Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-10-2019, 11:53   #21
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Shtepia e Bardhe e ka njohur Kosoven shtet te pavarur e sovran me 17 Shkurt te vitit 2008.
Kishe mujt ti me na tregue ēka parasheh ajo marreveshje paqeje ?


Nese ti s'e di , pyete padronin tand, tacin e shantazhuem nga serbia, e te tregon ai se vete ka propozue me kethye Kosoven brenda serbise. Ky individ e ka tradhetue shtetin e Kosoves...

"Sna ka faj askush, na i kemi fajet konkretisht kali i trojes (brojes)" : e ka fjalen per hashim thacin qe rrjedh nga katuni brojes.
Kali Trojes eshte sinonim i tradhetise.

https://telegrafi.com/dy-te-vdekur-d...brahim-rugova/
______________________________________

taci,vucici dhe rama kane pas kontakte te perhershme me grenell duke menjanue perhere kancellaren Merkell.
Mbeshtetesi kryesor i partive ekstremiste te krishtera evropiane quhet grenell.
per fat te mire te vegjel ini ju spiujt e serbis qe ta pengoni Ameriken se bashku me Ēlirimtaret tan Thaqi dhe Veseli qe te punoin per te miren e popullit dhe Kosoves shum te vegjel ini edhe pse ne numer ini diku rreth 50.000 veq muni me e kup barkin e juaj hahaha
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 11:53   #22
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
______________________________________


Mbeshtetesi kryesor i partive ekstremiste te krishtera evropiane quhet grenell.
Quhen....FASHISTA.Sepse ka dhe te krishtere...PACIFISTA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 11:54   #23
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-SerbiShBA: Palmer dhe Grenell do tė punojnė ngusht pėr tė arritur marrėveshjen Kosovė-Serbi

05 tetor 08:25

“Shtetet e Bashkuara shohin njė mundėsi historike pėr Serbinė dhe Kosovėn qė tė arrijnė njė marrėveshje gjithėpėrfshirėse pėr tė normalizuar raportet midis tyre”, i tha “Radios Evropa e Lirė” njė zėdhėnės nė Departamentin Amerikan tė Shtetit.

“Vendimi i presidentit pėr tė emėruar tė dėrguarin Presidencial pėr Bisedimet Paqėsore ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nėnvizon pėrkushtimin e Shteteve tė Bashkuara pėr paqe, stabilitet dhe prosperitet pėr popullin e Serbisė dhe tė Kosovės”, thuhet nė pėrgjigjen e DASH-it.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka emėruar tė enjten mbrėma ambasadorin amerikan nė Gjermani, Richard Grenell, si tė dėrguarin e presidencial pėr bisedimet ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

Nė muajin gusht tė kėtij viti, Departamenti Amerikan i Shtetit ka emėruar gjithashtu tė dėrguarin e posaēėm pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer.

DASH thotė se Palmer do tė punojė ngusht me Grenellin pėr tė arritur marrėveshjen gjithėpėrfshirėse ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 11:54   #24
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
per fat te mire te vegjel ini ju spiujt e serbis qe ta pengoni Ameriken se bashku me Ēlirimtaret tan Thaqi dhe Veseli qe te punoin per te miren e popullit dhe Kosoves shum te vegjel ini edhe pse ne numer ini diku rreth 50.000 veq muni me e kup barkin e juaj hahaha
kur ka humor ky.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 05-10-2019 nė 13:48
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 17:54   #25
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,235
Thanks: 0
Thanked 735 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Bie Palmer? Zbulohet pse Trump e ka emėruar Grenellin si emisar pėr dialogun Kosovė-Serbi

Ambasadori amerikan nė Gjermani, Richard Grenell, ėshtė emėruar si emisar i preisdnetit tė SHBA’sė, Donald Trump pėr dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Megjithatė njė emėrim i tillė ka ngjallur habi tek shumė ekspertė e ish-diplomatė, pasi qė pak ditė mė parė, Sekretari Amerikan, Mike Pompeo, ka emėruar Matthew Palmer si Pėrfaqėsues Special pėr Ballkanin Perėndimor dhe pėr bisedimet Prishtinė Beograd.

Megjithatė njė diplomat i ka thėnė gazetės serbe “Danas”, se Trump ka emėruar Richard Grenell nė postin e tė dėrguarit special pėr dialogun Kosovė-Serbi duke qenė se ka besim shumė tė madh nė tė, derisa Palmerin nuk e konsideron si njeri tė afėrt edhe pėrkundėr faktit qė ėshtė njė njohės i jashtėzakonshėm i situatės nė rajonin e Ballkanit Perėndimor.

“ Palmer ėshtė njohės i jashtėzakonshėm i situatės nė rajon, pėrfshirė edhe Kosovėn. Por ai nuk ėshtė pjesė e rrethit tė ngushtė tė Donald Trump, dhe konsiderohet njė politikan i njė epoke tė kaluar. Prandaj Grenell do tė trajtojė vetėm ēėshtjen e Kosovės, ndėrsa Palmer do tė pėrqendrohet edhe nė ēėshtjet me tė cilat ballafaqohet Ballkani nė tėrėsi, siē ėshtė pėrmirėsimi i sigurisė dhe zvogėlimit tė ndikimit rus”, ka thėnė ky diplomat pėr ‘Danas’, transmeton Gazeta Express.

Sipas kėtij diplomati, Trump me emėrimin e Grenell, ka dashur qė tė sigurohet 100 pėr qind se interesi i Shtėpisė sė Bardhė do tė respektohet nė vazhdimin e zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės.

Ndėrkohė nga Departamenti Amerikan i Shtetit kanė thėnė se “Palmer dhe Grenell do tė punojnė ngusht pėr tė arritur marrėveshjen ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė”.

Lidhur me emėrimin e Richard Grenell ka pasur edhe reagime nga presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i cili ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Grenell.

Ka reaguar edhe Aleksander Vuēiq, i cili gjithashtu ka zhvilluar njė bisedė telefonike me tė emisarin e Trumpit.

Vuēiq ka thėnė se ėshtė ndjerė i suprizuar pas kėtij emėrimi, megjithatė ka thėnė se mbetet tė shihet se ēfarė do tė ndodh nė ditėt nė vazhdim.

Megjithatė profesori i Universitetit tė Grazit qė ėshtė njohės i rajonit tė Ballkanit Perėndimor, Florian Bieber, e ka cilėsuar si njė lajm tė keq emėrimin e Richard Grenell. I habitur ėshtė ndjerė edhe gazetari britanik, Tim Judah, ndėrkohė ish-diplomati amerikan, Daniel Serwer, e ka cilėsuar si njė vendim bizar./GazetaExpress/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-10-2019, 06:07   #26
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Shkėmbimi i territoreve nė Ballkan do ta bėjė Kosovėn provincė tė Shqipėrisė.

Do tė doja tė ndreqja gjykimin tim tė djeshėm se emėrimi i Richard Grenellit si i Dėrguar Special Presidencial pėr negociatat pėr paqe mes Serbisė dhe Kosovės ėshtė i ēuditshėm. Me gjasė ėshtė mė keq se aq, madje edhe tragjik. Shpejtoj tė shtoj se nuk kam biseduar me Shtėpinė e Bardhė pėr kėtė. Nuk ka nevojė: pėr mua, ata gėnjejnė aq shumė pėr t’u mbėshtetur nė ēkado qė thonė ata”.Kėshtu ka thėnė Daniel Serwer, ekspert amerikan i ēėshtjeve tė Ballkanit, nė njė shkrim tė publikuar nė blogun e tij Peacefare.net.Ai thotė se megjithatė, disa gjėra janė tė qarta. “Grenell ėshtė njė protagonist i John Boltonit dhe avokat i ekstremit tė djathtė i cili e ka tejkaluar veten duke ofenduar nikoqirėt e tij gjermanė. Nėse do donit tė krijonit njė kauzė tė pėrbashkėt me Evropėn nė Ballkan, Grenelli ėshtė amerikani i fundit qė do tė zgjidhni pėr kėtė detyrė. Gjermanėt e kanė bėrė tė qartė se nuk do tė pranojnė shkėmbimin e territoreve nė Ballkan. Boltoni ishte avokat i shkėmbimit tė territoreve mes Kosovės dhe Serbisė. Logjika ishte imponuese pėr njė nacionalist etnik: serbėt dėshirojnė tė qeverisen nga serbėt dhe shqiptarėt nga shqiptarėt. Ēdo gjė tjetėr ėshtė shumė e vėshtirė. Tė drejtat e barabarta janė njė kurth liberal-demokratik, si nė shtėpi ashtu edhe jashtė”, thotė Serwer nė shkrimin e tij, transmeton Koha.net.

Veē kėsaj, Serweri thotė se “shkėmbimi i territoreve do tė vriste dy arritjet e [Bill] Clintonit me njė goditje: Kosova do tė bėhej provincė lindore e Shqipėrisė, herėt a vonė, dhe Bosnja e Hercegovina do tė ndahej”.“Mos u shqetėsoni se sa njerėz do tė zhvendoseshin apo vdisnin nė proces e sipėr, apo edhe pėr radikalizimin e myslimanėve tė Bosnjės nėse detyrohen nė njė Republikė Islamike. Serbia do tė jetė aq e lumtur pėr tė fituar veriun e Kosovės si dhe Republikėn Serbe sa qė do t’i duaj amerikanėt pėrsėri. Mund tė jetė e mundshme edhe arritja e njė marrėveshjeje me rusėt pėr tė njohur aneksimin e Krimesė nė kėmbim tė anėtarėsimit tė Kosovės nė OKB, e cila nuk do tė kishte shumė rėndėsi pėr njė kohė tė gjatė sepse do t’i bashkohej Shqipėrisė gjatė rrugės. Ky ėshtė lloji i logjikės sė papėrpunuar etnonacionaliste qė Administrata po aplikon diku tjetėr, veēanėrisht pėr Izraelin dhe Palestinėn. Pse jo nė Ballkan?”, thekson mė tej Daniel Serwer.Ai pyet se ēfarė do tė thoshte kjo pėr njerėzit e mirė nė Serbi, Kosovė dhe Bosnje.
Thotė se kutia e Pandorės do tė hapej me ndryshimet kufitare.“Serbėt do tė largoheshin nga pjesa jugore e limit Ibėr nė Kosovė, shqiptarėt do tė dėboheshin nga Serbia, myslimanėt do tė tentonin tė merrnin Bėrēkon nė Bosnjė pėr tė parandaluar ndarjen atje, kroatėt e Bosnjės do tė shpallnin rikrijimin e parashtetit tė tyre Herceg-Bosnj.

Me pak fjalė, kjo ėshtė njė formulė pėr destabilizimin e Ballkanit, dhe pikėrisht kėtė e lanė kėrkuar rusėt. A ėshtė e ēuditshme nėse Administrata Trump do tė tentojė ta bėjė kėtė?”, pyet eksperti amerikan i Ballkanit, Daniel Serwer.Si pėr ironi, vazhdon Serwer, Sekretari i Shtetit Pompeo ka vizituar Maqedoninė dhe Malin e Zi, dy anėtaret mė tė reja tė NATO-s. Atje, thotė Serweri, Pompeo do tė dėgjojė mbi rreziqet qė mund tė sjellė ēdo shkėmbim toke.“Mali i zi, sepse ėshtė qeverisur pėr shumė vjet me ndihmėn e pakicave, nuk ėshtė edhe aq nė rrezik, ndonėse disa prej shqiptarėve tė atjeshėm mund tė dėshirojnė tė bashkohen me Kosovėn dhe shumica e serbėve tė atjeshėm janė kundėr pavarėsisė sė saj. Maqedonia ėshtė padyshim nė rrezik nėse ēfarėdo lloj shkėmbimi i territoreve bėhet realitet, edhe nėse shumė shqiptarė atje do tė hezitojnė tė humbin ujditė e tyre tė ėmbla pėr ndarje pushteti nė Shkup”.“Ju mund tė mendoni se Administrata Trump ka mjaft shqetėsime tė veta tė bėra nė Lindje tė Mesme, nė Ukrainė, Kore Veriore, Kinė, Venezuelė dhe nė disa vende tjera, edhe pa e ringjallur mumie-idenė e shkėmbimit tė territoreve nė Ballkan. Por ata duken tė pėrkushtuar, me emėrimin e Grenellit, ta fusin edhe Ballkanin nė listėn e dėshtimeve tė tyre nė politikėn e jashtme”, ka pėrfunduar Daniel Serwer.

5 orė mė parė

Gazeta Blic.

PS.....Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr, kasaphana e trojeve shqiptare.

Konferenca e Londrės institucionalizoi krimin ballkanik kundėr Shqipėrisė dhe shkėputi nga trualli mėmė krahina tė tėra, qytete e fshatra, fusha e kodrina, pjesė tė deteve dhe liqeneve, qė kishin qenė tradicionalisht shqiptare, qysh prej shumė shekujsh. Kasaphana ndėrkombėtare u zyrtarizua nė Kongresin e Berlinit. Ndėrsa fqinjėt ballkanikė pėrvetėsuan territore tė mėdha nga kufijtė shqiptarė. Serbia pėrfitoi rajonet e Pirotit, Vrajės, Nishit e Toplicės. Meqė nuk u mbėshtet nga Rusia, serbėt u detyruan tė tėrhiqeshin nga Prishtina dhe Gjilani, duke mos mundur tė merrnin gjithė Kosovėn dhe luginėn e Vardarit. Ndėrsa Mali i Zi, i cili fitoi pėr herė tė parė dhe pavarėsinė, pėrfitoi krahinat e Nikshiqit, Kollashinit, Spuzhit, Podgoricėn, Zhabjakun, Tivarin, Plavėn dhe Gucinė. Pas rezistencės sė madhe shqiptare, nė vend tė Plavės dhe Gucisė, Berlini do t’i jepte Malit tė Zi gjithė trevėn e Ulqinit. Kjo padrejtėsi historike nxori jashtė hartės sė Shqipėrisė, Prishtinėn, Gjakovėn, Prizrenin dhe krejt Kosovėn, Rrafshin e Dukagjinit, Ulqinin, njė pjesė tė zonave tė Vermoshit, Plavėn e Gucinė, Shkupin, Tetovėn, Janinėn, Prevezėn, Ēamėrinė, njė pjesė tė Liqenit tė Pogradecit, njė pjesė tė Liqenit tė Shkodrės, e kėshtu me radhė. Ka 100 vjet qė kombi shqiptar lėngon pasojat e kėsaj pabesie, duke u pėrpjekur vazhdimisht tė ndreqė diēka nga vendimet tinzare tė asaj masakre. Nė vitin 1999, Kosova fitoi Pavarėsinė, duke krijuar shtetin e vet tė ri. Me dhjetėra dhe qindra krahina tė tjera kanė mbetur jashtė kufijve tanė, nė veri dhe jug, ku politikat shtetėrore tė fqinjėve kanė tentuar vazhdimisht asimilimin e shqiptarėve.

Gjatė gjithė punimeve tė saj lidhur me kufijtė e Shqipėrisė, Konferenca e Ambasadorėve nuk i pėrfilli asnjėherė aspiratat dhe interesat e popullit shqiptar. Tokat shqiptare u pėrdorėn nga Fuqitė e Mėdha si monedhė kėmbimi pėr tė fashitur kontradiktat e tyre nė kėtė zonė dhe pėr tė kėnaqur pretendimet e shteteve ballkanike. Me kufijtė qė u caktuan nė Londėr, brenda Shqipėrisė u pėrfshi afėrsisht gjysma e trojeve dhe e popullsisė shqiptare.

Shqiptarėt, me vendimet antishqiptare tė Kongresit tė Berlinit (1878), tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr (1912-1913) dhe tė Konferencės sė Paqes nė Paris (1919) u bėnė i vetmi popull nė rruzullin tokėsor qė kufizohet me vetveten, pėrkatėsisht qė ka pėr fqinj vetveten.

Fazit.....jemi me 2019-en me aktore apo lojtare shahu te rinj,por LINJA eshte po AJO e dikurshme.

Pra shah dhe MAT,sipas variantit skiptar ne SHITJE.

KAQ.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-10-2019, 22:13   #27
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer

Richard Grenell dhe Angela Merkel

Ker-Lindsay: Grenell duket se u emėrua pėr ta bindur Gjermaninė rreth finales Kosovė-Serbi

Mė: 12 tetor 2019 Nė ora: 15:33

Vendimin e Presidentit tė SHBA’sė, Donlad Trump, pėr tė emėruar Richard Grenell si Pėrfaqėsues Special Presidencial pėr dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, profesori i LSSE dhe eksperti i ēėshtjeve qė ndėrlidhen me Ballkanin Perėndimor, James Ker-Lindsay, po e sheh si njė shenjė tė qartė qė SHBA’ja dėshiron njė marrėveshje ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit. Edhe pėrkundėr faktit qė ėshtė i befasur me kėtė emėrim, Ker-Lindsay thotė per express se pėrvoja e Matthew Palmer dhe fuqia politike e Grenell, e bėjnė tė frikshme kėtė dyshe.

Si e komentini faktin qė Presidenti i SHBA’sė, Donald Trump, ka emėruar Richard Grenell si Pėrfaqėsues Special Presidencial pėr dialogun Prishtinė-Beograd?

Ker-Lindsay : Ky emėrim sigurisht qė ka qenė befasi e vėrtetė pėr shumė analistė. Nuk kishte paralajmėrim paraprak. Pėr aq sa kanė ditur vėzhguesit e Ballkanit, Matthew Palmer do ta merrte udhėheqjen e negociatave. Mė pas, papritmas, u dha njoftimi se Grenell do tė jetė pėrgjegjės pėr bisedime. Kjo solli mjaft hutime. Sidoqoftė, duke e marrė parasysh marrėdhėniet e tij tė ngushta me Trump-in, ishte gjithashtu menjėherė e qartė se ky emėrim ėshtė shenjė se Shtėpia e Bardhė ėshtė e pėrkushtuar qė ta sigurojė njė marrėveshje mes Beogradit dhe Prishtinės.

A shihni mospėrputhje ndėrmjet Sekretarit tė Shteitt dhe Presdientit tė SHBA’sė, sepse Pompeo rreth para njė muajit kishte emėruar Matthew Palmer si Pėrfaqėsues Special pėr Ballkanin Perėndimor dhe pėr dialogun Kosovė-Serbi?

Ker-Lindsay: Qartazi, emėrimi i Grenell-it i ka ngritur shumė pyetje. Sė pari, nuk ishte e qartė nėse Palmer-i ėshtė tėrhequr nga roli i tij apo cila do tė ishte marrėdhėnia mes dy figurave. Megjithatė, tashmė ėshtė e qartė se Palmer-it i mbetet roli si i dėrguar special pėr Ballkanin Perėndimor dhe se ai do tė punojė sė bashku me Grenell-in. Mbetet tė shihet se ēfarė do tė thotė kjo nė terma realė. Njė gjė qė do tė thosha ėshtė se jam i sigurt qė Palmer-i, si diplomat me pėrvojė dhe me njohuri tė gjera pėr Ballkanin Perėndimor, do tė jetė njė burim shumė i dobishėm i kėshillave dhe analizave pėr Grenell-in. Shpresoj qė Grenell-i tė jetė i vetėdijshėm pėr kėtė. Nė anėn tjetėr, Grenell-i do tė sjellė pėrkrahje tė rėndėsishme politike pėr procesin. Nėse ata e gjejnė njė rrugė pėr tė punuar sė bashku, do tė ishin njė ekip i frikshėm.

Ēfarė mendoni se fshihet prapa vendimit tė Trumpit pėr emėrimin e Richard Grenell si Pėrfaqėsues tė ri Special pėr dialogun?

Ker-Lindsay: Vėrtet nuk ėshtė e qartė. Ėshtė tepėr e vėshtirė ta lexosh kėtė Shtėpi tė Bardhė. Sidoqoftė, ajo qė duket qartė ėshtė se ky emėrim synon ta sjellė nė pah qėllimin e vėrtetė. Administrata e Shteteve tė Bashkuara qartazi po e kėrkon njė marrėveshje. Ndėrkohė, nuk ėshtė sekret qė nė Uashington ekziston njė shpresė qė mes Serbisė dhe Kosovės mund tė arrihet njė marrėveshje dhe se kjo gjė duhet tė bėhet sa mė herėt. Zgjedhjet nė Kosovė e kanė shtyrė kėtė proces dhe ka gjasa qė edhe nė Serbi tė ketė zgjedhje nė pranverė. Pėr shkak tė zgjedhjeve nė Shtetet e Bashkuara nė vjeshtėn e ardhshme, duket se koha pėr arritje tė marrėveshjes ėshtė e kufizuar. Emėrimi i Grenell-it duket se ėshtė tregues qė Shtetet e Bashkuara tashmė do t’i bėjnė tė gjitha pėrpjekjet pėr arritjen e marrėveshjes sa mė shpejt qė ėshtė e mundshme.

Ka raportime qė Trump dėshiron njė marrėveshje deri nė marsin e vitit 2020, dhe deklarime nga ish-diplomat tė ndryshėm se Richard Grenell do tė pėrpiqet tė bind Gjermaninė rreth idesė sė korrigjimit tė kufijve dhe shkėmbimit tė territoreve. Si e komentoni kėtė?

Ker-Lindsay: Mendoj se ēėshtja kryesore qė i ka nxitur thashethemet pėr natyrėn pėrfundimtare tė marrėveshjes ėshtė fakti qė Grenell-i ėshtė edhe ambasador i Shteteve tė Bashkuara nė Gjermani. E dimė se Uashingtoni dhe Berlini kanė pasur dallime nė qėndrimet pėr Kosovėn. Prandaj, kjo lėvizje mund tė duket si shenjė qė Gjermania tash po shihet si vend kyē i cili duhet qė tė bindet. Siē kanė theksuar disa analistė, problemi ėshtė qė Grenell-i nuk duket se e ka marrėdhėnien mė tė mirė me qeverinė gjermane. Do tė jetė interesante tė shihet se si do tė zhvillohen ky proces dhe kjo marrėdhėnie.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 11:57   #28
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer

David Kostelancik
Diplomati amerikan: Mund tė ketė konferencė pėr marrėveshjen Kosovė -Serbi
Mė: 18 tetor 2019 Nė ora: 16:34


Kosova dhe Serbia duhet ta shfrytėzojnė mundėsinė qė ėshtė krijuar, pas emėrimit tė Matthew Palmer si i dėrguar i Posaēėm i Departamentit tė Shtetit pėr Ballkanin Perėndimor dhe mė pas edhe Richard Grenell, i dėrguar presidencial pėr dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė. Kėshtu thotė nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, David Kostelancik, drejtor i Shėrbimit pėr Evropėn Qendrore dhe Jugore nė Departamentin Amerikan tė Shtetit.

Ai thekson se dy zyrtarėt amerikanė do tė punojnė sė bashku pėr tė zgjidhur ēėshtjen e rifillimit tė dialogut, nga i cili varet procesi i integrimit evropian pėr Kosovėn dhe Serbinė. Megjithatė, ai nuk e pėrjashton mundėsinė qė Uashingtoni tė organizojė njė konferencė vitin e ardhshėm, me synimin pėr tė finalizuar njė zgjidhje.

A jeni befasuar me vendimin e presidentit tė SHBA-sė, Donald Trump, pėr emėrimin e zotit Grenell, si pėrfaqėsues i Posaēėm pėr dialogun Kosovė-Serbi, vetėm njė muaj pasi Departamenti i Shtetit mori vendim pėr emėrimin e Matthew Palmer si pėrfaqėsues tė Posaēėm pėr Ballkanin Perėndimor? ​

David Kostelancik: Jo, unė mendoj se kjo tregon vėmendje dhe mbėshtetjen afatgjatė pėr dialogun, nga ana e Shteteve tė Bashkuara, nė mėnyrė qė ai tė prodhojė rezultate, si pėr Serbinė, ashtu edhe pėr Kosovėn. Tė dyja vendet janė mike dhe partnere tė SHBA-sė, dhe fakti qė kemi njė tė dėrguar tė presidentit dhe njė tjetėr tė Departamentit tė Shtetit, tė cilėt pėr kėtė ēėshtje, shpenzojnė kohėn dhe vėmendjen e tyre, mendojmė se ėshtė njė gjė e mirė pėr procesin nė pėrgjithėsi, nė mėnyrė qė ai nė fund tė japė rezultate.

Ēfarė ka thėnė Grenell nė Beograd dhe Prishtinė?

-Nė media dhe nė publik, vizita e fundit e zotit Grenell nė Prishtinė dhe Beograd ėshtė pėrmbyllur, mund tė themi, me njė vello tė fshehtėsisė. Unė do tė thosha se ajo ėshtė shndėrruar nė njė mister. Askush nuk e di se ēfarė u tha zoti Grenell bashkėbiseduesve tė tij nė Prishtinė dhe Beograd. Mund tė na jepni disa detaje?

David Kostelancik: Bisedimet e ambasadorit (Grenell), sikurse ėshtė rasti edhe me zotin Palmer, kanė qenė tė organizuara nė mirėbesim diplomatik. Por, mund t’ju siguroj se porosia e ambasadorit Grenell ishte qė SHBA-ja, dhe ai si i dėrguar i presidentit Trump, po pėrpiqen tė ndihmojnė dhe lehtėsojnė dialogun, pastaj qė tė sigurojnė palėt se tė dyja vendet e kanė vėmendjen, ndihmėn dhe mbėshtetjen tonė. Por, mendoj se detajet e bisedimeve do t’i kuptojmė me kalimin e kohės, kur ato tė kenė dhėnė rezultate.

-Nė Serbi, por edhe mė gjerė, pėrmendet ideja e njė lloj konference tė paqes, qė mund tė organizohet nga Uashingtoni, vitin e ardhshėm. A ėshtė e mundur kjo?

David Kostelancik: Ėshtė e mundur. Njė mundėsi tė tillė e ka pėrmendur presidenti Donald Trump nė letrėn qė u dėrgoi liderėve tė tė dyja vendeve nė fillim tė kėtij viti. Kjo ėshtė njė mundėsi, por tani pėr tani, gjėja mė e rėndėsishme ėshtė tė fillojė dialogu, dhe tė dyja vendet tė pėrparojnė nė ēėshtjet qė qėndrojnė midis tyre.

Shpresojmė nė heqjen e taksės

-Cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr situatėn aktuale kur ėshtė fjala pėr dialogun ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė? Nė cilat pozicione gjenden tė dyja palėt, aktualisht?

David Kostelancik: Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i kushtojnė rėndėsi tė madhe vazhdimit tė dialogut ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės. Fakti qė para disa javėsh u mbajtėn zgjedhjet nė Kosovė do tė thotė qė ne tė gjithė presim qė tė formohet Qeveria e Kosovės, pėr tė sqaruar qėndrimin e saj nė lidhje me angazhimin nė dialogun me Serbinė. Ne jemi nė kontakt me ato parti politike dhe pėrfaqėsues tė tyre, tė cilėt me gjasė do tė formojnė Qeverinė e ardhshme nė Kosovė, Pėrderisa po e bėjmė kėtė, shpresojmė qė Kosova tė jetė e gatshme tė ulet nė tryezė sė shpejti, tė heqė tarifat pėr mallrat nga Serbia, dhe tė fillojė pėrsėri njė dialog me Serbinė.

- Nė kėtė moment, mund tė themi se ka sinjale pozitive dhe negative nė drejtim tė zhbllokimit tė dialogut. Nga njėra anė, ekziston njė gatishmėri nga ana e liderit tė Vetėvendosjes, Albin Kurti, i cili po pritet tė jetė kryeministėr i ardhshėm i Kosovės, pėr tė hequr taksat pėr mallrat nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina. Nga ana tjetėr, sidoqoftė, Kurti ėshtė plotėsisht kundėr diskutimit pėr ndryshim tė kufijve midis Serbisė dhe Kosovės. Kjo ėshtė ideja kryesore e presidentit serb, Aleksandar Vuēiq. Ēfarė mund tė presim?

David Kostelancik: Unė mendoj se gjėja themelore dhe mė e rėndėsishmja ėshtė rivendosja e dialogut dhe mendoj se ėshtė e rėndėsishme – nėse zoti Kurti do tė bėhet kryeministėr i ri i Kosovės – qė ai dhe tė tjerėt qė do tė jenė pjesė e koalicionit qeverisės, tė krijojnė njė pozicion dhe qėndrim unik pėr atė qė po ndodh.

Ne, gjithashtu, mendojmė se do tė ishte jashtėzakonisht e rėndėsishme qė tarifat pėr mallrat nga Serbia tė hiqen, si hapi i parė qė ēon nė rifillimin e negociatave. Por, nė momentin kur taksa ėshtė hequr, i takon Serbisė dhe Kosovės tė kalojnė nėpėr tė gjitha pikat e rendit tė ditės dhe tė arrijnė njė marrėveshje mes vete. SHBA-ja ėshtė e gatshme, si mike dhe partnere e tė dyja vendeve, tė ndihmojė dhe mbėshtesė procesin, por u takon tė dyja palėve tė vendosin se si do tė duket marrėveshja.

-Nė Serbi, por edhe mė gjerė, pėrmendet ideja e njė lloj konference tė paqes, qė mund tė organizohet nga Uashingtoni, vitin e ardhshėm. A ėshtė e mundur kjo?

David Kostelancik: Ėshtė e mundur. Njė mundėsi tė tillė e ka pėrmendur presidenti Donald Trump nė letrėn qė u dėrgoi liderėve tė tė dyja vendeve nė fillim tė kėtij viti. Kjo ėshtė njė mundėsi, por tani pėr tani, gjėja mė e rėndėsishme ėshtė tė fillojė dialogu, dhe tė dyja vendet tė pėrparojnė nė ēėshtjet qė qėndrojnė midis tyre.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2019, 15:22   #29
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-SerbiMesazhi i Palmerit: Qeveria e re duhet t’i gjallėrojė negociatat me Serbinė

01 nėntor 15:42

I ngarkuari i posaēėm tė ShBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer, ka thėnė se qytetarėt e Kosovės nė zgjedhjet e 6 tetorit kanė votuar pėr ndryshim.

Palmeri gjatė njė ligjėrate para studentėve dhe shoqėrisė civile nė Bibliotekėn Kombėtare “Pjetėr Bogdani” nė Prishtinė, ka thėnė se sytė e botės janė kah Qeveria e re e Kosovės, duke pritur se ēfarė do tė bėjė me reformat e brendshme dhe dialogun me Serbinė.

“Sytė e botės do tė shikojnė se ēfarė do tė bėjė Qeveria e re Kosovės. A mund tė merret me prioritet e brendshme tė kėrkuara nga populli derisa merret me sfidat ndėrkombėtare tė cilat Kosova duhet t’i zgjidh pėr tė pėrparuar. Asaj (Qeverisė) i duhet njė koalicion qeverisės qė pėrfaqėson popullin me njė zė koherent dhe objektiva reale dhe me plan se si ta arrijė atė cakė”, ka thėnė Palmeri, raporton “Epoka e re”.

Ai ka deklaruar se Amerika dėshiron qė Kosova ta ketė njė qeveri e cila do t’i adresojė sfidat e brendshme dhe tė jashtme.

“ShBA-ja kanė shumė tė qarta. Shpresojmė tė shohim ta kemi njė qeveri e cila do t’i adresojė si sfidat e jashtme ashtu edhe ato tė brendshme. Nė vend qė ta shohim dialogun si shpėrqendrim nė kėto ēėshtje, konsideroni normalizimin si trasim i rrugės pėr prosperitet dhe drejtėsi. Ēdo hap i kaluar pas normalizimit do tė jetė shumė mė i lehtė nė rrugė tė trasuar me paqe”, ėshtė shprehur Palmeri.

Mė tutje, Palmeri ka thėnė se pėrmirėsimi i marrėdhėnieve tė Kosovės me Serbinė do t’i hap rrugė investimeve dhe vendeve tė reja tė punės.

Nė kėtė kontekst, Palmeri ka thėnė se Qeveria e re duhet t’i gjallėrojė negociatat me Serbinė pėr arritjen e marrėveshjes pėrfundimtare.

“Marrėdhėniet e pėrparuara dhe pėrmirėsimi i tyre me Serbinė hapin rrugėn pėr investime fitimprurėse qė krijojnė vende tė reja tė punės prej tė cilave mund tė pėrfitojė populli i Kosovės. Kur tė formohet Qeveria me mandat tė ri nga votuesit mundet dhe duhet t’i gjallėrojė negociatat. ShBA-ja do ta pėrkrah gjithmonė sovranitetin dhe pavarėsinė e Kosovės, por ne nuk shohim kurrfarė mundėsie pėr integrimin e plotė tė vendit tuaj nė sistemin ndėrkombėtar nėse nuk pėrfshin pajtimin me Serbinė”, ka theksuar Palmeri.

Zyrtari i lartė amerikan, ka thėnė se negociatat me Serbinė ndonjėherė kanė qenė tė komplikuara dhe se marrėveshja finale me kėtė shtet kėrkon konsensus tė gjerė.

Ai ka thėnė se Kosova ka ditur qė tė marrė vendime tė duhura nė kohė tė caktuara, duke pėrmendur Rambujen dhe Vjenėn.

“Shtetėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme dhe tani ju duhet normalizimi pėr ta qliruar potencialin e madh tė kėtij vendi”, ėshtė shprehur Palmeri.

I ngarkuari i posaēėm tė ShBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer, tė premten nė Prishtinė ėshtė takuar me presidentin Hashim Thaēi, kryeministrin nė detyrė, Ramush Haradinaj dhe liderin e LDK-sė, Isa Mustafa.

/Epoka e re/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2019, 16:43   #30
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-SerbiLista serbe takohet me pėrfaqėsuesin special tė SHBA-sė

Aktuale nėntor 01, 2019 - 16:26


Njė delegacion i Listės Serbe, i udhėhequr nga presidenti Goran Rakiq dhe nėnkryetarėt Dalibor Jevtic dhe Igor Simic, u takuan sot me Pėrfaqėsuesin Special tė SHBA pėr Ballkanin Perėndimor Matthew Palmer dhe Ambasadorin e SHBA nė Prishtinė, Philip Kosnet.

Nė kėtė takimi u analizua situata pas zgjedhjeve nė Kosovė me njė fokus tė veēantė vazhdimi i dialogut Beograd-Prishtinė, me qėllim tė uljes sė tensioneve dhe ruajtjes sė paqes.

Po ashtu, pėrfaqėsuesit e Listės Serbe shprehėn njė qėndrim tė qartė se ėshtė urgjente heqja e taksės dhe vazhdimi i dialogut pėr tė gjetur njė zgjidhje kompromisi.

“Sa i pėrket pjesėmarrjes nė qeveri, ne nuk do tė futemi nė atė qeveri nė kushte tė tilla, sepse nuk kemi nevojė pėr funksione pėr hir tė tyre, por pėr tė mbrojtur interesat e popullit serb”, thuhet nė reagimin e kėsaj partie.

Mattheė Palmer, nga ana tjetėr, theksoi se Shtetet e Bashkuara janė veēanėrisht tė interesuar pėr formimin e shpejtė tė qeverisė dhe vazhdimin e vazhdueshėm tė dialogut Beograd-Prishtinė, si dhe respektimin e plotė pėr sundimin e ligjit, i cili do tė mundėsojė zhvillim ekonomik dhe jetė mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2019, 17:43   #31
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi
Veseli takon Palmer: Flasin pėr partneritetin ndėrmjet Amerikės dhe Kosovės

01/11/2019 | 15:40

Veseli takon Palmer: Flasin pėr partneritetin ndėrmjet Amerikės dhe Kosovės

Edhe Kadri Veseli ėshtė takuar me Zėvendės Ndihmės Sekretarin e Shtetit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Matthew Palmer, shkruan Gazeta Metro.

Nė kėtė takim tė zhvilluar nė Ambasadėn e SHBA’nė Prishtinė, u diskutua pėr marrėdhėniet Kosovė-SHBA dhe pėr vazhdimin e bashkėpunimit nė tė gjitha fushat.

Lideri i PDK’sė Kadri Veseli, ka vlerėsuar lart rėndėsinė e bashkėpunimit tė ngushtė ndėrmjet dy vendeve duke rikonfirmuar qartė pozicionin e Partisė Demokratike tė Kosovės nė raport me kėtė partneritet.

Partneriteti i Kosovės me SHBA-tė ėshtė garancė e stabilitetit tė vendit tonė dhe e rajonit, si dhe e proceseve integruese qė sigurojnė ardhmėri prosperuese pėr tė gjithė./gazetametro.net
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 23:20   #32
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 05-11-2019 nė 23:45
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 18:53   #33
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-SerbiI dėrguari i Trumpit mbledh nė Berlin drejtuesit e Listės Serbe

13 nėntor 17:12

I dėrguari i posaēėm i presidentit amerikan, Donald Trump pėr dialogun Kosovė-Serbi, Richard Grenell, ka ftuar nė takim pėr tė enjten nė Berlin drejtuesit e Listės Serbe.

Siē i ėshtė konfirmuar “Klan Kosovės” takimi do tė mbahet nė Ambasadėn amerikane nė kryeqytetin gjerman aty ku Grenelli ėshtė ambasador.

Delegacioni i Listės Serbe, nė Berlin do tė ketė takime paraprakisht kėtė tė mėrkurė me zyrtarė tė lartė tė Qeverisė sė kancelares Angela Merkel.

Tema kyēe tė bisedimeve do tė jenė mundėsia qė Lista Serbe tė jetė pjesė e Qeverisė nė ardhje tė Kosovės si dhe mundėsitė e rinisjes sė dialogut Kosovė-Serbi qė ėshtė ndėrpre tash e njė vit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:10   #34
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,742 Times in 1,993 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminVeseli takon Palmer: Flasin pėr partneritetin ndėrmjet Amerikės dhe Kosovės

01/11/2019 | 15:40

Veseli takon Palmer: Flasin pėr partneritetin ndėrmjet Amerikės dhe Kosovės

Edhe Kadri Veseli ėshtė takuar me Zėvendės Ndihmės Sekretarin e Shtetit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Matthew Palmer, shkruan Gazeta Metro.

Nė kėtė takim tė zhvilluar nė Ambasadėn e SHBA’nė Prishtinė, u diskutua pėr marrėdhėniet Kosovė-SHBA dhe pėr vazhdimin e bashkėpunimit nė tė gjitha fushat.

Lideri i PDK’sė Kadri Veseli, ka vlerėsuar lart rėndėsinė e bashkėpunimit tė ngushtė ndėrmjet dy vendeve duke rikonfirmuar qartė pozicionin e Partisė Demokratike tė Kosovės nė raport me kėtė partneritet.

Partneriteti i Kosovės me SHBA-tė ėshtė garancė e stabilitetit tė vendit tonė dhe e rajonit, si dhe e proceseve integruese qė sigurojnė ardhmėri prosperuese pėr tė gjithė./gazetametro.net
ky dhandrri i serbise, palmeri, ia dha ate dite ftesen e gjykates serbe te hages ketij legenit te hasim maxhupit dhe i deshiroi qe te mos kthehet me ne shtetin e Kosoves .
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:20   #35
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,742 Times in 1,993 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


I dėrguari i Trumpit mbledh nė Berlin drejtuesit e Listės Serbe

13 nėntor 17:12

I dėrguari i posaēėm i presidentit amerikan, Donald Trump pėr dialogun Kosovė-Serbi, Richard Grenell, ka ftuar nė takim pėr tė enjten nė Berlin drejtuesit e Listės Serbe.

Siē i ėshtė konfirmuar “Klan Kosovės” takimi do tė mbahet nė Ambasadėn amerikane nė kryeqytetin gjerman aty ku Grenelli ėshtė ambasador.

Delegacioni i Listės Serbe, nė Berlin do tė ketė takime paraprakisht kėtė tė mėrkurė me zyrtarė tė lartė tė Qeverisė sė kancelares Angela Merkel.

Tema kyēe tė bisedimeve do tė jenė mundėsia qė Lista Serbe tė jetė pjesė e Qeverisė nė ardhje tė Kosovės si dhe mundėsitė e rinisjes sė dialogut Kosovė-Serbi qė ėshtė ndėrpre tash e njė vit.
hashim thaqi ia ka ter ketij grenellit dje n'paris : tash e tutje, tha zedhenesi i vuēiēit, hasimi, veē n'macarona po betohemi. hasimi ka krijue 1 koalicion nderkombetar (France, serbie, rusi, pjeserisht makedoni e shipni me ram legenin...) kunder shtetit te Kosoves. "Shoket" e tij po i dergon si dele njanin pas tjetrit ne sudin e serbise ne hage (e dergoi veselin, xhavitin, ramushin, abelarin edhe krejt ata tjeret...)Shume pune te keqija ka bo ky individ me shqiptaret e Republikes se Kosoves...
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:21   #36
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
ky dhandrri i serbise, palmeri, ia dha ate dite ftesen e gjykates serbe te hages ketij legenit te hasim maxhupit dhe i deshiroi qe te mos kthehet me ne shtetin e Kosoves .
hahahaha pse nuk po tregon drejt apo pse spo thue se nuk e din qka i ka than Veselit Amerikanet jan kah e lutin Veselin me hy ne nji qeveri teknike derisa te zgjedhet problemi i Kosoves me serbin deri sa ta ndryshoin sistemin zgjedhor dhe deri sa te ket mandat Kryetari Thaqi pra dikun kjo qeveri teknike te zgjas diku per nji vit e gjysum dhe kur te kryhen keto pun te mbahen zgjedhjet edhe parlamentare edhe per President ket ia ka komunikue ai Amerikani Kadri Veselit nihere per niher Veseli se ka pranue se ka vendos te jet ne opozit e deri neser se di qa do te bahet keshtu qendron puna o fshataruc e kqyr meso diqka nga politika e leni te shamet e ofendimet po mesoni nga qyka gjyks profesor per politik Llapi
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:24   #37
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Richard Grenell, i dėrguar i SHBA-sė pėr dialogun Kosovė-Serbi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
hashim thaqi ia ka ter ketij grenellit dje n'paris : tash e tutje, tha zedhenesi i vuēiēit, hasimi, veē n'macarona po betohemi. hasimi ka krijue 1 koalicion nderkombetar (France, serbie, rusi, pjeserisht makedoni e shipni me ram legenin...) kunder shtetit te Kosoves. "Shoket" e tij po i dergon si dele njanin pas tjetrit ne sudin e serbise ne hage (e dergoi veselin, xhavitin, ramushin, abelarin edhe krejt ata tjeret...)Shume pune te keqija ka bo ky individ me shqiptaret e Republikes se Kosoves...
ti merresh me rrena shpifje e furnizohesh nga ata qe propagandoin kunder Thaqit e qe kryesisht vin nga serbia e ti ja kryen serbis do pun te flliqta
po per fat te mire spo ta fut kush met besue
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur