qiellor ndėrsa Serbia shteti i pėrzgjedhur”, pohon Luniq.

Vlade Raduloviq, analist ushtarako-politik, pėr Deutsche Wellen thotė se pavarėsisht faktit qė kohėt e fundit vėrehet njė ngecje nė bashkėpunimin me NATO-n, e vėrteta ėshtė qė Serbia me kėtė aleancė ka bashkėpunim shumė mė intensiv se sa me Federatėn e Rusisė.

“Por pėrmes propagandės nė media krijohet bindja se mė sė shumti bashkėpunojmė me Rusinė. Momenti vendimtar pėr krijimin e kėsaj lloj bindjeje ishte rrėfimi pėr dhurimin e avionėve rus MiG 29, tė cilin ne do t’i paguajmė mė vonė, sipas tė dhėnave zyrtare, 185 milionė dollarė. Ndėrkohė qė ende nuk e dimė se sa do tė kushtojė modernizimi i tyre”, pohon Raduloviq. Ai shton se Serbia nė anėn tjetėr ka marrė donacione prej NATO-s nė vlerė prej dhjetėra miliona dollarėve.

Politika populiste

Mashtrimi tendencioz i opinionit nga politikanėt dhe krijimi i njė bindjeje tė rrejshme ka pėr synim pėrfitimet politike tek zgjedhėsit e mundshėm. Nikola Luniq paralajmėron se kjo e dėmton shumė jo vetėm Serbinė, por edhe tė gjithė rajonin. “Madje edhe vet Nikita Bondarev (nga Instituti pėr Studime Strategjike) e thotė qartė: Rusia i sheh liderėt politikė nė rajonin tonė vetėm nga perspektiva e interesave ruse. Por serbėt nuk janė mėsuar tė bėjnė dallimin mes emocioneve dhe interesave. Ndaj Vulin (ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin) paraqitet si personi, i cili pėrcakton vlerat dhe qėllimet nacionale! Ai ka thėnė se bashkėpunimi me NATO-n ėshtė interes, ndėrsa bashkėpunimi me Rusinė ėshtė pėrcaktim emocional. Kėto janė pengesa tė mėdha pėr normalizimin e raporteve nė rajon dhe pėr marrėveshje me Kosovėn”, paralajmėron Luniq.

Loja e kėtillė me ēėshtjet e sigurisė mund tė jetė edhe shumė e rrezikshme. “Kur kemi parasysh pozitėn dhe rolin tonė shumė tė vogėl, madje minimal, nė suazat globale, atėherė me daullet tona tė zhurmshme ne mund tė tė shkaktojmė njė gjendje qė do tė na kthejė 50 vjet mbrapa. E ne themi se jemi faktor stabiliteti nė rajon. Ēfarė faktori stabiliteti jemi ne, kur eksportojmė retorikė tė jo-stabilitetit, konfrontimeve, njė retorikė qė na fut nė grindje me fqinjėt”, nėnvizon Sreto Malinoviq.

Ndonėse Serbia tėrė kohėn pohon se ėshtė neutrale ushtarakisht, Vlade Raduloviq kujton se neutraliteti ushtarak nuk parashikohet nė Kushtetutėn e Serbisė, por vetėm me njė deklaratė parlamentare nga viti 2007. Nga ana tjetėr, Serbia vazhdon bashkėpunimin ushtarak me Rusinė, Kinėn, Bjellorusinė, SHBA dhe NATO-n.

Problematike ėshtė edhe ēėshtja e blerjes sė armėve nga Federata e Rusisė. Hapur na ėshtė thėnė se futja nė transaksione serioze ushtarake me Rusinė mund tė rezultojė me sanksionet amerikane”, paralajmėron Raduloviq, duke shtuar se Serbia ka refuzuar tė vendosė sanksione kundėr Rusisė, ndonėse kjo ka qenė politikė e BE. Ndėrkohė qė ajo nuk e ka mbėshtetur politikėn e BE edhe nė disa ēėshtje tė tjera. “Nė kėtė mėnyrė ne tregojmė se politika jonė e jashtme ėshtė shumė kontestuese, sepse pa e ndjekur njė politikė tė caktuar, ju nuk mund tė realizoni qėllimet e proklamuara. Ne shpesh nuk jemi duke harmonizuar politikėn me ēėshtjet e sigurisė dhe mbrojtjes nė BE”, pohon Raduloviq.
Nikola Luniq shton se presidenti i Serbisė Aleksandar Vuēiq e kupton mirė politikėn e sigurisė nė rajon. Ai vet ka thėnė se anėtarėsimi i Serbisė nė NATO do tė zgjidhte 90% tė problemeve tona. „Ėshtė e vėrtetė qė ai e kupton kėtė. Shpresoj shumė se ai do t’i kuptojė edhe interesat e Serbisė dhe rajonit. Ne duhet tė bashkėpunojmė me vendet e rajonit, edhe Kosovėn duhet ta shikojmė si partner. Kjo ėshtė nė interesin e pėrbashkėt tė rajonit”, pohon Luniq. Ai shpreson se kursi i Serbisė nė ēėshtjet e sigurisė do tė ndryshojė pas zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare.

Rreziqet e vėrteta

Tė gjithė bashkėbiseduesit e Deutsche Welles janė dakord me konstatimin se propaganda mediatike nė Serbi shėrben vetėm pėr tė fshehur qėllimin e pushtetit – qė tė injorojė nevojat e vėrteta pėr sigurinė e njeriut tė rėndomtė.

„Nė tė gjitha sondazhet thuhet, se qytetarėt si kėrcėnimin kryesor tė sigurisė sė tyre shohin korrupsionin, politikanėt dhe pushtetin e keq. Askush nuk e respekton kėtė, por flitet pėr armatimet virtuale dhe garėn pėr armatim nė tė gjithė rajonin”, pohon Niola Luniq.

„Me kėtė lloj cirku ėshtė krijuar pėrshtypja sikur NATO ka vėnė gishtin nė kokė dhe po mendon se ēfarė po ndodh nė Serbi. Por mendoj se ėshtė shumė me rėndėsi qė populli i Serbisė ta verė gishtin nė kokė dhe tė mendoj mė mirė, se nė cilin drejtim duhet tė shkojė”, konstaton Sreto Malinoviq.

DW POSTED ON 29 TETOR, 2019.

FAZIT.....Hashime.... Federica mė sė shumti ka dėshirė tė puthet me ty, kurse Thaēi nuk dėgjohet ta komentojė atė nė kėtė rast, por= Vuēiqi vazhdon.....
kqyre si ban kinse sikur nuk merr vesh serbisht, por di shumė mirė.(cte DHIME=LOPES, i bie ne SHQIPEN e lagjes teme).


Rezultati= JEDAN-0 za Vuqiqe(e di qe do prekeni).

Tunga...THINA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 20:28   #11
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,256
Thanks: 1,423
Thanked 2,365 Times in 1,342 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Ku kjo.... dini gja ju?

https://it.sputniknews.com/mondo/201...re-in-albania/
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 20:43   #12
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Inestime jane vetem Foreign Direct Invensment (FDI ) - investime direkte te huaja.
Dhe sipas vet te dhenave zyrtare te organeve te Serbise,kompanite e SHBAse paskan investuar ne Serbi per dhjete vjet 2010-2018 vetem 324 mil.$.Ose 1.69% nga te gjitha investimet e huaja ne Serbi...ose,32 milion $ investime ne vit.Asgje e vecante,ne suaza te gabimit statistikor.

Ne Serbi me se shumti ne dhjete vitet e fundit paskan investuar shtetet anetare te UE,me mbi 13.miliard $ ose afer 70% te investimeve te huaja.Mandej e dyta Rusija me 1.7 miliard dhe per cudi e treta Zvicrra e Piratit me 896 milion $....Turqija aq e perfoluar per investimet e saja ne Serbi,per dhjete vite paska investuar vetem 130 mil...etj.

Mqns me siguri nuk e din shkavellishten qe ta jap linkun,ja shiko tab.Kastrioti jone shkon ne faqen e FB te mjeshtrit te spinnit si Vucic,duke kerkuar te dhena qe ta ushqeje antiamerikanizmin e tij te semure,por i shkon huq edhe ky tentim !
Semik per cfare ke mbaru ti, se une per finance jam.

Edhe 330 millione dollare amereikane jane me shume investime se ne Shqiperi dhe Kosove bashke.

Ceshtja e investimeve te huaja eshte me e nderlikuar sepse shume prej tyre nuk futen ne GDP si disa kompani te huaja ne FYROM sepse produkti final nuk behet aty.

Sa per shifren ne fjale, nje pjese e madhe e miliardshit do behet ne vitet ne vijim ne serbi.

Ketu do jemi dhe do e shikojme.

Pjesa ku je i sake jane bumi i madh i propagandes negative per investimet e Turqise ne Serbi qe jane me pak se 200 milione euro nderkohe qe ne Shqiperi ka investu mbi 3 miliarde euro.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 20:46   #13
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Do behet realitet endrra e Sorroisteve, arnauteve liberalo bythkiro impotenteve, dhe sigurisht endrra e Ngjales: do mbushet Shqipnia me xaxa dhd ushtare te huaj .

Dhe ne fund ekonomikisht Shqiperia do marri perfitim nje corbe te madhe me bajga.
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 21:00   #14
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nje pyetje kam une Kastriot. Cfare ka per tu habitur ketu?
Vertet e ben kete pyetje ti?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 21:12   #15
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,807
Thanks: 3,780
Thanked 3,058 Times in 2,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Vertet e ben kete pyetje ti?
Po Kastriot, e kam shume seriozisht.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 21:18   #16
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,536
Thanks: 275
Thanked 465 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po Kastriot, e kam shume seriozisht.
Sa dollare ka investu daj sami ne trojet shqiptare dhe specifikisht ne Shqiperi?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 21:19   #17
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,807
Thanks: 3,780
Thanked 3,058 Times in 2,075 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Amerika ka investuar dhe do investoje 4 miliarde Euro ne Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kastrioti1443 Shiko postimin
Sa dollare ka investu daj sami ne trojet shqiptare dhe specifikisht ne Shqiperi?
Nuk e kam idene. Por megjithate cfare rendesie ka?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur