Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-10-2019, 00:35   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Rrugėtimi i LDK-sė, asnjė fitore nga viti 2004Rrugėtimi i LDK-sė, asnjė fitore nga viti 2004
Sarandė Selimi

Lidhja Demokratike e Kosovės, ėshtė partia qė prej vdekjes sė Ibrahim Rugovės nuk ka fituar asnjė palė zgjedhje. Megjithatė, kjo parti mė sė gjati ka pasur hise nė pushtet. Plotė 14 vjet. Nė zgjedhjet e kėtij muaji shihej si mė favoritja pėr t’i fituar ato, pėr shkak tė kandidimit tė Vjosa Osmanit, pėr kryeministre. Por, as tash nuk doli e para. Atė e mundi Albin Kurti. Ecja e kėtij subjekti nuk ėshtė e lavdishme gjithherė. Skandalet nė qeverisje, dhe dhuna nė kuvendet zgjedhore, janė pjesė e pandashme e kėtij subjekti.


5 mijė vota mė shumė se Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK), arriti t’i marr Lėvizja Vetėvendosje (VV), nė komunėn e Gjilanit qė njihet si bastion i fuqishėm i kėsaj tė parės. E kjo nuk ishte komuna e vetme tė cilėn LDK e humbi nė zgjedhjet parlamentare qė u mbajtėn tetė ditė mė parė, mė 6 tetor nė Republikėn e Kosovės. Edhe Vushtrrinė, e humbi LDK-ja. Bile kėtė me rezultat edhe mė tė thellė, pasi qė, qytetarėt e komunės e cila udhėhiqet nga LDK-ja, kėtė parti e qitėn tė tretėn nė kėto zgjedhje, pas PDK-sė e cila doli e dyta dhe VV-sė e cila doli e para. LDK nė Vushtrri mori vetėm 7 mijė e 443 vota, mbi 3 mijė mė pak se VV.

Megjithatė, Lidhja Demokratike e Kosovės, nė zgjedhjet e 6 tetorit qė u mbajtėn si pasojė e dorėheqjes sė tė parit tė qeverisė, ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, pas ftesės qė mori ai pėr nė Hagė, doli e dyta nė vend. Kjo parti e cila udhėhoqi me Kosovėn qė nga paslufta, pak vet e goxha shumė nė koalicion me PDK-nė, ishte nė opozitė vetėm dy herė pėrgjatė 19-tė vitesh.

Historia e LDK-sė pėrfshirė ‘kuvendin e karrigeve’


LDK, u formua si bashkim i intelektualėve dhe popullit tė Kosovės, nė kohėn e shpėrbėrjes sė Lidhjes Komuniste tė Kosovės, me kryetar Ibrahim Rugovėn. Nė zgjedhjet e vitit 2001 me ndėrhyrje tė UNMIK-ut, LDK me 48 % tė votave tė fituara kishte hyrė nė koalicion tė gjerė me PDK (26 %) dhe AAK (7%). Kjo qeveri e pėrfundoi mandatin nė vitin 2004 kur pas zgjedhjeve formon koalicion qeveritar me AAK (pėr t’i dhėnė AAK postin e kryeministrit) duke lėnė PDK nė opozitė. Asokohe LDK kishte 47 deputetė. Pas vdekjes sė kryetarit Ibrahim Rugova (edhe president i Kosovės) nė janar 2006, LDK-ja udhėhiqet nga Fatmir Sejdiu. Nė atė periudh ndodhė edhe skandali nė zgjedhjet e brendshme tė kėsaj partie tė njohur si ‘kuvendi i karrigeve’, ku njė pjesė e saj ndahet dhe formon njė parti tė re politike, qė reflektohet edhe me humbje tė elektoratit. Pas ndarjes dhe zgjedhjeve tė 2007, LDK me 25 deputetė hyn nė koalicion me partinė e saj rivale PDK, koalicion ky qė prishet pas dorėheqjes sė Fatmir Sejdiut nga posti i Presidentit tė Kosovės. Nė Kuvendin e partisė qė u mbajt nė nėntor tė vitit 2010, kryetar i LDK-sė me shumicėn e votave tė delegatėve zgjidhet Isa Mustafa. Nė zgjedhjet nacionale qė pasuan nė dhjetor 2010, LDK fiton 27 mandate deputetėsh dhe pėr herė tė parė kalon nė opozitė.

Nė vitin 2014, LDK me 30 deputetė, ndonėse vazhdimisht thuhej se kurrė nuk do tė bėjnė njė koalicion me PDK-nė, ata sėrish shkojnė nė koalicion me ta, madje tradhtuan edhe ish-bllokun qė u pati formuar nga partitė opozitare (qė po ashtu thoshin qė nuk duan koalicion me PDK) tė njohur si VLAN. Por pas dy vitesh ‘qeveria e tradhtisė’, rrėzohet me njė mocion mosbesimi. Kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, u cilėsua si tradhtar edhe nga anėtarėt e partisė sė tij. Ndonėse u rrėzua, “Qeveria Mustafa” nė ditėt e fundit tė ushtrimit tė pushtetit vazhdonte tė marrė vendime. Kjo qeveri kishte zhvilluar mbledhjen e rregullt, tė 145-n me radhė, nė tė cilėn kishte miratuar vendime nga fusha e pėrgjegjėsive kushtetuese dhe ligjore.

Nė zgjedhjet e 2017-sė, LDK, mbetet nė opozitė me 25 deputet. Ndėrsa pas dy vitesh qė bie qeveria Haradinaj, LDK, nė zgjedhjet e 6 tetorit 2019 del e dyta pas VV-sė.

LDK-ja, pėrfundoi me grushte, shuplaka e karrige zgjedhjet e brendshme – pas kėsaj hyri vrullshėm nė garėn e 6 tetorit


Edhe kjo si partitė tjera nisi fushatėn para fushatės zyrtare qė ishte paraparė tė nisė mė 25 shtator. Shumė premtime bėnė ata para dhe gjatė fushatės, mirėpo nuk bindėn qytetarėt e Republikės sė Kosovės, qė nė kėto zgjedhje t’i nxjerrin tė parėt qė nėnkupton edhe fitues.

Lidhja Demokratike e Kosovės, kandidate pėr kryeministre kishte Vjosa Osmanin. Por, Osmanin e kaloi Albin Kurti, kandidat pėr kryeministėr i Lėvizjes Vetėvendosje.

VV fitoi zgjedhjet e 6 tetorit me 202 mijė e 968 vota apo 25.49 pėr qind ndėrsa LDK u rendit e dyta me 197 mijė e 702 vota apo 24.84 pėr qind.

Ky rezultat nuk e bėnė humbės LDK-nė, thotė shefi i shtabit tė LDK-sė, njėherėsh edhe kryetar i Komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, emri i tė cilit ėshtė lakuar shumė herė qė tė jetė i pari i kėsaj partie. Madje, nė zgjedhjet e fundit tė brendshme tė LDK-sė, ku kryetar u ri-zgjodh Isa Mustafa, pretendent kryesor qė ta marr timonin e udhėheqjes sė LDK-sė, ka qenė Lufti Haziri. Mirėpo, ai nuk u kandidua.

Zgjedhjet e brendshme tė LDK-sė, ishin duke u zhvilluar nė momentin kur dha dorėheqje Ramush Haradinaj. Partitė politike, nuk e mbajtėn seancėn pėr shpėrbėrje tė kuvendit, derisa LDK, i pėrfundoi ato, tė cilat u shoqėruan me grushte, shuplaka e karrige nė disa nėndegė tė saj. E prej kėtyre telasheve nuk shpėtoi as ‘Gjilani i Lutes’. Ishte Pėrlepnica nėndega qė u pėrcjell me hallakamė nė zgjedhjet e LDK-sė nė kėtė komunė. Ndėrsa, Haziri, ndonėse nuk u zgjodh kryetar i pėrgjithshėm i LDK-sė, ai u ri-zgjodh kryetar i saj nė Gjilan.

Nė njė intervistė pėr Gazetėn Insajderi, ai ka thėnė qė opozita nė Kosovė ka fituar dhe pjesė e kėsaj fitore ėshtė edhe LDK-ja. Sipas tij, 0.63% tė daljes sė VV-sė para LDK-sė,ėshtė rezultat qė e ka konfirmuar qytetari i Kosovės, teksa thekson se kjo ėshtė fitore e opozitės nė tė cilėn LDK-ja ėshtė fituese.

“Pėr vendin e kryeministrit sovrani e ka vendos qė t’ia jep njė kandidati tjetėr jashtė LDK-sė, nėse konfirmohet dhe certifikohen rezultatet me ditėn e sotme ose ky rezultat qė ėshtė sot konfirmohet nga ana e KQZ-sė. Natyrisht qė LDK-ja ka hy e mobilizuar, e organizuar nė kėtė proces zgjedhor por shpresoj shumė qė mundėsia qė ne u kemi ofruar qytetarėve e ka kėtė vlerėsim”, ka thėnė Haziri, komuna tė cilėn e udhėheqė ai, nuk i besoi partisė sė tij por asaj tė Albin Kurtit.

LDK me kandidat pėr kryetar tė komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, nė vitin 2017-tė, arriti ta mund VV-nė me rezultat tė thellė. Por jo njėjtė ka ndodhur me 6 tetor. Lidhja Demokratike e Kosovės, doli e dyta nė kėtė komunė, duke u mposhtur thellė nga VV. Ngjashėm ndodhi edhe nė Vushtrri.

Nė lidhje me humbjen e kėtyre dy komunave siē janė Gjilani dhe Vushtrria, Lutfi Haziri, ka thėnė qė nuk janė tė humbura sepse kjo ėshtė votė politike. Ai ka thėnė se nė zgjedhjet lokale nė Komunėn e Gjilanit, LDK-ja del gjithmonė fituese, sepse ėshtė bastion i tyre. Edhe pse, thotė qė si parti kanė mundur tė bėjnė mė shumė nė Gjilan.

“Unė besoj qė nė Gjilan ka pas mundėsi tė bėhet mė shumė por sa i pėrket republikės, ka qenė njė garė e titanėve nė tė cilėn Vjosa Osmani, nėēdo mėnyrė e ka fituar. 063% mė pak se VV nuk e bėnė nė asnjė mėnyrė rolin e saj tė fuqishėm nė zgjedhje,sekondare”, ėshtė shprehur ai, pėr qytetin nė tė cilin kandidatja pėr kryeministre nga LDK, ėshtė nuse.

Pėr komunėn e Vushtrrisė, Haziri, pati njė pėrgjigje tė shkurtėr duke mos dashur ta komentojė mė shumė.

“Sa i pėrket Vushtrrisė ne nuk kemi qenė partia e parė atje, ka qenė PDK-ja atje partia e parė dhe ne ia kemi marrė atė”, tha shefi i shtabit tė LDK-sė.

Por, nuk janė vetėm kėto dy komuna qė LDK, i ka humbur. LDK, qė nė zgjedhjet lokale tė vitit 2013-tė, e ka humbur edhe Komunėn e Prishtinės. Ishte Vetėvendosje, ajo qė ia mori kėtė bastion LDK-sė, duke e pėrballė kryetarin e kėsaj partie me ish-anėtarin e Vetėvendosjes Shpend Ahmetin. VV, mori edhe njė mandat nė Prishtinė me Ahmetin. Por, mė pas Ahmeti u nda nga Vetėvendosje dhe ky mandat pėr qeverisje me kryeqytetin i takon PSD-sė.

Ndonėse as nė kėto zgjedhje LDK, nuk dėshmoi fuqinė qė kishte disa vite mė parė nė Prishtinė, Lutfi Haziri, u shpreh shumė optimist qė do ta rikthejnė kryeqytetin.

“Nė zgjedhjet lokale do ta rikthejmė Prishtinėn definitivisht, po ashtu edhe Gjilani, Ferizajn, Prizreni e shumė qytete tė tjera, tė jeni tė sigurt. Kjo votė pėr ndryshim ka arrit me i bind njerėzit nė kėtė proces politik kėshtu. Por nė zgjedhjet lokale lidhja organike ėshtė krejt ndryshe me pushtetin lokal”, tha ndėr tė tjera Haziri.

E si parti e dytė qė ėshtė LDK-ja, ėshtė e vetmja parti me tė cilėn Albin Kurti i VV-sė, ka thėnė qė do tė bėjė koalicion. Madje i pari i VV-sė, ishte mjaft i interesuar edhe pėr njė koalicion parazgjedhor ku i premtonte LDK-sė, se sė bashku do tė kenė 70 deputet. Por, LDK para 1 muajsh nuk pranoi tė bėjė koalicion parazgjedhor me kėtė parti. Ndėrsa tani, janė tė hapur tė formojnė koalicionin. E takimi i parė pėr koalicion paszgjedhor, ndodhi mė 10 tetor. Takimi u zhvillua ndėrmjet Kurtit, Mustafės dhe Osmanit. Por para medieve dolėn vetėm kandidatėt pėr kryeministėr nga tė dy partitė. Ishin Albin Kurti dhe Vjosa Osmani qė iu drejtuan qytetarėve duke thėnė se janė marrė vesh pėr bashkėqeverisje.

LDK, ndryshe para njė muaji, tash ėshtė e gatshme ta jap pozitėn e kryeministrit

Sipas Lutfi Hazirit, LDK-ja ose do tė hyjė nė koalicion me Vetėvendosjen ose do tė rrinė nė opozitė.

“Parimisht ne kemi vendosur standardin, ai qė i fiton zgjedhjet e merr kryeministrin. Kėtu nuk ka asnjė lloj dyshimi. LDK-ja ose hynė nė koalicion me Vetėvendosjen ose rrinė nė opozitė. Ne nuk kemi opsion tjetėr, partitė tjera janė tė pėrjashtuar nga mundėsia dhe ne e vlerėsojmė dhe e pėrshėndesim rezultatin, e po ashtu edhe vullnetin e qytetarėve tė Kosovės sepse ata kanė folur pėrkundėr rezultatit shumė tė ngushtė LDK-ja dhe VV-ja janė parti qė e kanė marrė mbėshtetjen e 60% tė popullatės sė Kosovės”, pohoi Haziri, i cili tha se ėshtė e qartė se besimi te kėto dy parti ėshtė konfirmuar dhe e respektojmė rezultatin.

Shefi i shtabit tė LDK-sė, po ashtu nuk la pa pėrmendur edhe ata qė sipas tij, po mundohen tė bėjnė hile dhe tė gjejnė arsye pėr ta spėrkatur kėtė proces politik.

“Janė thirrje pėr me shkaktu pėrqamje edhe thirrje pėr me gjet vetėn nė garėn e pėshtymės nė tė cilėn LDK-ja nuk merr pjesė”, pėrfundoi Haziri pėr Gazetėn Insajderi./ Insajderi.com
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 10:40   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerEqa s’rri rehat, ia kujton Isa Mustafės me njė dokument postin e Ministrit pas heqjes sė autonomisė

Gazeta Express
19 Tetor 2019 11:24

Ish-Kryetari i Prizrenit, Eqrem Kryeziu, e ka publikuar njė dokument me tė cilin dėshmohet se Isa Mustafa kishte pozitė ekzekutive nė Qeverinė e themeluar nga Jusuf Zejnullahu. Kryeziu e ka bėrė publikuar kėtė dokument duke ironizuar me “kandidatin e Baton Haxhiut pėr President”.

Kur Eqrem Kryeziu mbante pozitėn e Nėnkryetarit tė LDK’sė dhe formalisht edhe tė Shefit tė Partisė dikush tjetėr po ngjitej me shpejtėsi nė krye tė institucioneve shtetėrore dhe partiake nė Kosovė.

Isa Mustafa po e kėshillonte pėr ekonomi Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiun, i cili kishte ngrirė pozitėn e Shefit tė LDK’sė.

Fatmir Sejdiu u shpall shkelės i Kushtetutės duke mbajtur dy pozita – njė nė shteti e tjetrėn nė parti – kurse Eqrem Kryeziu u largua nga politika.

Isa Mustafa me shpejtėsi u ngjit nė krye tė Lidhjes Demokratike, mori edhe pozitėn e Kryeministrit. Ndėrsa, tash, po synon tė bėhet edhe Shef i Shtetit.

Ish-Kryetari i Prizrenit ėshtė treguar ironik sa herė ka folur pėr Isa Mustafėn, duke thėnė se ai ka pėrvojė shumė tė gjatė nė politikė.

E, sot, Kryziu ka publikuar njė dokument me tė cilin vėrtetohet se Kryetari aktual i LDK’sė, Isa Mustafa, ishte pjesė e Qeverisė sė Jusuf Zejnullahut. Mbante pozitė ekuivalente me tė Ministrit.

Ishte sekretar krahinor pėr Zhvillim, Shkencė, Informatikė dhe Bashkėpunim Shkencor – teknik me botėn.

Qeveria e Jusuf Zejnullahit ishte betuar para Rrahman Morinės qė ishte Kryetarit tė Komitetit Krahinor tė Lidhjes Komuniste tė Kosovės.

Nė Komitet tė Gazetės Express, mė 2015, Mustafa kishte thėnė se ishte pjesė e Qeverisė sė asaj kohe, por, vetėm si zyrtar pėr ēėshtje zhvillimore dhe ekonomike e jo pėr tema tė tjera.

Ndryshe, Isa Mustafa ka mbajtur edhe pozita tjera, nė kohėn e luftės, ishte pjesė e Qeverisė sė Bujar Bukoshit nė Ekzil, duke mbajtur funksionin e Ministrit tė Financave. Ka qenė edhe Kryetar i Prishtinės pas luftės. Edhe pjese e bordeve tė ndėrmarrjeve publike, duke pėrfshirė edhe Universitetin e Prishtinės.

Aktualisht, ėshtė Shef i LDK’sė dhe po i udhėheq bisedimet pėr koalicion me Vetėvendosjen. S’ka garuar nė dy palė zgjedhjet e fundit, duke vendosur Avdullah Hotin dhe Vjosa Osmanin nė krye tė listės, tė cilėt s’arritėn tė nxjerrin LDK’nė tė parėn.

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2019, 19:58   #3
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,794
Thanks: 4,354
Thanked 4,688 Times in 3,127 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
normal, qe kur vendosen te behen paterica te Hushimit per poste edhe perfunduan ne renje te tyre deri sa e kane deklasuar veten edhe si personalitete fidhuar nga ai dhapqina Fatmir Sejdiu dhe deri te Ise Pjutini,perndryshe rezultati i zgjedhjeve te fundit i ngriti, se do shkonin ne qashtu gravitacion levizje

Vetem njeri atehere vete, ka mundur krejte keta takozvani Uqkat e dalura prej kaqubes shumski dhopovat qe ndreqen qashtu partia xheparoshash.


https://www.gazetaexpress.com/zgjedh...dyta-me-25-71/

Zgjedhjet e para parlamentare: Kur LDK’ja dilte fituese me 45.6 pėr qind tė votave, PDK’ja e dyta me 25.7

Zgjedhjet e vitit 2001 ishin zgjedhjet e para parlamentare pas luftės nė Kosovė. Kėto zgjedhje i fitoi bindshėm LDK’ja duke siguruar 45% tė votave. Derisa PDK’ja ishte forca e dyte politike nė vend, me vetėm 25%. E AAK’ja doli e katėrta me vetėm 7.83% tė votave.
Me 45% tė votave, LDK’ja siguroi 47 deputetė. PDK’ja 26 deputetė dhe AAK’ja vetėm 8.


Kujtojmė se atė kohė, kandidatėt pėr deputetė nuk zgjidheshin me votė nga sovrani sepse listat ishin tė mbyllura. Nga kjo nėnkuptojmė se deputetėt e LDK’sė, janė zgjedhur automatikisht nga numri i parė nė listė deri tek i 47’i.
Pas konstituimit tė Kuvendit, postin e presidentit e fitoi lideri i LDK’sė Ibrahim Rugova i cili u zgjodh mė 2 mars 2002. Pozitė kjo qė u mbikqyr nga UNMIK’u.
Serbėt nė kėto zgjedhje u pėrfaqėsuan nga koalicioni “Kthimi”.
Parlamenti i Kosovės kishte vetėm 100 ulėse, 20 nga tė cilat i fituan minoritetet.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 22:03   #4
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer‘Veterani’ i LDK-sė mbetet pa ulėse nė Kuvend – A ishte rasti i fajdeve pse ai nuk mori besimin e qytetarėve?

20/10/2019


Zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 6 tetorit u kanė dhėnė shqelmin e fundit disa nga fytyrave tė njohura politike nė vend. Sovrani kėtė herė ka dėnuar me votė ashpėr deputetė ‘veteranė’ tė partive tė ndryshme duke mos ua mundėsuar mė tė jenė pjesė e Kuvendit tė Kosovės.
‘Veterani’ i LDK-sė mbetet pa ulėse nė Kuvend – A ishte rasti i fajdeve pse ai nuk mori besimin e qytetarėve?
‘Veteranin’ e Kuvendit tė Kosovės, Ismet Beqirin, nuk do ta shihni mė nė ulėsen e deputetit.

Vendimi i popullit nė zgjedhjet parlamentare tė 6 tetorit ka vendosur qė Beqirin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, ta lė jashtė dyerve tė kuvendit, shkruan Gazeta Insajderi.

Ai nuk ia ka dalė t’i marrė votat e mjaftueshme pėr mandatin e radhės.

Ismet Beqiri, qė ishte katėr herė radhazi pjesė e Kuvendit tė Kosovės, nė legjislaturat III, IV, V dhe VI, tani ka marrė afro 550 vota, tė cilat nuk ia sigurojnė njė ulėse nė Kuvend.

Beqiri, mban pozitėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės, ndėrsa gjatė kėtij viti ishte akuzuar pėr rastin ‘Spitali”, qė bėhej fjalė pėr ndėrtimin e njė objekti tė Qendrės sė Kardiokirurgjisė nė Prishtinė dhe pėrfshirjen nė njė grup fajdexhinjsh.

Akuzat se kishte lidhje me grupin e akuzuar pėr fajde, Beqiri i kishte hedhur poshtė kategorikisht me arsyetimin se nuk i njeh fare.

Kritik e bukur i ashpėr, Ismet Beqiri, ishte shprehur vite mė parė ndaj Partisė Demokratike tė Kosovės e kryetarit tė atėhershėm tė saj, Hashim Thaēit.

Beqiri nė njė intervistė televizive kishte ‘vjellė vrer’ ndaj partisė rivale ku kishte deklaruar se Lidhja Demokratike e Kosovės nuk ka assesi mundėsi tė bėjė koalicion me PDK-nė.

“Nuk na vyen Qeveria, me udhėheqė qeverinė nėse veē pak iu pėrngjajmė kėtyre qė janė aktualisht. Gjithmonė pa PDK-nė, janė zhyt me tė kėqija. E keqja mė e madhe e kėtij vendi do t’i bėhej nėse bėhet bashkė LDK e PDK”, kishte deklaruar Beqiri.

E pas kėsaj, ai ishte treguar ‘qengj’ nė veprime.

Lidhja Demokratike e Kosovės kishte bėrė koalicion me Partinė Demokratike tė Kosovės po atė vit me arsyetimin se koalicioni po bėhej ‘pėr tė mirėn e vendit’.

Ndonėse Gazeta Insajderi, ka provuar disa ditė radhazi qė tė kontaktojė me Beqirin, pėr ta pyetur se pse ai ka mbetur jashtė Kuvendit tė Kosovės, ai nuk u ėshtė pėrgjigjur thirrjeve.

Ish-deputetit tė LDK-sė, tashmė i mbetet ta bėjė vetėm punėn e juristit, gjė qė pėr tė cilėn ėshtė shkolluar.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-10-2019, 18:43   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


Krytari i LDK, ne nderim te Tito, Baba i Babės sē LDK !
Mendjet kanė rrėnjė !
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 11:33   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Rrugėtimi i LDK-sė, asnjė fitore nga viti 2004Kėta dy persona nga LDK-ja dyshohet se i kanė vjedhur votat bashkėpartiakėve tė tyre

Aktuale tetor 30, 2019 - 12:13


Deputetėt e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Lumir Abdixhiku dhe Ismet Beqiri po dyshohet se kanė manipuluar me vota nė zgjedhjet e 6 tetorit.

Rinumėrimi i nė disa qendra tė votimit ia ka zbritur votat tė dy deputetėve nė fjalė, raporton lajmi.net.

Lajmi.net ka siguruar dokumentet qė dėshmojnė zvogėlimin e votave pėr Abdixhikun dhe Beqirin.

Nė qendrėn e votimit 1922e/03R, Lumir Abdixhiku kishte 73 vota, me tu rinumėruar votat atij i mbesin 60.

Nė qendrėn e votimit 1926e-03R, Lumir Abdixhiku kishte 49 vota, rinumėrimi ia lė vetė, 40 vota.

Nė qendrėn e votimit 1934e-01R, Ismet Beqiri kishte marrė 78 vota, rinumėrimi ja heq gjysmėn prėj tyre duke e zbritur numrin nė 39.

Burimet e lajmi.net brenda LDK-sė thonė, se ankesat kundrejt deputeteve pėr Abdixhikun dhe Beqirin kanė shkuar te kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, pasi tė lartpėrmendurit dyshohet se kanė arritur marrėveshje me komisioner pėr t’ua rritur votat.__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 11:37   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Rrugėtimi i LDK-sė, asnjė fitore nga viti 2004
Pėrpjekjet e dėshpėruara tė Lutfi Hazirit, qė humbjen e tyre kolosale, tė pestėn rresht qė nga vitit 2004, ta cilėsojė si fitore tė ish partive opozitare, nuk janė tjetėr veē se pėrpėlitje tė njė lidershipi tė dėshtuar tė cilėt nė biografinė e tyre politike njohin vetėm humbje.

Fituesi i kėtyre zgjedhjeve ėshtė VV, e cila poashtu qė nga vitit 2010, kur ėshtė transformuar nė parti politike, ka njohur disa humbje njėra pas tjetrės.

LDK mbetet humbėsi mė i madh historik, e cila nuk ka arritur ta fitojė as ta ruajė besimin qytetar pėr shumė vite tashmė!

Bujar Cakolli ZėvendėsMinistėr - Ministria e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Qeveria e Kosovės
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 23:54   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Rrugėtimi i LDK-sė, asnjė fitore nga viti 2004
“Ēartet“ Donika Gėrvalla, Ja kush e tradhtoi Ibrahim Rugovėn, Ata njerė jan tė…
November 4, 2019

Aktivistja e LDK-sė, Donika Gėrvalla nė InfoBox tė RTV Dukagjinit nuk ka lėnė pa fol as pėr gjendjen nė partinė e saj.Ajo ka thėnė se do tė angazhohet pėr njė ndryshim brenda partisė, derisa ka bėrė tė ditur se asnjėherė nuk do tė largohet nga LDK.Pėr kėtė fundit ka zbuluar njė detaje interesant. Gėrvalla deklaroi qė Isa Mustafa gjatė gjithė kohės sa ka qenė nė Gjermani ka punuar kundėr Ibrahim Rugovės me p’oshtė shihni deklaraten e saj.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 17:39   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,555
Thanks: 40
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Rrugėtimi i LDK-sė, asnjė fitore nga viti 2004E nderuara Vjosa, ishit brilante, e vendosur dhe konkrete por do ju them ca fakte...
Nga Ismet Mjaki-anėtar i LDK-sė

Mė 9 nėntor 2019 Nė ora: 11:47


Ju si Vjosė deri nė kuvendin e LDKsė ku edhe ju si kandidate e mundėshme e preferuar e elektoratit por jo edhe e disa kryetarėve tė LDKsė nė komuna ( qė i dini) nuk keni pas as mundėsin mu taku me delegatėt e degėve nėpėr shumė komuna pos 3-4 sosh, pra se nė fillim ju ėshtė bėrė nje bllokad se edhe ashtu nuk ishit struktur e kryesisė. Mos zgjedhėja juaj shefe e partisė edhe pse u ruajt uniteti me Z Mustafa dhe duke i knaq disa tė pėrkėdhelur nė parti thyem apetitet e kundershtarėve se do bėhemi cop-cop LDKja, e nalėm gjaderdhjen por nuk murrėm masa tutje.

Pse humbėm:

1-Tė mos qenit shefe apo lidere e partis ėshtė gabimi dhe kryesorja e humbjes se 3-4% tė elektoratoratit edhe pse si Vjosė keni zgju elektorat tė fjetur dhe tė dėshpruar,kjo perqindje ka vendos se nuk ka besu ne lidership tė LDKsė ,

2-Injorimit total ndaj LDKsė nė diaspor ( kėtu edhe faji juaj) qė eshtė investuesja ma e madhe pėr krijimin e shtetit nė tė gjitha kohėrat ėshtė gabimi dhe kjo do i kushtoj edhe nė tė ardhėmen kur do votohet ligji per diasporen qė vet e ke pergadit .

3- Propaganda por edhe tė besueshme e VV se Vjosa nuk ėshė vendim marrėse ne LDK ( duke dit se populli ju dashti) dhe deklaratat e disave shpesh edhe humoristike por JO produkrtive kan ndiku,

4- Propaganda e PDK- SHIK duke thėnė se kan marrėveshje me Lutėn pėr kryeministėr dhe Vjosėn e gjujn LDKja me 7 tetor se fiton PDKja dhe kurrė su demantu kjo publikisht qė ka lan pėr tu dyshuar dhe plot kan besu,

5- Albini dhe VV pa diasporėn n’a kan mund ne gjitha komunat prej Mitrovice deri ne Kaqanik e Kamenic pos Podujevės,Lipjanit dhe Vitisė me njė fitore minimale tė LDksė,

6- Karrigat nė kuvende tė LDKsė dhe pėrqarjet ne komuna si Ferizaj qė prap ngeli pa deputet dhe nė disa tjera vende dhe kėto pėrqarje kan qėndru gjat dhe mos ndrrimi i strukturave te vjetra ne disa komuna se jan tė perkdhelurit e shefit apo jarania duke mos leshu rrugė ,

7- Duke kandidu per deputet disa qė as familjet si kan ne LDK dhe nuk kan peshė apo nuk sjellin vota por shefat vendosin pėr ta edhe ujė a me pi,

8- VV me gjithė shtabin kan qėndru sidomos nė Zvicėrr e Gjermani duke formu shtabe dhe tubu vota kolektivisht ( nuk di a ėshtė e lejuar me ligj), duke ju pagu bileta,autobus... e neve as imejllat nuk naj keni kthy kjo ka emėr...

9- Mbajtja e tubimit pėrfundimtar zgjedhor ne Gjilan sikur u privatizu LDKja nga miku ynė Luta ( ashtu flitej) edhe pse madhėshtor ku mbetėn jasht shumė njerz tė ardhur edhe nga Dugagjini ka ndiku dhe revoltu njerzit,

19- Sekretari i LDKsė duhet ta ket vetėm njė post dhe tė punoj nė teren me elektorat e jo ul ne kuvend apo duke qendru ne zyret e LDKsė tu prit si nė tė pame...Vota dhe mundi jonė eshte mbi 200 mij votues dhe mbi 170 mij vota per ju, une me qen kryetar pa kuvend ju kisha lėshu vendin nese ja dojm tė mirėn LDKsė dhe ketu z Mustafa e kish kry misionin me burrėror ne karrierėn e tij dhe ju si lidere 100% do jeni fituese.

Nusja mirė por syrin qorr thot njė fjalė tani duhet shėru syrin qorr se zgjedhjet lokale shpejt po vijn dhe do na perseritet e njejta gjė.

Me shpres se kam qen korrekt dhe ja kam qėllu e nėse jo gabimi ėshtė njerėzor kur nuk bahet me qėllim tė keq, ju uroj nje kualicion tė menduar me expert dhe hera parė qė nuk bahen biseda per kualicione ne kafe ,zanzibare, tu ngran peshk, banhofeve....por ne zyre .

N’a prift e mbare dhe ja kemi borgj nje shtet ligjor ma sė shumti atyre qė dhan ma tė shtrenjėtėn jetėn per Dardanin ton ️.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur