Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-11-2019, 07:57   #1
pirro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Vendndodhja: Tirane
Posts: 59
Thanks: 0
Thanked 21 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
pirro ėshtė nė rrugė tė mbarė
A ka njė Dilemė Shqipėria: BE apo Unionin Euroaziatik (EAEU)?

Nga Revista Drini -2 Nėntor 2019038

Nga: Pirro Prifti

Shqipėria qė pas 1912 e deri mė sot 2019 mbetet nė njė dilemė tė vazhdueshme se nga do ta ketė drejtimin e vet Gjeo- politik, dhe kjo nuk ėshtė ashtu si duket sepse forca tė tjeratė errta e kėrkojnė Shqipėrinė tė rrijė pėrjetėsisht e destabilizuar me qėllim qė tė vazhdojnė pėrfitimet e tyre nė> toka, prona, para, pushtet. Historia Shqipėrisė ėshtė e mbushur me udhėkryqe historike tė cilat nė shumė raste kanė treguar se ishin shumė tė rrezikshme pėr vetė popullatėn, pėr formimin e njė shteti tė fortė, pėr tė mbajtur njė binom shtetformues Fe +Atdhe, dhe pėr njė gjeopolitikė modern pėrsa pėrket kohėve tė sotme.

Historikisht popullsia shqip folese ėshtė quajtur nė kohė tė ndryshme me emra tė ndryshėm por njė element e ka ruajtur> gjuhėn, por popullsia kishte kėto tipare: ruanin gjuhėn e folur, ishte luftarake, shumė krenare madje arrogante, me pamje fizike tė bukur, dhe kishin aftėsinė tė pėrshtateshin me pushtuesin nėse humbin betejat pėrfundimtare.

PROMOTED CONTENTMgid

Dhimbje nė shpinė , kyēe, gjunjė? Ky krem zgjidh gjithēka!

Are You The Kind Of Woman He's Looking For?
Zestradar

6 Best Rebel Wilson Movies
Zestradar

Nobody Does Cosplay Better Than These Queens
Zestradar
Nė kohet e lashta nė Luftėn e Trojės u shkaktua njė luftė midis Dardanėve trojanė tė veriut me aleatėt e tyre dhe Akejve dhe epiroteve tė jugut me aleatėt e tyre mollosėt . Tė dy palėt flisnin tė njėjtėn gjuhė dhe nuk kishte qėnė e nevojshme pėr pėrkthyesa. Rezultati ishte vetėm njė shkatėrrim i botės sė lashtė dhe krijimi i njė Perandorie tė fuqishme qė do tė bėhej nė tė ardhmen nga themelimi i Romės pėrmes Martesės sė Eneas me Lavinjėn. Kėshtu lindi njė gjuhė e re ajo romake latinishtja.

Ardhja e fiseve te tjera (fenikas, dorianė) asimiloi fiset pellasgige traket, maqedonasit, dhe pjesėrisht epirotėt qė flisnin tė njėjtėn gjuhė por mbetėn fiset e tjera ilire tė veriut dhe tė jugut duke krijuar njė bashkėsi qė iluministėt dhe historianėt i quajtėn helenė por se nė fakt ishin pėrzjerje pellazgėsh ilirshė dhe epirotėsh tė cilėt krijuan qytete- shtete nė luftė tė vazhdueshme me fqinjėt e gadishullit ilirik dhe persėt. Gjuha ishte e njėjtė por alfabeti dhe shkronjat u pėrdorėn nga popullata e pėrzjerė qė u quajt Helene. Rezultati ishte pėrsėri shkatėrrim por ruheshin pesė karakteristikat e mėsipėrme.

Edhe nė Periudhėn e Perandorisė romake, fiset ilire qė flisnin tė njėjten gjuhė u ndeshėn vazhdimisht me kėtė Perandori por u dorėzuan. Rezultati ishte shkatėrrim. Sidoqoftė nėpėrmjet 5 karakteristikave pėrkatėse ata u pėrshtatėn me Perandorinė madje edhe e drejtuan atė.

Nė periudhėn e dyndjes sllave, kjo popullsi humbi emrin ilir dhe u asimilua pjesėrisht pra njė shkatėrrim , por sidoqoftė pesė karakteristikat mbijetuan dhe u krijua njė popullatė e re si Arbėrit dhe mbeti Epiri i lashte, pra u pėrshtatėn me gjendjen.

Nė pėriudhėn Bizantine kjo popullatė mbijetoi nė formė principatash sė bashku me sllavėt dhe maqedonasit dhe epirotėt por ruajtėn pesė karakteristikat duke u pėrshtatur e gjėndjen, por u krijuan kushte pėr njė shtet arbėr deri nė 1453 kur ra Kostandinopoja. Rezultati ishte shkatėrrim.

Periudha islamike osmane 450 vjeēare, dėmtoi rėndė popullatėn e Arbėrit dhe Epirotėt sepse krahas pushtimi fut edhe njė religjion i ri me dhunė, me largim popullate, me konvertim, ose me kalimin e popullatės nė njė popullatė tjetėr me qėllim qė tė ruante fenė dhe pronat. Sidoqoftė, kjo ndikoi nė formimin e popullatave dhe shteteve qė do tė krijoheshin: grekėt (arvanitas dhe popullatė tjetėr), serbėt (arbėr dhe shkie), malazezėt (arbėr dhe serbė-shkie), kroatė (arbėr dhe sllavė tė jugut), rumunė (arbėr dhe dakė, romanė, sllavė), italianė (arbėreshė dhe romakė-fise italiane).

Kurse nga popullata arbėr e islamizuar dhe e marė pėr shėrbime nga Perandoria osmane u krijua mbretėria e Egjiptit, vetė Turqia, Siria. Sidoqoftė mbeti nė territoret e pushtuara osmane tė Arbėrisė dhe Epirit njė popullatė qė fliste tė njėjtėn gjuhė tė lashtėsisė por qė rreth fund shek XVII u quajt popullatė shqiptare njė popullatė e re por me gjuhė tė lashtė tė ruajtur, e cila e mori kėtė emėr tek arbėrit e islamizuar dhe tek tė ardhurit shqipfolės, dhe mė vonė kjo fjalė u pėrhap nė tė gjithė territoret e banuara dhe humbi fjala arbėr madje dhe fjala epirot, por u ruajt gjuha dhe katėr karakteristikat e tjera. Rezultati ishte shkatėrrim, por popullata u pėrshtat dhe mbijetoi.

Edhe pas formimit tė shtetit shqiptar, duke qėnė se binomi ngjizės i njė shteti (Fe dhe Atdhe) kishte humbur, pesė karakteristikat u ruajtėn por humbi kujtesa historike, dhe pėrplasjet politike pėr pushtet vazhduan gjithė kohėn deri nė ditėt e sotme duke e bėrė kėtė shtet tė paqėndrueshėm politikisht, dhe kjo paqėndrueshmėri u rėndua pas diktaturės komunistė qoftė pėr shkak tė izolimit, popullsisė sė madhe fshatare, por edhe pėr shkak tė tensioneve tė krijuara nga fqinjėt tė cilėt i kishin marrė mė 1913, toka kėtij shteti.

Problemi se nga cila anė do tė shkonte Shqipėria me popullatė kryesisht myslimano-ateiste, ka qėndruar pezull tek politikanėt shqiptarė tė ditėve tė sotme. Pavarėsisht betimeve dhe stėrbetimeve se `e duan Shqipėrinė nė Europė`, duke aluduar se ne (pra ata) janė bij tė Gjergj Kastriotit, flamurin e kanė tė krishterė, etj, sofizma politikanėsh, njė pjesė e inteligjencies deri nė `90 ishte arsimuar nė perėndim, politikanėt katundarė qė u vendosėn nga PPSH pas `90, kishin si synim pasurimin, dhe e lanė pas dore gjeopolitikėn shqiptare, madje duke bėrė njė gabim tė pafalshėm gjeopolitik duke hyrė nė Konferencėn islamike, duke pakėsuar kėshtu shanset pėr tu bėrė europianė ė vėrtetė pėr tu integruar nė BE. Njė pjesė e mirė e politikanėve tė sotėm ashtu si dhe ata tė djeshėm luajnė `me shumė porta`, madje duke u bėrė edhe katolikė pėr tė shpėtuar pasurinė, por duke filtruar me gjeopolitikėn turke , arabe, madje dhe ruse, (megjithse Rusia ka qėnė njė aleat i dikurshėm qė na ndihmuar).

Dilemat e sotme nė politikėn shqiptare mbeten gjithsesi tė fshehura nga sytė e SHBA dhe BE, dhe nė dukje reklamohen dobite e integrimit, nė brėndėsi kanė frikė pėr pasuritė e fituara me patėdrejtė dhe pėrpiqen qė dita e integrimit tė jetė sa mė e largėt….

Oferta e e Unionit Euroaziatik sado qė pak utopike, qėndron nė mėndjen e shumė pėrfaqėsueve tė popullit dhe nė mėndjet e errta tė krimit tė organizuar apo dhe nė mėndjet e spiunėve tė fqinjėve tanė tė nderuartė cilėt ndezin herė pas here kur zjarri i urrejtjes nacionaliste shuhet, zjarrin e mlefeve dhe cmirave tė vjetra. Pėrse Unioni Euroaziatik?

Nėse BE ka 27 anėtarė dhe GDP 17 trilion $ dhe 380 milion banorė, EAEU (Euro-Asian Economic Union) ka 5 anėtarė ( Rusia, Bjellorusia, Kazakistan, Kirgistan, Armenia) dhe 5 tė tjerė pėr tu anėtarėsuar (Mongolia, Siria, Taxhikistan Uzbekista) me 5trilion $ dhe 180 milion banorė (https://en.ėikipedia.org/ėiki/Member...onomic_Union); politikanėve shqiptare u mbetet tė zgjedhin pavarėsisht se me zė tė lartė blasfemojnė lindjen dhe lavdėrojnė perėndimin, nė koshiencėn e tyre, ashtu si politikanėt e tė kaluarės sė qė thėrrisnin `dum babėn` dhe rroftė BRSS, edhe sot kėrkojnė njė politikė pro-lindore.

Kjo pasqyrohet ashtu siē e sheh edhe populli shqiptar, i cili po vuan prej vitesh nga kjo klasė politikanėsh tė korruptuar si tek: vonesa pėr bėrjen e Vettingut, tek vėshtirėsitė pėr tė bėrė reformat, tek problemet pėr vendosjėen dhe respektimin e ligjeve, tek Fake-neės nga portalet anti-shqiptare tė cilat duan destabilitet, tek bashkėjetesa e ēuditshme e krimit politik-ekonomik-social me ligjin.

E fuqizuar kjo me mungesėn e civilizimit dhe me frymat religjioze radikaliste kryesisht nė Kosovė, Maqedoni mė pak nė Shqipėri, por tė rrezikshme gjithsesi, potenciali i forcės anti-BE mbetet i lartė, dhe dilema si njė urė shpėtimi e kundėrshtarėve vazhdon tė egzistojė, dilemė e cila magnetizohet edhe nga nostalgjia ndaj privilegjeve tė tė parėve tė tyre nė kohėn e Perandorisė osmanė dhe BRSS.

Kjo pasqyrė pėrmbledhėse e tė kundėrtave qė ka nė vetvehte Politika shqiptare nuk ėshtė e veēuar as nga popullata, sepse ėshtė po kjo popullatė qė ka pėrzgjedhur kėta pėrfaqėsues tė popullit me hile apo pa hile. Shpresojmė qė pjesa pėrparimtare pro-europiane tė fitojė.

[email protected]
pirro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2019, 08:52   #2
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,997
Thanks: 0
Thanked 1,717 Times in 1,338 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: A ka njė Dilemė Shqipėria: BE apo Unionin Euroaziatik (EAEU)?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pirro Shiko postimin
Nga Revista Drini -2 Nėntor 2019038

Nga: Pirro Prifti

Shqipėria qė pas 1912 e deri mė sot 2019 mbetet nė njė dilemė tė vazhdueshme se nga do ta ketė drejtimin e vet Gjeo- politik, dhe kjo nuk ėshtė ashtu si duket sepse forca tė tjeratė errta e kėrkojnė Shqipėrinė tė rrijė pėrjetėsisht e destabilizuar me qėllim qė tė vazhdojnė pėrfitimet e tyre nė> toka, prona, para, pushtet. Historia Shqipėrisė ėshtė e mbushur me udhėkryqe historike tė cilat nė shumė raste kanė treguar se ishin shumė tė rrezikshme pėr vetė popullatėn, pėr formimin e njė shteti tė fortė, pėr tė mbajtur njė binom shtetformues Fe +Atdhe, dhe pėr njė gjeopolitikė modern pėrsa pėrket kohėve tė sotme.

Historikisht popullsia shqip folese ėshtė quajtur nė kohė tė ndryshme me emra tė ndryshėm por njė element e ka ruajtur> gjuhėn, por popullsia kishte kėto tipare: ruanin gjuhėn e folur, ishte luftarake, shumė krenare madje arrogante, me pamje fizike tė bukur, dhe kishin aftėsinė tė pėrshtateshin me pushtuesin nėse humbin betejat pėrfundimtare.

PROMOTED CONTENTMgid

Dhimbje nė shpinė , kyēe, gjunjė? Ky krem zgjidh gjithēka!

Are You The Kind Of Woman He's Looking For?
Zestradar

6 Best Rebel Wilson Movies
Zestradar

Nobody Does Cosplay Better Than These Queens
Zestradar
Nė kohet e lashta nė Luftėn e Trojės u shkaktua njė luftė midis Dardanėve trojanė tė veriut me aleatėt e tyre dhe Akejve dhe epiroteve tė jugut me aleatėt e tyre mollosėt . Tė dy palėt flisnin tė njėjtėn gjuhė dhe nuk kishte qėnė e nevojshme pėr pėrkthyesa. Rezultati ishte vetėm njė shkatėrrim i botės sė lashtė dhe krijimi i njė Perandorie tė fuqishme qė do tė bėhej nė tė ardhmen nga themelimi i Romės pėrmes Martesės sė Eneas me Lavinjėn. Kėshtu lindi njė gjuhė e re ajo romake latinishtja.

Ardhja e fiseve te tjera (fenikas, dorianė) asimiloi fiset pellasgige traket, maqedonasit, dhe pjesėrisht epirotėt qė flisnin tė njėjtėn gjuhė por mbetėn fiset e tjera ilire tė veriut dhe tė jugut duke krijuar njė bashkėsi qė iluministėt dhe historianėt i quajtėn helenė por se nė fakt ishin pėrzjerje pellazgėsh ilirshė dhe epirotėsh tė cilėt krijuan qytete- shtete nė luftė tė vazhdueshme me fqinjėt e gadishullit ilirik dhe persėt. Gjuha ishte e njėjtė por alfabeti dhe shkronjat u pėrdorėn nga popullata e pėrzjerė qė u quajt Helene. Rezultati ishte pėrsėri shkatėrrim por ruheshin pesė karakteristikat e mėsipėrme.

Edhe nė Periudhėn e Perandorisė romake, fiset ilire qė flisnin tė njėjten gjuhė u ndeshėn vazhdimisht me kėtė Perandori por u dorėzuan. Rezultati ishte shkatėrrim. Sidoqoftė nėpėrmjet 5 karakteristikave pėrkatėse ata u pėrshtatėn me Perandorinė madje edhe e drejtuan atė.

Nė periudhėn e dyndjes sllave, kjo popullsi humbi emrin ilir dhe u asimilua pjesėrisht pra njė shkatėrrim , por sidoqoftė pesė karakteristikat mbijetuan dhe u krijua njė popullatė e re si Arbėrit dhe mbeti Epiri i lashte, pra u pėrshtatėn me gjendjen.

Nė pėriudhėn Bizantine kjo popullatė mbijetoi nė formė principatash sė bashku me sllavėt dhe maqedonasit dhe epirotėt por ruajtėn pesė karakteristikat duke u pėrshtatur e gjėndjen, por u krijuan kushte pėr njė shtet arbėr deri nė 1453 kur ra Kostandinopoja. Rezultati ishte shkatėrrim.

Periudha islamike osmane 450 vjeēare, dėmtoi rėndė popullatėn e Arbėrit dhe Epirotėt sepse krahas pushtimi fut edhe njė religjion i ri me dhunė, me largim popullate, me konvertim, ose me kalimin e popullatės nė njė popullatė tjetėr me qėllim qė tė ruante fenė dhe pronat. Sidoqoftė, kjo ndikoi nė formimin e popullatave dhe shteteve qė do tė krijoheshin: grekėt (arvanitas dhe popullatė tjetėr), serbėt (arbėr dhe shkie), malazezėt (arbėr dhe serbė-shkie), kroatė (arbėr dhe sllavė tė jugut), rumunė (arbėr dhe dakė, romanė, sllavė), italianė (arbėreshė dhe romakė-fise italiane).

Kurse nga popullata arbėr e islamizuar dhe e marė pėr shėrbime nga Perandoria osmane u krijua mbretėria e Egjiptit, vetė Turqia, Siria. Sidoqoftė mbeti nė territoret e pushtuara osmane tė Arbėrisė dhe Epirit njė popullatė qė fliste tė njėjtėn gjuhė tė lashtėsisė por qė rreth fund shek XVII u quajt popullatė shqiptare njė popullatė e re por me gjuhė tė lashtė tė ruajtur, e cila e mori kėtė emėr tek arbėrit e islamizuar dhe tek tė ardhurit shqipfolės, dhe mė vonė kjo fjalė u pėrhap nė tė gjithė territoret e banuara dhe humbi fjala arbėr madje dhe fjala epirot, por u ruajt gjuha dhe katėr karakteristikat e tjera. Rezultati ishte shkatėrrim, por popullata u pėrshtat dhe mbijetoi.

Edhe pas formimit tė shtetit shqiptar, duke qėnė se binomi ngjizės i njė shteti (Fe dhe Atdhe) kishte humbur, pesė karakteristikat u ruajtėn por humbi kujtesa historike, dhe pėrplasjet politike pėr pushtet vazhduan gjithė kohėn deri nė ditėt e sotme duke e bėrė kėtė shtet tė paqėndrueshėm politikisht, dhe kjo paqėndrueshmėri u rėndua pas diktaturės komunistė qoftė pėr shkak tė izolimit, popullsisė sė madhe fshatare, por edhe pėr shkak tė tensioneve tė krijuara nga fqinjėt tė cilėt i kishin marrė mė 1913, toka kėtij shteti.

Problemi se nga cila anė do tė shkonte Shqipėria me popullatė kryesisht myslimano-ateiste, ka qėndruar pezull tek politikanėt shqiptarė tė ditėve tė sotme. Pavarėsisht betimeve dhe stėrbetimeve se `e duan Shqipėrinė nė Europė`, duke aluduar se ne (pra ata) janė bij tė Gjergj Kastriotit, flamurin e kanė tė krishterė, etj, sofizma politikanėsh, njė pjesė e inteligjencies deri nė `90 ishte arsimuar nė perėndim, politikanėt katundarė qė u vendosėn nga PPSH pas `90, kishin si synim pasurimin, dhe e lanė pas dore gjeopolitikėn shqiptare, madje duke bėrė njė gabim tė pafalshėm gjeopolitik duke hyrė nė Konferencėn islamike, duke pakėsuar kėshtu shanset pėr tu bėrė europianė ė vėrtetė pėr tu integruar nė BE. Njė pjesė e mirė e politikanėve tė sotėm ashtu si dhe ata tė djeshėm luajnė `me shumė porta`, madje duke u bėrė edhe katolikė pėr tė shpėtuar pasurinė, por duke filtruar me gjeopolitikėn turke , arabe, madje dhe ruse, (megjithse Rusia ka qėnė njė aleat i dikurshėm qė na ndihmuar).

Dilemat e sotme nė politikėn shqiptare mbeten gjithsesi tė fshehura nga sytė e SHBA dhe BE, dhe nė dukje reklamohen dobite e integrimit, nė brėndėsi kanė frikė pėr pasuritė e fituara me patėdrejtė dhe pėrpiqen qė dita e integrimit tė jetė sa mė e largėt….

Oferta e e Unionit Euroaziatik sado qė pak utopike, qėndron nė mėndjen e shumė pėrfaqėsueve tė popullit dhe nė mėndjet e errta tė krimit tė organizuar apo dhe nė mėndjet e spiunėve tė fqinjėve tanė tė nderuartė cilėt ndezin herė pas here kur zjarri i urrejtjes nacionaliste shuhet, zjarrin e mlefeve dhe cmirave tė vjetra. Pėrse Unioni Euroaziatik?

Nėse BE ka 27 anėtarė dhe GDP 17 trilion $ dhe 380 milion banorė, EAEU (Euro-Asian Economic Union) ka 5 anėtarė ( Rusia, Bjellorusia, Kazakistan, Kirgistan, Armenia) dhe 5 tė tjerė pėr tu anėtarėsuar (Mongolia, Siria, Taxhikistan Uzbekista) me 5trilion $ dhe 180 milion banorė (https://en.ėikipedia.org/ėiki/Member...onomic_Union); politikanėve shqiptare u mbetet tė zgjedhin pavarėsisht se me zė tė lartė blasfemojnė lindjen dhe lavdėrojnė perėndimin, nė koshiencėn e tyre, ashtu si politikanėt e tė kaluarės sė qė thėrrisnin `dum babėn` dhe rroftė BRSS, edhe sot kėrkojnė njė politikė pro-lindore.

Kjo pasqyrohet ashtu siē e sheh edhe populli shqiptar, i cili po vuan prej vitesh nga kjo klasė politikanėsh tė korruptuar si tek: vonesa pėr bėrjen e Vettingut, tek vėshtirėsitė pėr tė bėrė reformat, tek problemet pėr vendosjėen dhe respektimin e ligjeve, tek Fake-neės nga portalet anti-shqiptare tė cilat duan destabilitet, tek bashkėjetesa e ēuditshme e krimit politik-ekonomik-social me ligjin.

E fuqizuar kjo me mungesėn e civilizimit dhe me frymat religjioze radikaliste kryesisht nė Kosovė, Maqedoni mė pak nė Shqipėri, por tė rrezikshme gjithsesi, potenciali i forcės anti-BE mbetet i lartė, dhe dilema si njė urė shpėtimi e kundėrshtarėve vazhdon tė egzistojė, dilemė e cila magnetizohet edhe nga nostalgjia ndaj privilegjeve tė tė parėve tė tyre nė kohėn e Perandorisė osmanė dhe BRSS.

Kjo pasqyrė pėrmbledhėse e tė kundėrtave qė ka nė vetvehte Politika shqiptare nuk ėshtė e veēuar as nga popullata, sepse ėshtė po kjo popullatė qė ka pėrzgjedhur kėta pėrfaqėsues tė popullit me hile apo pa hile. Shpresojmė qė pjesa pėrparimtare pro-europiane tė fitojė.

[email protected]
Ik o Pirro futi ndonje tas groshe. C'i ke keto budalliqe o Pirro ? Sa myslymane ka Kosova,Shqiperia dhe Maqedonia ne total, i ka vetem Roma.

Myslymane radikaliste ne trojet Shqiptare ? Nuk e them se nuk ka, por nuk besoj se Franca apo Belgjika , Hollanda, Norvegjia (te numerova keto Top elite BE ) kane me pak myslymane radikaliste , bile bile: Ultranacionaliste.

I ke harruar ti o Pirro se cfare ka ndodhur ne France , Belgjike , Spanje nga aktet terroiste te myslymaneve? Shqiptare ishin ata ? Apo nisesh nga fakti qe ca shqiptare vajten e ju bashkuan ISIS?

Shikoje nje here kete o Pirro.Apo kete:I ke ketu :
Kodi:
https://www.gospanews.net/en/2019/07/12/europol-terrorism-dossier-jihadist-nightmare-in-eu/Kodi:
https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/islamic-state/11660487/Islamic-State-one-year-on-Where-do-its-fighters-come-from.html
Nuk shoh une ne materialet e mesipeme te permendet as Shqiperia,as Kosova dhe as Maqedonia. Keta jane eksperte te kesaj fushe dhe paguhen per kete pune.Kane njohurite dhe infrastrukturen, njekohesisht dhe pervojen . Ti je me i zoti se keta apo si keshtu ? Apo.... do te hedhesh dhe ti nje gur ne lume se nuk ke se cfare ben ?

Se nuk kam as nerva dhe as kohe te merrem me kete (diku kam numrin e sakte te luftetarve te ISIS me origjine nga Shqiperia,Kosova dhe Maqedonia)

Nuk e mbaj mend mire, por ky numer diku nga 82 deri 157 (gjithsesi ne mos gaboj me pak se 200). Ke nje artikull tek :

Kodi:
www.frstrategies.org
qe e sqaron kete pune me detaje, se si e qysh e tek.

lexo dhe kete :

Kodi:
ttps://en.wikipedia.org/wiki/Balkans_terrorism_plot
dhe se fundmi shiko dhe kete :

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mosque_of_Rome
Citim:
The Mosque of Rome (Italian: Moschea di Roma), situated in Parioli, Rome, Italy, is the largest mosque in the western world ever built, in terms of land area.[1] It has an area of 30,000 m2 (320,000 sq ft) and can accommodate more than 12,000 people. The building is located in the Acqua Acetosa area, at the foot of the Monti Parioli, north of the city.[2] It is also the seat of the Italian Islamic Cultural Centre (Italian: Centro Culturale Islamico d'Italia).

In addition to being a meeting place for religious activities, it provides cultural and social services variously connecting Muslims together. It also holds teachings, wedding ceremonies, funeral services, exegesis, exhibitions, conventions, and other events.
Qe te kuptosh se cfare behet.Pse o Pirro shkruan gjera qe nuk kane bythe ku te rrine ?


Si ore qenka rrezik potencial i terrorizmit myslyman : Shqiperia, Kosova dhe Maqedonia ne EU ? C'i ke keto budalliqe ore ti? Apo do te nxjerres shkak pse nuk filluan bisedimet me BE ?

Lexo ketu me poshte se te ben mire:

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Terrorism_in_Europe
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 03-11-2019 nė 08:57
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur