Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-10-2019, 20:03   #61
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer


12:06 / 26.10.2019
Thaēi: Paqja nė rajon varet nga paqja nė mes Kosovės dhe Serbisė

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka marrė pjesė sot nė Samitin pėr Paqe tė Evropės Juglindore 2019 nė Tiranė, i cili organizohet nga Federata Universale e Paqes.

Presidenti Thaēi ka thėnė se paqja qė u arrit me intervenimin e Aleancės Veri-Atlantike, nė pranverėn e vitit 1999-tė, ishte mbi tė gjitha rezultat i njė politike vizionare tė SHBA-sė dhe Bashkimit Evropian.

Sipas tij, ky vizion i dha fund, njė herė e pėrgjithmonė, tragjedive tė njėpasnjėshme nė kėto anė tė Ballkanit dhe Evropės me shpresė pėr ta shndėrruar paqen e atij viti, pėrmes Paktit tė Stabilitetit, nė njė fillim tė ri pėr gjithė rajonin.

“Samiti i Selanikut i BE-sė nė vitin 2003, nė vijim tė kėtij hapi tė madh strategjik tė Washingtonit dhe Brukselit, edhe formalisht hapi kapitullin e perspektivės evropiane pėr tė gjitha shtetet e Ballkanit Perėndimor”, ka theksuar presidenti.

Kreu i vendit mė tej ka shtuar se Kosova u bė shtet i pavarur nė shkurtin e vitit 2008-tė, duke shtuar tutje se, sė bashku me njohjet e para tė pavarėsisė sė Kosovės erdhi edhe mesazhi pėr perspektivėn evropiane pėr shtetin mė tė ri nė rajon dhe nė Evropė.

“Se ēfarė ka ndodhur mė pas, kur bėhet fjalė pėr transformimin e paqes nė njė gjendje permanente dhe nė stabilizim afatgjatė nė mes tė shteteve dhe popujve tė kėsaj pjese tė Evropės”, presidenti ka thėnė se “Nuk mund tė mburremi askush, as nė rajon, as nė Bruksel, me rezultatet e kėtij Projekti tė pėrbashkėt”.

Sipas tij, paqja e para njėzet viteve, solli njė entuziazėm tė jashtėzakonshėm tė tė gjithė neve, qofshim politikanė apo qytetarė tė kėsaj ane tė Evropės.

“Nuk besoj qė ka pasur politikanė apo qytetarė nė Kosovė, apo kudo nė kėtė pjesė tė Ballkanit, qė ka mundur tė supozojė qė njėzet vjet mė pas, i gjithė ky rajon nuk do tė bėhej pjesė e BE-sė”, ka thėnė ai, duke shtuar tutje se “Kush do tė besonte qė marrėdhėniet nė mes tė kėtyre shteteve dhe popujve, nuk do tė bėheshin sipas shembullit tė Francės dhe Gjermanisė nė njėzet vitet e para pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore”.

Presidenti Thaēi ka thėnė se askush nuk ka mundur tė imagjinojė nė verėn e vitit 1999-tė, qė njėzet vjet mė vonė, ne ende nuk do ta kemi njė Marrėveshje politike me Serbinė pėr njohje reciproke, dhe pėr krijimin e rrethanave pėr fqinjėsinė e mirė.

“Janė humbur raste tė mėdha qė ta arrijmė kėtė Marrėveshje, ndėrsa ne kemi qenė tė gatshėm gjithmonė qė ta shtrijmė dorėn pėr Marrėveshje”, ka thėnė presidenti.

Sipas tij, paqja afatgjatė e Ballkanit Perėndimor, nė masė tė madhe varet nga paqja e pėrhershme nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, – pra nga Marrėveshja Gjithėpėrfshirėse nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, – e cila nuk ka si mos tė pėrfundojė pa njohjen reciproke si dy shtete tė pavarura dhe sovrane.

“Kjo Marrėveshje megjithatė, siē dihet, ka edhe atė anėn tepėr tė rėndėsishme tė shtytjes politike dhe ekonomike nga ana e BE-sė”, ka theksuar presidenti Thaēi.

Kreu i vendit ka shtuar mė tej se jemi tė vetėdijshėm pėr hamendjet, dyshimet dhe ngecjet e Brukselit karshi shteteve tė Ballkanit Perėndimor.

“Ne nė Kosovė po e paguajmė ēmimin e rėndė tė shtyrjes sė vendimit pėr Liberalizimin e vizave pėr qytetarėt e Kosovės, duke shtuar mė tej se “na ėshtė bėrė njė e padrejtė, njėsoj si edhe Shqipėrisė dhe Maqedonisė sė Veriut”, ka thėnė ai.

Presidenti Thaēi ka thėnė se ėshtė i sigurt qė e tėra kjo, as pėr ne nė Kosovė dhe as pėr miqtė tanė nė Shqipėri dhe nė Maqedoninė e Veriut, nuk shkakton hamendje, dyshime dhe ngecje se ēka duhet tė bėjmė, si duhet tė sillemi tash e tutje nė raport me BE-nė.

“Ne duam tė bėhemi shtete anėtare tė BE-sė, sa mė parė qė ėshtė e mundur, sepse nuk kemi fat tjetėr politik dhe historik, dhe as qė duam fat dhe ardhmėni tjetėr politike dhe historike”, ka theksuar presidenti, e qė sipas tij, “Kėtu mė duhet t’i kthehem bindjes sime tė thellė qė mė sė miri do tė ishte nėse tė gjitha shtetet e Ballkanit Perėndimor, sė bashku do tė inkuadroheshin nė BE.

Ai mė tej ka thėnė se nė ndėrkohė, ato do tė duhej t’i zgjidhnin tė gjitha problemet dhe mosmarrėveshjet qė i kanė nė mes veti.

Ai ka thėnė se ėshtė i bindur qė skena politike kosovare ka vullnet tė pėrbashkėt qė sa mė parė qė ėshtė e mundur t’i vazhdojė bisedimet me autoritetet e larta tė Serbisė, me shtytjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimit Evropian pėr Marrėveshje Gjithėpėrfshirėse.

“Nuk kemi kohė pėr tė humbur. Kohėn dhe rrethanat ndėrkombėtare tė cilat mund tė parashikohen, nuk i kemi aleat. Dialogu nuk ka alternativė. Pėrshpejton edhe procesin pėr anėtarėsim nė familjen euroatlantike”, ka thėnė presidenti.

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-10-2019, 01:11   #62
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiThaēi: Kosova aleat i besueshėm i SHBA nė luftėn kundėr terrorizmit
Aktuale tetor 27, 2019 - 23:33


Presidenti i Kosovės Hashim Thaēi ka deklaruar se bota ėshtė njė vend mė i sigurt pas vdekjes sė kreut tė ISIS-it Abu Bakr al-Bagdadi.

Ai nė njė postim nė Twitter shkruan se Kosova ėshtė njė aleat i besueshėm dhe aktiv i SHBA nė luftėn kundėr ekstremizmit tė dhunshėm dhe terrorizmit.

“Lajm i mirė nga presidenti @realDonaldTrump pėr vrasjen e liderit tė #ISIS Abu Bakr al-Baghdadi. Bota ėshtė njė vend mė i sigurt me vdekjen e tij. #Kosova ėshtė njė aleat i besueshėm dhe aktiv i SHBA nė luftėn kundėr ekstremizmit tė dhunshėm dhe terrorizmit”.

Lideri i Shtetit Islamik u vra gjatė njė operacioni ushtarak tė forcave amerikane nė Idlib tė Sirisė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 12:03   #63
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi11:01 / 29.10.2019
Thaēi: Kosova ka ushtri moderne

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka pritur sot nė takim Komandantin e FSK-sė, gjenerallejtėnant Rrahman Ramėn dhe ekipin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės qė mori pjesė nė garat ushtarake mė prestigjioze nė botė “Cambrian Patrol 19“, ku fituan medaljen e argjendtė.

Nė garėn ushtarake “Cambrian Patrol 19”, qė llogaritet prej garave ushtarake mė prestigjioze nė botė, ekipi i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės arriti qė tė rrėmbejė medaljen e argjendtė, duke u radhitur i dyti nė kėtė gatė.

FSK nė kėtė garė ka marrė pjesė pėr herė tė tretė, e cila organizohet nga Brigada e Kėmbėsorisė 160-tė e Ushtrisė sė Mbretėrisė sė Bashkuar.

Gara patrulluese filloi mė datėn 16 tetor 2019 dhe zgjati 48 orė, pa ndėrprerė, ku morėn pjesė gjithsej 132 ekipe, prej tė cilave 34 ishin nga shtetet e ndryshme.

Pėrveē Republikės sė Kosovės, nė garėn “Cambrian Patrol 19” nė Mbretėrinė e Bashkuar, morėn pjesė edhe ekipet e forcave tė armatosura tė vendeve tė rajonit, si nga Maqedonia e Veriut, Bosnja e Hercegovina dhe Greqia.

Gara “Cambrian Patrol 19“ ėshtė njė aktivitet shumė sfidues dhe prestigjioz ushtarak qė teston tė gjitha aftėsitė themelore ushtarake tė ushtarit tė sotėm, duke rritur aftėsinė e udhėheqjes dhe nivelin e qėndrueshmėrisė dhe vendosmėrisė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2019, 18:03   #64
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi


PS.....Vucic=Пољуби је,bre thaQIc....kom qesh me lot t.Po ku e kupto ky DERRI

AproPO....nuk e disha qe Александар kishte HUMOR....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-10-2019, 23:54   #65
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi21:05 / 31.10.2019
​Konfirmohet takimi Thaēi-PalmerPresidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, pret nesėr nė takim Pėrfaqėsuesin Special tė SHBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer.
Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Kabineti i Presidentit, sipas tė cilit takimi do tė mbahet nė ora 13.30.

Pėrfaqėsuesi Special i SHBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer nesėr gjatė ditės do tė mbajė njė fjalim para studentėve dhe shoqėrisė civile nė Bibliotekėn Kombėtare tė Kosovės.

Vizita e Palmer nė Kosovė ishte paralajmėruar mė herėt, por nuk ishte caktuar data e vizitės.

Kjo vizitė nė vendin tonė vjen pas asaj qė Palmer bėri ditė mė parė nė Maqedoninė Veriore.

Palmer mė herėt kishte thėnė se qėllimi i tij ėshtė qė tė kthejė Beogradin dhe Prishtinėn nė tryezėn e bisedimeve sa mė shpejt tė jetė e mundur dhe tė sigurojė njė marrėveshje.

Ai po ashtu kishte treguar se e pranoi postin pasi mendon se mund tė arrihet njė marrėveshje pėr normalizimin e marrėdhėnieve Beograd-Prishtinė, e cila sipas tij, do t’i hapte rrugėn drejt Evropės Serbisė dhe Kosovės.

Palmer ka shfaqur shpresėn se Qeveria e ardhshme e Kosovės do tė pranonte tė pezullojė tarifat pėr tė lejuar qė dialogu tė rifillojė, dhe se Beogradi do tė ndalė pėrpjekjet e tij qė vendet e tjera tė heqin njohjen e Kosovės.

Ndryshe, bisedimet janė bllokuar qė nga nėntori i vitit tė kaluar kur Qeveria e Kosovės vendosi tarifėn 100 pėr qind ndaj mallrave serbe. Si kundėrpėrgjigje, Beogradi kushtėzoi rifillimin e bisedimeve me heqjen e taksės.

SHBA dhe BE i kanė bėrė thirrje Qeverisė sė Kosovės qė tė pezullojė taksat pėr t’u hapur rrugėn bisedimeve, gjė e cila ėshtė refuzuar nga Prishtina zyrtare, duke thėnė se ato do tė hiqen vetėm kur Serbia tė njohė Kosovėn

Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Kabineti i Presidentit, sipas tė cilit takimi do tė mbahet nė ora 13.30.

Pėrfaqėsuesi Special i SHBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer nesėr gjatė ditės do tė mbajė njė fjalim para studentėve dhe shoqėrisė civile nė Bibliotekėn Kombėtare tė Kosovės.

Vizita e Palmer nė Kosovė ishte paralajmėruar mė herėt, por nuk ishte caktuar data e vizitės.

Kjo vizitė nė vendin tonė vjen pas asaj qė Palmer bėri ditė mė parė nė Maqedoninė Veriore.

Palmer mė herėt kishte thėnė se qėllimi i tij ėshtė qė tė kthejė Beogradin dhe Prishtinėn nė tryezėn e bisedimeve sa mė shpejt tė jetė e mundur dhe tė sigurojė njė marrėveshje.

Ai po ashtu kishte treguar se e pranoi postin pasi mendon se mund tė arrihet njė marrėveshje pėr normalizimin e marrėdhėnieve Beograd-Prishtinė, e cila sipas tij, do t’i hapte rrugėn drejt Evropės Serbisė dhe Kosovės.

Palmer ka shfaqur shpresėn se Qeveria e ardhshme e Kosovės do tė pranonte tė pezullojė tarifat pėr tė lejuar qė dialogu tė rifillojė, dhe se Beogradi do tė ndalė pėrpjekjet e tij qė vendet e tjera tė heqin njohjen e Kosovės.

Ndryshe, bisedimet janė bllokuar qė nga nėntori i vitit tė kaluar kur Qeveria e Kosovės vendosi tarifėn 100 pėr qind ndaj mallrave serbe. Si kundėrpėrgjigje, Beogradi kushtėzoi rifillimin e bisedimeve me heqjen e taksės.

SHBA dhe BE i kanė bėrė thirrje Qeverisė sė Kosovės qė tė pezullojė taksat pėr t’u hapur rrugėn bisedimeve, gjė e cila ėshtė refuzuar nga Prishtina zyrtare, duke thėnė se ato do tė hiqen vetėm kur Serbia tė njohė Kosovėn.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2019, 00:33   #66
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Me te mujt ky.....PELA


KY eshte DALLIMI i sumSHITURVE me .....ruset.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2019, 15:25   #67
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiPresidenca tregon se ēfarė u bisedua nė takimin mes Thaēit e Palmerit

01 nėntor 15:01

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka pritur sot tė ngarkuarin e posaēėm tė ShBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor, Matthew Palmer.

Sipas komunikatės sė Presidencės, Thaēi dhe i ngarkuari i posaēėm i ShBA-sė pėr Ballkanin Perėndimor kanė biseduar pėr zhvillimet e fundit dhe pėr nevojėn e krijimit tė shpejt tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

Presidenti Thaēi ka thėnė se Kosova ėshtė e bekuar qė ka mbėshtetjen e vazhdueshme tė ShBA-sė.

“Kosova ėshtė njė demokraci e konsoliduar, e dėshmuar nė zgjedhjet e fundit. Ka institucione tė pavarura tė fuqishme, profesionale, tė pavarura dhe liri tė shprehjes”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Pėrfaqėsuesi Special, Matthew Palmer, foli pėr atė se si Kosova mund tė shtrojė rrugėn drejt paqes pėrmes njė marrėveshjeje gjithėpėrfshirėse me Serbinė.

Presidenti Thaēi shtoi se Kosova mbetet e pėrkushtuar pėr vazhdimin e reformave pėr rend dhe ligj, pėr forcimin e tė ardhmes euroatlantike, pėr reformat demokratike dhe do tė angazhohet maksimalisht pėr arritjen e njė marrėveshjeje gjithėpėrfshirėse me Serbinė, e cila forcon paqen jo vetėm brenda dy vendeve, por nė tėrė Ballkanin Perėndimor.

/Epoka e re/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 04:23   #68
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Humori i lodhtė nė darkėn e fundit te diplomatja qė dėshtoi t’i pajtojė Kosovėn e Serbinė.

Pėrfaqėsuesja e Lartė e BE’sė, Federica Mogherini, mbrėmė nė Bruksel ka mbledhur liderė te Ballkanit Perėndimor, pėr tė diskutuar rreth zhvillimeve tė fundit tė arriturave dhe sfidave tė cilat e presin kėtė rajon nė tė ardhmen.

Mogherini ka shtruar edhe njė darkė pėr tė gjithė liderėt, megjithatė aty s’ka qenė i pranishėm fare, kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama, mbase si shenjė proteste pėr mos hapjen e negociatave pėr anėtarėsim pėr Shqipėrinė.

Megjithatė momenti i fotografimit zyrtar, para fillimit tė takimit ėshtė shoqėruar me batuta tė lodhėta tė presidentit tė Serbisė, Aleksander Vucic, qė pėr target kanė pasur presidentin e Kosovės, Hashim Thaēin.

Teksa Thaēi po pėrshėndetej me Federica Mogherinin, Vuēiq nė prapavijė dėgjohet duke e ngacmuar presidentin nė gjuhėn serbe e duke i thėnė se “Mogherini ka mė sė shumti dėshirė tė puthet me ty…”.

Mė tej ka vazhduar, duke i thėnė qė “mos bėjė sikur nuk e di serbishten”, gjė qė ka nxitur njė reagim injorues tė Thaēit me vetėm njė buzėqeshje.

Kjo mbase nuk ėshtė hera e parė qė Vuēiq ngacmon Thaēin. Tė njėjtėn gjė e kishte bėrė edhe gjatė njė konference nė Bratislavė qė ishte organizuar gjatė muajit korrik.

Duke e ditur aksentin qesharak tė Thaēit, Vuēiq i kishte thėnė presidentit tė Kosovė qė nė atė konferencė tė flas anglisht. E mė pas u kishte thėnė organizatorėve qė ta pyesin nė shqip, meqenėse Thaēi nuk di anglisht.

Nga ky takimi mbrėmshėm nė Bruksel gjithashtu ėshtė komentuar edhe fakti se presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, kishte shtrėnguar duart mė politikanin radikal tė “Republika Srpskas”, Millorad Dodikun, tė cilin e kishte injoruar kohė mė parė gjatė njė takimi nė Tiranė nė kuadėr tė Samitit tė “Brdo Brionit” qė ishte mbajtur nė pranverėn e kėtij viti.

Kjo me gjasė ka qenė edhe darka e fundit e Mogherinit me liderėt e Ballkanit Perėndimor, pasi qė nga nėntori nė vend tė saj do tė ulet ministri i Jashtėm i Spanjės, Joesep Borell, i cili do tė ushtrojė detyrėn e shefit tė Politikės sė Jashtme tė Bashkimit Evropian./GazetaExpress/

PS....me IDIOTE media nuk gjen KERRkun.APET skuptoni hajgare ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh...

Tash ky Borelli do na shtroje zigjaden e.....kuce.

VUCIC i tregoi FSHATARUCIT se qfar KOMPLEKSESH kaka.

Tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 10:43   #69
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
Thaēi kujton Afrim Zhitinė dhe Fahri Fazliun nė 30 vjetorin e rėnies

02/11/2019


Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, nė 30 vjetorin e rėnies heroike ka kujtuar dy heronjtė e hershėm tė Lėvizjes Kombėtare, Afrim Zhitinė dhe Fahri Fazliun.

Thaēi ka thėnė se mė 2 nėntor 1989, ata u ballafaquan me trimėri me forcat policore serbe, duke dėshmuar se nė Kosovė asnjėherė nuk do tė reshte veprimtaria e organizuar kundėr sundimit jugosllav.

“Sot u bėnė 30 vjet nga rėnia heroike e Afrim Zhitisė dhe Fahri Fazliut, dy veprimtarėve tė shquar tė Lėvizjes sonė kombėtare pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės. Afrimi dhe Fahriu ishin tė pėrkushtuar jetėsisht dhe tė pėrgatitur gjithanshmėrisht pėr realizimin e idealeve tė tyre kombėtare dhe politike.

Mė 2 nėntor 1989, ata u ballafaquan me trimėri me forcat policore serbe, duke dėshmuar se nė Kosovė asnjėherė nuk do tė reshte veprimtaria e organizuar kundėr sundimit jugosllav. Edhe pse rėnia e Afrimit dhe Fahriut ishte humbje e madhe pėr Lėvizjen kombėtare, emrat e tyre u bėnė simbol frymėzimi pėr gjeneratėn tonė, e cila nuk e ndali asnjėherė veprimtarinė, duke realizuar ėndrrėn e tyre, ēlirimin e Kosovės”, ka shkruar presidenti Thaēi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 12:37   #70
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Familja e ish-veprimtarit tė LDK-sė: Nuk kemi dilema, Hashim Thaēi dhe ShIK-u e vranė Haki Imerin.

Kastriot Imeri, familjar i aktivistit tė vrarė tė LDK-sė, Haki Imeri, ka hedhur sėrish akuza ndaj presidentit aktual, Hashim Thaēi dhe Shėrbimit Informativ tė Kosovės, qė udhėhiqej nga Kadri Veseli, se kėta kanė kryer vrasjen e Hakiut.

Pėrmes njė shkrimi , Kastriot Imeri, ka shpjeguar momentin e vrasjes sė Haki Imerit, duke thėnė se si familjarė nuk kanė fare dyshim se vrasjen e familjarit tė tyre, e kanė kryer Hashim Thaēi dhe ShIK-u.Sot bėhen 20 vite nga vrasja e parė politike nė Kosovėn e pas luftės! Kidnapohet me nje veture te zeze ne fshatin Buroje qe ishte ne pronesi te nje organizate kriminale . Haki Imeri, kryetar i LDK-sė nė bashkėsinė e Turiēevcit dhe anėtar i kryesisė sė degės sė kėsaj partie nė Skenderaj ekzekutohet po te njejten dite ne fshatin Aqareve. Motivi i vrasjes ėshtė politik, urdhėrdhėnėsit jane tashme te njohur , ndėrsa vrasėsit janė anėtarė tė Skuadrės Vrasėse tė SHIK-ut. Organizimi i kėsaj vrasje politike ndėrlidhet nė mėnyrė direkte me kreun e PDK-sė dhe tė tjerėve pranė tij, kėtu nuk kemi dyshime as dilema.
Presim zhvillimet qe do ti sjell e ardhmja, edhe pse skenare te mundshme per eskalimin e situates mund te kete kur dihet se krere te krimit te organizuar do te ballafaqohen me te kaluaren e tyre te bujshme kriminale ne proceset e ardhshme .
Pas luftės kemi perjetuar ne si familje, por edhe shoqėria jonė nė pėrgjithėsi , dhunė tė theksuar politike, e cila vinte nga krerė politikė qė veten e quanin “drejtori politike ēlirimtar”, ani pse e vėrteta ėshtė se kėta u vėrtetuan se ishin dhe janė grabitqarė . Kosovėn e ēliroi pakti i NATO-s, i udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Ndoshta sė shpejti do tė vijnė lajme tė mira pėr ndriēimin e kėsaj vrasje dhe vrasjeve tė tjera politike. Ata qė i anatemuan, linēuan njerėzit atdhetar dhe pastaj i vranė pėr tė grabitur pushtetin dhe paranė publike, vendin e kanė nė burg.
Historia do tė hedhė dritė mbi veprimtarinė e tyre antikombėtare, antishtetėrore dhe me mentalitet barbar. Fundi i tyre nuk do tė jetė ai qė e dėshiruan dhe dėshirojnė, pėr kėtė fakt jemi tė sigurtė dhe jemi te armatosur me durim qe tu bejme balle skenareve mesjetare qe prodhohen naten per te nenshtruar shoqerine , shetin dhe familjen .

Gjatė kėsaj periudhe 20 vjeēare si familje jemi pėrballur me dhembje, kriza psikologjike tė pakėndshme, mirėpo nuk jemi dorėzuar, dhe kemi vazhduar me kėmbėngulje tė kėrkojmė drejtėsi, nė vazhdimėsi, dhe kėshtu po i pėrballojmė tė gjitha kurdisjet e njepasnjeshme, ndėrskamcat, skenarėt e shkaktuara nga po kėto personazhe qė iniciuan, urdhėruan, organizuan vrasjen e mė tė dashurit tonė, Haki Imerit.

Ndriēimi i krimeve makabėr , politike ėshtė kushti themelor i ndėrtimit tė shtetit dhe funksionimit tė njė shoqėrie me tė ardhme paqėsore dhe dinjitoze qė synim parėsor e ka integrimin nė Bashkėsinė Europiane. Ardhja e kėtij grupimi politik nė majat e pushtetit me vrasje, e ka dėrmuar shoqėrinė tonė pėr dy dekada tė pas ēlirimit.

Jemi bashkeudhetar, dėshmitar tė kėtij kalvari , vuajtjesh e nėpėrkėmbjesh. Kėtė e dinė edhe struktura tė ndryshme ndėrkombėtare, tė cilat tė manipuluara, korruptuara nga struktura politike mafioze tė Kosovės pėr mė shumė se 20 vite nuk ndriēuan pothuajse asnjė vrasje me motive politike.
Shumė dosje tė vrasjeve politike dhe tė krimit tė organizuar u trajtuan, por nuk dhanė rezultate sepse zbulimet e vrasjeve ēonin nė luftė kundėr urdhėrdhėnėsve, pra i dėrgonte nė adresa tė krerėve tė partive politike, qė dikur ishin bashkėpunėtorė tė UDB-ės e mė vonė anėtar tė PDK-ės dhe SHIK-ut.

45 minuta mė parė.

PS....po vrave do te vrasin.Vremena me dragonj dhe skiftera ka.............PERENDUAR

kqyrni dy S(h)URRAGATIQ, TIPICNO FSHATore-KRIMINELLNI.

U KRYE.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg kkk-2-600x360.jpg (20.6 KiloByte, 37 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 13:14   #71
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi13:06 / 02.11.2019
Thaēi: Kosova do ta luftojė terrorizmin e ēdo forme

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, duke komentuar raportin e Departamentit tė Shtetit pėr terrorizmin nė vitin 2018, ka thėnė se Kosova do ta luftojė pakompromis radikalizmin, ekstremizmin dhe terrorizmin e ēdo forme.

“Mė gėzon fakti qė Kosova sėrish lavdėrohet nė raportin e Departamentit tė Shtetit pėr terrorizmin nė vitin 2018, si shtet qė ka bashkėpunuar me SHBA-nė nė luftimin e terrorizmit dhe ekstremizmit, si dhe vlerėsohet si anėtare e Koalicionit Global kundėr ISIS-it. Kapitulli pėr Kosovėn numėron tė arriturat e tė gjitha agjencive, gjyqėsorit, Policisė sė Kosovės, Ministrisė sė Drejtėsisė, por edhe tė KFOR-it dhe EULEX-it, duke vlerėsuar bashkėpunimin e tyre nė ruajtjen e paqes dhe sigurisė nė Kosovė. Kosova do ta luftojė pakompromis radikalizmin, ekstremizmin dhe terrorizmin e ēdo forme. Jemi partner i barabartė i aleatėve tanė dhe kontribuues pėr paqen dhe sigurinė nė rajon e mė gjerė”, ka shkruar ai.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2019, 22:52   #72
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
Thaēi: Trump dhe Pompeo kanė garantuar se Serbia do ta njeh pavarėsinė e Kosovės

20/02/2019

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka deklaruar sot se populli dhe Kosova ka mbėshtetjen dhe garancinė e madhe tė arritjes sė marrėveshjes pėrfundimtare me Serbinė nė Bruksel nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (SHBA), transmeton Gazeta Metro.

Thaēi ka thėnė se dėshiron qė njėherė e pėrgjithmonė Kosova ta qartėsojė raportin me Serbinė, pasi ka njė garancinė nga SHBA’tė.

Ai ka thėnė se nėse nuk arrihet njė marrėveshje gjatė kėtij viti pritet qė Kosova tė hy nė zonė tė rrezikshme qė mund ta destabilizojė tė gjithė rajonin, transmeton Gazeta Metro.

“Duam qė njė herė e pėrgjithmonė ta qartėsojmė raportin tonė me Serbinė qė mund tė arrihet vetėm pėrmes dialogut qė ka mbėshtetje tė SHBA-sė dhe BE-sė. Ka ardhur koha qė armiqėsia tė lihet pas. Nėse sivjet nuk arrihet marrėveshja do tė hyjmė nė zonė tė rrezikshme qė mund ta destabilizojnė gjithė rajonin”, ka thėnė Thaēi.

Thaēi ka thėnė se nga letrat e Presidentit tė SHBA’sė, Donald Trump dhe sekretari i tij Mike Pompeo kanė marrė garanci mė tė qarta se marrėveshja me Serbinė nėnkupton njohje reciproke.

“Kėto ditė nė letrat e Trump dhe Pompeo kemi marrė garanci mė tė qarta se marrėveshja me Serbinė nėnkupton njohjen reciproke. Nuk mund tė kemi garanci mė tė madhe se fjalėt dhe zotimi i Administratės sė SHBA-sė pėr kėtė”, ka thėnė Thaēi, transmeton Gazeta Metro.

RIDEA ka organizuar konferencėn – Zėri i Popullit rreth “Finales sė Madhe” ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, aty po marrin pjesė krerė institucionalė dhe liderė tė partive politike, u prezantua sondazhi qė i jep pėrgjigje disa prej dilemave kryesore qė e karakterizojnė dialogun e fazės finale ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 19:44   #73
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiPresidenti Thaēi udhėton pėr vizitė private nė ShBA

04 nėntor 17:45

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka udhėtuar pėr njė vizitė private dyditore nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (ShBA).

Sipas njoftimit pėr medie tė Presidencės, gjatė qėndrimit tė tij nė ShBA, presidenti Thaēi do tė takojė miqtė shqiptaro-amerikan.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 19:56   #74
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin


Presidenti Thaēi udhėton pėr vizitė private nė ShBA

04 nėntor 17:45

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka udhėtuar pėr njė vizitė private dyditore nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (ShBA).

Sipas njoftimit pėr medie tė Presidencės, gjatė qėndrimit tė tij nė ShBA, presidenti Thaēi do tė takojė miqtė shqiptaro-amerikan.
Inshallah CIA..e hudh ne ajer...kte PESHTARAKUN e...KONSUMUAR.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 20:15   #75
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi
Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Llapi : 04-11-2019 nė 20:18
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-11-2019, 20:27   #76
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,758 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

billy dhe MIU KRIMINEL bushi...jane te dale jashte loje.Sidomos ky papis i bushajve,qe stergjyshi i tij MASAKRONTE Cuben per...kallama SHEQERI.

RIP FIDEL CASTRO.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 00:13   #77
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiThaēi: Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha kishin vizion tė qartė pėr liri dhe pavarėsi

Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, sot ka bėrė homazhe tė shtatorja e Zahir Pajazitit, me rastin e 22 vjetorit tė rėnies heroike tė Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhės, bėhet e ditur pėrmes njė komunikate pėr media.

Kreu i shtetit e ka vlerėsuar lart vizionin dhe guximin e tre heronjve tė kombit.

“Filluan rezistencėn pėr liri dhe pavarėsi, me njė vizion dhe qėndrim shumė tė qartė. Me guximin dhe vizionin e tyre bėnė qė tė bashkohet gjithė populli i Kosovės, gjithė kombi dhe ta kemi pėrkrahjen edhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare”, ka thėnė Thaēi.

“Sot bėjmė nderimet mė tė larta shtetėrore pėr komandantėt tanė, pėr bashkėluftėtarėt tanė, duke treguar gjithmonė respekt institucional, duke vlerėsuar dhe afirmuar vlerat e luftės pėr liri dhe pavarėsi, e nė tė njėjtėn kohė duke marrė energji tė reja nė pėrkushtimet tona tė ardhshme pėr integrim edhe nė NATO, edhe nė Bashkim Evropian, dhe nė fuqizimin e partneritetit tė pėrjetshėm me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, ka pėrfunduar Thaēi.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 01:15   #78
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 20:29   #79
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim Thaēi


Hashim Thaēi


Presidenti Thaēi tregon pse refuzoi takimin me Vuēiqin, Ramėn dhe Zaevin
Nga:

D.RR Mė: 9 nėntor 2019 Nė ora: 20:44


Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi ka njoftuar se ai ka refuzuar takimin nė Samitin e Ohrit, ku po marrinė pjesė Shqipėria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, pėrcjellė “Bota sot”.

Ai thotė se nuk mori pjesė nė kėtė Samit pėr shkak se aty marrin pjesė dy shtete qė nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės, Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina.

Thaēi shkruan se vetėm kur ato tė dy shtete e njohin pavarėsinė, ne do tė bėhemi pjesė e iniciativave tė tilla rajonale si shtete tė barabarta.

Postimi i plotė:

Si President i Republikės sė Kosovės, dua tė informoj qytetarėt se, kam refuzuar pjesėmarrjen time nė Samitin e Ohrit. Ky vendim pėr mospjesėmarrje bazohet nė disa argumente ekzistuese.

Sė pari, Kosova, qėllimshėm ishte anashkaluar nga Serbia nė Samitin e Parė tė kėsaj iniciative tė re rajonale. Sė dyti, vizioni i vetėm i Kosovės mbetet anėtarėsimi nė BE dhe NATO. Prandaj, ne nuk duam qė nė asnjė rrethanė ta zėvendėsojmė perspektivėn tonė euroatlantike me ēfarėdo iniciative rajonale.

Dhe, sė treti, kjo iniciativė rajonale ėshtė e pakuptimtė pėr aq kohė sa Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės.

Kosova ėshtė e pėrkushtuar pėr fqinjėsi tė mirė dhe heqjen e pengesave pėr lirinė e njerėzve dhe mallrave.

Por, Kosova nuk mund tė jetė pjesė e njė Samiti tė tillė nė te cilin marrin pjesė shtete, tė cilat ende nuk e njohin realitetin e Kosovės sė pavaruar.

Ne jemi tė pėrkushtuar qė tė tejkalojmė pengesat aktuale nėpėrmjet dialogut dhe marrėveshjes pėr njohje reciproke. Vetėm atėherė kur tė ndodhė njė gjė e tillė, ne do tė bėhemi pjesė e iniciativave tė tilla rajonale si shtete tė barabarta. HTH
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 19:46   #80
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Presidenti i Republikes te Kosoves Z.Hashim ThaēiThaēi udhėton pėr nė Paris


Kosova Ime Lajme

Presidenti i vendit, Hashim Thaēi, ka udhėtuar sot pėr nė Francė, ku do tė marrė pjesė nė Forumin e Paqes tė organizuar nga presidenti Macron.

Nė edicionin e dytė tė Forumit tė Paqes nė Paris, presidenti Thaēi nė njė panel tė veēantė do tė flasė pėr sfidat e ndėrtimit dhe ruajtjes sė paqes.

Forumi i Paqes i Parisit ėshtė iniciativė e Presidentit tė Francės, Emmanuel Macron, pėr tė bėrė bashkė protagonistė tė qeverive e tė qeverisjes nga e tėrė bota dhe pėr tė diskutuar pėr ruajtjen dhe forcimin e paqes nė botė.

Kėtė vit nė Forumin e Paqes nė Paris marrin pjesė presidentė nga e tėrė bota, pėrfaqėsues tė organizatave kryesore ndėrkombėtare si OKB dhe BE, si dhe pėrfaqėsues tė kompanive dhe organizatave joqeveritare e think-tankeve mė me ndikim nė botė./Indeksonline/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur