Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 29-06-2019, 15:27   #261
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,862
Thanks: 4,388
Thanked 4,737 Times in 3,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Edhe padroni i argatit me ne fund e tha, qe po genjene ai marrangozi i Kusov’s

Vuēiq: Mos e merrni seriozisht Thaēin, Luginėn e shfrytėzon pėr politikė


Gazeta Express
29 Qershor 2019 15:42
Presidenti i Serbisė, Aleksander Vuēiq, ka thėnė se presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, e shfrytėzon Luginėn e Preshevės vetėm pėr pėrfitime politike brenda Kosovės.

Kėto komente Vuēiq i ka bėrė sot para gazetarėve, teksa ka folur pėr deklaratat e Thaēit se ėndrra e shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės ėshtė bashkimi i asaj pjese me Kosovėn .


“Nuk ėshtė par ta marrė seriozisht. E bėn me qėllim tė luftės sė brendshme pėr dominim politik nė Prishtinė”, ka thėnė Vuēiq shkruan rts, transmeton Gazeta Express.

Ai thotė se s’ka asnjė rrezik pėr ato komuna, pasi sipas tij deklaratat e Thaēit nuk kanė tė bėjnė fare me realitetin.

Hashim Thaēi gjatė javės ėshtė takuar me ish-ushtarė tė UĒMPB-sė, teksa u ka premtuar se do tė punojė pėr tė realizuar ėndrrėn e tyre pėr bashkim tė Luginės sė Preshevės me Kosovėn.

Ai nė deklarimet e mė hershme ka thėnė se njė bashkim tė tillė synon ta bėjė pa i dhėn asgjė nė kėmbim Serbisė./GazetaExpress/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 15:57   #262
juke
V.I.P
 
Avatari i juke
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 1,080
Thanks: 405
Thanked 340 Times in 272 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
juke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarėjuke ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

Pa lufte, Serbia nuk do e leshoj Presheven.

Gjitha bisedimet me Serbine jane hap prapa. Me mire keshtu sic jane.Pse eshte perjashtuar Llapi?
juke nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 11:32   #263
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

On Gazimestan ..... u bė edhe njė lloj himni.


PS: jena tu u mor me zgjedhje Beno!!!!

Izvinite
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-07-2019, 16:33   #264
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,862
Thanks: 4,388
Thanked 4,737 Times in 3,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

Ja bashkim-shkembimi i tyre

Selimi thotė se rezoluta pėr Luginėn ėshtė mashtrim i radhės i presidentit Thaēi
Gazeta Express
1 Korrik 2019 17:09

Deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, e ka quajtur mashtrim tė radhės tė presidentit Thaēi, rezolutėn pėr Luginėn e Preshevės. Teksa ka thėnė se adresa e vetme pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės mbetet Republika e Shqipėrisė.

Gjatė fjalės sė tij nė Kuvendin e Kosovės ku po diskutohet pėr gjendjen nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, Selimi ka thėnė se kjo rezolutė mund tė quhet edhe e kontrabaduar, pasi sipas tij, nė tavolinat e deputetėve ka ardhur nė mėnyrė tė paligjshme.

Sipas tij, mospėrmendja e Luginės sė Preshevės nė tavolinėn e dialogut mes Kosovės dhe Serbisė, e nė anėn tjetėr inicimi i njė rezolute pėr gjendjen atje, veē e dėshmon njė gjė tė tillė.

“Ne sot, e kemi poashtu nė dorė edhe njė projekt-rezolutė tė ardhur nga Thaēi, qė mė vjen keq ta them, por ėshtė mashtrim i radhės. Madje edhe kontrabandė mund ta quajmė sepse na ka ardhur nė tavolinat e deputetėve. Njė nga kolegėt kėtu po thotė pse po e pėrmend atė rezolutė, por siē e kam unė e ke edhe ti. Prandaj unė dua ta refuzoj nėj qasje tė tillė dhe njė keqpėrdorim tė radhės tė ēėshtjes sė shqiptarėve nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc”, tha ai.
Sipas Selimit, e vetmja adresė pėr qytetarėt e Luginės sė Preshevės mebtet Republika e shqipėrisė, e cila nė Ksuhtetutėn e saj ka edhe ēėshtjen e kėsaj ane.

Pėrndryshe, sa i pėrket Qeverisė sė Kosovės, ai tha se jo vetėm se nuk e ka nė kompetencė njė gjė tė tillė, porse i ka braktisur qytetarėt atje qysh nga paslufta.

“Krejt ēka mund tė bėjmė ne si pėrfaqėsues tė drejtpėrdrejt tė qytetarėve ėshtė qė tė kėrkojmė nga Republika e Shqipėrisė tė zbatojė Kushtetutėn e saj. Pra, si njė adresė tė vetme, mbetet qė tė kėrkojė nga Shqipėria qė tė zbatojė kushtetutėn e saj. Kėtė kėrkesė nuk mund t’ia adresojė Serbisė sepse kurrė nuk do tė duhet ne tė bėjmė kėrkesa ndaj njė shteti armik, ndaj shqiptarėve atje dhe kėtu. Kėtė kėrkesė nuk mund t’ia drejtoj Qeverisė sė Kosovės sepse nuk e ka tė pėrshkruar nė kompetencat e saj e as nė Kushtetutėn e saj. Vėllezėrve shqiptarė nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc i pėrshėndes dhe u them qė tė mbėshteten fort nė popullin shqiptar tė Kosovės e jo nė shtetin e qeverinė e Kosovės, e cila i ka braktisur sidomos tash e 20 vjet pas luftės ”, tha ai.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 19:46   #265
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,961
Thanks: 822
Thanked 1,087 Times in 386 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

Shakaja gjysma e te vertetes
https://www.kohajone.com/2019/07/09/...minderit-zaev/
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2019, 20:25   #266
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 3,235
Thanks: 0
Thanked 735 Times in 605 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kos

VIDEO/ Ra ‘pre’ e pėrgjimeve me komedianėt, Zaev: Gjithēka e vėrtetė, rashė viktimė…

Kryeministri i Maqedonisė sė Veriut Zoran Zaev nė njė konferencė pėr shtyp tė mbajtur ditėn e sotme, referuar skandalit me pėrgjimin ka pranuar se ėshtė viktimė e dy komikėve rusė, duke pranuar kėshtu edhe vėrtetėsinė e telefonatės.

Zaevi ka pohuar telefonatėn e ndodhur, por gjithashtu ka insistuar se nuk ishte e domosdoshme dorėheqja e tij pas publikimit tė saj pasi ai nuk kishte nxjerrė asnjė sekret shtetėror.

‘Isha viktimė e njė shakaje tė bėrė nga njė strukturė e mirėorganizuar e cila pėrfiton nga taktika, forma dhe mjetet e reja nė njė pėrpjekje pėr tė diskredituar publikisht njerėzit dhe vendet me aspiratat euroatlantike. Kjo ėshtė njė nga ato pėrpjekje pėr tė dėmtuar drejtpėrdrejt interesat tona strategjike pėr tė pėrfunduar anėtarėsimin tonė nė NATO’, shtoi ai.

Mė tej Zaev tha se kjo nuk ishte telefonata e tij e parė me presidentin Poroshenkon por se gjithēka ishte e protokolluar.

‘Nuk e kam pėr herė tė parė, kam biseduar me Stoltenbergun, me Poroshenkon, me liderė tė tjerė tė vendeve partnere tė Republikės sė Maqedonisė sė Veriut dhe se komunikimi bėhet nėpėrmjet rrjetit fiks. Shumicėn e rasteve kur bisedoj pranė meje qėndron dikush, ose Dane Talevski ose Bojan Mariēiqi. Nė raste tė tjera ndodhet njė kėshilltar qė tė mbajė njė procesverbal pėr ta vendosur mė pas nė arkivin e shtetit,’– tha Zaev.Kujtojmė se mė herėt, dy komikėt rusė Vlladimir Kuzencov dhe Leksus Aleksej Stollarov kanė publikuar video nė emėr tė ish-presidentit tė Ukrainės Petro Poroshenko, duke folur me kryeministrin e Maqedonisė sė Veriut, Zoran Zaev.

Regjistrimet audio janė bėrė nė gusht tė vitit 2018 dhe janar e prill tė vitit 2019, dhe komendianėt i kanė publikuar nė kanalin e tyre nė YouTube. Bisedat janė nė lidhje me disa tema: Situata nė Maqedoni para referendumit pėr emrin, marrėdhėniet mes Serbisė dhe Kosovės, ndikimit rus nė vend dhe autoqefalja e KOM –it, pėr tė cilat Poroshenko i rremė e bind Zaevin qė mund tė fitohet nėse i paguhen 100,000 euro Patriarkut Bartolomej.

Ka qenė kjo e vetmja pjesė e bisedės qė Zaevi ka montuar se ka folur me ‘Poroshenkon’.

360grade.al

https://360grade.al/271394/video-ra-...rashe-viktime/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 17:56   #267
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me KosovėnLajm i mirė pėr Kosovėn: SHBA-ja do tė involvohet drejtpėrdrejt nė dialogun me Serbinė

Mė: 7 gusht 2019 Nė ora: 14:52


Me 22 gusht pritet tė shpėrndahet Kuvendi, pasi kėshtu ka vendosur Kryesia. Ndėrsa, zgjedhjet pritet tė mbahen nė fund tė shtatorit apo nė fillim tė muajit tetor.

Se sa do tė jenė partitė tė gatshme tė gjejnė konsensus pėr temat e rėndėsishme pėr Kosovėn, posaēėrisht dialogun me Serbinė, njohėsi i ēėshtjeve politike nė vend, Faton Abdullahu, ka thėnė se dialogu me Serbinė pėr njė kohė jo tė shkurtėr do t’i eklipsojė shumė tema tjera vitale pėr qytetarėt e Kosovės.

“Kosovėn e presin sfida tė mėdha. E keqja mė e madhe ėshtė se dialogu me Serbinė pėr kohė jo tė shkurtėr pashmangshėm do t’i eklipsojė shumė tema tė tjera vitale pėr jetėn e qytetarėve tė Kosovės, siē janė lufta kundėr korrupsionit, pavarėsimi i gjyqėsorit, punėsimi, zhvillimi ekonomik, e tė tjera”, ėshtė shprehur ai.
Image
Faton Abdullahu
Foto galeri

Sipas tij, sa i pėrket koalicioneve, ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė thuhet se do tė ndodhė pas tyre, do tė jetė befasi pėr shumė kėnd.

“Pėr mė shumė, ėshtė ky realitet politik qė do tė sqarohet vetėm pas zgjedhjeve, qė nė thelb do t’i pėrcaktojė koalicionet e mundshme. Ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė do tė ndodhė pas tyre, sa i pėrket koalicioneve partiake do tė jetė befasi pėr shumė kėnd”, ka vlerėsuar Abdullahu.

Po ashtu, ai vlerėson se dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės dhe do tė ketė dhe pėrfshirje tė drejtpėrdrejtė tė SHBA-sė.

“Dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės kah fundi i kėtij viti. Me kėtė rast do tė kemi involvim tė drejtpėrdrejtė tė partnerėve tanė ndėrkombėtar, sidomos SHBA-sė. Qytetarėt e Kosovės nė cilėsinė e votuesit duhet t’i detektojnė politikanėt konformistė, tė korruptuar dhe jo atdhetar, sepse tė tillėt duhet tė ndėshkohen me votat e tyre”, ka deklaruar Faton Abdullahu pėr “Bota sot”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 18:22   #268
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,139
Thanks: 8,166
Thanked 3,742 Times in 1,993 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Lajm i mirė pėr Kosovėn: SHBA-ja do tė involvohet drejtpėrdrejt nė dialogun me Serbinė

Mė: 7 gusht 2019 Nė ora: 14:52


Me 22 gusht pritet tė shpėrndahet Kuvendi, pasi kėshtu ka vendosur Kryesia. Ndėrsa, zgjedhjet pritet tė mbahen nė fund tė shtatorit apo nė fillim tė muajit tetor.

Se sa do tė jenė partitė tė gatshme tė gjejnė konsensus pėr temat e rėndėsishme pėr Kosovėn, posaēėrisht dialogun me Serbinė, njohėsi i ēėshtjeve politike nė vend, Faton Abdullahu, ka thėnė se dialogu me Serbinė pėr njė kohė jo tė shkurtėr do t’i eklipsojė shumė tema tjera vitale pėr qytetarėt e Kosovės.

“Kosovėn e presin sfida tė mėdha. E keqja mė e madhe ėshtė se dialogu me Serbinė pėr kohė jo tė shkurtėr pashmangshėm do t’i eklipsojė shumė tema tė tjera vitale pėr jetėn e qytetarėve tė Kosovės, siē janė lufta kundėr korrupsionit, pavarėsimi i gjyqėsorit, punėsimi, zhvillimi ekonomik, e tė tjera”, ėshtė shprehur ai.
Image
Faton Abdullahu
Foto galeri

Sipas tij, sa i pėrket koalicioneve, ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė thuhet se do tė ndodhė pas tyre, do tė jetė befasi pėr shumė kėnd.

“Pėr mė shumė, ėshtė ky realitet politik qė do tė sqarohet vetėm pas zgjedhjeve, qė nė thelb do t’i pėrcaktojė koalicionet e mundshme. Ajo ēfarė thuhet para zgjedhjeve dhe ajo ēfarė do tė ndodhė pas tyre, sa i pėrket koalicioneve partiake do tė jetė befasi pėr shumė kėnd”, ka vlerėsuar Abdullahu.

Po ashtu, ai vlerėson se dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės dhe do tė ketė dhe pėrfshirje tė drejtpėrdrejtė tė SHBA-sė.

“Dialogu me Serbinė do ta dizajnojė skenėn politike tė Kosovės kah fundi i kėtij viti. Me kėtė rast do tė kemi involvim tė drejtpėrdrejtė tė partnerėve tanė ndėrkombėtar, sidomos SHBA-sė. Qytetarėt e Kosovės nė cilėsinė e votuesit duhet t’i detektojnė politikanėt konformistė, tė korruptuar dhe jo atdhetar, sepse tė tillėt duhet tė ndėshkohen me votat e tyre”, ka deklaruar Faton Abdullahu pėr “Bota sot”.

Ka edhe lajme ma te mira se involvimi i pedekucave :

Planet e Vetėvendosjes pėr qeverisjen e ardhshme: Taksa mbetet, njohje, pastaj dialog me Serbinė

Deputeti i Vetėvendosjes, Liburn Aliu, nė njė intervistė pėr Telegrafin, ka treguar qėndrimin e VV-sė, karshi tri temave me rėndėsi pėr Kosovėn siē janė dialogu me Serbinė, luftimi i korrupsionit si dhe taksa 100 pėr qind ndaj shtetit serb.
Aliu ka thėnė se, korrupsionin mund ta luftojnė ata qė janė tė pa korruptuar dhe qė janė tė guximshėm.
“Unė mendoj qė VV ėshtė e gatshme tė futet nė kėtė betejė, dhe njė ndėr armėt nė ketė betejė me korrupsionin ėshtė transparenca e plotė. VV do ta bėjė kėtė me transparencė, e cila do tė jetė garancia e parė, por jo e mjaftueshme. Tė gjithė opinioni, shoqėria civile, mediat, do tė kenė qasje nė ēdo dokument tė shohin ēdo para se ku po shpenzohet, ky do tė jetė hapi i parė, duhet vullnet pėr luftimin e korrupsionit pėrbrenda”, ka thėnė Aliu.
Ndėrsa sa i pėrket taksės 100 pėr qind ndaj Serbisė, deputeti tha se Vetėvendosje gjithmonė ka qenė pro reciprocitetit me shtetin serb.
“Ne e kemi mbėshtetur taksėn, do ta thellojmė reciprocitetin me shtetin serb. Reciprociteti me Serbinė do forcojė Kosovėn”, ka theksuar ai.
Kurse sa i pėrket dialogut me Serbinė, Aliu tha se duhet tė ndodhė ndryshimi sa i pėrket negociatave.
“Deri tani kemi pasur dialog nė Bruksel, Thaēi ka pasur takime me Vuēiqin dhe ėshtė krijuar pėrshtypja para faktorit ndėrkombėtar se gjithēka ėshtė nė rregull, ndėrkohė qė nė terren situata ėshtė krejtėsisht tjetėr, kemi thellim tė ndasisė, pėrmes pakos sė Ahtisarit. Kemi afėrsi tė shtresave tė larta, kurse situata nė terren ėshtė e rėndė pėr serbėt dhe shqiptarėt. Prandaj duhet t’i jepet pėrparėsi dialogut nė nivel lokal.
Duhet ta forcojmė dialogun nė nivel qytetarė, duhet t’i afrojmė qytetarėt. Nė nivelin e lartė duhet ta kemi tė qartė se kemi bėrė kompromise, ndėrsa tash duhet ta ndryshojmė kėtė situatė. Duan negociata me Serbinė, duhet tė ketė njohje. Sepse ne po bėjmė kompromise dhe nė fund nuk po na njohin. Duhet tė ketė njohje, pastaj hyrje nė negociata me Serbinė”, ka deklaruar Aliu pėr Telegrafin.
Deputeti Aliu, gjithashtu ėshtė deklaruar edhe pėr koalicionet parazgjedhore. Ai ka konsideruar se duhet tė ndodhė njė koalicion VV-LDK nė mėnyrė qė ndalohet krijimi i njė koalicioni PAN 2./Telegrafi/
_____________________________________________
https://telegrafi.com/planet-e-vetev...ialog-serbine/
_________________________________________

Pse me i lodh SHBA-te.
serbi duhet me njoft Kosoven shtet te pavarur e sovran, pastaj rifillon dialogu me involvimin e amerikes.
Natyrisht qe taksa nuk hiqet perkunder kerkesave te riperseritshme te kusherinit te serbeve, hasim taci me compani.
__________________
Tu n’es plus lą oł tu étais, mais tu es partout lą oł je suis.

V.H
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 18:50   #269
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

e more burr i botes urrejtja qe ke per Ēlirimtaret e Kryeēlirimtarin Hashim Thaēi nu din as qa flet Po nja eshte shum e sigurt dhe e vertet se SHBA-te partner te shum besuer e kan Thaēin Veselin dhe si parti PDK-ne qe eshte e pakonkurenc edhe ne zgjedhjet e ardhshme edhe pse qysh tash serbi-rusi u tranuen para kohe PDK-SHB-a nuk ka parti qe i mund jo
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 15:00   #270
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me KosovėnHoxhaj: Qytetarėt e Luginės sė Preshevės do ta kenė mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės

09 gusht 15:12

Zėvendėskryeministri Enver Hoxhaj ka pritur tė premten nė takim kryetarin e komunės sė Preshevės, Shqiprim Arifi, me tė cilin ka diskutuar pėr temat qė Kosova i ka prioritet: tė drejtat e shqiptarėve qė jetojnė nė Kosovėn Lindore.

Hoxhaj pas kėtij takimi ka thėnė se qytetarėt e Luginės sė Preshevės e kanė pasur dhe do tė vazhdojnė ta kenė mbėshtetjen e institucioneve tė Kosovės nė realizimin dhe garantimin e tė gjitha tė drejtave tė tyre. “Kosova duhet tė insistojė nė reciprocitet tė plotė me tė drejtat e pakicės serbe nė Kosovė. Pa respektim tė plotė tė tė drejtave tė pakicave nuk mund tė ndėrtohet e ardhmja e rajonit. Qeveria e re me PDK-nė do t’i intensifikojė kontaktet e ndėrsjella dhe ėshtė e gatshme tė garantojė ndikimin e drejtpėrdrejtė nė pėrmirėsimin e jetės sė qytetarėve nė Luginėn e Preshevės”, ka thėnė Hoxhaj.

/Epoka e re/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2019, 19:49   #271
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn18:17 / 21.08.2019
​Petrich: Zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės, asnjė variant nuk duhet tė hidhet

Natyrisht, ka njė iniciativė tė re politike tė SHBA-sė dhe se ka pasur njė ndryshim tė qėndrimit ndaj Prishtinės nė Uashington, i cili ėshtė parė nė mėnyrė mė kritike nga SHBA, vlerėson ish-emisari i BE-sė pėr Kosovė Wolfgang Petrich.

Duke komentuar takimin e djeshėm midis presidentit tė Serbisė Aleksandar Vuēiq dhe sekretarit tė Shtetit amerikan Mike Pompeo, Petrich tha se ai kishte arritur nė konkludim bazuar nė bisedimet qė ai pati me zyrtarėt amerikanė javėt e fundit.

Sipas tij, Uashingtoni tani po merr njė vėshtrim mė kritik nė politikat e Prishtinės, veēanėrisht pėr tarifat.

“Tarifat gjithashtu dobėsojnė idenė e njė ideje tė lirė rajonale tė CEFTA-s, dhe kjo masė e njėanshme nga kryeministri i Kosovės ndikon nė zhvillimin ekonomik tė rajonit”, tha ai.

Petrich pėrkujton se disa kohė mė parė, presidenti i SHBA-sė Donald Trump u dėrgoi njė letėr presidentėve nė Beograd dhe Prishtinė dhe ofroi mbėshtetje tė SHBA-sė, dhe beson se kjo ėshtė e mirė, por, nė tė njėjtėn kohė, i vjen keq pėr rrezikun qė Brukseli tė dėbohet nga loja rreth zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės.

Lidhur me spekulimet se SHBA mund tė propozojė mbajtjen e njė konference pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Kosovės, Petrich tha qė ai erdhi me idenė njė vit mė parė, por se ajo duhet tė ishte e udhėhequr nga BE.

“Mendova se kishte njė mundėsi pėr tė organizuar njė lloj Dejtoni evropian, mbase nė Bruksel, me qėllim tė zgjidhjes sė kėsaj ēėshtje. Meqenėse pothuajse tė gjitha ēėshtjet janė diskutuar vitet e fundit, unė mendova se ishte e mundur, nėse do tė kishte vullnet politik nga tė gjithė tė pėrfshirė, ashtu edhe Beogradin, Prishtinėn dhe Brukselin, si dhe Uashingtonin, pėr tė gjetur njė zgjidhje”, tha ai.

I pyetur nėse ai besonte se Uashingtoni ishte i hapur pėr tė diskutuar pėr demarkacionin, Petrich kujtoi se ndryshimi i kufijve ėshtė refuzuar nga Gjermania, por se ai beson se asnjė variant nuk duhet tė hidhet poshtė.


“Unė e konsideroj tė rėndėsishme, nė rast se organizohet njė konferencė e tillė, qė asnjė variant tė mos pėrjashtohet paraprakisht. Ajo qė do tė bihet dakord nė fund ėshtė njė ēėshtje e negociatave dhe argumenteve mė tė mira”, tha Petrich.

Ai thekson se nė ēdo rast, zgjidhja duhet tė sjellė stabilitet mė tė madh dhe tė sigurojė zhvillimin e ekonomisė sė tė gjithė rajonit.

Para kėsaj, ai thotė, se nė mėnyrė qė dialogu tė vazhdojė, sė pari duhet tė hiqen tarifat. Ai shton se nuk ėshtė i sigurt qė nėse vjen deri te heqja e shpejtė e taksave, do tė ketė kohė pėr tė organizuar njė konferencė pėr tė zgjidhur ēėshtjen e Kosovės para zgjedhjeve tė parakohshme qė do tė mbahen kėtė vjeshtė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 17:01   #272
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,862
Thanks: 4,388
Thanked 4,737 Times in 3,152 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Vadhai, kadhezoj diēka ky u lodhe kot tha argati i tij, u mundua per se koti!

Vuēiq tregon se si dėshtoi plani i tij dhe i Hashim Thaēit pėr shkėmbimet territoriale


Presidenti i Serbisė Aleksandar Vuēiq, nė njė intervistė pėr „Zėrin e Amerikės“ ka deklaruar se propozimi i tij pėr kėmbim tė territoreve nuk ėshtė pranuar nga askush nė bashkėsinė ndėrkombėtare. Ai ka zbuluar skenarėt qė i ka folur nė Washington.
Duke folur pas takimit me Sekretarin Amerikan tė Shtetit Mike Pompeo dhe zyrtarė tjerė tė State Departamentit, Vuēiq ka thėnė se „ju e dini ēfarė kam ofruar kohė mė parė, por askush nė botė nuk e deshti kėtė, as shqiptarėt nuk e deshtėn…“.

Madje Vuēiq, nė kontekst tė kėsaj, ka thėnė se shėrbime tė ndryshme sekrete tė botės kanė gjetur nė Serbi politikanė qė po punojnė pėr interesa tė huaja.
I pyetur nėse nė Amerikė ka kėrkuar mbėshtetje pėr ēėshtjen e kėmbimit tė territoreve, Vuēiq ka thėnė se pozicioni i Amerikės ėshtė diēka mė ndryshe.


„Pozicioni i tyre (Amerikės), ėshtė diēka mė ndryshe. Gjermania ka pasur njė qėndrim tė vecantė – nuk ka kėmbim territoresh, por nuk duam tė flasim se cili do tė jetė rezultati pėrfundimtar sepse kjo serbėve do t’u tingėllonte sikur tė shembej toka nėn kėmbė dhe ata nė kėtė mėnyrė vetė do tė donin tė largoheshin nga negociatat diēka qė nuk e duam ne. Amerikanėt kanė qenė mė tė hapur, ata kanė thėnė se neve nuk ka intereson se cila ėshtė marrėveshja edhe pse nuk jemi tė lumtur me idenė e Vuēiqit sepse ne e kemi njohur Kosovėn nė kėta kufij dhe do tė donim, e thonė kėtė edhe sot hapur, qė tė ketė njohje reciproke. Sepse ata, atė qė kanė dashur ta arrijnė e kanė arritur nė vitin 2008” ka thėnė Vuēiq.

Pėr kėtė kam ofruar zgjidhje kompromisi dhe nuk ėshtė nė pyetje vetėm shkėmbimi I territoreve por kemi folur edhe pėr atė qė ka ndodhur, siē kanė shkuar gjėrat, doktrina Hallsteine, dy Gjermanitė dhe modalitete tjera, koncepte nėpėr tė cilat kemi kaluar nė biseda joformale” ka thėnė Presidenti serb.

https://www.botasot.info/lajme/11436...-territoriale/
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2019, 20:55   #273
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me KosovėnNjohėsi i Ballkanit Perėndimor: Duhet tė arrihet njė marrėveshje finale Kosovė-Serbi, pa pėrjashtuar korrigjimin e kufijve


Aktuale shtator 11, 2019 - 16:37

Pėr profesorin e “London School of Economics and Political Science”, James Ker-Lindsay, vendimi i Sekretarit Amerikan, Mike Pompeo, pėr tė emėruar Matthew Palmer-in, nė postin e Pėrfaqėsuesit Special pėr Ballkanin Perėndimor, ėshtė njė vendim i shkėlqyer. Nė njė intervistė pėr Express, Ker-Lindsay thotė se me padurim pret tė shoh punėn qė do tė bėjė Palmer nė detyrėn e re, pasi, siē thotė ai, nė opinion ishte krijuar njė pėrshtypje se SHBA-ja ka larguar vėmendjen nga rajoni i Ballkanit Perėndimor

Nė kėtė intervistė, profesori Ker-Lindsay, i cili merret edhe me kėrkime qė mbulojnė fushėn e sigurisė dhe paqes nė Evropėn Juglindore ( Ballkanin Perėndimor, Greqinė, Turqinė dhe Qipron), ka folur edhe pėr idenė e korrigjimit tė kufijve, rolin e Gjermanisė dhe BE’sė nė procesin e gjetjes sė njė zgjidhjeje finale pėr Kosovėn dhe Serbinė, modelin e “Dy Gjermanive ”, tė propozuar nga deputeti i CDU/CSU, Peter Beyer, si dhe nė fund ka paraqitur mozaikun e tij se si do tė duhej tė dukej njė marrėveshje finale ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.

Gazeta Express: Si e shihni emėrimin e Matthew Palmer-it dhe a vėreni sinjale se SHBA-ja dėshiron tė zgjidhė ēėshtjen mes Kosovės dhe Serbisė deri nė verėn e vitit 2020?

James Ker-Lindsay: Mendoj se ky ėshtė njė vendim i shkėlqyeshėm. Pėr fillim, me tė dėshmohet se Shtetet e Bashkuara dėshirojnė tė mbesin tė angazhuara nė kėtė rajon. Kjo ėshtė e rėndėsishme. Ka ekzistuar pėrshtypja se Shtetet e Bashkuara janė duke u tėrhequr. Gjithashtu, zgjedhja specifike e tė dėrguarit ėshtė jetike. Matthew Palmer e njeh rajonin tepėr mirė. Ai e ka edhe temperamentin e duhur pėr kėtė rol. Ai ėshtė i drejtpėrdrejtė dhe nuk pėrpiqet t’iu shmanget ēėshtjeve. Mezi pres tė shoh se si do tė merret me kėtė ēėshtje nė muajt nė vijim.

Gazeta Express: A ka ende ndonjė mundėsi pėr shkėmbimin e territoreve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė si zgjidhje finale?

James Ker-Lindsay: Ka pasur shumė spekulime pėr kėtė gjatė vitit tė kaluar. Nuk mendoj se ėshtė gjė e dobishme tė pėrqendrohemi tepėr nė kėtė ēėshtje. Ajo qė e dimė ėshtė se ka nevojė pėr njė marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė, e cila do ta zgjidhė problemin njė herė e pėrgjithmonė dhe pėr tė gjithė dhe qė do t’ia mundėsojė Kosovės hyrjen nė Kombet e Bashkuara. Duhet t’iu lihet dy palėve qė tė vendosin se ēfarė marrėveshje do tė arrijnė. Si shumė tė tjerė, unė besoj se ėshtė e rėndėsishme qė palėt tė jenė mendjehapura. Nėse Beogradi dhe Prishtina dėshirojnė tė arrijnė marrėveshje territoriale, atėherė ne nuk duhet ta pėrjashtojmė njė gjė tė tillė. Kushti ėshtė qė ēfarėdo marrėveshje qė arrihet tė jetė nė pėrputhje me ligjet ndėrkombėtare. Pėrfundimisht, iu takon atyre tė vendosin. Ne duhet tė pėrshėndesim ēfarėdo pėrpjekje qė bėjnė pėr tė arritur njė marrėveshje.

Gazeta Express: Ēfarė mund tė thoni pėr rolin e Gjermanisė dhe Bashkimit Evropian? A i shihni lėvizjent e Gjermanisė pėr ēėshtjen e dialogut, si revansh ndaj lėvizjeve tė SHBA’sė?

James Ker-Lindsay: Gjermania dhe Bashkimi Evropian kanė rol jetik. Nė rastin e BE-sė, ka pasur mundėsi pėr shumė pak arritje pasi qė BE-ja tash pėr tash ėshtė nė njė periudhė ndryshimi. Pas zgjedhjes sė parlamentit tė ri nė maj, kemi pritur qė tė caktohet komisioni i ri. Kjo gjė tashmė po bėhet pjesė e fokusit. (Duhet tė shohim nėse i nominuari hungarez pėr pozitėn e komisionerit pėr zgjerim e merr miratimin nga parlamenti. Sinqerisht, shpresoj tė mos e marrė. Ai ėshtė i papėrshtatshėm pėr kėtė rol.) Posa tė formohet ky komision, pres qė BE-ja tė marrė pėrsėri njė rol mė aktiv. Sidoqoftė, nė kėtė fazė, ėshtė e paqartė se kush do ta drejtojė kėtė proces nga Bashkimi Evropian. A do tė jetė Josep Borrell, pėrfaqėsuesi i lartė i ri apo a do tė jetė komisioneri i ri pėr zgjerim, kushdo qoftė. Duhet tė presim dhe tė shohim.

Gjermania ėshtė njė ēėshtje pak mė ndryshe. Ėshtė e qartė se Berlini dhe Britania e Madhe e kanė marrė njė pozicion mė ndryshe pėr dialogun nė krahasim me Shtetet e Bashkuara dhe lidershipin e kaluar tė BE-sė, nėn udhėheqjen e pėrfaqėsueses sė lartė, Federica Mogherini. Do tė jetė interesante tė shohim se si do tė zhvillohet pozicioni i Gjermanisė nė fazėn e ardhshme. A do tė bindet Gjermania qė tė jetė paksa mė mendjehapur nė qasjen e saj apo do tė qėndrojė e palėkundur nė pozicionin e vet? Personalisht kam qenė shumė i zhgėnjyer me mėnyrėn me tė cilėn Gjermania ėshtė pėrpjekur t’i mbyllė diskutimet vitin e kaluar pėrmes marrjes sė njė pozicioni shumė fleksibil pėr atė se ēfarė mund tė diskutohet. Kjo ėshtė kundėr-produktive pėr tė gjitha palėt e pėrfshira. Shpresoj se kjo gjė do tė ndryshojė.

Gazeta Express: Sa i pėrket modelit tė “Dy Gjermanive”, a mendoni se ėshtė njė ideale dhe ide e implementueshme?

James Ker-Lindsay: Kjo ide ka qarkulluar qė nga bisedimet pėr statusin nė vitin 2007. Mendoj se ėshtė ide e vjetruar. Ajo ka mundur tė funksionojė para njė dekade. Tash, njoh shumė pak njerėz qė mendojnė se kjo ide ofron zgjidhje pėr tė ecur pėrpara. Mendoj se ėshtė shumė mė mirė qė tė bėhen pėrpjekje pėr ta gjetur njė marrėveshje pėrfundimtare dhe gjithėpėrfshirėse, e cila do ta zgjidhė problemin njė herė e pėrgjithmonė dhe pėr tė gjithė. Mendoj se kjo ėshtė e mundshme dhe duhet tė jetė nė fokus tė pėrpjekjeve ndėrkombėtare. “Zgjidhjet” e pėrkohshme si kjo nuk janė vėrtet tė dobishme. Ato vetėm e zgjasin problemin.

Gazeta Express: Nga pikėpamja juaj, si mund tė duket njė zgjidhje finale ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė?

James Ker-Lindsay: Elementet dhe gjera tė ēfarėdo marrėveshjeje janė tashmė tė njohura. Ēfarėdo marrėveshje pėrfundimtare duhet tė jetė e bazuar nė pranimin nga tė dyja palėt dhe njohjen e plotė. Njė marrėveshje e tillė do ta dėrgonte Kosovėn nė Kombet e Bashkuara dhe Serbinė e Kosovėn mė afėr integrimit evropian. Ajo duhet tė jetė gjithashtu nė pėrputhje me ligjet ndėrkombėtare dhe duhet tė miratohet nė mėnyrė demokratike. Sa i pėrket specifikave, duhet tė sigurohemi qė trashėgimia religjioze serbe nė Kosovė tė jetė e mbrojtur. Pastaj ėshtė ēėshtja e komuniteteve pakicė. Sėrish, mendoj se duhet tė jemi mendjehapur pėr atė se si do ta trajtojmė kėtė ēėshtje. Ka mundėsi qė ndonjė formė e autonomisė tė jetė pėrgjigje pėr ēėshtjen e Asociacionit tė Komunave me Shumicė Serbe. Sidoqoftė, mund tė ndodhė gjithashtu qė Beogradi dhe Prishtina tė shohin ndonjė pėrparėsi nė ndonjė marrėveshje territoriale. Siē thashė, duhet tė qėndrojmė mendjehapur dhe t’i lejojmė qė ta gjejnė njė marrėveshje qė iu pėrshtatet mė sė miri. Pėrfundimisht, gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė tė gjendet njė zgjidhje funksionale dhe e qėndrueshme pėr kėtė ēėshtje.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2019, 20:42   #274
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn


Hashim Thaēi
Thaēi: Raportet me SHBA-nė nuk cenohen, ndryshimi i kufijve mashtrim elektoral
Mė: 22 shtator 2019 Nė ora: 20:17


Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, i tha Zėrit tė Amerikės se qeveritė mund tė vijnė dhe tė shkojnė, por marrėdhėniet e Kosovės me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian nuk do tė cenohen asnjėherė. Ndėrsa thotė se ai asnjėherė nuk ka folur pėr ndryshim tė kufijve, e ata qė e kanė pėrmendur kėtė temė, e kanė mashtrim pėr qėllime elektorale.

Presidenti Thaēi i bėri kėto komente nė Ioėa ku vizitoi Gardėn Kombėtare, Asamblenė e Pėrgjithshme tė kėtij shteti amerikan, takoi guvernatoren, Kim Reynolds si dhe studentet nga Kosova.

Presidenti Thaēi tha se pas zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare tė 6 tetorit, Kosova duhet tė formojė shpejt njė qeveri tė re, qė do tė pėrballet me sfidat qė e presin vendin.

“Por fillimisht do tė jenė prioritetet e brendshme e pastaj do tė diskutohet edhe pėr mundėsinė e tejkalimit tė tė gjitha pengesave pėr vazhdimin e dialogut, qė tė mos jetė pengesė as Kosova e as Serbia”, tha ai.

Bisedimet janė pezulluar qė nga nėntori i vitit tė kaluar kur Kosova u vuri tarifa prej 100 pėr qind mallrave serbe nė shenjė kundėrshtimi ndaj qasjes sė Serbisė ndaj shtetėsisė sė saj. Beogradi kushtėzon rifillimin e bisedimeve me heqjen e tarifave.

Presidenti Thaēi tha se duhet njė debat i brendshėm sa u pėrket tarifave nė tė cilėn duhet tė pėrfshihen edhe partitė politike, qeveria, parlamenti dhe shoqėria e Kosovės.

Shtetet e Bashkuara kanė kėrkuar nė vazhdimėsi pezullimin e tarifave, ndėrsa Bashkimi Evropian heqjen e tyre pėr tė rihapur bisedimet me Serbinė, por qeveria nė largim e Kosovės i ka rezistuar kėsaj trysnie duke nxitur shqetėsime pėr cenimin e marrėdhėnieve me aleatėt e saj…

“Qeveritė mund tė vijnė dhe mund tė shkojnė, por raportet tona me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian nuk do tė cenohen asnjėherė”, tha presidenti Thaēi.

Ai beson sė emėrimi i zotit Matheė Palmer si i dėrguar i posaēėm pėr Ballkanin Perėndimor ėshtė mesazh i qartė se Shtetet e Bashkuara do tė jenė aktive nė rajon dhe nė procesin e bisedimeve Kosovė Serbi. Zoti Palmer i tha kėtė javė Zėrit tė Amerikės se Shtetet e Bashkuara duan njė zgjidhje qė tė jetė nė pronėsi lokale, qė tė jetė e qėndrueshme dhe e pranueshme pėr tė dyja palėt.

Presidenti Thaēi tha se vetėm njė marrėveshje qė ēon nė njohje tė ndėrsjellė ka kuptim pėr popullin e Kosovės…

“Natyrisht se nė kuadėr tė dialogut dhe negociatave qė do tė zhvillohen do tė ketė opinione tė ndryshme tė cilat unė mendoj se nė fund do tė rezultojnė mė njė marrėveshje pėrfundimtare historike me njohje reciproke”, tha ai.

Presidenti Thaēi tha se asnjėherė nuk ka qenė nė tryezėn e bisedimeve mundėsia e ndryshimit tė kufijve, ide qė ishin hedhur nė verėn e vitit tė kaluar si mundėsi pėr tė arritur njė marrėveshje ndėrmjet palėve. Presidenti serb Aleksandėr Vuēiē ka theksuar se angazhohet pėr njė vėnie kufiri ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve, qė nėnkupton ndarjen e Kosovės, ndėrsa presidenti Thaēi kishte hedhur idenė pėr korrigjim kufiri qė nėnkupton sipas tij, bashkimin me Kosovėn tė Luginės sė Preshevės, njė rajon me shumicė shqiptarė nė jug tė Serbisė.

“Kurrė nuk ka qenė nė tryezė ndryshimi i kufijve. Integriteti territorial i Republikės sė Kosovės ėshtė i pacenueshėm. Tė gjithė ata qė kanė folur pėr ndryshim tė kufijve tė Kosovės kanė prezantuar njė mashtrim pėr opinionin publik me karakter elektoral. Territori i Kosovės ėshtė i paprekshėm. Por unė gjithmonė respektoj tė drejtėn e Preshevės, Medvegjės e Bujanocit qė t’i bashkėngjiten Republikės sė Kosovės, pa u cenuar asnjė centimetėr i territorit tė Kosovės. Tė gjitha opinionet tjera janė gėnjeshtra”, tha ai.

Vazhdimi i bisedimeve mund tė pritet pas zgjedhjeve nė Kosovė dhe diplomatėt shpresojnė qė kjo tė ndodhė para se Serbia tė hyjė nė periudhėn e zgjedhjeve qė mbahen nė pranverėn e vitit tė ardhshėm.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 06:19   #275
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,229
Thanks: 16,496
Thanked 9,751 Times in 6,597 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn

Haradinaj pėr herė tė parė: Serbia i kėrkoi 950 kilometra katrorė nga Kosova

Kryeministri nė detyrė, Ramush Haradinaj, ka zbuluar pėr herė tė parė se sa territor tė Kosovės ka kėrkuar Serbia.Ai ka thėnė se Serbia ka kėrkuar t’ia marrė Kosovės 950 kilometra katrorė.950 kilometra tė Kosovės i ka lypė Serbia. Konkretisht. Tema e ndarjes nuk ėshtė mė nė tavolin, kanė evolu gjėrat. Vuēiq e pėrdor ende ndarje. Ata e bėjėn punėn e vet, tha ai.

Haradinaj tha se Vuēiq ende ankohet nė qarqe tė ndryshme pse Kosova nuk ėshtė pajtuar me marrėveshjen.Haradinaj tha se serbėt janė tė koordinuar, por nė Kosovė mungon ky koordinim.E luajnė policinė e mirė e tė keq. Vuēiqi policin e mirė, Daēiqi tė keqen. Ata kanė koordinim, por na jo. Hashim po e lun policin e mirė, por kundėr vendit tė vet. Unė policin e keq, por po e mbroj Kosovėn, tha Haradinaj.

9 orė mė parė
nga A. R.

Shenimi im......rri breeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee Ramush,se do te qojn APET ne Hage .
border=
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-09-2019, 11:40   #276
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me KosovėnVuēiqi hap pazarin pėr marrėveshje me Kosovėn

Vitin e kaluar kemi shikuar filmin e “pėrkufizimeve”, sipas sė cilit Serbia nuk ka shpėtim, nėse nuk ndahet nga Kosova. Ndėrsa tani po shohim pazaret e Vuēiqit me fuqitė e mėdha perėndimore.

Ditėt e kaluara kancelarja Angela Merkel ėshtė parė shumė shpesh nė faqet e para tė portaleve nė Serbi: Serbisė nė zėvendėsim pėr njohjen e Kosovės i ofrohet njė fabrikė e Volkswagenit; Serbisė i ofrohet anėtarėsim mė i shpejtė nė BE… Merkel ua ka kthyer shpinėn shqiptarėve dhe pranon ndryshimin e kufirit…Po tė vinte dikush nga Marsi nė Tokė, do tė mendonte se kancelarja gjermane e ka humbur rrugėn nė ndonjė treg dhe aspak nuk di tė bėjė pazar – vetėm ofron gjithnjė e mė shumė gjėra.

Por sa mund t’i besohet kėtyre mediave, u pa ditėn e martė kur ato pohonin se Vuēiqi i ka thėnė Merkelit qė gjėrat nuk shkojnė kėshtu – ndonėse Merkel dhe Vuēiq ende nuk ishin takuar. Duket se dikush nga delegacioni i Vuēiqit nė SHBA u ka dhėnė kėtyre mediave njė teskt qė duhet tė botojnė, por ka harruar t’u thotė se takimi ėshtė shtyrė pėr njė ditė mė vonė.

Pėr pėrbėrjen e bisedės pas takimit me Merkelin ka njoftuar vetėm njė person – vet Aleksandar Vuēiq. Pėr kumtesėn e kancelares Merkel nuk kishte asnjė fjalė. Vuēiqi mbetet pra burimi i vetėm qė njofton nga ky takim.

Nga deklarata e tij mėsohet se nga Berlini nuk ka asgjė tė re pėr ēėshtjen e Kosovės. Ndėrsa tabloidet e Serbisė e kanė marrė vetėm njė gjysmėfjali dhe kanė bėrė sensacion. Vuēiqi ka deklaruar se Merkel ėshtė e mendimit se duhet tė “negociohet deri sa nuk gjendet ndonjė zgjidhje”. Dhe kjo fjali ėshtė interpretuar si ndryshim i qėndrimit tė ngurtė gjerman kundėr ndryshimit tė kufijve.

Kjo ėshtė edhe njė kotėsi, por edhe sikur tė thoshte Merkel njė gjė tė tillė, shtrohet pyetja: Pse pikėrisht tani ka filluar ky lloj destanti pėr ēėshtjen e Kosovės, nė mediat e afėrta me regjimin?

Duket se ka filluar faza e dytė e zierjes sė zhabės, mė mirė thėnė opinionit serb.

Verėn e kaluar kemi parė fazėn e parė tė zierjes, me titull “pėrkufizimi”. Thuhej se Serbia do tė pėrballet me rėnie tė madhe ekonomike, shqiptarėt po pėrjetojnė njė bum demografik dhe sė shpejti do tė mbėrrijnė deri nė Nish, do tė ketė katastrofė. Vulini konstatoi: “Nėse nuk ndahemi me shqiptarėt, do t’i kemi punėt shumė keq”.

Nė fazėn e dytė tani po flitet pėr ēmimin.

Nė fjalorin e pazarit, Vuēiqi ėshtė i pari me pohimet se shqiptarėt nuk duhet t’i fitojnė tė gjitha e serbėt asgjė. Nuk ke nevojė pėr tepėr inteligjencė tė kuptosh se ai ėshtė i gatshėm tė njohė pavarėsinė e Kosovės, nėse arrihen kushte tė pranueshme. Nė vend se tė publikojė planin e tij pėrfundimtar pėr Kosovėn dhe tė thotė ēfarė do, ai thotė se ēfarė nuk do. Vuēiqi po bėn pra pazar.

Njė pjesė e kundėrshtarėve tė tij shpreson se pushtetmbajtėsi i plotfuqishėm do tė rrėzohet me temėn e Kosovės. Ndėrsa tė tjerėt shpresojnė se Vuēiqi do ta pėrfundojė kėtė temė tė pakėndshme.

Vuēiqi e di se ēfarė dhe kujt i ka dhėnė premtime nė qarqet ndėrkombėtare. Koha po kalon dhe e vėrteta do tė dalė nė shesh. Ndaj tani ai po i jep gaz kėsaj ēėshtjeje. Opinionit po i ofrohen versione tė ndryshme se si mund tė nėnshkruhet pavarėsia e Kosovės, por duke kritikuar mediat, opozitėn dhe tė gjithė ata tė cilėt marrin guximin tė flasin kundėr politikės sė tij.

Ndėrkohė qė zgjedhjet po afrohen. Nėse ato bojkotohen nga partitė mė tė mėdha opozitare, nuk ka pikė dyshimi se SNS (Partia Pėrparimtare Serbe e Vuēiqit) do tė ketė dy tė tretat e mandateve nė Parlament, tė nevojshme pėr ndryshimin e Kushtetutės. Mendohet se ai do tė ketė edhe ndonjė opozitė tė gatshme pėr tė mbėshtetur politikėn vizionare tė tij pėr Kosovėn. Dhe natyrisht Sheshelin, i cili para vėzhguesve ndėrkombėtarė do tė luajė nacionalistin e tmerrshėm.

Mė pas do tė fillojė faza e tretė e zierjes sė zhabės – pėrgatitja pėr referendum dhe aminimi i marrėveshjes me Prishtinėn. Kjo fazė do tė jetė shumė e rėndė pėr ata qė nuk kanė stomak tė fortė, sepse do tė vijė faza, kur nacionalistėt dhe luftėnxitėsit e viteve 90-tė, do tė bindin qytetarėt qė tė votojnė kundėr gjėrave, pėr tė cilat vetė ata janė angazhuar plot 30 vjet.

Kancelarja Merkel ka premtuar gjoja se do tė vijė edhe nė Serbi pėr vizitė. Besoj se Vuēiqi kėtė gjysmėvjetor do tė jetė njė nxėnės shumė i mirė./ Nemanja Rujeviq, DW.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 21:58   #277
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerPalmer kritikon BE dhe flet pėr kufijtė Serbi-Kosovė


I dėrguari i posaēėm amerikan pėr Ballkanin Perėndimor, Mathew Palmer tha tė mėrkurėn se i takon Kosovės dhe Serbisė nėse do tė diskutohet apo jo ēėshtja e kufijve nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet tyre.

Gjatė njė dėgjimi nė senatin amerikan, zoti Palmer tha se Shtetet e Bashkuara duan tė shohin njė marrėveshje me autorėsi lokale dhe qė duhet tė jetė gjithėpėrfshirėse.

“Nėse kufijtė do tė jenė pjesė e marrėveshjes ėshtė ēėshtje e palėve”, tha ai duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė senatorėve, ndėrsa theksoi se ėshtė i kuptueshėm shqetėsimi pėr ndikimet qė mund tė ketė nė pjesėt tjera tė rajonit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 23:47   #278
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti Thaēi nuk heq dorė nga bashkimi i Luginės sė Preshevės me Kosovėn
LAJMI FUNDIT: “Shkėmbimi i territoreve do tė ndodhė”

November 5, 2019

Shkėmbimi i territoreve nė mes tė Kosovės dhe Serbisė do tė ndodhė sipas analistit, Fisnik Halimi. Analisti Finsik Halimi, ka thėnė se pėr ēėshtjen e dialogut Kosovė-Serbi janė duke u bėrė shumė lojėra. “Nėse e shohim se Matthewė Palmer dhe Aleksandėr Vuēiq nuk janė partner gabohemi rėndė. Gabohemi rėndė nėse mendojmė qė ne jemi miq tė amerikanėve dhe serbėt janė a.rmiq”, ka thėnė Halimi nė Klan Kosova shtyp ne foton posht ketij shkrimi shih vidjeon.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur