Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-10-2019, 17:15   #161
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e KosovėsVeseli, Mustafės: Tė gjithė duhet tė gėzohemi kur ShBA-ja ėshtė nė Kosovė

02 tetor 17:23

Ditėn e tetė tė fushatės zgjedhore Partia Demokratike e Kosovės e ka nisur nė qytetin e Gjakovės.

Nga Gjakova kandidati pėr kryeministėr, Kadri Veseli i ka ēuar “selam” kryetarit tė LDK-sė, Isa Mustafa se edhe ai duhet tė gėzohet kur ShBA-ja dėrgon pėrfaqėsuesit e saj nė Kosovė, pasi sipas tij kjo ėshtė pasuri pėr vetė shtetin.

Veseli ka thėnė se koalicioni i mundshėm Mustafa-Kurti ėshtė koalicion i izolimit dhe korrupsionit.

“Isa Mustafa paska deklaruar shqetėsimin se unė qenkam shumė proamerikan. Ne duhet tė gjithė tė gėzohemi tė kėnaqemi tė jemi tė lumtur kur ShBA-ja ėshtė nė Kosovė. Ne duhet tė jemi tė lumtur kur presidenti dėrgon bashkėpunėtorėt e tij nė Kosovė. Kjo ėshtė pasuri pėr Kosovėn…Koalicioni i Mustafės dhe Kurtit ėshtė koalicioni i izolimit dhe korrupsionit. Nuk i bėn mirė Kosovės”, ka thėnė Veseli.

Duke kėrkuar votėn e qytetarėve tė Gjakovės, Veseli ka shpalosur disa nga pikat e programit tė tij qeverisės.

“E ardhmja e zhvillimit e perspektivės pėr tė rinjtė pėr ndėrmarrėsit pėr fermerėt pėr profesorėt. E ardhmja e Kosovės, e cila do tė vendoset nė Gjakovė edhe nė gjithė territorin e Kosovės, e ky ėshtė numri 112, Partia Demokratike e Kosovės, ka thėnė Veseli.

Ndėrsa kryetari i Degės sė PDK-sė nė Gjakovė, njėherėsh kandidat pėr deputet, Hajdar Beqa duke kėrkuar votėn e gjakovarėve, ka thėnė se lista e kėsaj partie pėr deputetė ėshtė lista mė e mirė e ēdo partie politike nė Kosovė.

“Dega jonė e PDK-sė kėsaj radhe e ka njė listė tė kompletuar. I kemi njerėzit e duhur nė kohėn e duhur pėr t’i ndihmuar zotėri Veseli pėr Kosovėn… Lista e PDK-sė ėshtė lista mė e mirė qė e ka ēdo parti e Republikės sė Kosovės”, ka thėnė ai.
Kandidatė pėr deputetė nga radhėt e PDK-sė nė Gjakovė janė Hajdar Beqa, Butrint Batalli, Gentiana Beqa-Ahmeti dhe Hisen Berisha./Ksp/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2019, 23:58   #162
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės

Syla: Vizita e Whitaker tregon respektin ndaj Veselit dhe afėrsinė me Washingtonin

02/10/2019 | 00:22

Syla: Vizita e Whitaker tregon respektin ndaj Veselit dhe afėrsinė me Washingtonin

Analisti politik Valon Syla ka thėnė se vizita e Whitaker tregon respektin ndaj Veselit dhe afėrsinė me Washingtonin, shkruan Gazeta Metro.

Syla po e vlerėson si pozitive vizitėn e Matthew Whitaker nė Kosovė dhe mbėshtetjen qė ia ofroi kandidatit tė PDK’sė pėr kryeministėr Kadri Veseli.

Ai nė Analiza Zgjedhore diskutoi pėr mesazhin qė pėrēon kjo mbėshtetje dhe ato qė tha Whitaker.

“Mendoj qė mesazhi nė kėtė fushate elektorale i kėtij lloji dhe kėtij niveli ėshtė i qartė dhe tregon njė pozicion tė lidhjeve dhe shijeve personale tė njerėzve te Trumpit apo tė republikanėve, tė lidhjeve tradicionale tashmė tė krijuara sidomos pėr ushtrinė dhe shtetndėrtimin”.

“Por natyrisht kjo tregon edhe pozicionin e Kadri Veselit, sidomos me pastrimin e listave gjė qė krijoi njė sinkron njė pajtueshmėri dhe dėgjueshmėri ndaj miqve amerikanė, tė cilėt po sugjerojnė tė luftohet korrupsioni”.

“Ėshtė mesazh i fortė tregon fuqinė dhe seriozitetin, pa marrė parasysh qė ėshtė vijė e politikės amerikane, ėshtė vijė e pushtetit por s’mund tė themi se ėshtė e shtetit. Amerikanėt kanė respekt pėr demokracinė, edhe vetė Whitaker theksoi se ėshtė vizitė private por nė mbėshtetje tė Veselit. Mendoj qė kjo tregon respektin ndaj Veselit por edhe ndaj demokracisė”.

Syla gjithashtu tha se PDK’ja ėshtė drejtuar kah Washingtoni.

“Veseli ka dashur tė bėjė njė rikthim dhe rivendosje tek aleati i vjetėr dhe me kėtė mysafir tė fortė amerikan nga njerėzit e Trumpit ka dashur tė jap mesazh sė pari, por edhe tė godas partnerėt qė dolėn disa mysafirė gjermanė – Vjosa Osmani pėr shembull me EPP’nė – si dhe pėr tė rritur nivelin dhe pėr tė treguar aleancat e vjetra”.

“Tani e shohim njė LDK me eurocentrike me tė afruar kah Berlini dhe njė PDK qė dėshiron qė nė kėtė fazė pėrfundimtare tė tregojė se janė mė tė afėrt me Uashingtonin”./gazetametro.net
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 11:28   #163
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e KosovėsEdhe njė njeri i afėrt i Kryeministrit tė Britanisė vjen sot pėr tė mbėshtetur Kadri Veselin
04 tetor 00:22

Pas ish-kreut tė Drejtėsisė sė SHBA-sė, njeriut tė afėrt tė presidentit Trump, i cili ishte ditė mė parė pėr ta mbėshtetur Kadri Veselin pėr Kryeministėr, sot nė Kosovė do tė zbarkoj edhe njė njėri i rėndėsishėm i kryeministrit britanik Boris Johnson.

Partia Demokratike e Kosovės ende nuk e ka bėrė publik emrin e tij, por nga burime brenda saj mėsohet se ai ėshtė njė njeri shumė i afėr i Johnsonit.

Si duket mesazhi kryesor i kėtyre vizitave tė njėpasnjėshme tė njerėzve tė afėrt me liderėt mė tė fuqishėm nė botė, nė pėrkrahje tė PDK-sė, ka tė bėj mė njė preferenca indirekte tė disa qeverive perėndimore pėr udhėheqėsin e ardhshėm tė ekzekutivit nė Kosovė.

Ky mysafir britanik mėsohet se do tė flas nesėr edhe nė tubimin pėrmbyllės tė fushatės sė PDK-sė nė Prishtinė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-10-2019, 17:56   #164
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės
ShBA-ja: Presim qė Qeveria e re e Kosovės t’i rifillojė bisedimet me Serbinė

08 tetor 16:49

Njė zėdhėnės i Departamentit Amerikan tė Shtetit, ka thėnė se ShBA-ja pret qė udhėheqja e re nė Kosovė tė rifillojė menjėherė bisedimet me Serbinė drejt njė marrėveshjeje pėr normalizimin e marrėdhėnieve.

Shtetet e Bashkuara e urojnė popullin e Kosovės pėr pėrfundimin e suksesshėm tė zgjedhjeve parlamentare, ka thėnė ky zėdhėnės pėr “Zėrin e Amerikės”.

“Ne mirėpresim mundėsinė qė tė punojmė me njė qeveri tė re pro-dialog, qė tė jetė e angazhuar pėr forcimin e demokracisė dhe paqes, pėr drejtėsi dhe mirėqenie pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Ne kemi qenė tė qartė pėr pritshmėrinė tonė, qė udhėheqja e re e Kosovės tė jetė e gatshme tė rifillojė menjėherė bisedimet me Serbinė dhe tė punojė drejt njė marrėveshjeje pėr normalizimin e marrėdhėnieve”, ka thėnė zėdhėnėsi i Departamentit Amerikan tė Shtetit.

Bisedimet pėr normalizimin e marrėdhėnieve Kosovė-Serbi janė ndėrprerė qėkur Kosova u ka vėnė taksė prodhimeve tė importuara nga Serbia, nė nėntor tė vitit tė kaluar.

Pėrkundėr thirrjeve tė ShBA-sė dhe tė Bashkimit Evropian pėr heqjen e kėsaj takse dhe zhbllokimin e dialogut, autoritetet nė Kosovė nuk kanė ndryshuar qėndrim.

Zyrtarėt nė Serbi, nė anėn tjetėr, kanė marrė qėndrim pėr mosvazhdimin e dialogut derisa tė hiqet taksa.

Kosova ka mbajtur mė 6 tetor zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Rezultatet preliminare e kanė nxjerrė fituese Lėvizjen Vetėvendosje, e cila pasohet nga Lidhja Demokratike e Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2019, 23:36   #165
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e KosovėsKėshilltarja e Vuēiqit tregon pėr “tmerrin” qė Vuēiq pėrjetoi nė takimin me Grenell: Nuk e kam parė kurr nė atė gjendje

Kosova Ime Lajme

Kėshilltarja e presidentit tė Serbisė, Suzana Vasiljevic, thotė se takimi midis Aleksandar Vuēiqit dhe Richard Grenell ishte shumė i vėshtirė, por ajo nuk ka dhėnė detaje tė tjera.

Ajo i tha TV Prva se Vuēiē dhe i dėrguari special i ShBA-sė pėr dialogun e Beogradit dhe Prishtinės biseduan pėr dhjetė minuta tė vetėm dhe mė pas atyre iu bashkua edhe i ashtuquajturi drejtori i Zyrės sė Qeverisė sė Serbisė pėr Kosovėn, Marko Gjuriq.

“Ajo qė ishte e ēuditshme ishte qė pėr herė tė parė vetė presidenti shkroi njė shėnim zyrtar nga takimi, sepse biseda ishte padyshim mjaft e vėshtirė dhe ai nuk ishte i gatshėm tė fliste me ne pėr kėtė”, tha Vasiljevic pėr TV Prva.

Ajo gjithashtu tha se shpesh ndodh qė takimet tė jenė tė vėshtira kur tema diskutimi ėshtė Kosova, por siē shtoi ajo, nuk ėshtė asnjėherė nė atė masė qė presidenti nuk dėshiron tė flasė as me bashkėpunėtorėt e tij dhe tė kėrkojė ca kohė tė mendojė se si tė komunikoj dhe se ēfarė mund tė jetė ajo zgjidhje qė mund t’i ofrohej nga Grenell.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-10-2019, 11:19   #166
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės


Donald Trump dhe Richard Grenell
Ambasadori i Trumpit lė shije tė hidhur nė Serbi, mesazhi qė pėrcolli pėr Kosovėn
Nga: F. B. Mė: 13 tetor 2019 Nė ora: 10:14

Grenell ka kėrkuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia

Richard Grenell, i dėrguari special i presidentit Trump pėr dialogun mes Kosovės dhe Serbisė, ka shfrytėzuar vizitėn e parė nė Serbi qė qartė dhe pa dilema tė thotė se Amerika po kėrkon pranimin e pavarėsisė sė Kosovės, shkruan “Danas”, pėrcjell “Bota Sot”.

"Grenell, qė nė rrethet diplomatike e quajnė “Trumpi i vogėl”, ka lėnė shije tė hidhur pas takimit me Vuēiq, ndėrsa njohėsit e rrjedhave ndėrkombėtare e shohin pėrkushtimin dhe agresivitetin e Riēard Hollbruk, qė nė dekadat e shkuara ishte sinonim i “eskavator diplomacisė” me tė cilėn ka qėndisur fatin e Ballkanit sipas dėshirės amerikane", ka shkruar gazeta.

Gazetarja Ljiljana Smajloviē mendon se ėshtė e qartė se "pėrpjekjet e ShBA-ve qė tė shtyjnė Kosovėn nė institucionet ndėrkombėtare, shihen edhe pėrmes veprimeve tė Grenell qė pėrkujton nė shumėēka nė Hollbruk".

“Kur presidenti amerikan dėrgon tė dėrguarin special dhe me shpejtėsinė “qė nuk mendohet” dhe ai menjėherė fillon bisedat pa marr pėlqimin nga Senati, kjo do tė thotė se atė njeri e konsiderojnė njeriun “mė tram” nė ambasadorėt e Trumpit se sillet si “eskavator diplomat” qė kėtu e mbajmė mend nga koha e Hollbruk”, ka thėnė ajo.

Sipas kėsaj gazetareje "kjo do thotė se i dėrguari special, kur vjen koha do tė bėjė njė presion tė tmerrshėm nė njėrėn palė, ndėrsa emėrimi i tij nuk ėshtė bėrė pėr tė mos pasur sukses, aq mė parė qė nė fillim. Kjo do tė thotė se qė nė fillim tregon brutalitetin nė mėnyrėn “kjo ėshtė situata, ne na duhet qė nė fund tė pranoni shtetin e Kosovės, na tregoni qė tė arrihet kjo”.

Ish-ambasadori Milisav Paiē, ka thėnė se Grenell ia ka transmetuar Vuēiqit pozicionin e qartė amerikan dhe se ėshtė shumė e sigurt se ka kėrkuar njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, atė qė, sipas stij, "asnjė pushtet nuk mundet ta pranojė".

"Serbia kėshtu po ballafaqohet me presedan, situatėn kur ėshtė pėrdor forca ushtarake pėr tė ndryshuar kufijtė. Serbia ka bazė veprimi nė rezolutėn 1244 tė OKB-sė dhe duhet tė thotė deri ku ėshtė kufiri i tolerancės. Situata qė po zgjidhet ėshtė ajo qė ka pasuar nga intervenimi i dhunshėm i bombardimeve tė NATO-sė, ndėrsa kėrkesat e Amerikės janė tė lidhura ngushtė me zgjerimin e aleancės. Nėse Serbia do pranonte njė kėrkesė tė atillė kjo do ishte edhe njė hap drejtė bluarjes sė Ballkanit", tha ai, shkruan gazeta serbe.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 18:27   #167
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Nick Giacobbe emėrohet zėvendėsambasador i ShBA-sė nė Kosovė
21 tetor 18:35

Ambasadori amerikan nė Prishtinė, Philip Kosnett ka njoftuar se Nick Giacobbe ėshtė emėruar zėvendėsambasador nė Kosovė.

Pėrmes njė njoftimi nė llogarinė e vet nė “Twitter”, Kosnett ka thėnė se ėshtė i gėzuar pėr prezantimin e zėvendėsit tė ri. “Nick ėshtė njė diplomat i menēur dhe me pėrvojė, i cili bashkė me gruan e tij Cory ėshtė duke njohur shtetin dhe duke kontribuuar nė fuqizimin e marrėdhėnieve nė mes tė Shteteve tė Bashkuara dhe Kosovės”, ka shkruar Kosnett.

/Epoka e re/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 10:23   #168
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerGrenell ia pėrcolli Vuēiqit kėrkesėn nga Trump pėr Kosovėn


Gazeta Express
23 Tetor 2019 8:44

I dėrguari special i presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Trump pėr dialogun mes Serbisė dhe Kosovės, Richard Grenell, ka pėrcjellė njė porosi tė rėndėsishme gjatė vizitės nė Beograd.

I dėrguari special i presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Trump pėr dialogun mes Serbisė dhe Kosovės, Richard Grenell, gjatė vizitės sė tij tė fundit nė Beograd pėrcolli njė mesazh tė rėndėsishėm.

“Blic” shkruan se Grenell nė takimin e tij me presidentin e Serbisė, Aleksandar Vuēiq, pėrcolli mesazhin nga presidenti i SHBA-sė, Trump se Serbia duhet ta njohė Kosovėn, pėrcjell Lajmi.net.

“Ishte njė diskutim shumė i vėshtirė”, tha njė burim i “Blic”, i njoftuar me detajet e takimit.

“Grenell vendosi kushte, Serbia duhet ta njohė Kosovėn. Ai ka thėnė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė ndikojnė nė Bashkimin Evropian qė ta shtojė presionin ndaj Beogradit zyrtar”, shtoi ai, transmeton Lajmi.net.

Vuēiq e kishte pranuar se takimi me Grenell nuk ka qenė aspak i lehtė.

Kurse, kryeministrja e Serbisė, Ana Bėrnabiq kishte thėnė se pėr herė tė parė Vuēiq kishte mbajtur i vetėm shėnimet nga njė takim zyrtar.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 11:03   #169
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,742 Times in 1,993 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminGrenell ia pėrcolli Vuēiqit kėrkesėn nga Trump pėr Kosovėn


Gazeta Express
23 Tetor 2019 8:44

I dėrguari special i presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Trump pėr dialogun mes Serbisė dhe Kosovės, Richard Grenell, ka pėrcjellė njė porosi tė rėndėsishme gjatė vizitės nė Beograd.

I dėrguari special i presidentit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Donald Trump pėr dialogun mes Serbisė dhe Kosovės, Richard Grenell, gjatė vizitės sė tij tė fundit nė Beograd pėrcolli njė mesazh tė rėndėsishėm.

“Blic” shkruan se Grenell nė takimin e tij me presidentin e Serbisė, Aleksandar Vuēiq, pėrcolli mesazhin nga presidenti i SHBA-sė, Trump se Serbia duhet ta njohė Kosovėn, pėrcjell Lajmi.net.

“Ishte njė diskutim shumė i vėshtirė”, tha njė burim i “Blic”, i njoftuar me detajet e takimit.

“Grenell vendosi kushte, Serbia duhet ta njohė Kosovėn. Ai ka thėnė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė ndikojnė nė Bashkimin Evropian qė ta shtojė presionin ndaj Beogradit zyrtar”, shtoi ai, transmeton Lajmi.net.

Vuēiq e kishte pranuar se takimi me Grenell nuk ka qenė aspak i lehtė.

Kurse, kryeministrja e Serbisė, Ana Bėrnabiq kishte thėnė se pėr herė tė parė Vuēiq kishte mbajtur i vetėm shėnimet nga njė takim zyrtar.
Me fjale tjera, ēeshtja e dialogut paska marre fund. S'paska me nevoje per dialog meqenese serbia njiheka Kosoven shtet te pavarur !

Tha ai, tha ajo, tha ky,kjo, thane ata....!
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-10-2019, 21:03   #170
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės21:50 / 27.10.2019
VIDEO - Bugajski para Senatit Amerikan flet pėr dialogun Kosovė-Serbi

Para Komitetit pėr punė tė Jashtme tė Senatit Amerikan, u dėgjua edhe fjala e Janusz Bugajskit, Qendra pėr Analizė tė Politikave Evropiane. Ai tha se bisedimet e ngrira midis Serbisė dhe Kosovės duhet tė rinisin nėse tė dy vendet duan tė bėjnė pėrparime nė institucionet ndėrkombėtare.

Bugajski u shpreh se dėshtimet e vazhdueshme pėr tė arritur marrėveshje mbi normalizimin e marrėdhėnieve, po e shtojnė frikėn e radikalizmit politik dhe paqėndrueshmėrisė rajonale. Ai tha se Uashingtoni duhet tė jetė i pėrfshirė ngushtė gjatė gjithė procesit tė normalizimit. Sipas tij, BE-ja duket e paaftė tė bėjė ndonjė pėrparim tė rėndėsishėm.

"Bisedimet e ngrira midis Serbisė dhe Kosovės duhet tė rinisin nėse tė dy vendet duan tė bėjnė pėrparime nė institucionet ndėrkombėtare'' tha Bugajski para senatroėve tė Komitetit pėr punė tė jashtme tė Senatit Amerikan.

"Uashingtoni duhet tė jetė i pėrfshirė ngushtė gjatė gjithė procesit tė normalizimit. BE duket e paaftė tė bėjė ndonjė pėrparim tė rėndėsishėm, prandaj emėrimi i dy tė dėrguarve amerikanė ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėrpara. Bisedimet duhet tė bazohen nė dy parime mė tė qarta. Sė pari statusi pėrfundimtar i Kosovės u vendos mbi njė dekadė mė parė kur ajo shpalli pavarėsinė dhe nuk mund tė rishikohet pa ndezur kaos dhe konflikt. Sė dyti Serbia dhe Kosova kanė nevojė pėr marrėdhėnie dypalėshe bashkpunuese pėr tė promovuar vet interesat e tyre pėr tė kaluar nė organizatat kryesore multinacionale".

Bugajski tha se skenari ideal i normalizimit do ishte qe Serbia ta njoh zyrtarisht Kosovėn si shtet tė pavarur dhe tė vendos marrėdhėnie diplomatike por tha se kjo nuk ka gjasa tė ndodhė sė shpejti.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2019, 21:26   #171
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e Kosovės22:03 / 28.10.2019
Ambasadori i ri amerikan, Daēiqit: Ndal fushatės kundėr Kosovės

Shefi i diplomacisė serbe, Ivica Daēiq ka takuar sot ambasadorin e sapoemėruar amerikan Beograd Anthony Godfrey, me tė cilin foli edhe pėr ēėshtjen e Kosovės.

Daēiqi i cili informoi Godfrey pėr pikėpamjet e Serbisė pėr ēėshtjet aktuale tė politikės sė jashtme, ka bėrė me dije se me diplomatin amerikan temė e takimit ka qenė edhe Kosova.

“Ne kemi biseduar pak edhe pėr Kosovėn, dhe natyrisht ata janė gjithmonė tė interesuar nėse ne do tė vazhdojmė tė punojmė pėr tėrheqjen e njohjeve,” tha Daēiq pėr Tanjug.

“Nuk vjen nė shprehje qė ne ta ndalim fushatėn dhe ata tė udhėheqin kampanja pėr njohje duke pėrfshirė edhe shtetet e QUINT-it, por biseda jonė ka qenė shumė konrrekte, ėshtė nė interesim tonė tė gjejmė interes tė pėrbashkėt me SHBA-nė dhe tė kemi raporte korrekte se ēka do tė ishte nė interes tė Serbisė dhe Amerikės”.

Kujtojmė se SHBA’tė i kanė bėrė thirrje Serbisė qė disa herė tė heq dorė nga ofensiva pėr tėrheqjen e njohjeve tė pavarėsisė ndaj Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 18:23   #172
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: SHBA, mike e patundur e KosovėsDASH: Kosova aleate e ShBA-sė nė luftėn kundėr terrorizmit

02 nėntor 12:55

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi Raportin pėr Terrorizmin ku pėrmblidhen arritjet dhe sfidat e Shteteve tė Bashkuara dhe vendeve aleate pėr tė luftuar dhe mposhtur organizatat terroriste gjatė vitit 2018. Megjithė arritjet kundėr organizatės terroriste Shteti Islamik, raporti thotė se Evropa vazhdon tė pėrballet me njė numėr kėrcėnimesh nga organizata tė huaja terroriste, nga luftėtarėt e huaj qė kthehen nga Iraku dhe Siria, nga terrorizmi i kultivuar brenda vendit, si dhe nga terroristėt e mbėshtetur nga Irani.

Nė raport thuhet se Kosova vazhdoi tė luftojė rrezikun e terrorizmit nėpėrmjet njė bashkėpunimi tė ngushtė me Shtetet e Bashkuara. Kosova vazhdon tė jetė vend anėtar i Koalicionit Global pėr Mposhtjen e ISIS-it. Mbi 400 burra, gra dhe fėmijė kosovarė kanė udhėtuar drejt Sirisė dhe Irakut pėr t’iu bashkuar grupeve terroriste. Rreth 70 prej tyre kanė humbur jetėn. Rreth 130 individė u kthyen nė Kosovė, ndėrsa rreth 200 tė tjerė vazhdonin tė qėndronin nė zonat e konfliktit. Situatia politike dhe e sigurisė nė veriun e Kosovės vazhdoi tė kufizojė mundėsitė e qeverisė pėr tė ushtruar autoritetin e saj. Megjithatė qeveria e Kosovės forcoi masat ligjore kundėr terrorizmit dhe miratoi njė strategji tė re anti-terror pėr periudhėn 2018-2022. Autoritetet e zbatimit tė ligjit demonstruan kapacitetet e duhura pėr tė diktuar dhe parandaluar disa plane terroriste nė Kosovė dhe jashtė saj, ndėrkohė qė Departamenti amerikan i Shtetit i mbėshteti kėto pėrpjekje nėpėrmjet Programit tė Asistencės Kundėr Terrorizmit. Ndėr nėntė rastet gjyqėsore dhe hetimore pėr 29 tė dyshuar, pėrmendet edhe ai i muajit maj 2018, kur u dėnuan tetė tė akuzuar pėr planifikimin e njė sulmi nė Shqipėri ndaj ekipit izraelit tė futbollit, si dhe mė herėt ndaj objekteve tė tjera nė Kosovė. Qeveria e Kosovės vlerėsohet se ka vazhduar tė demonstrojė vullnetin e nevojshėm politik pėr zbatimin e ligjit dhe sigurinė kufitare, e mbėshtetur nga njė asistencė e konsiderueshme e Shteteve tė Bashkuara. Megjithatė nė programet kundėr ekstremizmit tė mundshėm, zbatimi ka qenė jo i njėtrajtshėm nga ministritė e ndryshme dhe vazhdojnė tė ekzistojnė sfida pėr shkak tė mungesės sė kapaciteteve dhe burimeve tė duhura.

Ndėr vendet evropiane qė ndėrmorrėn hapa konkrete kundėr terrorizmit tė mbėshtetur nga regjimi iranian, pėrmendet edhe Shqipėria. Nė seksionin pėr Shqipėrinė thuhet se vendi vazhdoi tė mbėshtesė me forcė pėrpjekjet anti-terror, si dhe vazhdoi tė marrė pjesė nė Koalicionin Global pėr Mposhtjen e ISIS-it. Kėrcėnimi terrorist nė Shqipėri vjen nga luftėtarėt e huaj qė kthehen nga Iraku dhe Siria, si dhe nga pėrpjekjet pėr radikalizimin e rinisė shqiptare drejt dhunės. Nė dhjetor tė vitit 2018, Shqipėria dėboi dy zyrtarė iranianė, pėrfshirė ambasadorin iranian, nė pėrgjigje tė njė plani tė sponsorizuar nga Irani pėr kryerjen e njė sulmi terrorist nė Shqipėri. Shqipėria vazhdon tė pėrfitojė nga programet e asistencės sė financuara nga qeveria amerikane pėr trajnimin e prokurorėve, zyrtarėve tė zbatimit tė ligjit, hetuesve financiarė, analistėve tė zbulimit dhe gjykatėsve. Megjithė pėrpjekjet pėr parandalimin e financimit tė terrorizmit, pėrmendet konkluzioni i MONEYVAL, organ i Kėshillit tė Evropės, qė e vlerėson Shqipėrinė me “efektshmėri tė ulėt” nė tre drejtimet kryesore tė financimit tė terrorizmit: konfiskimin, hetimin dhe shtrirjen e sanksioneve financiare.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur